ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREiv Frankrijk's inflatie^ gggïtsïs BT6K. Zegel-varia. Het Slot Dymeck, BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo.,020in BRESKENS p°7s$4ro Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Woensdag 20 Februari 1924 Nummer 2904 Heftig en scherp ia in de Fransche Kamer strijd gevoerd over de door de Regeering voorgestelde bezuinigingsvoor stellen. Die strijd is thans geëindigd met een overwinning van den Franschen president, den heer Poincaré. Was er ook al een oogenblik vrees, dat de veel besproken Fransche leider een parlementaire of beter gezegd, een politieke nederlaag zou lij den, die vrees is niet bewaar heid. Nadat Poincaré in de Ka mer de vertrouwenskwestie had gesteld, is in de zitting van 7 Februari j 1. lid II van artikel I, waarbij de regeering gemach tigd wordt de voorgestelde be zuinigingen bij decreet in te voeren, met 333 tegen 205 stem men aangenomen. Of het thans de Fransche re geering gelukken zal om een einde te maken aan de sterke daling van de franc, is iets wat moet worden afgewacht. Een feit is echter, dat het financieele herstel van Frankrijk van groote beteekenis is voor het economisch herstel van Europa. Komt dit herstel tot stand, dan is dat ook voor de Hollandsche industrie van belang, daar de inflatie in Frankrijk tengevolge heeft 'n vermindering der loonen, waar door scherper dan in normale omstandigheden door de Fran sche industrie geconcurreerd kan worden. De kwestie inzake den bouw van een Hollandsch schip op een Fransche werf is daar als een feit, dat de valutakwes tie bij onzen zuidelijken nabuur van uiterst nadeelige beteekenis is voor onze eigen industrie. Het ligt voor de hand, dat de daling van de Fransche franc noornamelijk in Fransche finan cieele kringen groote ongerust heid heeft veroorzaakt. Door velen werd reeds het lot van Duitschland voor oogen gesteld, waar het beetje inflatie van den eersten tijd spoedig werd ge- 15. DOOR ILZE DORE TANNER. Bruno dreef in het geheel niet den spot met haar, hij schreef integendeel vol belangstelling en deelname en bracht Henny zelfs op een geheel nieuwe, naar het haar toescheen, zeer waarde volle gedachte, het licht in de torenkamer betreffende. „Dat de een of andere bewo ner van het slot het nachtelijk spook is, staat bij mij onwrik baar vast. Tante Klarissa kunnen we natuurlijk gerust uitschakelen, want het zou te dwaas zijn om te denken, dat de meesteres van den burcht, die ten allen tijde overal kan komen, juist bij nacht en ontij haar bezoeken in den toren zou afleggen, nog wel geheel afgezien van het feit, dat zij met haar meer dan 80 jaren bang zou zijn voor kouvatten of overspanning. Juffrouw Schroth schijnt mij ook geheel uitgeslo ten, omdat je dan toch wel haar deur moest hooren gaan. Wel houd ik het echter voor heel goed mogelijk, dat deze Koen- volgd door een niet te stuiten debacle. Men begreep, dat een maal op het hellend vlak, een snelle val in den flnancieelen afgrond wel eens onvermijdelijk zou kunnen zijn. Toch gelooven wij niet, dat het met Frankrijk zoo'n groote vaart zal loopen. Wel is het staatstekort aanzienlijk toege nomen, doch door tal van finan- tieele deskundigen wordt een acute waardevermindering der Fransche valuta, zooals dit met verschillende andere landen het geval was, niet wel mogelijk geacht. Toch zijn de uitgaven steeds met groote moeite gedekt, voornamelijk door middel van leeningen, die de Fransche re geering, zij het dan ook tegen steeds hoogere rentevergoeding onder het Fransche volk, niet het minst in de kringen der landbouwers kon onderbrengen. De stabiliteit zal dan ook den eersten tijd uitsluitend afhanke lijk zijn van de bereidwilligheid van de eigen bevolking. Maar deze bereidwilligheid zal in hooge mate afhankelijk zijn van vertrouwen en dit vertrouwen wordt niet in de hand gewerkt door inflatie. Daarbij staat Frank rijk voor groote uitgaven voor de reconstructie van zijn ver woeste gebieden waarbij dan ook nog komen de groote uit gaven als gevolg van den oorlog. Wat is nu eigenlijk inflatie? Ofschoon dit woord in de laatste maanden bijna door ieder gebruikt wordt en men geen courant in de handen kan ne men, of men leest dit woord, is een juiste difinitie daarvan moei lijk te geven. Door tal van eco nomen wordt hieraan een ver schillende uitleg gegeven, zonder dat het recht begrip aanwezig ia. Een Duitsch geleerde, prof. dr. August Müller gaf van dit verschijnsel de volgende verkla ring ,Wij spreken van inflatie", zoo schrijft hij, ,als tusschen de soort van goederen en diensten, die in een volkshuishouding den verbruikers ter beschikking ge steld worden, en de hoeveel- raad