«Mint Mms. Rechtszaken. Gemengd Nieuws verbonden. In plaats van de vroegere 96 uur per winter, moest de cursus nu minstens 150 uur tellen en bovendien twee jaar duren. Leerlingen, welke nog leerplichtig waren, dus nog op de dagschool gingen, mochten er geen deel aan nemen. Ondanks dat bleek dit Ver volgonderwijs op sommige plaat sen wel levensvatbaarheid te bezitten. \laar nu, de malaise komt en daarmede de roep om bezuini ging. De Lager-Onderwijswet 1920, welke zooveel verbeterin gen op onderwijsgebied had aangebracht, werd aan een .technische" herziening onder worpen en één van de veran deringen is o.m. deze geweest, dat het Rijk voortaan de kosten van het Vervolgonderwijs niet meer voor zijn rekening zou nemen. Bovendien werden de gemeenten vrij gelaten in het geven van Vervolgonderwijs, welk aantal leerlingen zich daar voor ook zou aanmelden. Ongeveer in denzeltden tijd was de Middelbare-Onderwijswet herzien en als gevolg daarvan moesten de' gemeenten nu ook betalen voor die jongelui uit de gemeente, welke een middelbare inrichting voor onderwijs volgde. Dat laatste is geen kleinig heid en loopt van f200 tot f250 per leerling en per jaar. Voeg dit nu alles bij elkaar en dan is het verklaarbaar, dat in eer ste opwelling alle gemeenteraden, de een na de ander, het Ver volgonderwijs hebben afgeschaft. Of dit juist gezien is, wagen we nog aitrjd te betwijfelen. We geven onmiddellijk toe, dat het absurd is om aan de gemeenten de kosten op te leggen van het Middelbaar Onderwijs. Daarbij is geen enkel gemeentebelang betrokken, maar dat dit tenge volge moet hebben, dat nu geen Vorvolgonderwijs zou worden gegeven, vinden we evenmin te verdedigen. Er is hierbij uitgespeeld, dat het minder noodig zoude zijn, omdat we nu hadden gekregen een verplicht zevende leerjaar. We zien nu, wat daarvan in de toekomst terecht zal komen. En bovendien al ware dat zoo, zou dan juist een vervolgcursus nog niet meer nut kunnen stichten Men vergete toch niet, dat de strijd onr het bestaan steeds moeilijker wordt, ook voor onze zoogenaamde volkskinderen. Zon der een goeden grondslag mogen we die toch niet de aankomende moeilijke tijden doen ingaan. En bovendien, welk hyaat is er nu niet ontstaan I Het vakonderwijs mag pas gevolgd worden op veertienjari- genleeftijd. Het vervolgonderwijs legde zoo'n mooie brug van de dagschool naar dat vakonderwijs. Dat zou nu weg zijn. Het is dan ook niet te ontkennen, dat het groote teleurstelling heeft verwekt, toen de verschillen de gemeenteraden met een spoed, een betere zaak waardig, hierdoor gewoonweg een streep hebben gehaald. Gelukkig zijn er anderen, die verder zien. Zoo mag er met voldoening op ge wezen worden, dat het Dag. Bestuur der Z. L. M. in een gelukkig gestelde circulaire hare afdeelingen op dit kwaad heeft gewezen. .Volksonderwijs" en ,Het Nut" toonen zich mede paraat en trachten particuliere cursussen in het leven te roepen. Dat alles is zeer te waardeeren, maar liever zagen we het van gemeentewege uitgaan. Sluiten nu de daaraan ver bonden kosten dat werkelijk uit Ook als we dat een beetje eco nomisch aanpakken We zouden b.v. kunnen beginnen met het minimum deelnemers wat grooter te nemen, dan waarvan de oor spronkelijke wet 1920 sprak. Elke gemeente zal dit naar plaatselrjkeomstandigheden moe ten regelen, maar laten we dit eens stellen op 10 a 12 leer lingen. Vervolgens zou men kunnen bepalen, dat de cursus twee jaar duren zal, maar dat ook slechts om de twee jaar leerlingen zullen worden aange nomen. We garandeeren dan als het ware volle klassen en voor komen, dat de lesuren verdub belen. De gemeenteraad stelt het salaris voor dat vervolgon derwijs vast, en laat ons dat nu eens stellen op f 1.50 per lesuur. Dan kosten 150 lesuren f 225, rekenen we nu nog f75 aan extra leermiddelen, dan kost zoo'n cursus f300 plus vuur en licht, oftewel f25 a f30 per leerling, op zijn hoogst, want bij meerdere leerlingen daalt dit bedrag beduidend. Dat