Mil «MIS. üeciitszakeu. Binnenland. Gemengd Nieuws solidariteit was dus feitelijk de prikkel der boeren. Maar hoe gunstig Rusland door zijn eeuwen oude instelling de ,Mir" ook voor het communisme was, de boeren lieten zich aan de an dere bewoners weinig gelegen liggen en produceerden slechts zooveel als noodig was om in eigen behoeften te kunnen voor zien. En de catastrophe voor den communistischen Staat kon dan ook niet uitblijven toen de voorraden, overgebleven uit den kapitalisthchen staatsvorm, reeds geducht aangesproken in den grooten wereldoorlog, waren op gebruikt, moest aan den com- munistisctien Staat wel een einde komen en was Lenin genood zaakt dezen te doen overgaan in een staatskapitalistischen staat. Het ideaal, zoo lang hoog ge houden, kon in werkelijkheid niet verwezenlijkt worden. „De ellende en ontbinding", zoo schreef Lenin, „zijn zoo erg, dat wij de groote sociali satie niet zoo snel kunnen door voeren. Want wij bezitten niet de onontbeerlijke groote graan voorraden in het centrum des lands. Dus moeten wij beginnen met het kleinbedrijf te bevor derendaarvoor zijn geen werk tuigen, geen groote voorraden of veel brandstoffen noodig. Dat wil echter zeggen, dat wij de kleine burgerij en het kleine ka pitaal weder in het leven roepen. Het zou belachelijk zijn daar voor de oogen te sluiten. En zoo daar kleine voortbrengers bestaan, zou het dom zijn, ja, zelfmoord beteekenen, om de ont wikkeling van Jjden goederenruil door particulieren, dus van den handel, dus van het kapitalisme te verbieden, maar het is nood zakelijk, dit te leiden in de bed ding van het staatskapitalisme. Dit is mogelijk, want dit staats kapitalisme bestaat reeds. En het is vereenigbaar met de dic tatuur van het proletariaat, want het beteekent vooruitgang, te genover het vroeger kleinbezit". Het is zeer zeker te betreu ren, dat de economische vrij stelling in Rusland eerst ver leend werd nadat duizenden, ja, honderdduizenden als offer aan een bijna waanzinnig idealisme zijn opgeofferd. Want zelden heeft een régime zooveel ver schrikkingen over eenig land gebracht als het sovjet-systeem in Rusland. Zonder eenigen overgangsvorm toch had de communistische Staat in Rusland zijn intrede gedaan en den ka- pitalistischen vorm vernietigd. Dit moest zich wel wreken. Reeds korten tijd na de vestiging van het sovjet-bewind waren de kosten van het levensonderhoud tot het vijfvoudige gestegen. Alle handel stond stil. De pro ductie daalde onrustbarend zoowel in de steden als op het platteland heerschte spoedig de grootste ellende. Reeds in de eerste drie jaren stegen de staats uitgaven tot 1350 milliard roe bel, de inkomsten bedroegen in dien tijd slechts 200 milliard, zoodat er een deficit ontstond van 1150 milliard. Het geld had geen waarde en de stapels bank papier, welke gedrukt werden om in het deficit te voorzien, waren waardelooze vodjes pa pier. Het leven werd ondrage lijk en duizenden vielen ten ofter aan dit krankzinnige systeem. En de positie van den arbei der De hooggeroemde vrij heid Zingende, zoo werd im mers verhaald, trokken de ar beiders naar de fabrieken en droegen met heldenmoed de zwaarste ontberingen. In werkelijkheid bestond ech ter geen vrijheid meer óf in stemming met het bestaande re gime óf de dood. Echt radicaal en zeker afdoende. In het rap port, uitgebracht door 2 Spaan- sche sociaal democraten, uitge zonden naar Rusland om de toestanden aldaar te bestudeeren, heette het„Geen vrijheid van spreken, geen vrijheid van schrij ven, geen vrijheid van drukken, geen vrijheid van reizen, geen vrijheid van beroepskeuze, geen vrijheid van vestiging in een andere plaats, geen vrijheid van staking, geen vrijheid zelfs om tot staking aan te sporen. En wat de voeding aangaat werd den Spaanschen heeren medegedeeld, dat het rantsoen was vastgesteld op 23 procent, dus nog niet op een vierde van wat onontbeerlijk geacht wordt voor een gewoon mensch. En ook dit deel bleek later nog niet beschikbaar te zijn. Wie is