PMssl Nieuws. Burgerlijke Stand, Rechtszaken. Ingezonden Mededeeling. KWELLENDE PIJNEN IN KIEZEN, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 Ct. Bij apoth. en drogisten. Het laatste lid van art. 11 houdt een vrijstelling in voor sommige afschriften en uittrek sels. Worden deze n.l. vervaar digd ter voldoening aan admi nistratieve voorschriften van open bare besturen en instellingen dan blijven zij vrij van zegelrecht. Een uitzondering dus op de vo rige leden 2 en 3. De bedoe ling is duidelijk. Wordt het op schrift alleen vervaardigd voor administratieve doeleinden, dan behoort een belastingwet dat goede doel, de complete admi nistratie, niet te belemmeren door een heffing. Hiermede is artikel 11 grooten- deels besproken en voert art. 12 ons in een geheel andere sfeer. Dit schept een vermoeden aan gaande hier te lande wonende personen wanneer zij acten of stukken opmaken. De wet neemt n.l., behoudens het aantoonen van het tegendeel, aan, dat de hier te lande wonende personen ook de stukken hier te lande hebben opgemaakt, ook al zou den zij op het stuk vermelden dat het in het buitenland werd onderteekend 1 Dit is voor ons, bewoners van de provincie Zee land, wat Vlaanderen betreft, grenzende aan het buitenland, van groot belang. Teeken ik in Goes een koopacte of quitantie, huurcontract of wissel met de uitdrukkelijke vermelding in het stuk dat dit in Ostende geschiedde en gebruikte ik geen zegel (om dat dit in het buitenland niet behoeft volgens de Nederland sche zegelwet) dan neemt de fncus toch aan dat ik het stuk in Goes, althans in Nederland, onderteekende, omdat ik in Ne derland, (Goes bijv.) woonachtig ben. De belasting-ambtenaar, die dit stuk onder oogen krijgt, zal dus boete constateeren, pro cesverbaal opmaken en soms het stuk in beslag nemen. Ik heb echter het recht aannemelijk te maken dat het werkelijk in Ostende werd onderteekend. Formeel bewijs behoef ik daar toe niet te leveren, voldoende is een aantoonen, een aannemelijk- maken. Dat is gemakkelijker te volbrengen dus dan een formeel juridisch bewijs met alleen door het Burgerlijk Wetb. opgesomde bewijsmiddelen. De bepaling, het is duidelijk, dient om fraude tegen te gaan, ontduiking van zegelrecht te beletten. Immers wat zou gemakkelijker zijn dan op een stuk, hetwelk volgens de Nederlandsche wet zegelplichtig is, eenvoudig als plaats van onderteekening (dus opmaking) een buitenlandsch oord te vermelden. Het stuk zou daardoor in vele gevallen nimmer zegelplichtig worden Want de zegelwet geldt voor het Rijk in Europa, voor Nederland dus, en legt geen buitenlander de ver plichting op om Nederlandsch zegel te bezigen. Geeft iemand nu werkelijk in Ostende quitantie, (ook al is het een persoon die in Nederland woont) onverschillig aanwien,dan behoeft^«e»Neder- landsch zegel gebruikt te worden. Krijgt een hier te lande wonend persoon in het buitenland quitan tie en neemt hij die mede naar Nederland, hij begaat geen overtreding a's gern zegel is gebezigd. Een andere vraag is of de Belgische wet behoorlijk is nageleefd. Vermoedelijk is zij overtreden en had Belgisch quitantiezegel gebruikt moeten worden, bedragende naar ik meen, 5 pCt. van de som. Im mers zoo zou het ook bij ons zijn. Geeft in Middelburg een Ameri kaan aan een Zweed quitantie voor een bedrag boven tien gulden dan is 10 ct. verschuldigd. De zegelwet vraagt er niet naar wie