ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN PUROL lig Wekelijksch Omzicht. FBEFSÜLgTeH. Het Slot Dymeck. Gemeente ef Particulier. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 33e Jaargang Zaterdag 1 Maart 1924 Nummer 2907 Ingezonden Mededeeling BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poat f 1,40 Ad vertentiepr jjs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,(2BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Toen in November 1918 de wapenstilstand in den grooten oorlog gesloten werd, meenden we, geestdriftig over het pro gram, dat nu wijlen president Wilson voor een toekomstig vredesverdrag aanbood en over tuigd van den goeden wil en vooral ook de oorlogsmoeheid der volken, allemaal wel zoo'n beetje, dat we nu een tijd van eeuwige vrede en broederschap tegemoet gingen. Het is anders uitgekomen. De broederschap is heel ver te zoeken. En de vrede Nou ja, de oorlogsuitputting is nog niet geweken en de wereld ontbreekt nog de kracht zich weer op te richten. Maar zelfs nu, terwijl zij uitgeput en ge radbraakt, met nog verbonden ledematen neerliggen, beloeren de volken elkaar alweermet wan trouwende en begeerige blikken. En er scheelt niet zoo heel veel meer aan, of ze maken zich ge reed elkaar opnieuw in de haren te vliegen. Dat is niet alteen met Duitsch- land en Frankrijk het geval. De Fransche politiek van na den oorlog heeft het klaar gespeeld, de revance gedachte in Duitsch land vrijwel tot gemeengoed te maken. Terwijl dadelijk na den oorlog de vredelievende stem ming in Duitschland algemeen was en er een duidelijk waar neembaar streven leefde om met Frankrijk en de overige wereld tot verzoening te komen, is thans de verbittering heftiger din ooit en dringen in al meer Duitsche hoofden en harten de gedachten en de zucht binnen naar wraak en de hoop op her stel van Duitschland's vroegere mscht. De wijziging in de bin- nenlandsche politieke verhou dingen is er een bewijs van. De democratische partijen, die onmiddellijk na den oorlog de macht in handen kregen en toenadering tot de vroegere vij anden en een blijvende vrede voorstonden, verliezen voortdu- rendterrein. En daarentegen krij- 18 DOOR ILZE DORE TANNER. Hij stak den brie! in zijn zak en glimlachtewat ging hem deze jonge dame, die verdwaald was en die hij weer op den goe den weg naar huis had gebracht, de nicht van de gravin Dymeck, die in openlijke vijandschap met de Wackerath's leefde, eigenlijk aan Of hij zijn moeder van den brief zou vertellen Hijhad haar Zondag verte'd, dat hij de jonge dame met graafRoleneck had gezien. Graaf Roleneck I Hoe was het mogelijk dat hij op dit oogenblik niet onmiddellijk aan dezen naam had gedacht I Het was, alsof een schel lich tende bliksemstraal voor zijn oogen flitstedeze jonge dame en graal Roleneck waren stellig een toekomstig paar. Of mis schien toch niet Een aanstaande bruid zou toch wel aan iets anders te denken hebben dan zich per brief bij een heer wegens een onbeantwoorden groet te verontschuldigen. gen nu hier dan daar de con- seivatieven vertegenwoordigers der klassen die voor den oorlog in Duitschland heerschappij voer den en het verlies van hun po sitie en van Duitschland's over- heerschende macht niet vergeten konden, het gezag in handen. In Beieren regeere'n ze sinds lang. Nu hebben ze bij de jong ste verkiezingen in Mecklenburg ook de overwinning behaald. En zoowel in Thü'ingen als in Saksen is de macht-der sociaal democratie gebroken. Dit is ongetwijfeld een gevolg van den terugslag op de demo cratische bevlieging in 1918. Maar voor het grootste deel is toch het veldwinnen van de na tionale gedachten en de natio nale hartstochten de oorzaak van deze verandering. En dit veldwinnen is weer grootendels het gevolg van de politiek, die Frankrijk na den oorlog ge volgd heeft en nog volgt. Want al schijnt zijn houding wat ver zoeningsgezinder tengevolge vau zijn behoette aan geld dat het door de plannen der commissies van deskundigen hoopt te vin den, zijn opteden in de Palts, ook nu nog, nadat het de sepa ratistische regeering dank zij Engeland's eerste brief, moesten toelaten en zijn geringschattende houding tegenover Duitschland in deze aangelegenheden bewij zen wel dat het in werkelijkheid nog weinig van neiging en stem ming veranderd is en nog altijd doorgaat het Duitsche nationaal gevoel onnoodig te prikkelen. Streseman, de minister van buitenlandsche zaken heeft daar pas in den Rijksdag nog een boekje van opengedaan. Terwijl thans wel de heele we reld weet, dat de separatisten zich uitsluitend door Frankrijk's steun handhaafden en hun be- weging feitelijk een Fransche beweging was en Frankrijk dit