r I ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENflEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Nieuwjaarswenschen Het jaar 1923. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 33e Jaargang Zaterdag 29 December 1923 Nummer 2889 Harten Vrouw. Volkenbond het nabije Oosten, het schade- vergoedingsvraagstuk Ingezonden Mededeeling. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Telefoon No. 21 BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uitertijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur BERICHT. In het nummer van 1 Januari, at op Maandag 31 December erschijnt, worden pgenomen. Deze worden vóór Zater dag 29 December in- ewacht. DE UITGEVER. De menachheid, als de menach, leeft behoefte zich rekenschap e geven. En het is goed, dat ,ij dat doet, want alleen bij het icht, dat zij zelf over eigen laden ontsteekt, kan zij den weg oeken, dien ze te gaan heeft iaat wat toch als een doel haar noet wenken door den duiste- en doolhof der eeuwen. Het is :en onzekere weg. En wanneer ve luisterend naar de klokken, lie het oude jaar uitluiden, ach- er ons zien over de velden van iet verleden en rondom ons iver de onbegrijpelijkheden van iet heden, dan vragen we ons inwillekeurig af, of er wel er- 'ens een doel is en ot we, zoo iet ér ia, wel ooit den weg iaarheen zullen vinden. Er ia een oogenblik geweest, iu meer dan 5 jaar geleden, oen plotseling de kanonnen wegen en in Amerika president A'ilson zich opmaakte om als ei> moderne apostel ons de loodschap des vredeste brengen, lat we het doel, dat we een loei althans zoo dichtbij waan- len, dat we de hand slechts neenden te moeten uitsteken lm het te grijpen. Wanneer we iu, aan den avond van het vijfde aar, nadat de verschrikking van len oorlog voor goed scheen te lullen eindigen, aan dat geloof erugdenken, dan kunnen we sen glimlach nauwelijks onder- door HELLMUTH MIELKE. uit hkt duitsch vertaald. (Nadruk verboden). 18. Slot. .Luister naar mij, Ottilie ieve, zoete Ottilie hij streel de haar blonde haren met zachte hand „wat ik je te vertellen heb, is de biecht van een men- >chen-leven, dat verloren dreigde te gaan evenals dat van dien ellendeling. Maar ik heb mij omhoog weten te heffen Gode zij dank ik heb mijn beste deel in den arbeid teruggevon den. Ledigheid is des duivels oorkussen, en in die ledigheid zou ik bezweken zijn. Maar toen ik mij in den stroom des levens wierp met het vaste voornemen, al mijn krachten op nuttiger en flinker wijze aan te wenden, toen reikte de Godheid mij een Lflpende hand en trok mij om- harte n-v rouw, jouw lteve, -eine hand 1" En hij boog zich over haar hand en d. -l^te een lange, teede- re kus °P "le'-and, die hem den weg van den art,had zen, en toen biechtte^ ;n haa(. drukken. Maar het is een glim lach der bitterheid. Want het is niet, omdat de gebeurtenissen sterker bleken dan wij, het is de eigen waanzin, de waanzin van de vrede als de waanzin van den oorlog eens, die ons verder wegdreef van het ideaal, wanneer we reeds reikten. En zoo de wereld verwoest ligt, zoo millioenen zonder noodzaak hon geren en millioenen anderen hun leven verteren in bitterheid en haat, dan weten we nu, dat het de waanzin van het eigen ge loof was, die die verwoesting van honger en haat en ellende heeft teweeg gebracht en dat, erger wellicht, nog dan honger en haat, de cynische bitterheid der ontgoocheling aan de krach ten der menachheid knaagt. Het is niet alleen, dat we niet meer gelooven, het is vooral, dat we het dwaas vinden ooit geloo'd te hebben. Is het niet Wilson zelf, de geestdriftige vredes apostel eens, die iets van de bitterheid dezer ontgoocheling uitspreekt, wanneer hij in de eerste boodschap, die hij weer tot zijn volk richt, zegt, dat Frankrijk en 'Italië van het vre desverdrag van Versailles een vodje papjer gemaakt hebben Wat is er overgebleven van het werk, dat hij te volbrengen dacht Zijn staat nog overeind, als symbool van het geloof en het verlangen, dat de menschheid vijf jaar ge leden bezielde. Maar hij is er na aan toe een caricatuur te worden van wat de volken eens bedoelden. Het ergste leed echter het prestige van den Bond door het Grieksch-Italiaansche geschil, al kan niet ontkend worden, dat zoo al niet zijn daden dan toch zijn bestaan op de regeling van dat geschil niet zonder invloed is gebleven. Toen Griekenland na het ultimatum van Italië en de bezetting van Korfoe, die op de vermoording van Italiaansche tige woorden de voorgeschiedenis van zijn leven Binnen in de zaal klonken de tonen van een wals en het schui felen der voeten, van tijd tot tijd onderbroken door daverend gelach. Steeds