V erslag Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws de polders 200 goed zijn ge worden, wordt eenbelemmerende beperking opgelegd. De uit gaven voor de wegen lijn on geveer 75 a 100 gld. per H.A. In het bijzonder werd aan gestipt de bietencultuur en aard appeloogst. De bietencultuur is één der voornaamste en iedere belemmering in het vervoer brengt met zich belemmering in de cultuur. Eene vergelijking werdgegeven over de zeer goe Je bietencultuur tegenover de goede tarwecultuur. Vervoer te water kent men hier niet en al is er een tram, toch worden per as bieten vervoerd van St. Kruis naar Breskens. De aandacht werd gevestigd op de extra- uitgave voor het veranderen der velgen van in het geheel f450.000, op het vervoer naar Beigiê van strooi enz. De Bel gen hebben alle breed beslag en indien zij niet onze wegen mogen berijden, beteekent de maatregel ook belemmering van den handel. Verder werd ge- Wezen op het transport van ontlerhoudsmateriaal en op de dokterspraktijk, die vroeger door de slechte wegen met auto of fiets niet mogelijk, maar thans zelfs voor wijkverpleegsters per fiets mogelijk is geworden. De conclusie werd getrokken, dat de beperking zeer nadeelig zal werken, waarbij het den land bouwers voorkomt, dat eenige malen rijden met lichte vracht op smal beslag schadelijker zal zijn voor de wegen dan eenmaal met dezelfde vracht met breed be slag. Geen wonder, dat na dit schitterende rapport een dave rend applaus werd gebracht. Met groote meerderheid werd een voorstel aangenomen om een eigen waterpasinstrument aan te schallen. Een woord van hulde werd geb'acht aan het wakkere bestuur, waarna werden rond- gegeven een paar werkjes van den heer Zwagermann, namelijk éen over boter- en kaasbereiding en éen over opbrengst, controle en melkveehouderij in Zeeland. Op deze vergadering werd eene lezing gehouden door den heer Stevens over aardappel ziekten als bladrol, risetonia enz. over kunstmatige besmetting, de invloed van het vroeg en laat rooien en over massaselectie. Het was eene aansporing voor de jonge landbouwers om over te gaan tot stamboomteelt. Eveneens werd op deze ver gadering eene lezing gehouden van den heer I. A. Risseeuw Johz. over handelskennis en land bouweconomie; welke wij om hare belangrijkheid voor den landbouw in het algemeen hier na zullen doen volgen. der lezing van den heer I. A. Risseeuw Johz. over handels kennis en landbouweconomie, gehouden voor de vergadering van Gediplomeerde leerlingen der Landbouwwintercursussen in West. Zeeuwsch-Vlaanderen. Spreker constateerde de al- Semeene intocht van Axelaars, oessenaars en Tholenaars, zoo als het in den volksmond heet, evenals de uittocht naar Frank rijk en Canada en de daarvoor gevoerde propaganda, hetgeen ten nauwste met economische omstandigheden samenhangt. Aangestipt werd de wereldbrand van 1914 met de daarop ge-' volgde ontwrichting in de Maat- schappij, in welk verband aan gehaald werd de brochure van Mr. Treub over den gulden en de vraag gesteld wordt: Wat zal van de ontreddering terecht komen Het antwoord is hard arbeiden, waarmede ten nauwste samenhangt de kwestie of de boer algemeen ontwikkeld moet zijn. Spr. is van idee dat we moeten hebben een ontwikkelden boerenstand, in staat op het platteland in corporaties, ge westelijk, gemeentelijk en staats bestuur zitting te kunnen nemen, alsmede ook in publiekrechter lijke instellingen en moeten deze functies waardig kunnen ver vullen, niet als marionet; dat het eindelijk uit moet zijn met de leusvoor U, over U, maar zonder U. Bij spr. dringt het niet door, waarom een ontwikkeld mensch niet meer zou willen werken. Op het platteland huldigt men nog te veel de meening, wanneer iemand goed school heeft gehad, wilt hij „meneer" worden. Voor handenarbeid haalt hij zijn neus op en kijkt uit de hoogte op den boerenstand neer. Gelukkig zijn er nog voorbeelden genoeg van niet arbeidsschuwe heeren, en blijken alle heeren, of