ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Bureaucratie, Harten Yrouw. Werkeloosheid en Armenverzorging. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poet f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNO.,02T BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Woensdag 31 October 1923 Nummer 2873 Nu de hooge uitgaven voor tal van Staalbedrijven in verband met den ongunstigen toestand in het algemeen een meer dan gewone beteekenis hebben gekregen en besnoeiing dringend noodig is; nu de giro debacle het toch al zwakke za kenleven ook nog een klap heeft toegebracht, dringt zich de vraag aan ons op, of er wel licht in de overheidsbedrijven verouderde beginselen schuilen, die voor den modernen Staat gevaren opleveren. De overvloed van personeel bij alle takken van overheids dienst, de gemakkelijke, om niet te spreken van roekelooze wijze, waaropgelden zelfsvoor luxueuse doeleinden gevoteerd worden, brengt deze vraag van zelf naar voren. Gaat men de financiering der overheidsbedrijven na, dan komt men spoedig tot de ontdekking, dat er in de wijze van beheer een ambtelijkte ziekte is. Waar dit verschijnsel algemeen is en in alle takken van overheidsdienst wordt waargenomen, ligt het voor de hand, dat ook in al die bedrijven één algemeen lei dend beginsel moet zijn, dat verderfelijk werkt. Welke algemeene lijn treft men nu in de ambtelijke samen leving aan en hoe is deze ont staan P De oorzaak van de ambte lijke ziekte is de bureaucratie en deze moet worden gezocht in de verkeerde opvatting en toepassing van de gezagskwestie. Bij de ontwikkeling van den ambtenaarsstand als gevolg van den modernen Staat, werd het oorspronkelijke gezagsinstituut in zijn geheel overgenomen en toe gepast. Waren de eerste amb tenaren meer gezagsambtenaren d. w. z. belast met de oorspron kelijke overheidstaak, n.l.regee- ren, in de huidige maatschappij is dat niet meer het geval. Naast de eigenlijke overheidstaak, het regeeren en besturen, is gekomen het sociale uitvloeisel van die HELLMUTH MIELKE, UIT HET DU1TSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 32. Alsen, die door den aanblik van dezen uitgeteerden zieken man werkelijk diep onder den indruk was, drukte de vrouw een paar goudstukken in de hand. Langzaam daalden zij, zonder met elkaar te spreken, de trappen weeral. Eenmaal bleef Frémoire plotseling staan ,Komt iemand ons achterna?" mompelde hij. Het geluid van voetstappen was nog duidelijk hoorbaar; maar het verstomde dadelijk. Toen zij weer buiten waren, haalde Frémoire diep adem. .Gelukkig dat we daar van daan zijn, wat een afschuwelijk luchtj el" ,Maar vertel nu eens, wat u in die keuken bereikt en ge- Vonden hebt", zei Alsen, wel Wat nieuwsgierig. „Wat ik gevonden heb Daarl" Frémoire haalde een aantal taak, de zorg voor het welzijn van het volk, het lenigen der volksnooden enz., welke zich b.v. uiten op het terrein der so ciale wetgeving. Het gezagslichaam nu van den ouden tijd, in onze Staat het feitelijke overheidsgezag volgens de ethische begrippen, dat als gevolg van het in ieder mensch aanwezig zijnde rechtsbegrip langzaam in de maatschappij is gegroeid, is overgeplant in heel het huidige ambtelijke instituut. En of men nu de meening is toegedaan, dat de menschen onderling goedvonden een of meerderen te laten heerschen bij hun gratie, dan wel of men leest, dat het gezag van hoo- ger hand is daargesteld, als iets absoluut persoonlijks, is iets dat wij hier geheel terzijde kunnen stellen. Een feit is, dat in amb telijke kringen