De Vlootwet veiwoipen, aatsoi Nieuws. Dichter René de Clercq komt! Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws dan treedt de werkeloosheid in. Wie heeft nagegaan, wat dezen zomer verdiend is geworden en daarmede vergelijkt de prijzen van de allereerste levensbe hoeften, zal moeten erkennen, dat van zulk loon in een gezin niet bespaard is kunnen worden. We kunnen dus gerust zonder overdrijving zeggen, dat met het intreden der werkeloosheid niet alleen de inkomsten op houden, maar dat er ook geen spaarpot is, waaruit voor die bange dagen kan worden geput. In sommige plaatsen, waar de landarbeiderswet is doorgevoerd, zijn er enkelen, die een aardig bonheurtje kunnen boeken. We zagen dezer dagen uitkomsten van perceeltjes tlos land" die aan den pachter een vrij aar dige ruggesteun kunnen geven. Doch, dat is nog slechts op en kele plaatsen het geval, de meerderheid onzer boere-arbei- ders deelt hierin nog niet. Laat dit instituut toch eens overal llink worden aangepakt, de grondprijzen zijn omlaag gegaan en de risico is daardoor \eel minder geworden. Men bereikt hiermede tweeerlei, vooreerst, dat de arbeider een potje krijgt voor werkelooze dagen en ten tweede verschaffen we hem oogenblikkelijk eenig werk in eigen dienst. Daarnaast zullen gemeente-besturen en ook pol derbesturen kunnen mede doen, nu reeds hebben ze na te gaan, wat zou kunnen gebeuren, wat als productieve werkverschaffing zou kunnen worden uitgevoerd. Want men denke over werke loosheid niet te licht of te licht zinnig. Ons heeft het altijd ge hinderd, hoe sommige personen daarover zoo gemakkelijk kunnen heentippelen. Men moet dan vooral denken aan de goedwil- ligen en dat is de overgroote meerderheid 1 Gezond van lijf en leden, geschikt om arbeid te verrichten, niets liever wil lende, dan wat te verdienen voor het gezin en met den bes ten wil geen werk. Zoo dag in, dag uit, de straat op, het gezin binnen, de angstige vragen van de vrouw, en bij dat alles zien- deroog het gezin achteruitgaan. Dat moet verschrikkelijk zijn. Dat moet de gemoederen prik kelen en de zenuwen schokken. Werkeloosheidzorg is dan ook niet uitsluitend 'n rekensommetje, een op-koopkracht-houden van den arbeider. Wel degelijk is hieraan een ethische kant en daaruit vloeit voort, dat werke- loo8heidszorg en armenzorg van elkander gescheiden moeten blij ven. Werkeloosheid is een soci aal verschijnsel, waarvan de oorzaken meestal buiten de per soon van de werkelooze liggen, vandaar, dat persoonlijke hulp van den armverzorger hier niet op zijn plaats is. Het beste is, werkeloosheid te voorkomen, ook al wordt daarbij iets uitgegeven waaraan men in gewone tijden niet zou denken, maar men ver- gete niet, dat men juist in slechte tijden het hoofd niet moet laten zakken, want dan blijft men eeuwig in de misère. Juist in slechte tijden moet de grondslag worden gelegd voor nieuwen bloei. Dit beginsel strookt natuurlijk niet met de kreet van sommi gen: Dan maar naar de diaco nie 1 We gevoelen onder het schrijven van deze woorden het vernederende daarvan. Nogeens, werkeloosheid is een maatschap pelijk verschijnsel en in dezen malaise-tijd heerscht ze meer dan ooit, maar dan moet ook de maatschappij de gevolgen daar van dragen en het kwaad zoo veel mogelijk trachten te beper ken maar nooit kan eruit voort vloeien, dan maar naar de diaco nie, wat in vele gevallen daaren boven nog zeggen wi', dat men daarmede ook voor goed een eind maakt aan zijn zelfstandig heid I Letteren en Kunst» OPVOERINGEN in de Vlaamsehe Schouwburg te Gent i Donderdag 1 Nov. nam. 7.30 u. De Spaansche Nachtegaal, Zangspel in 3 bediijven. Gaarne wou ik enkele woord jes zeggen over René de Clercq die naar Zeeland komt en spre ken gaat over zijn gedichten, over zijn romans, over zijn leven dus. Ik heb het altijd een bijzon der voorrecht gevonden te mo gen luisteren naar een dichter, naar iemand, die uns in zijn eigen ziel laat blikken, die ons wel wil aantoonen hoe het komt dat zekere menschen hun smar ten, hun vreugden, hun