ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekeiijksch Overzicht. Het Slot Dymeck, Spoorwegstaking* BRESKENSCHE COIRANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK tno.'°2? breskens p°78$;° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: -33e Jaargang Zaterdag 26 januari 1924 Nummer 2897 De Franschen beginnen nu toch te voelen, dat het vuur hun wat na aan de schenen komt. Daarom hebben ze de autono- mie-regeering van de Palts, nu de Engelschen het rapport van hun consul-generaal Clive af wachten, laten verklaren, dat de inwoners van de Palts, Duit- schers zijn en het willen blijven, in de hoop daarmee Engeland te overtuigen, dat de separa- tische beweging in de Palts, zoo als Poincaré het zeer on voorzichtig uitdrukte, niet met die van elders in het Rijnland te vergelijken, maar een spon tane beweging is, geleid door inheemsche elementen. Maar daarom haasten ze zich vooral om de bedreigde franc te hulp te komen. De achtereenvolgende Fran- sche regeeringen hebben, fei telijk al van 1914 af verklaard: .Duitschland zal betalen." Maar Duitschland had niets om te be talen en dus moesten de Fran schen leenen of opdokken, waar bij ze aan het eerste de voor keur gaven. Toen heeft Poin caré het Roergebied laten be zetten en de geijkte formulen vervangen door die andere .de Roer zal betalen." Maar ook de Roer betaalt niet, omdat de Franschen zelf het betalingsap paraat, dat wil zeggen, het oeco- nomische leven van het Roer gebied vernietigd hebben. Er bleef dus niets anders over dan dat de Franschen zelf hun oor logvoeren en hun expansie-po litiek zullen betalen. Daar hebben ze lang tegen gesputterd. De Franschen zijn vasthoudend als geen ander volk en de vrijstel ling van financiSele gevolgen hunner militaristische buitenspo righeden was hun voortdurend beloofd. Maar de ijzeren voet van oorzaak en gevolg kent geen mededoogen. De franc daalde en bleef dalen, niet om dat, zoo als de regeering rond vertelde en vele Franschen nog yg EfHaïaBYeH. 8. DOOR ILZE DORE TANNER. Hij sprak luid en lachte, dat het daverde, als het te pas kwam, vooral wanneer hij zelf iets grappigs vertelde. Overigens bezat hij zulk een kostelijken, aangeboren zin voor humor, dat al zijn verhalen feitelijk den stempel van opgewektheid droe gen. Graaf Roleneck, wiens leeftijd Henny onmogelijk ver mocht te raden, had een fijn getaeker.d gelaat, maar zijn kleur was vaalbleek en zijn blauw grijze oogen schenen glansloos en matzij werden eerst wat levendiger, toen hij een glas van den ouden Zuidwijn had ge dronken, die na de soep werd geschonken, doch waarvan Hen ny, wie het genot van wijn onbekend was, niets gebruikte. Het hoofd van den graaf leek klein in verhouding totzijnhooge, maar bijna magere gestalte en ondanks de zorgvuldige wijze, waarop zijn haar gefriseerd was, kon men toch duidelijk zien, dat het zeer dun en spaarzaamwas. naievelijk geloofden, de Duit- achers er een aanval op waag den, maar, omdat de Fransche begrootingen enorme tekorten op den post verhaalbare uitga ven te zien gaven en de Fran sche politiek eenerzijds elke verhaalbaarheid ophief, ander zijds stijging van de tekorten scheen te beloven en omdat daarmee het internationaal ver trouwen in het Fransche crediet en de franc, voortdurend inkromp. En ten slotte beginnen de Fran schen dat nu ook te begrijpen en tracht ook Poincaré niet langer iedereen van dit begrip af te brengen. Zeker Duitsch land zal betalen, maar, zoolang Duitschland het niet doet, moe ten we 't zelf maar doen, ver- zekert hij nu. Het is niet zonder reden. De Fransche verkiezingen zijn in zicht. En er is alle kans dat de Fransche kiezers het duurder worden van het leven, dat op de daling van de franc onvermijdelijk moet volgen, door hun stem op de regeering ver halen zullen. Om dit zoo moge lijk te voorkomen heeft de Fran sche regeering 'n aantal voor stellen ingediend, die bedoelen aan den eenen kant bezuiniging, en aan den anderen, vermeer dering van inkomsten door nieuwe belastingen en in de derde plaats, het tegengaan van de speculatie. Het laatste is er ongetwijfeld maar pour besoin de la cause bijgevoegd. Poincaré en zijn ministers hebben zoo lang ver teld, dat de franc alleen ge daald is tengevolge van specu latie van aan Frankrijk vijan dige elementen, dat ze moeilijk, nu ze aankondigen de frank weer op de been te willen hel pen, kunnen nalaten tegen dezen zoogenaamden oorzaak der da ling op te treden. Maar ze zullen wel weten en alle Franschen met eenig in zicht weten het, dat de andere maatregelen de redding moeten brengen. En daar zit hem juist de moeilijkheid. De milliarden der Fransche begrooting