Het incident te Oostende. .till lltVS. Jttechtszaken. Gemengd Nieuws Ingezonden Mededeeling Tegen schraalheid en openspringen der huid. Purol in doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en drogisten. land's havenbedrijf. Reeds nu staat het vast, dat het stopzet ten van den export de herle ving bij de verschillende takken van industrie aanmerkelijk zal belemmeren. Het grootste na deel in dit opzicht zal worden ondervonden door de mijnindu strie, De kolenexport is in En geland in de laatste twee jaar regelmatig in omvang toegeno men. in October 1923 zijn nog bijna 7'/2 millioen ton steenkolen verscheept en in December van het vorige jaar werd in vak kringen verklaard, dat de vraag naar Engelsche kolen in het buitenland nog was toegenomen, in het bijzonder in de Scandi navische landen, Frankrijk, Bel gië en Duitschland. Vermoede lijk zal dan ook dit gedeelte van het mijnbedrijf door deze havenstaking geheel tot stilstand komen. En de verliezen worden geraamd op 7Vi millioen pond sterling per week. En welke zullen de gevolgen zijn voor de voedselvoorziening, om maar niet te spreken van andere groote nadeelen Wie zal zeggen wat de gevolgen zijn van deze bijna titanische wor steling OfichoOD wij geenszins wen- schen te tornen aan het goed recht van werkstaking altijd als laatste en uiterste middel vragen wij toch in gemoede of dergelijke economische conflic ten zedelijk wel geoorloofd zijn. Want bij botsingen als deze tusschen kapitaal en arbeid gaat het feitelijk niet meer tusschen twee groepen, doch wordt heel het gemeenschapsbelang er bij betrokken. Een feit is, dat in de laatste twintig jaren de werkstakingen en ook de uitsluitingen op een onrustbarende wijze zijn toegenomen. Welk een verlies aan arbeidsdagen dit heeft op geleverd, is moeilijk te becij feren. Wie hiervan iets meer wenscht te weten, verwijzen wij voor wat ons land betreft, naar het door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte jaar overzicht van de werkstakingen en uitsluitingen in Nederland in 1922. Om maar eens enkele cijfers te noemen. In de oorlogsjaren 19141918 braken gemiddeld per jaar 317 geschillen uit Bij deze conflic ten waren alles per jaar betrokken 1379 ondernemingen en 24.000 stakers en uitgeslo- tenen en er gingen in totaal ge middeld per jaar 416.000 ar beidsdagen verloren. Het jaar 1919 sloeg het record met 649 geschillen, waarbij betrokken waren 4935 ondernemingen en 61,700 personen,terwijl 1.O94.700 arbeidsdagen verloren gingen. De omvang der beweging, gerekend naar het aantal daar bij betrokken personen en het aantal verloren arbeidsdagen, was echter in 1920 nog grooter; bij 481 geschillen waren betrok ken 3014 ondernemingen, 66.500 personen en gingen verloren 2.333.900 arbeidsdagen. Daarna kwam, met de toenemende ma laise, ook een vermindering van de conflicten; in 1921 299, met 2430 ondernemingen, 47.700 per sonen en 1.383.700 verloren ar beidsdagen in 1922 325 met 3371 ondernemingen, 44.000 per sonen en 1.108.300 verloren ar beidsdagen. Met zulke cijfers voor oogen behoeft het geen betoog, dat de vele werkstakingen van den laatsten tijd een economisch ge vaar gaan opleveren en rijst de vraag of bij eventueele ver schillen strijd moet worden ge voerd dan wel overleg dient te worden gepleegd. Temeer waar de meeste vakorganisaties niet den oorlog, doch den vrede willen. Het lijkt ons voor beide par tijen het beste indien in de toe komst geschillen over loon en arbeidstijden langs den minne lijken weg en niet meer langs dien van geweld zou kunnen worden opgelost. De conflicten toch worden langzamerhand van dien aard, dat een groot deel van het gemeenschapsleven daar onder lijden gaat. Economiiche veldslagen zooals thans in En geland worden geleverd, kon den vroeg ot laat wel eens den ondergang van heel de ge meenschap gaan beteekenen. Algemeene Onderlinge Paarden-verzekering