Hulp aan Duitscliland. Binnenland. Rechtszaken. Qemengd Nieuws algemeenen toestand nog lang geen sprake is. Moge er hier of daar in enkele branche's ook al eenige verbetering zijn waar te nemen, de cijfers toonen nog maar al te duidelijk aan, dat de algemeene toestand nog verre van gunstig is te noemen. Zoo bedraagt b.v. de daling der in komstenbelasting in 1921 bijna 173 millioen, in 1922 113 milli- oen en in 1923 ruim 95 millioen, terwijl de indexcijfers der werk loosheid een geregelde stijging vertoonen. Bedroeg dit cijfer in 1916 nog 5.1, in 1920 gaf dit aan 5.8 in 1921 reeds 9, in 1922 reeds 11, terwijl alle teekenen er nu reeds op wijzen, dat dit voor 1923 minstens op 16 zal moeten worden gesteld. Volgens de statistische gegevens telt ons land op het oogenblik dan ook tusschen de 90.000 a 100.000 werkloozen. De toestand in ons land is geenszins het gevolg van natio nale verhoudingen of gebeurte nissen, maar integendeel zuiver het gevolg van de internationale economische excesses. De gebeurtenissen als gevolg van den oorlog en de daarmee verband houdende politieke, eco nomische en sociale wijzigingen hebben geleid tot een groote verstoring van de Europeesche maatschappij, tot een verminde ring der productie, een ^ontred- dering van het financiewezen en van den crediettoestand, tot een wanverhouding tusschen geld en goederen, waardoor ook onze welvaart en industrie wel ernstig geschokt moesten worden. Onze economische bloei steunde niet op eigen voortbrenging, doch op dien van andere cultuurvolken en toen bij onze naburen de ineenstorting kwam, moesten wij noodzakelijkerwijze wel volgen. En de vraag it of door die in ternationale ineenstorting de eco nomische verhoudingen tusschen de verschillende werelddeelen onderling niet een algemeene verandering hebben ondergaan. Dat bij dit alles ook onze in- dustrieelen niet bij de pakken neerzitten en er integendeel op uit zijn om door reconstructie van de productie voor handel en industrie betere bestaansmo gelijkheden te scheppen, is iets wat verblijden mag. Zoo kwam b.v. op het op 3 December jl, te 's-Gravenhage gehouden Reconstructie-Congres der Alg. R. K. Werkgeversver- eeniging ook de aangelegenheid verlaging der productiekosten door reconstructie ter tafel en werd dit onderwerp in een goed geoutilleerde rede door den heer Ch. Stulemeijer behandeld. Een verslag van dit congres is in middels in de voornaamste bla den verschenen en mogen wij den hoofdinhoud hiervan bekend achten. Terecht wees hierbij genoemde heer op het feit, dat men lang en heftig debatteeren kan over de vraag van de verdeeling van den rijkdom en over het aan deel, dat vaststaat dat allen be lang hebben bij de volkswelvaart. Niemand die dit zal willen tegenspreken, tenzij men ideeën is toegedaan, die nu eenmaal buiten het raam van een be hoorlijk functionneerende maat schappij vallen en in onze da gen dus geen waarde hebben, Verlaging der productiekosten door een behoorlijke en uitvoer bare reconstructie van de be staande voortbrengingsvormen en blijvende binnen het raam van onze huidige maatschappij kon de verlossing brengen, waar naar thans reeds jaren met ver langen wordt ingezien. Maar die verlaging zal niet gekneld mo gen worden in het eng corset van nationale toepassing, doch zat tot stand moeten komen in internationaal verband. Gestreeft zal moeten worden na nivel leering van de kostprijzen in heel Europa, waarbij ook een stabiliseering der wisselkoersen niet over het hoofd mag worden gezien. Rekening zal er mee moeten worden gehouden dat Je pro ducten daar vervaardigd moeten worden, waar de natuurlijke ge legenheid de meest geschikte is. Dat hierbij ook de internatio nale verhoudingen van de Euro- peesch volken 'n factor van be- teekenis zijn ligt voor de hand. Dinsdag is onder leiding van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis een ver gadering gehouden van de voor naamste organisaties die op het oogenblik hulp verleenen aan Duitschland. Onder leiding van het Ned. Roode Kruis zal in de week van 17 en 24 December