Plaatse! Kiens. Binnenland. Kechtszaken. Gemengd Nieuws elkaar, om te kunnen komen tot een militievloot in Holland en om een eind te maken aan de noodzakelijkheid van het onder houden van een overcompleet hier te lande. Alleen wanneer de splitsing tot stand komt, kan zóódanig bezuinigd worden, dat de Vloot wet uitvoerbaar is. De conclusie hieromtrent luidt dan ook „Het is de eenige methode, „waardoor het geheele „Vloot- vraagstuk op eene gezonde basis „is te brengen. Zelfsindien die „methode wordt gevolgd blijven „er nog zeer krachtige argu- „menten tegen het aannemen van „het ontwerp-Vlootwet bestaan. „Vasthoudende aan het in deze „beschouwing vooropgestelde be ginsel zullen die argumenten „hier niet naar voren worden „gebracht, maar wordt de aan bevolen splitsing niet aanvaard, „dan wordt het invoeren van „de Vlootwet tot eene onver antwoordelijke daad." Ten slotte dringt de sclir. nog aan op vérgaande versobe ring bij de marine, waar z.i. nog veel te veel luxe op allerlei gebied heerscht. Ook vestigt hij de aandacht op het bekende vraagstuk van de luchtstrijd krachten, dat naar schr.'s mee- ning grondig behoort te wor den bezien, alvorens de Regee ringen Volksvertegenwoordiging omtrent de Vloot voor Indië een beslissing nemen. VEE-UITVOER NAAR BELGIE. Een B. T. A. telegram uit Brussel meldt, dat voor den in voer van rundvee in België uit Nederland certificaat van oor sprong wordt geeischt, afgege ven door een veearts uit de streek waar het vee uit afkomstig is. Voor elk dier moet een afzon derlijke verklaring worden afge geven. De invoer van vee en varkens uit Nederlandsche ge bieden, waar mond- en klauw zeer heerscht, is verboden. SCHATKISTPAPIER. Er zullen schatkistpromessen en 4 pCt. schatkistbiljetten wor den uitgegeven tot een bedrag van 100 millioen gulden. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Volgens de Tel. moeten de plannen van de reorganisatoren van den ontredderden postche que- en girodienst in grove trek ken neerkomen op het in het leven roepen van een geheel nieuwen postcheque- en giro dienst. Deze instelling zou dan volgens het centralisatie-systeem ingericht moeten worden. De zaken van den ouden dienst zullen, aldus het blad, zoo spoe dig mogelijk afgewikkeld wor den, zoodat alle belanghebben den verder zoo min mogelijk schade zullen behoeven te lijden. Zoodra een rekeninghouder het bedrag van zijn tegoed ontvan gen heeft, wordt zijn rekening bij den ouden dienst geannu leerd. Indien de betrokkene dit wenscht, kan hij daarna een rekening op den nieuwen dienst laten loopen. In verband hier mede wordt uitdrukkelijk op gemerkt, dat deze nieuwe post cheque- en girodienst niets uitstaande heeft met den nu stopgezetten dienst, die door de centralisatie zoo jammerlijk fias co heeft geleden Verder moet het in de be doeling liggen, verschillende ambtenaren, wier ondeskundig heid zich den laatsten tijd zoo treffend heeft gedemonstreerd, niet in hun functie te continueeren. 9 Oostburg. Met ingang van I November a.s. wisselen de kommiezen E. Roek alhier enj. Swartelé te Stampersgat, ge meente Oud- en Nieuw Gastel van standplaats. Uzotidijko De woning en het kantoor van den Rijks ontvanger te Veldzicht onder deze gemeente is in openbare veiling verkocht aan den heer A. Legrand te Oostburg voor de som van ƒ6500. Heden had de toewijzing plaats vae het Café .Lands Welvaren" alhier. Kooper werd de heer J. P. Lecluijze voor f 10.500. Schoondljke De heer Iz. Dubois, van af 1891 directeur der Muziekvereeniging alhier, zal wegens hoogen leeftijd ont slag nemen tegen 1 Januari 1924. School- en Kerknieuws. Biervliet. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, door ds P. J. Snoep, te Ten Boer. Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Genti Donderdag 17 Oct. nam. 7.30 u. nam. 7-30 u. De Hemel op aarde, Klucht in 3 bedrijven, VooralDe Doodenrit. Dramatische schets in éen bedr. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 17 Oct. 6.11 6.35 Donderdag 18 7-37 8.01 Vrijdag 19 9.14 9.38 Volle Maan Woensdag 24 October nam. 6.46 Wisselkoersen. Dollars f2.545-f 2.57 Ponden f 11.52-f 11.55, Mark 10.00'/,- f0.01, Belg. Francs f13 35- f13 55, Fransche Francs f 15.60- f 15.80, Kronen (afgest.) f0.35- f0.41. MARKTBERICHTEN. Rotterdam 15 Oct. 1923. Op de Gi aanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe zeer ruim aangeboden. Tarwe f 10.50—fll.00 Chevalier fll.25f 11.25 Haver f 9.00—f 10.40. Erwten f21.f23.25. Rogge f 9.75-f 10.25. Alles per 100 K.G. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 294 vette runderen, 338 vette kalveren, 1509 scha pen of lammeren, 937 varkens. Prijzen per halve kilo koeien van 42 c. tot 50-52'/,,—57'/2/60 c., ossen van 50 c. tot 54 57 c., kalveren van 62l/2 c. tot 72-85 c., schapen van 40 c. tot 45 c., varkens van 40 c. tot 43 c., lammeren van f 26 tot f 37 p.stuk, varkens van 40 ct. tot 4243 ct., stieren van 42'/,52'/3 ct. Politierechter te Middelburg. Zitting van 12 October. De volgende zaken werden behandeld R. J. C. v. M., 30 j., schilder te Sluis, werd ten laste gelegd, dat hij op 26 Aug. 1923 te Sluis den rijksveldwachter B., die daar dienst deed heelt beleedigd. Eisch f 15 of 15 d. h. Uitspraak Idem. E. D., huisvr. J. A. Z., 50 j., te Zuidzande, werd beklaagd dat zij op 28 Aug. jl. aldaar J. v. L. in zijn gezicht heeft geslagen. Eisch f 15 of 15 d. h. Uitspraak idem. A. K., 37 j., schoenmaker te Oostburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 28 Aug. 1923 aldaar I. T. heeft mishandeld. Eisch f 5 of 5 d. h. Uitspraak idem. Kantongerecht te Oostburg. Uitspraak van 2 Oct. Politie-veroid.: P F V dRen S B M Molenbeek en A M te Diest, allen vrijgesproken. L G v K Rotterdam, H L M d C en M B IJzendijke, J P V Brugge, F C W Breda, H K en P K Schoondijke, A B R en W W Vlissingen, W d R Breskens, I S Zuidzande, C M d B Biervliet, A C V en H v H Breskens, A L Biervliet, ieder f3 of 3 d., F C W Aardenburg, f 1 of 1 d. Art. 453 Wetb van strafrecht: L V Brugge, f 10 of 10 d., H D K Oostburg, f 15 of 15 d. Prov. regl.: C L F Eede en J C Aardenburg, ieder f 5 of 5 d. MotorwetC A S Schoon dijke, A P H IJzendijke, T T M en C d L Sluis, ieder f7 of 7 d„ I K en I K Breskens, ie der f7 of 7 d., P L M A G te Roozendaal, C P T Eede, A A v P Oostburg, ieder f 5 of 5 d., C E v d W, Sluis, f 2 of 2 d., E E M Breskens, W F d K te Moerkerke, ieder f3 ol 3 d., E S Moerkerke, C B Cadzand, E M A Breskens en O F P S te Oostburg, ieder f2 of 2 d., R v L Middelburg en P v d V te Breskens, ieder fl of 1 d. RECTIFICATIE. In rubriek Burgerlijken Stand van Groede in ons vorig nnmmer moet in plaats van overlijden Jacobus Blaakman", gelezen worden,C. Leijnse, oud 78 jaren, enz." Landbouw. De Demonstratie. Niettegenstaande het buiten gewoon slechte weer en de zeer vochtige toestand, waarin de bodem zich bevond is de grond bewerkingsdemonstratie met mo tortrekkers op terreinen der N. V. „de Bathpolders" te Rilland en georganiseerd vanwege de Z. L M. Vrijdag j.l. toch door gegaan. Deelgenomen werd door de machines Lanz Veldmotor van Lanz Verkoophuis den Haag. Fordson's trekker van W. de Schrijver Middelburg. International trekker van van Driel en van Dorsten te Hoofd dorp. Eertgenoemde machine was van Duitsch fabrikaat, de beide laatstgenoemde van Ameri- kaansch maaksel. Twee Engelsche machines in gevoerd door de firma Landré en Glinderman te Amsterdam moesten zich van mededinging terugtrekken, terwijl de Stocklei motorploeg wegens eene staking in Duitschland niet tijdig hier kon zijn. Voor dat de publieke demon stratie plaats vond, waren de machines onder leiding van den Directeur van het Instituut voor Landbouwwerktuigen en ge bouwen te Wageningen gecon troleerd op de geschiktheid tot het drijven van eene dorschma- chine. Eveneens werd het brand stofverbruik gecontroleerd. Begrijpelijk is, dat het aantal belangstellenden niet bijster groot was Dit neemt evenwel niet weg, dat de demonstratie buitegewoon