worden grootendeels opgeslokt door de Een rosachtige knevel prijkte boven den smallen mond met de kleurlooze lippen en een even rossige baard gaven hem in Henny's kinderoogen iets som bers. Zij schrikte op, toen hij het woord tot haar richtte .Drinkt u niet van dezen heer lijken Zuidwijn .Neen, graaf Roleneck, ik drink nooit wijn, vader en moe der houden er niet van, dat wij kinderen wijn drinken". ,Dat id de nieuwe wijze van opvoeding", lachte de opper houtvester, ,men heeft zelfs in dezen modernen tijd onder de studenten propaganda gemaakt voor het anti-alcoholisme, maar nu de wijn er eenmaal is, is het toch jammer om ze te laten bederven". Graaf Roleneck nam nu de draad van het gesprek verder op en Henny, die door haar weigering iets van den wijn te gebruiken de oorzaak van dit gesprek was geworden, volgde stilzwijgend de verdere conver satie. Haar gedachten hielden zich overigens meer met de gas ten bezig; den opperhoutvester, dien zij bij haarzelf ,oud" noem de, mocht zij graag lijden, want hij had ondanks zijn barschheid iets goedsmoedigs, iets open- buitensporige militaire uitgaven en door de gevolgen van de Fransche expansie politiek als Roer-bezetting, verleening van credieten aan Polen en de Sta ten der kleine Entente enz. Het zal dus een heele kunst zijn het milliard te bezuinigen, waarop de regeering hoopt. Maar ook wanneer dat lukt, zouden er nog 6 milliarden uit de nieuwe be lastingen moeten gehaald wor den. Dat is werkelijk geen klei nigheid. Zullen de Fransche be lastingbetalers met een belas- tingverhooging van 20 procent genoegen nemen? De proefne ming is met het oog op de aanstaande verkiezingen gevaar lijk. Maar bovendien zullen de te nemen maatregelen zoo snel resultaat moeten hebben, dat ze het gehoopte succes, verhinde ring van verdere daling van de franc en tijdig herstel, nog kun nen bereiken. Op daling van de waarde van het betaalmiddel volgt na eenigen tijd onverbid delijk een stijging der prijzen. Maar dergelijke stijging nood zaakt tot salaris verhooging en nieuwe uitgaven en heeft nieuwe waardedaling tot gevolg. Het is het hellend vlak, dat de Duitsche mark is afgerold even als indertijd de roebel en waar op regeering8maatregelen de Fransche en de Belgische-franc maar met moeite zullen kunnen staande houden. De Fransche regeering begrijpt het en ziet blijkbaar nog naar andere mid delen om. Wie Poincaré's laatste rede goed beluisterde, hoorde daarin een klacht over het uit blijven van officieêle Duitsche voorstellen. Frankrijk wenscht thans voor het eerst tot een re geling in zake het Roer-gebied te geraken, ten einde een betere functioneering van het leven daar te verzekeren. Maar nu heeft Duitschland blijkbaar geen haast. Het weet wel, dat het van Mac Donald's regeering een andere behandeling en steviger steun tegenover de buitenspo rige eischen van Franktijk k-n veiwachten. Weet het niet, dat de Engelsche arbeiderspartij hartigs over zich. Daarentegen was graaf Roleneck haar onsym pathiek, zijn doffe oogen, die diep in hun kassen lagen en die toch gedurende den maaltijd een merkwaardige opflikkering vertoonden, zijn smal gezicht, dat wel met perkament bespan nen scheen, boezemden haar eenige angst in, hoewel zij toch in het algemeen niet vreesachtig, zelfs moedig was. Zij wierp snel een blik op de handen der gasten om zich te overtuigen, of zij gehuwd waren. De opperhoutvester droeg aan den pink van zijn rechterhand twee trouwringen, terwijl graaf Roleneck aan de linkerhand een wapenring en aan de rechterhand een schitterenden brillianten ring droeg. Na afloop van h-t diner speel den de gravin en de beide hee- ren een partij skaat, terwijl Henny zich verdiepte in den aanblik van eenige zeer prach tige platen-albums. Zij werd tenslotte moe en droomerig en zij kon niet verhinderen, dat haar hoofd op het album voor overboog en in slaap viel. Haar regelmatige ademhaling, die sprekend op die van een slapend kind geleek, trok de aandacht van den graaf. Hij klemde zijn herziening van het verdrag van Versailles in haar program schrijft In elk geval zal ze ni-t willen, dat het resultaat van het onderzoek de deskundigen als een niet op te volgen ad vies terzijde geschoven wordt en zal ze zich dus verzetten tegen de Fransche bedoeling om het bedrag der Duitsche schadevergoeding, ongeacht het resultaat van dit onderzoek, op de eenmaal vastgestelde hoogte te handhaven. Dat onderzoek is nu begon nen met het hooren van Dr. Schacht, den nieuwen directeur der Duitsche rijksbank. Daarna vertrekt de commissie naar Ber lijn. De Amerikaansche leiding verzekert een zakelijke en on partijdige behandeling. Maar wil die