een alge meene collecte in den lande worden gehouden, waaraan deze organisaties krachtdadig zullen medewerken. Uit de inkomende gelden krijgt iedere organisatie een percentage, dat gisteren ter vergadering werd vastgesteld. Met algemeene stemmen werd besloten dat een derde der in komende gelden zal besteed worden om de behoeftige Neder landers in Duitschland te steu nen, terwijl de twee derde aan de Duitsche bevolking zal ten goede komen. De collecte welke voor de noodlijdende iu Duitschiand voor het Algemeen Nederlandsch Vakverbond op 20 December gehouden zou worden, komt hierdoor te vervallen. Dinsdag vertrok van Rotter dam de eerste Roode Kruis trein naar Duitschland. De wagons zijn gevuld met aangekochte levensmiddelen voor de vijf keu kens te Berlijn en te Essen en met voedingsmiddelen en andere artikelen, welwillend door het Nederlandsche publiek afgestaan. De lading van den trein verte genwoordigt een waarde van 55.000' Een aantal wagons met in hoofdzaak landbouw producten, eveneens aan het Ne derlandsche Roode Kruis voor noodlijdende Nederlanders en Duitschers afgestaan, werd recht streeks naar verschillende plaat sen in Duitschland gedirigeerd 8000 K.G. kleeding, voor een groot deel tezamen gebracht en door het Algemeen Kleer- comité voor Duitschland en Nederland, werd ook met den trein medegevoerd. Zoowel Nederlanders als Duit schers zullen tot de keukens toegang hebben en profiteeren van de uitdeeling van levens middelen en kleeding. De exploitatie der keukens, waar voor f5 éen persoon ge durende een maand gevoed wordt, is voor drie maanden gegarandeerd. Verlenging van dit tijdvak of uitbreiding van 't aantal porties kan plaats hebben wanneer voldoende fondsen of levensmiddelen bij het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, Den Haag, inkomen. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Uit Den Haag wordt aan de Telegr. gemeld, dat aan het personeel van den postchèque- en girodienst, met ingang op gisteren, een dienstverlenging is opgelegd in verband met de voorbereidingen voor de offici- eele heropening van den dienst op 1 Januari. De waarnemende directeur, de heer Van 't Hooft, zal op dien datum zijn functie neerleggen en naar de Nederlandsche Bank terugkeeren. Breskans. In ons vorig nummer vermeldden we, dat alhier een Christelijke Zangvereenigi- ging was opgericht, dit moet zijn M u z i e k-vereeniging. Woensdagmiddag kwam de tram, die om 12 uur uit Oostburg vertrekt, alhier met drie kwartier vertraging aan, wegens het bre ken van een as, even buiten Oostburg. Eenige reizigers misten daar door de aansluiting met boot en trein. Heden slaagde voor het Mercurius-examen Rekening- Courant Boekhouden de heer M. Verschelling alhier. Donderdagavond werd in het gebouw Weijkman alhier een Radio-avond gegeven, door de firma v. d. Meer uit Vlissingen, verklaart door den heer Van Dolder, welke heeren door een tweetal ingezetenen hiertoe wa ren uitgenoodigd. Bij den aanvang konden de toehoorders, ongeveer 70 per sonen, de weerberichten, van den Eifeltoren uitgezonden, verne men. Hierna werd door genoemden heer Van Dolder op zeer duide lijke wijze de draadlooze Tele grafie en Telefonie uiteengezet. Ook gaf hij een zeer duide lijke uiteenlegging van een ont- vang-toestel, zooals hedenavond was opgesteld. Hoever men het met de draad looze reeds gebracht heeft, schetste hij door het draadloos laten uitvaren en besturen van een onbemand oorlogschip, het welk men de haven liet uitvaren, in zee stilhouden, de kanonnen in gereedheid brengen, afschie ten hiervan, weer in normalen staat brengen en terugkeeren in de haven. Dit alles gebeurt draadloos van af de wal. Ook gaf hij een duidelijk beeld van het ontstaan van den don der en den bliksem. Ook werd door hem duidelijk gemaakt het draadloos over seinen van fotogrsfiëen. Na zijn rede werd overgegaan tot het laten hooren van Muziek en Zang, opgevangen van het Radio-station te Biussel. Het was een leerzame avond, zoodat de ondernemers veel succes hadden. Wateplandkerkje. Alhier ia opgericht een Duivenvereeni- ging, onder den naam van „Luchtvermaak". Het bestuur is samengesteld als volgt H. Meervis, Voorz., J. Wijn- gers, Secr.