Plaalsalliü lm. zijn deel opeischte. Voorloopig schijnt Engeland echter deze kwestie te willen laten rusten. En waar België eerst en daarna ook Frankrijk op Engeland's aandringen zijn houding tegen over het separatisme eenigszins wijzigde, schijnt er wel kans, dat de toestand in Rijn- en Roer streek wat verbeteren en het oeconomische leven zich daar eenigszins heratellen zal. Ook wij in Nederland zullen daarvan allicht de goede gevolgen ondervinden. Ze doen zich nu al gevoelen doordat de Franschen den doorvoer van goederen langs den Rijn naar ons land vergemakkelijkt hebben. Maar natuurlijkerwijs kan de vermeerdering van den Fran schen en Belgischen invloed in de Rijnstreek onze havens niet ten goede komen, waar zij zoo veel mogelijk het verkeer naar eigen havens gaan alleiden. Wij ondervinden dat nu al. En voor al Rotterdam wordt er zwaar door de enorms ontreddering van Duitschland, dat ons natuur lijke achterland is en een groot deel van onzen uitvoer opnam. En dit is naast den druk, dien de ontreddering van een groot deel van Midden- en Oost-Eu ropa op handel en bedrijf uit oefenen, een voorname oorzaak van de malaise, waaronder wij als vrijwel geheel Europa ge bukt gaan. L)ie malaise was oor zaak, dat het 25-jarig regee- ringsjubileum, dat onze koningin in September vierde, niet met die praal en die feestelijkheid herdacht werd waartoe men an ders allicht aanleiding gevonden had. Maar toch toonden de hul- debetooging op den Dam, de vele feestelijkheden en de aan bieding van het Nationaal Hul deblijk, bestaande in de restau ratie van de Nieuwe Kerk te Delft, hoe zeer de bevolking met haar vorstin meeleefde. En dat meeleven bleek ook bij de bezoeken van den koning van Zweden en den koning van Noorwegen aan ons hof, welke bezoeken tevens aan onze goede verstandhouding met de Scan dinavische volken uitdrukking gaven. De heerschende malaise maak te den slechten financiëelen toe stand van ons land natuurlijk nog drukkender. En telkens weer dook de vrees op voor waarde vermindering van onzen gulden. De drang naar bezuiniging werd daarom en tengevolge van de hooge belastingen dan ook steeds sterker. En algemeen zag men de nood zakelijkheid in om onze begroo ting weer in evenwicht te bren gen, waartoe minister de Geer doortastende maatregelen had beloofd. Tal van nieuwe wetten waren daarvan het gevolg, zoo de wijziging van de Lager On derwijswet, die van de Pensi oenwet, de wet tot verhooging der collegegelden, het ontwerp betreffende de overeenigbaar- heid van het Kamerlidmaatschap met verschillende ambten enz. Ook de verwerping van de Vlootwet, die tot het aftreden van het ministerie Ruijs leidde, dat tot nu Mr. Kooien, de Ka mervoorzitter, Jhr. Beelaerts van Blokland vergeefs door een nieuw ministerie trachten te ver vangen, was voor een groot deel van de neiging tot bezuiniging het gevolg. Onze finantiëele toestand en die van Indië maakte ook een nieuwe Indische leening in Ame rika noodzakelijk. En de slechte oeconomische toestand bracht ons tot de wet tot tijdelijke be perking van den invoer van schoenwerk. Maar ook in andere behoeften werd door tal van wetten voorzien. De postcheque- en girodienst werd totaal gedesorganiseerd en men werkt nog steeds om haar in goede banen te leiden. De betrekkingen met België zijn sinds dit land een duiielij- ktn lust toonde van de over winning waaraan het deel had, ten onzen koste gebruik te ma