aatsil laws. Rechtszaken. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws Amsterdam bericht gezonden, dat de kroonprins op diens verzoek pas en visum konden worden versterkt. De burgemeester van Wierin- gen de heer Kol if, heeft nu meegedeeld, dat de gewezen Duitsche kroonprins er niet aan denkt onder huidige omstandig heden naar Duitschland terug te keeren. Wel zou hij den wensch te kennen hebben gege ven, het eiland Wieringen te verlaten, en zich elders te vesti gen. Hij zou zich in den omtrek van Harderwijk willen vestigen, waar hij een kleine buitenplaats wil koopen. Breskens, Maandagmorgen vervoegde zich op ons bureau de globetrotter L. Thijs uit Rotterdam, die vooraleer aan zijn reis om de wereld per auto te beginnen eerst geheel Neder land, over een traject van 2500 K. M„ te voet zal doorkruisen, en waarvan tot heden reeds 2030 K. M. zijn afgelegd. Reeds alle provincies, behalve de onze waaraan hij thans gaat begin nen, zijn bezocht. Ook de Waddeneilanden bezocht hij, alsmede Marken, Urk en Wie- ringen. Op laatstgenoemd eiland schonk de ex-kroonprins hem zijn photo met handteekening, terwijl de ex-keizer hem zijn potret met facsimite vereerde. De heer Thijs loopt op flink en stevig schoesel, hem gratis verstrekt door de firma „Bata" ten doel hebbend daarvan de deugdelijkheid te beproeven en later deze schoenen te expo- seeren met vermelding hoeveel K. M. er op zijn verslonden. Het hoofddoel van deze reis is om later een boek te kunnen schrijven over de opgedane ervaringen, etc. Door verkoop zijner potret ansichtkaarten tracht deze globe trotter in zijn onderhoud te voorzien. Wij wenschen hem succes •toe op zijn inspannenden tocht en honen dat mpnifir n «nainkt zal koopen om deze onderne ming, waartoe veel wilskracht en doorzettingsvermogen noodig is, slagen zal. Maandagavond hadden wij in ons midden de Vlaamsche dichter Dr. René de Clercq, de strijder voor de Vlaamsche rech ten. Daar het de eerste maal was, dat deze bekende dichter alhier optrad hadden we een volle zaal verwacht. Veel had den we van dezen Vlaming ge lezen, veel hadden we van hem gehoord, vooral in verband met de Vlaamsche beweging, het zelfbestuur van Vlaanderen, waarvoor hij de voorvechter is geweest, en nog steeds is. Wij hebben ons echter in de op komst van het publiek vergist. Er was zeer weinig publiek. Het heelt evenwel geen in vloed gehad op den spreker, welke zich geheel gaf in zijn verzen, welke wij van hem moch ten hooren. Buiten zijn verzen om schetste hij ons de verdruk king en de vervolging, die de Vlamingen tijdens den oorlog moesten verduren. Het verdringen van de moeder taal door de Fransche taal werd door hem zeer duidelijk in het daglicht gesteldniet het minst treilend was zijn gedicht ,Aan die van Havre" hierop betrek king hebbende. De strijd voor de vervlaam- schiug van de Gentsche Hooge- school werd op duidelijke wijze geschetst, waarbij een zijner gedichten op Gent, als vechtstad dezen strijd verduidelijkte. Roerend waren zijn gedichten: ,Mijn Moeder", „Mijn Vader". Treffend het lied van „De Dorschers", „Een grooter Neder land is nabij", „Mensch zijn" en vroolijk stemmend de gedichtjes van „Puiteke", „Geitje" en „Pier de Mandemaker". Na de pauze vergastte hij ons op liedjes van het platteland. Het applous van de aanwezi gen was welverdiend. Laten wij hopen, dat, zoo de dichter later weer eens onze gemeente mocht bezoeken, hij een volle zaal mag vinden. IJzendijke. Het woonhuis, waarin café, ten behoeve van J. F. Lecluijze alhier, Zaterdag jl. geveild, is verkocht voor de som van f 6000. Kooper werd F. van Cadsand te Schoondijke. Zaterdag had de 30-jarige C. G. alhier het ongeluk nabij den Oranjedijk door het fraem van zijn liets te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij zich ernstig bezeerde. Personen, wel ke hem op den weg vonden liggen, brachten hem in het na- bijzijnde café binnen, vanwaar hi) per tram naar huis vervoerd werd, alwaar geneeskundige