ttiaui ams, Amerika. Binnenland. Rechtszaken. zijn uit den aard der zaak zóó vele en zóó verschillend, dat een volledige opsomming daar van in dit bestek onmogelijk is. Door de meeste sociologen worden ze meestal in een zes tal groepen ondergebracht. In de eerste groep kan men vrijwel samenvatten die, welke de werkloozen in persoon be vatten. Onder persoonlijke oorzaken zijn vrijwel alle gevallen be grepen, waarinde ai beider zon der werk komt door oorzaken van min of meer persoonlijken aard. Hieronder worden verstaan: onvoldoende activiteit, onma tigheid, lastig humeur, insubor dinatie, slechte gezondheid enz. Tevens de gevallen van indivi dueel ontslag of weigering van indienstneming enz. Ook onge schiktheid voor het vak moet hiertoe gerekend worden. In een tweede groep worden gewoonlijk ingedeeld de ge vallen van toevallige werkloos heid, zooals brand in de gebou wen, gebrek aan grondstoffen enz. Deze soort van werkloos heid is economisch wel de minst ernstige. Een derde groep wordt ge vormd door de z.g. seizoen- werkloozen. Dit zijn de arbei ders, die door weergesteldheid verhinderd worden te werken. Het zijn meest landbouw- en transportarbeiders. Voor deze werkloozen zou van de zijde der industrie gemakkelijk een voorziening te treilen zijn door b.v. in tijden, waarin gewerkt wordt een toeslag te geven bo ven het gewone loon, welke dan gereserveerd met de bijdragen van de arbeiders en den steun van de overheid, een uiterst sterke kas zou kunnen vormer, waaruit gedurende tijden van werkloosheid uitkeering van het loon zou kunnen worden gere serveerd. Een vierde groep bevat de werkloosheid uitsluitend voorko mend uit het industriewezen, m. uitz. zij, die werkzaam zijn in weelde-industrie en in het con fectiebedrijf. Deze soort van werkloosheid vindt haar oorzaak in de grillen der mode en ook in de smaak van het publiek. De terugslag hiervan op de ar beidsmarkt is niet te bepalen. Een vijfde groep bevat de werkloozen ten gevolge van technische en industrieele wijzi ging op elk gebied vervanging van handwerk door machines verbetering van machines; het verdwijnen van bepaalde werk zaamheden door het aanwenden van chemische producten enz. Hoezeer de machine ook on misbaar is in onze moderne, technische maatschappij, voor den werkman brengt zij, naast groote voordeelen, ook enorm veel nadeelen. Zij vermindert echter niet de totale hoeveelheid werk. Juist de machine doet den arbeid toenemen en daarmee ook den maatschappelijken rijk dom. Maar voor den arbeider heeft zij dikwijls dit groote na deel, dat bij tijden van over gang het juist hem treft. Want dikwijls maakt zij zijn beroep overbodig en ontneemt hem zijn broodwinning. Zoo zijn b.v. plaatsen, waarvan de bevolking vroeger door spinnen in haar onderhoud voorzag, en waar be trekkelijk welvaart heerschte, thans geheel in armoede gedom peld. Ook denke men maar eens aan onze vroeger aan de ar beiders volop werkverschaffende veenstreken, waar door de in voering der machine de werk loosheid sterk is bevorderd. En vooral wanneer de arbeider den z.g. middenleeftijd overschreden heeft, is het voor hem moeilijk nog een emplooi te vinden. In een zesde groep kunnen voorts worden ondergebracht al len, die door meer algemeene oorzaken van werkloosheid hun arbeidskracht niet kunnen aan wenden. Hiertoe behooren pe riodieke drukking van de markt, de opkomst van nieuwe indu strieele natiën, slechte oogst, oorlogen of binnenlandsche om wentelingen, krach's op de beur zen enz. Hoewel de oorzaken van deze werkloosheid van in- directen aard zijn, en met on geregelde tusschenpoozen komen aijn de crisissen daardoor ont staan niet zelden heviger en de gevolgen daardoor grooter voor de arbeiders. Voegen wij hier nu nog bij den trek naar groote steden, de toeneming der bevolking en den vrouwenarbeid, dan behoeft men niet te vragen hoe ontzet tend moeilijk