Hit Mts. Binnenland. De Provinciale Almanak voor Zeeland, Rechtszaken. Gemengd Nieuws 2o. omdat het toezicht zeer verscherpt werd en allerlei be palingen tegen ontduiking wer den opgenomen. 3o. omdat de strafwet toe passelijk werd verklaard ingeval van sommige overtredingen. Immers vóór 1917 bestond sinds 1843 ook reeds de zegelwet en daarvóór kenden wij óók al zegelbelasting (de Fransche wet van 13 Brumaire an VII en de Oidonnanlie van 1805) en toch was men toen niet zoo bevreesd om deze wetten te overtreden. De schrik der oorlogsjaren, de in die jaren ontzaggelijk ingrij pende regeeringsmaatregelen, (denk b.v. aan de distributie, de militaire machtsvertooning)maak- ten de ingezetenen mak en angstig tevens. Vandaar dat in 1917 iedereen doodsbenauwd was om een onge zegeld stuk in huis te hebben. En dat waren er velen. De ge legenheid werd opengesteld ge durende eer. zekeren termijn na 1 Juni 1917 deze stukken zonder boete-betaling alsnog te doen zegelen. Eerst doen bleek hoe hopeloos veel de vroegere wet was ontdoken. Denk eens aan de huurcon tracten. Niemand zal nu zoo'n contract ongezegeld opmaken, wanneer dat niet geoorloofd is, doch tusschen 1 Juni 1917 en 1 December 1917 zijn duizende oude contracten nog gauw ter zegeling aangeboden, waaruit blijkt dat men het vroeger vaak naliet. En toch bepaalde de wet van 3 Octb. 1843 even pertinent als de tegenwoordige zegelwet dat overtreding wordt gestraft met boete. Ofschoon d« zegelbelasting dus reeds gedurende meer dan een eeuw wordt geheven zijn de bepalingen der opvolgende wet ten niet gelijk en worden thans meerdere stukken belast dan vroeger. Ook al omdat de schatkist steeds meer inkomsten vraagt teneinde al hare uitgaven, nuttig of nutteloos, te bekostigen. Doch eveneens omdat men tot andere inzichten is ingekomen en meer en meer alle stukken die in het verkeer komen gelijkelijk wil treffen. De inrichting van de wet is tevens gemoderniseerd, en meer systematisch. Vergelijkingen met buitenlandsche wetten zijn van dat alles mede de oorzaak. Waar van de verkeersbelas ting en vooral de zegelbelasting zoo intens ingrijpt in onze maat schappelijke verhoudingen en haast iedereen daarmede in aan raking komt, bestaat de behoefte zeer sterk om de bepalingen van die wet te kennen. Helaas is de bestudeering daarvan uiterst lastigen meen ik goed te doen voorname gedeelten voor u uiteen te zetten. Er bestaat een groot verschil tusschen de wet ian 1917 en haar voorgangster. Was vroeger elk stuk belast, dat niet in de wet van 1843 was vrijgesteld nu is het juist andersom Sinds 1917 is elk stuk niet zegelplichtig, wanneer het niet valt onder de bepalingen der tegenwoordige zegelwet. Het kan zijn dat het met name genoemd is in de wet, doch ook kan het stuk zegel plichtig zijn, door dat het valt onder een algemeene bepaling der wet. Om een voorbeeld te geveneen volmacht tot het bijwonen van een vergadering van aandeelhouders eener naam- looze Vennootschap is in de wet niet met name genoemd. Deze zou dus vrij van zegel zijn als zij niet viel onder de bepaling van art. 23 no. 12, waar worden belast: alle andere, niet elders in de wel genoemde stukken, opge maakt tol bewijs van privaat rechtelijke overeenkomsten, han delingen, verbintenissen en ver klaringen. Volgens deze bepa ling zal die volmacht dus geze geld moeten zijn en wel met formaatzegel van dertig cent. Wil een stuk zegelplichtig zijn, dan moet het zijn opgemaakt als bewijstuk. Die bestemming moet dus van begin af aan aanwezig zijn. Of een stuk later bewijs kan opleveren doet niet terzake, de vraag is of het daartoe werd vervaardigd. Bovendien moet het stuk voltooid zijn. Een on- geteekend stuk is niet zegelplich tig, behoudens de gevallen waarin de wet ook dan, ter voorkoming van fraude, zegelbelasting ver- ordendt. Gemakshalve zullen wij de verschillende zegelsoorten zelf standig bespreken en daarbij telkens deze vragen weer be spreken. De wet kent tien verschillende zegelrechten, tw. lo. dat naar de oppervlakte van het papier. 