Miiit luws. Gemengd Nieuws geenszins in tegenspraak met het voorgaande behoeft te wezen. Want wij hebben eveneens hoo- ren verluiden, dat de Cristelijk- ilistorische fractie de voorkeur zou geven aan een zuiver rechts extra-parlementair kabinet. Het geen er op zou wijzen, dat de heer Beelaerts voor niet geringe moeilijkheden staat. Hierbij aan sluit het pessimisme, dat wij deze week reeds in verschillende politieke kringen hebben aange troffen' over het welslagen van den lieer Beelaerts. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. Inde maand Nov. viel er 99,1 m.M. regen. De grootste hoeveel heid in 24 uur bedroeg 20 m.M. Er waren 18 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 15 dagen met 1 m.M. of meer. IJzendijke. In de afge- loopen week zijn door de Z.-Vlaamsche tram 1411 tien- tonswagonladingen suikerbieten vervoerd, zoodat er in deze com- pagne tot j.l. Zaterdagavond reeds 10035 wagonladingen (dus ruim honderd millioen kilo) door de tram zijn afgeleverd, of ge middeld 205 wagons per com- pagne-dag. riet maximum-aantal tientons- wagonladingen op één dag be droeg 306. De personentreinen ondei von den hierdoor geen noemenswaar dige vertraging. Voor zoover ons bekend, is er geen tweede tram in ons land, die zóóveel capaciteit ontwikkel de. Tem. Crt. Oostburg. Geslaagd voor het notarieel examen de heer J. Mijs alhier. Door de ambtenaren alhier werd bekeuring ingesteld tegen zekeren S. en H. wegens frau- duleuzen Invoer van manufac turen en suiker. Aardenburg. Door de Aardenburgsche Korf balclub ,A K. C." werd Maandagavond in de Sociëteit aldaar haar 10e uitvoering gegeven. Opgevoerd werJ „Onteerd", drama in vijf bedrijven. Zooals we dat in Aardenburg gewoon zijn bij de A. K. C.-uitvoeringen was de belangstelling levendig, mede veroorzaakt door het altijd goede spel der A. K C.-ers. Hoe zwaar de rollen soms ook zijn, met jeugdig vuur gaan de spelers aan de studie en altijd weten zij zich bijzonder goed in te werken. Niet alleen aan het spel wordt steeds veel zorg be steed, maar ook de meubileering van tooneel, alsmede kleeding en verzorging van kapsels ver dient alle lof. Alles bijeen genomen was het weer een schitterende tooneeluitvoering. Als nastukje werd opgevoerd de klucht ,De Chocolade-mee ting". Door de maréchaussée uit Breskens werd Maandag alhier gevankelijk binnengebracht een personage, verdacht van de in braak in de kerken te Aarden burg en Eede. Bedoelde schijnt reeds te Vlissingen met een huiselijken twist te zijn betrok ken en na door de politie te zijn ingerekend, aldaar zijne inbraken heeft bekend. Cadzand. Zaterdagavond gaf de Rederijkerskamer .Naar Arbeid Ontspanning" alhier haar eerste uitvoering in de zaal van den heer S. Masclee. De zaal was geheel vol, ter- wjjl het programma goed werd afgewerkt. i-.en gezellig bal besloot dezen avond- POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Nov. in de rijks-postspaarbank ingelegd f36685.27en terugbetaald t 10122.80. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10192. School- en Kerknieuws. Aardenburg. Tot tijdelijk onderwijzer te '1 erneuzen is be noemd de heer I. J. de Bert, alhier. SPORT. Sluis. In de zaal van den Heer Jooris alhier werd Zater dag en Zondag een interessante biljardwedstrijct gespeeld tus- schen C. van Daele te Zomer- ghem (België) en Aug. de Vreeze te Eede(\Vest. Zeeuwsch Vlaan deren). De Vreeze kreeg 900 punten voor op een partij van 2500. Bij het eind moest De Vreeze nog 86 punten maken. Het grootst aautal punten van Van Daele bedroeg 92 punten en dat van De Vreeze 48 pun ten. De wedstrijd trok veel be langstelling. Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent: Donderdag 6 Dec. om. 7-90 u. Aan den Eindpaal en Goeien avond Gebuur. Vlaamsche Schouwburg te Brugge. Zondag 9 Dec. a.s. Mottige Janus, tooneelspel in 't Holll iVlatrozenleven, in 6 bedr. M ARKTBEK1CHTEN. .Rotterdam 3 Dec. 1923. Tarwe f 11 ..00f 12.50 Haver f 9.00f 10.50. Rogge f 10.00-f 10.50 Kroonerwten f20.f23.00. Schokkers, fl9.00-f24. Gerst f 10.f 11.00. Koolzaad 1 19 00-f 20. Duiveboonen f 17.f 18. Maanzaad f36.