Plaatse! Nienws. Binnenland. Kechtszaken. Gemengd Nieuws Buit hier zoo, dat wanneer ik zonder iets terugkeer, ik wel een kanon kan nemen en alles doodschieten, omdat de menschen uitgeput van honger niets meer te ver wachten hebben. Nog een voorbeeldOp het oogenblik staan weduwen van hooggeplaatste ambtenaren bij de banken en vragen aan hen die ze verlaten om een aalmoes. Een generaal schrijftIk heb vandaag mijn laatste paar laarzen verkocht voor een stuk brood. Het Nederlandsche volk moet steun verleenen, gelijk de an dere volkeren dit doen. Wij zenden een vertegenwoor diger naar Berlijn om met de Regeering en speciaal met den Minister van Voedselvoorziening alsmede het Duitsche Roode Kruis te overleggen hoe het beste te helpen. Wij stellen ons voor teneinde meer eenheid in de hulpverlee ning te brengen de vertegen woordigers van bestaande Neder landsche Organisaties, die thans reeds hulp in Duitschland bieden en waarvan wij hierbij om onver wijlde opgave van hare adressen verzoeken, tot een bond te ver eenigen. En dit speciaal met het oog op een te houden algemeene openbare collecte waarvan de opbrengst in nader overleg tus- schen de verschillende corpe- ratien zou zijn te verdeelen. Doch in afwachting van het rapport van onzen vertegenwoor diger en het samenstellen van een bond van de verschillende organisaties, vragen wij U Stuurt nu reeds geld aan het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis, Prinsesse- gracht 27 Den Haag, onder aanduiding „Duitschland" of „Nederlanders in Duitschland", want de hongerigen kunnen niet lang meer wachten. DE POSTCHEQUE EN GIRODIENST. Volgens de Telegr. zou eerst daags de heer A. P. T. Duijn- stee, inspecteur der posterijen te Maastricht, tot directeur van den postcheque- en girodienst worden benoemd. Een groot aantal schrijvers van de posterijen en telegrafie, aan wie met ingang van ljan- uari a.s. ontslag was aange zegd wegens overcompleet, is, naar hetzelfde blad verneemt, aangezocht, voorloopig op tijde lijk e n voet werkzaam te worden gesteld aan de centrale giro- directie te 's-Gravenhage. Breskens. Vervolg en slot van den Gemeenteraad. De Voorzitter zegt, met de Begrooting zijn we iets te laat. De nieuwe voorschriften met geheel andere groepeering der cijfers en de bestudeering der reeds vele „nadere toelichtingen" op de nieuwe voorschriften zijn met de Waterleidingbesprekin gen de oorzaak daarvan. De verschillende posten wor den besproken. De cijfers zijn geraamd op ontvangsten en uit gaven over 1922 en in verband met wat later ter kennisse is ge komen. De wedde van F. van Hulle wordt met f 100 verhoogd wegens meerdere arbeid als op halen vuilnis in de De Hullustraat met Dwarsstraat, Boulevard, Korte Zandstraat, Spuiplein en het verdere vervoer naar Fort Frederik Hendrik. Wegens vergrooting school I en daaraan verbonden meerdere werkzaamheden wordt de wedde der schoonmaakster met f 50 verhoogd. Aan den Ambtenaar ter Se cretarie, aangesteld op f 900 sa laris met 6 verhoogingen van f 50 'sjaars, worden als bewijs van appreciatie voor zijn bui tengewone ijver en geschiktheid 2 extra verhoogingen toegekend tn zijn wedde bepaald op f 1101. De Plaatselijke Inkomstenbe lasting wordt op f 17000 ge raamd, alzoo f 4000 minder dan in 1922 en f1500 minder dan in 1923. Het vermenigvuldiging.