Nieuws. zegelplichtig of niet, daarentegen is bij de kooplieden gesproken van boeken en registers en van „aan zegelrecht onderworpen stukken''. De kooplieden zuilen dus wel alle registers en boeken moeten vertoonen, doch van de overige stukken alleen de zegel- plichtige. Het onderscheid is practisch wel van eenige waarde. Wil de koopman de stukken niet toonen, omdat ze z.i. niet gezegeld behoeven te zijn, dan kan hij dat ongestraft doen. De ambtenaar zou m i. moeten be wijzen dat dit onjuist was. Im mers het verleenen van inzage is een verplichting, welke be perkt moet blijven binnen de grenzen welke artikel 18 stelt. Artikel achttien nu verplicht dit alleen voor zegelplichtige stukken van den koopman. Ware het verleenen van inzage in het algemeen verplicht gesteld en de verplichting slechts bij uit zondering opgeheven, dan zou het anders zijn. Dan zou de koopman de vrijstelling van de verplichting moeten bewijzen. Nu zal de ambtenaar dit m.i. moeten doen. Tegen onwilligen geeft de wet in de volgende leden scherpe maatregelen. In de eerste plaats wordt vijftig gulden boete ver beurd voor elke door den con troleerenden ambtenaar, bij pro ces-verbaal geconstateerde, wei gering van inzage. Niet alleen weigering, ook belemmering wordt gestraft. Wie geen ge legenheid geeft wordt geacht te weigeren en beloopt boete. Wei gert men dus niet den toegang, doch vertoont men eenvoudig geen stukken dan staat dit met weigering gelijk. De wetgever heeft zich echter niet tevreden gesteld met het opleggen van boete. Ondanks de weigering kan de toegang toch verkregen worden met behulp van den sterken arm d. w. z. met mede werking van politie. Moet echter een woning worden binnenge treden of zooals art. 18 lid 8 zegtzijn de plaatsen, waar de stukken, waarvan inzage gege ven moet worden, zich bevinden of redelijkerwijze vermoed wor den zich te bevinden, tevens woningen of alleen door een woning toegankelijk, dan treden de ambtenaien die plaatsen niet binnen dan op vertoon van een schriftelijken bijzonderen last van den burgemeester of kan tonrechter. In dit geval maakt de controleerende ambtenaar te vens proces-verbaal op, waar van binnen tweemaal 24 uur een afschrift wordt uitgereikt aan dengene, wiens woning is be treden. Dergelijke machtsmid delen achtte de wetgever nood zakelijk om de ontduiking te bestrijden. De wetgevingen in de aangrenzende landen, als Duitschland en Belgie, zoo ook van Frankrijk hebben dergelijke bepalingen. In verband met deze wetbe paling hebben de zegel-ambte naren opdracht gekregen om geregeld controle uit te oefenen en daarvan op gezette tijden verslag uit te brengen. Zij zijn dus verplicht geregeld voor politie-agent te spelen en hier en daar onverwachts alle stuk ken na te zien. Tot nu toe heb ben dus voornoemde openbare ambtenaren en kooplieden alleen het genot van dergelijke bezoe ken en is de vraag van belang welke personen daartoe gerekend kunnen worden. Onder de eerste categorie vallen alleen de per sonen die in eenig openbare be trekking de stukken aanhouden. Bedoeld zal wel zijn, dat zij door een openbaar gezag daartoe zijn aangesteld. Wat de kooplieden aangaat zullen wij de definitie van den koopman moeten vol gen van het wetboek van koop handel, dus zijn dat zij, die da den van koophandel verrichten en daarvan hun gewoon beroep maken. Welke daden als zoo danig in aanmerking komen be paalt dat wetboek ook. Behalve bepaaldelijk opgesomde daden, behoort daartoe het koopen van waren met bet doel om die weder te verkoopen, al of niet na be werking, hetzij om ze te ver huren. Een particulier, die af en toe eens een handeltje doet, is daarom nog geen koopman en heeft dus geen zegelinspectie te wachten of te dulden. Vooral de bank-instellingen, commissionairs in effecten en handelsondernemingen zijn de aangewezen slachtollers. Op plaatsen waar een inspecteur der registratie aanwezig is, wordt de controle door hem uitge oefend; op andere plaatsen door den ontvanger van registratie of van het zegel. Een boerenleen bank wordt niet beschouwd als een koopman en heeft dus geen inzage te verleenen. Opgemerkt moet worden dat de inzage volledig is, dus dat men niet een gedeelte bedekt mag hou den. Met elfecten-nota's wilde men dat wel eens graag doen om de namen van koopers of verkoopers voor den fiscus