bewijsstuk geen gebruik kunnen maken. In het eerste geval be loopt men kegelboete, in het tweede heelt men kans zijn rechten te verliezen. Dezelfde nietigheid bepaalt het artikel voor het beding om het stuk te onttrekken aan de kennisne ming van 's Rijksambtenaar, als mede voor iedere overeenkomst welke de niet-vervulling van bij de zegelwet opgelegde ver plichtingen of bevoegdheden ten doel heeft. Door dit artikel grijpt de be lastingwet sterk in 111 de bur- gelijke rechtsverhoudingen. Iets dergelijks deed haar voorgang ster, de wet van 1843, slechts in zeer beperkte mate, n.l. bij handelspapier en bij het effec ten-zegel. Deze beginselen val len nu onder het algemeen ge redigeerde artikel 14. Bij het handelspapier komt het voor, dat men op het stuk de woorden zonder kosten plaatst. D.w.z. de houder van het stuk wordt daar door ontheven van de verplich ting om protest te doen opma ken bij niet-acceptatie of niet- betaling van den wissel. Wat dat wil zeggen In het kort dit. Wanneer de houder van een wissel of ander handelspapier op den vervaldag geen betaling bekomt dan wil hij probeeren het geld dat hij voor het stuk voldeed terug te bekomen van al degenen, die het stuk tee kenden bij voorkeur van hem die hem het stuk leverde, üm tegenover die personen te be- ■wijzen dat er geen betaling werd verkregen eischt de wet (het wetboek van koophandel) dat er protest wordt opgemaakt, dat het stuk wordt geprotesteerd. Dit doet een deurwaarder met twee getuigen in den regel. De deurwaarder is verplicht het stuk aan het protest te hechten en dat alles binnen vier dagen ter registratie aan te bieden. De registratie-ontvanger con troleert dan tevens het zegel recht voor het handelspapier gebezigd, ishetstuk onvoldoende gezegeld dan komt dat dus op zuo'n manier aan het licht en wordt boete geconstateerd. Daar om vond men het middel zonder kosten uit, n.l. de belotte op het stuk om ook zonder dal protest wordt opgemaakt, de terugbe taling van ontvangen gelden te waarborgen. Zoodoende liet men deurwaarder en dus ook den zegelontvanger er buiten. Een dergelijke belofte op een on voldoend gezegeld stux verklaart de wet nu ongeldig. De uitge ver en verdere onderteekenaren zijn nu tot niets verplicht, waar door de houder wel verplicht wordt te laten protesteeren en dus het stuk ter controle te geven. Wat het effectenzegel aan gaat zijn onvoldoend gezegelde effecten niet leverbaar. De koo- per behoeft daarmede dus geen genoegen te nemen, de verkoo- per voldeed niet aan zijne ver plichtingen. Dergergelijke ingrijpen als art. 14 doet, kennen ook nog meer dere artikelen den zegelwet, welke later ter sprake komen bij de betrekkelijke zegelrechten. Eén ervan, die betredende het effecten zegel noemde ik reeds. Verder zijn er nog art. 58 lid 5 (ontzegging van bewijskracht van buitenlands opgemaakte huurcontracten van Nederlandsch onroerend goed, welke niet bin nen een maand na dagteekening gezegeld worden) art. 80 (ver liezing van recht op loon door hem die een ongezegelde effec- ten-nota afgeeft.) Hierboven bespraken wij de mogelijkheid dat een ongezegeld stuk zou moeten worden ge bruikt als bewijsstuk en daar door de overtreding aan het licht zou kunnen komen. Dit '.uilen wij nader moeten toe pten. Stel A en B hebben een -egeld huurcontract getee- .id en daarin bepaald dat dit op één van beiden verzoek al tijd door een nieuw, goed ge zegeld zal worden vervangen. Na een poosje krijgen zij ver schil van meening over de huur- som en willen ze desnoods pro- cedeeren om hun gelijk te be wijzen. A zegt tegen B teeken nu een nieuw gezegeld contract, doch B bedankt er voor en doet het niet. Immers die verplich ting om dit te doen heeft art. 14 der zegelwet nietig verklaard, hij is dus niet gebonden. Nu, denkt A, dan moet ik het ongezegelde stuk maar aan den rechter overleggen. Dat bewijst evenveel als een gezegeld. Op gemerkt moet worden dat velen meenen dat de bewijskracht af hankelijk is van het zegel. Dat is in het algemeen niet waar. n.en ongezegeld stuk bewijst evenveel, doch men loopt kans boete te verbeuren. A geeft dus het ongezegeld huurcontract aan den rechter als bewijs. Wan neer aan dezen rechter nu niet verboden was om recht te doen op ongezegelde stukken dan zou de overtreding