ken, nog nooit erg hartelijk geweest. Het Wielingen-vraag stuk is nog altijd onopgelost en de onderhandelingen zijn niet hervat. En de invloed van de Vlamingen, die ons over het algemeen beter gezind zijn, is nog te gering om de verhouding hartelijker te maken. De gering heid van dien vloed toonde ook 't eindelijk aangenomen ontwerp tot vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool, dat V'laamsche naast Fransche leergangen in stelde en dan ook niet de in stemming had van de sterke nationaal gezinde Vlamingen, die de nieuwe Hoogeschool boy cotten. Op de andere buiten- landsche betrekkingen van het land, dat in het begin van het jaar een ernstige algemeene spoorweg-staking doormaakte, konden ze al evenmin veel in vloed uitoefenen, zoodat de hou ding tegenover Duitschland geheel door de Fransche impe- ralistische politiek werd gedic teerd en de Belgen met Frank rijk naar het Roergebied trokken. De toestand in het Roergebied en het verzet, dat er met behulp der rijksregeering tegen de Fransch-Belgische overweldiging geboden werd, beheerschte fei- teiijk ook Duitschland's toestand. De pogingen tot herstel der finantiën bleken dan ook vruch teloos. En de oeconomische toestand werd onder den buiten- landschen druk en de voortgaande daling van de mark, die mede daarvan het gevolg was, voort durend slechter, zoodat thans vooral in het Roergebied, maar ook elders, de honger de bevol king ernstig bedreigt en met den honger tal van ziekten, die van de verzwakking het gevolg zijn. De binnenlandsche nood maakt het regeeren bijna onmogelijk. Alleen buitenlandiche hulp zal de Duitschers van den honger dood kunnen redden, heelt de rijkskanselier gezegd. Ze krijgen ze zelfs uit Oostenrijk, dat eens aan den rand van den afgrond was en andere Donau-landen. Dit Oostenrijk is thans, dank zij de hulp eener internationale leening en het toezicht van Mr. Zimmermann, den vroegeren burgemeester van Rotterdam, als commissaris generaal van den Volkepbopd, geleidelijk aan het herstellen. Ook Hongarije heeft kans ^>p ean dergelijke leening. Maar tegenover Oostenrijk en Hongarije staat Frankrijk anders dan tegenover Duitsch land. Sinds Poincaré er aan het bewind kwam, heeft dit land beslister dan ooit op de neer drukking van Duitschland aan- festuurd. En Poincaré geniet in rankrijk een buitengewone po pulariteit. Toen hij zijn ontslag vroeg, omdat de Senaat zich als Hooggerechtshof in de zaak der communisten incompetent had verklaard, heeft president Mille- rand het niet opgegeven, voor hij hem op die aanvrage had doen terugkomen. Maar het lijkt niet onmogelijk, dat het succes, dat zijn politiek thans brengt, op den duur Frankrijk moet op breken. Er beginnen zich reeds verschijnselen te vertoonen, die op e< n verzet ook in sommige geallieerde landen tegen het Fransche streven naar hegenomie wijzen. Italië is door de oeconomische hege nomie, die Frankrijk door het beslag leggen op de kolen en het ijzererts aan Rijn en Roer zich over het Europeesche vaste- land^begint te verzekeren reeds opgeschrikt. En niet enkel een minder Fransch-gezinde houding, maar vooral ook de toenadering tot Spanje toont, dat Mussolini zich tegen de dreigende oeconomische en politieke hegenomie van Frank rijk begint te wapenen. In Spanje is op Italiaansch voorbeeld ook een dictatuur in gevoerd onder generaal Primo de Rivera, De Marokkaansche kwestie in welker regeling Italië