vLGEWIEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN letsver de courant, Het ot Dymeck. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31 Jaargang Woensdag 27 Februari 1924 Nummer 2906 Zegel-varia. IRESKENSCHE COURANT Atnnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Acertentleprjjsvan 1 5 regels 75 cent Eli regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo,02°n BRESKENS p,°78$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Een beurtenis als de ope ning vhet Nederlandsch Pers museuDiedt een welkome ge- legenhi om het moderne ver- schijnsi de courant wat nader te beouwen. Want modern is het, dateeren de oudste couran al van een paar hon derd ji geleden.Zoowel uiter lijk alsnerlijk ii de courant zoozeeeranderd, dat zij nau- welijkseer met haar oorsprong te veüijken en een nieuw schijnsgeworden is. Deze an dere \q, die men als de oor- sprongin de moderne courant kan zi was trouwens op haar beurt voortzetting van nog veel o re vormen van bericht- gevingïerst de ontwikkeling der bdrukkunst maakte iets als deiderne courant noodig. Matdeze, zooals zij zich in onajden ontwikkeld heeft, is weverkelijk, vooral door haar gel nieuwe wezen, waar door niet langer en zelfs niet e in hoofdzaak meer een vorm berichtgeving is, een verschel op zichzelf. Aankelijk was de courant niet vmeer dan een klein, aan tvizijden bedrukt velletje papier haar inhoud was wij- wel uitend het buitenlandsch, vooral itiek nieuws. Dit laat ste feitjst wel eenigszins in de rich van het ontstaan der couranWaar zij uitsluitend een vo/an berichtgeving was, zou mellicht verwachten, dat zij begmet mededeeling van het nie uit de omgeving. Maar djlijk plaatselijk nieuws komt if oudste couranten in 'tgeheeiiet voor. Het doel der uitg is dus aanvankelijk geweestdedeelingen te doen omtrentt verderweg en bui ten de r van het dagelijks leven pt had. Het is aan vankelijk soort geschied- schiijvireweest, die zich als alle vroe geschiedschrijving vrijwel uitend met het po litieke e>oral met het oor- 17. DOOR ILZDRE TANNER? Toen kte graaf Roleneck een lichuiging voor Henny en zei .Onzesachte freule heeft groot ge— er is iets, dat veel hoo staatJeugd en schoonhc en een bewonde rende t trof haar uit zijn oogen. .Bravaarop moeten wij onze gla ledigen", riep de opperhoiter, die woedend was ovei volkomen gebrek aan tacan zijn neef, met dreunemem en onder het helder gk der glazen ver dween dkleine wanklank, Hennyter wierp den graaf een dankn blik toe, toen zij met hemstootte en over het gelaat v-avin Dymeck gleed een tevr glimlach. Graaftneck liet den ge- heelen d nog menigmaal verstolen oogen op Henny rusten einerkte, hoe zij zon der eenijor van coquetterie, met rusi natuurlijkheid de logsgebeuren bezighield. Lang zamerhand heeft ook het nieuws uit eigen land, eigen provincie, eigen stad of dorp een plaats gekregen en is ook ander dan politiek nieuws opgenomen. In de plaatselijke pers, die zich langzamerhand begon' te ont wikkelen, is dit plaatselijk en niet-politieke nieuws zelfs hoofd zaak geworden. En deze plaat selijke pers handhaaft daardoor nog min of meer het karakter der oudste couranten. Maar de algemeene, de zoogenaamde groote pers, heeft een geheel ander karakter gekregen. Be richtgeving, mededeeling van nieuws is nauwe'ijks meer in de eerste plaats het doel. Natuur lijk neemt het nog altijd een voorname plaats in, voorzoover het nieuws betreft, dat op den loop der gebeurtenissen invloed oefent. Maar juist dit wijst er al op, dat de courant veel meer dan bron van nieuwtjes, een uiting geworden is van het le ven, van het geestelijk vooral zooals zich dat in allerlei vorm uitspreekt. De courant van on zen tijd bestrijkt niet alleen alle levensgebieden, maar geeft ook vooral beschouwingen over, ver klaringen van gebeuren, van stroomingen en geestelijke en maatschappelijke bewegingen. Zij laat zien niet wat er voor nieuws gebeurd is in de eerste plaats. Zij is als een tijdschrift in het klein. Maar haar wijze van behandeling der vraagstuk ken en gebeurtenissen en stroo mingen is vluchtiger, meer cau- ceerend dan doceerend. Zij leidt in, geeft een voorloopig en al gemeen inzicht. En haar invloed op het geestelijk leven van een volk is daardoor van buitenge wone beteekenis en wijde strek king. Door dien invloed werkt zij natuurlijkerwijs ook in op het politieke leven en gebeuren en feitelijk op het uiterlijk leven en het gebeuren op allerlei ge bied. Vooral in den oorlogstijd hebben we gezien, in hoe sterke mate zij de publieke opinie be- heerscht. Het is zoo natuurlijk. Er zijn maar zoo weinig men- huldeblijken van de jonge offi cieren in ontvangst nam en hij moest