- cijfer zal evenwel met het oog op de verminderde inkomsten der belastingplichtigen wel op 1 moeten blijven bepaald om tot de noodige f 17000 te komen. De begrooting wordt vastge steld op bl851.371/j in ontvang en uitgaaf met een post van f 1499.34'/. als onvoorzien. Bij de rondvraag wijst de heer Mookhoek op den slechten toe stand van den Papendrechtschen weg. De Polder doet minder dan niets daaraan. De menschen die daar wonen en voor hun bedrijf een karretje metpaardje moeten houden, kunnen er bijna niet door. Spreker vraagt of daar niet een smal klinkerpaadje, aan de wegzijde afgezet met paaltjes, zou kunnen komen. De voorzitter zegt als Dijk graaf van Groot en Klein Baar- zande maar al te goed te weten hoe slecht den toestand van den weg is, ook weet hij dat er geen fondsen zijn. Hij zegt intusschen toe dat het Gemeentebestuur nog eens zal nagaan wat er zou kun nen worden gedaan. (Aan de Nieuwe Sluis is het voor veel meer menschen over veel grooter afstand en voor veel meer schoolkinderen hetzelfde. Red) De heer de Hullu vraagt of uit bezuinigingsoogpunt het pre- centiegeld der Raadsleden niet kan worden afgeschaft. De Voorzitter wijst er op, dat de raad thans niet voltallig is, daar de heer van Luijk, tot diens spijt, deze vergadering moest verlaten, wegens een ge dane toezegging tot het bijwonen van een andere vergadering. Er kan dus nu niet over gesproken worden. De heer de Hullu wijst er op dat door een zeer onoordeelkun dige wijze van bestrating het water in de De Hullustraat aan de Zuidzijde niet weg kan. Het klinkerpad met goot behoord te worden verlegd. De Voorzitter zegt dat B. en W. ook dit eens zullen opnemen. De heer Cappon zegt dat op het riool aan de Westzijde van de Derde Zandstraat nu wel een mooi deksel is gekomen, maar dat het wipt, er zou^nog een steun aan gemaakt moeten wor- den- B. en W. zullen ook hieraan hun aandacht wijden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Hoofdplaat. C. M. 24 j., en j. v. C., 30 j., arbeiders al hier, zijn in Frankrijk, waarheen zij gevlucht waren, gevangen genomen, als verdacht van de inbraak en poging tot moord, gepleegd bij A. P. alhier in den avond van 30 op 31 October jl. Zij zullen naar Middelburg wor den gebracht om daar voor de Rechtbank terecht te staan. Groede. Naar men ons mede deelt, hoopt, de Chr. Zangver- eeniging .Halleluja" alhier op Donderdag 29 November a.s. een uitvoering te geven, waarbij de Christelijke Muziekvereeni- ging haar medewerking verleend. (Men zie advertentie in één Jer volgende week verschijnende nummers van dit blad.) Schoondijke. Aan onze gemeente zal een vroeger toe gekende bijdrage groot f 600 voor woningbouw worden uit gekeerd, ten behoeve van J. Brugge. Tot directeur van de Muziek vereniging .Oefening Kweekt Kunst" alhier is benoemd de heer A. Dobbelaere. IJzendijke. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari a.s. opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en ac cijnzen alhier; zijn de gemeenten Biervliet en IJzendijke gevoegd bij het ontvangkantoor der directe be lastingen en accijnzen te Oost- burg en de gemeente Hoofd plaat bij het ontvangkantoor dier middelen te Breskens. Aardenburg. Door de Rijks ambtenaren alhier werd bekeu ring ingesteld tegen B. te Eede, wegens het ongedekt in voorraad hebben van een vaatje jenever, dat in beslag werd genomen. Door de Belgische regeering is de uitlevering gevraagd van Ph. d. B., wonende te Assenede, gedetineerd te Middelburg, te gen wien door den onderzoeks rechter te Gent een bevel tot inhechtenisneming is verleend ter zake van ontucht. Predikbeurten. Nbd. Hrrv. Kerk. Zondag 18 Nov. 1923. Biervliet n 2 u ds Bremer. Breskens v 91/, u ds Bremer. Voorbereiding H. Avondmaal. n 1.30 u Zondagschool. n 51.2 u ds Bremer. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 9.30 u ds Scholte. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Waterlandk. n 2 u ds Castelein. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Hoogwatergetij Breakent. DAGEN. vm. nam Nov 8.26 8.50 9.42 10.06 10.24 10.48 11.26 11.50 Zaterdag 17 Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 Volle Maan Vrijdag 23 Novem ber nm. 1.17. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 17 Nov. 4.38 nam. Zondag 18 4.37 Maandag 19 4.36 Dinsdag 20 4.34 MARKTBERICHTEN. Oostburg, 14 Nov, Tarwe f 11.50—f 12.25. Gerst f9.75f 10.00. Erwten f 22,50-f 23.00. Rogge f 10.00-f 10.50. Bruine boonen 125.00-f28. Kroonerwten f 23.00-f 23.50. Maanzaad 140.a f41. Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f 2.68-f 2./0 Ponden f 11.60-f 11.63, Mark 10.90- f 1.25 p. billioen, Belg. Fr f 12.35- f 12.45, Fransche Francs f 14.50- f 14,70, Kronen (afgest.) f0.37- f 0.40. t Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Genti Zondag 18 November a.s. n. 2.30 Frasquita, Zangspel in 3 bedr. urn. 7.30 u. Zaken zijn zaken, Tooneelspel in 3 bedrijven. Maandag 19 November a.s. nam. 7.30 u. Zaken zijn zaken. Dinsdag 20 Nov. a.s. nam. 7-30 u. Frasquita. Donderdag 22 Nov. nm. 7.30 u. De Dansgravin, Oper. in 3 bedr. Vlaamsche Schouwburg te Brugge. Zondag 18 Nov. a.s. Mottige Janus, tooneelspel in 't Hollt Matrozenleven, in 6 bedr. Ingezonden. Geachte Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaand in uw blad. Geruimen tijd geleden ver namen we dat het bestuur der mu- ziekvereeniging „Geduld Over wint" alhier, plan had zoodra de nieuw gekozen raad der gemeente in functie zou zijn een verzoek bij dien raad in te die nen om een jaarlijksche subsi lie voorgenoemde verceniging. Wat het bestuur dezer vereeuiging zooal aan den raad durft te vragen is reeds gebleken bij de feestelijke herdenking van haar 25-jarig bestaan, wie toch kent de wqngeschiedenis van toen niet? Nu de nieuwe raad dan sinds September j.l. in functie is, zal zeer waarschijnlijk boven bedoeld verzoek spoedig bij den raad worden ingediend. De gemeentelijke inkomsten belasting is enorm verhoogd en drukt zwaar op de ingeze tenen, wier inkomsten belangrijk zijn vermindert, zoodat men zich wel eens afvraagt, waar moet dat heen We leven in een tijd dat ieder ervan overtuigd is dat het nu toch eens uit moet zijn met alleen over bezuiniging te praten, en het nu hoog tijd wordt dit woord dat we al zoo dikwijls hoorden uitspreken, ein delijk eens in toepassing te bren gen. Gedurende meer dan 25 jaren dat genoemd corps bestaat heeft het zich steeds kunnen behelpen zonder financieelen steun uit de gemeentekas, dus met den steun van vrienden en geestverwanten evenals dit het geval is met het muziekgezelschap „Exelsior" al hier. Men mag toch veronder stellen dat diegenen die corps „G. O." in optocht volgen door de atraten der gemeente wan neer b.v. op Zondag een con cert zal worden gegeven, en die blijkbaar zeer veel gevoelen voor dergelijke vermakelijkheden ook zeker graag en vrijwillig het corps geldelijk zullen bijstaan ook al worden anders denkenden gegriefd door dergelijke drukte op den rustdag. Het bestuur van G. O. meent nu eens te moeten afwijken van den tot nu toe gevolgden weg, n.l. ieder vrij te laten of hij hun vereeniging financieel wil steunen of niet. Moeten b.v. zij die gezamelijk en vrijwillig ook een muziekcorps in stand trachten te houden, nu gedwongen wor den indirect ook het andere corps financieel