of de oplossing van dit probleem is. En ont kend kan dan zeker ook niet dat, afgezien nog van ethische overwegingen, een loslaten van de getroffenen nimmer mag wor den toegestaan. Dit opschrift doet ons meestal denken aan humbug, de macht van dollar en aan corruptie. Een Amerikaan is in onze verbeelding een lange, dunne man met een lichte pantalon, die met een Baedeker in de hand door onze steden slentert. En een Amerikaansche is een nog dwazer wezen. En boven hen zijn wij kalme, bezadigde, eer lijke, degelijke Hollanders heel ver verheven. Natuurlijk wat kan er in de wereld ook een beter land zijn dan het stuk .ontworsteld aan de baren" en een beter volk dan dat welke dit kunststuk heeft verricht Maar zou dat wel heelemaal waar zijn Zou van dat groote land met de onbegrensde moge lijkheden en van het jonge volk, dat daar werkt en strijdt, ook niet een ander beeld te geven zijn Inderdaad, het Amerikaansche volk is een kinderlijk volk, dat in onze oogen nog vaak kinder achtig doet. Het is een volk, met een verbazende energie en met groote arbeidskracht. Het is een volk dat de waarde van het geld kent, maar dat dit geld niet uitsluitend ten eigen bate aanwendt, maar reuzensommen ten algemeenen nutte, ook ten bate van andere volken beschik- baar stelt. Het is een demo cratisch volk, maar een heel ander soort dan de Europeesche volkeren. Met dat volk van nabij in aanraking te komen, het in zijn dagelijksche leven te leeren kennen, zijn uitgestrekt land van Oost tot West, van Zuid tot Noord te doorreizen, de oudste bewoners de Roodhuiden in hun primitieve dorpen te be zoeken en de eerste zendings- posten van de moedige pioniers te betreden, met zijn grootsche inrichtingen van onderwijs kennis te maken en met zijn gevange nis-wezen, is een voorrecht van niet te schatten waarde. Belang stelling op te wekken voor dit merkwaardige land en volk is een plicht der dankbaarheid voor wie dit voorrecht heeft gesmaakt. De heer P. van der Meulen te Utrecht heeft dit jaar met den heer N. A. de Vries te Groningen een studietocht door de Vereenigde Staten en een stuk van Canada gemaakt Hij zal 20, 21 en 22 dezer achtereenvolgens te Breskens, Schoondijke en Oostburg ver tellen wat hij, gedurende 100 dagen, in Amerika zag. Waar blijkens berichten van elders dit op onderhoudende wijze geschiedt, zullen zeker velen die vergadering willen bijwonen. V. N. Jhr. Mr. Dr. E. A. v. BERESTEIJN. Naar het ,Vad." verneemt, is het gewezen vrijz.-dem. Ka merlid jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn toegetreden als lid van den Vrijheidsbond. HET BELGISCHE LOODS WEZEN TE VLISSINGEN. Het Brusselsche .Laatste Nieuws" meldt, dat voorloopig nog niets vaststaat betreffende een overplaatsing van het Bel gische loodswezen te Vlissingen, Er wordt met Nederland onder handelde Men wil een overeen komst bereiken, waardoor de concurrentie zou verdwijnen. Als de overeenkomst tot stand komt, zou hst meer dan 200 man sterke personeel naar Bel gië worden overgeplaatst, niet alleen naar Antwerpen, maar zeer waarschijnlijk ook naar Zeebrugge, Gent, Nieuwpoort enz., en ook naar Terneuzen. Breskens. Donderdagavond had alhier de jaarlijksche alge meene vergadering van het Ziekenfonds plaats, welke door 54 leden werd bijgewoond. Uit het jaarverslag bleek dat het afgeloopen jaar was vooruit gegaan met een bedrag van 94.71, hetgeen voor de Ver- eeniging, welke geen donateurs bezit, doch de gelden enkel van de leden geïnd worden, gunstig kan genoemd worden. Het maatschappelijk kapitaal bedroeg op 1 Januari 1924 ƒ2242.47. Er hadden twee uitkeeringen a 45 plaats. De aftredende bestuursleden de heeren J. Hoogstad, Jac. Keijmel en W .Versluijs, werden met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van den heer W. Woittiez, die niet meer in aanmerking wenschte te komen als lid van de commissie van toezicht werd benoemd