Hsit Nieuws. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland. van de vakper» van het spoor weg personeel, het recht van staking" onder de oogen gezien. En bij die beschouwingen bleek, dat ook bij de Spoor nog heel wat gevonden worden, die in staking hun heil zien. Feitelijk is sinds 1903 de kwestie van het stakingsrecht bij het spoor wegpersoneel een brandende aangelegenheid en 'tis de vraag of deze kwestie in den eersten tijd wel tot aller tevredenheid zal worden opgelost. Wij be twijfelen dit ten zeerste, daar zich immers ook onder het spoor wegpersoneel heterogene groe pen bevinden, waarvan er zeer zeker zijn, die juist in alle sta- king, geoorloofd of niet, hun eenigst heil zien. Kunnen stakingen in het par ticuliere bedrijf nog wel eens het gewenschte resultaat afwer pen en inderdaad verbeteringen, brengen, de ervaring leert ons, dat stakingen in het spoorweg bedrijf niet de gewenschte resul taten afwierpen. Nog niet zoo heel lang geleden maakte België nog de moeilijkheden van een spoorwegconflict mede, waarvan de handel en nijverheid ontzag lijke schade ondervonden en waarvan de stakers geen profijt trokken. Kan staking in een particulier bedrijf nog wel eens de sym pathie van het publiek hebben, eigenaardig is, dat dit bij een spoorwegstaking zelden het ge val is. Zelfs onder de socialisten zijn er velen, die bij dergelijke excessen verre van sympathiek staan tegenover de stakers. Men denke maar eens aan Duitsch- land. Trouwens ook in ons eigen land zijn ze te vinden. Het is alsof het publiek intuïtief voelt, dat hier machten tegen over elkaar staan, die slechts in onderlinge besprekingen overeen stemming mogen vinden. Zijn stakingen reeds voor het gewone bedrijfsleven dikwijls noodlottig, hoeveel te meer spoorwegstakingen. Het ligt toch voor de hand, dat bij ver onderstellen wij dat dit mogelijk zou zijn een goed geslaagde staking van treinpersoneel aan handel en industrie enorme, zelfs niet te benaderen schade zou worden toegebracht. Een vol komen stopzetten van het ver voer wat dan ook in zich zou sluiten, dat andere transport bedrijven zich solidair moeten verklaren zou nooit anders dan op een catastrophe voor heel de gemeenschap kunnen uitloopen. En niet alleen dat de ge meenschap ernstige schade zou ondervinden van een dergelijk stilleggen van 'n der voornaamste levensorganen van den Staat, ook de iudividuen zouden daar door ernstig getroffen worden. Men denke maar eens aan de voorziening van voedsel enz., vooral aan ziekenhuizen, sana toria e. d. Hoeveel zieken, zwakken en ouden van dagen zouden als gevolg daarvan hun leven zien afgesneden En zóó ver kan men toch de groeps belangen niet op de spits drijven, dat daaraan alle naastenliefde en altruïsme mag worden opgeof ferd en onschuldig de dupe mo gen worden. Wij kunnen het dan ook ten volle billijken, dat de overheid, gezien het algemeen belang, voor het spoorwegpersooneel een stakingsverbod uitvaardigt. Het algemeen belang mag nu een maal niet door groepsbelangen op zij worden gezet. Maar daar tegenover staat ook, dat voor die groepen, wien het middel om betere levensvoorwaarden door staking te verkrijgen, is ontzegd, de rechtspositie en de arbeidsvoorwaarden op een bij zondere wijze behooren te zijn geregeld. Het is te hopen, dat ons spoorwegpersoneel ernstig ge bruik zal maken van de haar versterkte bevoegdheid van over leg met de Directie. Een spoor wegstaking in ons land zou on der de huidige economische omstandigheden, ook voor het persooneel, meer dan een ramp zijn. En wij gelooven niet dat langs dien weg verbetering voor deze groep tot stand zou komen. Integendeel, eerder verslechte- ring. Wij twijfelen er dan ook geens zins aan of het verloop der En- gelsche spoorwegstaking zal voor de zooveelste' maal leeren dat de belangen van spoorwegper soneel niet door stakingen ge baat worden. LEEFTIJD, WAAROP KINDEREN