-f39. Bruine boonen fl7.00-f26. Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f2.64-i 2.656, Ponden f 11.46-f 11.49; Mark f0.48 f 0.58 p. billioen, Belg. Fr f 12.25- f 12.40, Fransche francs f 14.27- f 14.42, Kronen falgest.) 10.36- t 0.42. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. Woensdag 5 Dec. 10.37 11.01 Donderdag 6 11.25 11.49 Vrijdag 7 12.13 12.37 N. Maan Zaterdag 8 Decem ber vm. 1.50. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 5 Dec. nm. 4.22 Donderdag 6 4.22 Vrijdag 7 4.21 Ingezonden. Aan de Zeeuwsohe Meisjes. In eene op 28 November 1.1. gehouden vergadering is door ondergeteekenden besloten over te gaan tot het stichten van een Comité, ten doel hebbende het vervaardigen van kleedingstuk- Iten voor de noodlijdenden in Duitschland te bevorderen. Vrouwe Quarles van Ulford- Baronesse Mülert tot de Leen- cüle treedt als beschermvrouwe van ons comité op, terwijl in het eere comité bereids hebben zitting genomen de dames Mevr. den Bouwmeester en Mej. Erae- rine. De kleedingstukken worden door ons aan het Provinciaal Zeeuwsch Comité tot leniging van den nood in Duitschland gegeven, welk comité zich gaarne bereid heelt verklaard voor de verzending en doeltreffende ver- deeliug te willen zorg dragen. Om nu een zoo groot moge lijk aantal kleedingstukken te aunnen aanbieden, vragen wij hiermede vriendelijk aan alle meisjes in Zeeland, help ons en vervaardig iets voor ons comité? Alles is hartelijk welkom, doch wanneer wij op iets de aandacht mogen vestigen, dan noemen wij wollen sokjes en kousjes, muts jes, hemdjes, onderlijfjes, borst rokjes, truitjes, jurkjes, jumpers, enz. enz. Daar de eerste zending levens middelen en kleeren reeds door het Provinciaal Comité in ge reedheid wordt gebracht, ont vingen wij gaarne een en ander vóór 15 December a.s. Wanneer U dus het doel van ons comitésympathiseert,dan vlug aan den arbeidwie spoedig helpt, helpt dubbel I Mej. M. SPRENGER, Voorzitster. N. DRONKERS, Secretaresse. L. BOELEN, Penningmeesteresse. E. TROLL. B. MEERTENS. F. POTERNEYER. OP HEETERDA-AD BETRAPT. De Groningache rechersche heeft Zaterdagavond een tweetal inbrekers op heeterdaad betrapt. Eenigen tijd geleden werd tot tweemaal toe ingebroken in een pakhuis aan de Hooge der Aa. Den eersten keer opende de de dieven de brandkast met den aanwezigen sleutel e i namen een geldkistje mee, waarin eenige honderden guldens. Ook namen zij den sleutel mee. Den tweeden keer forceerden zij de in het pakhuis aanwezige brandkast en namen een nieuw aangeschaft geldkistje ditmaal met een inhoud van f 70 met zich mee. De recher che stelde indertijd een uitge breid onderzoek in, echter zonder resultaat. Daaiop bedacht een hoofd inspecteur, Moolenaar, een inge nieus toestel, dat als verklikker zou dienst doen. Zaterdagavond nu deed dit toestel zijn plicht en signaleerde aan het hoofd bureau dat zich inbrekers in het gebouw bevonden. Dadelijk snel den alle beschikbare agenten per liets er heen en weldn» was de geheele omtrek afgezet. Inspecteur Kruizinga, verge zeld van een inspecteur in uni form en een rechercheur drongen het eerst het gebouw binnen. Toen zij het donkere kantoor- vertrek met hun zaklantaarns verlichtten, zagen zij daar 2 mannen gehurkt zitten. Op de sommatie om te voor schijn te komen bleven de man nen echter zitten en namen zelts 'n dreigende houding aan. Ter wijl nu de rechercheur een der dieven met zijn revolver in be dwang hield, sprong inspecteur Kruizinga den ander op den nek. Er ontstond een hevige worste ling, tijdens welke de inbreker gelegenheid had tot tweemaal toe te schieten op den inspecteur die echtei niet ernstig werd ge wond. Spoedig daarop werden de deugnieten overmeesterd en naar het hoofdbureau