ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Omzicht, Hat Slot Dymeck, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 33e Jaargang Zaterdag 23 Februari 1924 Nummer 2905 Strijd of overleg Ingezonden Mededeeling BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r jj s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De heer Troelstra heelt in de Tweede Kamer gezegd, dat de toestand begon te beteren en zich weer lichtpuntjes in het verschiet begonnen te vertoonen. Laten we het hem helpen ho pen. Men gelooft zoo graag wat men wenscht. En het is dan ook geen wonder, dat zelfs deDuit- schers, die de algemeene narig heid wel het geweldigst aan den lijve ondervinden, trachten de toekomst minder donker in te zien en den uitzonderingstoe stand opheffen. Maar voorloo- pig schijnt toch vooral de hoop onze oogen zoo te scherpen dat we een rooskleurigen toestand ontdekken. Misschien moet de toestand nog slechter en de hoop daardoor nog vuriger wor den, willen we werkelijk de han den eendrachtig uit steken om die gehoopte toekomst tot een blij heden te maken. Op de audiënties, die presi dent Millerand aan den nieuwen Duitschen gezant verleende om hem zijn geloofsbrieven te laten aanbieden, heeft hij in antwoord op de toespraak van den Duit- scher er nog eens aan herin nerd, dat Frankrijk vast besloten is niets af te staan van de rech ten, die de verdragen hen waar borgen en het oude oorlogszeer nog eens opgehaald door te zeggen uiterst vredelievend heeft de Fransche democratie, toen zij er toe gedwongen werd, getoond, dat zij bereid was tot alle offers om met haar eigen afhankelijkheid de vrijheid van de wereld te verdedigen en te redden. Daar spreekt nog niet de geestesgesteldheid uit, die thans de wereld redden moet. We hebben langzamerhand een beetje een ander inzicht gekre gen in de oorzaken van den oorlog. En zoo al Frankrijk en Millerand nog de oude voorstel ling willen handhaven, is het noodig deze legende van Duitsch- land's helsch, boosaardige be doelingen en der Entente blanke onschuld telkens weer op den 16. DOOR ILZE DORE TANNER. Zij beval Henny haar hoofd te buigen en legde het om haar hals. Ziezoo, dit kettinkje, dat ik reeds als jong meisje heb ge dragen, zal jou nu toebehooren, Henriëtte", sprak zij met on gewone vriendelijkheid en Henny, die behalve een zilveren horloge met ketting en een paar waarde- looze broches geen andere sie raden bezat, boog zich in een opwelling van spontane vreugde en dankbaarheid over de gele, gerimpelde hand van haar tante. „Zoo, ga nu naar de eetzaal en rangschik de bloemen wat op de tafel, de tuinbaas doet dat nooit zooals ik het graag wil hebben", beval zij, terwijl Koen- raad reeds de beide vleugel deuren voor graaf Roleneck opensloeg. Er was vandaag een grooter aantal gasten bij gravin Dymeck verzameld dan gewoonlijk het geval was. Behalve de graaf, weg der toenadering plaatsen en het herstel te belemmeren door de conclusies, die men uit deze voorstelling trekt De Franschen konden beter door hun daden en hun krach tig too.ien, dat het hun werke lijk om de vrijheid en het wel zijn der wereld is te doen ge weest. Maar zij schijnen er zich juist toe gezet te hebben de wereld van het tegendeel te overtuigen. Want niet zoodra maakt men een nuttig plan om Duitse tland op den been te helpen, zooals wat thans door de commissie van deskundigen wordt overwogen met goede kans van slagen, of ze maken zich al ongerust over Duitsch- land's toekomstigen voorspoed en over het feit, dat het zijn geld eenmaal op goud basis ge regeld, een grooten voorsprong zou krijgen op de geallieerden, die onder schulden gebukt gaan en elk oogenblik voor de inzak king van hun wensch vreezen. En de geestesgesteldheid die in deze vrees tot uitdrukking komt, is ernstiger belemmering nog voor het herstel der wereld dan die, welke zich in Millerand's woorden uitsprak. Wijlen Bonar Law heeft het al gezegd en Baldwin, de vo rige eerste minister van Enge land, heeft het herhaald, dat Frankrijk kiezen moest tusschen schadevergoeding en Duitsch- land's machteloosheid, omdat de eerste alleen door middel van Duitschland's herstel en bloei te bereiken was, maar dat het wel vaak scheen, alsof die leuzen steeds ten gunste van Duitschlands machteloosheid aan geheven werden. De consequ entie van die leuzen hebben de Engelsche ministers niet, althans niet officieel, getrokken. Maar ook Frankrijk heeft dat tot nu toe niet willen doen. En wan neer er momenteel eenige nieuwe roep is voor het wereld herstel, dan is het waarschijnlijk wel vooral hierom, dat de Franschen deze consequentie beginnen te begrijpen en inzien, dat de toe stand