eenig difinitief resultaat hebben, dan moet er in Frank rijk nog heel wat gebeuren. Ongetwijfeld heeft de laatste tijd den Franschen geleerd, dat, wie niet hooren wil, voelen moet. Maar zoo ze al het vuur na aan de schenen gevoeld hebben, Poincaré houdt niettemin vol, dat Duitschland alles betalen zal, dat is het eenmaal vastgestelde bedrag van 132 milliard. Is het bluf, dienend voor verkiezings doeleinden Of gelooft Poincaré het werkelijk Maar dan is het ongetwijfeld noodig, dat hij zijn ooren nog wat beter spitst, wanneer hij niet de gevoelige slagen op Frankrijk's rug wil laten neerkomen. Kort, doch onheilspellend is het telegtam, dat onder dag- teekening van 20 Januari 1924 in de pers gepubliceerd is en dat luidt Londen. De machinisten en stokers, die behooren tot de .Associated Society of Locomo tive Engineers and Firemen", gaan vanavond om twaalf uur in staking. Zoo is dan eindelijk de slag gevallen. Werd enkele dagen monocle in het oog en keek van af zijn plaats aan de speeltafel naar de sofa, waarop Henny zat. Hij lette zelfs een oogenblik in 't geheel niet op het spel, iets wat de gravin anders zeer kwalijk nam en zei zachtjes .Indien ik nu maar kon schil deren, dat is een prachtig gezicht zoo, dit bekoorlijke blonde kind, dat daar zoo rustig slaapt" .Werkelijk", zeide de oude dame en keek aandachtig door haar gouden lorgnet naar de niets vermoedende Henny. .Duidt het haar maar niet ten kwade, mijne heeren, zij is nog niet gewoon aan het gezelschaps leven, als oudste zusters van vele broers en zusters is zij tot op hcdtn steeds als huishoud stertje thuis gebleven" .Wat een onschuldige engel", zeide de graaf en een eenigs- zins spottend glimlachje vertoon de zich op zijn gelaat, terwijl de opperhoutvester luid en dreunend lachte .Het arme kind mevr. de gravin had haar gedurende de skaatpartij niet hier moeten laten". De zware klank van zijn stem had Henny gewekt, verward en verwonderd hief zij haar hoofd op, eerst ten hoogste verbaasd, dat zij zich niet in haar bed, Ingezonden Mededeeling. Rheumatieken Spierpijn Spoedige verlichting van de pij nen en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drog. geleden nog de hoop gekoesterd, dat een minnelijke schikking tusschen beide partijen misschien nog mogelijk was, thans zijn de machinisten, stokers en poetsers, leden van bovengenoemdenbond, in staking gegaan. Nemen al de leden van dezen bond aan de staking deel, dan staat vast, dat nu reeds onge veer 60.000 man het werk heb ben neergelegd. De vraag is of hun voorbeeld aanstekelijk zal werken op de leden van de .National Union ofRailwaymen". die tegen de staking is en het parool heeft gegeven van „door werken". Maar zoo dikwijls is het bij groote stakingen gezien: eenmaal aangevangen, werkt het voorbeeld aanstekelijk en volg den meestal de andere groepen, wier leiders tot doorwerken ad viseerden. De leden der .Nationale" zul len dut wel sterk in hun schoenen moeten staan en trouw aan hun leiders moeten zijn, willen zij niet aan de staking deelnemen. Wat bij deze staking ook nog van beteekenis is mag zeker wel het feit zijn, dat de stakers weigeren om de algemeene be sluiten, welke genomen zijn en het sedert jaren bestaande sy steem van arbitrage dat hun vertegenwoordigers mede onder teekend hebben, te erkennen. Hoe deze staking zal afloopen, valt moeilijk te voorspellen. Een feit is echter, dat de Engelsche Regeering voor een lastig pro bleem ia komen te staan en ook het zakenleven zich voor groote moeilijkheden geplaatst ziet. Hoe de uitslag ook zijn zal, aan de gemeenschap, aan het algemeen belang zal groote schade zijn berokkend, Ook in ons land is in den laatsten tijd, vooral van de zijde doch in de salon van tante be vond en toen verlegen, omdat de gravin en haar gasten haar slapend hadden gezien. Zij sprong op maar zooals zij daar stond met die hoogroode kleur van verlegenheid op haar wangen, pas ontwaakt en met dien hevig verbaasden blik in de groote blauwe kinderoogen, was zij zoo bekoorlijk, dat graaf Roleneck dacht: .Voor den drommel daar zit toch het echte ras in, ondanks dat huwe lijk en kracht en vuur in deze jonge, slanke gestalte als ik schilder was". Gravin Dymeck had een snel len, vorschenden blik op den graaf geworpen daarna legde zij onverschillig haar lorgnet ter zijde. Henny trad op haar tante toe en kuste haar hand .Wees niet boos op mij, tante Klarissa, dat ik door slaap overmand werd". .Maar natuurlijk niet kind ik dacht er niet aan, dat je er niet aan gewoon was om zoo lang op te blijven bel maar aan, dan kan Schroth je naar je kamer brengen (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1