vervoerd. Het zijn de 18-jarige C. W. en de 2U jaiige C. F. R. Eerst genoemde maakt deel uit van een bende, waarvan in den atge- loopen zomer reeds 2 leden werden gepakt. Naar de Ct. verneemt, heeft inspecteur Kruizinga een schamp schot aan de hand en den linker slaap gekregen. DENOOD IN DUITSCHLAND. Als bewijs, hoe hoog de nood in Duitschland is gestegen, deel de tijdens de hoofdbestuursver gadering der Geldersch-Over- tjselsche Maatschappij van Land bouw te Arnhem, de heer A. H. Joustra, Rijkslandbouwcon- sulent te Berlijn, mede dat de Duitsche Regeering van plan is bij de Nederlandsche Regeering den aanvoer aan te vragen van varkensvet en spek, bestemd voor Berlijn, tot een bedrag van f750.000. Zooals bekend, zou het Nederl. crediet slecht dan worden aan gesproken, indien de nood het hoogst gestegen werd geacht. Tel. HEVIGE BRAND TE AMSTERDAM. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks 4 uur, werd de Amsterdamsche brandweer gewaarschuwd voor een groote brand, die in de fabriek van de Maatschappij tot Exploitatie van de Nederlandsche Plantenboter- fabriek over het IJ was ontstaan. Reeds geruimen tijd tevoren was de brand ontdekt in de perserij van de fabriek, maar eerst werd gepoogd met eigen middelen het vuur te bedwingen. Toen dit niet gelukte, riep men assis tentie van de brandweer in, die spoedig met de drijvende motor brandspuit „Jason" en tal van motorspuiten bij de brandende fabriek aankwam. Het vuur bleek te zijn ontstaan in de zaadka mer der perserij, waar uit de zich daarin bevindende palm- pitten de olie wordt geperst, die is bestemd voor de bereiding der plantenboter. Boven de per serij loopt een houten steiger, die ook door het vuur werd aan getast, en vervolgens was het vuur in de transportschroeven gedrongen, die in vei binding staan met de walskamer, welke daardoor ook in brand raakte. De brandweer bleet tot in den morgen aan het werk om den brand te blusschen. HET BROEKHUYS- FAILLISSEMENT. De Broekhuys-loterijen zijn, zooals men weet eerst door hem zelf uitgegeven, toen door de z.g. Broekhui s-banker, zijnde de Hoilandsche Crtdietvereeniging te Rotterdam, de Hoilandsche Verzekerings-Mij. te Amsterdam en de Zuid-Nederlandsche Cre- dietbank te Heerlen. Al deze banken zijn, evenals Broekhuys persoonlijk, benevens de vennoot schap Oostergarage, te Rotter dam, waarin hij ook betrokken was, in staat van faillissement verklaard. Thans biedt Broekhuys, aldus de L. K., in alle faillissementen een uitkeering van 100 pCt. aan. De fiscus is crediteur voor een bedrag van ongeveer een half millioen gulden, terwijl de groep der voor „De dag" aangenomen journalisten, die hun vorderingen aan een trustee te Amsterdam hebben toevertrouwd, een geza- melijke vordering doet gelden van circa 2'/2 millioen. EEN AUTO IN BRAND. Zondagmiddag geraakte ten gevolge van een exploise op den Kijnsburgerweg onder de ge meente Leiden een auto in brand, toebehoorende aan den wonder dokter H. J, Eilers te Oegstgeest. De brand was zoo hevig, dat de autospuit uit Leiden moest aanrukken, om te blusschen en te voorkomen dat het vuur op de nabij staande woning over sloeg. De auto verbrandde geheel, doch was verzekerd. De inzitten den konden zich nog intijds verwijderen. INBRAAK. Zaterdagavond is, tijdens af wezigheid der bewoners inge broken ten huize van de dames Ypes en Hoekstra, hoofden van de bewaarscholen wonende aan den Klinkenbeltweg te Deventer. De dieven zijn door middel van uitsnijding eener ruit in 't achter huis naar binnen gekomen en hebben hetschrijtbureau geopend waaruit zij een bedrag van onge veer 800 gulden aan contanten medenamen. De kasten in het huis zijn wel doorgesnulfeld, doch verder werd niets vermist. MARKTD1EVEN. Zaterdag zijn op het drukke marktplein te Roermond een Duitsche familie uit Nieder- ki lichten, man, vrouw en slief- moeüer, op heeterdaad betrapt bij het stelen van marktgoed. Op het politiebureau