ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het Slot Dymeck, Belgisch-Hollandsch incident Hollandsche Vissckers door Belgische politieagenten mishandeld, Moeilijkheden^ Zegel-varia. in. BRESKENSCHE COü IRANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo,02T BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 33e Jaargang Woensdag 30 |anuari 1924 Nummer 2898 Ofschoon vele teekenen er op wijzen, dat betere toestanden in het verschiet zijn en op goeden grond mag worden aangenomen, dat vooral in den loop van dit jaar een flinke opleving van handel en industrie zal plaats vinden, wil dat nog volstrekt niet zeggen, dat daarmee de moeilijkheden zoo maar i leens kunnen overwonnen zijn. Inte gendeel, meer dan ooit begint dit nieuwe jaar met groote moei lijkheden. Wij schrijven dit nu niet om onze lezers te ontmoe digen. Volstrekt niet Moeilijk heden kunnen overwonnen wor den. En in den strijd om deze te overwinnen worden de spie ren en zenuwen gestaald, de blik verruimd, de ondernemings geest aangewakkerd, kortom, in den strijd, vooral van het groote industrieele bestaan, worden de menschen krachtiger en eener- gieker, de hulpmiddelen van de productie krachtiger toegepast, doet de mensch zich van zijn beste zijde kennen. Ware dit niet het geval, de moeilijkheden zouden den mensch overwinnen, terwijl in den re gel juist het omgekeerde plaats vindt, n.l. ditde mensch over wint de moeilijkheden. Krach tige, eenergieke persoonlijkheden zullen dan ook nimmer zich door tegenspoeden laten neer slaan, maar integendeel alle krachten inspannen om door het aanwenden van al hun energie aan alles het hoofd te bteden. Voor de vele en groote moei lijkheden die onze tijd met zijn vele problemen en vraagstukken medebrengt, behooren wij dan ook niet alleen een open oog te hebben, doch vooral een voor raad moed en energie. En het is ons dan ook een genoegen te kunnen constateeren, dat on-, danks allen tegenspoed, alle misère en ontmoedigende valuta kwesties, het industrieele leven in ons land sterke teekenen van ontwakende kracht te zien geeft. Wij spraken van de vele en fBtfïïaïaBTeN. 9. door ILZE DORE TANNER. De heeren stonden op en maakten een buiging voor Henny, die, blij, dat tante door haar gebrek aan tact in gezelschap niet in toorn was ontstoken, de electrische bel liet klinken en met Schrosh, die een kaars droeg de trap naar haar kamer opsteeg. Toen zij echter op haar kamer was gekomen, gevoelde zij zich toch te veel wakker, om zich dadelijk te ruste te begeven zij draaide het electriecha licht uit en ging in het donker bij 't raam zitten. Toen zag zij, zich bijna spookachtig verheffend, den toren, dien zij heden met de gravin bezichtigd had. De beide ronde vensters der ver trekken schitterden in het maan licht en een zonderlinge vrees voelde Henny in haar hart op komen. Dus zoo dioht bij den toren was haar kamer zij dacht een oogenblik na en haalde zich den weg nog eens voor den geest, dien zij met haar tante had ge volgd, maar zij wist zich niet te groote moeilijkheden, die onze tijd medebrengt. En die zijn werkelijk nog vele. Was tot voor korten tijd Duitschland de groote .valuta concurrent", thans is dit veran derd. Voorzeker mag dit land met zijn nog altijd krachtige in dustrie 'n gevaarlijk concurrent van onzen handel worden ge noemd zóó gevaarlijk als eemge maanden geleden is deze con currentie niet. Door het feit, dat de Duitsche mark vrij sta biel is, waardoor de prijzen thans in menig opzicht reeds boven de wereldmarkt gaan, levert dit land niet meer dat gevaar op, zooals het nog kort geleden deed. Thans dreigt van andere zijde gevaar. De snelle daling van den Franschen (en ook van den Belgischen) franc heeft terecht in de kringen van handel en scheepvaart groote bezorgdheid gewekt. De franc, die in nor male tijden steeds een waarde had van f0.48, is thans gedaald tot ongeveer 11 a 12 cent. Volgens den Franschen Mi nister van Financiën moet de sterke daling van het Fransche geld voornamelijk worden ge weten aan de belangrijke hoe veelheden franken, die in bui- tenlandsche handen zijn, welke er belang bij zouden hebben 't Fransche crediet te schokken. Ook de kwestie van de schade loosstellingen, het niet betalen van de schulden door Duitsch land, de groote uitgaven voor sociale en andere doeleinden, om niet te spreken van tal van andere factoren, zouden van grooten invloed zijn op de da ling van den franc. Wat ook de oorzaken mogen zijn, een feit is, dat de aan houdende daling van den franc voor ons land