de stukken opmaakt; of zij hier te lande wonen of niet, Nederlanders zijn of niet, de eenige vraag iawordt binnen de Nedeilandsche grenzen zoo'n stuk vervaardigd, dan is zegel recht schuldig, anders niet. Art. 12 versterkt dit beginsel door een vermoeden. Bovendien moeten volgens art. 22 soms buitenlands opgemaakte stukken hier ook gezeg ld worden doch dat is uitzondering. Een volgende week hopelijk vervolgen wij onze kruistocht. Breskens. Naar wij ver nemen, zal de aanbesteding van het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. alhier in het begin van Maart plaats vinden. De uitslag van het gehou den concours op de Geluksbrug bij A. van Haneghem te Groede bij Breskens is als volgt le prijs W. Ekkebus 163 punten 2e Iz. v, d. Berge 157 3e Ph. de Vuijst 150 4e P. Datthijn 140 5e Jan Ekkebus 140 6e Jac. van Male 139 7e Jan v. Hane ghem 135 8e P. v. d. Velde 131 9e Jan Meijer 128 Braskens liet was een goede gedachte van de directie der N.V. van Melle's Confectionery Works om verschillende inge- zetenendezerenanderer gemeen ten uit te noodigen tot bijwoning van een concert, te geven door de heeren van der Looven c.s. uit Brugge, in de concertzaal der vennootschap. Daar zagen we onze vrienden weer terug die ons als in het vorige jaar zouden boeien met hun spel. Kritiek zou in dezen misplaatst zijn, doch zoo wij het gehoorde al aan kritiek zouden willen onderwerpen, we zouden ons daartoe onbevoegd gevoelen. Het spel der musici, die zich onder leiding van den heer van der Looven deden hooren, was daarvoor te superieur. Met een trio in D moll van R. Schumann waren zij er al dadelijk ,in". Vooral het eerste gedeelte „Mit Energie und Lei- denschaft" gaf een rijkdom van accoorden en melodién van hart stochtelijke schoonheid. Zeker, we gevoelden den hartstocht, die er in doorwerkte, alles zijn kleur gaf en toch, zij het ter nauwernood, bedwongen werd. En zoo werd het geheele pro gramma in ademlooze stilte aan gehoord. Opnieuw trof ons de eenvoud in het optreden der solisten. De heer van der Looven wat barsch uitziend en om zoo te zeggen nu en dan een nijdigen haal doende over de snaren zijner viool, sprak in fijne gevoelvolle toonen tot ons; de heer de Vlae- minck, knuijes nederzittend ach ter zijn cello, goedig lachend voor hij begint te spelen en dan zijn „Wiegenlied" van Schubert gevend, zoodat ons bijna een traan in de oogen welt; de heer Palinckmet zijn pianospel nauwe lijks het lichaam bewegend, dan alleen de handen die over de piano heenraasden of dan weer nauwelijks de vingers tusschen de toetsen doende zinken. Dezen musici allen was uiterlijken schijn absoluut niets, het zonder eenigen ophef waardig vertolken der muziek van greote meesters alles. De heer Nielen van Brsda, type leutige Brabander, beschikt over een mooi krachtig stem geluid, een tenorstem, die we wel eens zouden willen hooren onder de statige gewelven van een domkerk. Allee bijeengenomen mag de heer van Melle de voldoening smaken den muziekliefhebbers in de omgeving een rijk genot te hebben verschaft. Schoondijke. Zaterdag werd alhier aanbesteed door den heer J. van Lare, Opzichter en Gemeente-Opzichter, een woon huis met taplokaal, voor den heer C. Termont, onder Sasput. Ingeschreven werd als volgt P. J, de Smidt, alhier f 6005 A. Wieleman, Hootdpl. f5980 P. J. Brugge, Groede f5925 L. Verstrate f5710 J. Brugge, Schoondijke f 5536 aan