ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkse!) Oveizicht, RsconatructiSe- 1 •cSKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS P,07s$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Zaterdag 15 December 1923 Nummer 2886 W'ie het onderste uit de kan wil hebbenNietwaar? Toen Lloyd George hun wil niet wilde doen, meende de protectionisten 't wel zonder hem en zijn libe rale hulptroepen te kunnen stel len. En de kiezers van Enge land gaven hem gelijk. Meteen meerderheid van 70 bleven ze de baas in het Lagerhuis. Maar dat gelijk hadden ze gekregen onder voorwaarde, door Bonar Law afgelegd, dat ze geen pro tectie zouden invoeren. Eerlijk als de Engelsche politici over 't algemeen zijn, achtte Baldwin zich door die belofte gebonden. Maar hij achtte het overwicht der conservatieven sterk genoeg om met de protectie als inzet, een nieuwe verkiezing te wagen. Dat is hem tegen gevallen. Op eene overduidelijke wijze heeft het Engelsche volk hem te ver staan gegeven, dat het van deze protectie niet gediend was. Maar de geweldige nederlaag der con servatieven moet toch waarschijn lijk ook nog wel uit andere oor zaken verklaard zijn. Ongetwij feld zullen de Engelsche kiezers zich drukker gemaakt hebben over de vraag, of hun schoenen en huiskleeren duurder zouden worden en of het waar was, dat de vermeerdering van de be drijvigheid in de Engelsche in dustrie, die van de invoerrechten het gevolg moest zijn, niet wel licht het Engelsclie handelsleven op noodlottige wijze zou ver storen, dan over de Roer-bezet ting en de Eransch-Engelsche vriendschap. Maar voor de uitspraken van de liberalen en de arbeiderspartij, dat Engeland'8 gezag in de we reld tot dichtbij het nulpunt was gedaald, dat de ontreddering van Europa voor het grootste deel de schuld was van de ook in Engeland heerschende ma laise en dat de slappen, half slachtige politiek, die de regee- ring tegenover Frankrijk voerde, daarvan de oorzaak was, daar- j^öïïsïsgTeK. Harten Yrouw. DOOR HELLMUTH M1ELK.E. UIT HUT DU1TSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 45. Maar genoeg, julfrouw Dehn- hardt zal op onze dubbele brui loft aanwezig zijn zij gaat thans veel met ons om, want sinds Paachen is zij collega van Anna en Sophie geworden onder wijzeres van een openbare school! Wat zegt u daar wel van? Ja, daaraan kan men zien, hoe goed het is, als men aU meisje iets geleerd heeft, meent mijn Anna. Ik geloot ook, dat de financieele omstandigheden van haarmoeder na den dood van den directeur in 't geheel niet zoo gunstig waren; van de levensverzeke ringssom, die haar werd uit betaald, moeten beiden zelfs nog schulden van den directeur heb ben betaald. Enfin dat is nu voorbij; zij is werkelijk eenheel verstandig meisje en nog altijd een aardige verschijning u kunt zich geen betere dame wenschen. Dus maakt u ons maar gauw gelukkig met een toestemmend voor zullen wel de Engelsche kiezers ontegenzeggelijk gevoe lig zijn geweest Het Engelsche volk wenscht over 't algemeen ongetwijfeld de handhaving van de Fransch- Engelsche vriendschap. Maar het wenscht die niet ten koste van alles. En in de eerste plaats wenscht het zeker de handha ving van Engeland's gezag en Engeland's belangen. Maar het i9 te nuchter om niet te zien, dat die beide door Frankrijk in 'tgeirang worden gebracht. En de aard van het Engelsche volk brengt mee, dat nu het dat ziet, het ook opmerkt, dat het belang van Europa deerlijk in de knel raakt en Engeland ver plicht is, daarvoor op te komen. Er zijn teekenen te over, die er op wijzen, dat de oogen van het Engelsche volk steeds verder opengaan voor de fatale gevol gen van de internationale poli tiek, zooals die thans mder F'rankrijk's leiding gevoerd wordt en voor de noodzakelijkheid het roer dier politiek radicaal om te gooien. De rede, door Smits destijds in de rijksconferentie gehouden, heeft ongetwijfeld in geslagen en in brede kringen instemming gevonden. Men be gint het tijd te vinden, dat alle krachten van het Britsche rijk, op z'n hoogst gespannen, aan gewend worden om eindelijk de wereld te herstellen en acht zich gevleid, dat Engeland daartoe iu staat wordt geacht en de wereld voor dat herstel naar Engeland opziet. De gedachte, dat men in overeenstemming met Amerika handelt, geeft aan deze opvattingen en den wil, die eruit geboren wordt, belang rijker steun. En het is niet het minst het verzet, dat Frankrijk tegenover de Engelsch-Ameri- kaansche pogingen geboden heeft waardoor de stemming tegen over Frankrijk verbitterd en het besef, dat een andere en vast besloten houding tegenover Frankrijk noodzakelijk is, toe genomen is. Frankrijk heeft dat ongetwij- antwoord, waarop mijn