ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 33e Jaargang Zaterdag 3 November 1923 Nummer 2874 Wegenbelasting. Harten Vrouw. Het Dienstboden vraagstuk, BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. franco per poet f 1,40 g g Q q jyng L I E K Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo*2°in BRES KENS ^7704° Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Het toenemend modern ver keer brengt op het gebied van weg-voorziening vraagstukken naar voren, welker oplossing, door het daarbij betrokken zijn van velschillende belanghebben den, niet zoo gemakkelijk is. Het gebruik van auto's, auto bussen, motorfietsen enz., is in de laatste jaren zóó enorm toe genomen, dat zoowel het verkeer zelf als de wegen hiervan ern stige moeilijkheden ondervinden. Over 't algemeen toch zijn de wegen niet meer berekend op het drukke verkeer, temeer waar door den oorlog een achterstand is ontstaan, die zich des te ern stiger heeft doen gevoelen, nu in de laatste jaren door het toe nemend zware verkeei de wegen veel meer te lijden hebben. Van Regeeringswege wordt dan ook ingezien, dat het onder houd van wegen met meer kracht dan in 't verleden ter hand genomen behoort te worden. De klinkerbestratingen behoo- ren dan ook, volgens den Minister van Waterstaat, zoo spoedig mogelijk in bruikbaren staat gebracht te worden, terwijl daar, waar de klinkeibestrating voor het daarover gaand verkeer te zwak is gebleken, deze door keibestrating of door meer mo derne wegconstructies vervangen moet worden, al zal bij een en ander natuurlijk alleen nog maar het strikt onvermijdelijke kunnen worden verricht. Bij het onderhoud der wegen behoort natuurlijk ook het onder houd van bruggen, daar deze voor een goede verbinding nood zakelijk zijn. Ook het rijwiel- verkeer vraagt de aandacht, wat o.m. blijken kan uit het feit, dat de Minister van Waterstaat voor stelt een bedrag van 5000 schikbaar te stellen voor het begin van het aanleggen van rijwielpaden langs de rijkswegen Rotterdam-Zwijndrecht en Dor drechtWillemsoord. Meer en meer blijkt dan ook, dat onze wegen, en ook die in het buitenland, niet meer bere- DOOK HELLMUTH MIELKE. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 33. De procureur-generaal was nog niet teruggekeerd en toen zij diens plaatsvervanger opzochten, maakte deze eerst nog al be denkingen. De samenhang tus- schen den dood van Richod en de door Frémoire ontdekte recepten kon maar niet tot zijn hersens doordringen, Ditmaal had Alsen eensgelegen heid om te toonen, dat er in hem ook nog wel eens een rechtsgeleerde schuilde. Hij ont vouwde voor den vertegenwoor diger van 't gerecht een levendig beèld van Pichets wijze van zaken doen en van zijn betrekkingen tot mevr. Richod, hij schetste de allesbehalve rooskleurige finan- cieele omstandigheden van bei den, waarbij hij ook de uitlatingen van het door Frémoire ontdekte dienstmeisje naar voren bracht, «n nadat hij op dezen grondslag kend zijn voor de zware taak, waarvoor ze gesteld worden. Vooral in ons polderland, waar zooveel smalle, rechte wegen zijn, met betrekkelijk zwakken ondergrond, sommige zelfs zon der eenige versterking, wordt de behoefte aan goede wegen, wel ke het moderne verkeer kunnen verdragen, meer en meer ge voeld. De zware vrachtauto's vooral zijn het, die de wegen op alle mogelijke wijzen beder ven en bijna onbruikbaar maken. Daar komt bij, dat bij regenachtig weer veel wegen zelfs nog te zacht zijn voor een doodgewone boerenkar, voortgetrokken door een .armzalige havermotor van 1 P.K.." uitdrukking van den bekenden autokoning Ford, een uitdrukking, welke van weinig waardeering getuigt voor een onzer meest nuttige dieren laat staan voor de hyper-moderne vrachtauto's, zoodat bij eenig verkeer de wegen maar al te spoedig veranderd wordeh in groote modderpoelen. Niemand die dan ook zal willen ontken nen, dat onderhoud van de wegen en verbetering daarvan niet noo- dig is en dat vooral met het oog op het toenemend autoverkeer een behoorlijk wegennet van groote beteekenis is. Het vervoer heeft nueenmaalgebruikgemaakt van de wonderen der techniek en ook van commercieel stand punt is voor 'n behoorlijk wegen net veel te zeggen. Alleen maar de vraagWie zal dat betalen De eigenaardige wegen-in- deeling van ons land maakt een oplossing niet gemakkelijk. Im mers behalve de Rijkswegen hebben we wegen die door provincie, gemeente of door polders moeten worden onder houden. En nu is het niet zoo zeer de technische zijde dan wel de financieele, welke op den voorgrond treedt. Moeten nu die kosten gedragen worden door de gemeenschap of door de gebruikers Van meer dan één zijde is deze vraag onder de ooge'n gezien. Zoo