is heel wat anders dan voor het M. O. per leerling moet worden be taald. Als er van gemeentewege openbaar Volgonderwijs wordt gegeven, dan moet de gemeente ook het bijzonder Vervolgon derwijs betalen. Voor sommige gemeenten kan dit er nog al inhakken, al worden de kosten per leerling waarschijnlijk niet verhoogd. Door een matig school geld te heffen, kunnen de ge raamde kosten nog wat lager worden gesteld. Straks komen de gemeentebegrootingen in den Raad aan de orde. Laat ieder een, die daarbij eenige zeg- gingsschap heeft, nu nog eens goed overwegen, of werkelijk het Vervolgonderwijs voor goed van het platteland moet worden verbannen. Breskens. Donderdagavond had alhier in het Zondagsschool lokaal de eerste ouderavond plaats van de Zondagsschool wel ke tamelijk bezocht was. Door Ds. Bremer werd dui delijk het ontstaan en het doel der Zondagschool uiteengezet. Daarna gaf de heer Meeusen een overzicht van hetgeen iederen Zondag op de Zondagsschool gedaan werd, waarvoor de kinderen der hoogste klasse aanwezig waren. Tevens werden eenige versjes gezongen. Deze eerste vergadering kan dan ook als geslaagd beschouwd worden. Blijkens Provinciaal blad no. 48 uitgegeven 23 October 1923 is bepaald, dat het besluit van Gedeputeerde Staten van 11 Mei 1923, waarbij de kunst wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen, geen Rijkswegen zijnde, buiten de bebouwde kommen der ge meenten gesloten zijn verklaard voor zware motorrijtuigen, in werking zal treden 1 Januari 1924. Met ingang van 1 Januari a.s. zal het dus vrijwel eiken houder van een vrachtauto of personen auto met meer dan 8 zitplaatsen verboden zijn de kunstwegen buiten de Rijkswegen in Z. Vlaanderen te berijden tenzij hij in het bezit is van eene onthef fing als bedoeld in art. 13 der Motor- en Rijwielwet, welke ontheffingen aangevraagd moeten worden bij Gedeputeerde Staten van Zeeland te Middelburg. IJzendijko Donderdag middag kwamen alhier aan het Veldzicht met paard en kar gereden de landbouwer J. Rie- mens, met medepassagiers E. v. d. Bossche en E. Rodts. Plot seling sloeg het paard op hol met het gevolg dat de wielen onder de wagen werden weg gerukt en het paard met het bovenstel er vandoor ging. Gelukkig wist men het dier spoedig tot Btaan te brengen, en liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Groede. Op Zaterdag 10 November a.s. zal er bij den heer H. de Lobel alhier een lezing worden gehouden over draad- looze telegrafie en telefonie met lichtbeelden die opgeluisterd zal worden door draadlooze muziek uit Engeland. De entrée zal zoo goedkoop mogelijk worden gesteld tot dekking der kosten. Aardenburg. Aangemoe digd door het succes der Volks universiteit te Oostburg zal alhier vanwege het Departement Sluis- Aardenburg van de Mij. tot Nut van 't Algemeen door de heeren van de R. H. B. S. te Oostburg eenserie wetenschappelijke voor drachten worden gehouden. Zuidzande. Bij den heer J. 1. Bril alhier zal op Zondag 4 November a.s. ds heer Iz. Risseeuw aldaar, Kampioen schaker voor Zeeuwsch-Vlaan deren eensimultaan-séance geven. Biervliet. De collecte voor Japan heeft in deze gemeente opgebracht f 50. Hoofdplaat. In onze ge meente heeft de collecte voor Japan f32.10 opgebracht. Eed e. Bij de collecte voor Japan werd alhier f 18.50 ge offerd. Retranohement. In onze gemeente werd f 28.50 gecollec teerd voor de slachtoffers in Japan. Gadzand. In de Dinsdag gehouden Raads-vergadering, waarin alle leden aanwezig waren werd in de ontworpen school geldregeling op verzoek van Ged. btaten een wijziging ge bracht. Ten aanzien van het verzoek van J. P. Timmerman te Schoondijke om subsidie voor de exploitatie van een zieken auto werd besloten te wachten met een beslissing te nemen tot een volgende vergadering. in verband met de Pensioen wet 1922 werd een nieuwe ver- haalverordening toegepaster zal 2 en 3 procent verhaald worden, benevens een vierde deel op het bedrag vooi inkoop. Tot ambtenaar