de heer J. Adriaansen-van Dijke. Besloten werd de contributie zijnde 15 cent per week, gedu rende 40 weken en de uitkeerin gen zijnde 1 per werkdag te handhaven zooals voorheen. Na afloop der vergadering werden zes nieuwe leden aan genomen, zoodat het ledental 156 is. Cadzand. De Raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond in voltallige zitting bijeen. Als ingekomen stuk werd medegedeeld het Koninklijk goedgekeurde besluit van Ged. Staten houdende regeling der jaarwedden van de Wethouders; welke jaarwedden in deze ge meente dalen van 60 op 50. Tot vertegenwoordiger der ge meente op de vergaderingen van de grintweg commissie Nieuw- vliet-Sluis werd benoemd de heer P. M. van Iwaarden. Machtiging werd verleend tot het doei der noodige af- en overschrijvingen der begrooting 1923. Met dankbaarheid werd kennis genomen van de beslissing der Prov. Zeeuwsche Electriciteits- Mij, waarbij de termijn van 30 jaar, waarvoor in eerste aanleg met deze Maatschappij een over eenkomst gesloten zou moeten worden, teruggebracht werd tot 15 jaar. Met het oog op de door de gemeente te stellen garantie (10 pCt. van de aanlegkosten van Nieuwvliet naar Cadzand) zal met de P. Z. E. M. voor de overeenkomst geteekend wordt voor Electriciteitslevering nader onderhandeld worden over de richting der lijn, daar in dit geval de kortste lijn zeer zeker de voordeeligste is. Voor de derde maal werd gewezen op het ontbreken van algeheele verlichting aan de tram, waarvoor de Directie dier tram beloofd had te zullen zorg dragen. Een antwoord op een daaromtrent gedane opmerking was nog niet ontvangen. Sluis. In den zomer van 1924 wil de Zeeuwsch-Vlaam- sche gemeente Sluis herdenken, dat het 500 jaar geleden zal zijn, dat in het oude Belfort al hier, het zinnebeeld der vrij heid, Jantje van Sluis (één der oudste klokkespelen van ons land), die, met zijn hamertje op de bel slaande, de Sluizenaars de uren aankondigt, daar plaats nam. Tevens zou men dan gaarne herdenken de zeer verdienste lijke Nederlander, de taal- en oudheidkundige hoofdonderwij zer en archivaris der gemeente alhier, Johan Hendrik van Dale, de schrijver van het groote woordenboek. De plannen daartoe zijn uit gegaan van de Zeeuwsch Vlaam- sche studentenvereeniging, waar toe reeds een eerecomité is gevormd, waarin o.a. zitting hebbenDe Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, Leden der Ged. en Prov. Staten van Zee land, de zoon van J. H. van Dale. Hoogleeraren aan Neder- landsche en Belgische Universi teiten enz. enz. In overleg met den Zeeuw- schen beeldhouwer Duijpe te Apeldoorn is het de bedoeling om op de oude wallen a'hier, thans in een wandelplaats her schapen een monumentale rust bank in Zweedsch graniet te plaatsen met daarop in het mid den de beeltenis van Van Dale en relief in brons en aan de zijde een symbolische voorstel ling van de letterkunde en de geschiedenis. Oostburg. Als comman dant der Maréchaussee alhier is aangewezen de heer J. J. van Rijn uit 's Hertogenbosch, zulks in de plaats van den heer J. de Roo, die den dienst met pen sioen verlaat. Waterlandkerhje. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Vereeniging tot gezamen lijke aankoop van kolen, wer den de aftredende bestuursleden R. Boeije en F. Poissonnier herkozen. De Secretaris J. F. Feijnout, welke ook aftredend was, wenschte voor zijn werk zaamheden een jaarlijksche be zoldiging van 10 gulden, welke in mindering van het salaris van den Penningmeester kon gebracht wordeD. De vergadering kon zich hiermede niet vereenigen, waarna hij als bestuurslid be dankte, evenals de Voorzitter J. Schilleman. In hun plaats werden beno md M. Kareis en J. Marteijn. Tot Voorzitter werd benoemd R. Boeije. De Vereeniging tot gelde lijke uitkeering bij het verlies van Varkens alhier, hield deze week haar jaarvergadering. Uit de rekening van den Pen ningmeester bleek in kas te zijn een bedrag van 1539.39. Als bestuurslid werd herkozen Iz. van den Berge. De prijs van doode varkens werd vastgesteld op 75 ct. per K.G. School- en Kerknieuws. Breskens. Voor de betrek king van onderwijzeres aan de Openbare School aan de Nieuwe Sluis is de volgende alphabetische voordracht opgemaakt 1. Mej. L. Corné, Middelbu g. 2. A. P. Groeneweg te Neerbosch. 