hulp werd verleend. Hoofdplaat. De daders van den inbraak en poging totmoord op den molenaar Porreij alhier, zijn de politie bekend. Zij hebben een vast doel ge had om Porreij van het leven te berooven, hetgeen door dezen krachtigen 77-jarigen man werd voorkomen, door de inbrekers een geladen vuurwapen te ont zetten. De Rijks- en Gemeente-Veld wachter die drie dagen en nach ten in de weer zijn geweest, strekt het zeker tot eer, dat ze de bandieten hebben ontmaskerd. Zaterdag 3 November werd een zekere M. voor den Off. v. Justitie geleid, verdacht van me deplichtigheid aan den inbraak bi) P. te Hoofdplaat. Wegens gebrek aan bewijs, M. kon namelijk bewijzen, dat hij op het uur der inbraak in zijne wo ning was, is hij weder op vrije voeten gesteld. Zondagavond werd eruit het café van de Wed. Hornick alhier een nieuwe rijwiellantaarn ontvreemd. De politie die 9 uur aangifte kreeg, had nog denzelfden avond den dader te pakken, het bleek een zekeren W. te zijn van Biervliet. De lantaarn werd nog in zijn bezit gevonden. Aardenburg. Vrijdag j 1. vierden j. de IXiafcer en eent- genoote te Draaibrug hunne 30- jarige echtvereeniging. Het per soneel der S. B. M„ waarbij de Kraker reeds vele jaren dienst doet, wilde dien dag voor de jubilarissen niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Men had hun woning versierd en des middags bood de heer H. Corthals met een toepasselijke aanspraak, na mens het personeel een cadeau aan. Verder brachten de jubi larissen met gezin en familie den dag gezellig door. Schoondijke. Den len dezer is onze wijkverpleegster in dienst getreden. Tot inlichting van de leden van het Groene Kruis wordt hier megedeeld, dat patiënten voor die hulp niet afzonderlijk moeten betalen, zooals velen denken. De wijkzuster ontvangt haar sa laris van het Groene Kruis. Oostburg» Voor een over volle zaal van ,de Éénhoorn" alhier is Vrijdagavond de Vlaam sche dichter Dr. René de Clercq opgetreden, voor eene vergade ring belegd door de H. B. S. vereeniging in combinatie met de Afdeeling West. Zeeuwsch- Vlaanderen van het Alg. Ne- landsch Verbond. De Voorzitter der H. B. S. vereeniging, dhr. W, Boogaerdt van Zuidzande opende de ver gadering met een kort woord van welkom, speciaal tot den spreker. Het H. B. S.-strijkje speelde hierop de Vlaamsche Leeuw, hetwelk door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Daarop nam de strijder voor de Vlaamsche gedachte en voor de rechten het woord en begon Dr. de Clercq er op te wijzen, dat hij nu voor zoo'n talrijk ge hoor veel vrijer kon spreken dan vorige keeren en dat hij een schets zou geven van de Vlaamsche beweging. Eerst declameerde hij van zijn eigen werk vóór den oorlog om aan te toonen, dat toen reeds door de Vlamingen zelf bestuur werd geëischt. Daarna droeg hij voor van zi]n episch werk, dat door den oorlog werd onderbroken. Na nu een schets te hebben gegeven van de verdrukking en vervolging die de Vlamingen in den oorlog moesten ondergaan, droeg de spr. voor verschillende gedichten die hierop betrekking hadden, waarvan bijzonder tref fend was „Aan die van Havre." Spr. citeerde hoe kort daarop het activisme werd geboren, schetste de strijd voor de vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool en verduidelijkte ook dit door één zijner gedichten op Gent, waarin hij een bizonder accent wist te leggen op de zin: „Gent, kort is Uw naam, Vechtstad!" Hij vertelde ons hoe hij in ballingschap zijn vaderland had gevonden en hoe hij het leven in Nederland heeft leeren ken nen, waardoor het hem duide lijk is geworden, dat Nederlan ders en Vlamingen één volk zijn evenals de Nederlandsche Stam in Zuid-Afrika die hij be schouwde als de drie loten van den Nederlandschen stam. Spr. wist aan te toonen, na ook ver tellingen te hebben gedaan over den gouden eeuw in Vlaanderen met zijn groote schilders, schrij vers, bouwmeesters enz., dat het allereerst Vlaanderen aan de spits heeft gestaan van de Neder