ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht, Hat Slot Dymeck, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK tno.'°2t breskens p°78$;° 33e Jaargang Zaterdag 16 Februuari 1924 Nummer 2903 Ingezonden Mededeeling. Verslag BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs vsn 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Lloyd George heeft wel meer neiging getoond, zijn mond voor bij te praten. Hij is een man, die niet angstvallig overweegt, maar op impulsen handelt, wat een zekere frischheid aan zijn woorden en daden geeft en wat hem als mensch wellicht heel beminnelijk kan maken, maar als staatsman vaak onbereken baar, lastig en gevaarlijk. In hoeverre van zijn eigenschapptn schuld zijn, aan het nieuwe, dat een Amerikaansch journalist uit zijn mond zegt te hebben op- geteekend, is nog niet precies duidelijk. Het kan ook zijn, dat de fantasie den krantenman eenige parten heeft gespeeld. Maar het waarschijnliikst lijkt toch wel, dat Lloyd Geotge zich heeft laten verleiden tot uitingen die hij niet heelemaal vrrant- woorden kan en die in de plot selinge schaduw, die ze op de Franich-Engelsche betrekkirgen wierpen, het gevaarlijke van Lloyd George's hebbelijkhecen opnieuw demonstreeren. Men behoeft zich over ce juistheid of onjuistheid der Ame rikaansche mededeelingen nu niet zoo heel druk te maken. Het is niet voor niets geweest, dat de Europeesche bondge- nooten zich zoo hardnekkig ver zet hebben tegen de openbaar heid der vredesonderhandelingen die president Wilson bovenaan op zijn vredesprogram had ge schreven. Er is daar te Parijs en te Versailles heel wat ver handeld en bekokstoofd, dat het licht dezer openbaarheid maar moeilijk kan velen. En het staat wel vast, dat zoowel Lloyd George als Wilson zich hard nekkig hebben moeten verzetten tegen de Fransche imperialis tische wenschen, die naar den Rijngrens gingen en dat de Rijn landbezetting eveneens door Cle- menceau is doorgedreven tegen den zin van Lloyd George in. Maar daarom zegt men dat nog maar allemaal niet. De kunst FBtflïaïaBTeN. 14. DOOR ILZE DOREJTANNER. „Mij vroeg Henny ontsteld, met oprechte spijt, dat hij haar misschien voor onbeleefd zou houden. ,Ja, zag u niet, hoe de koet sier de zweep liet zakken kent u dezen groet niet?" Neen", bekende Henny open hartig en keek met haar groote blauwe oogen den graaf zoo verbaasd en tegelijk hulpbehoe vend aan, dat het hem, die er zich op beroemde, dat geen vrouwenhart vreemd voor hem was, warm om het harte werd, „neen bij ons in de stad groet niemand zoo". Hij glimlachte, zijn gewoon, eenigszins overmoedig glimlach je, toen zeide hijMijnheer von Wackerath moet u toch kennen, als hij zich veroorlooft om u te groeten, zooveel be schaving zal de boer Wackerath toch nog wel hebben overge houden". „Ik ben eens op een van mijn der diplomatie is juist zeer nauw keurig te weten, wat men van de daken uitschreeuwen en wat men in het diepst van zijn hart begraven moet. En wanneer Franschen, Engelschen en Ame rikanen zich op 't oogenblik op Lloyd George boos maken, dan is het in de eerste plaats, om dat hij toont die kunst zoo slecht te verstaan en in de tweede plaats omdat hij de dingen na men geeft, die ze in het diplo matieke spraakgebruik blijkbaar niet hebben en die ook niet ge heel het wezen dezer dingen dekken. Wanneer Clemenceau zegt, dat hij de heele schadevergoe ding zelf betalen wil, als er een geheime overeenkomst tusschen hem en Wilson indertijd over de Rijnlandbezetting is afge sloten, dan mogen we toch wel aannemen, dat Lloyd Geoige zich daarin „vergist heeft". Maar dat neemt niet weg, dat er niet geheime besprekingen tusschen de twee hebben plaats gehad en dat tenslotte Wilson tegen concessies van Franschen kant zijn toestemming tot de Rijn land-bezetting heeft gegeven nog voor Lloyd George, die naar Engeland was, zich daar over beslikt had kunnen uitspre ken Die overeenstemming vondt de Engelsche premier dus bij zijn terugkomst. En na eenig verzet heelt hij er zich bij aange sloten. Maar in zijn herinneiing leeft blijkbaar nog uitsluitend het beeld van de buiten hem om gesloten overeenkomst, waar toe hij later toch zelf toetrad, en die hij nu als geheime over- tenkomst brandmerkt. Hij heeft trouwens zeil zijn ovoorzichtigheid bemerkt en gt.racht zijne woorden in te sliken, waarbij de Amerikaan het xoo goed mogelijk behulp- zaar is geweest. En Mac Do- nald,die Lloyd George de Fran sche locumenten gestuurd had, welke de Fransche Regeering na godkeuring der Engelsche wilde nubliceeren en die de oorzaal werden van al deze herrie, blijkbaar ook geschrok ken en eeft zich gehaast