groote en ver strekkende gevolgen kan heb ben. Het doet ongetwijfeld de kansen van onze industrie om behoorlijke orders te krijgen, niet alleen voor de binnenland- sche, doch ook op de wereld markt ernstig dalen en dwingt, wat reeds geruimen tijd door herinneren een deur gezien te hebben. Waarheen leidde echter de oude deur, die de afsluiting vormde van de lange gang, waaraan ook Henny's kamer lag? Die moest volgens haar oordeel toch op de een of andere wijze met den ouden burcht in ver binding staan. Zij had, op de lange donkere gang wijzend, aan Schioth gevraagd: ,Wie woont daar, zijn daar nog vertrekken?" Maar juffrouw Schroth had geantwoord: .Alleen voorraad kamers en linnenkamers, mijn slaapvertrek bevindt zich recht tegenover dat van de freule als u bang bent, behoeft u slechts aan mijn deur te kloppen". Maar Henny had gezegd ,Ik ben in 't geheel niet bang", en voor geen geld van de wereld zou zij Schroth of haar tante hebben willen bekennen, dat het haar op het slot Dymeck soms zoo vreemd te moede was. Beneden hoorde zij Koenraads stem, die order gaf om het rij tuig voor te brengen, zag het voertuig voorkomen en wegrijden van het binnenplein toen kleedde zij zich uit en lag spoe dig in een vasten, droomloozen slaap. tal van vooraanstaande indu strieelen gevoeld wordt, tot ver mindering van de productie kosten. Meer dan ooit zal dan ook gestreeft moeten worden naar intensiever arbeid en ver- laging van die kosten. Een der eerste gevolgen van de daling van de Fransche munt is, dat de bekende Stoomvaart maatschappij .Nederland", die zoo wij goed ingelicht, tot nog toe al haar schepen op Hol- landsche werven deed bouwen, zich genoodzaakt heeft gezien, den bouw van een nieuw mail schip aan een Fransche werf te moeten gunnen. Hoewel de be rekening van de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij, vol gens de mededeelingen in de pers, was gebaseerd op een werkweek van vijf en vijftig uur de Regeering bereid was tot subsidie en de gemeente Amsterdam vermoedelijk ook nog wel een fioanciëeli tege moetkoming had willen geven, bleek toch het verschil nog zóó groot te zijn, dat de bouw aan een buitenlandsche maatschappij moest worden gegund. Het feit dat in Frankrijk zoo veel goedkooper gewerkt wordt dan b.v. in ons land moet, vol gens betrouwbare mededeelingen niet alleen gezocht worden in de omstandigheid, dat de loonen in Frankrijk zich nog geenszins hebben aangepast aan de waar devermindering van den franc, doch vooral in het feit, dat in dat land op een schandelijke manier de hand gelicht wordt aan de achturendag. Deze toch bestaat wel op het papier, doch niet in de practijk. Vandaar dat op een wijze gewerkt kan wor den, waarbij de Hollandsche in dustrie het loodje legt. Bij die moelijkheden van bui ten komen nu ook nog de moei lijkheden van eigen land. Onze export wordt nog steeds ernstig bemoeilijkt in de transito-be drijven heerscht nog steeds groote malaise j de productie kosten zijn in tal van gevallen in ons land hooger dan in an dere landenhet aantal werk- Henny König aan haar broeder Bruno. Slot Dymeck. Beste Bruno 1 Ik heb een voorval beleefd, dat ik je vertellen moet. Eigen lijk zijn het zelfs twee voorval len of liever avonturen en van beide zouden onze ouders mis schien geen begrip hebben en ik zou me bovendien nog be lachelijk maken ook en ik heb er hier al onaangenaamheden genoeg door beleefd. Dat iBeen veelbelovend begin, niet warr? Ik heb jou, mijn besten oudsten broer, immers plechtig beloofd, om je alles te schrijven, wat mij verontruet en bezorgd maakt en dat ik daarom juist niet aan onze ouders wil vertellen, omdat zij immers zelf al zorgen genoeg hebben. Het is juist zoo'n ty pische trek van vader, dat hij nooit verlangd, dat wij hem of moeder onze brieven laten zien, alsof die niet ons eigendom wa ren, waarover wij de vrije be schikking hebben, maar evengoed aan den afzender behoorden. Dus luister goedIk had al lang in het achterste gedeelte van ons park een kleine, niet gesloten poort ontdekt, die toe gang gaf tot ten smal paadje Donderdagavond heeft te Os- tende een ernstig politiemisdrijf tegen een zestal Hollandsche visschers plaats gehad. Het was ongeveer 10 uur des avonds dat de Breskensche vis schers P. C. van den Heuvel, Corn. Mpelker, Iz. Vermeulen, Abr. Notebaart, Jannis Note- baart en H. Erasmus zich aldaar in een café bevonden en een glas bier dronken, toen plotse ling een Politiecommissaris met vier agenten binnen kwamen en hen vroegen of ze Hollanders waren. Op