interessant was de tractoren hebben nu eens de gelegenheid gehad, te toonen wat zij onder de meest ongun stige omstandigheden vermogen. Waar de verschillende gege vens bij het onderzoek nog moeten worden verwerkt, zijn over de verschillende machines geen nadere bijzonderheden te vermelden. Voorloopig zal de demonstratie niet worden herhaald. DOODGELACHEN. Zondagavond tijdens de voor stelling in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, heeft een bezoekster zoo uitbundig ge lachen, om de comische scènes van het opgevoerde stuk, dat zij plotseling ongesteld werd en uit de zaal moest worden gebracht, 's Nachts is haar toestand zoo verergd, dat de dame, een be diende van De Bijenkorf, aan de gevolgen is overleden. HUIS OMGETROKKEN. Te Waldendorp (Groningen) is een Duitsche ballon gedaald. Een arbeiderswoning, waarachter de ankers vasthaakten, is omver getrokken, evenals 2 telefoon palen. Er kwaihen geen persoon lijke ongelukken voor. EEN CENT PER POND 1 Te Glanerbrug kocht een lompenkoopman 9 pond pa pieren marken van 20 tot 200 mark voor 9 cent. DE ROMAN EENER PRINSES. Het klinkt als een sprookje, maar het is een echt sprookje, zegt de „Arnh. Crt." Er was eens een prinses, een der mooiste vrouwen van Europa, schatrijk, geëerd, bemind, ge huwd met een jongen vorst. Op zekeren dag ontmoet de mooie prinses een officier, een der schit terendste ruiterfiguren uit een land waar de mannen één zijn met hun paard. Het was lente, het suizelde door de boom kruinen in het park, de prinses was jong en mooi, de officier was jong en mooi, er gebeurde wat gebeurd is zoo lang man- nenblikken te diep zich boorden in mooie vrouwenoogen. De echtgenoot van de schoone prinses toog naar Rome om van het hoofd der katholieke kerk verlof te krijgen zich te schei den van de vrouw, die hem niet langer lief had. De paus wei gerde. Toen luchtte de prinses met haar minnaar. Nog eens, het is geen sprookje, al lijkt het er op. De keizerin van het land, waar de prinses woonde, zond het vluchtende paar troepen achterna, die zich van de vluch telingen meester maakten. Zij werden opgesloten, de prinses in een gesticht, de officier in een vesting. Tien jaren, tien lange jaren duurde de gevan genschap, tien jaren waren de geliefden gescheiden, toen wisten zij met hulp van vrienden buiten de gevangenismuren te ont vluchten. De prinses was toen niet zoo heel jong meer, maar zij was even schitterend mooi als voorheen en zeker was zij dit in de oogen van haar min naar, want nietwaar, minnenden verouderen niet. Het hoofd der kerk, wellicht getroffen door zooveel trouw, sprak thans de scheiding uit over het huwelijk der vrouw, maar deed haar ge lijktijdig in den kerkdijken ban. Nu brak «r een donkere tijd voor het paar aan. De vader van de prinses onterfde zijn dochter, de regeering van haar land ontzegde haar bet recht te erven van andere familieleden, armoede sloop binnen in de woning der koningsdochter, die steeds weelde om zich had ge zien. Toen kwam de verleiding. Men bood haar een kasteel met park aan, een sprookjesachtig verblijf in een prachtig land, als zij haar minnaar wilde ver laten. De prinses bezweek, maar na twee weken reeds sprak haar hart zoo luid, dat zij terug keerde tot den man, die voor haar meer was dan alle ka- steelen op aarde. Jaren van armoede in een groote wereldstad volgden, maar de prinses en de officier bleven elkander trouw. Nogmaals na derde haar de verleidingeen comfortabel verblijf, geen finan- cieele zorgen voor de rest van haar leven, mits... Weer wei gerde de prinses hooghartig. En nu, Zondag-morgen vroeg, toen de kerkklokken beierden over de wereldstad, is de offi cier, die eenmaal een der be roemdste ruiters was in zijn land, gestorven in het armoedig kamertje waar hij woonde en naast zijn bed stond een ver welkte oude vrouw, gebroken naar het lichaam, maar niet naar den geest. Het was de prinses, eenmaal een der mooiste vrou wen van Europa, die hem de oogen toedrukte. Dit