wien het werk is gegund. Ds begrooting was f5550. IJzendiJke. Zondag werd door het gezelschap Duo Smits uit Tilburg en de pianist de heer J. Verbunt in de zaal van den heer de Lozanne alhier een voordrachtenavond gegeven, die druk bezocht was. Na afloop gaf de heer Smits nog een paar extra-nummers. Het publiek was zeer tevreden. Hoofdplaat, Maandag 11 Febr. werd het nieuwe school gebouw der O. L. S. te Slijk- plaat in gebruik genomen. Het voldoet aan alle eischen, welke onze moderne tijd van zulke gebouwen stelt. Werkelijk, het is een sieraad voor ons gehucht. Alle eer aan de aannemers en den bouwkundige, onder wier leiding het gebouw tot stand kwam. Ratranchement. Zater dagavond gaf de Rederijkers kamer ,Vereenigde Vrienden" alhier, haar winteruitvoering in de zaal van den heer Lijbaart. De tooneelstukken werden prachtig afgewerkt. Jammer dat de opkomst niet wat grooter was, wat waarschijn lijk wel zijn oorzaak heeft in het vele Schouwburgbezoek te Brugge en Gent. Zuidzande. Ter hoogte van de woning van den Burge meester schrok gisterenmorgen een paard van den rook van de tram, met het gevolg, dat het paard met kar op hol sloeg. De inzittende boer kreeg hulp van zijne echtgenoote door het trek ken aan de leidsels, doch het kon niet baten. Het rijtuig sloeg om, waardoor de leidsels door de vrouw hare handen werden getrokken, terwijl zij verwon dingen opdeed doorglasscherven. Van den wagen was een veer gebroken, zoodat de reis, nadat de vrouw eerst door den dokter was verbonden, verder per vol gende tram werd voortgezet. Oostburg, Als een middel tegen de werkeloosheid worden te Oostburg een tweetal straten aangelegd, te weten de Burge meester H. S. Gratamastr. en de Wisselstr. Jammer dat deze laatste straat dood loopt op de tramwissel, doordat de trammaat schappij geen vergunning geeft voor overweg en ook geen ver antwoordelijkheid wil dragen voor ongelukken. Zouden er niet nog meer gevaarlijker plaatsen lijn langs de tramlijn Wellicht doordat de auto- dienst voor West Z.-Vlaanderen nog niet genoeg was, is weer een nieuwe dienst geopend van Breskens naar Oostburg door dhr. Besemer te Breskens. Dsze dienst loopt over Schoondijke in tegenstelling met de andere, die over Groede rijdt. Verplaatst met ingang van 16 Februari de kommies J. Stuik van Sluis naar Willemstad en met ingang van 1 Maart L. J. de Hullu van Sluis naar Krab- bendijke, J. Dhondt van IJzen- dijke naar Oost- en West Sou burg, van Wetero'p van Vlissin- gen (haven) naar Sluis en Keiler van Óssendrecht naar IJzendijke. Oostburg. In de zaal van Hotel ,De Commerce" alhier vergaderde Zaterdagmiddag de Vereeniging van Gediplomeerde leerlingen van de Wintercur- sussen in Landbouwkunde in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De zeer druk bezochte vergadering onder leiding van den voorz. dhr. J. le Clercq te Retrenche ment, werd voorafgegaan door het kennisnemen met eene vin ding op een 'zaaimachine, aan gebracht door dhr. Aug. Buijck te Waterlandkerkje. Aangezien de bieten langzaam opkomen en in verband met het werken met de kapmachine, meende Buijck strooken haver te zaaien tusschen de bieten, hetgeen hij bereikt heeft door het maken van aparte bak in de zaaibak der machine en dat aan eene machine werd vertoond. Na het kennisnemen met deze vinding, werd over gegaan tot het afwerken der agenda. Bij de rekening en ver antwoording van den