van den Bur gerlijken Stand werd benoemd de heer J. Becu, Wethouder. Met het oog op de ingekomen goedkeuring door Ged. Staten van de Gemeente-rekening over 1922 werd de zekerheidsstelling van den vorigen Gemeente-Ont vanger opgeheven. De subsidie van 60,die jaarlijks gegeven werd ten be hoeve der Ambachtsschool voor Oostburg e. o. werd ingetrokken. De Gemeente-begrooting werd vastgesteld met een som van ƒ31994.54 in ontvang en uitgaaf en 945.37 voor onvoorziene uitgaven. De post gemeentelijke in komstenbelasting is geraamd op 11.000. Ten aanzien der electriciteits- voorziening van de gemeente werd besloten nadere onderhan delingen met de P. Z. E- M. te voeren. De begrooting werd in ver band met de Pensioenwet ge wijzigd. Voor de Japancollecte is in deze gemeente f59.75 bij eengebracht. School- en Kerknieuws» Groede. De heer S. Frelier alhier is benoemd tot onder wijzer te Klazienaveen. (Dr.) Predikbeurten. Ned. Herv. Kbrb. Zondag 28 Oct, 1923. Aardenburg v 10 u ds Barnouw Biervliet n 2 uds Castelein. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5l/a u ds Bremer. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen. Bediening H. Avondmaal. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 9.30 u ds Scholte. Herdenking Kerkhervorming, Collecte voor 't Nederlandsch Bijbelgenootschap. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen. Bediening H. Avondmaal. Waterlandk. n 2 u ds Meloen. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Ned. Herv. Kerk, Woensdag 31 Oct. Aardenburg n. 6 u ds Barnouw Herdenking Kerkhervorming. Extra Collecte Gust. Adolf Ver. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 27 Oct. 2.29 2.53 Zondag 28 3.01 3.25 Maandag 29 3.29 3.53 Dinsdag 30 4.02 4.26 Laatste Kwartier Donderdag 1 November nam. 9.08. Licht op «oor Rijwielen enz. Zateidag 27 Oct. 5.14 nam. Zondag 28 5.11 Maandag 29 5.09 Dinsdag 30 5.07 Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 October. Vrijgesproken: H. J. v d. O., 58 j., bankdirecteur te Ter Neuzen, beklaagd geweest van het geven van te groote credieten als bankdirecteur, waardoor de Bank niet meer aan hare ver plichtingen kon voldoen. Door den Minister van Justitie is bij besluit van 24 Oc tober 1923 benoemd tot plaats vervangend lid der Kamer van Toezicht op de Notarissen en Candidaat-Notarissen te Middel burg, de heer Mr S. R. Bakker, Kantonrechter te Zierikzee, zulks met ingang van 10 Dec. a.s. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 23 Oct. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.00—f 14.15 Aangevoerd 75000 stuks. Oostburg, 24 Oct. Tarwe f 10.50-f 11.75. Gerst f9.50-f 10.00. Erwten f 20.00-f 21.50. Schokkers niet getoond. Maanzaad f40.-f43. Middelburg, 25 Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Tarwe f 11.00.—f 12.00 Kroonerwten f 19.00f20.00 Maanzaad 140.a f44. Witte boonen f30.00-f 44.00 Ronde bi boonen f 40.-f 50. Lange br. boonen f 30-f 50. Alles per 100 K.G. Boter f0.96 a f 1.06 per 5 ons. Eieren f14 50 af 15.50 p 100 at. Wisselkoersen. Dollars f 2.56-f 2.57s Ponden f 11.55-f 11.55, Mark f0.04- fOl.O, Belg. Francs f 12.75- f 13.Fransche Francs f 14.90- f 15.00, Kronen (afgest.) f0 35- f 0.41. SPORT. VOETBALLEN. De uitslag S S S II Schoon dijkeJuliana II Kruisdijk is in ons vorig nummer door ver keerde opgave gemeld als 50. Dit moet zijn 05. Letteren en Kunst» OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent i Zondag 28 October a.s. n. 2.30 De Straatzangeres, Zangspel th 3 bedrijven, nam. 7-30 u. Jongelingszonde, Spel in 3 bedr. Daarna Klaas en Klaartje, Zangspel in 1 bedrijf. Maandag 29 October a.s. nam. 7-30 u. Jongelingszonde, Daarna Klaas en Klaartje. Dinsdag 30 Oct. a.s. De Duizeling (Le Vertige), Sensationeelspel in 4 bedrijven. Donderdag 1 Nov. nam. 7.30 u. De Spaansche Nachtegaal, Zangspel in 3 bedrijven. Vlaamsche Sohouwburg te Rrugge. Zondag 28 October Kleine Burgers, familiedrama in 3 bedrijven, daarna Leentje