ook stilzwijgend erkent heeft, weigert de Fransche regeering nog iedere gedachtenwisseling daarover met de Duitsche en stuurt de Duitsche regeering eenvoudig hare nota's terug on der voorwendsel, dat het ruzies Het werd hem zonderling warm om het harte bij de gedachte aan Henny Königde bekoor lijke blonde verschijning had toch meer indruk op hem ge maakt, dan hij zich eerst had durven bekennen. Paardengetrappel en tegelijker tijd zware schreden deden hem uit zijn gepeins ontwakende paarden kwamen van het werk terug het was het einde van de inspannende dagtaak, zijn dienst als bestuurder riep hem naar de stallen, opdat de trouwe paarden goed verzorgd werden. De beide jonge knechts namen hun mutsen af, de kleine stoet werd gesloten door Heiorichen Friedrich en Eckart sloot zich bij zijn beide broeders aan. De soep stond reeds op tafel, toen de jonge Wackerath's het eenvoudige woonvertrek binnen traden. Mevrouw von Wacke- rath in haar eenvoudige, grijze huisjapon met een blauwe schort voor, vulde de borden en vader Wackerath werd spraakzaam. Eckart had eigenlijk over zijn vosveulens willen spreken, maar de gedachte aan den brief bracht hem vandaag geheel en al uit zijn gewone doen. „Weet je wat, Eckart", zeide tusschen Duitschers onderling betreft en ze zich niet met Duit sche binnenlandsche aangele genheden kan inlaten. Duitsch land moet deze onhoffelijkheid wel slikken. Maar is het verstandig zoo zelts door kleinigheden den buur man, die straks weer op krach ten geraakt, een gevaarlijke vij and worden kan, te verbitteren En is het wel de weg om tot de oplossing van het schade- vergoedingsvrsagstuk te gera ken, waarbij toch ook Frankrijk belang heeft Poincaré heeft nu de linan- tieele ontwerpen in de Kamer er door gekregen en hoopt met behulp daarvan de franc weer een beetje op krachten te bren gen. Maar dat zal toch alleen lukken, wanneer Frankrijk erin slaagt een behoorlijk aantal mi- Harden op de Duitsche schade vergoeding op te nemen. De commissie van deskundi gen broedt daaromtrent allerlei plannen uit. Voor de internatio nale leening aan Duitschland zouden ook de spoorwegen als pand moeten worden gegeven. En men schijnt ook aan een opheffing te denken van de tol grens, die Franschen en Belgen aan Rijn en Roer getrokken hebben. Maar wat ook het re sultaat der onderzoekingenmoge blijken, Duitschland's medewer king is in elk geval veelwaard. En Je Fransche vernietigings- pogingen zijn zeker weinig ge schikt geweest om Duitschland's welwillendheid te verzekeren. Dat is het oogenblikkelijk na deel van de Fransche politiek. En het toekomstig Europa blijft niet als het nu is. En er kon nog wel eens een tijd komen, dat Frankrijk voor Duitschlands vriendschap een mooi ding zou over hebben. Nieuwe groepeeringen vormen zich al, en het is niet waar schijnlijk dat de Entente van het oogenblik tegen die nieuwe beweging bestand zal zijn. Hoe zal over tien, twintig jaar Frank rijk tegenover Engeland staan, hoe tegenover Italië En wat de oude heer von Wackerath, „je zoudt morgen eigenlijk wel naar de stad kunnen rijden, ik zou den schimmel uit het tweede span paarden graag weer kwijt zijn, hij past niet tusschen de bruinsn. De paardenmarkt van morgen lijkt mij daar uitstekend geschikt voor en dan zoek je ons voor den schimmel een goeden bruine uit, die ook voor ons lichte voertuig gespannen kan worden. Als het niet anders kan, moet je maar vijftig of honderd mark bijbetalen, ten minste als Friedrich ze in kas en voor den aankoop van een paard beschikbaar heeft. „Ik zal zien om voor denzelf den prijs een bruine te krijgen", beloofde Eckart, want Friedrich trok een ernstig gezicht bij de gedachte, om vijftig of honderd mark, afkomstig van graan- verkoop voor den aankoop van een werkpaard uit te geven. Door de straten van het stadje, dat wegens de paardenmarkt thans een veel levendiger aan blik bood dan anders, wandelde in haar eenvoudig grijs mantel- costuum en haar eenvoudigen, witten Engelschen stroohoed Henny König. Juffrouw Schroth had naar den tandarts gemoeten voor positie zal Rusland dan innemen De regeeringen houden reeds met deze gedachte rekening. Want werkelijk het zijn niet enkel Duitschland en Frankrijk, die met loerende oogen elkaar's bewegingen bespieden. Te Rome wordt thans een marine-confe rentie gehouden ter voortzetting van het werk van Washington. Maar al heeft zij onder auspi ciën van den Volkenbond plaats, het lijkt er veel naar, dat ze het werk van Washington te niet zal doen. Niet alleen Rusland, dat nu ook meedoet, verlangt een aanzienlijke vloot ter ver zekering van zijn eigen veilig heid. Ook Frankrijk en Italië zijn niet teireden met de