hun bevestigend antwoord werden zij gesommeerd mede te gaan en als 't ware naar het bureau geslagen. Op hun vragen wat zij toch hadden misdaan om zqo mishandeld te worden, was het eenige antwoord slagen en scheldwoorden. Een van hen werd geheel bewusteloos geslagen. Des anderen daags werden zij vrijgelaten en konden onder het uitbraken van gemeene scheid door een weiland, langs een kleine beek, aan weerskanten met wilgen begroeid en uitkwam in een klein dennenbosch. Gis teren dan, had ik nog drie uur tijd voor het diner, voelde ik groote lust, om eens een kleinen ontdekkingspostopeigengelegen- heid te ondernemen ik maakte het poortje open en sloop naar buiten. Ik vond het heerlijk, zoo dooi de weilanden te zwer ven en ik plukte een groot bouquet veldbloemen, die ik voor tante Klarissa wilde mee nemen. Het was nauwelijks tien minuten loopen tot aan 't dennen- boschje en daarin rook het zoo fijn naar dennennaalden, en ik vond er zooveel aardbeziën, dat ik steeds vei der in het boschje doordrong en ten slotte languit in het mos ging liggen droomen. Toen ik op mijn horloge keek, bemerkte ik dat ik nog een uur tijd had, alvorens we aan tatel gingen en ik sprong daaiom haastig overeind, om mij op weg naar huis te begeven. Ik meende beslist de goede richting door het boschje te hebben ingeslagen en ik was hevig verschrikt, toen ik ontdekte, dat ik op een heel andere plek weer op het open veld kwam, want nergens was het slot Dymeck te bespeuren. woorden door de politie, maken dat zij wegkwamen. De oorzaak van dit politie- schandaal moet zijn gelegen in 't feit dat te voren een politieagent is geslagen en een spiegelruit was ingegooid. Dit moet door Hollanders geschiedt zijn. Toen dit gebeurd is waren boven bedoelde visschers op zee. Zij staan dan ook geheel buiten een of ander voorval, dat daar moet plaats gehad hebben. Belgische visschers en de bur gerij waren de ongelukkigen behulpzaam om naar hun vaar tuigen te gaan. Het is voor ons onbegrijpelijk dat de politie zoo vreeselijk ruw kon optreden,zonder dat zij wist of zij de schuldigen voor had, en hen geen gelegenheid heelt gegeven hun onschuld te bewijzen. De zaak is bij hoogerhand in onderzoek, zoodat dit muisje nog wel een staart zal hebben. Zoo vlug als ik kon liep ik weer terug, vond ik de plaats terug, waar ik zoo rustig had gelegen en zocht nu in tegenovergestelde richting naar den uitgang van het dennenboschje, maar tot mijn groote schrik was ik weer ver keerd geloopen. Niet ver voor mij uit zag ik een breeden, stol- figen straatweg en tamelijk vlak bij lag een hofstede met een rieten dak. Ik was doodmoe, warm en vreeselijk dorstig en aangezien ik nu toch in ieder geval te laat aan tafel zou ver schijnen en bovendien niet het flauwste vermoeden had, hoe ik den juisten weg weer terug zou kunnen vinden, besloot ik maar den korten afstand, die mij nog van de boerderij scheidde, af te leggen en om een slok water te vragen en om iemand te ont dekken, die mij weer op den goeden weg kon helpen. Toen ik de binnenplaats op liep, die er heel netjeB en orde lijk uitzag, ontdekte ik een man, die voor een open staldeur stond en dien ik voor een knecht hield. Naarmate ik dichterbij kwam meende ik echter, dat hij toch wel wat meer, misschien de eigenaar zelf moest zijn, voor een knecht zag hij er te goed gekleed en niet ruw genoeg uit, hoewel hij een hooivork in de hand hield. (Word} vervolgd.) loozen is nog steeds enorm de belastingen zwaar en drukkend ons Staatsbudget verre van sluitend. Dat ondanks al deze veront rustende verschijnselen in indu strieele klingen de toekomst niet al te donker wordt ingezien, pleit voor het zelfvertrouwen in die kringen en bewijst dat er voldoende energie aanwezig is, die moeilijkheden te overwin nen. Maar doorvoor zal steun en medewerking van allen, ook van Regeeringswege noodig zijn. Moge dan ieder bereidwillig gevonden worden, zijn deel van die moeilijkheden te dragen en krachtig mede te werken tot herstel van ons zakenleven. Een vorige keer hebben wij besproken dat het papier door het Rijk der Nederlanden uit gegeven, voorzien is van een bepaald merkteeken. De afme tingen zijn tevens vastgesteld krachtens besluit van de Ko ningin. Art. 5 der zegelwet houdt verder voorschriften in voor de beschrijving der zegels. Alle zegelt door het Rijk uit gegeven, moeten worden be schreven op zoodanige wijze, dat het stuk aanvangt aan de vóórzijde naast of onmiddellijk onder den zegelstempel en re-

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1