nimmer ter kennis komen van den zegel ontvanger. Noodzakelijk is dus een bepaling in de zegelwet, waarin aan verschillende per sonen verboden wordt rekening te houden met of recht te doen op onvoldoende gezegelde stuk ken. Dergelijke bepalingen hou den de artikelen 15, 16, 17 en 19 in, welke wij een volgende week in het kort hopen te be spreken, Z. Breskens. Donderdag 28 Februari 's avonds uur zal de heer L. PenniDg in de Herv. Kerk alhier eene lezing houden over Zuid-Afrika, met lichtbeel den. De heer Penning is de be kende schrijver van de Trans- vaalboeken, o. a. van De leeuw van Modderspruit. Hij is alom in den lande bekend en geliefd. Pas teruggekeerd van eene reis naar Zuid-Afrika, houdt hij eene tournée door ons land, en ver telt op bijzonder pakkende wijze van het ons stamverwante volk, van hun strijd en- worsteling. Het is zeker overbodig, om op te wekken deze lezing te gaan bijwonen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar eene adver tentie in het volgende nummer van ons blad. Bij de hedenmorgen ge houden stemming voor een Notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. v. de Plassche en G. Pleijte-Seen. Onder verwijzing naar de betreffende advertentie in dit nummer, meenen wij onzen lezers met volle gerustheid te mogen aanraden a.s. Zondagavond het beroemde tooneelspel van Fa- bricuis, hetwelk in Indiê speelt, in het lokaal ,Suma|o" alhier te gaan zien. Het tooneel zal voorstellen een Indische voorgalerij, terwijl de executanten alle in passende kleedij zullen optreden. Waar de Goesche Courant omtrent de opvoeringen van 7> 10 en 11 Januari schrijft: „Het was in één woord af en vele rollen werden meesterlijk, als van beroepsspelers vertolkt" en waar de Vereeniging jl. Vrijdag 15 dezer een reuzensucces te Kruiningen met ditzelfde stuk had te boeken, daar durven wij een avond vol kunstgenot voor spellen. De Vereeniging uit Goes, daar bijzonder sympathies (ze speel den daar 3 avonden alsmede te Kruiningen voor volle zalen) heeft haar roem gehandhaafd buiten onze provincie en zelfs ook buiten ons land. Driemaal trad zij op internationale wed strijden in 't strijdperk en drie maal behaalde zij een prijs w:o. een gouden medaille van wijlen Koning Leopold. We meenen dus ook op grond hiervan, geen gewaagde voorspelling te heb ben gedaan. Biervliet. Vrijdagavond 15 Februari had men in de Open bare School te Driewegen een Ouderavond, die goed geslaagd mag heeten. Een der lokalen der school was stampvol met een aandachtig gehoor. De gevoerde bespre kingen werden afgewisseld met muziek, terwijl door het hoofd een aardrijkskundige les werd gegeven verduidelijkt door licht beelden. De besprekingen be tredende het Kon. Besluit over den leeftijd van toelating tot de school hadden tot resultaat, dat besloten werd adhaesie te be tuigen aan de Oudercommissie te 's Gravenpolder, die een actie tegen genoemd besluit wil voeren. Groede. Vergadering van den Raad onzer gemeente, Maandagmiddag half vier. Afwezig met kennisgeving de heer Iz. Becu. Na lezing der notulen wordt mededeeling gedaan van een schrijven van ued. Staten, mel dende dat de beslissing goed keuring begrooting is verdaagd tot 1 April. Een schrijven van het Z. VI. Waterleiding comité, dat 4 Maart a.s. te Terneuzeu een algemeene Vergadering zal worden gehou den. B. en W. meenen, in verband met het genomen besluit om niet aan te sluiten, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Een schrijven -van de Prov. Brandweerbond, om bij even- tueele oprichting aan te sluiten wordt mede voor kennisgeving aangenomen. Aan Wed. Vroon zal een be drag van f 50 worden toege kend voor opruimen cement- werken in haar schuur, waar vroeger de Electr. Centrale is gevestigd geweest. In de verordening op de hef fing van schoolgeld woidt een kleine wijziging gebracht. Omtrent de cursussen Ver volgonderwijs nemen Ged. St. geen genoegen, omdat geen bepaald besluit is genomen. B. en W. meenen voldoende uitvoering te hebben gegeven en stellen voor het desbetreffend schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waarmede de Raad accoord gaat. De rekening Burgerlijk Arm bestuur over 1923 wordt goed gekeurd met een bedrag in ont vangst op f464.13s en in uitgaaf op f312 005, alzoo met een goed slot van f 