Helit Mis. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws den aanval op West-Java, en legt tot die voorziening, in keus van vaartuigen en steunpunten, •ommen vast waarvan een ge deelte tot het aanschaiïen en onderhouden van bewegelijker middelen tot neutraliteits-hand- having nuttiger kan worden be steed. De taak waartoe de Staat zich in Indië voortaan bereid heeft te houden is eerder te omschrijven als politie dan als defensie. Zij zal vermoedelijk blijken de linancieelen krachten der toekomst niet te boven te gaan, mits die krachten niet van te voren tot een onwezenlijk, immers nooit in genoegzame zekerheid te verwezenlijken doel, zullen zijn afgeleid. Hoe een politievloot het doelmatigst tot de voortaan eeniglijk te stellen taak der neutraliteitsbescherming zal zijn in te richten, worden van nu af door deskundigen onderzocht, in afwachting dat er op worde beslist door eene regeering, die de financieele krachten van den Staat weder waarlijk kennen zal, en tevens van de ontwikkeling der staat kundige verhouding in Oost Azië, na Washington, langere ervaring zal bezitten. 3o. Principieele beperking tot een politievloot is de eenige politiek welke niet disharmoni eën met de algemeene houding in zake wereldorganisatie en wereldrecht, welke ondergetee- kende wenschen door Nederland te zien aangenomen. Nooit mag Nederland schuldig staan aan eene daad, welke niet mede werken zou tot vermindering van het wantrouwen tusschen de volken. HERVORMING VAN DEN POSTQUITANTIEDIEN'ST. De commissie, belast met het onderzoek van de bezuinigings- voorstellen van post-, telegraaf-, en telefoonpersoneel, heeft een hervorming van den postquitan- tiedienst sterk aanbevolen. Zij acht het wenschelijk, de inrich ting van den ,q,tfitantiedienet be langrijk te vereenvoudigen, om dat deze dienst thalis meer na- dan voordeelen voor het staats bedrijf oplevert. Naar de met. ning van ,de commissie zal dit alleen zijn te bereiken, wanneer tot de invoering van een rijks- quitantieformulier wordt over gegaan en het gebruik daarvan verplicht wordt gesteld. Dit for mulier zou tegen kostprijs aan het publiek kunnen worden ver strekt. Mits geheel gelijk samen gesteld en gedrukt, zou het echter ook door particulieren aangemaakt mogen worden. De administratie zou, op ge- lijke,wijze als bijden postchèque- en girodienst, haar bemid deling verleenen bij het bedruk ken van de formulieren met familienaam en andere gewensch- te aanwijzingen, c.q. reclame. Het quitantie-model zou be staan uu 3 deelen, evenals nu reeds de stortingsformulieren en de formulieren voor overschrij ving van den postcheque- en girodienst en de pas ingevoerde postwisselformulieren. Het eigen lijke lichaam zou de quitantie zijn. Links daarvan bevindt zich het z.g. advies, hetwelk, wat naam, woonplaats van den schul denaar en bedrag aangaat, door den bewaargever wordt inge vuld. Dit advies wordt door het kantoor van bestemming gestem peld en gewaarmerkt terugge zonden, wanneer de quitantie is geïnd, waardoor de thans be staande formulieren van afreke ning zouden komen te vervallen, hetgeen behalve enorme papier besparing tevens een groote tijds besparing zou opleveren. Het derde gedeelte (rechts) zou, zooals ook reeds bij enkele gemeenten voor de gas- en electriciteitsquitanties gebruike lijk is, dienst doen voor kennis geving, indien bij de eerste aan- bieding de quitantie uitgesteld wordt of wanneer de debiteur niet thuis is. De schuldenaar ziet daaruit, op welken dag de be steller terugkomt, en kan zorg dragen, dat dan hetgeld gereed ligt, of hij vult op de strook in, dat de betaling per giro kan geschieden en zendt deze naar het postkantoor terug. Het aantal onbetaalde quitan- ties zou daardoor veel geringer worden, hetgeen in het belang van het publiek en van het staatsbedrijf is te achten. Bij invoering van dit stelsel zouden alleen op het postkan toor te Amsterdam 12 personen, dit is ongeveer '/4 van het qui- tantie-personeel aldaar, worden uitgespaard. Oostburg. De najaars- hengstenkeuring zal alhier wor den gehouden op 25 en 26 October a.s. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar in onze gemeente weer een collectedag worden gehouden ten bate van het vredeswerk van het Ned. Roode Kruis en Wel op Woensdag 24 October a.s. Naar we vernemen zal de landbouw-tentoonstelling met daaraan verbonden fokdag het volgend jaar niet alhier gehouden worden, maar te Sluis. Deze week zijn alhier aan gevangen de lessen der Konink lijk Erkende Pitmanschool, waar van de leiding is opgedragen aan den heer M. A. Aalbregtse. Aan de school genieten de leer lingen opleiding voor het diploma machineschrijven (10-vingersy- steem), snelheidsdiploma's, steno grafie, Handelsdiploma schoon schrijven, praktijk-diploma boek houden en diploma Handels correspondentie. Voorloopig zijn begonnen een cursus machineschrijven, steno grafie, boekhouden, verbetering van het handschtift en voor het Handelsdiptoma schoonschrijven. Dagelijks kunnen zich nieuwe leerlingen aanmelden. SPORT. Zuidzande. Uitslag van de gehouden duivenwedvlucht Mos- croun van de .Luchtbode" al hier. Ie prijs Gêbré Koois, 2e A. Wage, 3e J. Risseeuw, 4e en 5e J. Zonnëvijlle; '6 e, 7e en 8e A. Aalbregtse, 9e en 10e J. de Lignij, lie A, Aalbregtse. Ie overduif A. Wage, 2e J. de Lignij. Hoogwatergetij Bre«ken«. DAGEN. vm. nam Woensdag 10 Oct. 12.48 1.12 Donderdagll 1.26 1.50 Vrijdag 12 2.15 2.39 Nieuwe Maan Woensdag 10 October voorm. 6.25. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 10 Oct. nm. 5.50 Donderdag 11, 5.47 Vrijdag 12 5.45 MARKTBERICHTEN. Rotterdam 8 Oct. 1923. Op de Graanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe zeer ruim aangeboden. Tarwe f 12.00f 12.40 Chevalier f 10.75f 11.25 Haver f 9.00—f 10.50. Erwten f 20.f 23.00. Rogge f 9.75-f 10.25. Alles per 100 K.G. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 297 vette runderen, 167 vette kalveren, 1290 scha pen of lammeren, 788 varkens. Prijzen per halve kilo koeien van 40 c. tot 50-52'/a571/a;60 c., ossen van 50 c. tot 54 57 c., kalveren van 621 /2 c. tot 70-80 c., schapen van 40 c. tot 45 c., varkens van 40 c. tot 43 c., lammeren van f 25 tot f 37 p. stuk. Wisselkoersen. Dollars f 2.54-f 2.54sPonden f 11.57,-f 11-60, Mark fO.OO'/s- fO.Ol, Belg. Francs f 12.85- f 13.00, Fransche Francs f 15.15- f 15.35, Kronen (afgest.) f0 36- f 0.45. Landbouw. Een geneesmiddel tegen mond- en klauwzeer Dr. D. M. Hoogland, veearts te Breukelen, meent een genees middel tegen het mond- en klauwzeer te hebben gevonden. Hij heeft een aantal personen uitgenoodigd tot bijwoning van een demonstratie van zijn ge neesmiddel, o.w. den heer A. van Wijnen, voorzitter van den Bond van Kaasproducten te Gouda. Aan diens verslag in het weekblad De Producent ont- leenen wij het volgende Voorop moet worden gesteld, dat dr. Hoogland geen voorbe hoed-, maar een geneesmiddel demonstreerde. Volgens zijn me- dedeeling vóór den aanvang der proef zou zijn behandeling be staan in het ziek maken der dieren door besmetting, om ze daarna door de behandeling in korten tijd door de ziekte heen te helpen zonder dat er na-ge volgen als kwade pooten en uiers overbleven. De behandeling begon op Za terdag 22 September met 40 stuks vee. Deze 40 stuks vee waren nauwekeurig verdeeld in koppels van 20 stuks, waarbij er op gelet werd dat dieren in ongeveer denzeltden voedings toestand verkeerend, met dezelf de melkgift van denzelfden leeftijd, over de twee groe pen gelijkelijk werden verdeeld. Alle dieren waren vóór de be smetting gezond. Het geheel stond onder on partijdig dagelijksch toezicht, n.l. onder dat van dr. H.'t Hoen in Utrecht, terwijl alle veeartsen uit de omgeving waren uitge noodigd en aan die uitnoodiging gevolg hadden gegeven, terwijl dr. Van Leeuwen, uit Utrecht, ook verschillende malen op het terrein was te zien. Op bovenvermelden Zaterdag werden alle dieren besmet door in den tandloozen rand wondjes te maken, waarin smetstof (vocht uit blaren van zieke dieren) werd gebracht. Voor en tijdens de proefneming werden alle dieren gewogen en werd de melkgift opgenomen, zoodat nauwkeurig'de invloed dér ziekte op gewicht en melk kon worden vastgesteld.. Het