ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERT HiLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANOEREN De vrouwelijke werkkracht, Harten Vrouw. He crisis. BRESKENSC COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN A ,LE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1—5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-L'hgever E. BOOM-4BLIEK TuV.T BRESKLNS P°7S$;° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Woensdag 5 December 1923 Nummer 2883 In deze dagen van massa-ont slag en van drukkende malaise wordt af en toe wel eens de vraag gesteld of inkrimping van de vrouwelijke werkkrachten geen verbetering op de arbeids markt zou brengen. Afgezien van de mogelijkheid oi aan deze vraag een anti-fe ministische stemming tot grond- slag ligt, lijkt ons de kwestie toch belangrijk genoeg om na der te bespreken. Temeer nu bij de a.s. bezuinigingen van overheidswege vermoedelijk zal worden voorgesteld de gehuwde ambtenares uit den dienst te ontslaan. Al dadelijk merken wij echter op, dat men aan orthodoxe zijde hoewel men de vrouw over het algemeen niet geheel van het maatschappelijk terrein wil we ren en haar voor sommige be roepen zelfs speciaal geschikt en daarvoor aangewezen acht, toch geen besliste voorstander is van vrouwenarbeid. Scherp komt dit b.v. uit bij kwesties de gehuwde vrouw betreffende. Bij e;n bespreking van ons vraagstuk moet in de eerste plaats gevraagd worden naar het ontstaan van de vrouwelijke werkkrachten. Van groot belang toch is deze aangelegenheid, daar immers hiermee de nood zakelijkheid van de vrouwelijke werkkrachten staat of valt. De ontwikkeling van de maat schappij heeft ook dit vraag stuk sterk beïnvloed. Was in vroeger tijden de z.g. familie nijverheid hoofdzaak, waardoor ook de vrouw haar huiselijke bezigheden had, door de toe passing vooral van den stoom en de zich dsardoor snel ont wikkelende industrie, werden de huiselijke bezigheden hoe langer hoe minder. Wat vroeger door de vrouwen in eigen huis werd vervaardigd, leverden daarna de fabrieken en een gevolg daar- Over deze aangelegenheid hopen wij t. z. t. een artikel te schrijven. DOOR HELLMUTH M1ELKE. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 42. Hij had zich thans een plaatsje links van den heer von Flügge uitgekozen, vlak bij dezen. Er was opnieuw ingezet en von Flügge schu 1de nu de kaarten. Blijkbaar zonder eenige bedoe lingen legde hij ze neer en greep naar zijn champagneglas om te drinken. Het volgend oogenblik had Alsen zich gebukt en snel iets onder den stoel van den bank- houdér opgeraapt. „U hebt een kaart laten vallen", zei hij kortaf. „Ah pardon, dan moet ik nog een keer schudden". En haastig greep de heer von Flügge naar de kaart die Alsen in de hand hield, maar hij greep in de let ge lucht. Reeds had Alsen de kaart tegen het lamplicht gehouden en wierp haar toen op de tafel. ,De kaart is gekenmerkt 1" van was, dat de spinnewielen langzaam maar zeker verdwenen. De fabrieken vervaardigen dat gene wat benoodigd was even goed als de huisvrouw en zoo doende onderging door de steeds voortschrijdende industrie de huiselijke voortbrenging een al- geheele verandering, werd steeds minder omvangrijk om ten slotte geheel te verdwijnen. Een ge volg daarvan was een vermin dering van huiselijke werkzaam heden voor de vrouw. Kwamen door de nieuwe in- dustrieele werkwijze vele vrou wen buiten arbeid, deze nieuwe werkwijze vroeg echter al spoe dig om werkkrachten. Vele vrou wen en vooral meisjes vonden plaats op de fabrieken en de