is op het in dezen zomer de ontdekte, tegen Pichet getui- fende aanwijzingen van den rief en van de recepten, in het bijzonder van het door Pichet beschrevene, slechts twee dagen voor Richods dood gedateerde recept, in een scherp daglicht had gesteld, bereikte hij, dat de officier van justitie zelf overtuigd uitriep,U hebt gelijk, hier heeft een schandelijk complot plaats". Een half uur later bevonden Frémoire en Alsen zich voor de woning van Pichet. De detective had het bevel tot inhechtenis neming voor Pichet in de zak. De kantoren beneden waren gesloten. Op de eerste ver dieping deed ondertusschen een dienstmeisje open. Mijnheer Pi chet was niet thuishij was afgereisd. ,Afgereisdl" vroeg Frémoire. ,Je zult je zeker vergissen, meisje". Ja, mijnheer Pichet had van morgen al zijn koffers gepakt en haar gezegd, dat hij voor twee dagen naar Antwerpen vertrok. ,En heeft hij verder geen boodschap voor iemand achter gelaten Zij wist het niet. Kort tevoren was Jules, zijn leerling, nog bij gehouden congr.-s der Vereeni- ging van Neder wdsche Gemeen ten o.m. prae-auiies uitgebracht over de vraag .is het mogelijk en wenschelijk door een alge- ineene wegenbelasting de ver- eischte bronnen van inkomsten te vinden ter bestrijding van de door het autoverkeer en door de verhooging van !oonen en mate riaal zeer vermeerderde onder houdskosten der wegen In de prae adviezen werd de wenschelijkheid van een te hef- len belasting voorgestaan. De wijze waarop die belasting zou moeten worden geheven, was echter verschillend. Wenschelijk werd echter geacht de door het autoverkeer en door de verhoo ging van loonen en materiaal zeer vermeerderde korten der wegen te bestrijden door heffin gen van de gebruikers. Of nu onder die gebruikers alleen maar moesten worden gerangschikt de autohouders, dan wel ook anderen, bijv. hou ders van motorrijtuigen, maakte een punt van overweging uit. De eerste prae-adviseur, mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, was de meening toe gedaan, dat andere voertuigen dan auto's buiten beschouwing kunnen blijven, daar, voorzoover zij schade aan den weg toebren gen, het grootste deel van dit vervoer in de naaste toekomst per vrachtauto zal geschieden en in ieder geval het verkeer niet belangrijk genoeg is, om er een aparte regeling voor te treffen. De tweede adviseur, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, was echter van oordeel, dat niet alleen de vrachtauto's, doch ook de motorrijtuigen en zelfs de paardentractie daarin moesten meedragen. Rijwielen zouden kunnen worden vrijge steld, omdat de schade, die zij aan de wegen toebrengen, te gering is. Over den vorm van de belas tingen liepen de meeningen eenigszins uiteen. De eerste prae-adviseur dacht zich een stelsel, dat tweeledig moest zijn, n.l. naar het bezit hem geweestmaar misschien dat hij hem een of andere bood schap had meegegeven. .Jules I" riep de detective uit. Voor de eerste maal verloor hij zijn onverschillige kalmte. Dus had zijn gedrag dezen onnooze- len knaap toch achterdocht in geboezemd hals over kop was hij naar zijn meester gesneld, om hem alles te vertellen. ,Wel alle drommels 1 Daar heb ik een kolossale domheid begaan! Zoo was het nu eenmaal, zoo als ook het onderzoek van het heele huis bevestigde. Pichet had het er verder niet op aan laten komen, maar had holderde bolder het hazepad gekozen, nadat hij eerst, blijkens de aschrestjes in den haard, verschil- ende schrifturen had verbrand. Alsen trok uit dezen gang van zaken de conclusie, dat niet alleen slechts knappe misdadi gers, maar ook slimme detectives domheden kunnen begaan. Bij Pichet schuilde de oplossing van het raadselde ellendeling had echter naar alle waarschijnlijk heid zijn medeschuldige geen bericht gezonden. Nog denzelf den avond werd mevrouw Richod naar het huis van bewaring over gebracht. Deze zeer zonderlinge van een motorrijtuig en naar het gebruik dat er van gemaakt wordt. Vandaar een banden belasting. De tweede prae adeiieu. stelde echter voor, dat de hellingen behooren plaats te hebben door het Rijk en in den vorm van een auto-banden- of motorbrand stofbelasting en door middel van rijkaarten. Of een banden belasting verkieslijk zou zijn is echter de vraag Immers zou hij, die dan de slechtste wegen zou berijden, het meest betalen moe ten, wat toch ook weer niet billijk is. Hoe het zij, het ziet er wel naar uit, dat bij de vele belas tingen, welke al reeds geheven worden, ook nog een wegen belasting zal komen. Temeer nu blijkens 't Voorloopig Verslag op Hoofdstuk I der Staatsbe- grooting ook van die zijde de Regeering gevraagd is, hoe zij denkt over een wegbelasting eventueel in den vorm van een