resultaat daar van is in een verzamelstaatje vastgelegd. Maandag waren de meeste dieren reeds ziek; zij werden direct behandeld, althans 20 er van. De overige 20 dienden als controledieren en werden dus daarvan uitgesloten. Om echter de proef in alle opzichten juist te doen zijn, werden deze later nog behandeld met de middelen, die aan iederen veearts bekend zijn en die zoo hier en daar toepassing vinden. De behande ling bestaat in inspuiten, ingeven en de pooten smeeren, alles naar een vast systeem. Dinsdag en Woensdag waren de dieren flink ziek. Niet onver meld mag blijven, dat het weer die dagen al zeer ongunstig was. De omgeving van de plaatsen, waar de dieren telkens moeten worden vastgezet, zoowel voor de behandeling als voor de controle was dra een ware modderpoel, waarin de zieke dieren stonden rond te ploeteren. Voeg daarbij herhaalde stort buien, dan laat zich een en an der indenken. De kwestie van de vermindering der melkgift houdt onomstootelijk verband met zulke omstandigheden. Ge zonde dieren in zoo'n omgeving, onrustig gemaakt door het vele grijpen enz., zouden er onder hebben geleden, wat zich wel het eerst demonstreert in de melkgift. Uit de resultaten der controle volgens het genoemde verza melstaatje blijkt, dat de ge wichtsafname zoowel als de ver mindering der melkgift bij de opneming na een week bij de behandelde dieren veel geringer was dan bij de niet-behandelde J speciaal bij de jongere dieren komt dit tot uiting. Hierbij dient vooral opgemerkt te worden, zegt de heer van Wijnen, dat bij zulk een kleine melkgift in dezen tijd van het jaar en bij de boven reeds vermelde on gunstige omstandigheden, het oordeelen hierover wel heel moeilijk is. Bij versche koeien in het voorjaar zou dit veel beter tot haar recht komen. Op Dinsdag 2 October had het vaststellen der eindconclusie plaats. Als leek laat de heer Van Wijnen het oordeel na het nauwkeurig onderzoek in bek en tusschen de klauwen van de behandelde en de niet behan delde dieren door de aanwezige veeartsen, aan die heeren. Stuk voor stuk zijn zij nagezien en men mag daarover van hen wel licht nog een verslag tegemoet zien. Voor een leek op veeartse- nijkundig gebied is het algemeen oordeel over de beesten, wan neer ze op de vlakke weide los rondloopen, veel meer waard. En dit oordeel was ontegenzeg gelijk vrij belangrijk in het voor deel der behandelden. Waren er bij de niet-behandelde nog verschillende diegebrekkig liepen tengevolge van de zieke pooten, bij de behandelde was dit hoe genaamd niet meer te consta- teeren. Bovendien was het al gemeen aanzien der koeien fris- scher en gezonder. Men kon zeggende behandelde dieren zijn er door, terwijl de niet-be handelde nog in het na-stadium der ziekte zijn, waaruit nog complicaties kunnen voortkomen. Een bijzonder mooie toevoe ging was deze. Tijdens de demo stratie werden er nog twee koeien bij gedaan, waarvan de eene één en de andere feitelijk vier echte tongblaarpooten" had. Deze dieren zijn met de midde len bewerkt. En het resultaat was prachtig. Beide waren feite lijk na de behandeling van en kele dagen klaar. Eenige verdik king was nog over, welke vol gens dr. Hoogland ook verdwij nen gaat, maar kreupel waren de dieren niet meer. De spenen, ook met zalf be werkt, hielden zich goed. Echter was een vergelijking niet moge lijk, omdat bij vergissing ook de contróle-dieren er mee behandeld waren geworden. Concludeerend, zegt de heer Van Wijnen dat het middel van dr. Hoogland niet is wat zoozeer verlangd wordt, n.l. een voorbe hoedmiddel door inenting, zooals bij de vlektziektebestrijding, Als geneesmiddel tegen het mond zeer en in het algemeen ter bevordering van den algemeenen gezondheidstoestand van het vee en het sneller verloop der ziekte, schijnt het een gunstige uitwer king te hebben. Inzonderheid ten aanzien van het klauwzeer is die gunstige uitwerking duide lijk waarneembaar beslister wat dienaangaande is geconstateerd, belooft veel voor de toekomst. Met belangstelling ziet de heer Van Wijnen dan ook het rapport der technici (de controleerende