2o. dat van bewijzen van ont vangst van gelden, diploma's van lidmaatschap en toe gangsbewijzen. 3o. dat van pakhuisceelen en volgbriefjes. 4o. dat van cognossementen, vrachtbrieven, vrachtlijsten en bewijzen van ontvang van vervoerde goederen. 5o. dat van paspoorten, jacht- acten, verzoekschriften om goedkeuring van statuten of gewijzigde statuten eener vereeniging en besluiten hou dende verlof tot het aan nemen van vreemde orde- teekenen, titels rang of waar digheid, vergunning tot het veranderen van geslachts naam en verleening van adeldom. 6o. dat van polissen van verze- zekering en van bewijzen van verwaarborging. 7o. dat van wissels, orderbriefjes, kassierspapier, bankpapier en ander papier aan toonder, assignatien enz. 8o. dat van de bewijzen van huur en verhuur. 9o. dat van effecten. lOo. dat van nota's van make laars en comissionairs in effecten, enz. Aan deze verschillende rech ten wijdt de wet diverje afzon derlijke hoofdstukken. Hij laat algemeene bepalingen vooraf gaan en behandelt aan het slot de vervolging en verjaring, als mede eenige overgangsbepalin gen. Na dit overzicht onzer zegel belasting zullen wij een vol gende maal beginnen met de bespreking van de algemeene bepalingen. Z. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Naar ,de Tel." verneemt, is aan d* onderscheidene kantoren van den post- en telegraafdienst opgaaf verzocht van de ambte naren die daar werkzaam zijn en die naar het oordeel van het hoofd van den dienst geschikt worden geacht voor den dienst van het centrale girokantoor te 's-Gravenhage. Het zou in de bedoeling liggen, dezs jmbte- naren in de plaats te stellen van het thans aan hst girokantoor werkzame tijdelijke personeel. Tevens zou deze maatregel mo gelijk de afvloeiing van vaste ambtenaren bij posterijen en te legrafie kunnen voorkomen. De Prov. Almanak voor Zeeland is weder op komst. Deze Al manak, samengesteld door den heer J. F. Magendans, bevat allerlei gegevens over de samen stelling van de besturen van Provincie, Gemeenten, Polders en Waterschappen, Onderwijs en verschillende Vereenigingen. Wij kunnen deze Almanak bij personen uit handel en bedrijf, evenals bij Gemeente- en Polder besturen aanbevelen. Een advertentie in dit nr. geeft nadere bijzonderheden. Breskens. Naar men ver neemt, hoopt men met de Paasch- dagen alhier een bazar te houden, ten bate der nieuw te bouwen Ned. Herv. Kerk. IJzendljke. Zaterdagjschrok alhier het paard van den land bouwer S. uit Waterlandkerkje, welke bespannen was voor een chaiskar. Het paard kwam te vallen, zoodat de triemen afbraken en de vrouw van S. eenige verwon dingen opliep, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. POSTERIJEN. Breskens, Met ingang van 16 dezer zijn de vertrekuren der posten uit Groede eenigszins gewijzigd. Het vertrek is dan gesteld op 9.5 v., 2.10 n. en 8 uur av. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 16 Januari. Breskens n. 7 u d» Bremer. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 16 Jan. 8.48 9.12 Donderdag 17 9.53 10.17 Vrijdag 18 10.57 11.21 V. Maan Dinsdag 22 Januari vm. 1.16. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 16 Jan. nm. 4.48 Donderdag 17 *1-49 Vrijdag 18 4.50 MARKTBERICHTEN. Rotterdam 14 Jan. 1924. Tarwe f 10.75—f 12.25 Haver f 9.00—f 10.00. Rogge f 9.25-f 9.75 Kroonerwten f22.f24.00. Schokkers, fl8.00-f22.— Duiveboonen f 15.f 15.50 Maanzaad f36.-f38. Bruine boonen fl9.00-f30. Koolzaad 119.00-f21. Alles per 100 K.G. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent i Donderdag 16 Jan. n. 7-30 u. Overschotje, Tooneelspel in 3 bedrijven. VoorafOp heeterdaad, Spel in één bedrijf. Wisselkoersen. Dollars f2.67-1 27-0, Ponden f 11.40-f 11.44, Mark 0.596- 0.62 p. billioen, Belg. Fr f 11.00® f 11.15, .Fransche francs f 12.05- f 12.30, Kronen (afgest.) f0.36- f 0.40. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 Januari. De volgende zaken werden behandeld P. F. d. L., 22 j., zonder be roep te Philippine, thans gede tineerd, werden verschillende kerkdiefstallen ten laste gelegd; in den nacht van 28 op 29 Nov. j.l. te Eede, in de R. C. Kerk aldaar een geldsbedrag van f 12 a f 13 uit de offerblokkente Aardenburg uit 6 offerblokken in de R. C. kerk een gelds bedrag van pl.m. f 10in den nacht van 1 op 2 December jl. te Koudekerke in de Herv. kerk pl.m. f30 en 12 a 13 K.G. cen ten; in den nacht van 25 op 26 Nov. jl. te O. en West-Souburg in de Ger. kerk een geldsbedrag van f 25in den nacht van 30 op 31 Oct. te Philippine in de R. C. kerk aldaar een offerblok en een kastje f 8, alle diefstallen met inklimming en braak. De officier van Justitie eischte 3 jaar gevangenisstraf. Mr J. Erasmus uit Oostburg, die den beklaagde verdedigde, zeide dat de zware straffen die de beklaagde had ondergaan, hoegenaamd geen invloed op hem hadden uitgeoefend, en vroeg de verdediger den be klaagde ditmaal daarom voor waardelijk te straffen met een langen termijn als proeftijd en de bijzondere voorwaarde dat de beklaagde in die proeftijd een vak moest leeren. Naar het Huis van Bewa- warlng te Middelburg is over gebracht E. D., 46 j.. werkman te Ooatburg, ter zake van land- looperij'. HET DRAMA TE VALKENSWAARD. De Hooge Raad heeft Maan dag arrest gewezen in de zaak van mevr. Desmet, die door het gerechtshof te 's Hertogenbosch was veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf, wegens medeplich tigheid aan poging tot moord op haar echtgenoot. De Hooge Raad heeft dit von nis vernietigd en de zaak ver wezen naar het gerechtshof te Arnhem. DE MOORD TE ETTEN. De verdachten van den dub belen moord te Etten blijven hardnekkig ontkennen zich aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt. FEDERATIE-EXAMENS. De examens ter verkrijging van het Mercurius-Diploma als Leeraar in de Handelscorres pondentie zullen worden gehou den te 's Gravenhage op Woens dag 23 April en Donderdag 24 April a.s. De inschrijving sluit op 2 April. OPLICHTING VAN POSTKANTOREN. I ".an verschillende bijpostkan- Xjren te Amsterdam, zeker een 23, is Zaterdag een postwissel van f300 aangeboden. Deze wissel is aan alle kantoren, waar hij werd aangeboden, uitbetaald. Later is gebleken, dat al deze wissels valsch warende poste rijen zijn dus opgelicht voor een bedrag van ten minste f 6900. De vervalsching werd ontdekt aan het postkantoor aan het Tulpplein, dat onmiddelijk aan gifte deed bij de politie. De ontdekking had plaats na de sluiting van het loket vcor uit betaling van postwissels. In den loop van den dag kwamen ook van andere kantoren aangiften in. De vervalsching is aangebracht op goede postwisselformulieren. De postwissels heetten uit Utrecht te komen. Het dagteekenstem- pel draagt den datum van 9 Januari. Alle stempels, die op een postwissel staan, wanneer hij kan worden uitbetaald, zijn aanwezig. De postzegels zijn behoorlijk gestempeld. Zelfs de merken, waarop kan gezien wor den het uur van bestelling, zijn aanwezig. Ook het groote vei ligheidsmiddel, de cbèquewriter, waardoor dwars door het for mulier in zwart en rood geper foreerd, het bedrag van het ge storte geld wordt aangebracht, ia nagemaakt. Al deze postwissels waren geadresseerd aan een zekeren De Boer te Amsterdam. Echter staat op alle wissels een ander adres. De eenige fout, die ge maakt is bestaat hierin, dat het adres geschreven is over de chèquwriter, terwijl dat bij goede postwissels juist andersom is. Ook blijkt de perforatie bij nauwkeurige beschouwing eenigs zins groverze is er vermoede lijk met een mesje in gemaakt. Ongeveer een jaar geleden heeft een dergelijke oplichting plaats gehad. Ook toen werden Amsterdamsche