van hun land hen verbiedt ze te aanvaarden. de opperhoutvester en diens neef bovendien nog de landheer von Wehla met zijn zeer schuch tere jonge vrouw, majoor Berg man en gemalin, die het bevel voerde over het in het naburig stadje liggende bataillon en een kapitein en twee luitenants van hetzelfde regiment. Er was niet één onder de nieuwe gasten, die niet met een gemengd gevoel van nieuws gierigheid en bewondering de bekoorlijke meisjesgestalte had gadegeslagen en eens hoorde Henny heel duidelijk, hoe een van de jonge officieren den houtvester von Molhagen met een beteekenisvollen blik op haar in het oor fluisterde Drommels 1 Met alle achting? Erfgename?? waarop Molhagen veelzeggend de schouders op halend, antwoordde „Weet men dat ook al weer te vertellen I Maar in ieder geval zal het wel waar zijn, andere familieleden zijn er in 't geheel niet, behalve de familie König zij zou anders al haar bezittin gen aan stichtingen moeten laten vervallen". Een eigenaardig gevoel door trilde Henny zou het dan werkelijk mogelijk kunnen zijn, De daling van de franc, hoe noodlottig ze ook voor Frank rijk moge zijn, schijnt Europa nieuwe hoop te belooven, omdat Frankrijk thans begint te be grijpen, dat het de schadever goeding niet innen kan en dus geen vrije keuze meer heeft, maar Duitschland's herstel ter wille van het eigen leven, aan vaarden moet. En in de uitingen van vrees voor Duitschland's nieuwe voorspoed, zooals die in de Temps en andere Fransche bladen voorkomen, spreekt zich nog het laatste verzet tegen de overmijdelijkheid der keuze uit. Frankrijk wenscht Duitsch land's machteloosheid en heeft die onvoorwaardelijk noodig, wil het zijn huidige positie kun nen handhaven. Maar die mach teloosheid beneemt hier alle uitzicht op schadevergoeding en bedreigt de voortdurende daling van de franc getuigt het met een toekomstig bank roet. Zijn eigen economische machteloosheid, die daarvan het gevolg moet zijn, moet ook op zijn politieke machtspositie in- fluenceeren en dit te eer, waar de politieke machtsverhoudingen zich reeds eenigszins ten na- deele van Frankrijk wijzigen. Zoo zoekt Frankrijk een nieuwen weg. En het is niet inde eerste plaats door de nieuwe tinan- tieele maatregelen,^waarover de Fransche Kamer zeer ten na- deele van den finantieelen toe stand van het land, maar niet uitgepraat raakt, maar door etn wijziging in zijn buitenlandsche politiek, dat Frankrijk de da ling van de franc en haar for- meele gevolgen tracht te keeren. Heeft Mr. Troelstra daaraan en aan de nog voortgaande da ling van de frank gedacht, toen hij van hoopgevende teekenen sprak? Maar de nationale trots is koppig. En het zal nog een harden strijd kosten, voor de Franschen van het ideaal eener Europeesche hegonomie heeft af gezien en het ruilen gaat tegen het vooruitzicht op een aan de grootte en de levenskracht van het Fransche volk evenredig en dus slechts zeer bescheiden dat zij nog eens de erfgename van tante Klarissa zou worden? Dat zij voortaan steeds in weel de en zorgeloosheid zou kunnen leven zij en de haren 1 Och, men raakte immers zoo gauw gewoon aan zulk een leven in de hooge kringen en de tijd, dien zij thuis voor haar broers kousen stopte en voor het for nuis stond te koken, scheen voor haar al zoo lang vervlogen en als zij eerlijk wilde zijn, wenschte zij ook werkelijk niet meer naar dien vroegeren toestand terug. Slechts naar haar ouders, broers en zusters voelde zij dikwijls een groot verlangen en zij had bij zichzelf een plannetje ge vormd, dat zij toch tenminste met het Kerstfeest in ieder geval naar huis zou gaan. Aan tafel zat Henny met de jongere heeren ,van het gezel schap aan het benedeneinde en zoo, eenigszins buiten het bereik van de koude, scherpe oogen van tante Klarissa, fleurde zij op en praatte en lachte onbe vangen, zooals zij dat thuis steeds gewoon was. Meerdere malen bemerkte zij, dat de blik van graaf Roleneck onderzoekend op haar rustte en toen hun oogen elkaar eenmaal plaats op het Europeesche vaste land. Wat we zien in de houding ten opzichte van de commissie van deskundigen en van hare plannen ten bate van Duitsch- land bewijst het. Maar dat de gedachte aan de mogelijkheid eener andere keuze dan die Baldwin en Bonar Law meende te zien, niet meer plompweg wordt afgewezen, blijft een gun stig voorteeken. Dat ze het niet meer wordt, dat de FranBchen in elk geval, zoo ze hun doel nog niet opgeven, een andere weg naar het bereiken zoeken, bewijst ook de werkzaamheid der Rijnland-commissie in de Paltz, die het einde der sepa ratistische beteekent. Toen de Franschen hun stem aan de se paratisten onrtrokken, heeft de zoo lang geterroriseerde