ook gekend wil worden en waarin Spanje gaarne Italië's tusschen- komst als steun tegenover Frank rijk aanvaardt, gat verdere reden tot toenadering. En bij het be zoek, dat koning Alfons met zijn minister aan Italië bracht, schijnt wel een algemeen verbond be klonken. Het bedreigt Frank rijke verbinding met zijn Afri- kaansche bezittingen. En het zal zich daarom ook allicht wat inschikkelijker gaan toonen te genover Engeland waarvan het zich den laatsten tijd door zijn politiek al verder verwijderde. Daartegenover zoekt de Engel- sche regeering meer toenadering tot Amerika ook door de schuld kwestie te regelen, wat geschied de door een overeenkomst, die Engeland verplichtte in 60 jaar met aanvankelijk 3 later 3 Va X rente de schuld af te doen. De regeling der lersche kwestie, die door het verzet der republikei nen thans met 45 leden in het parlement vertegenwoordigd, on danks de arrestatie van De Va lera nog altijd niet geheel opge lost schijnt, maakt deze toenade ring ongetwijfeld gemakkelijker. De verhouding tot Frankrijk werd vooral verbitterd door de gedachte, dat de toenemende werkloosheid aan F'rankrijk's po litiek te wijten was. Ten einde die werkloosheid te bestrijden stelde Baldwin zich voor pro tectie in te voeren, waarvoor ook op de rijksconferentie stem men waren opgegaan. Maar de nieuwe verkiezingen, daardoor nooding geworden, bezorgden de conservatieven een geweldige nederlaag. Het was vooral de arbeiders partij, die van deze nederlaag profiteerde. Haar invloed op de nieuwe regeering moet dus in elk geval tuenemen. En wellicht zal die ook te merken zijn aan Fingeland's verhouding tot Rusland die in den loop van dit jaar door een ultimatum aan de Sovjet- regeering wegens het opbrengen van Engelsche treilers een oogen- blik ernstig dreigde verstoord te worden. De Sovjetregeering zelf toonde zich in dit conflict zeer meegaand. Ook haar oecono mische politiek bleef gematigder. De vermoording van den Sovjet afgevaardigde Worofski te Lau sanne en de vrijspraak van den moordenaar bracht haar met Zwitserland in conflict. Daar te Lausanne toonde zij de blijvende Russische belang stelling voor de Balkan-landen waarvan Zuid-Slavië moeite had met de Kroatische beweging, Bulgarije een staatsgreep te doorstaan kreeg, die den later vermoorden Boerenleider Stam- boelinski verdreef, Turkije zich tot een republiek vervormde en Griekenland zich gereed maakt dit Turksche voorbeeld te volgen. Tusschen de landen in het verre Oosten speciaal Japan en Rusland bleef de verhouding vrij koel, wat nog bleek, toen de Russen naar aan leiding van de vreeselijke aard beving, die Japan teisterde, hulp zond. China bleet, als nu al jaren, in wanorde tengevolg van den voortdurenden onderlingen strijd van generaals en andere eer- zuchtigen. Amerika trachtte door de grootscheepsche hulp, die het na de aardbeving aan Japan bracht de betere ge zindheid en iets hartelijker ver houding te demonstreeren. Tegenover Europa bleef het ook na den plotselingen dood van president Harding, die door Coolidge, den vice-president werd opgevolgd, de terugge trokken houding bewaren, die het na het verdrag van Ver sailles heeft aangenomen. Toe treding tot het Internationale Hof van Justitie schijnt wel het uiter ste, waarop het op het gebied van samenwerking te bewegen zal zijn. En toch is die samen werking ten hoogste noodzakelijk, omdat Amerika het eenige land is, dat