meisjes allen met het grootste verlangen wachten. Zij zenden u duizend groeten naar Brussel, waarbij zich van harte aansluit in de hoop op een spoedig weerziens, V3w oude vriend, Kieker". Dat goeie, ouwe schoonpa- paatje 1 Alsen wenschte wel, dat hij hem kon omhelzen, toen hij dit epistel gelezen had, waarbij een sierlijke, keurig uitgevoerde uitnoodigingskaart was gevoegd. Zoo kwam hij nu dan toch weer eindelijk naar Berlijn terug na twee lange jaren. Slechts een brief had hij in dezen langen tijd van Ottillie ontvangen, en wel toen zij hem na den dood van haar vader voor zijn af scheidsbrief dankte, waarin hij haar tevens zijn deelneming met haar verlies had betuigd. Het waren maar enkele velletjes ge weest, maar door de weemoedige droefheid, die hij erin had ge lezen, had hem toch als een veelbelovenden heiligen groet haar zegewensch toegeklonken: ,lk hoop dat u gelukkig mag worden 1" Tevergeefs had hij tot nu toe alle mogelijke moeite gedaan om in Berlijn weer eens een feld begrepen. En in de laatste paar weken was Pélncari's hou ding opmerkelijk Teel noncha lanter geworden. Maar het was te duidelijk, dat die verandering onder de invloed van de Engel sche verkiezingen sfond, dan dat zij nog voor den itftslag betee- kenis kan hebben. En de En gelsche kiezers hebben dan ook in de eerste plaats voor den vrijhandel, maar daarnaast ook tegen Frankrijk, dat wil zeggen tegen de tegenwoordige l'ran- sche politiek partij gekozen. Poincare voelt dat. En buiten Engeland is er wellicht niemand, die met meer spanning de vor ming van het nieuwe Engelsche ministerie afwacht dan hi;. Want er bestaan nog allerlei mogelijk heden en daarom voor Frankrijk nog allerlei kansen. Het behoeft nog la ig niet zeker te zijn, dat Lloyd George, die zich den laatsten tijd zoo heltig tegen Frankrijk gekeerd heeft enwien ook de Franschen niet gespaard hebben minister van buitenland- sche zaken wordt of zelfs maar lid van de regeering. Maar veel kans erop is er wel. Het voortbe staan van een zuivei conservatie ve regeering lijkt na de neder laag, nu dè conservatieven nog slechts ongeveer 200 van de Oio zetels in het Lagerhuis bezet houden, waar ze eerst een meer derheid van 77 stemuisn hadden vrijwel uitgesloten. Maar geen der twee oppositie-partijen zijn op zich zelf sterk genoeg om een meerderheid te vormen. Een coalitie van partijen is dus onver mijdelijk. Daarvoor komt in aan merking een zamengaan van conservatieven en liberalen als destijds onder Lloyd George oi een van liberalen- en arbeiders partij, daar een verbond tusschen conservatieven en arbeiderspartij feitelijk ondenkbaar is. In beide combinaties is dus de liberale partij vertegenwoordigt en zal ongetwijfeld Lloyd George een voorname rol spelen en als oud minister en vroegere leider der Engelsche buitenlandsche politiek allicht kans hebben op|de porte- aanstelling te krijgen. De gang van zaken had hem het eerste jaar niet in de gelegenheid gesteld verlof te nemen nu was het mogelijk en ook zonder de uitnoodiging voor de bruiloft was hij vastbesloten geweest om een gedeelte van dezen zomer in Berlijn door te brengen. Nu kwam deze- invitatie dubbel van pas. En hij schreef schoon- papaatje een heel hartelijken dankbrief. Op zekeren morgen werd er bij de Kiekers gebeld en toen Paula open deed, zag zij zich plotseling tegenover een deftig, flink gebouwd heer, die haar vroolijk toelachte. .Mijnheer Alsen 1 Menschen, kom toch, mijnheer Alsen is er en nog wel met een vollen baard I" Zij zou hem in haar groote vreugde bijna omhelsd hebben, hoewel zij juist een stoffer in de hand hield. Hij werd meer geduwd en getrokken naar de huiskamer dan rustig binnengeleid. Mama en de beide bruidjes, de laatsten met een verlegen gelukkigen glimlach, kwamen aangesneld om hem te begroeten. Alleen de beide onderwijzeressen waren niet thuis en schoonpapaatje was op zijn bureau. feuille van buitenlandsche zaken. Wat dit voor de Franschen be- teekent, kunnen Lloyd George's uitlatingen in Amerika zeggen. Voor Duitschland zou allicht de ruil niet slecht zijn, al behoeft die zeker voorloopig nog niet op bizondere vergemakkelijking van zijn positie te hopen, zoodat de machtigingswet, die ondanks den tegenstand van Duitsch-na- tionalen, communisten en een deel der socialisten, is aangeno men nog wel te pas kan komen. Maar ook voor Amerika kan een dergelijke wisseling van ministers beteekenis krijgen. President Coclidge's boodschap aan het congres, heeft getoond, dat er in het buitenlandsch beleid van wijlen president Harding, niet veel verandering zal worden ge bracht. Maar ook onder Harding was reeds een neiging merkbaar om de houding tegenover Europa wat minder strak