ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Merchandise Marks Act. Ts gehuwde vrouw* BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r jj s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Woensdag 19 December 1923 Nummer 2887 CM er ken wet.) In Engeland is een wetsont werp aanhangig, dat voorschrijft, dat op geïmporteerde consump tiemiddelen een merk zal zijn geplaatst, waaruit het land van oorsprong blijkt. Zooiets als voor de industrie met het „Made in Germany" al eenige jaren geldt. Het is begrijpelijk, dat in onze exportkringen hierdoor ongerust heid is gewekt, want de bedoe ling der Engelsche regeering is duidelijk. Al geruimen tijd wordt in Engeland een campagne ge voerd om het publiek duidelijk te maken, dat het hoog ge- wenscht is, uitsluitend producten van eigen bodem te gebruiken en zeker deze te prefereeren. Door de „Merkenwet" wordt dit gemakkelijk gemaakt. Het pu bliek zal oogenblikkelijk kun nen zien of het te doen heeft met geïmporteerde of wel met inlandsche producten. Onder dit laatste wordt het geheele „groote Kijk" dus ook de koloniën be grepen. Voor ons land komen hierbij nu vooral in aanmerking onze groenten en fruit en ook de zoogenaamde grove tuin bouwproducten als aaidappelen en uien. Ontegenzeggelijk be doelt het Engelsche wetsont werp den binnenlandschen pro ducent een voorsprong te geven op den importeur en te grooter zal die voorsprong zijn naarmate het publiek zal worden bewerkt om zich tot binnenlandsche pro ducten te bepalen. Gelukkig heeft zelfs „het groote Rijk" van alles niet genoeg en geldt ook voor het Engelsche publiek nog wel kwaliteit en smaak. Het komt ons voor, dat onzerzijds nu de oplossing moet worden gezocht in dit laatste. Wil En geland een Nederlandsch merk op Nederlandsche waren, om daardoor a.h.w. het Engelsche publiek bij voorbaat te bewegen zich daarvan te onthouden, „dan „moeten wij van onzen kant er „alles op zetten, om datNeder- FBtfHsïaBïeN. Harten Vrouw. DOOR HELLMUTH MIELKE, UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 46. Toen stond zij voor hem, in een eenvoudige, lichte huisjapon, die haar bekoorlijke gestalte des te sierlijker deed uitkomen, met haar fijne gelaatstrekken en de groote grijze oogen, die hem nu zoo rustig en vriendelijk schenen toe te lachen. Als een oud vriend reikte zij hem de hand. En daarna keuvelden zij met elkander. Zij stelde hem ook haar moeder voor, een eenigszins gebroken, stil in zich zelf ge keerde vrouw, die niet veel sprak en van wie Ottilie vol teedere bezorgdheid haar blikken niet afwendde. Maar de tegenwoor digheid der oude dame was toch oorzaak, dat het gesprek over niet veel anders liep dan over het bruiloftsonderwerp. Het zou al heel taktloos van Alsen zijn geweest, om het verleden aan te roeren en daarom vroeg hij haar slechts, hoe of haar tegenwoor- „landsch merk,die Nederlandsche „vlag zoo uiterst aanlokkelijk te „maken, dat het op de Engelsche „markten niet genegeerd kan „worden." We willen maar zeggen, 'dat wij veel en veel meer dan tot dusver geschiedt, onze aandacht moeten schenken aan onze uit- voerproducten. En verpakking, èn sorteering, èn kwaliteit, én gewicht zullen aan de hoogste eischen moeten voldoen. Als dat zoude gebeuren, dan kon het Engelsche balletje wel eens ver keerd springen en volledig onzen uitvoer ten goede komen. Maar dan moet het natuurlijk uitge sloten zijn dat een paar knoeiers onzen goeden naam zouden kun nen bederven. Veel van dat soort behoeven we niet te hebben om alle goede bedoelingen van bona