die daarvoor soms doorgaan, geen ontwikkelde menschen te zijn. De praktijk van het leven leert wel eens anders. Ontwikkeling is noodig voor een eenvoudig ingerichte cur sus in handelskennis of handels wetenschappen en economie. Het zal noodig zijn, dat daar be handeld wordt handelsrekenen, wissels, rente enz. enz., boek houden handelscorrespondentie met cf zonder vreemde talen, handels- en arbeidswetgeving, het pachtwezen, kapitaal, land- bouwcrediet, bescherming of vrijhandel coöperatie enz. Landbouw en handel zijn ten nauwste met elkaar verbonden. Niets wordt op de handels scholen nagelaten om de leer lingen, die voor den handel be stemd zijn, kennis bij te brengen, om hen mogelijk te maken den moeilijken strijd in het zaken leven des te beter te kunnen voeren, nieuwe wegen of a'zet- gebied te vinden. Waarom zou de boer, die bovendien producent is, die den handel, in welken vorm ook, zoo zeer nabij staat, die ieder oogenblik met hem in contact komt of noodig heeft, of omge keerd, niet eenige kennis der handelsweterschappen opdoen In onzen tijd, die het woord economie steeds op de lippen heeft, het woord bezuiniging steeds in het vaandel voert, zuinigheid schering en inslag is, is het woord bezuiniging niet van de lucht. Laat men toch vooral dit woord in zijn goede beteekenis gebruiken, in zijn goede economische beteekenis en niet misverstaan. Spr. con stateert, dat eenige kennis van handelswetenschappen en eco nomie dringend noodzakelijk is, waarna eene definitie werd ge geven van handel, handelsken nis en landbouweconomie, ter wijl hij deed uitkomen hoe nauw handel en economie met elkan der samenhangen, hetgeen voor een boer, die zelf producent is van zeer groot belang moet ge acht worden. Aangetoond werd dat ook de geheele huishouding van den staat er uit bestaat, en hoe uitgebreid dus het terrein wel is, en tevens hoe moeilijk. Ook in dezen egoïstischen tijd heeft ieder zijn taak, ieder voor zijn eigen belangen te zorgen, ieder mede te wsrken tot her stel van de ontwrichte maat schappij. Uitvoerig wordt dan atil gestaan bij de bron der voedselvoorziening, den land bouw, die, bij een algemeene welvaart, voor den loonenden afzet van het voortgebrachte, niet anders kan dan er wel bij varen, dat er een goede koop krachtige afneemster rondom 3taat, die hem dient te waar- deeren en te respecteeren. De landbouw heeft derhalve een groote en grootsche taak. Voor goede economische toestanden dienen verder alle onderdeelen gezond te zijn. Spr. behandelde verder iets over de handelswetgeving, het geen ook een onderdeel van den cursus dient uit te maken, daar bij denkend aan pachtcontracten, huurovereenkomsten, arbeidswet, veiligheids- en gezondheidswet ten, alles voor zoover het op den landbouw betrekking heeft. Een volgend punt van be spreking was het woord inflatie, dat men zou kunnen noemen de nachtmerrie van onzen tijd, waarover reeds zooveel kolom men zijn geschreven, doch het geen een zaak is, die ernstige beschouwing waard is en niet oppervlakkig mag worden be streden, omdat men in den landbouw wel eens hoort, hadden we maar irflatie, dan waren we evengoed af als onze Zuider buren en onze prijzen zouden beter zijn. Spr. schetst schijn welvaart als klatergoud. Ook in onzen landbouw is verbreiding van eenige kennis van handelswetenschappen en economie nuttig, maar bovenal noodig in den vorm van cur sussen, zelfs in eenvoudigen vorm. Zal het in onzen tijd, die slechts spreekt van arbeid, en het onderwijs wil terugdringen, succes hebben Meer uitvoerig werd stil ge staan bij landbouweconomie, want ook hier zal het zijn pro ductie en afzet op de meest voordeelige wijze, zuinige wijze in goeden zin, want zuinigheid is ook de economie. De midde len moeten dus gezocht worden om de productie het goedkoopst en het voordeeligst op te voeren en dan dringt de vraag naar vorenVoor welk doel werkt de boer Om te oogsten niet het maximum aan bruto produc ten, maar om te