penning meester dhr. E. H. L. de Milliano alhier, bleek dat de ontvangsten bedroegen f 1019,31 en de uit gaven f 421,72, dus met een batig slot van 577,59. De voorz. dankte den penningmeester voor zijn goed beheer. Op voorstel van den Heer Jannis Risseeuw te Cadzand werd het aftr. bestuurslid dhr. E. H. L. de Milliano bij accla matie herkozen. De heeren A. de Hullu, E. H. L. de Milliano, I. A. Risseeuw Johz., en R. Risseeuw afgevaar digden Hoofdbestuur van den Bond van oud leerlingen, werden evenals de plaatsvervangende afgevaardigden eveneens bij ac clamatie herkozen. Verslag werd uitgebracht over de bemesting van het proefveld met zwavelzure ammoniak, chili en kalkstikstof, waaibij bleek, dat de le bemesting iets boven aan stond, doch den heer Overt- veld aanleiding gaf te vragen hoe het stond met de grootte van de korrels van het gewas, waarop dhr. Buijck, bewerker van het proefveld, moest toe geven dat deze zeer klein waren. Van deze gelegenheid maakte dhr. Buijck gebruik om den voorz. een vraag te stellen in verband met zijne vinding aan de zaaimachine. Spr. had dhr. A. de Hullu hooien beweren, dat hij zulks al reeds 12 jaar deed en dan vindt spreker het jammer, dat hij zoover achter aan is gekomen en de vinding van den heer de Hullu niet 10 jaar vroeger heeft geweten, dan had de geheele landbouw er misschien reeds 10 jaar van ge profiteerd. De voorz. dankt dhr. Buijck voor zijne bemoeiingen der vereeniging getroost, waar door er nu ook anderen van kunnen kennis nemen. Dhr. Masclee deed verslag over zijne bevindingen met hum bugklaver, waaruit de conclusie werd getrokken, dat het gewas in het groot niet aan te bevelen is voor den landbouw, maar wel voor den bijenhouder. Eene zeer aangename discussie ontspon zich over de vraagpun tenkwestie. De heer I. A. Ris seeuw stelde de vraag of de Ver eeniging wel het recht heeft vraagpunten te behandelen, aan gezien een centraal rapport toch gaat boven een eigen afzonder lijk rapport, zoodat onderscheid dient gemaakt tusschen een vraagpunt voor de geheele pro vincie dan wel voor dit district, waarbij als voorbeeld werd aan gehaald het vraagpunt uit Kloe- tinge „het nut van het stamboek in eigen stal en over de loonen op het platte land en in het in dustriegebied. De heer Overtveld stelde als vraagpuntIs in West- Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijk, wat ook op Walcheren en in Brabant gebeurt, om gezamelijk in het groot in te koopen, zoo dat van pakhuis kan gehaald worden bijv. bij levering te Breskens alsdan zou de moei lijkheid vervallen van het ach terna bestellen zooals nu bij de meststoffen. De voorzitter vindt dit punt meer gewestelijk, ter wijl er ook eenigen hun angst uitdrukken voor coöperatie, waarna de secr. dhr. I. A. Ris seeuw nogmaals duidelijk uiteen gezet, wat feitelijk een vraag punt bedoeld, zoodat dan zou blijken of juist coöperatie, de voorkeur, zooals nu bleek met de onderlinge verzekeringen. Het vraagpunt door het bestuur ge formuleerd luidt aldus Hoe zal men het rendabelst bietencultuur uitoefenen door coöperatief of speculatiel te verkoopen. Mas clee haalt het voorbeeld aan de ccöp bietwortelsuikerfabriek, waarop Overtveld uitbreiding vraagt door er aan toe te voegen of het geen overweging verdient een minder groote fabriek voor Zeeuwsch-Vlaanderen te stichten nu langzamerhand het idee in gang vindt om de kosten van vervoer