bevol king op de heerenseparatisten, een bloedige wraak genomen, waarin de opgekropte haat zich ontstellend duidelijk uitsprak is aanleiding geworden voor 't uitzenden eener bizondere on derzoekingscommissie waarin een Engelschman, een Franschman en een Belg zitting houden. En de aanvankelijke resultaten van dit onderzoek hebben feitelijk al tot herstel van de wettige overheid in de Paltz geleid. Het is voor de Franschen on getwijfeld een harden noot ge weest om te kraken. Maar het is goed als voor oefening. Want sij zullen nog heel wat hardere te kraken krijgen, wil de nieuwe hoop werkelijkheid worden en Frankrijk met Europa den nieu wen weg tot het herstel vinden, die we onvermijdelijk op moeten. Nog geen maand is de Labour- Regeering aan het bewind, of een tweede staking breekt uit, welke, al duurt zij ook slechts enkele weken, van noodlottigen invloed kan zijn op het econo mische leven in Engeland. De dreigende havenstaking toch, die, naar men hoopte, op ontmoetten, hief hij met een lichte buiging zijn champagne glas omhoog en ledigde het in één teug. Henny kleurde, zij was der gelijke huldebetuigingen niet gewoon en toen de kleine luite nant Zielow naast haar een verwonderden blik nu eens op haar, dan weer op graaf Role neck wierp, werd zij nog meer verlegen. ,Och ja, de heeren, voor wie een goedgunstig lot dadelijk een gravenkroon in de wieg heeft gelegd, hebben het toch veel beter dan een van ons", meende hij toen na een pauze tamelijk ongemotiveerd. Henny keek hem verbaasd aan: „Dat ben ik zonder meer in 't geheel niet met u eens, het komt er toch in de eerste plaats op aan, wat het lot hun boven dien nog in de wieg heeft ge legd". „De freule bedoelt geld..." Zij lachte. „Neen, dat niet hoewel bij een titel hoort dat eigenlijk toch maar ik bedoel gezondheid, begaafdheid, karak ter en dergelijke". De kleine luitenant trok een comisch gezicht.' „De freule heeft stellig nog niet veel in de Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelma- tigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en ver oorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drog. het laatste uur nog zou worden voorkomen, is door het misluk ken van de conferentie inzake het conflict tusschen werkgevers en werknemers afgekondigd en een feit geworden. Van welk een omvang deze staking is kan men uit de be richten uit de bladen lezen. Want niet alleen, dat de haven arbeiders staken, maar ais gevolg hiervan zullen ook tal van an dere bedrijven den arbeid moe ten stopzetten. Wanneer wij alleen de gewel dige stakingen van de laatste maanden nagaan, vragen wij ons onwillekeurig af, ot er geen andere en betere oplossing is inzake arbeidersgeschillen, dan werkstakingen. Men heeft meer malen de werkstaking vergeleken met een oorlog. In zeker opzicht is dit juist, al is het verschil tusschen een economisch conflict en een oorlog tusschen Btaten dan ook te groot voor die ver gelijking. Want in beiden wor den nadeelen en enorme ver liezen geleden. Dikwijls zijn dsze ook voor de betrokken organisaties van dien aard, dat de winst van den strijd maar al te vaak verlies blijkt te zijn. Zelfs wanneer een oorlog recht vaardig is en hoe weinigen zijn dit dan nóg brengt hij nadeel aan de bevolking. Zoo ook de economische oorlog. Geen werkstaking, hoe gering ook, of zij brengt verspilling aan arbeidskrachten en verlies aan tijd. Ook bij goed gevulde weerstandskassen en uitnemende reservefondsen beteekent werk staking voor iederen goedwil- ligen werkman een tijd van moeite en zorgen. Hoeveel te meer beteekenen worstelingen als die in Enge- wereld rondgekeken neemt u mij niet kwalijk maar wan neer iemand graaf is, geld heeft en nu bepaald geen idioot is, danhij maakte een hand beweging. alsof al het andere dan geheel en al bijzaak was. Dat wilde zij echter in 't geheel niet toegeven en zoo ontstond er een tamelijk leven dig dispuut, waarin zich ook de andere jongelui mengden. Tenslotte viel het den ouderen heeren op. dat er zoo'n levendig gesprek gevoerd werd aan her andere einde van de tafel en er werd gevraagd, wat het onder werp der schijnbaar zoo belang rijke conversatie vormde. Henny werd vuurrood van verlegenheid, evenals luitenant Zielow en een oogenblik stokte het gesprek, toen zeide vrijheer von Molhagen glimlachend „De geachte freule beweert, dat zij rijkdom en voorname geboorte niet al te hoog schat". Het was plotseling, alsof er een engel door de zaal vloog, gravin Dymeck wierp een ijs- kouden blik op Henny, die op haar beurt verbleekte voor dien doordringenden blik, die haar scheen te doorboren. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1