realiseeren en het meest mogelijke aan gelde lijke opbrengst. De producee ring is een middel, maar het eenige ware doel, is de winst. Indien de betere en diepere kennis van de cultuurmethodes, of wisselbouw, of bewerking of beter zaaizaad of wat daarmede in verband staat, de goede ken nis toepassen van kbns'mest, gebruik van goed zaaizaad, de goede fokmethodes of verbeter de dito zijner dieren, den land bouwer de macht geeft uit zijn bodem te trekken wat hij kan, het is de landbouweconomie, die zal trachten hem te leeren hoe hij de belangrijkste winsten zal kunnen behalen. Verder werd nog even stil gestaan bij het klimaat, gesteld heid van den bodem, en met de meer zuiver economische zaken: kapitaal, belasting, credietwezen, enz, waarvan zeker kapitaal een belangrijke studie vereischt, evenals het arbeidsvraagstuk, grondverkaveling en coöperatie. Een ander belangrijk punt was de personen, die het onderwijs zullen geven, en in verband daarmede den ouderdom der leerlingen alsmede de verdeeling der leerstof voor ouderen en jongeren. Spr. deed eene aanhaling uit een Belgisch tijdschrift, waarin een zekere Alsteen zegt, dat het de kunst is den landbouwer zijne liefde voor zijn grond te doen behouden. Aangezien de vrouw de mede werkster is en dient te zijn op de hofstede, dient ook alle aan dacht besteed te worden aan het onderwijs der vrouw, het landbouwhuishoudkundigonder- wijs Voor het bestuur ligt hier een groot arbeidsveld, hetzij dit reeds direct aanleiding kan geven voor een vraagpunt of tot het uit schrijven van een prijsvraag voor een beknopt economisch ge schriftje. Spr. stelde bij zijn eindbetoog nogmaals voorop, dat het zijn eenig doel is geweest, om allen op te wekken tot nadere kennis making met deze vraagstukken. AFTREDEN Dir.-Gen. P. T. T. Naar het H.bl. verneemt heeft de directeurgeneraal der P. T. T., de heer Künig, ontslag uit zijn ambt gevraagd tegen 1 April a.s. DE HUWENDE AMBTENARES. Mevr. Boissevain—Pijhappel lid van de Prov. Staten van N.-Holland, heeft Woensdag in een te Deventer gehouden ver gadering van de Vrouwengroep van den Vrijheidsbond mede gedeeld, dat thans vast staat, dat naast de gehuwde ambte nares ook de huwende ambte nares zal worden ontslagen, Hedenmiddag vergaderde de Raad onzer Gemeente. Wij komen hierop in ons volgend nummer terug. Schoondijke. De Minister van Arbeid heeft goed gevon den dat de vroeger toegekende bijdrage voor woningbouw, groot f 60Ü,zal worden uitgekeerd aan onze gemeente ten behoeve van J. J. van Male en P. A. de Ligny. Oostburg. Donderdag is Mevr. de Boer-van Rijk opge treden in de Vlaamsche Schouw burg te Brugge, in de rol van Eva Bonheur. Het succes was bij zonder groot. Wij hebben haar spel meer bewonderd in ,Op hoop van Zegen" enz maar ook deze keer was ze weer eenig. De extra-tram uit Aardenburg heeft meer dan twee honderd personen naar de schouwburg gebracht om de landgenoote weer te zien optreden. Groede» Naar wij vernemen komt Maandag a.s. de Raad onzer gemeente bijeen tot af handeling van eene belangrijke agenda. Wij hopen hiervan ver slag te geven. Zuidzsnde. Aan den heer F. H. van Vessem, Burgemeester onzer gemeente is door Z. M. den Koning van België de medaille van Koning Albert toe gekend. Biervliet. Na een lezing van den heer Pruijssen over den A. N. W. B. gehouden alhier (kom), Driewegen en Hoofdplaat, is de belangstelling voor genoem den Bond zoodanig gewekt, dat zich reeds een 30-tal nieuwe leden hebben opgegeven, welk getal weldra nog beloofd te stijgen. POSTERIJEN. Niouwvliet. Met ingang van Maandag 18 dezer is de ochtend-openstelling van het station alhier voor den postdienst gebracht op 7-30 vm. 8.30 vm. in plaats van 7-45-8 45 vm. Prsdikbeurten. Nbd. Herv. Kerel. Zondag 17 Feb. 1924. Biervliet n 2 u ds Castelein. Breskens v 91/, u ds Bremer. H. Avondmaal n 1.30 u Zondagschool. n 5t/a u ds Bremer. Groede v 9.30 ds v Griethuijsn Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen Schoondijke v 9.30 ds Scholt- Nieuwvl. n 2 u ds v Griethijsen Waterlandk. n 2 u dsBreier. IJzendijke v 9.30 ds Castelin. Ev. Luth. Gem. Groee. nm. 5 u ds de Pu- Ned. Herv. Kerk Woensdag 20 FebJiri. Breskens n. 7 u ds Brmer. MARKTBERICH'EN. Rotterdam, 1 Febr. Op de heden in'"S Veilings lokaal, Delftschestr*1 43, gehou den veiling, werd' 3e volgende prijzen besteed Kipeleren 6.55—f 8.55 Aangevoerd '5000 stuks. Oostbur/12 Febr. Tarwe f 12.'f 13.00 Gerst f 11.0F 11-50. Erwten f 2fO*4 2300. Bruine bo»en f 12.00-f25, Haver f 30-f f 10.00 Rogge f-50.f 10.25 Alles pelOO K.G. yfjjelkoersen. Niouwvliet. Woensdag j.l gal de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer" alhier in de Ned. Herv. Kerkhaar jaailijksche uitvoering. Het rijk aan af wisseling zijnde programma weid goed afgewerkt. Ondanks de minder gunstige weersgesteldheid, was de op komst tamelijk goed. Dolla' f2.67 -f 2.68*, Ponden f 11.49-1 -31, Mark 0.58- 0,61 poillioen, Belg. Fr f 10.075 f 10.2'Fransche francs f 12.10- f12.2 Kronen (afgest.) f0.37- f 0.4' Licht op 'or Rijwielen enz. z,rdag 16 Feb. 5.42 nam Zdag 17 5.44 fandag 18 5.45 nsdag 19 5.47 Bij Kon. Besluit is aan mr, P. Dieleman, lid van G. depu teerde Staten van Zeelai.d en advocaat te Middelburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleer d als lid der Staatscommissie lot waarneming van onjuistheden en aanvulling van leemten in de Nederlandsche Burgerlijke Wet geving, zulks onder dankbetui ging voor de als zoodanig be wezen diensten. OPVOERINGEN in de Vlaamsohe Schouwburg te Genti Zondag 17 Februari nam. 2.30 u. De Bajadère. Zangspel in 3 bedrijven, nam. 7.30 u. De twee vrienden en de vrouw Tragi-comedie in 5 bedrijven, vooraf Kermisleven. Maandag 18 Febr. nm. 7 30 u. De twee vrienden en de vrouw enz. Dinsdag 19 Febr. 11. 7.30 u. De 1! 'jadère, Zangsp. in 3 bedr. Donderdag 21 Febr. n. 7.30 u. Het Drie-Meisje»huis(Liefdelied) Zangspel in 3 bedrijven. Vlaamsche Schouwburg te Brugge. Zondag 17 Februari. De Loteling, tooneelipel in 5 bedrijven. Tot slot Baas Ganzendonck, blijspel in 2 bedrijven. Hoogwatergetij Bretkem. DAGEN. vm. nam Zaterdag 16 Feb 10.21 10.45 Zondeg 17 11.21 11.45 Maardag 18 12.08 12 32 Dinsdag 19 12.25 12.49 V M. Woensdag 20 Februari nm 4.27. Boekbeoor deeling. .Voor ons ligt een reclame- loekje uitgegeven door de be. zende Gazelle Rijwielfabriek te Dieren. Dit boekje, dat er zeer aan trekkelijk uitziet, boeit dooreen serie zeer belangrijke afbeeldin gen, hoofdzakelijk op de Rijwiel fabricage betrekking hebbende, terwijl het verder wordt ver levendigd door een interessante novelle. Op duidelijke en aangename wijze geeft het boekje een serie fabricageprocessen weer, waar door men zich eenigszins een idee kan vormen van hetgeen aan het fabriceeren van goede rijwielen vast zit, terwijl verder het ernstig streven van de fabriek om het Gazelle rijwiel te doen zijn een nationaal product van - den eersten rang hierbij duidelijk naar voren treedt. Wij bevelen dan ook kennis making met dit boekje, dat de gelegenheid biedt een ruimer inzicht te krijgen in de betee kenis van een voor ons vader land zoo belangrijke tak van industrie in het algemeen, en in het prestatievermogen van de Gazelle Rijwielfabriek in het bijzonder, gaarne aan. Wij voegen hieraan toe. dat als vertegenwoordiger voor deze plaats optreedt de heer Iz. de Hullu te Breskens. TRAGISCH. De 70-jarige H., die deelnam aan een begrafenis te Bleijer- heide in Limburg, werd tijdens deze plechtigheid op het kerkhof plotseling onwel en zakte ineen. Toen men hem opnam bleek hij overleden te zijn. GRUWELIJKE MOORD. De Groentenhandelaar W. vond Woensdagmiddag bij zijn thuiskomst in zijn woning aan de Engelenburgstraat in den Haag in de achterkamer zijn ongeveer 25-jarige vrouw op den grond liggen, badende in een groote bloedplas. De vrouw die nog slechts zwakke teeke nen van leven gaf, is later in

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2