Binnenland. I Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws •chap. Apart en naast elkaar levende, moest elke staat hebben een knip of grendel op de deur, een militaire positie, om in den bestaanden belangenstrijd niet verconcurreerd te worden. Nu is die strijd van belangen niet met één tooverwoord weg te redeneeren, maar de nieuwe, zich ontwikkelende staten-ge- meenschap ontneemt aan dien strijd zijn tegenwoordig karakter. Geen wapengeweld, geen koel bloedige beschikbaarstelling van menschenlevens is daarbij den inzet in den staatkundigen en economischen strijd. Die kanni- baalsche manier van recht wordt uitgeschakeld. Men nadert nu den tijd, waarin het geweten den massamoord der volken ter wille van staatkundige geschillen tusschen regeeringen even onze delijk acht als thans een vecht partij tusschen het personeel van concurreefende bedrijven on gehoord zou worden genoemd. Andere middelen dan inenschen- bloed en bajonetten bieden zich aan. De strijd blijft, maar hij zal op andere wijze worden uit gevochten. Een despoot uit den ouden tijd weigerde een staatkundig geschil in een persoonlijken wor stelstrijd, met zijn vijand uit te vechten ,want", zeide hij „de smid haalt niet het ijzer eigen handig uit het vuur, daar ge- bi uikt hij zijn tangen voor zoo gebruik ik mijn legers." En nu heeft het tot de 20ste eeuw moeten duren voor men inzag, dat de volken een andere be stemming hebben dan tangen te zijn om het gloeiend ijzer uit het vuur te halen. Maar nu we ten we het ook voor goed en bestrijden we eiken tangen-po litiek, waar en in welken vorm die zich ook voordoet. En gelukkig, dat dit inzicht gekomen is, want nog één „groote oorlog" en onze beschaving zou geheel vernietigd zijn. Vier helle-jaren woedde de koorts al boven de 400in den volgenden oorlog zou zij den doodelijken graad overschrijden. De weg naar het nieuwe ide aal is nog niet ten einde geloopen; er zijn slechts de eerste stappen gezet en dit groote en grootsche feit mag niet weer ongedaan worden gemaakt. Reeds uit wel begrepen eigenbelang moeten wij op dien nieuwen weg geen barrières aanbrengen de plicht tot behoud van het enkele leven vanhetgeheelemenschengeslacht verbiedt dit absoluut. Deden we het toch, het zou in onze oogen de verloochening zijn van onzen eersten menschenplicht. En het wordt gedaan door dag in dag uit te spreken en te schrijven van een „nieuwe oorlog", meer nog, door als het ware in afwachting daarvan een nieuwe vloot te bouwen. Dat is geen geloof hebben in de nieuwe toekomst en wij achten dat uiter mate gevaarlijk, want die „ko mende oorlog" hangt af van het geloof, dat men aan zijn komst hecht. Door het dagelijksche oorlogsgeschrijf wordt een we reldsuggestie gekweekt, die den vruchtbaarsten bodem schept voor de oorlogsbacil. Moet dan die doodendans opnieuw begin nen Neen, en duizendmaal neen, maar dan ook de geesten niet vergiftigd met de vrees, met het wantrouwen, dat wij op dit oogenblik leven in een korte pauze tusschen twee oorlogen in. Juist andersom moet gesta dige propaganda worden gevoerd, dag in dag uit geloof uitspreken in de nieuwe wereldorde, in de wereldvrede. In zulk kader past de vloot wet niet. J. W. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De directeur van den post cheque- en girodienst heeft, na overleg met de regeering, be sloten den post-cheque en giro dienst met ingang van Woens dagmiddag 5 u. 30 tijdelijk te sluiten. Een groot aantal fouten in de administratie van voormelden dienst is de reden, die tot dezen maatregel noopt. Het is noodza kelijk, dat die fouten eerst wor den opgespoord, hetgeen thans alleen mogelijk blijkt bij sluiting van den dienst, om te voorkomen dat het aantal fouten nog grooter wordt. Een contrólebureau is reeds in werking om te trach ten met spoed de gemaakte fouten te achterhalen en te veibeteren. Zoodra dit bureau met zijn ar beid gereed is, kan heropening van den dienst eerst in overwe- ging genomen worden. De regeering overweegt, welke maatregelen zij zal kunnen nemen ten behoeve van die rekening houders, die door de sluiting van den postschèque- en girodienst in ernstige ongelegenheid zouden geraken. Voor de behandeling van daarop betrekking hebbende zaken zijn voorloopig aangewe zen de thesaurier-generaal van het departement van financiën, de algemeen secretaris der pos terijen en telegrafie en de be heerder van de schatkistpostre kening. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat rekeninghouders bij den Postcheque- en Girodienst, die in ernstige moeilijkheden ko men tengevolge van de beslissing dat voorloopig over het tegoed bij voornoemden dienst niet kan worden beschikt, zich tot de daarvoor aangewezen commissie kunnen wenden met verzoek om uitkeering van een zoodanig ge deelte van hun saldo, als ter vermijding dier moeilijkheden noodzakelijk is. Zij zullen daartoe gebruik moeten maken van met ingang van Zaterdag 6 October a s. op de postkantoren verkrijgbare for mulieren. Slechts verzoeken waar voor van de hierbedoelde formu lieren wordt gebruik gemaakt, worden in overweging genomen. ONTSLAG AAN GEHUWDE AMBTENARESSEN. Naar de Res. bode verneemt, heeft de regeering besloten, met ingang van 1 Januari ontslag te geven aan alle gehuwde ambte naressen. Dezen worden daartoe verdeeld in twee groepen Groep A zijn die ambtenaressen, die reeds een minimum pensioen hebben bereikt. Zij worden zon der meer ontslagen. Dit zijn zij, die 7 ot meer dienstjaren heb ben. Tot groep B behooren zij, die nog niet voor pensioen in aanmerking komen. Zij zullen op wachtgeld worden gesteld en zullen evenveel maanden wacht geld krijgen als zij dienstjaren tellen. Er zullen geen gehuwde ambtenaressen meer in rijksdienst worden genomen en aan ambte naressen, die in het huwelijk treden, zal eervol ontslag wor den verleend. LEGERINKRIMPING. De opheffing van een divisie bij het leger neemt vasten vorm aan. Zeer waarschijnlijk is het dat-de lie Divisie daarvoor zal worden aangewezen. Retranchement. Met 1 Oct. 1.1. is het Hulp Postkantoor alhier opgeheven en verandert in een Post-, Telephoon- en Telegraaf kantoor met bestelling. Eenigen tijd geleden werd be richt dat dit alles in een schuurtje zou terecht komen. Dat is toch niet het geval. Het kantoor is nu gebracht in perceel 26c, bij den heer Wisse. Men zou nu zoo denken, nu is het wel netjes. Mis hoor 1 Het kantoor alhier is gevestigd in een keukentje, het is zooveel als een verlengd stuk gang. Het is groot pl.m. iljt Ms. Die ruimte wordt ingenomen met een in den hoek zijnd boordje, waarop een petroleumstel en een waschtafel; wanneer de vrouw dit niet noo- dig Keeft, voor het publiek is. Het telephoontoestel recht voor den ingang. Dat is de ware bezuiniging en dat is ook noodig, maar naar gezegd wordt zal de heer Wisse hieraan pl.m. f275,verdienen. Dan kon er wel een beter lokaal voor gebruikt worden. Daarom roept ook de geheele gemeente als uit één mond, het is schande zooals we hier behandelt wor den. De toegang nevens perceel 26c is door een poortje, een voetpad van 50 a 60 cM. breed, met een tuin er nevens die minstens 35 a 40 cM. lager ligt. Bij het eind van het perceel komt men zoowat recht op een heg, dan omgedraaid over een klein plein, over de straat met een nog daarbij toegevoegde houten sponde. De brievenbus is nog altijd in het verwezen kantoorgebouw. VolgenB sommigen beweren, wilt juffrouw W. de brievenbus niet aan haar huis. Dat zou nog mooier worden. Dan ook nog de uren, dat voor zaken gelegenheid gegeven wordt, is wel allerbedroevendst. Deze zijn 7.458 uur voorm. 