niets zoo zwaar weegt als het gezag, dat ook in ambtelijke kringen het gezag het fundament van het ambte lijke instituut is. Deze opvatting nu is, vol gens onze bescheiden meening, voor die ambtelijke instituten, die buiten de eigenlijke over heidstaak staan, absoluut on juist. Ook in die ambtelijke krin gen moeten de ambtelijke abnormaliteiten eenvoudig be schouwd worden als logisch ge volg van de werking van een menschelijk instituut. Toch is op dat z, g. hooger gezag in ambtelijken kring heel het tegenwoordig instituut, met al zijn zonden en gebreken op gebouwd. Ieder ambtenaar oefent gezag uit en ieder ambtenaar is op zijn beurt aan gezag on derworpen. Een chef-loopjongen oefent zelfs gezag uit over zijn mede-loopjongens. Hij bezit de macht om te gelasten en de bevoegdheid om rapporten uit te brengen. Op bruten, hoogen toon kan hij gelasten, en wee den loopjongenondergeschikte zijn mindere die dat be vel niet onvoorwaardelijk op volgt. In de rapporten, die, uit gezonderd bij een enkel, zeer democratisch aangelegden chef, smerige, verfrommelde papiertjes te voorschijn. ,En wat is er van die prullen te maken? Of? plotseling schoot die gedachte weer door Alsens brein, die reeds eerder als een vage, vreeselijke gewaar wording bij hem was ontstaan, toen hij den detective naar de recepten hoorde informeeren meent u tenslotte ,Ik geloof niets. Ik houd mij slechts aan de feiten. Hier, be kijk u een van deze dingen maar eens nauwkeuriger. Morfine 1 Hier weet morfine I Hier het derde, zeer sterke dosis 0 5 gram. Een zieke houdt het er bij uit, als hij er aan gewend is, maar een gezond mensch doodt het op slag. Kijk eens naar dien datum hier. Den 5en Juni is Richod gestorven. Dit recept dateert van den 3den Juni". ,Pichet zou dus de recepten ten eigen bate hebben aange wend, die de dokter den zieken klerk had voorgeschreven Dat zou verschrikkelijk zijn 1 Dan moet hij met die mevr. Richod dus den moord op den jtrmen Richod beraamd hebben". O, daarvoor is nog een ander bewijs. Dsze schurk van een Pichet is dommer dan de on- noozele Jules. Draai het recept streng geheim zijn, wordt de niet- opvolging van een der gelijk bevel als dienstweigering aangemerkt en de betrokkene zonder vorm van proces amb telijk gefusilleerd. Waar een dergelijk machts instituut het fundament vormt van het ambtelijk gebouw, voelt men onmiddellijk welke nood lottige gevolgen dit systeem moet meebrengen. Slaafsche onder worpenheid van de lagere amb tenaren, omdat anders door het geheime stelsel van rapportisme alle carrière gebroken zou wor den, zelfoverschatting van de gezagdragers, afsnijding van alle verbeteringen, immerB de intel- lectueele bevoegdheid zetelt in den ambtelijken stand niet in het individu, doch in den rang, en versmoren van alle cretiek zijn de hoofdgevolgen. Zoo kon bijv. de giro-déblacle plaats vinden, omdat enkele hoogge plaatste ambtenaren meenden bij den rang ook de geschiktheid te hebben en alle overleg met het practisch, wellicht beter onderlegde lagere personeel, be neden hun waardigheid achtten. Bij een dergelijk systeem is ook alle verantwoordelijkheid buiten gesloten. Ieder toch draagt slechts verantwoording voor een uiterst klein en meestal -onaan zienlijk deel van het geheel Daarbij als gevolg de zucht om belangrijk te schijnen, met al de noodlottige gevolgen daar van, zooals het scheppen van allerlei onnoodige bureaux met zijn tal van bureau-chefs, sous chefs, assistenten, klerken, boden, enz. en bovenal talrijke, doch onnoodige contrale-maatregelen, noodig