uit 't Hemelrijk, blijspel in 1 bedrijf. TRAMBOTSING. Woensdagavond reed een vrachtauto uit Volendam bij het passeeren van een autobus op den Monnikkerdatnmer Jaagweg op de trambaan. Op een afstand van 200 a 300 Meter naderde de stoomtram in volle vaart. De tram reed tegen de auto, die ver brijzeld werd. De chauffeur an de zeven inzittenden konden nog bijtijds uit den wagen sprin gen, zoodat er geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. De machinist verklaarde niets te hebben kunnen zien, doordat de schijnwerpers van den auto een verblindend licht uitstraalden. DE EX-KROONPRINS NAAR ZANTVOORT. Afgaande op de nauwe rela ties, die baron E. v. d. Heijdt onderhoudt met de voormal,ge Duitsche keizersfamiiie brengt men den aankoop van ,Riva" en „Stella Maris" aan den Strand weg te Zandvoort in verband met de eventueele vestiging al daar van den voormaligen Duit- schen kroonprins. Reeds is met de verbouwing een aanvang ge maakt, maar de verdere plannen zullen toch wel gissingen blij ven totdat de uitvoering blijk geeft, wat het doel is. »'t Kan onmogelijk,", zegt de een. Van andere zijde bevestigt men het aan de O. H. Ct. haast als een ofiicieele mededeeling. EEN SCHRANDERE KOE. Een slager te Apeldoorn kocht van iemand te Wenum een koe, die hij tijdelijk in een stal aan den Vlijt8chen weg onder dak bracht. Toen de «lager den volgenden dag de koe uit den stal wilde halen om het reeds uitgesproken doodvonnis te voltrekken, was het dier verdwenen. De koe, die blijkbaar aan een goeden maaltijd de voorkeur gaf boven de slachtbank, bleek den langen weg naar de haar bekende weide alleen te hebben gevonden. Rustig liep zij in de weide van den vorigen eigenaar te grazen. ONTWAPENING TER ZEE. Juist op het oogenblik, dat ons parlement druk bezig is met de behandeling van de plannen der Regeering inzake de uitbrei ding van de vloot, onderneemt de Volkenbond een belangrijken stap, om te trachten de ontwa pening ter zee door te voeren, waarvoor ook de medewerking van Nederland zal worden ge vraagd, meldt de correspondent van „de Tel." te Genève aan zijn blad. Op 21 Januari a.s. zal n.l. te Genève een voorbereidende bij eenkomst gehouden worden voor een groote conferentie, welke zich zal bezighouden met de uitbreiding van de beginselen van Washington met betrekking tot de vlootbeperking. Voor deze bijeenkomst zijn, behalve de staten, die in den Volkenbondsraad vertegenwoor digd zijn, uitgenoodigd gedele geerden van Argentinië, Chili, Denemarken, Griekenland, Ne derland, Noorwegen, Rusland en Turkije, zijnde die staten, die oorlogsschepen hebben, van een omvang volgens de bepalingen van Washington. Deze voor-vergadering zal een ontwerpverdrag voor de vloot beperking uitwerken, dat aan de algemeene conferentie voor gelegd zal worden. JEUGDIGE INBREKERS. Te Middelburg hebben twee agenten van politie een 17-jari- gen jongen op heeterdaad be trapt, die met een vrier.d van denzelfden leeftijd door inklim ming inbraak pleegde in een des nachts onbewaaklen bakkers winkel. Ook de tweede was spoedig aangehouden. De jon gens hadden de toonbanklade gelicht. ONEERLIJK BEAMBTE. De politie te Amsterdam heeft aangehouden en voor den Offi cier van Justitie geleid een be ambte aan het Kantongerecht aldaar. Deze beambte wordt verdacht van een poging tot oplichting. Bij een echtpaar te Amsterdam, dat een hotel-ver gunning aangevraagd had, deed deze beambte het voorkomen dat hij in staat zou zijn te bewerken dat een tegen dit echtpaar op gemaakt proces-verbaal geen voortgang zou vinden. Als dit proces-verbaal toch voortgang zou hebben, dan zou er groote kans bestaan dat de aangevraagde hotelvergunning niet zou verleend worden. Hij verklaarde zich tot deze daad bereid tegen een geldelijke ver goeding. Het echtpaar heeft deze aanbieding niet aanvaard. ONTPLOFFING BIJ POPE, Men meldt uit Venlo aan het Hbl, Donderdagmorgen omstreeks

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2