Plualal Nienws. De toestand in Duitschland. Uitslag Loting voor de Nationale Militie, Burgerlijke Stand, Kechtszaken. Qemengd Nieuws gebied, dat de Rif genoemd wordt en dat zich uitstrekt van Tetoean tot Melilla, is geheel bedekt met woeste bergketens en doorploegd met diepe af gronden en nog vrijwel geheel onbekend, ofschoon het slechts vier dagreizen van Londen, drie van Parijs en slechts weinige uren van de Fransche Riviera verwijderd is. Ik geloof schrijft de Engelschman dat ik de eenige Europeaan ben, die tot dusver tot dit gedeelte van het binnenland is doorgedrongen en weer is teruggekeerd, lJe Rif bewoners verzekeren, tot den Mohammedaanschen gods dienst te behooren en hebben den heiligen oorlog tegen de Spanjaardengeproclameerd maar hun geheime en fanatieke ge bruiken, die evenals hun zeden nog vrijwel onbekend zijn, heb- zeer weinig met de leer van den Koran gemeen. Toen de Engelschman aan de kust van Talenassa landde, werd hij door drie Ril-bewoners in ontvangst genomen, die met Spaansche geweren, Duitsche mausser-revolvers en lange krom me Moorsche messen gewapend waren.Zij leidden hem langs steile paden naar Ajdir, waar Abdoel Krim zijn hoofdkwartier heeft. Ajdir, dat aan de golf van Al- hucemas ligt en op de kaarten gewoonlijk als groote stad is aangegeven, is de hoofdstad van de Kif en telt ongeveer 2U00 inwoners, een lange reeks leemen en houten hutten, die zich over de vlakte van Alhucemas uit strekt. Het huis van den aan voerder is evenals de andere woningen, dicht tegen de berg wanden aangevlijd. Toen ik het huis naderde ver telt de correspondent verder, ontmoette ik voortdurend bepak te muilezels en paarden, die naar het hoofdkwartier gebracht wer den. Rif-bewoners kwamen en gingen in kleine groepen, zwaar bewapend en van leeren pa- troomasschen voorzien, die zij blijkbaar den Spanjaarden had den afgenomen. Koeriers reden af en aan met spoed berichten. Ter linkerzijde werd dooi onge veer 20 menschen een militaire oefening gehouden. Na twee uur wachten werd ik in een lokaal gebracht van nog geen twee meter hoogte, waarvan de lemen muren met twee kaarten van Europa en een van het Rif-ge- gebied versierd waren. Op den vloer lag een dik tapijtdrie houten stoelen, de eenige, die er waren, de eenige ook, die ik ooit in de Rif heb gezien, en een eenvoudige tafel stonden in het midden en achter de met papieren dicht bedekte tatel zat Moeley Mohammed Ben AbJoel Krim, de sultan van de Rif- stammen, die tot deze waardig heid in een geheime bijeenkomst van opperhoofden was verheven, ik kon aanvankelijk een gevoel van teleurstelling niet onder drukken. Had ik mij een tlinken, bronskleurigen Arabier voorge steld, ik bevond mij tegenover een kleinen dikken man van ongeveer 40 jaar, met de teere gelaatskleur van een vrouw, met zwarte haren en zwarten, ver wilderden baard. Slechts twee opmerkelijke dingen vielen mij aan den heer- scher over dit wilde en wreede volk op grove witte handen en groote zwarte oogen, die mij met zulk een gloed aanstaarden, alsof zij mij wilden verbranden. De sultan sprak met zachte stem en bleek zich met groote vlotheid uit te drukken. Deze man, die vroeger een onderge schikte functie bij de Spaansche regeering te Melilla had, werd toen wegens zijn intriges ge vangen genomen, ontkwam ech ter en wist zich door zijn flink heid tot heerscher over de Rif bewoners opte werken. Behalve zijn broer, die zijn rechterhand is, heeft hij nog diie ministers, die echter niet veel hebben in te brengen. De zoogenaamde minister van oorlog, Hamid Boe dra is een wilde en onheilspel lende verschijning met een stijf been. Abdul Krim heeft het geheele land in militair en oeco- nomisch opzicht georganiseerd. Iedere man, die wapens kan dragen, is soldaat en moet zelf zijn geweer en vardere uitrusting aanschaffen. De toestand in Duitschland is ernstig. Hoe het uitloopen zal, is niet te voorspellen, daar de bewegingen van zoo