oor- logs tonnenmaat, die hun op de Wassington8che conferentie is voorgeschreven. En men zegt dat Mussolini streeft naar een samengaan van Frankrijk en Italië in de Middellandsche Zee, waar nu Engeland een opper machtige vloot onderhoudt. Het wordt weer het spel van voor den grooten oorlog. Krijgs- toerichti .gen en bondgenoot schappen en niëuwe entente's eneen nieuwe oorlog Engeland gaat vijf nieuwe krui sers bouwen. Het heet vervan ging van oud materiaal. Maar een regeering uit de anti-militairistitche arbeiders partij kan ook moeilijk zeggen, dat het een symptoom is uit de wedstrijd in bewapening. Zelfs de liberale partij ver trouwde het zaakje niet en stemde in het Lagerhuis tegen Mac Donald's regeering. Wat zou Mac Donald zelf gedaan hebben, als het niet Mac Do nald's regeering geweest was Zijn idealen en illusies liggen aan de andere zijde. Maar we beginnen allemaal te begrijpen dat er met idealen en illusies niet veel valt uit te richten. Het is een andere tijd nu dan in November 1918- En we'glim- lachen onwillekeurig wanneer we aan hem terugdenken. Maar on der dien glimlach ligt de ont goocheling verborgen van een verloren geloof. en Henny had gravin Dymeck weten te bewegen om haar toe stemming te geven om mee te rijden. Haar moeder was binnen- kort jarig en Henny zou gaarne nog een cadeautje koopen, dat zij met een fraai door haar zelf gemaakt handwerkje voor haar moeder wilde bestemmen. Die boodschap was spoedig gedaan en aangezien het nog een uur duurde, alvorens Schroth en Henny elkander weder zou den ontmoeten in „de gouden ster waar de grafelijke koets was uitgespannen, wandelde zij opgewekt door de Btraten van het drukke stadje, verheugde zich over de prachtig bloeiende bloemen voor de kleine heldere vensters, over de hagelwitte gordijnen, over de spelende kinderen, ja over het geheele oude stadje zelf. Zonder erop te letten, was Henny daarop de poort doorgeloopen en had nu de oude wandeling op de wallen van het stadje bereikt. Vol bewondering voor de prachtige, eeuwenoude eiken, die den stadswal overschaduwden, liep Henny voorttoen, nau welijks eenige schreden van haar verwijderd, kwam Eckart Wac kerath haar tegemoet] Werkelijk, Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten Pharm. Fabriek A. Miinhardt Zeist Een der vele vragen, welke in den laataten tijd op practische wijze schijnt beantwoord te zullen worden, is wel in hoeverre de overheid naast den particulier op het handelsterrein mag op treden. Het ij feitelijk een dier lastige kwesties, die uit den oorlogstijd zijn overgebleven. Toen de Europeesche oorlog reeds eenige jaren geduurd had en Duitschland meende de op lossing te moeten zoeken in den bekenden duikbooloorlog, ont stond door het stopzetten van alle scheepvaart een ernstig gebrek aan voedsel. Rijk en gemeente moesten toen wel, genoodzaakt door den ernst van het oogenblik, door het bekende instituut van distributie de voed- sel-voorziening zooveel mogelijk op <ie been houden. Toen later na den oorlog, voldoende en zelfs overvloedige aanvoer van tal van artikelen was, werd de overheidsbemoeiing geleidelijk weer ingetrokken en kon het particulier initiatief weer ruim schots in de behoefte voorzien. Jammer was, dat velen, wien de enorme winsten in den oor logstijd behaald nog zoo helder en verlokkend voor de oogen stonden, er niet toe konden be sluiten afstand te doen vau de hooge winstmarges, waardoor sommige prijzen exorbitant hoog bleven. Een gevolg hiervan was dat de consumenten gingen kla gen over de hooge prijzen, die vooral voor verschiileude levens behoeften moesten worden be taald. Men zocht steun bij de Overheid en in meer dan een gemeenteraad werd de wensche- ditmaal was hij op en top een heer niet de landelijke ar beider. Een goedsluitend En- gelsch costuum droeg hij en een olijfkleurigen jagershoed met veer. Maar het gezicht met de fijne en toch energieke trekken en de gliasterende oogen, den bijna streng te noemen mond had Henny onmiddellijk herkend. Hij hield stil en groette diep. Zij knikte kleurend met haar vriendelijk gezichtje en gaf hem toen echt kameraadschappelijk de hand. Bent u boos op mij geweest vanwege mijn verzuim u te groeten „Maar in 't geheel niet, juf frouw König, ik dank u ook nog wel voor uw brief". „Nu, dat is maar goed ook, mijnheer von Wackerath ik bederf het namelijk niet graag bij menschen, die zoo goed en vriendelijk zijn geweest. Waar komt u nu vandaan vroeg zij daarop, zonder zijn antwoord af te wachten. „Ik heb een paard verkocht en daarvoor een ander in de plaats gekocht en nu kom ik van mijn tante. (Wordt v«rvqltr',,J

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1