-Penningm., M. Geel hoed, Iz., E. Ongena en C. Mornhout. Het doel dezer vereeniging is op eigen gelegenheid prijsvluch- ten uit te schrijven. Vroeger waren zij aangesloten bij IJzen- dijke. Sehoondijka. Bij de Donder dag alhier gehouden aanbeste ding van de verbouwing van een Villa voor het stichten der Landbouwschool werd ingeschre ven door de heeren J. Cruson, Breskens, 2558 W. Leenhouts, alhier 2526 J. de Winde, 2410 Wieleman, Hoofdplaat 1990 J. van Lare, alhier 1810 P. Brugge, Groede 1800 Sluis. Door het Protestantsch Tehuis ,Rozenoord" alhier zijn ontvangen van de Rozenkwee- kerij A van Uxem-v. d. Lijcke te Groede, enkele struiken van de door genoemde kweekerij eigen gewonnen nieuwe Roos van 1923 Marie van Uxem", welk geschenk door Rozenoord dankbaar werd aanvaard. Hoofdplaat. De aanvoer van Suikerbieten aan de haven alhier is Woensdag j.l. geëindigd. Er zijn dit jaar ongeveer 25 millioen K.G. aangevoerd, vorige jaren gemiddeld 12 a 13 mi'lioen. K.G., wel een bewijs dat de boeren steeds meer en meer Suikerbieten beginnen te ver bouwen. IJzendijke. Zondag werd bij Aug. de Witte alhier een biljard-concours gehouden. De le pi ijs werd behaald door de Hoeke alhier en P. de Hullu van Schoondijkede 2e prijs door de Puy en P. Wijffels alhier en den 3en prijs door W. Willems en J. Clay», alhier. Bij Koninklijk Besluit van 10 dezer is benoemd tot burge meester van Westdorpe, de heer F. A. Hendrikse, alhier. Heden slaagde voor het examen Rekening-Courant Boek houden, instituut Mercurius te Amsterdam, Joz. Dierikx alhier. Oostburg. Onder leiding van den Heer Burgemeester alhier werd in „den Eenhoorn" aldaar eene vergadering gehouden van alle gemeentebesturen uit Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen ter bespreking der inrichting van een sterilisatie-inrichting inge volge de Vleeskeuringswet. Elf gemeenten waren op de verga dering vertegenwooi digd. Gezien het groote belang der betrokken landbouwers waren de voorzit ters der Afdeelingen van den Zeeuwsche Landbouw Mij en van den Christ. Boerenbond me de ter vergadering aanwezig. Besloten werd eene commissie te benoemen, welke de noodza kelijkheid en rentabiliteit van een dergelijke inrichting zal onder zoeken. Tot commissieleden werden benoemd de Heeren P. Erasmus, J. Berkers, M. Wagtho, en A. Hendrikse, resp. Burgemeester der Kringgemeenten Oostburg, Sluis, Groede, en IJzendijke en de Heeren A. Leenhouts en A. de Milliano, reep. voorzitter der afd. Oostburg van de Zeeuw sche Landbouw Mij. en van den Chr. Boerenbond. In de zaal van den heer de Vuvst te Oostburg werd Donderdagavond een liefdadig heidsconcert gegeven voor nood lijdend Duitschland door de zangeres Mevr. Fredy Faber- Groneman met begeleiding der luit. Medewerking werd verleend door het lid van het Meininger Staatsorkerst, de klarinettist Wie bel. De thuisblijvers-muzieklief hebbers hebben veel gemist, daar het een schitterende muziekavond was. Donderdag werd de Wed. D. G, in de Brouwerijstraat ge grepen door de auto van den heer de Z. van Zuidzande. Hoe wel de automobilist uit alle macht remde kon hij eene aan rijding niet voorkom in. De oude vrouw werd in een naburig huis binnengebracht, waarna zij per brandcard werd vervoerd. De aangeredene kwam gelukkig vrij met uitwendige verwondin gen en gescheurde kleeren. Bij den werkman S. op het gehucht Scherpbier onder deze gemeente is des nachts eene poging tot inbraak gedaan, terwijl men den dader nog niet heeft kunnen te pakken krijgen. A.s. Zaterdag wordt in het Beursgebouw te Oostburg eene gvmnastiekuitvoering ge geven aoor de gymnastiekver- eeniging Olympia. Het program ma vermeld een 15-tal gymnas tische nummers, benevens twee voordrachten. In aanmerking genomen den ijver, dien de lei der dezer vereeniging aan den dag legt, verwachten we dan een schitterende uitvoering, zoo dat het publiek zich dien avond kostelijk zal amuseeren. Het programma vermeldt