faiSBii mam. Comité Monument Van Dale. «Rechtszaken. 8chied of wel dat het nergens is belast. Zóó is het ook bij de artikelen 16, 17 en 19 hierover te bespreken. Daaruit blijkt ook duidelijk de bedoeling dier be palingen „voorkoming van ont duiking", doch nietvermeerde ring van zegel-opbrengst. liet volgende artikel behelst een speciale bepaling voor nota rissen. Met uitzondering van authentieke acten en de alschrif- ten en uittreksels daarvande acten bedoeld in artikel 6 der Registratiewet 1917 en effecten moet van de vermelding of het als bijlage bewaren bij een notarieele acte (al of niet aan gehecht) worden opgegevenals net stuk ongeregistreerd is het bedrag van het betaalde zegelrecht en als het geregi streerd is de aanduiding van kanton en dagteekeniug der registratie. Alweer een der gelijke bepaling ter controle der naleving van de zegelwet. Biet het doen ontstaan van zegelplicht, doch een middel om ontduiking tegen te gaan bij het beslaan daarvan, riet vermelden of als bijlage bezwaren is hier het punt waarom het gaat. .Niet een „handelen krachtenseen stuk behoeft het te zijn, alleen ver meiden of als bijlage bewaren is voldoende. Is een van deze beide handelingen niet aanwezig, dan is de bepaling buiten toe passing. Vroeger, vóór 1917 Kende de zegelwet een bepaling, welke ook sloeg op andere der notarieele acten. In zóóverre is art. 16 dus beperkter. De volgende leden van het artikel verplichten den notaris om, als het stuk niet goed ge zegeld is, dit gelijktijdig met de aanbieding ter registratie der notarieele acte, ter zegeling over te leggen. Dit geldt echter niet voor stukken, waaromtrent partijen in de acte verklaren, dat zij zich niet m hunne macht bevinden. Voorts ziet het artikel blijkens lid 4 niet op testamen ten (olographische en geheime), inventarissen, processen-ver baal van vergadering, verzending, uitloting en vernietiging van stukken. Overtreding van het artikel doet de notaris een boete van f50,beloopen. Daar de bepaling meer spe ciaal voor notarissen belang heeft en de overige lezeressen en lezers daarmede dus weinig hebben uit te staan stappen wij liever op de volgende artikelen over. Doch ook hier geldt het een speciaal terrein. Het is n.l. aan rechters en ambtenaren ver boden om een register, aan ze gelrecht onderworpen, te kant- teekenen of te waarmerken, als niet elk blad gezegeld is. Even min mogen ambtenaren hand- teekeningen legaliseeren op aan zegelrecht onderworpen, doch onvoldoende gezegelde stukken, vóórdat het zegelrecht is vol daan. Overtreding wordt gestraft met een boete van vijf en twin- tig gulden. De bepaling van lid 1 heeft weinig beteekenis, daar slechts weinig registers zegelplichtig zijn en het artikel geen zegel- plicht in het leven roept. Amb tenaren in lid 2 zal ruim opge vat moeten worden. Ook een college valt daaronder, bijv. B. en IV., leden der kainer van koophandel. Art. 19 iets derge lijks bepalende voor griffiers van rechterlijke colleges en voor ontvangers van registratie zal na artikel 18 nog even ter sprake komen, de volgorde der wets artikelen zou anders onnoodig verbroken worden. En met het beruchte artikel 18 over de ver plichte inzage en zegel-invallen door de zegel-ambtenaren zal ik liever een volgende week aanvangen. Z. De giften voor het monument van Dale beginnen te vloeien. Er komt hoop dat aan onze ge- eerbiedigde Koningin gevraagd zal kunnen worden of zij bij haar a.s. bezoek aan Zeeland ook Zeeuwsch-Vlaanderen wil bezoeken en dan alhiefhet mo nument wil onthullen. Dat zou een schoone dag zijn 1 Wanneer in het oude Sluis in Vlaanderen,Groot-N ederland bij een kwam om eeibiedig en pië teitsvol te herdenken den een- voudigen schoolmeester van Dale die zoo ontzettend veel voor de Nederlandsche Taal door zijn Woordenboek heeft gedaan. Die als geen ander die taal heeft leeren verstaan en haar rijke diepe beteekenis uit het verleden heeft opgedoken. Het zou schoon zijn te huldigen den stoeren werkkracht van dien grooten Zeeuwsch-Vlaming, die de geschiedenis inzonderheid van Zeeuwsch-Vlaanderen als geen ander heeft bestudeerd uit de bronnen en in 't licht heeft gesteld de groote beteekenis in het