is de liefdesroman van prinses Louise van België, de warmbloedige vrouw, die jaren lang de hoven van België en Oostenrijk met haar liefdes avonturen geërgerd heeft, de vrouw, die alles heeft getrot seerd, alles heeft opgegeven om te kunnen volgen de keus van haar hartden Hongaarschen graaf kapitein Geza von Mat- tachich. Thans is zij oud, verlept, arm, zij heeft zelfs niet de middelen om de begrafenis van hem, die eens haar minnaar was, te be kostigen. Thans is de Belgische regetring bereid dit gebroken wezen voor de weinige jaren, die haar resten, een p-ns'oen te bezorgen, genoeg om van te leven; waarmee tegelijk een einde wordt gemaakt aan het proces, dat sinds 1(>04 gaande is over Louise's titel als erfge name van Leopold II. AANGEHOUDEN. Zaterdagmiddag is de direc teur van het bijkantoor van de Brusselsche bank te Middeiburg door de politie gearresteerd en aan de justitie voorgeleid. De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring overgebracht. DE MAAS WAST. De Maas bij Tiel wast bui tengewoon snel. De laaggelegen uiterwaarden staan reeds onder, de andere staan op het inloopen. STRANDING. Zaterdagavond is de trawler „Heemskerk" Y 4 gesleept na:r ljmuiden, door het breken der trossen, op het strand te Wijk aan Zee geloopen. Drie schepe lingen bleven aan boord maar werden des nachts toen een he vige noordwester de boot nog hoogerop zette, door de redding boot van boord gehaald. Een der opvarenden had" een vinger gebroken, maar overigens kon den allen ongedeerd naar ljmui den vertrekken. De trawler zit hoog op het strand het zal niet gemakkelijk vallen haar af te brengen. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Zondagmorgen omstreeks half twaalf is te Oudendijk de blik sem in de Ned. Herv. Kerk ge slagen, waar juist onder leiding van mevr. Vorstman de echtge- noote van den predikant, Zon dagschool werd gehouden. Hoe wel het gebouw op tal van plaatsen werd beschadigd kwa men er geen persoonlijke onge lukken voor. Dank zij mevr. Vorstman ver lieten de kinderen ordelijk het gebouw en kwamen met den schrik vrij. MEISJESHANDELAARS. De Berlrjnsche correspondent van het Hbl. telefooneert Het hoofdbureau der crimineele politie te Berlijn ter bestrijding van de internationalen meisjes handel houdt zich op het oogen- blik bezig met het onderzoek naar twee gevallen van meisjes handel, die door de arrestatie yan twee personen aan het licht zijn gekomen. Het eerste geval heeft betrek king op het brengen van meis jes over de Nederlandsche grens. Aan de grens bij Emmerik is een Duitscher, die een jong meisje over de grens wilde bren gen, door een Hollandschen gren»commis8aris aangehouden en aan de Duitsche autoriteiten overgeven. Het meisje werd naar Emmerik teruggestuurd. Ritter is in de gevangenis opge sloten en heeft bij zijn verhoor bekend, dat hij tezamen met een Hollander, sedert dezen zomer ongeveer 50 meisjes over de grens heeft gebracht. De Hol lander, dien hij daar had leeren kennen, had hem, volgens zijn verklaring, verzocht hem jonge meisjes te leveren. De Duitscher vond ook in danslokalen en der gelijke etablissementen te Ber lijn 17 a 18-jarige meisjes en bracht ze dan in Emmerik met den Hollander in kennis of gat haar zijn adres. De Hollander, een ongeveer 30 jarig man van middelbare grootte, met een vol rond gezicht, zwart haar en zwarten snor, deed het tegen over de meisjes voorkomen alsof zij in Nederland een goed be taalde betrekking zouden krij gen, doch liet bij den Duitscher geen twijfel omtrent zijn bedoe lingen bestaan, Deze ontving voor elk geleverd meisje een millioen. Naar den Hollander wordt thans ijverig gezocht. Met welke middelen deze meisjeshandelaars werkten blijkt uit een brief, die de crimineele politie te Berlijn heeft onder schept. Hij was in Hamburg in een der voornaamste hotels ge schreven en gericht aan een zekere Frank. In den brief wordt medegedeeld, dat de vijf meisjes

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2