152.05 mede worden goedgekeurd een paar af- en overschrijvingen in de begroo ting voor 1924. Van Notabelen en Kerkvoog den der Herv. Gemeente was een schrijven ingekomen om de jaarlijksche vergoeding van het gebruik der Fransche Kerk te verdubbelen. Daar er slechts weinig mate rialen van de gemeente in ge borgen worden is de Raad van oordeel het gebruik van dat gebouw op te hellen met het eindigen van het contract op 31 December 1924. Een request \t.i den heer C. van Slooten, verzoekende een jaarlijksche subsidie van 300 gld. voor zijn autodienst, vondt eemge bespreking. B. en W. meenen, daar aan de tram een renteloos voorschot is verstrekt van f 40.00(1,en dit ponds-ponds gewijze aan de Gemeente wordt terugbetaald, geen subsidie aan een autobus te kunnen geven, daar we ons zelve dan in het gezicht slaan. Evenwel vinden ze de verbin ding met de gemeente heel mooi, maar er is bij de aanvrage geen toelichting, of de dienst rendee- rend is of niet. De heer de Bliek meent, dat op den heer Van Slooten niet veel staat te maken is betref fende zijn dierst, gezien de misère met het vervoer der melk. De heer J. B.Becumeent.dat als de dienst gesubsidieerdwordt, er wei degelijk zal gezorgd worden voor juiste tijd van ver trek. Tevens zegt hij dat de bus in een groote behoefte voor ziet, en acht subsidie wel ge- wenscht en geeft in overweging niet direct af te stemmen. De Voorzitter meent, dat zoo lang de tram niet loopt, op con tract wel subsidie kan worden verstrekt, opdat dan aan gestelde voorwaarden wordt voldaan, Hij vraagt wat de Raad wil, óf gedetailleerde opgave vragen en dan in een volgende verga dering te beslissen, óf direct te stemmen over al of niet toeken nen van subsidie. Daar de heer Becu op een des betreffende vraag van den Voor zitter geen voorstel van zijn op merking wilde maken, wordt direct tot stemming overgegaan. Met 5 van de 6 stemmen wordt besloten geen subsidie toe te kennen. De heer Becu stemde blanco. De gemeentebegrooting 1923 onderging een paar wijzigingen. Aan den heer A. Beerens, Hoofd der School te Kruisdijk wordt op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als zoodanig met ingang van 1 April a.s. Wegens vertrek van den heer Schuls, Hoofd der Bijz. School wordt tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim be noemd de heer Riemers. Bij den rondvraag vraagt de heer de Milliano hoever het staat met het aanleggen van licht aan den Kruisdijk. De Voorzitter zal een onder zoek in stellen hoe dit alsnog mogelijk is, en welke kosten het zal mede brengen, teneinde in de volgende vergadering met een gedetailleerde nota te komen. De heer de Bliek vraagt of er niets gedaan kan worden om meer spoed te betrachten met het tot stand komen van de tram voor het personenvervoer naar hier. De Voorzitter meent, dat het beter is een persoonlijk schrijven hierover te richten aan den Directeur. Verder vroeg de heer de Bliek of er geen verandering is te brengen in de middeleeuwsche toestanden bij de posterijen. Hij is een voorstander van bezuini ging, maar zoo als nu is, zijn we een eeuw achteruit. De eerste postbestelling krijgt hij 's mid dags om 2 uur. De Voorzitter meent, als er meer klachten mochten komen een schrijven hiervan aan het hoofdbestuur der posterijen te doen uitgaan van het co'lege van B. en W. Oostburg, De werkman J. de V. alhier die op zijn land bezig was twee wagens aan elkaar te koppelen, had het on geluk met de ringvinger der rechterhand bekneld te geraken, doordat het paard op het oogen- blik van koppelen juist den voor sten wagen aantrok. Na overge bracht te zijn naar Vlissingen werd aldaar de vinger van de V. geamputeerd. Zeeuwsch-Vlaanderen Wes telijk Deel staat in den laatsten tijd in het teeken van de bil- jard-kegelconcouisen, waaraan door groot en klein wordt deel genomen ten einde te trachten een mooie prijs, soms een geld prijs te bemachtigen. De prijzen bestaan meestal uit rijwielen, klokken, een vet varken enz., ja zells prijzen van f75en min der. Bij deze concoursen worden meeBtal van 1500 tot 3000 kaar ten verspeeld tegen 15 cent per kaart, waarvoor 10 maal mag geatooten, terwijl door elke speler direct vijf kaarten worden gekocht. TerwijlMaandagavond de deelnemers bezig waren bij den ondernemer de M. alhier, werd