met het diplomatengezicht of de een of andere dienstbare geest van het slot de toren kamer als bergplaats voor ge stolen zaken heeft uitgekozen om daar geld of andere waarde volle dingen te verbergen om ze bij een gunstige gelegenheid te transporteeren. Juist omdat tante Klarissa al zoo oud is en haar oogen niet meer overal rond kan laten gaan, is het zeer wel mogelijk, dat zij bestolen-wordt. Onderzoek toch eens nauwkeurig de vensterbanken, de planken en de muren, klopt overal eens, of je geen holle plekken kunt ont dekken. Je kunt stellig op groote dankbaarheid van de zijde van tante Klarissa rekenen, indien je het geheim van den nachtelijken torengast weet te ontsluieren. Ik voor mi) zou er geen genoe gen in vinden om, zoodra ik het licht ontdekte, over het platvorm in de gaDg te sluipen en het „spook" beet te pakken, maar jou als meisje kan ik het niet kwalijk nemen, als je daarin geen lust hebt en ik acht het zelfs beter, als je het niet doet. Maar kun je je niet eens achter dien vooruitspringenden muur verdekt opstellen en van daar uit het „spook" beluisteren f" Op haar ander avontuur ging heid betalingsmiddelen, die in zekeren zin aanwijzingen op de som van goederen en diensten zijn, een wanverhouding ont staat. Erkent men deze delinitie als juist, dan is het niet moei lijk de geneesmiddelen te vin den." Uit bovenstaand blijkt dat in flatie slechts waarschijnlijk en mogelijk is in tijden van alge- heele economische ontwrichting, zooals b.v. door den grooten oorlog. Zij ontstaat door het geschokte vertrouwen in de sta biliteit van de munt. Dit ver trouwen kan slechts dan geschokt worden, wanneer het kapitaal- verbruik abnormale verhoudin gen gaat aannemen. Wanneer men nu op den voorgrond stelt, dat de behoefte der kapitaalverbruikers, om eco nomische redenen, moet worden bevredigd, dan beprijpt men ook dat de banken aan hen, die hun middelen wenschen te gebruiken, hun saldi moeten uitbetalen. Ook kan door hen, die hypotheken en obligaties van de hand wen schen te doen, om hun vermo gens op te maken, steeds beslag gelegd worden op de gelden der gemeenschap, feitelijk op de in omloop zijnde spaargelden der gemeenschap. Hetzelfde ge schiedt dan wat in een huis houding gebeurt, wanneer bij e«n blijvend tekcrt de spaar potjes worden opgemaakt. Het reserve-kapitaal wordt opgeteerd en ofschoon er geen geld meer aanwezig is, blijft de behoefte aan geld en de nood zakelijkheid daaraan bestaan. Het gevolg is, dat de banken betaalmiddelen in het leven moe ten roepen om aan de vraag naar geld te voldoen. De uit gifte van papiergeld als wettig betaalmiddel vindt plaats, om dat papieren geld niet voldoende of soms in 't geheel niet gedekt is, daalt de waarde van de munt; de prijzen stijgen ook, omdat het buitenland alleen levert tegen werkelijke waarde en het inflatieproces begint. Waar het kapitaalverbruik nu vooral in zeer grooten omvang Bruno slechts heel vluchtig in, het torenspook scheen hem aan merkelijk veel belang in te boe zemen. Hij schreef alleen maar: „Misschien heeft tante vroeger eene een proces tegen de Wacke- rath's verloren want je weet, dat papa altijd zegt, dat niets de haat zoo hevig aanwakkert als juist zoo'n proces". Henny nam zich voor, voor- loopig Bruno's meeniDg betref fende een schuilplaats voor ge stolen voorwerpen te aanvaarden en op een geschikten, ongestoor- den tijd eens heel nauwkeurige nasporingen in het torenvertrek te ondernemen. Zij borg Bru no's brief zorgvuldig weg en haastte zich om thuis te komen, want tegen den avond verwacht te tante weer gasten. Op de trap naar haar kamer kwam Henny juffrouw Schroth al tegen, die een zeer veront waardigd gezicht trok „Ik zocht de freule al, want ik moet straks mevr. de gravin ook nog kleeden", zeide zij ver wijtend. „Ik heb brieven naar de post gebracht ik kan mijzelf trou wens heel goed alleen kleeden, als u daarvoor geen tijd meer hebt, juffrouw Schroth", merkte Henny vriendelijk op. geschiedt door de staten en ge meenten, die tot dekking van een deficit op de loopende be grootingen leeningen aangaan, ligt het voor de hand, dat het voor iedere regeering een le vensbelang is, de begrooting sluitend te maken. Of het aan Frankrijk gelukken zal het te kort te dekken, zullen wij, zoo als wij reeds opmerkten, moeten afwachten. VI. Wij bespraken reeds dat de zegelwet alleen die stukken be lasten wil, welke worden opge maakt tot bewijs van privaat rechtelijke verhoudingen. Een vereischte daarbij is dus de on- derteekening van het stuk, d.w.z. het stellen van den achternaam van den onderteekenaar al of niet vóórafgegaan door voor namen of begm-letters daarvan. Een kruisje zal de onderteeke- ning