ALGEMEi N NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR !EEUWSCHVLAANDEREN Melpsch Oveizlcht. Harten Vrouw. Sigsn Fabrikaat» BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1—5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billjjk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 1 33e Jaargang Zaterdag 1 December 1923 Nummer 2882 Toen nu bijna een jaar gele den, Frankrijk naar de Koer ging, heeft de geweren Itali aansche minister president Nitti erop gewezen, dat deze Roer bezetting, die door de Franschen op vrijwel alle conferenties was ter sprake gebracht, geen ver krijging eener schadevergoeding zou beoogen, omdat geen enkel schuldeischer de eigendommen van zijn schuldenaar in brand steekt om hem tot betaling te bewegen, maar het verkrijgen van de Fransche controle over alle ijzer en steenkool van Europa ten doel had en ondernomen was om de Duitsche industrieelen tot aanvaarding van deze con trole, waaruit een oeconomische politieke hegonomie op het Euro- peesche vaste lar.d moest vol gen, te dwingen. Is dit zoo, dan schijnt de Fransche regeeiing er na aan toe haar doel te ver wezenlijken. De industriëelen aan de Roer zijn werkelijk gedwon gen het hoofd in den schoot te leggen en thans uitsluitend on der Fransche controle en voor een groot deel ook voor Fran sche behoefte te werken. En de protesten van Italië en Neder land tegen de verhindering van de kolenleveranties aan hun adres toont ook, dat de oeco nomische hegonomie van Frank rijk al van dichtbij dreigt. Maar de overeenkomst met de Duitsche industiiëelen duurt slechts tot Apiil 1924. En er zijn er, die meenen, dat de toestand in het bezette gebied haar zelf dezen levensduur niet laten zou. Toen Nitti de Roerbezetting besprak, heeft hij daarvan nog iets anders gezegd, dan dat ze tei verzekering van de Fransche hegonomie moest dienen. Het was niet alleen het Duitsche in- dustrieele leven, dat met de Roerbezetting verlamd werd, maar het Europeesche evenzeer, dat feitelijk het Roergebied e\ en- zeer tot middelpunt had. En daarom achtte hij de Roer-be zetting de jammerlijkste dwaling, DOOR HELLMUTH MIELK.E. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 41. Het komt ook wel voor, dat enkele personen de schaal maar ongemerkt voorbijgaan meestal diegenen, die verloren hebben. Och, dwang bestaat er immers bij zooiets niet". ,Maar dat is gewoonweg on gelooflijk 1 En de politie draagt daar geen kennis van Dan is die zoogenaamde mevrouw von Halbach niets anders dan een avonturierster „Lieve hemel, haar stamboom willen we hier ook niet onder zoeken. Wij willen o is een beetje amuseeren, zoo onder ons. Vcor de buitenwereld staat onze beminnelijke gastvrouw in alle eer en deugd. Zij leeft op grooten voet, op heel grooten voet zelfs, maar wij betalen het voor haar. En waarom ook niet? Woning, verlichting, onderhoud, champagne alles kost toch geld, en voor het genoegen van die slechts met den ondergang van Europa kon eindigen. Wanneer de Franschen thans ontkennen, dat het een dwaling geweesj is en daartoe op de verkregen overeenkomsten wii- zen, dan hebben ze gelijk. Maar het was zeker ook niet Nitti's bedoeling haar een dwaling te noemen, van Fransch standpunt uit gezien. Hij had de Fransche bedoeling vriendelijk genoeg aangewezen om te erkennen, dat Frankrijk met dit vernietigings werk haar streven naar oecono mische politieke hegenomie kon bevredigen. Maar de dwaling lag aan den anderen kant. En het is duid lijk, dat men haar daar sinds lang als zoodanig heeft ingezien. De Engelschen hebben zich altijd tegen de Roer-bezetting verklaard. Maar zij hebben den Franschen laten begaan. Dat wreekt zich thans. En aan En geland niet alleen. Ten slotte was de dwaling ook een Fran sche, al mag het velen thans nog niet zoo schijnen. Wanneer zij werkelijk met den ondergang van Europa moet eindigen, als Nitti voorspelde, dan moet zij zich ook aan Frankrijk wreken. Frankrijk kan zich voldaan voe len over Duitschland's vernieti ging en zijn eigen tijdelijke opperheerschappij. Maar ten slotte moet het eens kiezen tusschen den ondergang van Europa, waarvan de eigen onder gang het onvermijdelijk gevolg moet zijn en Duitschland's herstel, dat het verlies van de verwo; ven h -genomie beteekent. Poincaré zi -t het ongetwijfeld even goed als Nitti het zag en als Baldwin het ziet. Maar hij is als de wanhopige speler, die geen an deren uitweg meer ziet dan doorspelen, al is het tot eigen verderf Engeland is nog niet in die positie en heeft dat laten merken. Het is duidelijk genoeg, dat