TOT HET L. O. WORDEN TOEGELATEN. Onder overweging, dat het wenschelijk is den leeftijd, waarop de kinderen tot eene school voor gewoon L. O. mogen wor den toegelaten, met één jaar op te schuiven, is bij Kon. Besl. bepaald, dat art. 1 van het K. B. van 13 Dec. 1920, later ge wijzigd, gelezen wordt al» volg t De kinderen, die tot eene school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, moeten bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd bereikt hebben van zeven jaren, verminderd met zooveel tijd als de helft bedraagt van den klasse- duur der school. Onder school jaar of schoolcursus wordt ver staan de in het leerplan der school vastgestelde klasseduur. („St.-Ct.") Met 1 Mei a.s. mogen dus slechts kinderen tot de lagere scholen worden toegelaten die voor i November a.s. jaar worden. Breskens. Onder presidium van den heer P. C. Roest, ver gaderde Dinsdagavond alhier de Vereeniging tot geldelijke uit- keering bij 't verlies van varkens. De opkomst was bevredigend, 84 leden waren aanwezig. In zijn openingswoord herdacht de Voorzitter het aigeloopen jaar met zijn vele sterfgevallen onder de varkens en hoopte dat dit jaar voor allen, ook voor de krulstaarten, een gezond jaar mag wezen. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 191 bedroeg, terwijl 39/ varkens ter verze kering waren ingeschreven. Er zijn in het afgeloopen jaar niet minder dan 25 varkens gestorven, hetwelk een bedrag van f 1406.90 vorderde van de kas. De rekening sloot met een nadeelig slot van f 1068.49 Het maatschappelijk kapitaal bedroeg f2426.29. De inleg bleef op f 3 en de contributie op 30 cent bepaald, met dien verstande dat geen drie maanden vrijstelling gege ven wordt. Het inenten kan weder ge schieden voor rekening der kas, en is ieder vrij, hoewel de Voor zitter op inenten aandringt. De aftredende bestuursleden J. P. W. Besemer, Iz. Brakman en J. J. Hoogstad werden weder herkozen. Donderdagavond werd in het Café van den heer S. M. de Vuijst alhier de jaarvergade ring van de Muziekvereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" gehouden. In zijn openingswoord schetste de Voorzitter de vooruitgang der Vereeniging, een woord van dank brengend aan allen, die hieraan medewerken. Uit de rekening en verant woording van den Penning meester bleek, dat de Vereeni ging een nadeelig slot had van f 14.66. De begrooting voor 1924 werd vastgesteld tot een bedrag van f410. De aftredende bestuursleden J. J. Hoogstad, W. P. Moggré en J. H. Valk werden herkozen, terwijl de heer W. P. Moggré het ambt van Penningmeester weder aanvaardde. Van de uitgegeven rentelooze voorschotten werdea er vier uit geloot, zijnde de nos. 1, 5, 10 en 11. In beginsel werd besloten het feit, dat de Vereeniging dit jaar 25 jaar bestaat, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Bij het gehouden kegel concours in het Café van A. de Munck alhier, werden de vol gende personen winnaars le pr. A. Vermeulen, 393 punten 2e A. de Munck 388 3e B. de Pauw 384 4e E. Manchet 381 5e P. de Munck 377 6e S. Schepen» 375 Oostburg. In het Hotel de Commerce bij M. A. Mabesoone alhier werd Donderdagmiddag eene algemeene vergadering ge houden van de Afd. Ooitburg van de Zeeuwsche landbouw Mij. Bij het openingswoord van den voorz. dhr. A. I. Leenhouts, waarbij hij memoreerde, dat voor het eerst sedert langen tijd, de pers weer op deze vergade ring vertegenwoordigd was, gaf deze eene koite beschouwing over het afgeloopen jaar. Vol gens hem is er geen reden een juichtoon aan te heffen, daar 1923 geen der gunstigste jaren is in de analen van de Z. L. M. Ofschoon de opbrengst nog vrij bevredigend kan genoemd wor den, is de prijs, welke besteed wordt, niet bemoedigend. Wat de Z. L. M, zelf betreft heeft hij geene bijzondere me- dedeelingen, alleen memoreert hij de kalme viering van het jubileum der Maatschappij. Ook voor de afdeeling ging