fide producenten en handelaars te niet te doen. De laatsten moeten beschermd worden tegen de eersten en naar onze meening kan dat alleen gebeuren door onze uitvoerproducten aan een strenge controle te onderwerpen. Duseencontrole-dienstvan Rijks wege met al den aankleve van dien, controleurs, commiezen, buitengewone politie enz. We antwoorden daarop rustig, zoo'n vaart behoeft dat niet te loopen, want we hebben reeds uit het bedrijf opgekomen instellingen, die bij deze keuring niet alleen de uitmuntende diensten zouden kunnen bewijzen, maar die daar bij zelfs de leidende rol zouden kunnen spelen. Met name de veilingen zouden naar onze meening zeer goed met de keu ring kunnen worden belast. Wanneer de regeering er in slagen kon om in overleg met telers en handelaars voor elk product gangbare regels te stel len dan kon de uitvoering groo- tendeels aan de belanghebbenden zelf worden overgelaten. Wij drukken op de woorden „in overleg", want we zouden niet gaarne z;en, dat aan den wet gever alleen de bevoegdheid werde gegeven „de eischen vast te stellen, aan welke bij name te noemen producten moeten dige werkkring van onderwijze res haar beviel. „Die bevalt mij buitengewoon goed", zeide zij eenvoudig. „Ik leef geheel en al mee met mijn kleine leerlingen en ik ben den hemel dankbaar, dat ik eenmaal mijn examen gedaan heb, waar door ik mij nu aan dit beroep, dat mij lief is geworden, kan wijden. Ik heb thans voor mijn gansche leven een taak, die mij volkomen bevredigt". Op wat voor toon sprak zij deze woorden 1 Geen ziertje onderworpenheid scheen daarin te liggen, alsof zij werkelijk gelukkig was met haar lot. En toch kwam er daarna een smar telijke trek om haar lippen, zooals hij duidelijk zag. Was het mogelijk? Zou zij per slot van rekening toch dezen mensch, dien mijnheer von Flüge bemind hebben en erover treu ren, dat hij spoorloos verdwenen was Hij voelde in zijn binnenste een knagende, smartelijke pijn opkomen. Hij stond op om af scheid te nemen Ottilie's vrien delijke uitnoodiging en dank betuigingen beantwoordde hij slechts met eenige holle beleefd- heidsphrases. Op den bruilottsavond bij de voldoen." Nog eens, naar onze meening zijn hier de veilingen de aangewezen lichamen, welke gesteund door een wet, bij ex port leidend zullen kunnen op treden. We geven oogenblikke lijk toe, dat sommige veilingen zich dan zullen hebben te her zien. Geen minderwaardig goed mag dan voor export-doeleinden haar gebouwen verlaten. Inte gendeel, in de veilingsgebouwen zal vooreerst de uoiformiteit, zoo broodnoodig bij export, moeten worden bereikt. Niet alle telers kan opeens model-verpakking en sorteering worden aangeleerd, maar wel kan dien telers aan 't verstand worden gebracht, dat hun welbegrepen eigenbelang medebrengt, dat zij door vak kundige handen hun producten laten sorteeren en verpakken. De veilingen hebben dus te zor gen voor verpakkingslokaliteit en verpakkingspersoneel. Wij krijgen daarmede ook dit voor deel, dat alsdan vrij groote uni forme partijen te koop zullen kunnen worden aangeboden, wat de prijs in de hand zal werken. We hooren al bezwaren van onze tuinders, we kennen on'.e pappenheimers. A. en B. bren gen bijv. 1000 K.G. van de zelfde soort fruit naai de veiling en op hun „bon" krijgt de een 800 K.G., de tweede slechts 700 KG. eerste soort. Geschreeuw en geharrewar. Toch misplaatst, dunkt oni, want we moeten aan nemen, dat de verpakkers zon der aanzien des persoons zullen sorteeren, en die uitslag dus slechts te wijten is aan minder goeden groei