fabrieksarbeid met al de daar aan verbonden nadeelen trad in de plaats van den huiselijken arbeid. Het was eenvoudig een historisch proces, als gevolg van de zich ontwikkelende industrie. Men mag het misschien van sommige zijde betreuren, dat deze ontwikkeling plaats greep, doch eerlijkheidshalve moet men toch ook erkennen, dat ook de vrouwen wel genoodzaakt wer den zich voor allerlei maatschap- pelijken arbeid aan te melden. Het overcompleet van de vrou wen legde ook hier gewicht in de schaal en konden de vrouwen toch wel moeilijk anders han delen. Zij hebben evenveel recht om te leven als de mannen en moeten dikwijls voor eigen be staan zorgen. Niet alle vrouwen huwen. Behalve dat er over het algemeen meer mannen dan vrouwen zijn komt hier ook nog bij, dat veel mannen den celi batairen staat verkiezen boven het gehuwd zijn, waardoor de huwelijkskansen nog verminderd worden. Maar ook de meisjes, die hu wen, kunnen toch moeilijk hun dagen met nietsdoen doorbren gen, daar voor de huwelijks kansen toch de bestaanskwestie aan de orde is. De veranderde economische toestanden noodzaken dus de vrouw om, evengoed als de man, een bestaan te zoeken. De sterk veranderde verhoudingen op klonk het droogjes uit zijn mond. De heer von Flügge sprong op hij was krijtbleek geworden. Opnieuw trachtte hij zich snel van de noodlottige kaart mees ter te maken, maar ditmaal was de aristocratische reus hem voor. Hij legde zijn hand als eenzwaar ijzeren gewicht op de kaart. „Mijne heeren, ik verzoek alstublieft geen opwinding 1" zei- de hij °P zijn energieken, zwaren toon, die boven de algemeen wordende kreten van woede uitklonk. „Mijnheer von Flügge uw verklaring. Draagt deze kaart een kenmerk of niet ,lk begrijp werkelijk niet, wat u bedoelt viel von Flügge heftig uit. „Heel eenvoudig. Die heer daar beschuidigt u, heimelijk onze kaarten met gekenmerkte kaarten verwisseld te hebben, en deze kaart hier onder mijn hand moet volgens zijn bewering zoo'n bewuste kaart zijn. Geef u ons daaromtrent een verkla ring". „Ik kan niets anders verklaren, dan dat ik u niet begrijp. Als die heer daar beweert, dat die kaart een bepaald teeken draagt, dan heeft hij ze per slot van rekening zelf verwisseld. Ik ken maatschappelijk terrein hebben de neutraliteit vin de vrouw eenvoudig opgeheven. Men kan dit wellicht, vaneepzijdig stand punt beschouwd, bn-reuren, doch men heeft het ff it-nu eenmaal te aanvaarden. Dat bij een algrtneen optre den der vrouw de man al spoe dig van kantoor of werkplaats zou worden verdrongen, is in het begin wel eens ernstig ge vreesd, doch gelukkig is deze vrees niet bewaarheid geworden. Wel wordt in alle landen een belangrijke toeneming van den vrouwenarbeid geconstateerd, doch een nauwkeurige studie van de statistieken leert ons, dat van verdringing van den man als werkkracht volstrekt geen sprake is. Dóór de steeds voortschrijdende ontwikkeling van de moderne techniek is er een geregelde vermeerdeiing van aibeidsgelegeuheid en daar- ~van proliteeren zoovel de man nen als de vrouwen. Daar komt trouwens ook nog bij, dat in tal van bedrijven geen emplooi voor vrouwelijke werkkrachten is. De vrouw is van een anderen 'natuurlijken aanleg dan de man tn daardoor niet geschikt voor het verlichten van alle werkzaamheden. Wel zijn er feministen, -jie beweren, dat alle 'onderscheid' uit dén booze is en dat de vrouw even goed als de man allen maat- schappelijken arbeid verrichten kan, doch wij laten dergelijke beweringen voor wat zij zijn. Wij vooi ons gelooven niet, dat dergelijke ultra-moderne