zijn financiëele en andere krachten vrijwel ongerept heelt weten te redden uit de moreele verwoestingen, die de waanzin van den oorlog en de waanzin van den overwinning over de wereld hebben gebracht. Ingezonden Mededeeling. Tegen schraalheid en openspringen der huid. Purol in doozen 90, 60 en 30 cent. Bij apoth. en drogisten. Breskens. Door het be danken van den heer D. A. Crince als Directeur van het Kerkkoor alhier, is de Vereeni- ging moeten ontbonden worden, daar er niemand was die de leiding op zich wilde nemen. Tentoonstelling van Pluimvee, Konijnen en Postduiven te Oostburg. Gedurende de Kerstdagen werd alhier in het Veilingsgebouw „Avicultura" eene tentoonstelling gehouden van de Afd. Oortburg van de V. P. Z. in samenwer king met de Zeeuwsch- V'laamsche Bond van Postduivenliefhebbers, welke zeer goed geslaagd mag heeten. De tentoonstelling werd ge opend door den heer D. H. v. Zuyen, Voorz. der V. P. Z., die in zijn openingswoord er op wees, dat deze expositie in een tijd van malaise, zoo goed slaagt, vergeleken met die gehouden in 191/, die, hoewel toen volop geld werd verdiend, in alle opzichten een fiasco was. Hij bracht dank aan de milde gevers van medail les en andere prijzen, en prees in het bijzonder de inzendingen van R. J. Milliano, I. A. Ghij- sels en F. Yntema, allen alhier e i W. P. de Zwart te Schoon- dijke. Verder bracht hij een bijzonder woord van dank aan den heer M. A. Mabesoone al hier, voorzitter van genoemde duivenbond, waarna hij de ten toonstelling voor geopend ver klaarde. De bekroningen werden toe gekend als volgt Afdeeling Hoenders. Hanen: Witte Leghorns, oud le prijs A. Kools-Risseeuw te Zuidzande, 2e I. A. Ghijsels, alhier. Witte Leghorns, jong: lepr. I. A. Ghijsels, alhier, A. Kools- Risseeuw, Zuidzande en Z(eer) E(ervolle) V(ermelding) A. H.de Milliano, Waterlandkerkje. Patrijs Leghorns, oud: le W. P. de Zwart, Schoondijke, 2e J. H. van Peenen, Zuidzande. Patrijs Leghorns, jong: leen twee eerv verm. W. P. de Zwart, Schoondijke, 2e en zeer eerv. verm. R. J. de Milliano. alhier, z. eerv. verm. J. H. van Peenen, Zuidzande. Barnevelders, goudgez. of ge nerfd le R. J. de Milliano, al hier. Wit Wyandotte: le W. J. Talsma, IJzendijke, 2e C. M. v. den Broecke, Aardenburg. Rhode Island Red.: le en 2e F, Yntema, Oostburg, eerv. verm I. J. de Hullu-Quaak, Zuidzande. Koekoek Plymouth Rock 2e F. Yntema, alhier. Hermeleijn Sussex: geene prij zen toegekend. Witte Leghorns, oud: le en 2e R. J. de Milliano, zeer eerv. verm. I. Ghijsels, beiden alhier, eerv. verm. C. M. v. d. Broecke, Aardenburg. Witte Leghorns, jong: le en z. eerv. verm. I. J. de Hullu- Quaak, Zuidzande, 2e R. J. de Milliano alhier eerv. verm. A. H. de Milliano, Waterlandkerkje. Patrijs Leghorns, oud: le en 2e R. J. de Milliano, alhier, z. eerv. en eerv. verm. W. P. de Zwart, Schoondijke, eerv. verm. J. H. van Peenen, Zuidzande. Patrijs Leghorns, jong: leen 2e R. J. de Milliano, alhier, zeer eerv. verm. en eerv. verm. W. P. de Zwart, Schoondijke, eerv. verm. J. A. Aalbregtse, Zuidz. Wit Wyandottele W. J. Talsma, IJzendijke. Rhode Island Red- le en zeer eerv. verm. R. J. de Milliano, 2e F. Yntema, beiden alhier, eerv. verm, J. Aalbregtse, Zuid zande. Koekoek Plymouth Rock: le en zeer eerv. verm. F. Yntema, zeer eerv. verm. A. Bruijnooge, beiden alhier, HermeleijnSussexgeene prij zen toegekend. Toornen Witte Leghorns, oud: P. l'ois- sonnier, Schoondijke, 2e I, A. Ghijsels, zeer eerv. verm. Ed. Hinneman. beiden alhier en A. Kools-Risseeuw, Zuidzande, eerv verm. R. J. de Milliano, alhier. Witte Leghorns, jong: lel. A Ghijsels, 2e R. J. de Milliano, beiden alhier. 