in het pietluttige, amb telijke stelsel, om toch maar vooral de indruk te vestigen van hoogstaand werk te verrichten en daarbij kleinzielige aanmer kingen van hooger geplaatste ambtenaren te ontgaan. Vandaar dan ook een totaal gemis aan goed, gezond commercieel be heer en vlugge, practische af doening van zaken, wat door het publiek zoo schrijnend ge voeld wordt. van den 3den Juni maar eens om wat leest u daar ,Kom zelf en breng de voorgeschreven medicijn mee. P." Hij heeft Jules de morfine afgenomen, toen hij het uit de apotheek haalde, en ter geruststelling voor de vrouw, zeker omdat zij Jules niet zou gelooven, heeft hij haar het recept met die paar woorden op den achterkant laten toe komen. Hij meende natuurlijk, dat die vrouw en Jules toch niet zouden ontsnappen, wat sr op het recept stond 1 Latijn begrij pen zij immers toch niet. Maar, mijnheer Pichet, je was toch nog wat dommer dan die oude vrouw en Jules bij elkaar. ,Het is zonder eenigen twijfel zijn hand I" riep Alsen uit, de noodlottige woorden bekijkend, die op de achterzijde van het recept stonden en de eigenaar dige, karakteristieke schrijfwijze van Pichet vertoonden. .Ten overvloede heeft Jules het mij nog bevestigd. 'De jon gen zag, hoe ik in de keuken rondsnuffelde. In de schuifla van een kast lagen die dingen. Hij vroeg mij, wat ik daar deed. Ik snauwde hem Hink ai en toen hield hij zich koest. Ik vond het recept daar onder de eerste papiertjes. Voor mij was de Zoo kan een verschil van een of twee centen, of deze wel gerestitueerd mogen worden en dan nog langs welken weg, een ambtelijk incident worden, waar bij de hoogste chefs betrokken worden en voor welker oplossing een juridisch advies zelfs niet onmogelijk is. De vloek der ambtenarij is, dat ieder ambtenaar gewichtig doet, en een bijzondere, uiterst verantwoordelijke positie meent in te nemen. Alles hangt aan den rang, alle reglementen, voor schriften en besluiten zijn van dezen verouderden, onsmakelij- ken zuurdeesem doortrokken. Een gevolg van dit stelsel is, dat tal van ambtenaren of im productief óf minderwaardig, óf in 't geheel geen werk verrich ten. Vandaar de gemakkelijke wijze waarop tal van ambtenaren wegens opheffing van hun be trekking ontslagen worden. Wat in de ambtelijke statuten ontbreekt, is een gezond, com mercieel, verantwoordelijk, demo cratisch beheer. Met den ouden sleur uit den Regententijd moet gebroken worden. Heel dat ge doe van ambtelijke geheimzin nigheid, dat werken achter de schermen vaak van onbevoegde tusschen-chefs, die er dikwijls op uit zijn zich zelf allerlei vrijheden te veroorlooven, heel dat gedoe met zijn geheim rap portisme, zijn geheime ambtelijke diplomatie moet worden opge ruimd en plaats maken voor een goede commercieele, democra tische inrichting. De belangen van de gemeenschap mogen niet langer worden opgeofferd aan de belangen van de bureaucratie. Het is de taak van de Regee ring nieuw leven te brengen in deze ambtelijke rompslomp. Het is bij meer dan één gelegenheid gebleken, dat de leiding in de ambtelijke wereld niet deugt, dat er verouderde begrippen en onbruikbare methodes heerschen. Gebleken is, dat in den amb telijken stand de lijders tal van begrippen zijn toegedaan die niet meer passen in het kader van onzen tijd. En toch gaan gansche zaak toch al zoo klaar als een klontje, voordat wij zelfs al het huis waren binnengegaan. Pichet heeft zich de omstandig heid ten nutte gemaakt, dat den zieken Bas morfine werd voor geschreven. Hij heeft de voor dien armen drommel