den ontzettenden hongersnood vergeten, die Rusland getei sterd heeft De „zegenrijke" gevolgen van de dictatuur van het proletari aat zijn geweest, dat een na tuurlijk, rijk land economisch tot een ruïne is gemaakt en een tijdlang een groot gevaar is ge weest voor heel Europa. Thans is de bewerker van dat alles heengegaan. Moge de tijd spoedig aanbreken, dat ook de laatste resten van het sovjet- gezag tot het verleden zullen behooren. Breskens. Hedenavond komt de Raad onzer gemeente bijeen. In ons volgend nummer geven wij hiervan verslag. Hoofdplaat. Donderdag morgen is in een poldersloot nabij het dorp, verdronken gevonden de landbouwer en koopman L. S., wonende alhier. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat S. den vorigen avond huiswaarts keerende, door de duisternis misleid te water is geloopen. Biervliet, Donderdag 24 Januari jl. en Dinsdag daaraan volgende hield de Afd. Biervliet van den Bond voor Staatspen- siopneering een feestavond voor zijn leden, die een waar succes is geworden met betrekking tot de verspreiding der ideën van den Bond. Beide avonden was de zaal geheel gevuld met een aandach tig publiek. Opgevoerd werd „'t Genade brood", dat heel goed werd veitolkt, terwijl de pauzen zeer verdienstelijk werden gevuld met muziek. Het woord van dank gespro ken door twee der leden aan het eind der vergadering en gericht tot alle medewerkenden, was dan ook wel verdiend. Oostbupg. In de voltallige zitting van den Gemeenteraad alhier op Woensdag 30 Januari, door den Voorzitter met een welkom op de eerste vergade ring in 1924 begonnen, gaf deze een overzicht van alles, wat in het afgeloopen jaar door den Raad was tot stand gekomen. Hij memoreerde, dat de bevol king in de laatste zes jaren met ongeveer 300 zielen was toe genomen en wel over 1923 met 51, zoodat zij op 31 December j.l. 2648 zielen bedroegvan 1921 tot 1923 werden 141 bouw- aanvragen, ingevolge de bouw verordening, behandeld, waarvan 51 voor nieuwe woningen in 1923 werden hiervan o.m. vol tooid 19 en waarvan nog in aan bouw op 1 Januari j.l. 18. De Voorzitter constateerde verder aanmerkelijke verande ringen op onderwijsgebiedde Ambachtsschool is met subsidie van het Rijk voor rekening der gemeenten gekomende Nor maallessen zullen waarschijnjijk in Dagnormaallessen worden om gezet de H. B. S. zal eerlang in gebruik worden genomen. Een nieuwe veemarktverorde ning is in werking gesteldde aanvoer ter markt was zeer be vredigend, namelijk totaal 1167 stuks, de opbrengst was f329.40, de verpachting van plaatsen op de kermis was een succes. Een deel der gemeente is door aanleg van buisleidingen, water dicht gemaakt; besloten is tot verharding van verschillende straten, hetgeen groote uitgaven zal vragen, toch behoeft de ge meentelijke inkomstenbelasting niet verhoogd te worden. In tegendeel bedroeg de heffing over 1922 137500, de raming voor 1923 f 30500, terwijl voor 1924 in totaal f24500 is uit getrokken het verhoudings- cijfer is verlaagd van 1.65 tot 1,3. Alle genoemde buiten gewone werken worden uitge voerd zonder dat daarvoor ge leend wordt. Besloten werd verder tot deelname in de Z.-Vlaamsche Waterleiding. Sprekei hoopte, dat nog vele gemeenten aan dit zegenrijk werk zullen meedoen. Een groot voorrecht was de viering van het Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin, bij welke gelegenheid den kin deren een feestje werd aange boden en een historische optocht werd gehouden. Voorts memo reerde spr. het 60 jarig bestaan van het muziekgezelschap .Har monie", dat met een concours, hetwelk uitmuntend geslaagd is, werd herdacht. Bij deze gelegen heid wapperde voor het eerst de gemeente-vlag, met de zwart- wit-groene kleuren, van het Gemeentehuis. Spr. besloot met te wijzen op het aangebroken nieuwe tijdvak, de werkzaamheden zijn begon nen, wat wel eens door velen wordt becritiseerd, soms redelijk, maar ook wel eens onredelijk, zoo zei hij verder, zullen wij met moed en zelfvertrouwen onze werkzaamheden onpartijdig