verleden van de schoone landstreek, welke nu Zeeuwsch- Vlaanderen heet. Maar de Zeeuwsch-Vlamingen en de Zeeuwen moeten dan in de eerste plaats zich dat waar dig toonen en voorgaan. Dan wordt het een schoone dag. Wanneer we door de stra ten alhier de mannen van Noord en Zuid Nederland zullen zien wandelen ouder de hoofdleiding van de Koningin van Dietschen Stam, van Onze Wilhelmina. Zij zelve ging voor Hare Ko ninklijke Moeder volgde. Tal van geleerden en eenvoudigen, autoiiteiten en niet-autoriteiten zonden reeds hun bijdrage. Ook uit Belgie zelfs kwamen niet on belangrijke gitten. Duizende circulaires zijn al verspreid. Nog meerdere volgen. Maar hoeveel blijven er onbe antwoord. Wat is het toch jam mer. Maar hoeveel zou niet er al zijn, wanneer elk onderwij zer maar eens f 1.zond. En die zullen toch de beteekenis voor van Dale voor onzen taal waarlijk wel kennen I Het kost ons zooveel moeite en zooveel geld voor niets. Al die onbe antwoorde circulaires. Zeeuwsch-Vlaanderen en Zee land geven nog zoo weinig. Het gevraagde bedrag van on geveer f 9U00 moeten wij toch alleen kunnen bijeenbrengen in Zeeland. Tal van Raaüs- en Statenleden hebben niet eens een luttel bedrag gezonden. Vele anderen daarentegen wel. Zelfs Burgemeesters en zooals wij zeiden, vele intellectueelen als onderwijzers, moeten nog ant woorden. Het is onmogelijk alle menschen een circulaire te zen den. Laten zij, die er geen ontvingen, toch ook een bedrag zenden. Onze landbouwers die zoo voor historie gevoelen I Die zoo voor de eenheid van den Nederlandschen stam zijn, want de betooging is veel meer dan een hulde brengen aan den nederigen van Dale. Wij willen aan H. M. onze Koningin laten zien hoe rondom dezen eenvoudigen geleerde uit het verre Zeeuwsch-Vlaanderen, 'Groot Nederland in eenheid van taal en stambewustzijn in trouwe zich vereenigt. Ten overvloede wellicht deelen wij nogmaals mede dat Voor zitters van het Eere-comité zijn de Minister van Onderwijs, Dr de Visser en de Commissaris der Koningin Jhr Quarles van Ufford, dat onder de leden zich alle profesioren van geschiede nis en Nederlandsche Taal be vinden uit Nederland en België, en voorts verschillende autori teiten, leden van Ged. Staten en Prov. Staten uit Westelijk Z. Vlaanderen, hetGemeentebestuur van Sluis. De giften worden gezonden aan het kantoor van Mr P. Dieleman, Rouaansche Kaai G 130 te Middelburg en gedepo neerd bij de firma J. A. Taken Co. te Middelburg. De beeldhouwer Puype te Apeldoorn doet in vertrouwen dat het noodige bedrag bijeen zal komen reeds het voorberei dend werk, maar er dient toch binnen een maand beslist te zijn welk werk hij kan doen. Dan moet het geld dus toegezegd of bijeen zijn. Dringend verzoekt daarom 't Comité allen, die een circulaire ontvingen, een bijdrage ten spoedigste te zenden en zich niet langer te laten nooden ot herinneren en hen die er geen ontvingen ook een bedrag toe te zenden als blijk van eenheids gevoel en sympathie. Voor het ai chief van Sluis zal een oorkonde gemaakt worden, als de gelden dit toelaten. Geef daarom met Uw bedrag, Uw naam, woonplaats en beroep op. Dringend verzoek alzoo, dat ieder man of vrouw, die iets gevoelt voor de eenheid van den Nede^andschen Stam, daar van uiting geelt door weinig of veel, naarmate het vermogen is, maar althans iets te zenden voor het Monument van Dale aan het adres van Mr P. Dieleman, Rouaansche Kaai G 130 te Middelburg. Breskens, Den lezers wor den verwezen naar de gewijzigde dienstregeling der Stoomtram- Maatschappij Breskens-Malde- ghem welke 1 Maart a.s. een aanvang neemt. Vrijdagavond hield de Afd. Breskens van den Christ. Nat' Werkmansbond in het Zondags schoollokaal alhier haar 18e huishoudelijke vergadering,onder voorzitterschap van Ds Bremer, welke zeer druk bezocht was door de leden met hunne vrou wen, alsmede eenige genoodig- den. Deze avond werd afgewisseld door het zingen van verschil lende liederen en het doen van voordrachten en samenspraken. Nu wij in het biosoop- gebouw „Sumajo" alhier tevens een Concertzaal bezitten, smaken de ingezetenen tegenwoordig kunstgenot op Velerlei gebied. Ook Zondag werd ondanks het zeer ongunstige weer