liefde, hun ontroeringen en droomen onder woorden moeten brengen en niet anders kunnen dan dit te doen. Zeg mij niet dat u dit alles niets schelen kan, dat de dich ter voor uw part naar de duivel loopt. Gij allen die op het land zwaar werk verricht, gij allen die hier leelt in Zeeland, in deze een voudige doch mooie streek, is het u nog nooit overkomen dat gij met blijheid geluisterd hebt naar het plotseling opduikend gefluit van de merel, naar het getierelier van de leeuwerik die in de blauwe lucht omhoog krinkelt, hebt ge nog nooit in de zomertijd, een oogenblikje uitrustend, even geluisterd naar het wondervol lied van een vogel? Wel zeker, niet waar? Ik ken tenminste menschen te Schoondijke en elders ook die er zelfs zooveel aandacht heb ben aan verleend dat ze weten te vertellen wat de leeuwerik zingt, dat de zwaluw kwettert .Toen weider vanhier vertrokken Toen was er een volle beuterpot en een terwetas. Maar nu, maar nu, maar nu is 't al vertjoeteld en vertjuteld en versmerd sakker. dat ^e kunnen mededeelen wat de houtduif verraadt, wat de kwakkel, de grasmusch, de vink en de andere vogelkens zingen. Kortom ik ken weinig men schen die niet een beetje houden van die lenteboden, van die fluiterkens uit het geboomte. En ziet, dichters lijken mij bijna te zijn als die schoon ge vleugelde diertjes die zingen, omdat hun aard is, soms hetzelf de deuntje, maar nooit of nooit vervelen zij, integendeel zelfs al heeft men ze meermalen gehoord. René de Clercq is een man van de buiten, hij zeil dicht immers ,ik ben van den buiten, ik ben van den boer". Hij werd te Deerlijk bij Kortrijk op 14 November 1877 geboren, in een streek, die misschien wel een weinig aan Zeeland doet denken, hij staat meestal bekend als volksdichter en wordt dan door velen in een adem genoemd met die andere gezonde Neder- landschen dichter Adam van Scheltema. De bekende letter kundige en Vlaamsehe strijder Richard de Cneudt beweert zelfs dat dit de eeretitel van de Clercq is en ik geloof ook dat hij daar door reeds alleen een plaats zal innemen in de Nederlandsche letterkunde. Een volksdichter I Wie kent er niet die lieve liedjes zooals Wie zal er ons kindeken douwen en doet het zijn moederken niet, wie kent er niet dat andere .Gelijk een daske zijt gij dik, gelijk een kwartelke van kwik." of .Tineken van Heule, ons maartje kan werken gelijk een paardje" Zooveel liederen zou ik moeten noemen die in Zuid- en Noord Nederland door iedereen ge zongen worden, liederen die bewijzen dat René de Clercq iemand is, die in een frissche en mooie vorm gevoelens en ge dachten weet uit te storten zoo, dat eenieder meevoelen begrij pen kan. En hoe groot hij in zijn romans is en in zijn epische gedichten, dat alles moet hier onbesproken blijven. Het is niet zonder ontroering dat ik denk aan de komst van deze Vlaamsehe zanger, die door de Belgische regeering eerst ge broodroofd werd en vervolgens ter dood veroordeeld omdat hij aan de wereld heeft willen be kend maken dat het Vlaamsehe volk, dat broedervolk van het Nederlandsche en het Trans- vaalsche in de vernedering en in de verdrukking leeft, be handeld wordt als een slaven- volk. René de Clercq, gij die een zanger zijt bij godsgenade, gij die getoond hebt dat er in Zuid- Nederland ook nog menschen zijn met een ruggegraat en een wil, gij die niet bloost over dat gene wat gij voor ons arm Vlaanderen gedaan hebt, wees welkom in Zeeuwsch-Vlaanderen. Menschen van Zeeland, laat de gelegenheid om naar het woord van den dichter te luiste ren niet voorbij gaan, al is hst waar dat de arbeid die de mees ten nu moeten verrichten zwaar en vermoeiend is. Allicht wordt u een uurtje van stille vreugde geschonken. E. LEMAIRE DENS. N. S. René de Clercq die een rondreis door Zeeland maakt, zal waarschijnlijk te Oost burg, Breskans, IJzendijke, Sluis en Schoondijke optred en. DE CRISIS. Het Ned. Correspondentiebu reau meldt De Koningin heeft in over- weging genomen de op 27 Oc tober 1923 ingediende aanvrage om ontheffing uit hun