te maken. En vooral voor nauwere samenwer king met Engeland schijnt wel stemming te bestaan. Lloyd George nu is een geestdriftig voorstander van zulke samen werking. En wat deze impulsieve en ongetwijfeld energieke En- gelschman wenscht, pleegt hij ook met alle kracht te bevorde ren. Voor het geval de arbeiders partij in de regeering vertegen woordigd wordt, zal zeker, ook Rusland van den uitslag der verkiezingen kunnen profiteeren. Maar zelfs wanneer zij er buiten blijft, kan, waar een conservatief- liberale coalitie altijd een eenigs- zins wankele meerderheid vormt, de tot bijna 200 zetels verhoogde sterkte der arbeiderspartij op de verhouding tot Rusland moeilijk geheel zonder invloed blijven. Voor Europa in het algemeen kan de Engelsche regeerings verandering slechts gunstig zijn. Al kan men moeilijk een radi cale ommekeer in het buiten landsche beleid van Engeland verwachten. Het is wel zeker, dat een regeering, waar op libe ralen ot arbeiderspartij deze of beide een sterken invloed uit- Het was me een handen schud den en vragen over en weer van je wel8te, en in de eerste plaats werd natuurlijk de bruiloft breed voerig besproken, die overmor gen zou plaats vinden. .Stel u voor, vadertje heeft zelfs champagne besteld I" riep de vorstelijke Paula. Ik heb mijn heele leven nog geen cham pagne gedronken, maar op mijn bruiloft moet er ook champagne gedronken worden". „En mij heeft men juffrouw Dehnhardt als tafeldame toe gedacht vroeg Alsen. .Verheug u daarover, mijn heer Alsen. Dat is de aller knapste natuurlijk jullie beiden uitgezonderd". .Aangezien ik de eer heb om in gezelschap van juffrouw Dehnhardt twee bruidsparen naar het altaar te geleiden, zou ik graag deze jonge dame te voren mijn opwachting willen maken. Mag nc misschien haar adres even weten .O, de Dehnhardts wonen hier heel dicht bij op de Schön- hauser laan", zij Klaartje, „Maar u treft juffrouw Ottilie nog niet thuis. Zij is nog op school". ,Dan zal ik haar in den loop van den middag een bezoek brengen". .Ondanks het gezellige, vroo- Ingezonden Mededeeling. Gesprongen Winterhanden en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 cent. Bij apothekers en diogisten. oefenen met de huidige, voor ons werelddeel zoo verderfelijke politiek van Frankrijk, niet meer mee kan gaan. Het spreekt bijna van zelf, dat bij de vermindering van inkom sten, die allerwege geconstateerd wordt, men er naar streeft door reconstructie de productiekosten te gaan verlagen. De steeds voort durende ma laise in de industrie, waarvan als gevolg een gedrukt zaken leven, gaat noodzakelijk met een vermindering aan inkomsten ge paard. Zoowel de fabrikanten als de beleggers, de hoofd- als de handarbeiders zien hun in komen geregeld achteruitgaan en heel het maatschappelijk en finantieel leven onder\indt daar van een noodlottigen terugslag. Wanneer groote groepen van de bevolking hun koopkracht ver liezen, de industrie, instede van te gaan opleven, maar blijft kwij nen, waardoor vooral ook voor het arbeidende deel der natie de kans op werkgelegenheid slinktdan ligt het voor de hand dat naar verbetering gezocht wordt. Het spreekt dan ook bijna van zelf, dat thans meer en meer een ernstig verlangen naar voren komt om door gezonde recon structie de productie te doen herleven, waardoor zoowel de werkgevers als de werknemers bate zouden vinden en de be staansmogelijkheid onzer indu strie zou kunnen toenemen. Voor wie geregeld de statis tische mededeelingen nagaat, zal het nu toch wel duidelijk zijn, dat er van verbetering van den lijke gekeuvel der meisjes, kon Alsen het toch niet lang bij de Kiekers uithouden. Hij beloofde om tegen den avond terug te komen en verzocht vooral de hartelijke groeten aan schoon papaatje over te brengen. Zijn hart klopte sneller, toen hij 's middags het huis op de Schonhauserlaan binnentrad, van verlangend wachten. Ja, de tijden hadden ook hier veel veranderd, toen hij aan het weelderige ge bouw in de Königgrützerstraat dacht, waar zij eens gewoond had. ,De juffrouw is thuis. Wie kan ik zeggen dat er is Alsen noemde zijn naam en werd in een gezellig vertrek geleid. Op de vloer lag een eenvoudig, doch smaakvol kleed, aan den wand hingen twee olie verfschilderijen en eenige prach tige schetsen, terwijl een boeken kast heele rijen wetenschappe lijke werken vertoonde. Daar naast stond een piano. Hij moest weer denken aan die weelderig ingerichte salon, waar hij haar voor de eerste maal had teruggezien. Hier voel de hij zich eensklaps huiselijk en gezellig te moede en hij werd slechts gekweld door de vrees, dat ook zij zich wei eens ver anderd kon hebben, (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1