vroolijker werd de «temming. Toen deze dans voorbij was, noodigde de vader der bruidjes allen opnieuw uit tot champagne drinken, maar de in zijn club hooggewaardeerde redenaar was nu niet meer te houden; hij klauterde op een stoel en de golven van zijn welsprekendheid rolden door de zaal, totdat zij zich oplosten in een „zij leven hoog" op de bei de bruidsparen en in een jube lend hoera-geroep. In den uitgang naar den tuin stond Paula en riep met gewel dige stem „Juffrouw Ottilie waar zit u toch juffrouw Ottilie I Hier zijn we al. Wat is er dan vroeg Alsen, met Otillie te voorschijn tredend. ,U moet met de bruidsparen klinken. Er is juist een schit terende speech afgestoken, die had u eens moeten hooren. U hebt heel wat gemist". „Werkelijk En beiden lach ten, zoodat Paula hen geheel onthutst aankeek. „Maar nu komen wij ook weer officieren in Albanië volgden, op den Volkenbond een beroep deed, was deze krachtens het Volkenbondsverdrag veiplicht geweest, in te grijpen. Maar het besliste verzet van Italië verhin derde dit. En het was een on gedachte uitkomst voor den Volkenbond, die het yan een smadelijke nederlaag redde, toen de gezantenconferentie, die de zaak aanging, omdat de ver moorde officieren deel uitmaak ten van de door haar benoemde delegatie tot vaststelling der Grieksch-Albaneesche grenzen, de aangelegenheid van haar overnam en door de Italiaaniche eischen met een niet noemens waarde wijziging tot de hare te maken, Griekenland een weg opende om deze eischen te aan vaarden. Het geschil, dat een oogenbiik een gevaarlijk aazien had, toen Engeland zich tegen Italië's houding uitsprak, kreeg daarmee een oplossing, die Mus solini wel niet geheel zal bevre digd hebben, omdat Korfoe ont ruimd moest worden en die ook Griekenland wel niet naar den zin zal geweest zijn, maar die althans het voortbestaan van den Volkenbond mogelijk maakte en de vrede van Europa redde. Die vrede werd ook, schoon niet zeer ernstig, bedreigd van uit toen de Turken weigerden op de conferentie van Lausanne in de eischen te treden der gealli- ëerde mogendheden in zake de capitulaties, de bepalingen be treffende de minderheden, de petroleumvelden van M,osoel, waarop Engeland gaarne bes ag wilde leggen enz. en toen na de aanvankelijke mislukking der conferentie Turkije de marine dezer mogendheden sommeerde de haven van Smyrna te verlaten en Griekenland aanvechtingen scheen te krijgen voor een nieuw avontuur. Maar ten slotte bracht toch de ónderteekening van het verdrag van Lausanne, door veel in de zaal", zei Alsen, „gaat u maar vooruit, juffrouw Paula en vertelt u maar, dat men nu ook met ons kan klinken". De van geluk stralende ge zichten van die beiden hielden Paula niet langer in twijfel, waarom het hier ging. „Lieve hemel dan kan ik u beiden ook gelukwenschen. Neen, maar dat is prachtig mijnheer Alsen juffrouw Ot- tillie dat zal me binnen een gejuich geven. Een nieuw bruide- loftspaar op de bruiloft 1 Hoeral" En Paula stormde henvooiuit naar de zaal, overal het groote nieuws verkondigend. En toen zij daarna zelf binnentraden, had het geheele gezelschap zich in twee gelederen opgesteld en begroette hen, terwijl zij daar- tusschen door marcheerden, met zakdoekgewuif en vroolijke ge lukwenschen. Zoo snel als hij kon had de bruiloftsvader de glazen opnieuw doen vullen en onder schetterende fanfares en een driewerf hoera op het derde bruidspaar, werd opnieuw ver heugd geklonken en gedronken. Maar toen eindelijk het gejuich een beetje bedaard was en op nieuw tot dansen werd over gegaan, zag men hen beiden niet meer. Zij waren stilletjes het gezelschap ontvlucht en lie pen thans tezamen arm in arm toegeeflijkheid der mogendheden en door den afstand van den driehoek van Karagatzj door Griekenland aan Turkije moge lijk geworden, een regeling van de kwestie, waardoor Europa zoo lang in onrust werd gehou den en die door de ontruiming van Kon8tantinopel door de Engelsch, Fransche en Italiaan sche troepen haar beslag kreeg. Die toegeeflijkheid kwam zeker niet uit zuivere vredelievenheid voort. Het was een andere kwes tie, br andender en gevaarlijker dan deze, die de gealliëerde mogendheden en in de eerste plaats zeker Frankrijk dwong. Zoo Turkije zijn wil wist door te zetten, was het niet het minste, omdat het leven van Europa beheerschte en zijn krachten, zoowel als de aandacht van alle volken op slorpte. Want deze kwestie en de feitelijke onwil der Entente- mogendheden, van Frankrijk en België vooral, om haar te rege len op de eenige wijze, die niet alleen Duitschland vernie tigd en het Duitsche volk tot den hongerdood gebracht, maar ook