ver borgen te houden, doch dat is verboden. (De ambtenaar mag immers ook volledig afschrift nemen). Enkele stukken vallen buiten de inzage-plicht. In de eerste plaats de testamenten en derge lijke stukken gedurende het leven van den maker daarvan vervolgens gesloten in bewaring gegeven pakketten, van welken inhoud immers de bewaarnemer zelf geen kennis mag nemen. Bovendien is de tijd aange geven gedurende welke de plicht bestaat. Op werkdagen tusschen 9 uur 's morgens en 4 uur na middags op Zondagen en daar mede gelijkgestelde feestdagen is men gevrijwaard van bezoek. In verband met artikel 18 leze men ook de, later te behan delen, artikelen 83 en 84 betref fende de opsporing van over tredingen. Behalve de registatie- en zegel ambtenaren zijn daartoe nog enkele andere groepen aan gewezen. De laatste moeten ech ter die overtredingen aanbrengen bij de eer8tgenoemden. Hiermede geloof ik dit artikel van alle zijden te hebben beke ken en toegelicht. Een volgende maal nemen wij de artikelen 19 tot en met 22 waarmede dealgemeenebeschou- wingen zijn afgeloopen en wij genaderd zijn aan de bespreking der afzonderlijke soorten en wel eerstens het formaat-zegel of wel zegelrecht naar de opper vlakte van het papier. Ten slotte merk ik nog even op dat de zetter wel eens de onaangename gewoonte heeft mijn zinnen in tweeën te hak ken, waardoor de duidelijkheid niet bepaald verhoogd wordt. Wellicht houdt hij niet van langademige betoogen 1 Zoo dit niet de reden is, dan hoop ik dat hij de zinnen niet gaat onthoofden in het vervolg en de zegel-moeielijkheden, die worden besproken, niet veran dert in Nederlandsche taai-raad selen. Z. Wanneer de geachte schrijver duidelijker copie gaf, zou de laatste zinsnede voorzeker over bodig zijn. Nu moet ik er dikwijls achter raden. De Zetter. Breskens. Naar wij ver nemen, zullen Mevr. Faber- Groneman en de heer Wiebel uit Eisenach op Maandag 10 Maart a.s. wederom eene uitvoering geyen in de Herv. Kerk alhier. Degenen, die dit kunstenaars paar den eersten keer hebben gehoord, zullen ongetwijfeld dankbaar zijn voor hun weder- optreden. Zij, die iets bijzonders willen genieten, moeten niet verzuimen deze uitvoering bij te wonen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de adver tentie in het volgende nummer. Bij de hedenmorgen alhier gehouden herstemming voor een Notabele bij de Ned. Herv. Gem. is gekozen de heer J. van de Flassche. Met ingang van 1 Maart j I. hebben de heeren J. van Luijk en Abr. Verechelling al hier den dienst der posterijen met pensioen verlaten, terwijl de heer J. Verschelling alsdan op wachtgeld is gesteld. De heer Iz. de Meij Iz. is van Oostburg naar hier als besteller overgeplaatst. Onze lezers worden ver wezen naar de nieuwe dienst regeling van de Auto-dienst W. Z.-Vlaanderen, voorkomende op de achterzijde van dit blad, welke op 6 Maart a.s. een aanvang neemt. Vrijdagavond had in een der lokalen van de Openbare School alhier de jaarvergadering plaats van de Aid. Breskens van Volksonderwijs, gevolgd door een Ouderavond, welke zeer goed geslaagd is. De Voorzitter der Afdeeling, de heer A. Salomé, opende de vergadering, waarna werd over gegaan tot lezing der notulen, welke werden goedgekeurd. Het uitgebreide jaarverslag van den Secretaris getuigde van de goede werking van de Aldeeling. Een request aan-het Gemeentebestuur inzake Vervolgonderwijs had tot succes het geven van een cursus in Vervolgonderwijs aan 16 leerlingen. Ook de actie van de Afdeeling uitgegaan inzake de verbouwing van het schoollokaal heeft succes gehad en dank zij de krachtige steun van den Inspecteur van Onderwijs is tot verbouwing der school overgegaan tot welzijn van het kind en het onderwijs. De heer de Groote bracht namens de aanwezigen het Be stuur dank voor de gevoerde actie inzake schoolbouw en Vervolgonderwijs. Onder de ingekomen stukken was o.m. een afscheidsgroet van Mej. S. de Masier, vroeger onder wijzeres aan school B. Daar zij wegens ziekte niet in staat is geweest tot persoonlijk afscheid van de Afdeeling deed zij dit nu schriftelijk in gevoelvolle woorden. Uit de rekening van den Penningmeester bleek dat een batig saldo van f 32.81 aanwezig was, terwijl uit het verslag bleek, dat de financieele toestand der Afdeeling bevredigend was. Met dank voor de opkomst sbot de