En- wandeling-, verdwaald, toen kwam ik fc een boerenhofstede en mijnheer on Wackerath heeft mij eerst as Ztjn moeder voor gesteld en nj daarna naar huis gereden. Ik,eb tante dadelijk, van dit avont,r verteld want verdwalen is tn avontuur en een adellijken oer ontmoetten, is ook een avo.uurj maar tante Klarissa werd L] boos en heeft mij verboden, d^ naam ooit weer te noemen,waarom, dat heeft ze mij niet ezegd". Graaf Roleneckv0e|dei' dat Henny van zijn ka soort opheldering van dverb0d ver wachtte, hij zei ecl.r slechts: „Wat mevrouw d.gravjn in haar huis beveelt, 8 wet overigens zijn deze .erarmde Wackerath's ook heel1aa| n;et zoo interessant, dat het, moeite waard is om over hen t«raten". Hij was gehesl en sle on_ genaakbare edelman, tc bij dit zeide en Henny voel xjcb weder getroffen, zooalseeds meerdere malen gedurend,aar verblijf op het slot Dymeckoor de rijp overwogen woordeien antwoorden van al deze schen, met wie zij thans in t,. raking kwam. Hoe geheel ano, was het bij haar thuis, wi geland bij den Franschen bond genoot te verontschuldigen. De twee waren ook juist, dank zij Mac Donald's hartelijken brief, zoo mooi samen op draaf geraakt. De kwestie van de Palts scheen door Frankrijk's houding in den Rijnland-com missie, opgelost, althans voor zoover het een kwestie tusschen Engeland en Frankrijk was, want de bevolking van de Palts zucht nog altijd onder de terreur der door de Fransche bajonetten gesteunde separatisten en de Duitsche regeeiing krijgt nog nul op het request, wanneer ze zich te Parijs over Frankrijk's, door Clive's rappoit vastge stelde, houding in de Palts be klaagt. En over de blokkade van de Engelsche zone om Keulen scheen men het ook wel eens te zullen worden. Bovendien schreef men elkaar hartelijke epistels. En bij de commissie van deskundigen gaat alles voorloopig nog van een leien dakje. Het is alleen maar jammer dat het Europee sche herstel en de Europeesche vrede bij al die vriendelijkheid voorloopig nog geen baat zullen vinden. De eerste commissie die meer in het bijzondei met het onder zoek naar Duitschlandsch finan- tieelen toestand en het herstel van zijn finantieel evenwicht be last is, heeft een plan klaar voor een Duitsche commissiebank, die ergens in het buitenland, waarschijnlijk ons land ol Zwit serland gevestigd zou moeten zijn die zou moeten samenwer ken met de goudbtnk, die Dr. Schocht, de president van den Duitschen Rijksbank wil stichten en van welke werking men de stabilisatie van het Duitsche be taalmiddel verwacht, wat dan de eerste stap is naar een even wichtige begrooting en het her stel der financien. Maar er moet nog heel wat water door den Rijn loopen voor die bank er is en daarna nog heel wat, voor zijn werking de Duitsche financieen heeft her steld. En intusschen begint de rentemark, die men met succes iedereen sprak zooals hij dacht en niet eerst ieder woord en iedere zin vooraf rijpelijk afwoog. Daarom gaf zij er de voorkeur aan het gesprek over Wackerath niet verder voort te zetten en het weer en de prachtige herfst tinten, die in de schitterende middagzon een eenig effect maakten, waren tenminste onder werpen, waarbij men zijn woor den niet zoo zorgvuldig behoefde te wikken en te wegen. Henny kon zich de gedachte maar niet uit het hoofa zetten dat zij in de oogen der familie von Wackerath, die haar zooveel vriendelijkheden had bewezen, als onbeleefd en ondankbaar zou beschouwd kunnen worden. Mis schien geloofde de heer von Wackerath, dat zij niet wilde groeten, omdat zij met graaf Roleneck liep, of wel, hij wist van de \ijandschap van de gra vin van Dymeck jegens zijn familie en dacht nu zeker, dat de gravin haar nicht verboden had iemand van zijn familie te groeten. Dat zou zij ook stellig wel gedaan hebben of te gele gener tijd nog wel doen, maar Henny nam zich vast voor haar had ingevoerd ter vervanging van de waardeloos geworden papiermarken, al weer beden kelijk te wankelen wat een nieuwe catastrophe te duchten geelt en de kans op het succes der goud en commissiebanken aanmerke lijk doet verminderen. Een ge luk daarbij is feitelijk, dat de franc de beweging van de mark nauwkeurig begint te volgen, omdat zoodoende de Franschen allerduidelijkst gedemonstreert wordt, dat hun financieele toe stand, evenals die van geheel Europa, en de hunne nog wel in bijzondere mate, mede van Duitschlands toestand afhanke lijk is en het dus hun eigen be lang is aan Duitschlands herstel mee te werken. Aanvankelijk had de publi catie der Fransche regeerings- plannen de dalende beweging van de franc gestuit. Maar de besprekingen in de Fransche Kamer hebben blijkbaar de in ternationale