ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkse! Omzicht, Het Slot Dymeck, Het fiasco van het Bolsjewisme. ZENUMCHïiGHEID (Zi m, 8RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'°2T BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-; i 33e Jaargang Zaterdag 2 Februuari 1924 Nummer 2899 Het was een goede gewoonte, die de laatste oorlog in onbruik heeft gebracht, om bij den dood van den gevallen tegenstander een oogenblik een vaandel te strijken als eerbewijs voor den moed en de heldhaftigheid, die wel een andere zaak diende, maar daarom niet minder de achting konden afdwingen. De dood is de groote ver zoener, die ons het betrekkelijke van al het aardsche zoo recht duidelijk maakt en den strijd tusschen menschen, in het licht der eeuwigheid geplaatst, zoo veel van haar beteekenis doet verliezen. En bij het sterfbed gedenkt men allereerst niet wat scheidde, maar wat vereenigde, de eerlijkheid der bedoelingen, de trouw aan de zaak, die men voorstond, de geestdrift voor het ideaal, dat men als het zijne erkende. Lenin, de gestorven Russische dictator, was de tegenstander van bijna geheel Europa. Zelfs de dichtst bij hem staande in andere landen, zijn geestver wanten, de communisten uitge zonderd, achtten zijn methole foutief en het doel, dat hij na streefde, slechts ten deele te aanvaarden. Maar allen erkennen de eer lijkheid zijner bedoelingen, zijn buitengewone geest en denk kracht, de volharding, waarmee hij voor zijn ideaal streed en de opofferingen, die hij zich getroostte. Zullen we dan nog gedenken, dat hij Rusland bijna tot een woestenij maakte Hij zelf meende, dat het land door dit lijden heen tot een schoonere toestand en een hooger geluk voor allen moest geraken. En om billijk te zijn, dient men te erkennen, dat het Rus land van voor de revolutie, zoo het dan de hoogere klassen al meer welvaart en aangenamer levensvoorwaarden verzekerde doch het volk in armoede en ellende en gewelddadige onder- gBgHaïsBTeH, 10. DOOR ILZE DORE TANNER. Een echte reus met zulk blond haar, dat heel sterk afstak tegen zijn bruingebrand gezicht, een verstandig, vriendelijk gezicht, en helderwitte hemdsmouwen. Hij keek grenzenloos verbaasd, toen ik op hem toetrad en een soort buiging voor hem maakte. Ik zei„zoudt u zoo vriendelijk willen zijn om mij een glas water te geven en mij dan den weg naar het slot Dymeck te wijzen. Ik ben hier vreemd en ben verdwaald". Hij zag mij verbaasd aan, was een oogenblik sprakeloos, werd toen plotseling purperrood, maak te nog een buiging en zeide ,Och juffrouw, komt u even binnen, mijn moeder is thuis, ik zal dadelijk voor een verfris- sching zorgen en u dan op den goeden weg helpen. Maar mag ik mij eerst aan u voorstellen Von Wackerath". Ik moet wel een heel verbluft gezicht gezet hebben, want hij lachte en voegde er aan toe drukking hield. Het was juist het verzet tegen het tsarisme en den gruweliiken oorlog, dat ten slotte de bolsjewiki hun kans gaf, nadat eerst een korten tijd de constitutioneele democraten en burgerlijke radicalen en daar na onder Zerenski de sociaal- revolutionairen de macht in han den hadden gehad Hadden deze laatsten den feilen tegen stand begrepen, die het ont waakte bewustzijn van het Rus sische volk tegen den oorlog bood, de bolsjewiki zouden er naar alle waarschijnlijkheid nooit ingeslaagd zijn zich van het ge zag meester te maken. Toen ze eenmaal de macht hadden, was dan ook hun eerste werk aan den oorlog, voor zoo ver 't Rusland betrof, een eind te maken. En dit heeft hen, naast de weigering om de schul den der vroegere regeering te erkennen, den haat der gealli eerden en vooral van Frankrijk op den hals gehaald. Deze haat en de vrees, dat ook de westersche landen in een algemeene bolsjewiskische revolutie zouden worden mee gesleept waarvoor de Russische propaganda zich alle moeite gaf, heeft de geallieerde regeeringen verleid tot de hardnekkige po gingen het bolsjewistisch be wind omver te werpen. Maar het bleek steviger ge vestigd dan men gedacht had. Lenin's dood zal daarin wel wei nig verandering brengen. De leider kon zich de paar laatste jaren al weining meer met de zaken bemoeien. En een drie manschap uit den raad van volks commissarissen, Kamenef, Lykof, en Troeroep nemen definitief het voorzitterschap van den raad van hem over. Het grootste gevaar dreigt nu uit de onder linge verdeeldheid. Want sinds de Bolsjewiki, met hun beginse len moesten gaan transigeeren en voor de strenge doorvoering van het communisme een aan passing aan het kapitalistische stelsel in de plaats zetten, wil den ze