Voorzitter de vergade- ring. Intusschen was het uur aan gebroken waarop de Ouder avond een aanvang zou nemen. Reeds begonnen de ouders het lokaal te vullen. Het hoofd der school, de heer C. P. Geelhoedt opende te 7 uur deze Ouderavond, welke door zeer vele ouders werd bij gewoond. Het was een geluk kige gedachte van de Commis sie om op deze avond eenige liederen te laten zingen door de leerlingen van de twee hoogste klassen. Al dadelijk was de goede stemming er in. Lief klonken de heldere kinderstem men in de driestemmig gezon gen liederen onder leiding van hun onderwijzers. Na deze prestatie werden de kinderen op eenige versnape ringen onthaald, waarna zij op getogen huiswaarts gingen in het besef hedenavond ook te hebben bijgedragen hun ouders een genoegelijke avond te ver schaffen. De familie Van Luijk had zich weder belangloos beschik baar gesteld om de avond af te wisselen met muziek. De heer Geelhoedt vulde de avond met een zeer duidelijke rede, waarin hij de huiselijke opvoeding van het kind besprak. Hij schetste verder de mooie verbetering van het schoolgebouw, bracht daar voor dank aan den Heer In specteur van het Onderwijs, het Gemeentebestuur, de Ouder commissie en de afd. Volkson derwijs. Uitvoerig werd besproken de door den Minister voorgestelde wijziging in de Leerplichtwet, waarbij de toelatingsleeftijd van het kind met een jaar wordt verlaat. Aan een desbetreffende te voeren actie uitgaande van de Afdeeling 's Gravenpolder, werd besloten mede te werken. In de pauze werd druk ge bruik gemaakt om de zeer mooie en practische verbouwing der school te bezichtigen. De avond werd verder afge wisseld door zang en voor drachten, gegeven door Mej. Risseeuw en de heeren le Bleu en Nieuwenhuijzen, terwijl o. der de aanwezigen ververschingen werden rondgediend. De Oudercommissie kan met voldoening terug zien op deze welgeslaagde Ouderavond. Zaterdagavond vergaderde in het lokaal van den heer A. Adriaansen alhier de Afdeeling Breskens van „Schuttevaer", on der leiding van den Voorzitter P. C. Roest, welke in zijn ope ningswoord herdacht de te vroeg ontslapen Algemeen Secretaris van de Vereeniging „Schutte vaer" de heer de Vlieger. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek, dat de afdee ling ook dit jaar met succes heeft gewerkt en veel heeft tot stand gebracht in het belang der Visschers en Schippers van onze gemeente. Uit de rekening van den Pen ningmeester bleek, dat een batig slot van f 78,22 aanwezig was. De aftredende Bestuursleden de Heeren E. Boom, B. F, de Paauw en H. Weijkman werden allen herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer J. van de Sande, benoemd werd de heer W. Goeseije. Besloten werd twee afgevaar- digen te zenden naar de alge- meene Vergadering welke dit jaar te Zierikzee wordt gehouden. Voorts werden eenige zaken, de belangen der vereeniging be treffende, behandeld. In de na afloop der vergade- ring gehouden bestuursvergade ring werd tot Vice-Voorzitter benoemd de heer F. Klaassen en tot Secretaris herbenoemd de heer E. Boom. Oostburg. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen enz. alhier f 6435,33 wegens te weinig be taalde inkomstenbelasting en verdedigingsbelasting II over de jaren 1915-1916 tot en met 1923- 1924 en f 120 wegens te weinig betaalde oorlogswinstbelasting over 1918. Op Dinsdag 11 Maart a.s. zal in het Kantongerecht alhier de laatste openbare zitting wor den gehouden onder den Kan tonrechter Mr. F. J. N. van Dam, die de justitieele dienst met pen sioen zal verlaten. Na alloop der zitting des namiddags te 2 uur zal in het Kantongerecht gelegenheid zijn om van den scheidenden Kantonrechter af scheid te nemen, die zich met terwoon zal vestigen te Velp. Vorige week gaf het mu ziekgezelschap alhier haar jaar lij ksche voorjaarsuitvoering welke in tegenstelling met vorige con certen zeer goed was bezocht. Zeker was gezorgd voor een aangename afwisseling van het programma door voordrachten met dames, die zich van de haar opgedragen taak zeer goed hebben gekweten. Oostburg. In de voltallige vergadering van den Gemeente raad alhier op 29 Februari j.l. onder voorzitterschap van den Burgemeester werd medegedeeld een bericht van Gedeputeerde Ütaten, waarin deze te kennen gaven het besluit tot afschaf fing van het vervolgonderwijs niet te kunnen goedkeuren in dien niet op andere wijze in de behoefte van dergelijk onderwijs werd voorzien. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten, indien heeren onderwijzers willen medewerken steun aan op te richten vervol gingscursus te verleenen, zoodra de noodzaak blijkt. Besloten werd toe te treden tot den eventueelen Brandweer- bond. De gewijzigde statuten voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding werden goedgekeurd, terwijl tot afgevaardigde naar de vergadering van het Water leiding-Comité op 4 Maart te Terneuzen te houden, werd aangewezen de wethouder van de Plasse, aan wien de opdracht werd verstrekt met 2 tegen 1 stem, overige stemmen waren blanco, in bedoelde vergadering het verstrekken van water over de Meter voor te Btéllen, De gemeente begrooting voor 1924 werd na eenige wijzigin gen, op verzoek van Ged. Staten aangebracht, opnieuw vastge steld. Op het ingekomen verzoek werd met algemeene stemmen aan den heer W. Verplanke op de meest eervolle wijze met ingang van 1 Mei a.s. ontslag verleend als gemeente-bode en schoonhouder der schoollokalen met dank voor de trouwe dien sten door hem bewezen. Naar aanleiding van een schrij ven van den Minister van Finan ciën werd met algemeene stem men besloten de verplaatsing van één der barakken, thans dienende voor tijdelijke Hoogere Burgerschool voor rekening der gemeente te nemén ten behoeve der Dagnormaallessen. Bij de rondvraag vestigt de heer de Meijer de aandacht op de verlaging van den gasprijs, hetgeen z. wijst op goede resultaten der exploitatie. Hij vraagt of het nu de tijd niet is om de fabriek over te nemen. Op voorstel van den Voorzit ter en na eeqige beeprekingen, in verband met de electriciteit, worden B. en W. gemachtigd een onderzoek in deze in te stellen. Op een vraag van het lid van de Waeter over'het zandvervoer voor de nieuwe bestrating, zegt de Voorzitter, dat B. en W. dit hebben opgedragen aan den voerman, die dit jaar als gem.- voerman was aangewezen. De heer de Zeeuw meende, dat deze voerman zoowel als een collega van hem geen voer- mans-dienst meer verrichten, daar hem persoonlijk voermans diensten geweigerd waren. Spr. meende, als men voor particu lieren niet wilde vervoeren, dat men dan ook voor de gemeente niet in aanmerking diende te komen. De Voorzitter zeide, dat dit aan B. en W. niet bekend was en dat zij bij het accoordmaken met den voerman daarvan niets bespeurd hadden. Aardenburg. Met ingang van 16 Maait a.s. wordt de kommies van Wijck verplaatst van hier naar Jutfaas. Zuidzande. Ter gelegenheid van het 5ü-jarig bes aan der muziekvereeniging „Veronica" alhier werd in de zaal van den heer Catsman aldaar een jubi leumconcert gegeven, dat door deze omstandigheid zeer druk was bezocht. Met enkele woor den werd het jubileum herdacht van de oprichters zijn er nog drie in leven en welde drie ge broeders H. Hubregtse alhier, M. Hubregtse te Oostburg en Adr. Hubregtse te Sint Anna ter Muiden, hetgeen zeker wel als een unicum mag beschouwd worden. Aan deze uitvoering werd medewerking verleend door. de Zuidzandsche Symphonie, die evenals Veronica gezorgd had voor een keurig programma. Het concert werd besloten met een aangenaam bal, zoodat de fees telijke stemming er in bleef tot ver in de kleine uurtjes. Het 50-jarig bestaan van Veronica zal dezen zomer door de zustervereenigingen herdacht worden door deelname aan het concours alhier, dat zal gehou den worden omstreeks 10 Au gustus. Groeds. Op 16 Maart e.k. is bij Miuisterieele beschikking overgeplaatst E. Halma, Brigade- Commandant der Rijkveldwacht alhier, naar Gorinchem. Biervliet. Vrijdag kwam de Gemeenteraad alhier in voltal lige zitting bijeen. De Voorzitter opent de ver gadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd goed gekeurd. Worden medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen a. Een schrijven van Ged. St, van Zeeland, waarbij de jaar wedde van den Burgemeester is vastgesteld op f 2430, en alzoo met f420 is verminderd. b. Een schrijven van hetzelfde College, houdende goedkeuring der electriciteits-verordening, tarief- en installatie-voorschrif- ten. c. Een schrijven van de Com missie tot werkverruiming in Z. Vlaanderen, waarin medewer king wordt verzocht, teneinde

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2