femi nisten de vrouwenbeweging groote diensten bewijzen. Is de vrouw alzoo met geschikt om in alle takken van bedrijf op te treden, ontkend mag niet worden, dat er tal van maat schappelijke diensten zijn, die in het bijzonder door de vrouw kunnen worden verricht. Wij denken hierbij vooral aan het terrein vau verpleging en onder wijs. Hier is juist üe vrouw door haar viouwelijke natuur de aan gewezen persoon. Ook op sociaal terrein kan de vrouw uitnemenden arbeid ver richten. Ook door de overheid dien mijnheer van vroeger het is een beroepsspeler, die wegens speelschulden zijn vroe gere verblijfplaats heelt moeten verlaten. Hij heeft mij een leelijke poets willen bakken". Met het brutaalste gezicht van de wereld had von Flügge deze grove lastering eruit getlapt met de zichtbare bedoeling, de kwes tie op persoonlijk gebied over te brengen en daardoor de aan dacht van het leit, waarom het hier ging, af te leiden. AUen doorzag zijn truc on middellijk. Een duel met hem dat was de uitweg, waarlangs de in den val geloopen vos trachtte te ontvluchten. Hij trok bij de vragende blikken, die het geheele gezelschap op hem richt te, slechts verachtelijk de schou ders op. Maar de heer von Flügge had in zijn opwinding de tegenwoordigheid van den luitenant der dragonders geheel en al vergeten. „Mijne heeren", zei de heer van Villessen ridderlijk, zooals trouwens zijn karakter altijd geweest was, „de woorden, die u zoo juist gehoord hebt, bevat ten een grove onwaarheid, die ik bij dezen met de grootste beslistheid verwerp. Ik heb het wordt dit meer en meer ingezien. Vandaar de vele benoemingen als inspectrices van den Arbeid, als woningopzichtereesen, als ambtenaren bij den dienst der arbeidsbemiddeling enz. enz. De natuurlijke bestemming der vrouw, namelijk het gezinsleven, leidt er overigens toe, dat daar, waar de overheid regelend of bemiddelend optreedt op het algemeene terrein, h'.t gezins leven rakend, b.v. Armenzorg. Kinderbescherming enzoovoorts, de vrouw in de eerste plaats benoemd wordt. Vooral op dit terrein kan de vrouw haar na tuurlijken aanleg en haar na tuurlijke gaven zoo schitterend ontplooien. Dat de vrouw dus, evengoed als de man, een recht heeft om naar een maatschappeiijke plaats te dingen, kan niet worden ont kend. Dat de fiuanciëele voor- deelen van die plaats soms en vooral door het aankomend ge slacht op een vaak roekelooze wijze verkwist worden is iets, dat wel ernstig betreurd mag worden, doch het recht nimmer kan uit sluiten. Economisch heeft ook de vrouw een strijd te strijden, die verre van gemakkelijk is en door geen misplaatste opvattingen bemoeilijkt mag worden. Dat de vrouw in den regel als werkkracht meer aan óerzuim onderhevig is en daardoor niet de stabiliteit van den man bezit, is een factor, welke èn bij de keuze van de werkkracht èn dikwijls ook bij de bepaling van het loon meetelt, Maar verbetering van de hui dige economische toestanden te zoeken in wering van de vrou welijke werkkracht, lijkt ons een dwaasheid. Men kan nu eenmaal den wijzer van den tijd niet terugzetten. De -f- correspondent van het Handelsblad schrijft Het oilicieele bericht, waarin medegedeeld is, dat de Koningin jh mr, F. Beelaerts van Blok land had opgedragen een extra parlementair kabinet te vormen, welke opdracht de heer Bee- recht om zoo te spreken, omdat ik den heer Alsen niet alleen hier hedenavond geïntroduceerd Heb, doch hem ook sinds langen tijd ken en ik verklaar dan ook, dat ik een ieder ter verantwoor ding zal roepen, die het zal wagen aan mijn woorden te