uiteenloo- pende strekking zijn, dat men niet weet wat het worden zal. In de Roer was aangekondigd, dat de separatisten van plan waren, den 30sten September tot een grooten dag te maken. Wel zou te Dusseldorp nog niet de Rijnech-Westlaalsche repu bliek worden uitgeroepen, doch een aanmoedigende betooging zou gehouden worden. Het is bij die betooging tot een bloed bad gekomen. Het schijnt, dat de anti-sepa ratisten de separatistische be tooging hebben willen beant woorden met een .dooden Zon dag", dus alle café's bioscopen en theaters dicht. Tegen 1 uur in den middag bevonden zich alleen nog de separatistische demonstranten op straat. Alleen in de uithoeken van de stad schoolden de com munisten en de rechtsradicalen samen met het doel, om, als de gelegenheid zich bood, de be tooging der separatisten te ver storen. De separatisten kwimen bepakt en bezakt opzetten, zij hadden hun stormtroepen bij zich en hun politiemet zijn dertigduizenden kwamen ze op rukken. Bij het monument Bis marck zijn separatisten en toe schouwers plotseling een ver warde kluwen. Een Dusseldorpsch agent van politie raakt in den separatistenhoop verward, hij wordt geslagen en mishandeld zijn sabel wordt Bismarck naar het hoofd gegooid. De collega's van den mishandelden agent komen toeloopen en chargeeren. Een schot valt. Wie heeft dat gelost Niemand weet het. Maar het is het sein voor ieder, die een vuurwapen heeft om dat in het wilde weg leeg te schieten. De menigte stuift uiteen. Op het laatst heeft de stedelijke politie Bismarck bevrijd en de separatisten trekken vurende af in de nabijgelegen straten. Dan bij het Keizer Wilhelmstand beeld weer een botsingde auto van den chef van den ge- neralen stal der separatisten wordt veroverd door de politie van de stad Dusseldorp. Het aantal dooden wordt geschat op 16, terwijl honderden ge- kwest zijn. In Beieren heeft het weinig gescheeld of kroonprins Rup- precht was tot koning uitge roepen door oude fronttroepen. 20.000 mannen, die in de oor logsjaren onder hem gediend hadden, waren naar München samengestroomd met allerlei of ficieren en prinsen en prinsessen, om de onthulling mede fe maken van een gedenksteen, ter eere van in den oorlog gesneuvelde kameraden. Beierens dictatoren waren ook broederlijk aanwezig Von Kahr draaide al net zoo ijverig om Rupprecht heen, als zijn con current Von Lossow. Ook de bekende generaal Von Epp was er. En toen die riep Leve de koning, leve de koningin I" brul den allen mede. Een Beiersch minister schetste de Duitsche rovolutie als misdadig en men juichte hem dolzinnig toe. Van de kazernes woei de zwart-wit- roode vlag, dus de vlag, waar onder Duitschland in 1914 ten oorlog trok... In Saksen hebben de socia listen en de cummunisten een overeenkomst gesloten, om elk anders gewapende honderd schappen onder een en hetzelfde commando te zetten, ter bestrij ding van generaal Von Müller, met zijn rechtsradicale elementen. Hoe verward de Duitsche aangelegenheden zijn, blijkt het beste uit Beieren, waar de Bei- ersche dictator Von Kahr bladen verbiedt, welke Von Lossow, de zetbaas uit Berlijn, toelaat en omgekeerd. Von Lossow zit er om de Rijkswet ter bescherming van de republiek te handhaven en Von Kahr heeft doodkalm aan gekondigd, dat hij een beslis sing zal treilen om die wet voor Beieren van onwaarde te maken. Maar beiden liepen zich het vuur uit de sloffen om kroon prins Rupprecht te kunnen toe juichen. Breskens. Vrijdagavond schrok het paard, bespannen voor een wagen, van Keukelaar alhier, voor den tram. Niettegenstaande de voerman alle moeite deed het beest te houden kon hij hierin niet slagen. Met volle vaart kwam de wagen in botsing mst een telefoonpaal, terwijl het ijzeren hek voor de woning van Catsman werd los gerukt. Zonder wagen liep het paard tot het einde dei Dorps straat, alwaar het werd gegrepen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Den lezers wordt verwezen naar de gewijzigde