Msiiil mwi, Binnenland. Uitslag Loting voor de Nationale Militie. Kechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland. Mocht Duitschland de voor waarden, waarover men het ten slotte eens geworden was, ver werpen, dan nam Engeland op zich om zich bij Frankrijk en de andere geallieerden aan te sluiten bij iederen dwangmaat regel, die raadzaam geoordeeld werd om Duitschland tot aan vaarding te nopen. Door de wei gering van Poincaré leverde de conferentie echter niets op. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden heelt op voorstel van den heer Stofkoper de volgende motie aangenomen De Kamer enz. spreekt haar afkeuring uit over de wijze waarop de centralisatie van den postchèque- en girodienst wordt ten uitvoer gelegd betreurt ten sterkste, dat de gansche zaken wereld in Nederland op een dusdanige ergerlijke wijze wordt gedupeerddringt ten krach tigste aan op wederinvoering van de gewone decentralisatie van dezen dienst, zooals die voorheen bestond, en gaat over tot de orde van den dag. DE JANBOEL BIJ DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Het dagelijksch bestuur van den Haagschen Bond tot Bestrij ding der Duurte heeft het initia tief genomen tot het bijeenroe pen van een vergadering van rekeninghouders, ten einde te komen tot een collectief optreden tegen verdere voortwoekering van het Giro-schandaal en te trachten den Giro-dienst in den ouden goed functionneerenden vorm weder terug te krijgen. Breskens. De Bieten-cam pagne is geopend. Maandag zijn de eerste bieten hier op de icude gelost. Laten wij de hoop koesteren, dat het weer zich mag stellen en wij van de vele regen dagen mogen verschoond blijven, anders ziet het er weer droevig uit met de wegen in ons district. Miauwviiet. Maandag had alhier een ongeluk plaats. Een motoriijder welke voor een auto reed, moest, wegens opbreking der weg, stoppen. De Auto bestuurder merkte dit niet tijdig genoeg en kwam met de motor in aanraking, tengevolge waarvan de berijder kwam te vallen en zich deerlijk bezeerde. Aardenburg. Zondag kreeg de „Kon. Aardenburgsche Fan fare" weer het jaarlijksche be zoek der zustervereeniging uit Middelburg in Vlaanderen. Om beurten gaven de korpsen een concert, terwijl het slot nummer door beide gezelschap pen gezamenlijk werd uitgevoerd Zuidzande. Door de Aarden burgsche Korfbalclub „A.K.C." werd Zoudag alhier een goed geslaagde demonstratiewedstrijd gespeeld met twee twaalftallen. Niettegenstaande het slechte weer werd door velen, ook on bekenden met de korfbalsport deze wedstrijd bijgewoond welke werd opgeluisterd door het mu ziekgezelschap „Veronica", dat na afloop een conceit gaf op het kerkplein. Cadxand. Over het ge daalde vliegtuig dat de vorige week onder Knocke neerkwam, en waarover het te Knocke ver schijnend weekblad „Ons Strand" een beschrijving gaf, lezen we nu het volgend bericht hiervan in genoemd blad Het onderzoek wordt te Brugge in 't geheim voortgezet,1 terwijl de drie inzittenden gevangen blijven. Algemeen is men toch van gevoelen dat het geld moest dienen om in het Roergebied de stakers te betalen. Voor ons heeft die vracht papier weinig waarde, aangezien men tegen woordig voor acht centiemen een millioen marken bekomt. De vijf duizend en vijf honderd mil liard mark, in hel vliegtuig ge vonden, zullen ons dus niet rijk maken, maar wij zijn verplicht op die zaak terug te komen, om een onjuist bericht in zijn waar daglicht te stellen. Wij zegden immers, in ons voorgaande nummer, dat een Hollandsch motocyclist met een valies over de grenzen gevlucht was. Welnu dienaangaande wa ren wij slecht ingelicht en de zaak doet zich aldus voor Die motocyclist is de heer C. van den Heuvel, hoofd van de