aan de woorden van gravin Dymeck denken, die zij hem vandaag had meegedeeld, alvorens de andere gasten er waren. ,Ik ben van plan om mijn nicht Henriëtte tot mijn eenigste erf gename te benoemen, maar ik zal het testament laten afhan gen van de voorwaarde, dat zij een echtgenoot van voorname, oud-adellijke afkomst kiest...", hun blikken hadden zich daarbij gekruist en hij had ook zonder verdere woorden begrepen, wat zijn oude beschermvrouwe wel wenschte. Eckart von Wackerath stond bij een koppel veulens niet ver van de boerderij verwijderd en hij verheugde zich over de prach tige jonge vosveulens, die hij zeli had opgefokt en die, als zij verder zoo flink opgroeiden, schitterende inkomsten beloof den. Deze extra-verdiensten, waarnaar hij zoo vurig verlangde, wilde hij gaarne aanwenden voor een ingrijpende verbouwing van het bouwvallige, oude woonhuis. Hij droomde er maar steeds van, dat zijn ouders voor hun ouden schen, die zich op alle levens gebied een eigen zelfstandig oordeel kunnen vormen. En de zen komen als vanzelf onder den invloed van wat ze dag aan dag lezen. Maar weinigen willen dat erkennen. Meestal spreken ze geringschattend over de cou rant, ook over hun courant. Maar wanneer ze haar maar een. dag missen moeten, worden ze kregelig. En in hen oordeel vellingen en meeningen kan een goed verstaander meestel wel hooren, welke courant ze lezen. Daardoor heeft natuurlijkerwijs de courant -een bizondere be teekenis voor de propaganda van politieke en andere begin selen. En een groot deel onzer pers ziet dan daarin zijn hoofd bezigheid. Maar die partijpers is gewoonlijk niet de meer al gemeene verspreide. Groote bla den ten onzent als Nieuwe Rot- terdamsche Courant, Algemeen Handelsblad, Telegraaf en der gelijke zijn wel niet neutraal, maar zijn toch ook geen pro pagandabladen van een bepaalde partij, althans niet in dien zin, dat ze zich voortdurend op het voeren van propaganda toeleg gen. Daarnaast is de in bepaalde streken meest algemeen ver spreide plaatselijke courant door gaans neutraal, dat w.l zeggen, dat ze geen politieke of andere beginselen propageert en geen verband houdt met een bepaalde partij. Maar dat neemt niet weg, dat ook deze plaatselijke pers door den aard harer beschou wingen en haar wijze van be schouwen een zekeren invloed oefent op het geestelijk leven harer lezers. Het is duidelijk, dat deze in vloed der pers op allerlei ma nieren misbruikt kan worden. En het heeft daarom voor een volk een buitengewone waarde, wanneer zijn pers zedelijk hoog staat en niet koopbaar is. in 't algemeen kan men dat van de pers ten onzent gerust zeg gen. En daarmee wordt aan de journalisten ten onzent, die dan toch de pers haar inhoudt ge ven, en daarnaast ook aan de dag een gemakkelijker en weel deriger woning moest hebben, dan het oude huis kon bieden. Eckart bezat, behalve zijn prac- tisch verstand, een flinke dosis gevoel voor iets fraais, wat zijn beide jongere broers misten. De oudste van de twee, Heinrich, had het toezicht op de veld- arbeidersende jongste, Friedrich, die in de stad de handelsschool had bezorgd, zorgde voor den verkoop der landbouwproducten, had de rekeningen in orde te maken, kortom de geheele boek houding berustte in zijn handen, terwijl Eckart, zooals hij schert send beweerde, de functies van bestuurder, koetsier en vee verzorger in zich vereenigde. Den arbeid op het land waren de broeders Wackerath van jongsafaan gewoon, alleen had den zij zich daaraan in het begin niet geheel kunnen wijden. Want hun vader had streng aan het beginsel vastgehouden, dat zij een zorgvuldige schoolopvoeding moesten genieten en met een behoorlijk diploma voor den dag zouden kunnen komen en de drie broeders waren in de stad bij de nicht van hun moeder, die daar als weduwe van een leeraar bescheiden leefdt, in pension geweest. Eckart zou uitgevers een brevet van zede lijke volwaardigheid uitgereikt. Maar onze pers is niet alleen onbedorven, zij staat ook in vergelijking met die van andere landen geestelijk op een vrij hoog pijl. En dit is niet alleen een lofspraak op de journalisten, maar ook een compliment aan ons volk. Want zooal de pers invloed op haar lezers uitoefent, deze oefenen door hun behoef ten, waarmee de pers rekening te houden heeft, omgekeerd in vloed op de pers. Zoo is de pers in elk opzicht een uiting van het leven van een volk. En wanneer we bij de opening van Het Nederlandsch Persmuseum ook de geestelijke beteekenis van onze pers aan een onder zoek onderwerpen, dan mogen we zonder zeifingenomendheid constateeren, dat we ons voor het niveau van ons geestelijk leven en van onze publieke moraliteit nog niet hebben