fioantieele wereld weer tot andere gedachten ge bracht en overtuigd, dat deze plannen nog niet voldoende zijn om Frankrijk's fiuancien in even wicht te brergen. Het schijnt nu wel zeker, dat Poiricaré zijn finanlieele plannen zal kunnen doorzetten. Maar van daar naar het herstel van het finantieel evenwicht is nog een heele rek. Maar bovendien is het duide lijk, dat Frankrijke eigen politiek dat herstel tegenhoudt, eerstens doordat ze de Fransche begroo ting te zwaar met militaire uit gaven belast, in de tweede plaats omdat ze vooral ook door de Rijn en Roerbezetting het ont vangen van de schadevergoeding van Duitschland verhindert en in de laatste plaats omdat ze het herstel van Europa en daar mee ook het finantieel herstel der wereld tegenhoudt. Misschien zou het niet kwaad zijn, dat Poincaré en Mac Donald daar ook eens over praten. En mo gelijk kan iets van Lloyd Ge orge's impulsiviteit en open- hai lig loslippigheid Mac Donald daarbij geen kwaad doen. tante in dat geval bescheiden, doch met groote stelligheid tegen te spreken. Zij kon haar den omgang verbieden, maar niet bevelen, onbeleefd tegenover iemand te zijn, die zoo vriende lijk en behulpzaam voor haar was geweest. Zij kon zich trouwens in 't geheel niet voor stellen, dat deze eenvoudige, bescheiden, vriendelijke familie haar tante een zoo groot onrecht kon hebben aangedaan, dat zulk een vijandschap rechtvaardigde, misrchien berustte alles wel op een misverstand. En zij over legde maar voortdurend bij zich zelf, wat zij toch wel kondoen, om te toonen, dat haar niet- groeten geheel zonder bedoeling was geweest. Als de Wacke rath's rijk en voornaam waren, dan zouden zij nauwelijks aan een opzettelijke beleediging den ken, maar aangezien zij arm waren en schijnbaar bij hun buren niet bijzonder hooggeacht werden, konden zij misschien gemakkelijk op die gedachte komen en dat wilde Henny in geen geval. Eindelijk besloot zij een paar regeltjes aan den heer von Wackerath te schrijven MIJNHARDTs Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tablelten 00 ct. Hoofdpijn-Tabletten 00 ct Bij apothekers en drogisten der vergadering van de Veree- niging van Gediplomeerde leer lingen van de Wintercursus en in Landbouwkunde in Westelijk Zetuwsch-Vlaanderen, gehouden te Oostburg. (Slot). Bij de bespreking van deel name aan de landbouwtentoon stelling te Sluis, meende de Secretaris, dat de Vereeniging er toch wel eene is, die op land bouwgebied mag meetellen, zoo dat hij het ook zou toejuichen indien voor deze tentoonstelling door de organisators eens conta. t werd gezocht met de Vereeni ging meer speciaal voor de afd. op landbouwonderwijsgebied. De Voorzitter steunt het idee van den Secretaris, daar o.a. door de controlevereeniging en veeverzekering e.d., die alle uit deze vereeniging zijn geboren, toch voldoende blijkt, dat de vereeniging meetelt. Volgens den heer L A. Risseeuw zoude vereeniging eene nuttige deel name hebben door inzending van verschillende tabellen. Hierna werd mededeeling ge daan van het werk, inzake het bestrijden van in te voeren voor schriften omtrent velgbreedte. Betreffende dit ontwerp werd door den Secretaris een door hem gesteld rapportgelezen.dat blijk geeft van ernstige studie van dit vraagstuk. Aan dit rap port ontleenen we, dat eene commissie werd gevormd uit deze vereeniging, uit de aldee- ling Oostburg van de Zeeuw- sche Landbouw-maatschappij, den Chr. Boerenbond, landbou wers en de Statenleden uit dit gewert. Vroeger, toen de wegen heel slecht waren, werd van overheidswege niets daarvoor gedaan en nu ze op kosten van Zeer geachte heer von Wac kerath Ik zou niet graag willen, dat u mij voor onbeleefd hield, omdat ik onlangs uw zweepgroet riet heb beantwoord. Ik kende deze wijze van groeten niet, maar graaf Roleneck maakte er mij opmerk zaam op en gaf mij een verkla ring ik had gedacht, dat u mij niet herkend zou hebben. Ik dank u tevens nogmaals harte lijk voor uw vriendelijke hulp en verzoek u ook uw moeder mijn dank en mijn groeten te willen overbrengen. HENNY KöNIG. Toen adresseerde zij den brief en bracht hem tegelijkertijd met een brief aan haar moeder per soonlijk naar het dorp op het postkantoor. Tot haar groote vreugde overhandigde de post ambtenaar haar daar een brief van Bruno, die met de middag post voor haar aangekomen was. Het was een antwoord op hoar epistel, waarin zij van haar twee avonturen had verteld en zij was zoo nieuwsgierig om te weten, wat hij haar te schrijven had, dat zij niet kon nalaten hem op den terugweg naar het slot vluchtig door te lezen. (Wordt vervolge1.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1