Kustwacht der Kon. Nederl. Marine in vredestijd. In die hoedanigheid werd hij verwittigd dat een vliegtuig gevallen was nabij de grens. Zijn plicht riep hem daarheen. Hij ontmoette een der inzittenden, die hem den weg vroeg naar het naaste telegraafkantoor. Deze was dra ger van een valies dat niets dan toiletgerief inhield, volgens een nauwkeurig onderzoek 111 tegen woordigheid van een der jacht wachters van Mijnheer Lippens. Welhaast echter begon de heer C. van den Heuvel te gissen dat hij met Duitschei s te doen had en hij heeft den man en het valies, dat zelfs niet meer ge opend was geworden, terug bij het vliegtuig gebracht en over geleverd aan de Belgische over heden, die intusschen bijgekomen waren. Er valt dus niets af te keuren over de handelwijze van den heer C. van den Heuvel die, als de voorbeeldige ambtenaar die hij is, eerlijk zijn plicht vervuld heeft en wij verzoeken hem deze terechtwijzing als onze verschooning te aanvaarden. Aardenburg. 5 C. L. van Bellegem. 1 Z. C. Cijsouw. 12 C. J. Debaere, 17 W. J. de Die. b C. Ekkebus. 2 P. J. Hol. 9 P. M. Hol. lb A. J. W. Klaaijsen. 13 L. P. G. Lannoije. 7 R. R. Moens 4 J. P, van den Neste. 10 J. J. Rabout. 3 C. L. Rijckaert. 11 A. Vercruijsse. 8 P. F. Vermeire. 15 R. Vermeire. 14 A. C. de Vriend. Cadxand 5 W. Albregtse. 9 S. W. Blok. b M. J. Brevet. 7 A. A. de Bruijne. 2 P. A. Faas. 8 J. I. de le Lijs. 1 Adr. du Rie. 3 H. P. Toussaint. 4 J. D. van de Vijver. Lede Eén loteling niet geloot. Retranohement 3 A. A. Barendse. 5 J. Buijck. 2 A. J. la Gasse. 4 J. M. van Hee. 1 J. A. A. Pattist. Sluis 12 P. L. de Bruijne. 14 Adr. Focke. 10 H. Hamers. 13 A. R. Ph. Heijens. 3 G. Jansen. 5 Iz. Mille. 7 A. E. Murijn. 8 I. A. C. Sanders, b P. F. de Smidt. 11 A. M. Vermeesch. 1 P. J. Vermeesch. 9 W. J. Visser. 4 A. P. J. Wemaer. 2 A. G. J. Winsberghe. St. Kruis 4 F. J. Beun. 3 J. F. Beun. 2 R. P. Rijckborst. 1 S. C. van de Voorde. Zuidxande 9 Jacob Bouman. 3 C. den Hamer. 1 Abr. Jansen. 2 Iz. J. Leenhouts. 4 J. A. de Lijser. 6 A. J. Raes. 5 Abr. I. Risseeuw. 7 P. A. Vermeulen. 8 J, J. Verschage. School* en Kerknieuws. Biervliet. Beroepen tot predi kant bij de Ned. Herv. Gem. alhier ds J. P. Snoep, te Ten Boer (Gr.j. Politierechter te Middelburg. Zitting van 21 Sept. Heden werden door den politie rechter de volgende zaken be handeld en uitgesproken Beleediging L. M. G., 3b j., huiBvr. van J. L. te Sluis, werd beklaagd dat zij op 8 Augustus 'j.l. aldaar R. v. B., echtgenoote van A. M. heeft beleedigd. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. G. J. D., 23 j., arbeider te Zuidzande, werd ten laste gelegd dat hij op 1 Augustus j.l. aldaar C. A. v. B. gewelddadig met een houweel eenige slagen heeft gegeven. Eisch 14 dagen gev. straf. Uitspraak 1 25 of 25* d. hecht. P. D., arbeider te Zuidzande, werd beklaagd dat hij op 1 Augustus j.l. aldaar C. A. v. A. heelt mishandeld door hem met een drinkeuskan en met zijn vuisten op zijn hoofd te slaan. Eisch t 25 of 25 d. hecht. Uitspraak f20 of 20 d. hecht. Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Genti Donderdag 27 Sept. a.s. n. 7.30 u. Driekoningenavond of „Wat gij wilt". Kinderen beneden de 5 jaar worden niet toegelaten. MARKTBERICHTEN. Rotterdam 24 Sept. 1923. Op de Giaanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe zeer ruim aangeboden. Tarwe f 11.50—f 00.00. Chevalier f 10.75111.25 Haver f 9J5—f 10.50. Erwten f 19.f 23.00. Alles per 100 K.G. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. vm. nam Woensdag 2b Sept 2.57 3.21 Donderdag27 3.2b 3.50 Vrijdag 28 3.58 4.22 Laatste Kwartier Woensdag 3 October voorm. 5.49. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 2b Sept. nm. 7.23 Donderdag 27 7-20 Vrijdag 28 7.17 Wisselkoersen. Dollars f 2.54-f 2.56 Ponden f 11.5b,-f 11.60, Mark 10.016. f0.05, Belg. Francs f 13.60- f 13.90, Fransche Francs f 15.40- f 15.90, Kronen (afgest.) f0.35- f0..41. DAT VIEL NIET MEE 1 Een dame uit Breda beroemde zich in den trein van Oldenzaal naar Hengelo er op dat ze de douane had weten te misleiden. Te Hengelo echter werd haar door een medereiziger een commies bij de belastingen verzocht even mede te gaan. Het bleek dat ze eenige mi croscopen had gesmokkeldde ze werden in beslag genomen. De dame werd geverbaliseerd. AUTO-ONGELUK. Maandagmorgen om vier uur had in Blerik, aan den Baarlo- scheweg een ernstig automobiel ongeluk plaats. De heer Gerards uit Blerik reed met zijn auto, waarin hij zelf en vijf anderen gezeten waren, boven op een wagen. De auto kantelde en werd totaal in elkaar geredsn. De bestuurder werd inwendig zwaar gekneusd terwijl twee der passagiers resp. een arm en een pols braken. De wagen van de voerman werd ook in elkaar gereden ter wijl de voerman over de auto op den weg werd geslingerd en aan het hoofd zwaar gewond werd. DOODELIJK MIJNONGELUK ln de Staatsmijn Hendrik is de mijnwerker M. uit Brunsum onder vallend gesteente geraakt en gedood, Het slachtoffer laat een vrouw met 4 kinderen achter. DE HAREN AFGEKNIPT. Te V hssingen heeft een onbe kend gebleven individu van een 13 jarig meisje op het strand de haren afgeknipt en is er mede van door gegaan. EEN JACHT OP EEN WILD VARKEN DAT NIET WILD WAS. Een dezer dagen verspreidde zich te Geleen het gerucht, dat in het boch bij Sweykhuizeu een wild varken gesignaleerd was. Eenige jagers uit deze gemeen te, alsmede de Rijksontvanger met personeel, de Rijksambtena ren, benevens eenige gemeente ambtenaren en boeren, allen ge wapend met geweren revolvers, en mestvorken togen te zamen op jacht teneinde het gevaarlij ke dier te bemachteu. In het bosch werd het beest al heel spoedig bemerkt. Een schot werd gelost en dit bleek raak te zijn. Het varken schreeuwde en allen klommen zoo spoedig mogelijk in een boom (waarschijnlijk, uit angst) behalve een der jagers, die met klimmen kon, moest beneden blijven en bepaalde zich in zijn benarde positie tot het roepen om hulp. Een goed gemikt schot van een onzer gemeente-ambtenaren deed het varken tuimelen. Allen kwamen uit hun verheven positie om het gevelde beest te bezichtigen. Wat was nu het geval. Een der jagers had een grap uitgehaald. Hij had thuis een varken, het geen slecht groeide. Het beest was reeds anderhalf jaar oud en woog pas 50 K.G. Hij had dit varken flink zwart gemaakt met groene zeep, de borstels recht gezet en het beest alstoen aan het Sweyhuizer bosch toever trouwd en daarna het bekende gerucht gemaakt. Eenige der jagers verkeeren tot heden nog in de meening, dat zij werkelijk een wild varken verschalkt had den. Intusschen werd na afloop, zooals het bij zoo,n wilde jacht gebruikelijk is, flink gefuifd. AUTO-ONGELUK. Zondagmiddag reed een Bel gische auto, waarin twee dames en twee heeren zaten een der dames stuurde op den Nieu wen Vlissingschen Weg onder de gemeente Koudekerke. van den weg af de sloot in. De in zittenden die boven water bleven kwamen met den schrik vrij, doch konden dien dag hun tocht naar België niet meer voortzet ten. EEN JUBILEUM. Zondag a.s. 30 September zal de heer J. J. F. v Zeyl, Redac teur van „Zelandia" 40 jaar aan de Katholieke Pers zijn ver bonden, waarvan ruim 18 jaar aan „Zelandia" te Hulst. OVER BOORD GESLAGEN. De gezagvoerder van het Noor- sche Stoomschip „Nantil" dat Zondag te Rotterdam is binnen gekomen heeft bij de rivierpoli tie gerapporteerd, dat Zaterdag op de Noordzee de 28-jaiige steaward Hansen door een sterke zee over boord