of anderszins, in ieder geval aan omstandigheden, die buiten den wil van den teler liggen. Er is bovendien best een systeem in te voeren, waarbij de namen der leveranciers in het verpakkingslokaal totaal on bekend zouden zijn. Zooiets ge beurt bijv. bij coöperatieve sui kerfabrieken, waar in het tar- reerlokaal ter bepaling van het suikergehalte ook uitsluitend met nummers wordt gewerkt, een methode, waarin de landbou- weis absoluut vertrouwen stellen. Kiekers ontmoette hij haar weer, maar in dit vroolijke rumoer was voor een rustig gesprek onder vier oogen geen gelegenheid, en zoo kwam het dat hij meer met de anderen schertste dan met haar. Dat was me een plechtige dag, deze dubbele bruiloft in de Kiekersfamilie. De meisjes pronk ten in splinternieuwe japonnetjes, jchoonpapaatje had zijn ouden rok bij den kleermaker wat laten verwijden, omdat de ronding van zijn buikje dusdanige vormen had aangenomen, dat dit kleeding- stuk in zijn oude gedaante niet meer bij machte was het wel gedane buikje te omspannen. Het kleine, dikke mannetje was diep bewogenhij omhelsde de beide bruidjes telkens weer en gaf haar wijze lessen mee in den echt, hoe men een man diende te eeren en te behandelen. In de kerk gedurende de preek snoot hij onophoudelijk zijn neus. Bij de verklaring van den tekst, dat de vrouw haar vader en moeder had te verlaten, om zich geheel en al aan den man te wijden, toen .werd het hem eerst duidelijk, dat bij voortaan twee plaatsjes in zijn familiekring leeg zou vinden. Toen gleden een paar groote tranen langs de rood* Wat wij dus' willen, een streng gekeurde export, bezegeld met een Hollandsch merk, zou on tegenzeggelijk buiten eenige wet Om kunnen gebeuren, wanneer ieder belanghebbende mede werkte. Omdat dit denkbeeldig is, zal de wetgever een handje moeten helpen. We zouden nu aan geschie denis kunnen gaan doen. Toen jareD geleden een landbouw- ongevallenwet in uitzicht werd gesteld, werd uit het vrije be drijf de Landbouw-Onderlinge geboren. Deze is geroeid, heeft vele geesten bekeerd, maar toch moest ten slotte de wetgever de laatste onwilligen met de zweep onderdak brengen. Wel is door dit „particulier initiatief bereikt, dat thans e groot deel van de uitvoering der landbouw-onge vallenwet in haar handen is ge legd, zeer ten gerieve van de belanghebbenden. Eenzelfde lijn zou nu gevolgd kunnen worden bij het vaststel len van regelende bepalingen ten aanzien van uitvoerpiouuclen maar we zouden de belangheb bende alvast willen aanraden Pakt zelf aan, wacht niet op den stok van de regeering, begrijpt Uw eigen belang en roept den steun van Uw organisaties in om te maken, dat het door Engeland gevraagde merk worde een reclame voor het Nederlandsche product. Van de vele problemen, die in onzen modern-industrieelen tijd op den voorgrond treden en ernstig om oplossing vragen, is dat van de gehuwde vrouw zeker wel een van de moeilijkste. Reeds van 't eerste oogenblik af, dat de gehuwde vrouw haar intrede deed in fabrieken of magazijns of werkplaatsen, kan toren of ambtelijke instituten, trad dit probleem op den voor grond en in de laatste jaren is meer dan één artikel aan dat onderwerp gewijd en mag de wangen van den kleinen, ronden heer Kieker, en hij waB na de huwelijksvoltrekking opvallend stil en terneergeslagen. Alsen had Ottiilie in een rij tuig afgehaald zij reden samen naar de Kiekers en naar de kerk. Ottilie droeg een wit, zwaar zijden japon en een eenvoudig, doch kostbaar sieraad in haar blond haar. Maar gedurende den rit wisselden zij