nummers zoowel voor de leden als adspi- ranten, o.a. pyramiden, vlag- oefeningen, fantaisie, gymnas tiek enz. Aardenburg. De Aarden- burgsche Korfbalclub „A. K. C." zal op Donderdag 20 December in haar clublokaal op feestelijke wijze het tienjarig bestaan vieren. Sehool- en Kerknieuws. Breskens. Benoemd tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. al-iier, de heer J. Ph. Wesdorp, in de plaats van den heer J. van de Plassche, die als zoodanig heeft bedankt. Retranchement. Bij de gehouden stemming voor twee notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier is bij de eerste stemming gekozen de heer Adr. Masclee en bij de tweede her stemming over i erschillende per sonen, werden de meeste stem men uitgebracht op den heer Joh. de Keunick. Oostburg. De HeerP.J. Car- mejoole, vroeger alhier is be noemd tot onderwijzer met ver plichte hoofdakte te St. Maar tensdijk. POSTERIJEN. Breskens. Met ingang van 15 dezer zijn gedurende een maand Kerstzegels van en 15 cent, met een frankeerwaarde van 2 resp. 10 cent aan de kantoren verkrijgbaar. De voorhanden hoeveelheid is beperktzoodat in overweging gegeven wordt spoedig te koo- pen. Zoo noodig kunnen dan nieuwe voorraden worden aan gevraagd. De geldigheidsduur is onbe perkt. PredikbeuJ**en- Ned. Herv. KbkK- Zondag 16 Dec. 1923. Biervliet n 2 u ds Bremer. Breskens v 91/, u ds Btemer. n 1.30 u Zondagschool. n 51/,) u ds Bremer. Collecte noodlijdende kerken bi personen in beide Godsdienst oefeningen. Groede n 2 u ds v Griethuijsen. Doopbediening. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 9.30 u ds Schol te. Nieuwvl. v 9.30 di v Griethuijsen Waterlandk. n 2 u ds Castelein. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Beukenhorst, van Sluis. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Verwezen naar de terecht zitting met gevangenhouding P. F. d. L., 22 j., zonder be oep en zonder vaste woonplaats, (af komstig uit Philippine), gedeti neerd te Middelburg, ter zake van kerkdiefstallen te Eede, Aardenburg en Koudekerke. Ter openbare terechtzitting voor Burgerlijke zaken van Woensdag werd verkocht een woonhuis, schuren en erf, staande en liggende te Biervliet, Sectie D no. 177L groot 1 Are, 32 c.A., met het recht van erlpacht op den grond. Kooper werd de heer Mr A. H. Kuijpers q. q. voor 760. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 11 Dec. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.85f 15.35 Aangevoerd 35000 stuks. Oostburg, 12 Dec. Tarwe f 10.75—f 11.75. Gerst f 9.50-f 11.00. Erwten f22.00-f 24.25. Rogge f 10. f IO.75 Bruine boonen f15.00 f25. Haver f9.00 f 10.00 Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f2.64-t 2.65, Ponden f 11.43-f 11.47, Mark f0 59- f 0.62 p. billioen, Belg. Fr f 11.95 f 12.10, Fran8che francs f 13.976 f 14.125, Kronen (afgest.) f0.36- f 0.40. EEN KIND VERDRONKEN. Het parket uit Am.terdam heeft te Diemen een o iderzoek ingesteld naar de oorzaak van het verdrinken van de 8 jarige Melisje. Het onde-aoek heelt uitgewezen dat het kind niet altijd door een stiefmoeder vrien delijk werd behandeld. Dikwijls moest hst den nacht in een schuurtje doorbrengen vaak werd het 's avonds zwervende aangetroffen. Op een Zaterdagavond ging de moeder althans zij be weert een emmer water uit de sloot halen. Het ouds'e kind volgde haar in nachtgewaad en op bloote voetjes. Terwijl de moeder zich bukte om den em mer onder water te dompelen, moet het kind vlak achter haar in de sloot zijn gevallen. De vrouw deelde mede dat zij een paar kringetjes waargenomen en verder niets meer van den stum- perd heeft gezien óf gehoord. Hevig verschrikt is zij wegge- loopen en begon om hulp te roe pen. Op haar geschreeuw kwa men buren toeloopen, wien zij het ongeluk mededeelde. Even later werd Melisje opgehaald. De levensgeest waren gewe ken. Het lijkje is in beslag geno men en ter sectie naar het Wilhelininagasthuis te Amster dam vervoerd. Het onderzoek, in hoeverre hier van misdaad sprake kan zijn, duurt voort.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2