door velen uit de gemeente en van elders gebruik gemaakt van de gelegen heid de opvoering bij te wonen van het tooneelstuk „De Rechte Lijn" van Fabricius, door de tooneelvereeuiging „Onderling Kunstgenot" te Goes. Mag men in den regel op niet veel kunstuiting rekenen bij de vele liefhebberij-tooneelclubs die zich aan 't veeleischend tooneel- spel bezondigen, hier werd werkelijk iets zeer goeds ge geven. Geen stijve figuren, geen ultra theatraal gedoe, geen „opzeggen" van rolletjes, maar degelijk, ongedwongen, hier en daar zelfs fijn doordacht spel kregen we te zien en dit van ongeschoolde krachten ver baast inderdaad. „De Rechte Lijn" is een stuk vol humor, vol mooie momenten, soms zelfs tragisch en het strekt genoemde vereeniging tot eer er mei zulke gebrekkige hulp middelen zooveel van te hebben gemaakt. Wij zijn overtuigd, gezien ook het geestdriftige applaus van het publiek, dat een goed werk van Fabricius in de Goesenaren goede vertolkers heeft gevonden. Waterlandkerkje. In de gehouden vergadering der Mu- ziek-vereeniging „Nut en Genoe gen" alhier, ts in de plaats van den heer A. Hoolhorst, die had bedankt, als Bestuurslid gekozen de heer J. J. Schilleman. De heer R. Boeije, die eerst benoemd werd, nam deze benoeming niet aan. Uit de rekening bleek dat ontvan gen waB een bedrag van 1 231.44 en uitgegeven f 165.22 alzoo een batig saldo van f 66,22 Van de leening 1922 werd uitgeloot aandeel no. 10. Biervliet- Zaterdagmorgen begaf de 13-jarige Jacob Crocké alhier zich op het ijs op de z.g. Stadsweide met het ongelukkig gevolg, dat hij er door zakte en onder het ijs schoot. Het duurde pl.m. een half uur eer men hem van onder het ijs kon halen. Door Rijks- en Gemeente politie werden alle pogingen in het werk gesteld om de levens geesten weder op te wekken, hetwelk echter niet mocht ge lukken. Sluis» De Belgische vice- consul alhier, de heer Aernaudts, heeft ontslag genomen. Zijn ressort is toegevoegd aan dat van het Belgische consulaat te Vlissingen. IJzendiJke. Maandagmorgen kwam de knecht van den land bouwer Veroste alhier, op de hofstede en kreeg ruzie met den baas. Hij dreigde de schuur in brand te steken, wat evenwel verijdeld werd. Daarna stak hij een hooihoop in brand. Dit nog niet voldoende zijnde, sloeg hij den baas een oor af en vluchtte de grens over. Schoondijke. Zondagmiddag werd alhier in het Hotel „De Zwaan" een algemeene vergade- ring gehouden van den Bond van Muziekvereenigingen in Zeeuwsch Vlaanderen, onder pre sidium van den Heer I. A. de Brauwer. Bijna alle vereenigin- gen waren opgekomen. Besloten werd om bij het dit jaar te Zuidzande te houden concours de wijze van beoor deeling over te laten aan de Jury. De datum van dit concours, hetwelk uit vier afdeelingen zal bestaan, kon nog niet officieel vastgesteld worden. Algemeen was men van oor deel te geven concoursstukken van dezelfde zwaarte te nemen als in het vorig concours en deze stukken een maand vroeger aan de deelnemende vereenigingen toe te zenden. De jury zal ge heim blijven. Er zal geen optocht vóór het concours plaats hebben, terwijl iedere vereeniging na alloop een vrij nummer zal geven. De Heer van Lare verzocht alsdan een betere regeling te treffen als op het vorige con cours, waar enkele vereenigingen meerdere nummers gaven, het geen sterk werd afgekeurd. In principe werd besloten eerst daags een solistenwedstrijd te houden. Oostburg. In het Veilings gebouw Avicultura alhier werd een ledenvergadering gehouden, welke zeer goed was bezocht, de vergadering telde ongeveer 150 leden met resp. dames. De heer J. P. de Smit werd her kozen als bestuurslid en als pro vinciaal bestuurslid. Na het mooie jaarverslag van den secretaris en de rekening en verantwoor ding door den penningmeester, waaruit bleek, dat de rekening sloot met een goed batig slot, werd de begrooting behandeld, waarvan we de volgende punten speciaal aanstippen. Zoo werden o.a. ruim gelden uitgetrokken voor goed fokma- teriaal voor het fokstation, ter wijl mede ruim gelden werden beschikbaar gesteld voor deel name aan de landbouwtentoon stelling te Sluis. Als gewoonlijk was niet vergeten een post voor lezingen en voor een