bestemde medicijn verscheidene keeren voor zich zelf gebruikt, eens zelfs zich de morfine, toen Jules uit de apetheek kwam, direct toegefiigend. Jules zegt nu wel, dat hij ze later zelf gebracht heeft dat zal echter wel hoogst onschadelijk goedje geweest zijn. De morfine heeft voor een ander doel moeten dienen". ,Kijk eens loopt daarginds niet de jongen Aan den anderen kant van de straat zagen zij Jules voorbij draven. Hij had zijn gewone door-de-weeksche kleeren aan, alleen schenen zij er nog ge- scheurder en verwaarloosder uit te zien dan andersbovendien scheen hij veel haast te hebben; bijna schuw snelde hij hen beiden voorbij en zelfs het geroep van Alsen ,Jules, hé Jules 1" bracht hem niet tot staan. (Onder deze omstandigheden moeten wij bij de overheid dade lijk de inhechtenisneming van Pichet en mevr. Richod eischen", in de Regeeringsbureaux de leiding en de gestie omtrent commercieele en persoonsaange legenheden uit van die leiders. Wat wij moeten hebben is een soepel, op commercieele en hu mane basis steunend staatsbe drijf. Opgeruimd moeten alle verouderde methodes en be grippen. Gezonde verantwoor delijkheidszin, practische inrich ting, snelle afdoening en be hoorlijke werkverdeeling. Wanneer de Regeering dit ernstig zou willen, zijn er ook onder de ambtenaren voldoende knappe koppen, die haar bij de uitvoering behulpzaam zouden willen zijn. Nemen we voorts aan, dat bij een goede reorga- nistatie van den dienst de uit gaven tot drie-vierde geredu ceerd werden, dan zouden er ook nog een slordige 40 millioen te bezuinigen zijn. Een dubbele prikkel dus voor de Regeering om spoedig in te grijpen, daar bij reorganisatie van den dienst de salariskwestie vanzelf zou worden opgelost. In onze streken, waar naast veel suikerbieten ook veel aard appels enj uien worden ver bouwd, is het op dit oogenblik druk op den akker. Iedereen weet, dat de maand October in ons landje verrassingen kan bren gen, iedereen heeft weieens er varing gehad met vroeg inval lende vorst, vandaar een haastig, zenuwachtig gerep om alle vruchten op de plaats harer be stemming te brengen, hetzij op leveringsplaatsen, hetzij in op slagplaatsen onder een winter- dek. Zoo vindt iedereen werk en komen hier en daar zelfs handen tekort. Maar als dat alles afgeloopen zal zijn en het laat zich aanzien, dat dit vrij gauw het geval zal zijn, want de bietenoogst vooral valt veel tegen, dan krijgt men weer overvloed van arbeidskrachten, zei Alsen, thans heeft het bewijs materiaal zich voldoende op gehoopt, zoodat de overheid de opgraving van het lijk bevelen moet. Pichets brief van gisieren hebt u toch nog bij u ,Ja zeker. Die onnoozele Jules ook 1 Hij wilde straks den brief van mij terug hebben". De de tective grinnikte. ,Ik zei hem, dat wij dadelijk naar mevrouw Richod gingen, om hem haar persoonlijk te overhandigen. Dat zullen we doen ook. Maar eerst gaan we naar het paleis van justitie. Hola, koetsier 1" Frémoire had een voorbij rijdend coupeetje aangeroepen. Zij stapten in en bereikten na korten tijd het prachtige, ge weldige gebouw, waarin de gerechtigheid van Brussel haar zetel had opgeslagen. Het bleek echter, dat, daar het Zondag was, er geen vertegenwoordiger van de overheid aanwezig was. ,Dan moeten wij naar de wo ning van den procureur-generaal rijden", zei Frémoire' ,Hij zou gisteren van zijn vacantiereis terugkeeren. Maar ook nu weer bleek, dat Frémoire zich in zijn verwach ting teleurgesteld zag. (Wordt vervolgd],

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1