landsche stam, dat thans Ne derland deze spits draagt en deze eerlang zal gedragen wor den door onze stamverwanten in Zuid-Afrika, in welk verband spr. aanhalingen deed uit het werk van den grootsten schrijver, in proza van Zuid-Afrika, van Langenhoven, getiteld „Ons weg door de wereld." Ten slotte draagt spr. een gedicht voor, waarin hij de Groot Nederland sche gedachte bezingt en treilend was daarin het gedeelte „Een grooter Neerland is nabij," waar na hij het eerste gedeelte be sloot met zijn gedicht „Mensch zijn". In het tweede gedeelte behandelde hij enkele van zijn gedichten op vogels, arbeid enz., zooals wij die reeds meer van hem hebben gehoord, doch waarin door het woord en door de stem des dichters zelf, voort- duicLid iets aantrekkelijks blijft. Nadat spr. het laatste woord had gesproken, was het een aan houdend applaus en was Ds. E. van Ruytenberg, voorzitter der Afd. van het Alg. Ned. Verbond, de tolk der aanwezigen om spr. hartelijk dank te betuigen, waarna de avond werd besloten met het „Wilhelmus", dat door allen staande werd meegezongen. SPORT. SCHAKEN. Zuidzande. Zondag werd in de zaal van den Heer Bril te Zuidzande een simultaan-séance gegeven, georganiseerd door de schaakclub te Zuidzande en waarin hun speler dhr. Iz. Ris- seeuw, kapioen voor Zeeuwsch- Vlaanderen, zou optreden. Nadat de 17 deelnemers zich ieder aan een tafeltje hadden geplaatst, opende de voorzitter der schaak club, dhr. J. L. J. Basting de bijeenkomst en zette in het kort het doel dezer séance uiteen, ook vanuit een propagandistisch oogpunt bezien. Aan de séance werd deel genomen door de heeren M. J. de Muynck en J. C. C. Henry, beiden te Aardenburg, Joh. Almekinders en Jac. Almekinders beiden te Sluis, Abr. van Houte en Adr. Brakman, beiden te Nieuwvliet, en als leden van de Zuidzandsche schaakclub P. Ris- seeuw, P. de Hullu, D. Risseeuw, Iz. Luteyn, Jac. Almekinders, J. L. J. Basting, de Gebrs. Adr., Chr., en Fr. van de Voorde, allen te Zuidzande en Iz. de Bruyne, te Nieuwvliet. Van de 17 partijen wist de Kampioen er 12 te winnen, ter wijl hij het moest opgeven tegen zijn vader P. Risseeuw en de heeren J. L. J. Basting, P. de Hullu, allen Zuidzande, Jac. Almekinders te Sluis en M. J. de Muynck, ofschoon we er direct moeten aan toevoegen, dat de Kampioen, den wedstrijd tegen de Muynck heeft verloren tegen vijf menschen, waarmede we bedoelen de Muynck en zijne omstanders, welke speel wijze we in geen geval sportief noemen. Iiigtv.ouden. De nood der Nederlanders in Duitschland. Met groote vrijmoedigheid kom ik hulp vragen voor onze Hollandsche gezinnen in Duitsch land. Vergezeld van den Grens commissaris van Zevenaar, den Heer C. de Jongh, heb ik in Cleve en omgeving een bezoek gebracht aan tal van gezinnen van Hollanders en diep onder den indruk van de groote ellende ben ik naar huis gegaan. In het rijk der milliarden stijgt de armoede en ellende met den dag. De arbeiders verdienen in Hollandsch geld omgezet vaak nog geen gulden per week en velen zijn werkloos. De Hollandsche regeering heeft een steunregeling tot stand gebracht onder de bekwame leiding van den Grenscommis- saris van Zevenaar, ten einde eenigermate de noodlijdende Hollandsche bevolking te helpen. Door tusschenkomst van plaatse lijke Comité's worden de totaal verarmde gezinnen geholpen. Er is aan alles gebrek. In de eerste plaats aan voeding en voorts aan kleeding en bedde- goed. Op mijn tocht langs verschil lende Hollandsche gezinnen trof mij telkens weer opnieuw het lijden der kinderen. De honger stond de stumperds op het ge laat te lezen. Er is geen melk en geen kleeding voor de klein tjes. De meeste kleintjes hebben geen onderkleertjes meer, ter wijl de bovenkleeding niet veel meer dan vodden is. De voeding der armen bestaat uit wat zuur grauw brood en aardappels met water of olie. Alles zwarte ellende. En straks komt de winter. Er moet geholpen worden, en heel spoedig. Deze noodlijdende Hollanders kunnen