slechts wei nig woorden met elkander. En toch had hij gewenscht, dat het rijtuig nooit stilhield en zij maar steeds verder met elkan der reden, al was het dan ook zoo stil en zwijgzaam. Het bruiloftsdiner had schoon- papaatje in een Berlijnsch res taurant laten aanrichten. Dit restaurant stond bekend voor een goede keuken, en bovendien lag achter de zaal een heel aar dige tuin, die voor deze gelegen heid voor de bruiloftsgasten ge reserveerd zou worden. Het was een vroolijke. echt gezellige bruiloft, waarvan de genoegens ook hierdoor niet verstoord werden, toen schoon- papaatje in een lange toespraak over de waarde van den huwe lijks-staat van ontroering niet over het begin heen kon komen en bijna weenend weer moest gehuwde vrouw, die buitenshuis door loonarbeid in haar behoef ten voorzien moet, zich in de algemeene belangstelling ver heugen. Een belangstelling die thans, nu van hoogerhand de gehuwde ambtenaressen vermoe delijk uit den ambtelijken dienst ontslagen zullen worden, nog is toegenomen. De sociale nood is ook hier de oorzaak van de afwijking van de natuuriijke bestemming der vrouw. Weinigen toch, die zou den wiilen volhouden, dat de plaats van de gehuwde vrouw niet in eerste instantie in het huisgezin is. Een ideaal-toestand is natuurlijk, dat de man het brood voor het gezin verdient en de vrouw haar plaats in de huishouding inneemt. De beste huisgezinnen zullen steeds daar gevonden worden, waar de vrouw zich aan haar natuurlijke taak, de gezinsverzorging, zal kunnen geven. Maar niet altijd kan dit plaats vinden. De sociale nood maakt het nu eenmaal onmogelijk om steeds en te allen tijde te kun nen zorgen, dat ideaal-toestan- den kunnen worden geschapen. Niet altijd is het loon of het salaris van den man voldoende om in de vele behoeftsn van het gezin te voorzien. Ook zijn er gezinnen, waar de man door ziekte of anderszins niet in staat is het brood te verdienen of waar de vrouw, bij overlijden van den man onver zorgd achtergelaten, voor de kinderen of andere familieleden het noodige moet verdienen. Zoo wordt menige huisvrouw door de harde noodzakelijkheid, en wellicht tegen haar zin, gedwon gen om buitenshuis tegen loon te gaan arbeiden. Dat deze toestand geen ideale is en zelfs eenigszins een mis stand is, zal door de meesten wel erkend worden. Want bij den arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken of kantoren moet het gezin toch altijd min of meer de dupe worden en kan het niet uitblijven of vooral de kinderen lijden hieronder. Dat gaan zitten, waarop de beide bruidjes onder een stroom van tranen wedijverden hem af te kussen en zelfs de beide schoon zoons aanstalten maakten, aan deze voor den ouden Kieker blijkbaar troostvolle behandeling deel te nemen. Na den gezelligen maaltijd begon natuurlijk het dansen. Alsen danste met Ottilie en wederom kwam die dag weer in zijn herinnering, toen hij voor den eersten maal in het lage benauwde zaaltje in een café op de „Hasenheids" met haar ge danst had. Hij waagde daarop een toe speling te maken en zij glim lachte wat zwaarmoedig. Zij spraken toen verder over de vroolijke Tine en Alsen vernam dat Tineke al reeds een geluk kige verloofde was. Het was een gelegenheid voor hem om het verledene weer eens wakker te schudden, maar hij kwam niet zoo ver. Ottilie werd door een der bruidegoms ten dans gevraagd en Alsen moest met de bruidjes dansen. Daarna kon hij haar in de verwarring van al die groepen menschen niet meer terugvinden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1