het jaar rustig voorbij. Toch zijn er teekenen, die wijzen op eenige betering, o. a. wat de prijzen betreft. In dit verband herinnert hij aan de trustvorming in de bietencultuur, die steeds heviger wordt. Hij drukt de hoop uit, dat 1924 belangrijker zal zijn, mede door de dezen zomer in Sluis te houden Landbouwtentoon stelling, waarvoor algemeene medewerking is. De voorzitter deelde bij de verdere behandeling van de agenda mede, dat de cursus in paardenkennis geen doorgang kan vinden door te geringe deel name, hetgeen vroeg of laat tot teleurstelling zal leidendat dh'. Iz. Leenhouts Pz. ontslag heeft gevraagd als bestuurslid en dat het verder in de be doelingen ligt in Schoondijke en Sluis bijeenkomsten te houden, waarop de secretaris der Mij. eene lezing zal houden, toege licht door films. Bij de verkiezing van vier bestuursleden wegens periodieke aftreding en door het ontslag van dhr. Leenhouts, werden de aftredende heeren A. I. Leen houts, A. J. Lako en W. P. Verplanke herkozen, terwijl bij de eerste vrije stemming in de vacature Leenhouts geene meer derheid werd behaaldbij de tweede vrije stemming werd de heer Js. le Clercq te Retran- chement gekozen, die zich deze benoeming liet welgevallen. De voorzitter feliciteerde Le Clercq met de benoeming en hoopte op eene even prettige samenwerking als met den heer Leenhouts. Op een voorstel van dhr. Iz, de Zwart werden wegen» perio dieke aftreding de heeren Abr. Salomé, C. van Dixhoorn, Iz. Brevet en Iz. P. Becu bij accla matie herkozen als afgevaardig den naar de algemeene verga dering. De heeren A. I. Leenhouts en J. B. Becu de Hullu werden op voorstel van dhr. Iz. de Hullu bij acclamatie herkozen als hoofdbestuursleden. Door het bedanken van dhr. Iz. Leenhouts Pz. en wegens periodieke aftreding van dhr. Iz. Brevet als plaatsvervangende hoofdbestuursleden werd op voorstel van het bestuur herbe noemd dhr. C. van Dixhoorn. Bij de rondvraag informeerde dhr. Aarnoudts hoe ver het reeds stond met de tentoonstelling in Sluis, waarop de voorz, ant woordde, dat samenwerking van alle organisaties op landbouw gebied is toegezegd, terwijl ook in Sluis alle medewerking is, waarna de vergadering werd gesloten. Na afloop der vergadering werd in dezelfde zaal door dhr. Verhoeven een lezing gehouden over aardappelziekten voor de leden van de afd. Oostburg van de Z.L.M. en van Chr. Boeren bond in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. Na ingeleid te zijn door dhr. A. H. de Milliano, voorz. van den Chr. Boerenbond, gaf Dr. Verhoeven eene beschouwing over de oorzaak, het wezen en de besmetting van aardappel ziekten, hetgeen hij verduidelijk te door foto's en schematische voorstellingen, waarna hij de bestrijding der ziekten besprak. Hem werd dan ook een welver diende dank gebracht voor deze leerzame bespreking. Dinsdagavond werd in het Beursgebouw alhier een lezing gehouden over Amerika door den Heer P. van der Meulen uit Utrecht. Doordat de heeren Galle hadden gezorgd oor eene mooie attractiefilm ,De twee Weezen" was het gebouw zoo ruim bezet, dat velen zich met een staanplaats hebben moeten tevreden stellen. Oostburg. De uitslag van het alhier in het Café van den heer J. Bosschaart gehouden Biljart-concours is als volgt le pr. Aug de Vreeze, 58 punten 2e Jac. Wage, 57 3e J. Versprille, 56 4e A. v. d, Walle 56 5e j A. Versprille, 56 6e Iz. de Hullu, 55 7* m J- Willem», 54 8e M. Mabesoone, 52 9e Th. v. d. Vijver, 51 10e P. du Burck, 51 Er werden 1320 kaarten ver speeld. IJzendijke. Maandag werd alhier ten overstaan van Notaris Corthals geveild het woonhuis van C. J. de Wilde, in de Ponte straat. Ingesteld op ƒ3100, werd thans het hoogste bod 3200. Het werd niet gegund. Schoondijke. Geslaagd voor het Handelsdiploma Schoon schrijven de heer Adr. J. Ver- düijn alhier, leerling van den heer M. A. Aalbregtse te Oost burg. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 27 Jan. 1924. Biervliet n 2 u ds Me'oen. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u da Bremer. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Nieuwvl. n 2 u da v Griethuijsen. Waterlandk. n2 u ds Scholte. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 30 Januari. Breskens n. 7 u ds Bremer. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 26 Jan. Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 3.46 4.30 5.14 6.03 4.10 4.54 5.38 6 27 L. Kw. Dinsdag vm. 8.12. 29 Januari OPVOERINGEN in de Vlaamsohe Schouwburg te Genti Zondag 27 Januari nam. 2.30 u. Overschotje, Tooneelspel in 3 bedrijven. Vooraf Op heeterdaad, Spel in één bedrijf, nam. 7-30 u, Polenbloed. Operette in 3 bedr. Maandag 28 Jan. n. 7-39 u. De Bajadere. Tooneelspel in 3 bedrijven. Dinsdag 29 Jan. n. 7-30 u. Overschotje, Tooneelspel in 3 bedrijven, vooraf op heeterdaad. Donderdag 31 Jan. n. 7.30 u. Overschotje, enz. Vlaamaohe Schouwburg ta Brugge. Zondag 27 Januari. De Kaasbaron, groote IIoll. parodie-operette. Maandag 28 Januari. De Motor, tooneelspel in 3 bedr. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 22 Jan. Op de heden in ons Veilings lokaal, üelftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 9.30-f 13.50 Aangevoerd 55000 stuks. Oostburg, 23 Jan. Tarwe f 10.50—f 11.75. Gerst f 11.00—f00.00. Erwten f 20.00-f 23.00. Bruine boonen f20.00 f33. Haver f 9.00-f 9.75 Rogge f 9.50.f 9.75 Alles per 100 K G. Wisselkoersen. Dollars f2.70-1 2.71, Ponden f 11.37«-f 11.40, Mark 0.63- 0.64s p biltioen, Belg. Fr f 10.82* f 11.02, Fransche francs f 12.20 f 12.40, Kronen (afgest.) f0.37- f 0.40. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 Januari. Veroordeeld wegens: Diefstal met braak en inklim ming meermalen gepleegd P. T. d. L., 22 j.; arbeider te Philippine, gedetineerd te Mid delburg, tot 3 jaar gev. straf met aftrek van het voorarrest. Door I. 1. R., 22 j., timmer mansknecht te Sluis, is hooger beroep aangeteekend tegen het xonnisvan bovenstaande Recht bank van 11 Januari j.l. waa»bij hij wegens mishandeling zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende (het afbijten van een stuk van iemands pink) is ver oordeeld tot 2 maanden gev. str. KINDERMOORD. Na allerlei verhalen van buren, die de ronde deden, is de justitie er toe gekomen een onderzoek in te stellen naar de doodsoor zaak van het kindje van den mijnwerker W. te Nieuwe Hoger- heide (Limburg), dat de vorige week was overleden. Namens het parket te Maastricht is het lijkje opgegraven en toen bleek, dat bij het kindje eenige ribben waren gebroken Een long was ingedrukt en ook de hersens waren vermoe delijk geraakt. Een en ander was uitwendig niet zichtbaar. De dood moet aan mishande ling door den vader worden toegeschreven. De man is aan gehouden en naar de strafgevan genis te Maastricht overgebracht. EEN GOEDE VANGST. In twee trekken met de zegen hebben visschers in de haven van Lexmond ongeveer 1000 pond visch bemachtigd, waar onder 128 snoeken. De vangct vulde een flinke schuit. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. Het stakingsbestuur heeft aan de spoorwegbesturen medege deeld, dat zij tot hun leedwezen de staking moet voortzetten. EX-GROOTHERTOG1N VAN LUXEMBURG, f Gisterenmiddag is op het ka steel Hohenburg in de gemeente Lenggriese ex-groothertogin Ma rie Adelaide van Luxemburg, de oudste zuster van de gemalin van ex-kroonprins Rupprecht van Beieren, overleden op een leeftijd van 29 jaar. Zij was 14 Juni 1894 op het kasteel Berg geboren, als dochter van groot hertog Willem en groothertogin Maria Anna van Luxemburg. Lenin. f De groote Russische leider, Lenin, is Maandagavond half zeven te Gorky, dertig mijlen van Moskou, overleden. De Duitsche bladen bespreken uitvoerig den levensloop van Lenin. Zij stemmen grooten->

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2