te schamen. VII. Zooals gezegd, het was nood zakelijk voor de controle om aan bepaalde personen te verbieden recht te doen, melding te maken of rekening te houden met on gezegelde stukken. Anders zou den overtredingen niet zoo gemakkelijk aan het licht komen en zou de ontduiking steeds toenemen, zeer ten nadeele van 's Rijks schatkist. Eleze personen worden genoemd in de artikelen 15, 16, 17 en 19. Om met het eerste te beginnen, dit artikel 15 verbiedt aan rechters, scheidslieden, departe menten van Algemeen Bestuur, Provinciale-, Gemeente-, en Waterschapsbesturen, alsmede andere door het openbaar gezag ingestelde lichamen en instellin gen met de daartoe behoorende ambtenaren. En om bij hunne be slissing of beschikking rekening te houden met den inhoud van een mag# al te graag ook eenige jzwPen op delandbouwhoogeschool hebben willen studeeren, maar hij wist wel vooruit, dat hnn mid iele.i daa voor niet toerei kend waren en zoodoende waren de drie Wackerath's als flinke werkkrachten op het vaderlijk landgoed terechtgekomen. Hun practische aanleg was er oorzaak van, dat zij voor geen enkel werk terugdeinsden en door het gebrek aan goede veldarbeiders waren zij op het kleine landgoed welkome krachten geweest. Gedurende zijn diensttijd, dien Eckart in een infanterie-iegi- ment aan de grens had door gebracht, had men dan ook zijn afwezigheid zeer gemist. Dat had zijn vader hem verteld, toen hij weer thuisgekomen was en dat scheen hem een eervolle onder scheiding toe. Hij was nu tot sergeant bevorderd en moest bij de eerstvolgende oefeningen examen doen voor reserve-offi cier. Te midden van zijn hoopvolle toekomstbeschouwingen, klonk opeens het luide .goeden avond" van den brievenbesteller, die tot Eckart's groote verrassing hem een sierlijkcouvertoverhandigde, een brief waarop duidelijk zijn naam, Eckart von Wackerath, hoewel onderworpen, ongezegeld of onvoldoende gezegeld stuk. Bij overtreding verbeuren zij een boete van honderd gulden en zijn aansprakelijk voor de niet-voldane zegelrechten, be houdens verhaal op de schuldigen. De vóór 1917 geldende zegel wet had een dergelijke bepaling, welke echter niet afdoende was. Daarin werd verboden het han delen krachtens of 'tengevolge van een stuk. Men richtte de acten en vonnissen echter zóó in, dat uit de stukken niet bleek van het bestaan van een ander schriftelijk stuk, hoewel men van de inhoud wel gebruik maakte. Daarom is de bepaling scherper geredigeerd en is het enkele gebruik maken van den inhoud reeds verboden. Deze bepaling heeft ook hare uitzonderingen, welke lid 3 op somt en betreffen proces-stukken voor rechterlijke colleges, zooals de bij de procedure over de echtheid van geschriften over te 'eggen stukkenin strafzaken, en de bescheiden tot staving van eigen faillissements-aan- vragen. De vierde uitzondering noemt de geschriften in een rekenings-procedure. Om hierop nader in te gaan heeft voor ons doel geen belang. Wil men duB in rechte gebruik maken van een ongezegeld stuk of daarop een besluit of beschik king doen nemen dan zit er niet anders op dan het stuk eerst te laten zegelen. Beloopt men dan geen boete? Wanneer men zelf de overtreder is wel doch is het stuk niet door der persoon zelt opgemaakt of ge- teekend, dan vergunt artikel 20 der zegelwet hem om alleen de zegelrechten te voldoen en wordt de boete ingevorderd van den overtreder. Daartoe zal het stuk dan voorloopig in handen van den zegel-ontvanger moeten worden gelaten. Opgemerkt moet ook worden, dat door dit artikel geen zegel- plicht ontslaat. Is het stuk niet onderworpen, dan blijft het vrij gesteld, onverschillig of dit uit drukkelijk door de wet is ge- geschreven door een krachtige dameshand, te lezen stond. Hij vloog haastig het korte briefje door en zijn oogen bleven als geboeid rusten op de onder- teekening .Henny König". Dat was dus de jonge dame, die hij naar Dymeck's grondgebied had gereden en Zondag in het dorp Dymeck gegroet had. Zijn vader, die eens per maand een avondje in ,de gouden ster" in de stad doorbracht, had daar gehoord, dat de oude gravin Dymeck gedurende den zomer bezoek had gekregen van een achter nicht. Eckart von Wackerath las den brief nog eenmaal door en voelde een stille vieugde in zijn hart opstijgen, dat Henny zoo vriendelijk en zonder zich zelf vrij te pleiten haar klaar blijkelijke onbeleefdheid veront schuldigde. Hij stelde zich zelf opeens voor de vraag, of Henny'» onbeleefdheid hem gekwetst zou hebben, indien zij opzettelijk zijn groet niet beantwoord had en zijn hart beantwoordde deze vraag met een volmondig ja. (Wordt vervolg d)i

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1