Mij. gevestigd te Schoondijke. Dinsdagvoormiddag had te Schoondijke in de zaal van het hotel „De Zwaan", de jaarlijk- sche Algemeene Vergadering plaats der Onderlinge Paarden- Verzekering Maatschappij, ge presideerd door den heer P. de Hullu-Dorst. Zooals dit jaarlijks het geval is, was ook deze vergadering druk bezocht. Het jaarverslag geeft een goed beeld van wat deze Vereeniging voor Zeeu.vsch-Vlaanderen is. De contributie bedroeg het le halljaar H/j en het tweede halfjaar 1 pCt. van de verze kerde waaide. De ontvangsten bedroegen f75711.06, en da uitgaven f65819.345, goed slot f9891.71». In het le halfjaar werd uit gekeerd vodr 77 doode paarden f39360, in het tweede halfjaar voor 56 doode paarden 121138.90, totaal f60768.90. Er zijn 3542 paarden verzekerd. Voor de veulenverzekering bedroegen de ontvangsten f5876, de uitgaven f5797.83, goed slot f78.17. Aan vergoeding voor 67 doode veulens werd f4150 uitgekeerd. De contributie over het eerste halfjaar 1924 is voor de paarden- verzekering vastgesteld op H/2 pCt. Het aftredende Bestuurslid P. Erasmus, werd met bijna alg. stemmen herbenoemd. inzake deze kwestie, uitvoerig besproken in ons nummer van Woensdag 30 Januari jl. kunnen wij mededeelen, dat vanwege het Gemeentebestuur van Oos tende een onderzoek is ingesteld, waarvoor wij hun dankbaar zijn en waaruit blijkt „dat die vis- schers zich hadden schuldig ge maakt aan straatrumoer en bal dadigheden, waarvoor ze werden opgebracht zonder hulp van matrak of gewelddaden". Deze offlcieele verklaring van het Gemeentebestuur van Oos tende werpt op de zaak een geheel ander licht. We hadden onze inlichtingen van de betrok kenen persoonlijk onder getuigen ontvangen. Wanneer nu blijkt, dat zij ons geheel verkeerd hebben ingelicht, ia het ook aan hen zich daarvoor te verantwoorden, en achten wij hiermede de zaak voor ons af gedaan. Red. Bresk. Crt. Breskens. Hedenmiddag passeerde de personen-auto aan de haven alhier een stilstaande wagen met paard bespannen. Het paard lichte zijn kop op en geraakte hierdoor een der ruiten van de auto. Een der inzittenden, de koopman S. uit Oostburg, werd door het glas zoodanig aan zijn oog getroffen, dat hij dit wellicht zal moeten missen. Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen, welke over brenging naar het Ziekenhuis te Vlissingen noodig oordeelde. IJzendijke. Bij den land bouwer A. Dellaert werd in zeer ernstige mate mond- en klauw zeer geconstateerd. In den loop der vorige week zijn er reeds 5 beesten gestorven. Waterlandkerkje. Bij het alhier gehouden Kegel-concours is de uitslag als volgt le pr. J. Willemsen, IJzen dijke 60 2e P. Feijnout, alhier 50 3e M. Mabesoone, Oostb. 40 4e Aug. v Hyfte, Ijzend, ƒ30 5e P. Matthijs, België 20 6e A. de Hoeck, Ijzend, 10 7e Jac. Beerens, Oostb. 5 Sluis. Voor de alhier te houden Landbouwtentoonstelling is deze week een feestcommissie opgericht, bestaande uit de heeren J. Berkers, Burgemeester, Eere-Voorzitter, H. Kerpestein, Voorzitter, W. Hoegen, 2e Voor zitter, J. Versluis, Secretaris, J. de Bliek, Penningmeester, en als gewone leden A. Aernaudts, H. van Mazijk, D. de Smit, M. Sanders, J. W. Woittiez, J. Metz en E. de Paauw. Biervliet. Dinsdag werd al hier een druk bezochte verga dering gehouden van ingelanden van St. Pieters-, Amelia-, Wil- helmina Oranje-, Geertruida Groote en Kleine Zouten-, Oude Stads-, Kom-, Briels-, Maria-, Helena-, Beukels- en Elisabeth- polder, ter bespreking van het voorstel, om het polderwater af te voeren door bemiddeling van electrische bemaling aan de sluis aan den Elisabethpolder. In deze vergadering waren tegenwoor dig de heeren Wolders, direc teur van de A.Z.E.M. te Mid delburg en Salomé, opzichter te Breskens om de voorgenomen plannen uiteen te zettten en ra ming te geven van de vermoe delijke kosten, die aan verbe terde sueering zullen verbonden zijn. Na de uiteenzetting gingen