door de maréchaussée al hier een inval gedaan en alles in beslag genomen. Nieuwvliet. Vrijdagmiddag kwam de Raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd werden vast gesteld, wordt mededeeling ge daan van een schrijven van Ged. Staten, behelzende dat de goed keuring begrooting 1923 is verdaagd. Een schrijven van het Z. VI. Waterleiding-comité, dat op 4 Maart a.s. te Temeuzen een Alg. Vergadering zal worden gehouden, wordt voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van J. Lucieer e.a. welke schade ondervinden, omreden door den aanleg der tramlijn het pijl hunner wonin gen onder de bestrating komt te leggen, verzoekende hierin verbetering te brengen. Naar aanleiding hiervan heb ben het College B. en W. en requestanten een onderhoud ge had met de Directie van den Tram. De Directeur zal aan den wensch van requestanten gehoor geven en hierin verbe tering brengen. De Voorzitter vraagt wie hier over het woord wenscht, De heer Brakman zegt dat er veel gesproken is over ds trotoirs. Er is verbetering gebracht, maar hij wenscht nog meer verbete ring. De roosters der huizen moeten vrij zijn, hij is van oor deel dat het niet goed wordt gedaan, hoewel hij overtuigd is, dat het niet gemakkelijk is, de tramlijn ligt naar zijn meening te hoog. Jammer dat het werk nog niet voltooid is, dan kon men er beter over oordeelen. Hij wil trachten door samen werking de tramlijn te verlagen. De heer Schijve is dezelfde meening toegedaan, hij vermoed ook dat de tramlijn te hoog ligt, en wenscht dit door een des kundige te laten onderzoeken. De belofte is geweest, dat de lijn lager zou komen te leggen. Wanneer er bestraat wordt vol gens de lijn, krijgt men een toestand, die ongelukken zal teweeg brengen. De heer J. de Hullu deelt mede, dat volgens deskundigen de lijn op he eind der gemeente 5 cM. te hoog ligt. De heer de Groote meent, dat we met die 5 cM. te hoog niet gebaat zijn met de trotoirs. Het ;s niet in orde. De Voorzitter merkt op, dat het leggen van trotoirs steeds moeilijkheden medebrengt. De heer de Hullu vraagt of, als de trambaan en keibei trating klaar is, deze nog door de ge meente moeten opgenomen wor den. De Voorzitter zegt, dat enkel de troitoirs nog moeten opge nomen worden. De heer Brakman zegt, dat de gemeente steeds gr>. ote onder houdskosten aan de straat heeft, en er dus ook wel wat over te zeggen mag hebben. De Voorzitter zegt, dat een de8gewenscht deskundig onder zoek zal uitmaken of de lijn goed ligt, en dat dan zal blijken hoe de straat zal liggen. Met algemeene stemmen wordt besloten een deskundig onder zoek te doen plaats hebben. Besloten wo-dt over te gaan tot het verbouwen van het Ge meentehuis en dit te doen ge schieden door ambachtslieden die in de gemeente wonen. De verordening op de heffing van schoolgeld ondergaat eene kleine wijziging, terwijl een at en overschrijving op debegroo- ting plaats heeft. Bij de bespreking vervolg onderwijs wordt besloten dit bij genoegzame deelname door te zetten. De heer Brakman bespreekt de verlichting aan den St. Bavo- dijk. Hij is hier wel voor, maar acht het niet billijk dat de ge meente Nieuwvliet dit geheel moet betalen, daar dit licht in de gemeente Groede is geplaatst en grootendeels de- aldaar wo nende Groedenaars ten goede komt; hij acht het billijk, dat de gemeente Groede hierin ook be taalt. Ook de heeren Schijve, Sonnevijlle en de Groote voeren hierover het woord. Op voorstel van den Voor zitter wordt besloten hierover de gedachten nog eens te laten gaan en in een volgende zitting hierover te beslissen. Bij den post rondvraag vraagt de heer Schijve hoe het is af- geloopen met de bestrating der zandpaden hij heeft geen kennis hiervan gehad. Het zand is bovendien gehaald op een plaats waar hij het liever niet had. De Voorzitter zal hier een onderzoek naar instellen en den aannnemer er mede in kennis stellen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 20 Februari, Breskens n. 7 u ds Bremer. MARKTBERICHTEN. Rotterdam 18 Febr. 1924. Tarwe f 11.50f 13.00 Haver f 9.25—f 10.— Kroonerwten f20.f23.00. Schokkers, fl6.00-fl9.— Bruine boonen fl6.00-f28. Gerst fl0.75-f 11-75. Rogge fl0.00-f00.00 Maanzaad f32.-f34. Alles per 100 K.G,

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2