veeartsen) tegemoet. N. R. Ct. EÉN DEMONSTRATIE. In den namiddag van 12 dezer zal vanwege de Z. L. M. eene grondbewerkings-demonstratie met motortrekkracht plaats vin den op terreinen welwillend beschikbaar gesteld door de N. V. de Bathpolders te Rilland. Deelgenomen zal worden door verschillende Engelsche en Ame- rikaansche en misschien ook Duitsche motortrekkers, met twee en meerscharige ploegen, schij ven-eggen, cultivators, enz. De machines zijn te voren onderzocht op geschiktheid voor het drijven van een dorsch- trommel, onder leiding van het Instituut voor Werktuigen en Gebouwen te Wageningen. Bezoekers zij medegedeeld, dat de demonstratieterreinen ten Noorden van de spoorlijn gele gen zijn en het gemakkelijkst te bereiken zijn vanaf het station Rilland via de hoeve „Westhof". POSTERIJEN, Breskans. De postcheque en girodienst is tijdelijk gesloten. Rekeninghouders, die drin gend behoefte hebben aan kas geld kunnen aanvraagformulieren aan het loket van het postkan toor vragen om het noodige bedrag terugbetaald te krijgen. Indien eenigszins mogelijk zijn bewijsstukken over te leggen, die de noodzakelijkheid der aanvrage bewijzen. De ingevul de, geteekende en met bewijs stukken belegde aanvragen zijn aan het postkantoor af te geven. De aanvraagformulieren zijn gedurende den geheelen open- stellingstijd verkrijgbaar. Politierechter te Middelburg. Zitting van 5 October. R. H. Ph. E. V., 25 j„ chauf feur te Ostende (B.) werd ten laste gelegd, dat hij op 9 Aug. jl. te Sluis, nabij het Douanen- kantoor niet heeft voldaan aan de bevelen van den wacht meester H., die aldaar het ver keer regelde. Eisch f 25 of 25 d. hecht. Uitspraak idem. Ter openbare terechtzit ting voor Burgerlijke zaken der Arrondissements Rechtbank te Middelburg van Maandag werd de heer Mr J. Erasmus, wonende te Oostburg, beëedigd als advocaat en procureur bij die Rechtbank. Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Genti Donderdag 11 Oct. nam. 7.30 u. De Spaansche Nachtegaal, Zangspel in 3 bedrijven. DE MOORDAANSLAG TE VALKENSWAARD. Het Gerechtshof te 's Herto genbosch behandelde gisteren het tweede gedeelte van het proces, inzake den op 4 Januari 1.1. gepleegden moordaanslag in het bosch tusschen Valkens- waard en Leende op den bios coophouder Matthijs Desmet te Eindhoven. Het Hof, dat was samengesteld als bij de behan deling van het eerste gedeelte op Maandag 1 October, begon met de uitspraak tegen Kersse- makers den beklaagde in de eerste zaak. Het vonnis der Rechtbank werd vernietigd. Opnieuw rechtdoende nam het Hof als bewezen aan, dat be klaagde aan mevr. Desmet ver gift had verstrekt om haar man te vergiftigen en eveneens een revolver met hetzelfde doel. Dat, toen de vergiftiging mislukte en de vrouw haar man niet wilde doodschieten, beklaagde had be sloten dit zelf te doen. Dat deklaagde de misdaad heeft voorbereid met het doel Desmet te dooden, zooals be klaagde in eerste instantie had bekend, op welke bekentenis wat het opzet om te dooden betreft hij was terug geko men hetgeen het Hof niet aan vaardt dus. Beklaagde's beken tenis handhaaft het Hof en houdt er voorts rekening mee, dat de beklaagde door de voortdurende klachten der vrouw tot zijn daad is gebracht en veroordeelt be klaagde tot 8 jaren gevangenisstraf onder aftrek van de preventieve hechtenis. De advocaat-generaal eischt tegen mevr. Desmet 10 jaren gevangenisstraf Uitspraak 22 October. EEN UITSTAPJE NAAR AMERIKA. De heer P., een bijna 80-jarige grijsaard, is dezer dagen terug gekeerd te Serooskerke, van een 3-maandelijksch bezoek aan zijn zoon in Amerika. De oude heer is opgetogen over de behulp zaamheid die men hem op zijn reis betoonde en over al het vele dat hij gezien heeft. In Amerika heeft de heer P. zelf» nog een tocht per vliegtuig ge maakt, waarover hij zeer tevre den was, doch alleen had men z.i. te hoog gevlogen, daar hij de di.igen beneden niet goed kon onderscheiden. Tot genoe gen van den ,01d Dutch" is men daarna nog eens opgeste gen en bleef men dichter bij de aardoppervlakte. VI. Crt.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2