de verschillende polders elders apart vergaderen om zich uit te spreken over het behandelde plan. We vernemen, dat van de eerste tien polders, die één wa terschap vormen, er zich negen vóór verklaard hebben (alleen de Helenapolder tegen). Van de beide andere polders, n.l. den Beukels- en de Elisa bethpolder, die niet tot boven genoemd waterschap behooren, heeft de laatste instemming met het plan betuigd, terwijl de eerste nog geen definitief be sluit heeft genomen. In den loop der volgende week valt de beslissing van het voorgestelde plan, dat nu hoogst waarschijnlijk wel werkelijkheid zal worden. M. Crt. Predikbeurten. Nbd. Herv. Kerk.. Zondag 24 Feb. 1924. Biervliet n 2 u ds Meloen. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5x/3 u ds Bremer. Groede v 9.30 ds y Griethuysen Hoofdplaat v 9.1)0 u ds Meloen. Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Waterlandk: n 2 u ds Scholte. IJzendijke v9.30 ds Castelein. Evangelisatie Schoondijke. nm. 2 ure ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 27 Februari. Breskens n. 7 u ds Bremer. OPVOERINGEN in de Vlaamsohe Schouwburg te Genti Zondag 24 Febiuari nam. 2.30 u. Overschotje, Tooneelspel in 3 bedrijven, voorafKermisleven, Blijspel in één bedrijl. nam. 7-30 u. Het Drie-Meisjeshuis (Liefdelied) Zangspel in 3 bedrijven. Maandag 25 Febr. nm. 7.30 u. Het Drie-Meisjeshuis (Liefdelied) Dinsdag 26 Febr. n. 7-30 u. De twee vrienden en de vrouw Tragi-comedie in 5 bedrijven. Vooraf; Na het Souper. Donderdag 28 Febr. n. 7.30 u. Femina, Blijspel in 3 bedrijven. Vooraf: Na het Souper. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Tegen C. M., 24 j., en J. v. C., 30 j., arbeiders te Hoofd plaat, gedetineerd te Middelburg wegens inbraak te Hooldplaat bij den molenaar A. P. in den nacht van 30 op 31 October 1923, is de gevangenhouding met 30 dagen verlengd. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 18 Febr. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 7.30f 9.35 Aangevoerd 125000 stuks. Oostburg, 19 Febr. Tarwe f 12.50—f 13.00 Gerst f 11.00—f 11.25. Erwten f 23.00-f 24.00. Haver f 10.00-f f 00.00 Rogge f 10.00.—f 10.25 Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f2.67 -1 2.686, Ponden f 11.50-f 11.53, Mark 0.57- 0.60 p. billioen, Belg. Fr f 9.50- f 9.70, Fransche francs f 11.35- f 11.60, Kronen (afgest.) f0.37- f 0.40. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 23 Feb 2.50 3.14 Zondag 24 3.28 3.52 Maandag 25 4.10 4.34 Dinsdag 26 4.51 5.15 L. K. Woensdag 27 Februari nm. 1.35. Licht op voor Rijwielen enz. Zateidag 23 Feb. 5.57 nam Zondag 24 5.58 Maandag 25 6. Dinsdag 26 6.01 OPLICHTING. Bij den goudsmid den heer Maartense te Leiden vervoegde zich een persoon, gekleed als huisknecht, die voor een heer uit Noordwijk, een klant van den heer M., twee gouden hor loges met dito ketting op zicht vroeg. De heer M., die aanvan kelijk de zaak vertrouwde gaf de voorwerpen tot een waarde van 1300 mee Hij bleek met een oplichter te doen te hebben gehad. ZEDENMISDRIJF TE ROTTERDAM. De impressario W. K. is Woens dag naar het huis van bewaring overgebracht, waar hij bekende met meisjes van 10, 15 en 17 jaar onzedelijke handelingen te hebben gepleegd. De man hield er een zoogenaamde filmschool op na, waar hij zijn leerlingen, allen minderjarige meisjes, „voor de iilmopleidde". In zijn werk zaamheden werd hij bijgestaan door een Duitsche „artiste", die eveneens door de politie is ge arresteerd, omdat gebleken is, dat zij met andere vrouwen niet nader te noemen handelingen heeft gepleegd. Daar deze vrou wen allen meerdeijarig waren, kon de zedenpolitie niets tegen haar inbrengen. Vermoedelijk zal deze „artiste" over de grens worden gezet. DOOR HET IJS GEZAKT. Woensdag zijn te De Krim onder de gemeente Koevorden twee kinderen van respectieve lijk 9 en 8 jaren door het ijs gezakt en verdronken De kin deren waren op