ambt van de Ministers, en hun verzocht zich inmiddels te willen blijven belatten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken. DE REGEERING EN DE S. D. A. P. In een vergadering te Am sterdam zegt mr. Troelstra, dat de S. D. A. P. thans de ver antwoordelijkheid der regeering dient mede te aanvaarden, mits tot Kamerontbinding wordt over gegaan. Te laat, om in ons vorig num mer op te nemen, ontvingen wij de mededeeling, dat de Vlootwet verworpen was. Wij konden het 's avonds nog voor ons bureau bekend maken. Het ontwerp kelderde met 50 tegen 49 stemmen. Van rechts stemden tegen mevr. Bronsveld-Vitringa en de heeren Michielse, Bomans, Loer akker, Van Schaik, Bulten, Kui per, Suring, Rijserwijck en Engels. De heer Gerritson, (Chr. Hist.) was wegens ziekte afwezig. Oostburg. De heer W. Boekhout, maréchaussée alhier is door den Commissaris der Konin gin benoemd tot Gemeente- Veldwachter van Nieuw-en Sint Joosland. Behalve de mededeeling, dat de Hoofdaktecursus zal ge volgd worden door elf leerlingen en dat de Heeren T. F. van der Werff, J. A. Spruyt, beiden te Oostburg, M. A. de Man en H. Willems te Aardenburg en E. P. van der Werff te Sluis zijn benoemd tot Directeur, resp. Leeraren aan dien cursus, dat tot plaatsvervanger van den Burgemeester ingevolge art. 77 der Gemeentewet is aangewezen dhr. F. J. van de Plassche en de voorlezing van het laatste pro ces-verbaal van kasopname, wer den achtereenvolgens in de vol tallige gemeenteraad van Oost burg op heden den 29 October zonder hoofdelijke stemming op nieuw vastgesteld verordeningen op de heffing en invordering van leges, op de heffing en invorde ring van plaats en staangelden en op de snelheid van motor rijtuigen. De verzoeken van H. de Taeye en P. de Lobel om te Eede en Sluis te mogen inrichten gebou wen voor noodslachtingen, wer den afgewezen. Eenige roerende goederen, op den zolder van het gemeentehuis zullen worden verkocht en over gegaan zal worden tot verhar ding met steenslag en aanleg van een voetpad in de Walstraat tevens zal aldaar een lantaarn bijgeplaatst worden. De aanvraag van J. P. Tim merman te Schoondijke om sub sidie voor aanschaffing van een ziekenauto werd aangehouden tot nadere inlichtingen zullen zijn verkregen. Tot lid der commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs werd benoemd de Heer J. A. Hoste. Aan de Onderwijzers, die in 1920 en 1921 buiten de uren onderwijs in het Fransch hebben gegevenaan de Openbare School, alsmede aan de onderwijzeres aan de R. K. School, die buiten de schooluren handwerkonder- wijs heeft gegeven zullen alsnog de bedragen uitbetaald worden, die de wet toelaat. Aan het Hoofd en den onder wijzer belast met het vervolg onderwijs werd als zoodanig eervol ontslag verleend. Aan de orde was de begroo ting 1924 een voorstel van het lid van de Waeter om aan Ge deputeerde Staten te verzoeken de jaarwedden van Burgemees ter, Secretaris en Ontvanger met 10 pCt. te verlagen kon voorals nog alleen de stem van den voorsteller verwerven. Gelukki ger was hij met zijn voorstel om met ingang van 1 Januari 1924 op alle ambtenaren te ver halen 3 pCt. voor eigen en 5 pCt. voor weduwen- en weezen- pensioen, welk voorstel met 4 tegen 3 stemmen werd aange nomen. Na korte bespreking tusschen den voorzitter en den Heer Meyer over de kosten der Bur gerwacht werd besloten deze post alsnog te handhaven. De heer v. d. Waeter merkt op, dat het bedrag voor aankoop van eigen graven te laag is; hij zou daarin verandering willen brengen. Na discussie als slot som, dat later de verordening zal woiden herzien. De post voor den snoeicursus blijft gehandhaaft tot dat de loopende cursus zal zijn afge- loopen. De begr'ooting werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 82071,73'/,, de inkomstenbelasting op 24500,- (Voor 1923 was dit op ƒ30500,- uitgetrokken). Waterlandkerkje. In de Zaterdag gehouden Raadsver gadering dezer gemeente, werd de verordening op de heffing van schoolgelden gewijzigd, ter wijl het verzoek om subsidie