Rusland niet totaal tot een chaos maken, zijn de hee- ,U verwondert zich over den adellijken naam ja, ondanks dat zijn wij echte boeren. Ik kon niets verder zeggen, want wij waren het huis binnengegaan en mijn interessante boer had voor mij de deur geopend, die toegang gaf tot een zeer een voudig vertrek nog eenvou diger dan onze eetkamer. Er zat een vrouw bij het raam te naaien een dame kon ik haar met den besten wil niet noemen en keek mij zoo verwonderd aan, alsof ik een heele verschij ning was. Zij had grijs, heel glad haar en erg vriendelijks, blauwe oogen, heelemaal zoo'n aardig gezicht, waar je dadelijk vertrouwen in kunt stellen. Dat viel mij des te meer op, omdat je op het slot Dymeck zulke gezichten niet ziet. .Moeder, de juffrouw is ver dwaald, wilt u zoo goed zijn haar wat te drinken te geven", zeide mijn boer. Zij stond haastig op.Maar natuurlijk, arm meisje, direct ben ik weer terug, ga ondertusschen maar op je gemak op die sofa inden hoek zitten. Je ziet er heele maal uitgeput uit", en met die woorden ging zij de kamer uit en ik deed werkelijk, zooals zij gezegd had) want ik was dood- ren het lang niet altijd meer met elkaar eens. Een meer be ginselvaste en doctrinaire groep eischt strenge handhaving van het communisme tegenover de noodgedwongen concessies aan de kapitalistische politiek, waar mee Krassin en anderen het willen probeeren. En ook zijn er, die de concessies nog willen uitbreiden en de consequenties ervan aanvaarden. Trotsky blijkt ook in dezen strijd verwikkeld en zijn positie schijnt zelfs gevaar te loopen. Maar al zal dit de bolsjewiki ongetwijfeld verzwakken, de om standigheden alleen al, dat geen andere partij in staat is het ge zag van hen over te nemen, maakt, dat er voor hun gezag weinig gevaar bestaat. De Europeesche mogendheden erkennen dan ook de een na de ander, dat feit. Men weet, dat Mussolini geneigd is hun bewind ook rechtens te erkennen. En de thans in Engeland opgetre den regeering uit de arbeiders partij met Mac Donald aan het hoofd heeft die erkenning op haar program staan. De felste tegenstand tegen dergelijke er- erkenning komt van den kant van Amerika en Frankrijk. Maar Poincaré toont reeds een zekere aarzeling, al houdt hij terwille van de Fransche spaarders nog vast aan den eisch der erken ning van de schulden der Tsa ristische regeering. Het is ook wel moeilijk, nu de thans in de kamer behan delde financitele wetsontwerpen Frankrijk's deplorabelen finan- tiêelen toestand bloot leggen, zoo maar van de Russische mil- liarden afstand te doen, nadat ook de Duitsche al min of meer fictief zijn geworden. Maar een verzoening met Rusland heeft ook zijn voordeelen. Zelfs Ame rika zal dat moeten erkennen. Een land met zulke rijke hulp bronnen en een bevolking, die bijna de helft van de Europee sche bevolking uitmaakt, kan niet op den duur uit het inter nationaal verkeer worden uit gesloten. moe. Ik zal ons klein wagentje inspannen, het zou toch te ver loopen voor u zijn en met paard en wagen zijn we over tien minuten op den weg naar Dy meck". En daarmee ging ook zoon Wackerath de kamer uit en hij zal buiten wel aan zijn moeder verteld hebben, waar ik vandaan kwam, want zij vroeg mij er met geen enkel woord meer naar, toen zij direct daarop met een blad, waarop ean glas water en bessensap stond, het vertrek weer binnentrad. Maar ik ver telde haar toen maar uit mezelf van mij en van onze ouders en van jou en zij luisterde zoo op merkzaam en vriendelijk en vroeg zoo belangstellend naar mijn thuis, dat het mij warm om het hart werd en ik bijna vergat, dat tante Klarissa danig uit haar humeur zou zijn over mijn lange wegblijven. Over zichzelf sprak mevrouw von Walkerath heele maal niet, slechts een keer zei ze: .Mijn man en mijn beide jongste zonen zijn op het land, deze, dien u pas hebt leeren kennen, is Ekkardt, de oudste". Die kwam juist binnen en meldde, dat het rijtuig klaar stond. Hij had een lichte jas en dito vest aangetrokken en hij zag er nu De l'eiteiijke toenadering is dan ook reeds tot stand geko men. En de verdere oplossing van dit Russische probleem kan Europa's herstel slechts bevor deren. Het tweede probleem, dat in directer zin dit herstel beheerscht wordt thans ter oplossing door de twee commissies van deskun digen onderzocht. Zij neigt er toe over allereerst de stichting van een goudbank voor te stel len overeenkomstig het plan van Dr. Schachs, den voorzitter der Duitsche rijksbank. Allicht zullen de verschillende mogendheden daartegen weinig bezwaar hebben. Maar de be zwaren zullen wel als altijd achteraan