trachten voort te zetten. Moge het u allen gegeven zijn het geheel jaar aan de weikzaam- heden in gezondheid te kunnen deelnemen en moge u allen een gelukkig jaar toebedeeld zijn, u en uwe gezinnen. Daarna werden de ingekomen stukken behandeld, ook het adres van den Raad der gemeente Werkendam, die alle voor kennis geving werden aangenomen. Een verzoek van Ds E. van Ruytenberg om op Zondag van 11 12 uur voorm. twee lokalen der openbare lagere school te mogen gebruiken voor de on geveer 120 kinderen tellende Zondagschool, werd ingewilligd. Naar aanleiding van een cir culaire werd besloten f 100 bij te dragen voor het te Sluis te plaatsen monument voor den grooten Zeeuwsch-Vlaming Johan Hendrik van Dale, die ook al hier onderwijzer is geweest. Besloten werd tot rioleering van het gedeelte der gemeente rond de markt, waarvoor de kosten ongeveer f 2300,-. zullen bedragen. De jaarwedde van den Keu ringsveearts voor de veemarkt werd van 1 100 op f 200 gebracht voorloopig voor één jaar. Een verzoek van Jac. Ver- planke om bijdrage voor zijne verpleging in „Rozenoord" te Sluis werd afgewezen, omdat de kinderen best in staat zijn het ontbrekende bij te betalen. Aan de R.K. bijz. school en de Chr. bijz. school werden voor 1924 resp. voorschotten van f 800 en f 1080 verleend. Tot lid dei Commissie tot weiing van schoolverzuim werd benoemd de heer F. H. J. Pee- ters in de plaats van den Heer D. Herman de Groot, die voor deze benoeming heeft bedankt. De verordening tot heffing van schoolgeld werd opnieuw vastgesteldde heffing zal nu aanvangen bij een belastbaar inkomen van f500, met minstens 25 cent per week per kind eveneens werd opnieuw vastge steld de verordening op de in vordering van schoolgelden de verordening op de heffing en invordering van plaatselijke in komstenbelasting werden om ad ministratieredenen opnieuw vast gesteld. Ten slotte werd het kohier der hondenbelasting vastgesteld met 95 honden a f 5 en 33 a f 1, op een totaal bedrag van f 508,—, Den Gemeente-opzichter werd voor 1924 eene gratificatie ver leend van f 50,- wegens buiten gewone werkzaamheden. Definitief werd besloten tot uitvoering der werken aan de Burgemeester H. S. Gratama- straat, de Wisselstraat en de Walstraat. Aan B. en W. werd een cre- diet verleend tot ontvangst van autoriteiten bij de a. s. in ge- gebruikname der Rijks Hoo- gere Burgerschool, waarna de vergadering overging in eene met gesloten deuren. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. Inde maand Jan. viel er 60 m.M. regen. De grootste hoeveel heid in 24 uur bedroeg 20,6 m.M. Er waren 15 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 9 dagen met 1 m.M. of meer. CORRESPONDENTIE. Plaatsgebrek noopt ons Uw propaganda-stukje te moeten laten liggen. De oproep-adver tentie gaf ook niet de strekking, door U bedoeld. Red. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 3 Feb. 1924. Biervliet v 9.30 ds Bremer. Bed. H. Avondmaal. Breskens v 91/, u Geen dienst. n 1.30 u Zondagschool. n 5x/3 u ds Bremer. n 7-15 Werkmansbond. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 9.30 da Scholte. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen. Waterlandk. v 9.30 ds Castelein. ljzendijke n 2 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 6 Februari. Breskens n. 7 u ds Bremer. liougwatergetij Breskens. DAGEN. vm. I nam Zaterdag 2 Feb 11.01 11.25 Zondag 3 12.12.24 Maandag 4 12.22 12.46 Dinsdag 5 1.08 1.32 N. Maan Dinsdag 5 Februari vm. 1.58. Licht op voor Kij wielen enz. Zateidag 2 Feb. 5.17 nam. Zondag 3 5.19 Maandag 4 5.21 Dinsdag 5 5.22 Kantongerecht te Oostburg. Uitspraak van 22 jan. Art. 459; P K Waterland- kerkje, f 15 boete of 15 d. h. ld. 455; A V Maldeghem, f 6U of 60 d., 1 J O St. Kruis, f 50 of 50 d. ld. 424: P v R Eede, f 15 of 15 d. Jachtwet: P v B en C P R Eede, ieder 112 of 12 d. Prov. regl.: F R Bouchaute, f 50 of 50 d. Politie-verord.: J F M Groede, f 1 of 1 d., J M Bouburg, f5 of 5 d., L I V Sluis, 11 of 1 d. K. B.: K J H Sluis, f2.50 of 3 d. WaterstaatA J v H Breskens, f6 of 6 d. Boterwet: B v W en C V te ljzendijke, ieder 10.50 of 1 d. Leerplichtwet: J d R Groede, f 0.50 of 1 d. Pol.