zooveel mogelijk te ver halen op den leverancier der bieten en dit district juist het verst overal van verwijderd ligt. Besloten werd deze beide vraag punten over te nemen, de eene voor het algemeen en de laatste gewestelijk. De kwestie van het bestrijden van onkruid langs de wegen, die door sommige polderregle menten voorgeschreven wordt, en meer in eigen kring wordt behandeld vraagt hoe langer hoe meer onze aandacht en diende meer provinciaal te ge schieden, en zulks een zeer urgente kwestie is, terwijl boven dien de polderbesturen veel sterker zouden komen te staan. Besloten werd de kwestie op te lossen met de afdeelingen Oostburg van de Zeeuw sche Landbouw Maatschappij en den Christelijken Boerenbond. Namens de daarvoor benoemde commissie bracht de heer Iz. Risseeuw Jr. rapport uit over het verdelgen van schadelijk gedierte, waaruit bleek, dat in elke plaats een musschengilde is aan te bevel ;n. Voorgesteld werd om de p'oeg- wedstrijden zoodanig uit te brei den, dat het geploegde land een geheel jaar aan het toezicht van eene controle commissie zal worden onderworpen, terwijl de wenschelijkheid werd betoogd, om ook wedstrijden met de zaaimachine te houden. Volgens Buyck is bij zaaimachines meer te controleeren, terwijl Cam. Mabesoone voorstelt rm ook premies uit te loven voor knechts. In dien zin werd dan ook be- slot»n. Geconstateerd werd, dat door de ploegwedstrijden de Beckers-ploeg langzamerhand meer wo'dt ingevoerd. (Slot volgr.) SCHOON LIJKE. Huw.-Voltr. 8 Jan. Charles Joseph August de Jonghe, 46 j,, jm. en Christina Helena Maria Cammaert, 39 j jd. 24, Pieter Cornelia de Reu, 22 j., jm. en Maria van Kouwenberg, 18 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Janneke, d. van J. J. de Hullu en S. Oppeneer. 15, Johannes Esdra, z. van E. Minnaert en C. Steur- rijs. 19. Leuntje Anna, d. van C. J. Boeije en J. Aleweijnse. 24, Jan Abraham, 7. van J. W. Leenhouts en S. A. Scheele. 26, Levinus Jannis, z. van C van Cadsand en J. S. M. Merk. 26, Krijn Pieter, z. van C. J. Riteco en M. Oppeneer. Overlijden. 3 Januuari. Jozias Luteijn, 57 j., echvg. van M. M. de Zwart. 11, Johanna Risseeu.v, 77 wed. van A. M. de Smidt. WATERLANDKERKJE. Huw.-Voltr. 3 Januari. Pieter Jacobus v^ercouteren, 42 j., wedn. en Levina Veiplanke, 39 j., jd. Politierechter te Middelburg, Zitting van 8 Februari. De volgende zaken werden behandeld P. B. v. d. V., 20 j., land bouwersknecht te Biervliet werd ten laste gelegd dat hij op 24 Dec. 1923 aldaar heeft weg genomen 2 bankbiljetten van f40, en één van f25, toebehco- rende aan A. L. Eisch 3 maanden gev. straf. Uitspraak 3 maanden gev. straf, voorw. proeftijd 3 jaar. A. D35 j., landbouwer te Groede, werd beklaagd, dat hij op 29 Dec. 1923 aldaar opzet telijk den rijksveldwachter J. K., die hem kwam hooren, heeft beleedigd. Eisch f 20 of 20 d. hechtenis. Uitspraak idem. Door P. F. de L., 22 j., arbeider te Philippine, gedeti neerd te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Arr. Rechtbank te Middelburg van 25 Januari jl. waarbij hij wegens verschil lende kerkdiefstallen is veroor deeld tot 3 jaar gev. straf. De Officier van Justitie kwam eveneens in hooger beroep. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 13 Feb. 6.40 7.04 Donderdag 14 7-42 8.06 Vrijdag 15 9.04 9.28 V. M. Woensdag 20 Februari nm. 4 27-

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2