11.30—12.15 m. en 2.303 nam. alles voor de post. Wanneer moet nu de werkman gaan, zoo hij wat te verhandelen heeft, aan het kantoor? Wanneer moet die daar komen Dit kan niet anders dan 11.3012.15. Is dat nu gelegenheid geven. Is het kantoor nu voor het publiek of is het publiek nu voor het kan toor We kunnen wel zeggent we worden hier als honden be handelt, men werpt ons toe wat men wil kwijt zijn. Oostburg. In samenwerking met den Zeeuwsch-Vlaainschen Bond van Postduivenhouders zal door de Afdeeling van de V. P. Z. alhier een Tentoonstelling worden gehouden van Pluimvee en Tamme Konijnen. Groede. Bij Kon. Besluit van 27 Sept. j.l. zijn de Statuten der Landarbeiderswet alhier goedgekeurd. School- en Kerknieuws» Groede. Tot hoofd der Chr. school alhier is benoemd de heer D. Riemers, onderwijzer aan de Chr. Muloschool te Helder. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 7 Oct. 1923. Biervliet v 9.30 u ds Scholte. Breskens v 91/, u Geen dienst. n 1.30 u Zondagschool. n 5x/2 u ds Bremer. n 7-15 Werkmansbond. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen. Oogstpreek. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke n 6 u ds Scholte. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen. Waterlandk. v 10 u ds Bremer, ljzendijke v 9.30 ds Pattist. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 6 Oct. 9.58 10.22 Zondag 7 10.56 11.20 Maandag 8 11.41 1.209 Dinsdag 9 12.21 12.45 Nieuwe Maan Woensdag 10 October voorm. 6.25. Licht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 6 Oct. 7-00 nm. Zondag 7 5.56 Maandag 8 5.54 Dinsdag 9 5.52 MARKTBERICHTE N Rotterdam, 2 Oct. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.10f 9.50 Aangevoerd 155000 stuks. Oostburg, 3 Oct. Tarwe f 11.25—f 11.75. Chevaliergerst f 10.25 Kroonerwten f 21.00-f 22.50. Rogge f 9.50- Middelburg, 4 Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim. Tarwe f 11.50.—f 12.50 Kroonerwten f 18.00f22.50 Maanzaad 140.a f44. Alles per 100 K.G. Boter f 115 a t 1.25 per 5 ons. Eieren f8.00 a 19.per 100 st Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsohe Schouwburg te Genti Zondag 7 October a.s. n. 2.30 De Straatzangeres, Zangspel in 3 bedrijven, nam. 7-30 u. De Galante Cavalier, Blijspel in 3 bedrijven. Vooraf: Doodenrit, Dramatische schets in één bedr. Maandag 8 October a.s. nam. 7.30 u. De Hemel op aarde. Klucht in 3 bedrijven, VoorafDe Doodenrit. Dinsdag 9 Oct. a.s. nam. 7.30 u. De Galante Cavalier Blijspel in 3 bedrijven, VoorafDoodenrit. Donderdag 11 Oct. nam. 7.30 u. De Spaansche Nachtegaal, Zangspel in 3 bedrijven. Wisselkoersen. Dollars f2.54-f2.55; Ponden f 11.56,-f 11.60, Mark f0.00'/-2 f 0.016, Belg. Francs f12 50- f12.70, Fransche Francs f 14.80- f 15.00, Kronen (afgest.) f0 35- f 0..41. NIEUW VLIET. Geboorten. 16 Juli. Elizabeth, d. vail A. P. Verhage en J. de Hullu. 17,Cathalijntje Catharina, d. van W. Goossen en S. van den Ameele. 27, Laban Johan nes, z. van A. M. Janssens en P. 't Gilde. 26 Aug. Catharina Janneke, d. van J Goossen en C. S. Kraaijmes. 21 Sept. Jacob, z. van A. C. Geluk en C. M. Bal. Overlijden. 27 Aug. Catharina Janneke, 1 d., d. van J. Goos sen en C. S. Kraaijmes. DOODELIJK VERWOND. De heer Van Waes, Burge meester van Westdorpe, welke de vorige week door een stier werd aangevallen en deerlijk verwond, is Dinsdag aan de bekomen verwondingen over leden. De overledene bereikte op zijn ziekbed zijn 50e jaar. Hij was 10 jaar Burgemeester dier gemeente. „IN HET HOL VAN DEN LEEUW". Men is op het oogenblik te 's Gravenhage druk bezig hand- teekeningen te verzamelen voor het petitionnement tegen de Vlootwet. Huis aan huis wordt aangebeld met het verzoek de lijst te versieren met handteeke- ningen. Zoo komt men ook er- geus in de Jan van Nassaustraat. Belten de dienstmaagd doet open. Och juffrouw, zoo klinkt het, vraag er es ot mijn heer de lijst wil teekenen. Dienstmaagd af. Eenige oogenblikken later wordt een kamerdeur geopend een heer stormt woedend naar vorenin de vuist geklemd de witte lijst. En wilt u maar eens heel gauw maken dat u van de deur komt. Ik teeken dat ding niet Anti-vlootwet-propagandist kijkt verwondert op. Zulk een fel tegenstander had hij nog niet ontmoet. Toch eens even op de deur kijken wie daar woont. Wat? ziet hij goed? H. Colijn Dan een schaterlach. Zonder het te weten was hij in 't hol van den leeuw