dienstregeling van boot en tram, welke 7 Oc tober a.s. een aanvang neemt. IJzendijke. Zaterdagmorgen had alhier een droevig ongeluk plaats. Het 12 jarig zoontje van M. van de Velde te Breskens was met twee broertjes en een vriendje mee komen rijden met de vrachtauto van den aannemer van de Sande, welke steenen naar hier vervoerd voor den te vernieuwen weg naar de grens. Ter plaatse gekomen werden de steenen gelost en terwijl de auto achteruit reed wilde het ventje achter op de auto klimmen, met het ongelukkig gevolg, dat hij er af viel en juist met het hoofd onder het achterwiel der auto kwam. Het hoofd werd geheel verbrijzeld, zoodat het ventje onmiddellijk dood was. De chauffeur, welke geen schuld treft, was geheel van streek toen hij tot de ontdekking kwam van het vreeselijk ongeluk, terwijl de broertjes schreiend aan de kant van den weg zaten. Door de zorgen van de Gemeente politie werd het lijkje naar de begraaf plaats alhier gebracht. Het was een droeve taak de ouders te Breskens van het treurig verlies mededeeling te doen. Retranchement. J. d. V., die de vorige week van zijn kar is gevallen, is Zondagnacht door de gevolgen van dien val na een smartelijk lijden overleden. Lichting 1924. Sehoondijke 14 R. E. A. de Badts. 26 F. J. van Bortel. 24 J. van den Bossche. 3 A. Brugge. 21 A. de Bruijne. 15 W. J. Bruijnooge. 11 J. Eekhout. 23 J. L. Geluk. 1 A. Goedhals. 13 P. J. Hubregtse. 8 J. J. Huygh. 12 J. J. de Jonge. 29 N. de Jonge. 30 C. Kindts. 5 H. Koens. 17 Ch. van Lare. 9 J. Leenhouts. 28 C. de le Lijs. 18 A. B. van Pamelen. 7 P. A. Porreij. 22 J. J. van Rosevelt. 16 F. J. de Smit. 20 J. J. Steurrijs. 27 A. J. Verduijn. 19 I. A. Versprille. 2 J. Versprille Wz. 25 H. N. C. van Waes. 10 M. J. Willemsen. 6 J. 1. de Winde. 4 1. M. Zonnevijlle. Waterland kerkje. 5 C. L. van den Bossche. 7 A. van Bunderen. 6 A. Dieleman. 1 J. H. Enters. 2 A. Manneke. 3 G. de Poorter. 4 A. C. Versprille. REGEN WAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Sept. viel er 59,9 m.M. regen. De grootste hoeveel heid in 24 uur bedroeg 12,7 m.M. Er waren 15 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 12 dagen met 1 m.M. of meer. BRESKENS. Geboorten. 2 Sept. Sara Helena, d. van H. W. Brand en N. van den Heuvel. 13, Marie Louise Anna, d. van C. E. A. Niermans en J. C. Commelin. 13, Leen- dert, z. van L. Schipper en N. J. van den Heuvel. 14, Adriana Marie, d. van P. A. de Poorter en F. van de Woestijne. 14, Maria Janneke, d. van C. J. Dierx en S. J. Risseeuw. Overlijden 3 Sept. L. B. Wijffels, 74 j., echtg, van V. M. Braet. 8. J. F. Steen, 45 j., echtg. van N. R. Bertens. 10, C. V erduijn, 56 j., echlgenoote v. J. van Haneghem. SCHOON DIJKE. Huw.-Voltr. 27 Sept. lzaak Abraham de Smit, 26 j., jm. en Elizabeth Jozina Risseeuw, 28 j., jd. Geboorten. 5 Sept. Abraham Jacob, z. van J. z\. Leenhouts en N. J. Risseeuw. 8, Suzanna Johanna, d. van C. W. Leen houts en A. Leenhouts. 15, Cornelia Adriana, d. van B. j. Perduijn en J. Vermeulen. 20, André Gustaaf, z. van A. B. Maertens en A. M. Robesin. W ATERLAN DKERKJE. Geboorten. 14 Sept. Suzanna Cornelia, d. van J. F. Ritico en J. J. S. Merk. 26, Eduardus Franciscus Jules, z. van A. L. Pijcke en L. M. de Wille. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. Woensdag 3 Oct. Donderdag 4 Vrijdag 5 6.53 7.17 7-58 8.22 9.29 9.53 Laatste Kwartier Woensdag 3 October voorm. 5.49. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 3 Oct. nm. 7-06 Donderdag 4 m J.04 Vrijdag 5 7.02 Politierechter te Middelburg. Zitting van 28 Sept. De volgende zaken werden behandeld P. F. V., 26 jr, grossier te Hoofdplaat, werd beklaagd, dat hij op 12 Augustus j.l. te Hon- tenisse des avonds om pl.m. te half 10 zonder licht heeft gere den en niet voldaan heeft aan de vordering van de politie om zijn rijwiel stil te doen houden, maar harder is doorgereden. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis. Uitspraak f 15 of 15 d. hecht. P. B. V., 26 j., stoker te Bier vliet, werd ten laste gelegd dat hij op 2 Aug. jl. te Terneuzen H. S. met een scherp voorwerp heeft gestoken, waardoor deze pijnlijk werd getrolfen. Eisch 4 maanden gev. straf. Uitspraak 6 weken gev. straf. J. M. H. A., 21 j., schippers knecht te Rotterdam werd be klaagd dat hij op 26 Juli jl. te Breskens 2 koubeitels heeft weg genomen, die toebehoorden aan de slooperij aldaar. Eisch 3 maanden gev. straf. Uitspraak idem. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Sept. in de rijks-postspaarbank ingelegd f 10455.81 en terugbetaald f 14415.13. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10139. Leiteren en Kunst* OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Genii Donderdag 4 October a.s. nm. 7-30 u. De Galante Cavalier, Vooraf: Na het Ontwaken, MARKTBERICHTEN. Rotterdam 1 Oct. 1923. Op de Giaanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe zeer ruim aangeboden. Tarwe f 11.75—f 12.25. Chevalier f 10.75f 11.25 Haver f 9.00—f 10.50. Erwten f 20.f 23.00. Rogge f 10.00. f10.25 Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f2.54 f 2.556 Ponden f 11.55,-f 11.57, Mark 10.003/, fl.026, Belg. Francs f 13 lu f13 25, Fransche Francs f 15.45- f 15.75, Kronen (afgest.) f 0 35- f0..40. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Naar het „Dagbl. v. N. Br." meldt, is Woensdag de burge meester van Westdorpe, de heer Van Waes, door een stier aan gevallen. Het dier had sedert maanden geen daglicht meer gezien. Toen het kans zag uit zijn schuur los te breken, rende het dol over het eif heen. Op dit oogenblik bevond zich de heer v. W. aan den ingang vau het erf, juist daar, waar de toe gang tot de straat vrij was. Hij trachtte het woedende beest te gen te houden. Dit nam de heer v. W. echter op de horens, waarna hij zijn slachtoffer eenige meters in de hoogte slingerde. De heer v. W. viel met een smak op den grond. Het beest liep daarop naar zijn slachtoffer, waarop het beide knieSn plaat ste. Gedurende enkele minuten werd de heer v. W. met de ho rens op afschuwelijke wijze be werkt. Met riek en vorksteken werd eindelijk de stier in de stal te- ruggedreven, waar hij tenslotte is afgemaakt. Burgemeester Van Waes is aan een der zijden ernstig gewond. Hij heeft twee ribben gebroken, terwijl voor ernstige inwendige kneuzingen wordt gevreesd. Hij verkeerde Vrijdag nog steeds in levensge- AUTO-ONGELUK. Zaterdagavond circa 9 uur is naar aMsb." meldt tusschen Maarssen en Zuilen een auto, waarin de directeur van de Utrechtsche Beton Mij., de heer Vermeulen, en nog drie andere Utrechtenaren, nabij de klapbrug geslipt, met het noodlottig ge volg, dat eerstgenoemde werd gedood en de drie anderen erns tig werd gewond. BRANDSTICHTING. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand gesticht bij landbouwers aan den Noordhoorn te Schipluiden. Een surveillee- rend veldwachter ondekte, dat een hooiberg nevens de woning van den landbouwer Arkensteyn in brand stond en wist met be hulp van bewoners en buren, het vuur, dat snel om zich greep te blusschen. Verzekering dekt de schade. De pogingen tot brandstichting bij den land bouwer Van der Geest bleek, uit bij den hooiberg gevonden lucifers, te hebben gefaald. De politie stelt een ernstig onderzoek in. NOG EEN M1LLIONAIR. Een ingezetene van Delft had op 30 Augustus een bedrag in f 76.54 op zijn afrekening van den girodienst. Een door hem ontvangen nieuwe afrekening, gedateerd 22 September, ver meldde nu, naast een foutieve afschrijving van 1.159 83. tot zijn niet geringe verwondering 'n bijschrijving van ƒ5.000.411.871 GEHEIME BRANDERIJ, Door de Rijksambtenaren is onder de gnmeente Reeuwijk ten huize van Schinkel een ge heime distilleerderij ondekt, Voorraden en gereedschappen werden in beslag genomen. In dezelfde gemeente werd twee jaren geleden ook een bran' derij ontdekt.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2