cursus in pluimveeteelt. Na de begrooting werd de gewone jaarlijksche verloting gehouden. Van deze gewoonte zal men voor dit jaar afzien we gens de medewerking aan de tentoonstelling te Sluis. Op deze vergadering werd eene lezing gehouden door den Zuivelconsulent, den heer C. Zwagerman. Spr. hield een lezing over marktzetting met het oog op boterprijzen en het stichten eener fabriek voor roomverwerking in deze streek. Den heer Zwager man hield speciaal die lezing in deze vergadering, omdat de ze bezocht wordt door vele landbouwers en hunne vrouwen en door leveranciers van de boterveiling. Spr. had zich voor deze le zing voorzien van een zeer mooi cijfermateriaal, waaruit wij het volgende coupeeren. Hij consta teerde, dat door de ongeveer 1100 boeren in deze streek on geveer 4500 koeien worden ge houden, terwijl hij voor iedere koe eene productie van 4000 Liter melk per jaar taxeerde en derhalve kan getaxeerd worden, dat ongeveer 450.000 K.G. boe- renboter wordt gefabriceerd, te zamen een waarde vertegen woordigende van f 900.000,—. Verder constateerde spr. uit de ter zijner beschikking zijnde cijfers dat de resultaten in deze streek hebben geleerd, dat er tusschen goede en slechte kwali teiten boter een prijsverschil ligt van 92 cent per K G. Een groot bezwaar in deze streek voor de boterbereiding is de aanwezigheid van slechtwater en van minder geschikte kelders. Door de groote ongelijkheid in samenstelling der te Markt aangevoerde boter is deze niet geschikt voor export, terwijl ze toch voor export geschikt is te maken. Walcheren maakt hiertegen een gunstige uitzondering, wasr de opbrengst per koe per jaar ongeveer 35 a 50 gld. hooger is. Spr. bepleitte het beter bekend maken in deze streek van betere prijsbepaling, de Marktprijs van Middelburg. In verband met de moeilijk heden voor den afzet der bce- renboter uit deze streek en we gens te ongelijke samenstelling bepleit spr. de instelling van een fabriek voor roomverwer king, d.i. het centraal punt, waar de room van de boerderij aangevoerd verder tot boter wordt verwerkt. Hij ziet daarin voor deze streek meer heil dan in het oprichten van zuivellabrieken zooals elders, terwijl hij bovendien stichting van kleine fabrieken hier niet rendabel acht. Verder moest Spr. tot zijne vreugde constateeren dat in deze streek in sommige bedrijven door de boerin boter wordt ver vaardigd, die met de beste fabrieksboter kan concu reeren. De Voorzitter der Afd. Oost burg van de V. P. Z., dhr. D. H. Van Zuyen dankte dhr. Zwa german voor zijne leerzame en belangrijke lezing, waarna de prijzen werden uitgereikt van de in Januari j 1 gehouden af- deeling8tentoon8telling. Op de Provinciale ver gadering van de V. P. Z. is be sloten in 1928 te Oostburg de Provinciale Tentoonstelling van pluimvee te houden. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 27 Februari, Breskens n. 7 u ds Bremer. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm Woensdag 27 Feb. 5.40 6.04 Donderdag28 6.39 7.03 Vrijdag 29 7.57 8,24 L. K. Woensdag 27 Februari nm. 1.35. MARKTBERICHTEN. Rotterdam 25 Febr. 1924. Tarwe f 12.00—f 13.50 Haver f 9.50—f 10.50. Kroonerwten f20.f22.50. Schokkers, fl6.00-fl9.— Bruine boonen fl5.00-f30. Rogge f 9.75 f 10.25. Maanzaad f32.-f35. Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f2.676-t 2.68, Ponden f 11.50-f 11.53, Mark 0.58- 0.60 p. billioen, Belg. Fr f 10.20- f 10.40, Fransche francs f 11.90- f 12.15, Kronen (afgest.) f0.37- f 0.40. Politierechter te Middelburg. Zitting van 22 Februari. De volgende zaken werden behandeld L. A. C., 26 j., werkman te Sluis, werd beklaagd dat hij op 20 Januari jl. aldaar P. V. heeft geslagen, geschopt en tegen het Stadhuis gegooid. Eisch f20 of 20 d. hechtenis. Uitspraak idem. H. J. M., 20 j., arbeider te Schoondijke, werd beklaagd dat hij op 20 Dec. jl. aldaar C. R. gewelddadig met een mes of scherp voorwerp in zijn borst heeft gestoken. Eisch 1 maand gev. straf. Uitspraak 14 dagen gev. straf. OPVOERINGEN in de Vlaamsehe Schouwburg te Genti Donderdag 28 Febr. n. 7.30 u. Femina, Blijspel in 3 bedrijven. Vooraf; Na het Souper.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2