te steunen De vrijheidszin van ons volk komt hiertegen op. Blijkbaar heeft het bestuur van G. O. het juist gemunt op de bijdragen van diegenen die niet offeren voor deze veree- niging, en wil nu op een minder fraaie manier hun datgene af handig maken wat zij niet vrij willig wenschen af te staan. We hopen intusschen dat er mannen in den raad zullen gevonden worden, die over deze zaak een hartig woordje zullen in het midden brengen, en die moge lijk hun medeleden zullen over tuigen van het onverantwoorde lijke, een dergelijk verzoek in te willigen. Den raadsleden onzer gemeente zouden we langs dezen weg willen toeroepen „Weest op uw hoede" en bedenkt dat U daar zit om de belangen der ge meente te behartigen en niet die van een bepaalde vereeni ging Met dank voor de opname, Uw abonné X. Van Redactiewege bekort, wegens persoonlijke zaken welke met de subsidie aan vrage niets te maken hebben. Geachte Redactie I Ik ben zoo vrij om van u eenige plaatsruimte te verzoeken om eenige opmerkingen te ma ken aangaande de Voetbal-ver- eeniging „Breskens Vooruit". Bij voorbaat mijn dank. Menigeen heeft mij reeds de vraag gedaan of de „B.V."nog bestaat of niet, en eigenlijk weet ik het zelf niet goed. Ontbon den is ze echter nooit, zoodat ze, alhoewel geen enkel teeken van leven gevend, ze toch nog bestaat. Dit getuigt niet voor het be stuur, want indien het een bestuur was dat voor afhandeling van zaken was dan zou het, of ge tracht hebben, de vereeniging weer op peil te brengen, of te ontbinden. Doch zooals het nu is getuigt het van groote laksch- heid. Immers alles is maar dood gezwegen alsof er nooit een B. V. bestaan heeft, alsof er niet 5070 gulden in kas is en er geen 22 truien behooren te zijn en geen doelpalen en geen bal len en geen kastje met medailles. Dit vindt ik niet netjes en velen met mij laken de handelingen van het bestuur. Handelingen moet ik eigenlijk niet zeggen, want ze doen juist niets. Indien de Br. Vooruit dan geen levensvatbaarheid meer heeft, waarom dan niet alles te gelde gemaakt en ontbonden of, en dit acht ik veel mooier voor een sportvereeniging, voor het geld dat er van komt een groote wedstrijd gegeven tusschen een paar voorname vereenigingen. Daarom, bestuur, laat u raden, slaat de handen inéén eu be schaamd het vertrouwen in u gesteld niet. Tracht nu de zaak tot een goed einde te brengen. Zoo niet, wordt er nu weer maar gedaan door het bestuur alsof de vereeniging nooit bestaan heeft, dan zal ik volgens het reglement twee derde der wer kende leden saamtrommelen en u verplichten een vergadering te beleggen tot afdoening vanzaken. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankende voor de afgestane plaatsruimte, en ho pende dat mijn kloppen niet aan doovemansooren is geweest, teeken ik mij Uw Dw. Dnr. K. M. Werkend lid? Br. V. P.S. Werkend lid??? was er maar te werken, dan gaarne EEN JACHTAVONTUUR, Dat er in Walcheren dit jaar veel wild is, bleek dezer dagen bij een jacht onder Ritthem alwaar niet minder dan 82 hazen werden geschoten met 10 ge weren. Dat er evenwel ook veel water is, ondervond een van het gezelschap, die nog heeft moe ten zwemmen. HET GEVAAR VAN ZONDER LICHT RIJDEN. Onder Doornspijk is een ern- stig ongeluk gebeurd. De heer R. Weiterrink uit Elburg, die per fiets op weg was naar Zwolle, zag in het duister voor zich iemand met een kruiwagen en week, teneinde dezen te pasee ren, naar links uit. Hierdoor kwain hij echter in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende paard en wa gen. Hij