voor de Zieken Autodienst werd aangehouden. De begrooting voor 1924 werd vastgesteld op een bedrag van 20.419.83 met een post voor onvoorzien van ƒ379.24. De Hoofdelijke Omslag werd bepaald op een bedrag van 6.900. De collecte voor Japan heeft alhier opgebracht 35.30. Sint Kruis, In de jongstleden Zaterdag gehouden raadsverga dering, waarin alleen de heer W. Duininck met kennisgeving afwezig was, werd, naar aanlei ding van een ingekomen schrij ven van Gedeputeerde Staten besloten, om het destijds geno men besluit, niet toe te treden tot de plannen, betreffende de drinkwatervoorziening van Z. Vlaanderen, te handhaven. Met grooten dank werd ken nis genomen van het besluit van den Burgemeester, waarbij deze terugkomt op zijn verklaring, den door hem in dienst dezer gemeente vóór 1 Juli 1922 door- gebrachten tijd voor pensioen te willen inkoopen de gemeente zou voor dien inkoop een z.i. te groot financieel offer moeten brengen. De begrooting voor den dienst 1924 werd vastgesteld, zooals die door het dagelijksch bestuur was ontworpen, met een eind cijfer van 17952,58'/, in ont vang en uitgaaf, waaronder, be halve de opbrengst van respec tievelijk f 40,20 en 50 opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting, eene som van f 6500,- voorkomt voor gemeentelijke inkomstenbelasting. IJxentH/kQ. Maandagavond gingen zooals gewoonlijk de knechts van den brouwer W. alhier de schuur sluiten, toen plotseling een van hen door een onbekend persoon, welke zich in de schuur bevond, werd aan gevallen en tegen den grond geslagen. De onbekende zette het op een loopen, achtervolgd door den knecht. Het mocht niet gelukken hem te vinden. Sohool- cn Kerknieuws. Naar men ons mededeelt, b;- staan er plannen om de Ned. Herv. Kerken van Waterland- kerkje en Sint Kruis door één predikant te laten bedienen. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht J. O., commissionnair te IJzen dijke, wegens fraude bij faillisse ment. Tegen hem was rechts ingang met gevangenneming verleend. Hoogwatergetvj Bretkent. DAGEN. vin. nam Woensdag 31 Oct. Donderdag 1 Nov. Vrijdag 2 4.37 5.01 5.21 5.45 6.21 6.45 Laatste Kwartier Donderdag 1 November nam. 9.08. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 31 Oct. nm. 5.06 Donderdag 1 Nov. 5.03 Vrijdag 2 5.02 MARKTBERICHTEN. Rotterdam 29 Oct. 1923. Tarwe f 11.25f 11.50 Haver 1' 9.25—f 10.70. Erwten f 18.f23.25. Rogge f 9.75-f 10. Chevaliergerst f 1 l.-f 11.50. Kroonerwten f20.f22. Schokkers, puike kwaliteit, f 22.50 f 23.50, afwijkende vrijwel onverkoopbaar. Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f2.57-f2.585; Ponden f 11.53-f 11.57, Mark f0 03- f0.06, p. millard, Belg. Fr f 12 80- f 13.Fransche Francs f 14.95- f 15.20, Kronen (afgest.) f0 35- f 0.40. NIET NETJES. Een 27-jarige losse arbeider te Groningen heeft zijn verloofde weten te bewegen, hem een be drag van f 400, dat zij met veel moeite gespaard had, toe te vertrouwen. Hij is er met dat geld vandoor gegaan en een week later vrijwel platzak te Groningen teruggekeerd. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. MOORDAANSLAG. Zondagavond zat te Evelingen (gem. Beilen) het gezin van den landbouwer K. Koeits om den tafel toen op eens de ruiten werden stuk geslagen. Even daar na werd er met een revolver geschoten. De vrouw en kinde ren gingen op de vlucht. Ter wijl Koerts zich ook wilde ver wijderen werd er weer gescho ten, het schot raakte de bol van de lamp doch stuitte terug en trof K. in den buik. Er volgden nog zes schoten waardcor K. een schampschot aan arm en been kreeg. De politie heeft de 21-jarigen zoon van Koerts ge vangen genomen als verdacht van dit misdrijf. 'N REGLEMENT VAN ORDE! In een plattelanders-gemeente van Friesland met een rechtschen gemeenteraad en burgemeester werd voor een paar jaar een S. D. A. P.'er tot raadslid ge kozen. Het Reglement van Orde weid toen aldus gewijzigd, dat een voorstel, zou het in behande ling komen, behalve den voor'

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2