geen dag en geen nacht wachten. Worden zij niet geholpen dan komen zij straks voor een groot deel over de grens. Wij deden zooveel voor andere volken. In de eerste plaats moet onze helpende en red dende hand worden uitgestoken naar onze eigen landgenooten, die nog steeds in Duitschland vertoeven. Ik wek met grooten nadruk op om te helpen. Zendt Uw gaven en kleeding aan het adres van den Heer C. de Jongh, Grenscommissaris te Zevenaar, dan zal van daaruit hulp wor den verleend in de gezinnen, die onze hulp het meest noodig hebben. G. VAN ROEKEL, Secretaris van den Armenraad te Arnhem. Politierechter te Middelburg. Zitting van 2 November. De volgende zaken werden behandeld Ch. A. H., 27 j., chauffeur te Brugge, werd beklaagd dat hij op 13 September j.l. te Sluis niet heeft voldaan aan de vor dering van de rijksveldwachters, om met zijn motorrijtuig stil te houden, welke vordering werd gedaan in verband met de orde op den weg. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis. Uitspraak f25 of 25 d. hecht. P. S., wed. V., 47 j., zonder beroep, te Meerdonck (B.), werd ten laste gelegd, dat zij op 29 Aug. j.l. te Clinge opzettelijk in strijd met het verbod van artikel 2 der wet van 5 Mei j.l. vast gestelde Koninklijk Besluit 7 paar nieuwe schoenen heeft uit gevoerd. Eisch f 25 of 25 d. hecht. Uitspraak idem. Wisselkoersen. Dollars f 2.58-f 2.58»Ponden f 11.51-f 11.55, Mark 10.01- f 0.06, p. millard, Belg. Fr f 12.70- f 12.90, Fransche Francs f 14.90- f 15.05, Kronen, (afgest.) f0.35- f 0.40, MARKTBERICHTEN. Rotterdam 5 Nov. 1923. Tarwe f 10-50—f 11.50 Haver f 9. 50—f 10.75. Erwten f 18.—f23.00. Rogge f 9.75-f 10. Chevaliergerst f 1150.-f 11 .75- Kroonerwten f20.f22. Schokkers, naar kwaliteit, f18.00 f22.50, Maanzaad f40.-f43. Bruine boonen jarige f24. f28.— Alles per 100 K.G. Hoogwatergetij Bresken». DAGEN. vm. nam Woensdag 7 Nov. 11.49 12.13 Donderdag 8 12.15 12.39 Vrijdag 9 1.1.24 Nieuwe Maan Donderdag 8 November nam. 3.47. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 7 Nov. nm. 4.53 Donderdag 8 4.51 Vrijdag 9 4.50 SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 11 Oct. Jacobus Johannes Roofack, 25 j., jm. en Jerina Catharina van der Meu- len, 17 j-, jd. Geboorten. 15 Oct. Pieternella, d. van C. N. Dieleman en S. C. Manneke. 14, Jannis Boudewijn, z. van C. M. van der Slikke en M. J. Leenhouts. 22, Helena Janna, d. van A. P. Guiran en J. Leunis. 24, Jacob, z. van C. Geelhoed en j. Welzoet. Overlijden. 13 Oct. Anthonij Verhage, 58 j„ echtg. van E. Verhage. WATERLANDKERKJE. Gebooiten. 24 Oct. Prosper Joannes, z. van J. L. van den Bossche en A. M. Sadeijn. School- en Kerknieuws. Oostburg De heer J. Koole, onderwijzer aan de Chr. Schooi alhier, is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Mulo school te El- burg, terwijl hij bedankt voor zijne benoeming te Sluiskil. Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent: Donderdag 8 Nov. nam. 7.30 u. Frasquita, Zangspel in 3 bedr. GEEN ONTSPANNING OP ZONDAG! Naar aanleiding van het ver bod tot het geven van een bios coopvoorstelling op Zondag werd in de jongste Raadsvergadering van Baarn de volgende motie ingediend „De Raad spreekt als zijn meening uit, dat de burgerij in de gelegenheid moet worden gesteld tot het genieten van ont spanning ook op Zondag". Deze motie werd met 8 tegen 6 stemmen verworpen. GEMOEDELIJK. Gedeput. Staten van Gelder land ontdekten bij den gemeente ontvanger van Oldebroek een kasteveell En nog wel een groot kasteveel! Een witte raaf in dezen tijd van kas-tekorten. Hoe dat mogelijk was? Volgens den ontvanger was dit te ver klaren uit het niet aanwezig zijn van een brandkast, waardoor de geldmiddelen der gemeente werden vermengd met zijn eigen financiën. Daarom gaven Gedeputeerde Staten den raad in overweging een brandkast aan te schaffen, waartoe besloten werd. Alzoo gescheidde in October van den jare 1923. Hbl.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2