Nitti's voorspelling bezig is in vervulling te gaan. Het resul taat der Roerbezetting is, zoo schreef onlangs een journalist, die van nabij de toestanden had waargenomen, dat het rijkste en de bewonerB organiseert de goe de vrouw geen speelavondjes". Hoofdschuddend hoorde Alsen deze ophelderingen van zijn ervaren vriend aan. Hij had zich altijd verbeeld veel gezien en beleefd te hebben, maar zooiets zou hij in een stad als Berlijn niet voor mogelijk hebben ge houden. Zijn besluit had echter van be in al aan onherroepelijk vast- gt l d bij zichzelfde gelofte i.fg d nc oit meer te Bpelen. Dat lag chter hem als een wilde droom, de speelduivel zou hem niet meer in zrjn klau wen krijgen. Het beeld der harten-vrouw doemde waarschu wend voor zijn oogen op. Het liefst zou hij heimelijk dit huis hebben verlaten. Hij deed daartoe werkelijk een poging, terwijl hij naar de salon terug- laveerde en de heer van Villes sen met zijn kameraad aan het praten was. Bij de deur schrikte hij op. Daar stond, zoo juist gearriveerd, in een vertrouwelijk gesprek met de vrouw des huizes Ottille's verloofde, de heer von Flügge I Hun blikken ontmoetten elkander, toen scheen het, alsof de ander hem herkei de, want hij glim lachte beleefd. intensiefst ontgonnen stukje van Europa tot uiterste ellende is vervallen, dus waar dagelijks menschen van honger sterven en een groot deel - der kinderen lichamelijk ten onder gaan. Engeland weet het en ervaart zelf de gevolgen. En deze erva ring heeft het eindelijk pal doen staan tegen de nieuwe Fransche plannen, waarvan Poincaré reeds met zooveel zekerheid de vol voering aankondigde. De onder vinding met de Roei bezetting heeft het tot een beslist verzet geprikkeld tegen de nieuwe sancties, die Frankrijk nemen wilde, wanneer Duitscbland den terugkeerenden kroonprins niet uitleverde en de ongestoorde uitoefening der militaire controle niet garandeerde. Het heeft niet volstaan met een protest, maar Frankrijk duidelijk te verstaan gegeven, dat afzonderlijke actie zijnerzijds het terugroepen van alle Engelsche vertegenwoordi gers uit de intergeallieerde lichamen en de vernietiging der Entente tengevolge zou hebben. En Frankrijk h eft zich laten gezeggen„wij willen liever, voorloopig althans, een deel van onze meeningen en eischen prijs geving heeft Poincaré gezegd. Het bewijst iets meer, dan Frank- rijk's vrees voorlee s breuk. Het toont ook Engeland's schuld aan het ontstaan van den tegen- woordigen toestand. Als dit land zich werkelijk beslist ver zet, bindt Frankrijk in. Het zou dat ook vroeger gedaan hebben. Maar het vertrouwde op Engeland's te duidelijk uit gesproken vrees voor een breuk. De Fransche beslissirg krijgt er een bijzondere beteekenis door voor Europa's toekomst. Heeft Engeland de leiding verhinderd, die het door deze revolutiedaad weer gegrepen heeft, kan het zich volkomen losmaken van de vrees voor een verbreking der Fransch-Engelsche vriendschap en daardoor zijn overwicht op Frankrijk behouden, dan lijkt Europa's herstel nog niet on denkbaar. Want het is duidelijk, dat het zoowel van den steun De komst van den heer von Flügge scheen 't lang verwachte teeken voor de spelers te zijn. In een achterkamer hadden twee dienstmeisjes een tafel in orde gemaakt, waarboven een olie lamp zweefde en aan beide uit einden der tafel een paar bran dende kaarsen neergezet. .Vooruit, mijne heeren, laat het spel beginnen 1" Een kerel als een boom, zwaar gebouwd, een soort reus met een schrander aristocratisch ge laat de heer van Villessen fluisterde Alsen een heel beken den naam in het oor had deze uitnoodiging tot het gezelschap gericht. Men begaf zich naar het speel- vertrek, waar intusschen de meis jes op een aparte tafel de ijs- koelers met de champagne-fles- schen benevens een aantal glazen hadden klaar gezet en toen snel op een wenk van haar meesteres verdwenen. ,Wie neemt de ""bank? „Natuurlijk weer mijnheer von Flügge". Deze was al gaan zittenhij maakte een gesloten pakje open, dat twee nieuwe spellen kaarten bevatte. Achter zijn lorgnet Lliksemden zijn bruine oogjes en om zijn lippen speelde een bijna van Italië dat uit vrees voor den hegonomie van Frankrijk reeds toenadering tot Spanje zoekt als van dien van Amerika, mis schien zelf van den Belgischen verzekerd kan zijn. Maar we staan ongetwijfeld op een ge vaarlijk punt. De politieke toe stand in Duitschland wordt steeds vei warder. Het aftreden van Stresemann als rijkskanse'ier tengevolge van het verzet zoou el van socialisten als Duitse ationalen schept de waarsch