beland, hadden zij reeds een kleine ba zaar aan witgoed, jumpers, kleerborstels, ondei broeken, kou sen, sajet euz. van de stalletjes gekaapt. Deze lui bleken reeds zeven weken te opereeren. EEN DEMONSTRATIE. Gisteren trokken omstreeks 10ÜU arbeiders, werkzaam bij de werkzaam bij de werkverschaf- ling, in demonstratie naar Steen, om bij den Rijksinspecteur ver. betering van loon te bepleiten. D^ze was afwezig. De domons- tratie ging daarna naar Emmen om van burgemeester en raad steun te krijgen. ONDER EEN AUTO. Zondagmiddag zijn op de viaduct te Groningen een 16 jarig meisje en een 13-jtrige jongen, kinderen van den heer T. Bouwman, aan den Achter weg, bij het oversteken van den weg door een auto overreden. De jongen werd zoo ernstig ge wond, dat hij spoedig overleed. Het meisje kreeg geen levens gevaarlijke wonden. LAFFE AANVAL. Maandagmiddag is dr. D., wo nende in de Stationstraat te Tilburg in zijn spreekkamer door een patient onverhoeds, toen hij een recept schrtef, aangevallen en met een stuk ijzer op het hoofd geslagen. Bij de worsteling, die ontstond, gelukte het den dokter denman, met behulp van zijn personeel, de baas te wor den. De politie heeft daarna den man gearresteerd, De dtder is een werklooze uit Rotterdam, zekere v. VI., die tijdelijk bij zijn familie te Til burg vertoefde. De dokter heeft door de hevige slagen eenige tanden verloren. De aanvaller bleek nog in het bezit te zijn van eenige messen en een box beugel. DE DIAMANTDIEFSTAL TE ANTWERPEN Men zal zich herinneren, dat, in verband met den diamant diefstal tot een bedrag van 1.800.000 Irank, ten nadeele van den heer Slier, uit Amsterdam, eenigen tijd geleden gepleegd in het Centraal station te Ant werpen, te Parijs werden aan gehouden Mendel, Goldstein en Weisbach. Naar thans blijkt ismen, door deze aanhouding, op het spoor gekomen van een internationale bende van treindieven, waarvan Weisbach de hoofdman zou zijn. De zetel van de bende was Keulen; daar had ze medeplich tigen in de verschillende con sulaten, die valsche paspoorten afleverden aan kerels die aan 't werk gingen, op de groote internationale spoorlijnen. De twee leden der bende, die te Antwerpen werden aan gehouden, zekere Rosentrocht en Markovitsj, en ook deel uit maken van de bende, werkten voornamelijk op de lijnen Keu lenBrusselAmsterdamAnt werpen Brussel Parijs en Aaien BrusselOstende. Zij worden door de po'itie dan ook verdacht van tal van diefstallen op deze lijnen gepleegd. De gestolen waarden werden overgemaakt aan agentschappen te Parijs, New York of Weenen, waar een talrijk „personeel" zich met het verhandelen van den buit bezig hield. RAMP IN NOORD-ITALIE. Tengevolge van de stortre gens in de buurt van Bergamo is de dijk van het meer Glent), dat als reservoir dienst doet voor de hydro-electrische cen trales, doorgebroke r, waardoor het water in de rivier de Dezzo steeg en de omliggende velden onderliepen. Voor zoover tot nu toe be kend, zijn er 600 personen ver dwenen bij deze ramp. Men- schelijke overblijfselen zijn door het heele dal verspreid. Overal ziet men menschen zoeken naar hun verdwenen familieleden. BEDRIEGER. Someren en omgeving zijn de de laatste dagen bezccht door een als priester gekleed persoon die onder het voorwendsel, geld bijeen te brengen voor een kloos ter te Heerlen, dat voor f60.000 een boerderij zou hsbben aange kocht, die dadelijk moest be taald worden, van velschillende ingezetenen bedragen van f5 tot f 40 heeft weten los te krijgen, INBRAKEN. Te Koudekerke (Walcheren) is ingebroken in de consistorie van de Ned. Herv. kerk, waar de pot van de knapenvereeni- ging werd geledigd. Verder is de kerk bezochtdaar is uit de offerbussen vermoedelijk f70 ont vreemd. Te Roggel is aangehouden de arbeider P. K, verdacht van inbraak met diefstal ten ge meentehuize aldaar. De man is naar Roermond overgebracht.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2