rijwiel- en autobanden-belasting. Geheel onbillijk achten wij een gedeeltelijke opbrengst van de gebruikers der wegen niet. Maar dit worde dan niet op willekeurige wijze en door ver schillende instituten geheven. Gaat het de richting van een belasting uit, dan lijkt ons één algemeene Rijksbelasting het beste. Het Rijk kan dan naar evenredigheid aan Gemeente of Provincie subsidie geven. Hoe men in Engeland over de dienstboden denkt, kan men uit onderstaande lezen, hetwelk wij in het Handelsblad aantreffen De vorige week ontleenden wij aan de .Evening Standard" de mededeeling, dat de uit twaalf leden bestaande regeeringscom- missie, benoemd tot instellen van een onderzoek naar de oor zaken van de schaarschte aan dienstboden en tot het beramen van middelen om in deze leemte te voorzien, in een aan de regee- vrouw, die onder verdenking stond van een der afschuwelijkste misdaden, gedroeg zich bij haar inhechtenisneming met een buiten gewone waardigheid en kalmte. Het was de inleiding tot een der merkwaardigste vergiftigings processen in de annalen der strafrechtteer, welk proces nog maanden lang de Europeesche pers bezig zou houden. Van Pichet echter ontdekte men nooit meer eenig spoor. Het moet hem gelukt zijn, zich aan de overzijde van den Oceaan in veiligheid te brengen. VII. Op boom en veld van het landschap, waardoor de trein voortsnelde, lag hardbevroren sneeuw. Dikke bloemen stonden op de coupé-raampjes, zoodat het uitzicht belemmerd was tevergeefs trachtte menig reizi ger door zijn warmen adem het ijs tot smelten te brengen, ten einde een blik op het winter landschap te kunnen werpen. Maar volgens den tijd kon men niet ver meer van de hoofdstad des lands verwijderd zijn. Niet lang meer zouden ongeduldige verlangens behoeven te wachten. Ook Alsen, die in een coupé ring uitgebracht rapport het voorstel deed, om aan meisjes geen werkloozenuitkeering meer te verleenen, om hun de illusie te ontnemen, dat dienen iets minderwaardigs zou zijn. Het blad bevat thans een uitvoerig uittreksel uit het rapport en daaruit blijkt, dat de commissie, geheel in tegenspraak met het bovenstaande, eenstemmig tot de slotsom komt, „dat* de werk- loozen uitkeering aan vrouwen zeer weinig te maken heeft met het tekort aan dienstboden". De commissie heeft haar be vindingen in tien conclusies neer gelegd, die op het volgende neerkomen. De betrekking van dienstbode eischt een bepaalde geschooldheid, waarvoor een zekere opleiding noodig is. Het is wenschelijk de normen van geschiktheid vast te stellen door de gebruikelijke methoden van het afnemen van een examen en het uitreiken van een certificaat. Het is wenschelijk, voor zooveel mogelijk het onderscheid tus- schen dienstboden en andere arbeiders te doen vervallen. In verband met de verschillende behoeften der gezinnen, dienen plaatselijke regelingen te worden getroffen. De arbeidsvoorwaar den der dienstboden maken het moeilijk voor meisjes om deel te nemen aan de recreaties of belangstelling, die voor andere arbeiders open staan; haar be hoeften in deze richting verei- schen een speciale studie. Op grond van deze conclusies beveelt de commissie aan, dat op alle lagere scholen aan meis jes tusschen 12 en 14 j tar onder richt wordt gegeven in het huishouden en dat ook op mid delbare scholen in dit vak onder wijs wordt gegevendat in speciale gevallen beurzen voor een speciale opleiding, en sub sidies ter voorziening in het onderhoud worden verleend. Voorts adviseert de commissie om aan dienstmeisjes op 55-ja- rigen leeftijd een pensioen van 15 shilling per week te waar borgen, dat voortduuit totdat zij in aanmerking komen voor het ouderdomspensioen, en haar het kiesrecht te verleenen voor het parlement. 2e klasse zat, gevoelde zulk een verlangen in zich, hoewel nie mand hem daarginds vol hoop en vreeze verwachtte. Niemand, want het was een onzinnige droom te gelooven, dat gedurende de maanden, die hij in Brussel had doorgebracht, een trotsch meisjeshart sneller voor hem zou hebben geklopt, zoodat het nu, op dit oogenblik, onrustiger klopte bij de gedachte: hij keert terug O, was hij reeds hier I Toentertijd bij zijn bezoek, toen het toeval hen opnieuw deed ontmoeten en hij moest bemer ken, dat het eenvoudige meisje uit het volk een dame was, met wie maatschappelijke omgang wegens zijn tegenwoordige onder geschikte betrekking voor hem buitengesloten was toen had zij gezegd Tot weerziens 1 En sedert waren er al weer maanden verloopen, zonder dat hij haar gezien, of zelfs maar iets van haar gehoord had. Voor hem waren deze maan den een periode van zwaren, moeitevollen arbeid geweest. (Wordt vervolgd)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1