Ikheid van een oriën teering der rijksregeering nog verder naar rechts en van het optreden van een conservatieven rijkskanselier. De oppositioneele houding van socialisten en com munisten kan er slechts door versterkt worden en bij een te agressief optreden de conser vatieve regeering licht in recht- streeltsch verzet overgaan. Anderzijds krijgen de rechts- radicalen, al is dan ook de Duitsch socialistische partij ver boden, en de vrijcorpsen meer vrijheid van bewegen. En waar nog het reparatisme aan het Rijk blijft hangen en Beieren's hou ding een scheur mott veroor zaken, lijkt het uiteenvallen van Duitschland en het ontstaan van een of meer chaotischen toestand binnen de grenzen van het rijk onder den invloed van honger en ellende niet onwaarschijnlijk. De terugslag daarvan moet zich onmiddellijk in de andere lan den van Midden-Europa doen gevoelen. Polen staat al aan den rand van'n financieele catas trophe, Hongarije worstelt nog vruchteloos voor zijn herstel en in Oostenrijk zijn de toestanden nog niet gestabiliseerd. Maar dan zal CentraalEuropa met geheel ons werelddeel den in vloed ervan ondergaan, al zal die zich niet overal oogenblikke- lijk doen gelden. Wil de ondergang die Nitti voorspelde nog te keeren zijn, dan moet het snel gebeuren. Zou de Engelsche regeering daarvan zich voldoende bewust zijn Maar deze vraag wordt beheerscht door een andere triompheerend glimlachje. Mevr. von Halbach had haar heil in een clubfauteuil gezocht en scheen zich op deze waarnemingspost echt op haar gemak te gevoelen. Men begon in te zettende tafel werd bedekt met goud stukken. De heer van Villessen noodigde Alsen uit, evenals hij deel te nemen aan het spel. Alsen weigerde echter beslist. „Wat in duivels naam scheelt er toch aan ,je bent toch niet onze lijfspreuk ,morgen weer even vroolijk" ontrouw geworden?Of ben je slecht bij kas Ik kan je wel uit den nood helpen I" fluis terde de lichtzinnige doch goed moedige luitenant. „Hier Hij wilde hem een handvol goud stukken toestoppen, maar Alsen weigerde kort en bondig met de halfluide doch vastbesloten woor den ,Ik speel nietl" De heer von Flügge had deze uitlasing gehoord en keek plot seling op. In zijn trekken spie gelde zich duidelijk een zeker wantrouwen af, maar het spel nam dadelijk zijn geheele op merkzaamheid in beslag. Alsen kon hem nauwkeurig gadeslaan. Dat was dus de man, met wien Ottillie dacht gelukkig te zullen worden! Terwijl hij daar zoo zat met zi)n lange, Ingezonden Mededeeling. Jeukende Wintervoeten en gesprongen winterhanden ge neest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 cent. Bij apothekers en drogisten. Voor de stervenden. 5 Voor Vijf Gulden voedt U éen persoon gedurende éen maand in onze Hcllandsche keukens die voor Duitschers en Nederlanders in Duitsch land besteld zijn. Zendt nog heden deze gift aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegr. 27, den Haag, onder motto „Voor Duitschland" en gij doet een goed werk! Welke zal de Engelsche regee ring van de naaste toekomst zijn? Zoo de liberalen tezamen met de arbeiderspartij de overwin ning behalen bij de begonnen verkiezingen, lijkt de kans voor Europa de grootste. En het is geen wonder, dat niet alleen de Engelsche en Poincaré onge duldig den uitslag tegemoet zien. Zelden zal in de geschiedenis een tijdperk zijn aan te wijzen waarin zooveel over economische misère is geschreven als in het huidige. Geen blad, hoe onbeteekenend ook, of het wijdt een of meer kolommen aan den bijna on- houdbaren maatschappelijken begeerige handen nu eens de kaarten openleggend, dan weer de goudstukken opstrijkend en verdeelend, zag Alsen in een oogopslag, dat de hartstocht zijn gansche ziel verwoest en bedor ven had. Deze nog niet 30- jarige man zou haar jonge leven vergiftigen, hier aan de speel tafel zou hij haar vermogen, haar geluk, misschien wel haar eer verspelen en niets dan jam mer en ellende op haar laden. Het werd hem angstig te moede. Waarom had hij haar niet alles gezegd Een machtig gevoel van afkeer welde in hem op, tegen zichzelf, tegen dien ander, tegen allen Hij zag het gouden zweet van eerlijken arbeid hier in de handen van niets doeners en leegloopers verdwij nen, hij zag de tranen van ongelukkige vrouwen zich als een breeden, gouden stroom over het groene tafelkleed storten. En steeds weer kwam de begeerige hand van den bank houder en streek het goud naar zich toe. Deze hand trok voort* durend zijn aandacht, zonder dat hij feitelijk wist waarom. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1