3e A. H. de Mil liano, Waterlandkerkje, z. eerv. verm, M. Riemers, Schoondijke, earv. verm, I. Buijze, Groede, en A. Kools-Risseeuw, Zuidz. Patrijs Leghorns, oud: le R. J. de Milliano, 2e Ed. Hinneman, alhier, zeer eerv. verm. W. P. de Zvart, Schoondijke, eerv. verm. J. H. van Peenen, Zuidz. Patrijs Leghorns, jong: R. J. de Milliano, alhier le, 2e W. P de Zwart, Schoondijne, z. eerv. verm. J. H. van Peenen, Zuidz. M. Riemens, Schoondijke en J. A. Aaibregtse, Zuidzande. Zwarte Leghorns, jong: leen z. eerv. verm. E. H. de Milliano- Wijffels, alhier, Ancona's le M. Riemens, Schoondijke, eerv. verm. J. H. van Peenen, Zuidz. Barnevelders goudgez. of ge nerfd: 2e R. J. de Milliano, al hier, z. eerv. verm. van A. Ris- seeuw-Kools, Retrancheinent. Wit Wyandotte: 2e A. A. Mas- clee, Retranchement, zeer eerv. verm. C. M. van den Broecke, Aardenburg.. Rhode Island Red: le en 2e R. J. de Milliano, 3e Jac. Ver- hage, beiden alhier, zeer eerv. v-rm. I. J. de Hullu Quaak te Zuidzande, eerv. verm. A. Leen- houts-Dhondt, Retranchement en lz. Risseeuw, Groede. Koekoek Plymouth Rocks: le F. Yntema, alhie ders: eerv. verm. alhier. Niet gent geen bekroningen Kalkoenen 3e alhier, z. eerv: ve sarduijn, Groede. Loopeenden: le A. Kools Ris seeuw, Zuidzande, 2e en 3e P. de Bruijne, alhier, z. eerv. verm P. Poissonnier, Schoondijke, eerv verm. R. J. de Milliano en J. de Vlieger, alhier. Noord-Holl. Spreeuwkopeen den: le V. üusarduijn, Gioede. Ganzen: lc Wed. A. Yer- planke, Waterlandkerkje, 2e P. J. de Smit, alhier. Afdeeling Konijnen: Vlaamsche reus, ram: 2e D. v. Damme, alhier, 3e en verm. W. J. Vermeulen Vlaamsche reus, voei W. J. Vermeulen, alhit Leenhouts, Retrancher eerv. verm. A. J. de Schoondijke. Niet genoemd ras: le Aug. Missiaen, Aardenburg. Niet ge noemd ras, voedster: z. eerv. verm. denzelfden, ld voedster met jongen, 2e denzelfden. Verder werden toegekend de onderstaande Eereprijzen: 1. A. Ghijsels alhier, 6 eereprijzen, waaronder die voor de mooiste collectie witte leghorns en de mooiste toom. R. J. de Milliano alhier, 16 eereprijzen voor Witte en Patrijs Leghorns, Rhode Is land Red en Barnevelders, waar onder die voor de mooiste col lectie Patrijs Leghorns, mooiste collectie Rhode Island Red. F. Yntema, alhier, 3 eereprijzen met Rbode Island Red en Floe- koek Plymouth Rocks. W. P. de Zwart, Schoondijke,. 2 eere prijzen, waaronder de mooiste haan. Met witte leghorns verder een eereprijs A. H. de Milliano, Waterlandkerkje, P. Poissonnier, Schoondijke en Iz. de Hullu- Quaak, Zuidzande. Mooiste toom loopeenden A. Kools-Risseeuw, Zuidzande. Ganzen, Wed. A. Verpianke, Waterlandkerkje. Konijnen, Aug. Missiaen te Aardenburg en voor mooiste collectie konijnen W. Vermeulen, alhier. Zwarte Leghorns, eere prijs E. H. de Mili|ano-Wijffels, alhier, id. Ancona's J. H. van Peenen, Zuidzande en witte Wyandotte's A. A. Masclee, Retranchement. Afdeeling Postduiven. De inzending van het aantal postduiven was zoo groot, tot een getal van 545, dat te V"-1' plaatsruimte zou gevergd den voor alle prijzen. ^oodat we ons beperkt hebb-1 *ot "e eerste en eereprii'"j- Oude duive- (geboren voor 1923).

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2