terecht gekomen. Neen dat is geen wonder dat die niet teekenen wil 1 Propa gandist trekt verderzon der handteekening van den heer Colijn. „Tel." BEKENTENIS. Enkele weken geleden heeft een vrij ernstige inbraak plaats gehad bij den pastoor te Sintjansteen. Als verdacht van deze inbraak en nog enkele andere bevonden zich J. d. V. en A. de V. in voor- loopige hechtenis te Middelburg. Deze hebben thans een volledige bekentenis afgelegd. ONGELUK IN EEN MERGELGROEVE. Aan de mergel exploitatie van den St. Pietersberg, bij Maas tricht zijn Woensdag een 3 tal werklieden ernstig gewond. Zekere Groothuizen, die de mergel onder een balk uitgroef, kreeg een vallenden balk in zijn lendenen en liep daardoor in wendige kneuzingen op de ge broeders Ruiters, belast met het gieten van dvnamiet patronen, zijn van de bovenste helling afge vallen en werden onder het neer stortende puin bedolven. Groot huizen en Jan Ruiters zijn in Calvariënberg opgenomen en nog altijd buiten kennis. INBRAAK. De directeur van de coöpera tieve zuivelfabriek te Putten op de Veluwe, werd des nachts ge- wekt door 't alarmsignaal, dat het kantoor der fabriek met zijn opeen 150 meter afstand staande woning verbindt. Gewapend be gaf hij zich naar buiten en loste een paar schoten in de richting van de fabriek. Buren waarschuw den inmiddels de politie, die spoedig ter plaatse was. Meteenl bos sleutels had iemand zich toegang tot het kantoor ver schaft, doch was bij het hooren van de schoten gevlucht. De man zag echter geen kans zich uit de voeten te maken en werd 11a ruim een uur zoeken door de politie in het struikgewas ge vonden. Hij was in het bezit van een op het slot der fabriek passenden sleutel en een bos loopers en sleutels. Bij de fabriek vond de politie een nieuw dames rijwiel met een mantel, waarvan de politie vermoedt, dat ze van diefstal afkomstig zijn. TER WAARSCHUWING. Tusschen Borne en Hengelo is de jonge aannemer Groothengel uit Borne, die zich fietsende pan een vrachtauto vast hield, daar- onder geraakt. Hij stierf spoedig aan de gevolgen. DE VLOOTWET. Naar wij vernemen zullen van wege de antirev. partij drie mil- lioen strooibiljetten in het land worden verspreid, waarin de Vlootwet wordt verdedigd. ERNSTIG MOTORONGELUK Op den Bussummergrintweg na bij Hilversum is gisteravond laat een ernstig motorongeluk gebeurd Drie Hilversumsche jongelui kwa men op één motorfiets gezeten in woeste vaart uit de richting Bussum. Toen zij de hoogte van het fietspad naar Crailoo een vrachtwagen wilden voorbij rij den, geraakte de bestuurder van de fiets, door het schijnsel van de onder aan den wagen benge lende lantaarn, in verwarring, den kende dat van de andere zijde ook een voertuig naderde. De motorfi its vloog tegen den vracht wagen en vervolgens de breedte van den weg over tegen een boom. Alle drie berijders smakten tegen de grond. De bestuurder zelf kwam er met eenige ontvel lingen af, de beide anderen lie pen echter verwondingen op. De een had een verminkten rechter voet, terwijl de andere met een verbrijzelde knie werd opgeno men. Na door den verpleger van den Gein. Geneeskundige Dienst ter plaatse voorloopig te zijn ver bonden, werden beiden naar de R. K. Ziekenverpleging overge bracht. De voet werd heden geamputeerd, terwijl het tweede jongmensch als prijs voor het wilde rijden, zijn verdere leven met een stijve knie zal moeten blijven rondloopen. ELECTRO-RADIO, Wij ontvingen een nummer van het tweemaal per maand verschijnende tijdschrift „Electro- Radio". Dit tijdschrift lijkt ons voor de steeds toenemende schare van radio amateurs een goede uit gave. Tal van leerzame artikelen over de draadlooze telefonie zijn er in opgenomen en de rubriek „Vragenbus" beslaat vele pagina's. Wel een bewijs dat ef bij de draadlooze veel voorlich ting noodig is. De abonnementsprijs bedraagt f 12.- per jaar. Proefnummers kosteloos. Administratie-adres Hofwijckstraat 9, Den Haag.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2