niet kunnen vervangen, ook niet wanneer dit in bijzijn van getuigen wordt gesteld. Voor de zegelwet echter wor den de strenge eischen sterk getemperd. Art. 13 der zegel wet, wij hebben het al reeds ge zien, stelt met onderteekemng gelijk het plaatsen onder het stuk i an een paraaf, het facsi milé van een handteekening of paraaf, den afdruk van naam- of paraafstempel. Soms gaat de zegelwet zelfs zóó ver om on- geteekende stukken zegelplich- tig te verklaren, (art. 34 no. I slot.) Natuurlijk is dit ook hier in dien zin geregeld om ontdui king te voorkomen. In 1910 nam n.l. de Hooge Raad aan dat een quitantie van een paraaf voor zien, niet zegelplichtig was, daar onderteekenen is het plaatsen van den naam, niet van zen gedeelte daarvan. Bij de vervaardiging van de nieuwe wet in 1917 heelt men toen daarin voorzien. Ook moet het artikel niet al te eng worden opgevat. Is een gedrukte .Mevrouw de gravin heeft bevolen, dat ik de freule bij haar toilet moet helpen. Mevr. de gravin heeft ook in 't geheel niet graag, dat de freule zelf haar brieven post", antwoordde Schroth, met een sterk afkeu rende toon in haar stem. Henny wierp het hoofd in den nek .Tante heelt mij daarom trent nog niets gezegd en ik vind het fijn om naar het dorp te gaan", zeide zij eenigszins uit de hoogte en liep juffrouw Schroth zonder verder een woord te zeggen voorbij en ging naar haar kamer. Schroth volgde haar met een boosaardigen blik. Henny deed vandaag voor het eerst een der nieuwe toiletjes aan, die tante Klarissa voor haar had laten komen. Een licht japonnetje van fijne, zachte, als zijde glanzende wollen stof, dat hoogst modern, zonder evenwel opvallend te zijn, correct om haar elegante, slanke gestalte sloot en tot zijn kniehoogte met een apart borduursel van prach tige blauwe zijde, met goud- en zilverdraden doorweven, getooid was. Toen Henny in de spiegel keek, was zij zeil verbaasd, hoe geheel anders, hoe bevallig zij er uitzag. En zij dacht er aan, wat haar moeder wel zou zeg- Ingezonden Mededeeling Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale Huid Springende Lippen geneest men met PUROL Doos 30 - 60 en 90 ct. Bij' Apoth. en Drogisten. naam onder een stuk aanwezig dan geldt het eveneens als ou- derteekend, niet echter wanneer die gedrukte naam als hoofd boven aan het papier voorkomt. Voorkoming van ontduiking is ook de grondslag van hei vol gende artikel 14. Wat komt toch dikwijls in de maatschappij voor Men laat een stuk, dat zegelplichtig is voorloopig ongezegeid en ver meldt daarin, dat net door een gezegeld exemplaar zal worden vervangen, wanneer dit noodig wordt. Men bespaart op die wijze het zegelrecht wanneer overlegging van het stuk inrechte of anderszins onnoodig blijkt. Met huurcontracten was dit vaak het geval. Kreeg men geen verschil van meentug over de huur, dan behoefde nelstuk niet op het tapijt te worden gebracht en bleef ongezegeld. In het tegenovergestelde geval werd een nisuw gezegeld stuk getee- kend. Natuurlijk was men gebonden om dit nieuwe stuk te vervaar digen en te onderteekenen, om dat men zich daartoe had ver plicht. Art. 14 nu verklaart een dergelijke verplichting nietig en van onwaarde. Men is alzoo niet genoodzaakt die nietig verklaar de verplichting na te komen. Daardoor wordt hel voor par tijen gevaarlijk zoo'n stuk onge zegeid té' teekenen. immers de tegenpartij is niet gehouden la ter een nteuw te maken of te teekenen en dus zal óf dat on gezegelde op het tooneel moeten verschijnen óf men zal van het gen, als zij haar eens kon zien en al haar vriendinnen en ken nissen daarginds. Dat was wer kelijk een heel groot onderscheid tusschen de kleeren van de brave juffrouw Specht, die den gehee- len beteren stand in haar ge boortestadje van japonnen voor zag en dit kunstwerk, dat van fijne smaak getuigde en Henny dacht, hoe mooi of het zou zijn, als zij zich altijd met zulke prachtige toiletten kon tooien en zooveel keus had, zonder zich ooit beangst behoeven te maken of zich te moeten ontzien. Toen zij naar beneden ging, trof zij tante Klarissa, zooais steeds, wanneer zij gasten ver wachtte, in een zwart zijden, met kostbare oude kant versierde japon. Zij keek haar nicht door haar gouden lorgnet van onder tot boven onderzoekend aan en zooiets als een glimlachje van tevredenheid vertoonde zich op haar koel gelaat. Daarna wenkte zij Henny om dadelijk naderbij te komen. Zij trok een ouderwetsch, klein kistje naar zich toe en nam daaruit een prachtig gouden kettinkje, waaraan een aanhan ger bevestigd was, bestaande uit diamanten en paarlen in den vorm van een sierlijk bloem- ruikertje, (Wordt vervolge1.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1