komen. Wanneer eenmaal het slot- advies der commissie te voor schijn komt, zal de eenstem migheid wel minder groot zijn. Wat zal de Regeering van Mac Donald dan doen Zij heeft Europa's herstel op haar pro gram staan en werscht een be slister politiek tegenover Frank rijk. Ongetwijfeld kan ze daar om nog voor heete vuren komen te staan. Het begin wordt haar al niet makkelijk gemaakt, nu een al gemeene spoorwegstaking het land in rep en roer brengt. De conservatieven glunderen onge twijfeld al. Zou het niet te vroeg zijn Mac Donald en de zijnen krijgen althans een goede kans om hun kracht te toonen. Het kan hun te pas komen. Reeds meermalen was het bericht van den dood van Lenin, de stichter van de Sovjet-Re publiek in de bladen gelanceerd, doch telkens werd dit weer sproken. Totdat kort geleden de mededeeling kwam, dat de groote Russische leider het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. een beetje meer als een heer uit maar van voornaamheid geen spoor. Ik nam afscheid van de vrouw des huizes en dankte haar hartelijk en zij streek mij liefde- lijk en echt moederlijk over het haar, wat mij tamelijk goed beviel. Buiten stond een eenvoudig rijtuigje met paard ervoor, klaar en tot mijn groote verbazing was er geen koetsier aanwezig, maar mijn boer sprong zelf op den bok en voort ging het. Het speet mij erg, dat ik mij op deze manier niet met hem kon onder houden, dat wil zeggen, hij had zich wel eens een keertje kunnen omdraaien, maar dat deed hij niet en ik had een prachtige gelegenheid om zijn breeden rug te bewonderen. Hij bracht mij om het boschje heen tot aan het kleine weidepad, waarlangs ik was gekomen en dat binnen vijf minuten naar Dymeck leidt. .Hier is helaas geen rijweg", merkte hij op. Maar u bent nu toch ook gauw thuis". Ook hem dankte ik natuurlijk zeer en reikte hem mijn hand en toen viel het mij op, dat hij reus achtig groote, bruine harde han den had, net als iemand die veel handenarbeid verricht. Hij sprong toen weer op het Ingezonden Mededeeling. pvenpónnmq, ï/ópe/uobhe/c], onrust Gebruik MUNHAR-DTS Zenuw-i&bletten. Kr koker 75cI biplpjh ndnxlülm over I Gebri mist l Met Lenin is ongetwijfeld een man van groote gaven, groote werkkracht en het moge vreemd klinken een man van hooge idealen heengegaan. Maar de groote fout van Lenin was, dat hij behoorde tot die groep van onverzettelijken, die de we reld eenvoudig het .geluk", zooals zij dat zien, willen op dringen met alle ten dienste staande middelen, ook al laat zulk opdringen een bloedig spoor in de geschiedenis na. Het is wel eigenaardig we zouden bijna willen spreken van een speling van het noodlot dat niemand minder dan Lenin zelf de mislukking van zijn eigen staatkundig product heeft moe ten erkennen. Reeds geruimen tijd geleden heeft de machtige dictator erkend, dat de oecono- mische toestand van Rusland onhoudbaar was en dat het communisme een nederlaag had geleden, zooals wellicht nimmer gedroomd was. De oorzaak van den onder gang van den communistischen staat werd door Lenin voorna melijk geweten aan de houding der boeren. Op deze toch rustte de verplichting de bevolking van voedsel te voorzien. Nadat de boeren de oorspronkelijke landeigenaars hadden verjaagd of doodgeslagen, de landerijen onteigend en zelf kkine landei genaars waren geworden, ging het met de productie niet meer. Immers moesten zij alles wat zij verbouwden, na aftrek van hetgeen voor «igen levenson derhoud noodig was, aan den Staat afstaan, die daarover de vrije beschikking kreeg en de voorraden in de eerste plaats gebruikte om de arbeiderslegers van voedsel te vooorzien. De rijtuigje en hij was in een oogen blik uit het gezicht verdwenen; ik ging met een tamelijk bedrukt gemoed in de richting van het slot. In de hal kwam Koenraad mij al angstig tegemoet loopen .Mevrouw de gravin zit al te wachten". Met een kloppend hart trad ik de eetzaal binnen, waar tante Klarissa reeds aan het hoofd van de tafel troonde. Ik zeide haastig, nog voor zij zelf het woord kon nemen; .Neem mij niet kwalijk, beste tante, dat ik u heb laten wach ten, ik was verdwaald in het bosch; mijnheer von Wackerath heeft mij thuis gebracht, hij Plotseling bleven de woorden mij in de keel steken, want tante Klarissa had zich half van haar stoel opgericht, de sidderende handen op het blad van de tafel steunend en haar gezicht was bijna zoo wit als het tafellaken; ,Wie heeft je naar huis gebracht wie schreeuwde zij woe dend uit. .Mijnheer von Wackerath", zei ik bevend Jij jij was op Olmenhof (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1