reed tegen den dissel boom op tengevolge waarvan hem de borstkas werd ingedrukt en hij spoedig overleed. De wagen was niet van licht voor zien en dus in de duisternis niet te onderscheiden. INBRAAK. Een dienstbode van den heer N. B. op den Nieuwen Binnen weg te Rotterdam, ontdekte Donderdagavond omstreekshalf- elf, toen zij thuis kwam, dat er was ingebroken. Aan de achter zijde van het huis heeft iemand zich toegang verschaft over een plat en door het verwijderren van een hor. In de kamer van de dienstbode is uit een kast f60 en in de woonkamer van den heer B. is uit een geldkistje f 200 gestolen. Het zilverwerk lag over den vloer verpreid de inbrekers zijn vermoedelijk gestoord. ONDANK IS 's WERELDS LOON. Ten einde tegemoet te komen aan de ernstige werkloosheid in de vischkruiersgezinnen te Hi lizen had het Gemeentelijke Armbe stuur aldaar 6 ton pekelharing uit IJmuiden laten komen, ten einde de kruiers van handels waar te voorzien en hun nering in stand te houden. De betrok kenen hebben daar op een enkeling na géén gebruik van gemaakt, zoodat het Armbestuur met de 6 ton haring in z'n maag zit. FEESTPLANNEN TE MIDDELBURG. Te Middelburg is een voor loopig comité opgericht met het doel te komen tot herdenking in 1924 van het feit dat het 350 jaar geleden is, dat de stad van het Spaansche juk werd verlost. BRAND. In de gemeente Termunten is tengevolge van kortsluiting, de boerderij van den heer C. van Hoorn tot den grond afgebrand. Een koe en een varken zijn in de vlammen omgekomeneen gedeelte van den oogst ging verloren. DIRECTEUR VAN EEN BANK GEARRESTEERD. J. O., directeur van de comm. vennootschap O. en Co. te Slie- drecht, ia Woensdagnacht in verzekerde bewaring gesteld als verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van die bank. Er moet een belangrijk bedrag zijn verduisterd. N. R. Crt. ST, Gisteren is te Rotterdan tengevolge vi INCIDEN' PARIJSCHE R Woenadagm nuten vóór zitting van di hebben er incidenten plai Brunei, voorzi verzocht den beamten in de zaal bevon te toonen. De commissaris bi gations judicii dat hij geei orders had. daarop van den gebruik politiebeambte laten, hetgee 1 er tusschen I eenige vuistsli len. De zitting toen men in teur van polil j werd naar de zijn hoed we8) werd onder „mouchard" 0 It verwijderd. Midol (het niet verkiesba e lid) werd tege r- resteerd, toen tiaire van het omringd door tische gemeenl ee dezer, Claoer werden tegei s- teerd doch vrijgelaten. Intusschen ring voortgeige momenten onif lijk lawa EEN AU Dinsda voerder De Heyn moeten v kerels, die he en om met zijl op den loop te g en wij in het Hb|en Het gebeurde h ik, dat de man miver de Viaduc va ed. Een der kerel oe veelheid slijk :bt, doch door he ten kreeg de ken van den auto, waai ide werd geslinge De tweede dan op het ri [en, doch de auto' iog genoeg tegei vi geest, om vla ian- rander aan te deze het ma uit de voeten te worden ve De politie i aak werd ingelich lige opzoekingen, dieten te ontl als- loor a zich niet EEN ERNST EG- ONf Op de lijn Kornwestheimfli heeft 'n ernati plaats gehad die op een komen was, met arbeiders wagons werdi schoven Het eerste goederenwagi ter een persi de meeste werden. Derti verwondingen chinisten van den gedood GENERAA1 VEROf De Grieks' galidos en twee ma_ oordeeld. ajoors d BB Te Zwiggi van den lam tot den grom Niets was eim- and ij eluk rein, ge- lijtrein irste ge" een ech- olarvan i (flood met ma- wer- >OD iq .Gar eu ver- i os t irderij i< Idring if >nd.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2