3. M. J. de v'os, te Neuzen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 20 Jan. 1924. Biervliet n 2 u ds Castelein. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5i/2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijsen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Nieuwvl. v 9.30 ds v Griethuijsen Waterlandk. n 2 u ds Bremer. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 23 Januari. Breskens n. 7 u ds Bremer. Wisselkoersen. Dollars f 2.67-1 2.695, Ponden f 11.40-f 11.44, Mark 0.61- 0.63 p. billioen, Belg. Fr f 11.27® f 11.50, Fransche francs f 12.70- f 12.59, Kronen (afgest.) f 0.36- f 0.40. Licht op «oor Rijwielen enz. Zateidag 19 Jan. 4.52 nam. Zondag 20 4.53 Maandag 21 4.54 Dinsdag 82 4 55 MARKTBERICHTEN. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 19 Jan. n-44 12.08 Zondag 20 12-u8 12.32 Maandag 21 12.52 115 Dinsdag 22 1.20 1.44 V. Maan Dinsdag 22 Januari vm. 1.16. Rotterdam, 15 Jan. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 9.30f 14.30 Aangevoerd 45000 stuks. üostburg, 16 Jan. Tarwe f 11.00f 12.00. Gerst f 11.00f 11.25. Erwten f20.00-f 23.50. Bruine boonen 120.00 f34. Haver f 10.00-f 10.52 Rogge f 10.00.f 00.00 Alles per 100 K.G. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Genti Zondag 20 Januari nam 2.30 u. De Bajadere, Zangspel in 3 bedrijven, nam. 7 36 u, Overschotje, Tooneelspel in 3 bedrijven. Vooraf Op heeterdaad, Spel in één bedrijf. Maandag 21 Jan. n. 7-31 u. Overschotje, Tooneelspel in 3 bedrijven, vooraf op heeterdaad. Dinsdag 22 Jan. n. 7-30 u. De Bajadere. Tooneelspel in 3 bedrijven. Donderdag 24 Jan. n. 7.30 u. Polenbloed. Operette in 3 bedr. Vlaamsche Schouwburg te Brugge. Zondag 20 Januari. Het lot van een millioen, Zangspel in 3 bedrijven. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Verwezen naar de terecht zitting E. D., 46 jleurder, te Oostburg, gedetineerd te Mid delburg, wegns landlooperij, met last tot gevangenhouding. Ingezonden. Aan de Boerinnen. Vanaf 1 Februari zal in de geheele Provincie, als basis voor den prijs der boerenboter. de handelprijs der Middelburgsche boerenmarkt gelden. Wij geven alle Zeeuwsche boerinnen drin gend ter overweging de Middel burgsche handelsprijs voor boe- ren-boter te gebruiken als hou vast en leiddraad bij de prijs bepaling hunner boter. In geen geval moeten ze een andere prijsnoteering als basis meer erkennen. Alleen op de Middel burgsche markt heerscht een gezonde handel en wordt de noteering door onpartijdige per sonen vastgesteld. De noteering heeft den han delsprijs dus bij verkoop aan winkeliers qn handelaars) voor boter van gemiddelde kwaliteit aan. De winst die winkeliers en handelaren en ook boerinnen daarboven willen nemen bij ver koop aan particulieren wordt door hen zelf bepaald. Wat de boerin voor prima boter meer of voor slechte boter minder eal ontvangen dan de noteering, maken verkoopster en kooper onder elkaar uit. De Middelburgsche noteering geldt buiten Walcheren van Vrijdagmorgen tot Donderdag avond daaraanvolgende. Er wor den pogingen gedaan deze Mid delburgsche noteering zoo spoe dig en zoo algemeen mogelijk bekend te maken. Niets belet natuurlijk de boer innen bij verkoop hunner boter af te wijken van de Middelburg sche noteering, wanneer de kwa liteit of de werking van vraag en aanbod in hun streek zulks noodzakelijk make" Aan den Middelburgschen prijs dienen ze «chter als leiddraad vast te hou-

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2