het oeconomische leven van Europa en een groot deel der wereld ontredderd en de inter nationale verhoudingen vergif tigd hebben. Engeland heeft dat ingezien, schoon het uit dat in zicht nog niet de noodzakelijke consequenties getrokken heeft, evenmin als Amerika, welks in zicht ouder en vollediger is. En Italië begint er ook lucht van te krijgen. Maar Frankrijk, zoo het dit ongetwijfeld ook wel begrijpt, houdt zich van den domme. Het wil niet de schadevergoeding, zei Bonar Law, met wat andere woorden, toen hij thuis kwam van de Parijsche conferentie, waar Frankrijk tot de Roerbe zetting besloot, maar Duitsch- land's vernietiging. En deze wil heeft natuurlijkerwijs zijn hou ding en daden bepaald, waarbij door de reeds stil geworden straten in een zacht teeder ge sprek gewikkeld, op weg naar huis. Beiden voelden zich over gelukkig en dankbaar gestemd; zij verlangden naar een rustiger omgeving, waar het feestrumoer hen niet meer vcrmucht te sto ren. Alsen wist nu, dat hij zich nooit weder die moedelooze, wanhopige man zou gevoelen, als in dien bewusLen ongeluks nacht, nadat die schurkachtige von Flügge hem van zijn laatste penning had beroofd. Als een langzaam vervagende droom leefde die treurige tijd nog slechts flauw in zijn herin nering voort, om plaats temaken voor nieuwe levensklacht en heerlijke toekomstdroomen Eenige maanden later had wederom eene dubbele bruiloft plaats. Want ook Tine was uit naar provinciestadje komen op dagen met haar uitverkorene, een jongen, rijken grondbezitter. Op Aliens verlangen werd dit dubbele feest in dezelfde zaal gehouden, waar ook papa Kieker zijn eerste schoonvaderstriom- phen had gevierd. Het werd een allergezelligst feest, waartoe de schelmsche Tine niet weinig bijdroeg. Want natuurlijk moest zij allen aanwezigen nog weer eens in geuren en kleuren haar avonturen op de „Hasenheide' Bij hoest of verkoudheid, heeschheid of keelpijn zijn Ther- mo-Tabletten het meest aan te bevelen. Doozen 400 Tabl. 80 ct. en 200 Tabl. 45 ct. Bij apoth. en drogisten. Ruwe en sohrale huid van handen en gelaat verzacht en geneest men het beste met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. Rheumatiek en spierpijn Spoedige verlichting van de pij nen en weldra genezing door Sanapirin-T abletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en dro gisten. het België in dezelfde richting drong. Zijn Roerbezetting in Januari was er de uiting van. En deze bezetting heeft feitelijk 't geheele jaar door het schade- vergoedingsvraagstuk beheerscht Terwijl nog onderhandeld werd, had de eisch van Frank rijk om wegens den terugkeer van den gewezen kroonprins in Duitschland en het niet toelaten van de geallieerde militaire con trole Duitschland met nieuwe sancties te dreigen, een heftige twist tusschen Frankrijk en Engeland ten gevolge. Toen Baldwin met verbreking der En tente dreigde, gaf Poincaré toe. En na dien werden de twee het gemakkelijker eens over de te benoemen commissie. Er zullen er nu twee komen, benoemd door de commissie van herstel een om Duitschland's iinantieelen toestand te onderzoeken en een om de vlucht van het Duitsche kapitaal naar het buitenland na te gaan. Maar de overeenkomst, die Frankrijk met de Duitsche iudustriëelen aan Roer en Rijn sloot en die Frankrijken België een deel der opbi engst van de industrieën waarborgde, veroor zaakte een nieuw conflict, om dat Engeland van die opbrengst vertellen. Met haar snaaksche uitvallen verwekte zij de uit bundigste vroolijkheid, zoodat zelfs „schoonpapaatje" eerlijk moest bekennen, dat de vreugde op het Kiekersbruiloft niet zoo'n hoogtepunt had bereikt. Tine vestigde zich natuurlijk met haar ideaal-echtgenoot, op wien zij uitermate trotsch was, op haar mooie landgoed. Alsen had het geluk de compagnon van den directeur Leitner te worden. Deze laatste had in den loop der jaren maar al te zeer de capaciteiten van Alsen leeren waardeeren. Onder hun beider kundige leiding namen de zaken der „Sirius" een hooge vlucht, waarvan de roep» ver buiten Duitschland uitging. De zcmervacantie brachten Alsen en Ottilie steeds door bij Tine op haar heerlijk buiten verblijf. Omgekeerd bezochten Tine en haar man meermalen Berlijn om van de talrijke Ber- S'"nsche genoegens te profiteéren. elukkig en tevreden verliepen de jaren. Alsen hield zijn Ot tilie, zijn dierbare echtgenoot in hooge eere. Zij was het, die hem eens de reddende hand had toegestoken en hem van den ondergang redde. Aan haar had hij zijn levensgeluk, zijn tegen woordige positie te danken, aan Ottilie Dehnhardt zijn harten vrouw.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1