bijkantoren op een dergelijke wijze opgelicht. Toen echter waren de bedragen veel lagerin dien tijd werden aan bijkantoren geen hooge bedragen uitbetaald, daar de controle moeilijk was. De dader is nooit ontdekt. Sedert de invoering van den chèque-writer achtte men bedoeld bezwaar verdwenen. EEN DRAMA OP ZEE. Het stoomschip .Waalwijk" van de HollandAmerikalijn, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag te Rotterdam aange komen is, had veertien schip breukelingen aan boord, van het Italiaansche stoomschip „Tas mania", dat op 9 Jan. in de Golf van Biskaje is vergaan. De men- schen hebben drie uur in een open boot rondgezwalkt en zijn toen door de „Waalwijk" opge pikt. Wat er van de 15 overige leden geworden is, weten de mannen, die aan land gebracht zijn, niet. ONTPLOFFING AANBOORD VAN EEN BEZINESCHIP. Maandagmorgen om half acht wilde de 15-jarige dekknecht G. van der Linde aan boord van het motorschip Wilhelmina" liggende in de Wijnhaven te Rotterdam zich met een petro leumlamp in de machinekamer begeven om den motor te ver warmen. De boot, toebehoorende aan N.V. Texaco Petroleum produc ten, was geladen met kisten, die bussen benzine inhielden. Toen de jongen met zijn lamp in de machinekamer kwam, had een ontploffing plaatsvermoed wordt ten gevolge van de ben zinedampen die zich uit het laadruim verspreidden en hun weg vonden naar de machine kamer. In het vooronder sliepen scfiipper Maatje met zijn vrouw en en 2'/t-jarig kind. Door den schok werd het ijzeren schot, dat het voor-onder van de laad ruimte scheidt, weggeslingerd en buiten boord geslagen. De lading raakte in brand. De b andweer richtte zes stralen op het vuur, dat vrij spoedig gebluscht werd. De motorboot die volgepompt was met water is gezonken. De dekknecht, wiens kleeren in brand geraakt waren, sprong overboord. Hij werd behouden aan land gebracht, doch was erg gewond aan hoofd en rug en moest ter verpleging naar het ziekenhuis worden gebracht. De schipper en zijn vrouw die zeer zware erwondingen hadden be komen werden ook daarheen overgebracht, maar waren bij aankomst reeds overleden. Het kind heeft slechts weinig letsel bekomen. De schuit is later door een bok boven water gebracht en door eenige sleepbooten leeg gepompt. De lading is in een ander vaartuig overgebracht. Alg. Hbl. EIEREN NAAR DUITSCHLAND. Op de Geldersche.eierveiling te Arnhem zijn verledeu week voor het eerst sedert 1914 weer eieren gebracht, welke bestemd waren voor export naar Duitsch- land. Er zijn 40 a 50.000 eieren verkocht tegen f 12 per 100. MEISJE VERMIST. Het 15-jarig dochtertje van den heer H. Pulles te Drunen, is sinds eenige dagen spoorloos verdwenen. Men verwacht, dat het meisje in de bosschen is verdwaald en van koude is omgekomen. DRIE WONINGEN AFGEBRAND. Te Enschede is Zondag een blok van drie woningen, waarin resp. een vleeschwinkel, sigaren winkel en kantoor afgebrand. De brandweer wist de belen dende perceelen te behouden. DE BRUSSELSCHE BANK. In de heden gehouden buiten gewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Brus- selsche Bank werd aan de direc teuren Ph, J. Briedé en N. H. de Jong ontslag verleend. Verder werd besloten tot liqui datie der Vennootschap. Tot liquidateuren werden be noemd de heer W. H. B. Briedé Jr.met algemeene stemmen en de heer S. Weel met 155 van de uitgebrachte 199 stemmen, ter wijl met het toezicht op de liqui datie werd belast mr. G. M. Vroesom de Haan. OPLICHTING. Door gebruik te maken van een valsche volmacht, is een onbekend gebleven man er in geslaagd poststukken af te ha len, bestemd voor het bijkantoor der Geldersche Crediet Ver eeniging te Heerlen. De man gaf voor den sleutel van den postbox te hebben vergeten. Hij liet den postbeambte naar een volmacht zien, waarop deze hem de brieven overhandigde, aldus de Tel.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2