-verord.: A E S Zuidzan- de, f3 ol 3 d. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent t Zondag 2 Febiuari nam. 2.30 u. De Bajadère. Zangspel in 3 bedrijven, nam. 7-30 u. Overschotje, Tooneelspel in 3 bedrijven. Vooraf Goeien avond GebuurI Spel in één bedrijf. Maandag 4 Febr. nm. 7-30 u. Overschotje, Tooneelspel in 3 Dedrijven, vooraf: Goeien avond GebuurI Dinsdag 5 Febr. n. 7-30 u. Polenbloed Operette in 3 bedr. Donderdag 6 Febr. n. 7.30 u. De Bajadère. Vlaamsche Schouwburg te Brugge. Zondag 3 Februari. Fina, oorspronkelijk Lyrisch drama in 4 bedrijven. Fransche Schouwburg i Dinsdag 5 Februari. Le Hulla, conté lyrique oriental en 4 actes de A. Rivoire. Wisselkoersen. Dollars f 2,686-l 2.695, Ponden f 11.42-f 11.45, Mark 0.62- 0.64 p. billioeu, Belg. Fr f 10.90- f 11.10, F'ransche francs f 12.40- f 12.65, Kronen (afgest.) 10.37- f 0.40. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 29 Jan. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 6.90—f 11.80 Aangevoerd 95000 stuks. Oostburg, 30 Jan. Tarwe f 11.00- f 12.00 Gerst f 11.00f 11.25. Erwten f20.00-f 23.00. Bruine boonen f20.00 f35. Haver f 9.00-ff 10.00 Rogge f 9.50.f 9.75 Alles per 100 K.G. DE ZOMERTIJD. Blijkens mededeeling van Hen Voorzitter der Tweede Kamer, is thans bij de Kamer een mis sive van de heeren Braat en De Boer ingekomen, ter geleide van een voorstel van wet tot intrek king van de wet van 26 Maart 1918, om tijdelijk af te wijken van de wet van 23 Juli 1908, tot invoering van den wettelijken tijd. POGING TOT MOORD AAN DE NEDERLANDSCH- BELGISCHE GRENS. Wij lezen in het Handelsblad van Antwerpen Dinsdag werd de grensomtrek van Nederland en België in op schudding gebracht door de vol gende feiten In de Koornaerstraat, (grond gebied Stekene), woont sekere Alois van de Goire, een wel stellend pachter, die daar met zijn zuster samenwoont; langs den overkant van de straat is het Nederlandsch grondgebied, alwaar een andere persoon woont op eenige meters van bovenge noemd grond gebied, St.-Janssteen Tusschen deze twee huishou dens zijn er sedert lang moei lijkheden. Den Nederlandei be gon Van der Goire te verwijten. Opeens liep hij in huis, en kwnm terug met een geweer, dat, na \r 't schijnt, door Duitschers nog is achtergelaten. Onverwachts begon de kerel een salvo op het huis van Van Goire, bij zoo verre, dat de ko gels links en rechts, in 'thuis op muren en balken, terecht kwamen, zonder den bewoner of zijn zuster te treffen. Als de slag gedaan was, werd de gendarmerie van Koewacht, (Nederland) verwittigd, die ter plaatse kwam maar, gezien die grensomstandigheden, gingen ze ook hun ambtgenooten van Stekene verwittigen, en beide politiemannen deden seffens hun onderzoek, en bestadigden al de omstandigheden. Een balk waar een kogel was doorgevlogen, werd afgezaagd, om als bewijs naar 't gerecht te Middelburg te zenden, Na onde hoor van verschillende getuigen en klagers, werd den dader aangehouden en ter beschikking gesteld van het gerecht te Middelburg. Terwijl het onderzoek hier aan de grens plaats had, stond er een groote samenscholing van volk. Het parket van Middelburg en dit van Dendermonde wordt op de plaats verwacht. Dit erg geval, dat gelukkig geen menschenlevens heeft ge kost, is in den omtrek het voor werp aller gesprekken. DE DUITSCHE DIENST MEISJES GEVEN HET OP. Nu de mark gestabiliseerd is en de toestanden in Duitschland beter worden, gaan vele hon derden dienstmeisjes naar haar vaderland terug. Sedert 1 Januari zouden vol gens sommige Duitsche bladen alleen 5000 tot 10,000 Duitsche meisjes naar het vaderland zijn teruggekeerd. DE STAKING INENGELSCH- 1NDIË. Men seint uit Bombay, dat 't aantal stakers der weverijen reeds 140.000 bedraagt. Vijf-en-zeventig weverijen be sloten te sluiten.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2