het ijs gaan spelen tijdens de atwezigheid der ouders. AANRANDING. Een 18-jarig meisje werd Woensdagavond van den Cool- singel te Rotterdam af op weg naar de ouderlijke woning in de Vletstraat door een onbekend gebleven man achtervolgd. Door de Wiekstraat komend, wilde ze den politiepost binnengaan om zich in veiligheid te stellen. Op hetzelfde moment greep de kerel haar echter beet en trachtte het meisje haar handtaschje te ontrukken, terwijl hij haar tevens een aantal vuistslagen toediende. De aangevallene schreeuwde luidkeels om hulp, waarop het individu het hazenpad koos. Eenige rijwielagenten zetten hem nog na, echter tevergeefs. Ingezonden Mededeeling. Influenza en griep kan men het beste bestrijden door het gebrnik der Sanapirin- Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. OVERREDEN. Donderdagmiddag is in de Andreas Bonnstraat te Amster dam een schoolgaand meisje, toen zij nabij het gemeentelijk badhuis, de tramrails wilde over steken, door een uit de richting Oosterpark komenden motor wagen van lijn 6 gegrepen. Het kind kwam met het hoofd onder een der wielen terecht, waar door het vreeselijk werd ver minkt. Een voorbijganger droeg het kind, dat onmiddellijk dood was, naar het badhuis, waarbin nen enkele minuten een dokter met een auto van den gem. geneeskundigen dienst aanwezig was. Eenige onderwijzers van de in de nabijheid liggende Boerhaveschool, kwamen in de veronderstelling, dat het kind in hu.i klas thuisbehoorde in het badhuis kijken, doch konden tengevolge van de vreestlijke verminkingen het lijkje niet her kennen. Een later bericht meldt dat het verongelukte meisje de zes jarige Bientje Vrolik is. Zij was met haar broertje op weg naar school, toen het ongeluk ge beurde. OPLICHTER GEVAT. Te Roermond is Woensdag door de marechausée aangehou den een persoon uit Urmond, die geld inde voor een Haagsch verzekeringsinstituut, waar hij als agent ontslagen was. EEN FLINKE BELOONING. De voerman J v. V., te Bu- del vond een pakje bankpapier, ter waarde van f4000. Toen de eerlijke vinder het bedrag aan den verliezer ter hand stride, kreeg hij als belooning een dank je wel. MODEL-BRANDWEER. Te Oirschot is de woning van den rijwielhaddelaar A. v. O., totaal uitgebrand. De brand spuit was aanwezig, doch gaf geen water, daar de burgemees ter niet aanwezig was en vol gens het reglement niet buiten last van den burgemeester mag worden gespoten. De loco burgemeester, die ter plaatse was, gaf geen order. Toen het perceel nagenoeg geheel was uitgebrand, verscheen de burgemeester en werden ten minste de belendende perceelen nog nat gespoten. IN EEN OLIENOOTJE GESTIKT. Het dochtertje van 9 maanden van J. P., te Montfoort, stak een stukje schil van een olienootje in het mondje, het welk in de luchtpijp kwam en van daar doordrong tot de longen. Bij een operatie te Utrecht aan de Klinieken, kon slechts een ge deelte worden verwijderd. Vóór de tweede operatie was de kleine reeds ten gevolge van hevige benauwdheden overleden. ONGESTEMPELDE SPEEL KAARTEN. De belasting-autoriteiten heb ben er den laatsten tijd de lucht van gekregen, dat van uit het buitenland, vermoedelijk België, speelkaarten worden ingevoerd, die hier dan ongestempeld wor den verhandeld, wat daar hier te lande zooals bekend be lasting op de speelkaarten moet worden betaald verboden is. Zaterdagavond is nu te Am sterdam op den openbaren weg een man aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van een partij ongestempelde speelkaar ten, die daarop in beslag zijn genomen. Zondagavond hebben belas tingambtenaren en rechercheurs een inval gedaan in een café op de Haarlemmerstraat, waar zich op dat oogenblik bevonden twee broers van den man, die Zaterdagavond was aangehou den. Die broers hadden twee kof fers bij zich, waarin zich een partij ongestempelde speelkaar-

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2