twijfelen". Een tumult dreigde los te barsten, ,'t Is ongehoord wij eiachen thans een verklaring wilt u die nu geven of niet klonk het van alle kanten rondom den heer von Flügge. Waar hij ook keek, links of rechts, voor en achter hem, zag hij slechts vijandige, verbitterde gezichten. „Ik sta te uwer beschikking, mijnheer van Villessen''. Hij schreeuwde die woordtn bijna uit, over al zijn leden bevend. De aristocratische reus wenkte om stiite. „Mijne heeren, hier is de kaart". Hij hield ze tegen het licht. Ze is met een heel fijne naald doorgestoken. Mijnheer von Flügge, wilt u ons nog een vei klaring geven f Ik verzoek u in alle ernst, mijne heeren, laat ons deze kwestie in ons eigen belang in alle stilte tot een op lossing brengen". ,lk weet niets van een door- Ingezonden Mededeeling. GESPRONGEN WINTERHANDEN en jeukende wintervoeten geneest men met Purol In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. laerts in beraad heeft gehouden, vermeldde niet, of de opdracht inhield de vorming van een zui ver rechtsch extra parlementair kabinet dan wel een extra-par lementair kabinet, waarin ook leden van andere dan rechtsche groepen zijn opgenomen, een kabinet dus „onder rechtsche signitatuur". In politieke kringen houd men zich veel bezig met de vraag, welke van deze beide mogelijkheden de kabinetsfor mateur nagaat. In verband hiermede is van belang de meening te geven, welke wij van een hooggeplaat ste autoriteit vernamen. „De opdracht van de Koningin aan den heer Beelaerts", aldus deze autoriteit, „is staatsrechte lijk volkomen juist. Een Katho lieke kabinetsformateur is niet geslaagd. Hij dankte het vooral aan het verzet der anti-revolu tionairen, dat hij niet slaagde. Het lag dus voor de hand, dat de Koningin, met voorbij gaan der anti-revolutionairen, aan een Chiistelijk-Historisch man opdroeg een extra parlemen tair kabinet te voim.n. En liet is staatsrechtelijk ook volkomen juist te achten, wanneer dit ka binet, hoewel er vertegenwoor digers van linker groepen in kun nen worden opgenomen, onder rechtsche signatuur komt. Want de groote meerderheid in de Kamers is toch rechtsch". Deze opvatting houdt dus de veronderstelling in, dat de ka binetsformateur overweegt de vorming van een extra parle mentair kabinet „onder rechtsche signatuur". Wij vernemen intusschen, dat hij tot nog toe geen contact heeft gezocht met de groepen ter linkerzijde, hetgeen echter gestoken kaart", zei de heer von Flügge halsstarrig. „Nu goed dan. Onder deze omstandigheden zult u ons moe ten toestaan, dat eenigen van ons u even aan den lijve gaan visiteeren, Weet u inderdaad niets van deze kaart af, dan zal ook stellig het verwisselde spel kaarten niet op u te vinden zijn". „Mij aan den lijve laten visi teeren?" Met zijn krassende stem had de heer von Flügge die woorden uitgeroepen en was toen in een hoonend gelach uit gebarsten. Dan doe ik nog liever afstand van de genoegens van dit gezelschap. Hij wilde zich van de tafel verwijderen, maar krachtige han den hielden hem vast en drei gende vuisten werden tegen hem gebald. De stem van den reus verlangde opnieuw stilte. „Door uw weigering bekent u feitelijk uw schuld, mijnheer von Flügge. Mijne heeren, laat ons de zaak zoo goed mogeiijk regelen. Al was het maar alleen in het belang van onze vriende lijke gastvrouw" deze was bij het uitbreken der eerste vijande lijkheden zoo gauw mogeiijk in een aangrenzend vertrek gevlucht „voor haar zouden wij ieder schandaal reeds moeten ver mijden". (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1