geslagen en ver dronken is. WILLEM BEUKELS. In 1' Oeuvre wijdt Jean Lecoq een artikel aan Willem Beukels in verband met de visscherij- week te Boulogne. De schrijver betreurt het dat men er bij deze gelegenheid niet aan heeft gedacht op de een ot andere wijze de nage dachtenis te huldigen van Willem Beukels, die in zoo groote mate het belang der visscherij heeft gediend. Lecoq herinnert er aan, dat Beukels, de eenvoudige visscher uit Biervliet in het eind der 14de eeuw het middel heeft gevonden om haring goed te kunnen houden, n.l. het haring kaken. Voor dien tijd zoutte men eenvoudig de haringen in, maar dan bleven ze hoogstens 14 dagen in goeden staat. Wan neer er dan ook veel haringen waren gevangen, gingen er door deze onvoldoende conserveerings- wijzeheel wat haringen verloren. Beukels kwam toen op de ge dachte om de ingewanden uit de dieren te verwijderen en dit leverde zeer gunstige resultaten op. Wanneer men de visschen zoo in het zout zette, bleven ze weken goed. Lecoq had gaarne gezien, dat Beukels in Frankrijk even po pulair was geworden als in ons land. Volgens hem was de vis scherij week te Boulogne daar voor een goede gelegenheid. mnaasiMlMMsi VREESELIJKE ONGELUKKEN TIJDENS EEN ONWEER. Zondagnamiddag, te half 6, woedde boven Heyst een gewel dig onweer, dat van een zwa- ren storm vergezeld ging. In dit onweer kwam de Spaan- sche ballon Polar, bemand door M. F. Gomez Guillarmon, loods, M. Peneranda Barca, hulploods en een helper, boven Heyst op den Berg gedreven. Deze ballon was in den Gor don Bennett wedstrijd te Brussel opgestegen. Plotseling werd de luchtbal door den bliksem getroffen en stortte, van een aanzienlijke hoogte, in duizelingwekkende snelheid brandende naar bene den. Hij kwam terecht in een veld, ter plaatse Achterheide, op de grens van Heyst op den Berg, Beersel en Schrieck Gendarmen vonden de inzit tenden in het schuitje liggen. Een hunner was dood, een tweede erg gewond, met een been ge- broken. Des avonds kort na b uur, tijdens het zelfde geweldige onweer, is een tweede der te Brussel opgestegen ballons, de no. 13 in de volgorde, bemand door luitenant von Gruningen, loods en luitenant Burki, hulp- loods, door den bliksem getrof fen. De luchtbal is als een stesn brandende neergeploft, nabij het grondgebied van de Weldadig heidskolonie, tusschen de steen wegen van Baelen op Meerhout. Men heeft slechts twee lijken gevonden. De bliksem heeft nog twee slachtoffers gemaakt, twee Ame rikanen. De Amerikaansche ballon Army S 6, die als derde was vert-okken na zijn ballast te hebben uitgestort hij had eerst de Ville de Bruxelles ver nield is eveneens door den bliksem getroffen en is neer gestort in Noord-Brabant, nabij Nistelrode. De twee luchtschip pers, luitenant Olmstead en luitenant CHopton, zijn door den bliksem gedood. VREESELIJK AUTO-ONGELUK. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Antwerpen een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad. Het Hbl. van Antwerpen deelt hiervan het volgende mede: Een Hollandsche auto, die naar de stad kwam gereden en den barreel open vond, reed er door en werd door eenen aankomenden koopwarentrein verrast en tot spaanders verbrijzeld. Twee der inzittenden werden gedood, twee anderen erg gekwetst en twee overblijvenden kwamen er om zoo te zeggen ongedeerd van af. Onder deze twee laatsten be vond zich de eigenaar van den auto, M. J. van Hengten, 26 jaaf oud, woonachtig te Tilburg. We zullen hem zelf aan het woord laten om het ongeluk te verhalen, We waren rond zes ure 's avonds vertrokken en waren reeds naaf Bergen op Zoom geweest, toen we besloten een uitstapje te doen naar Antwerpen. Ik zelf stuurde de auto, nevens mij was gezeten de 27-jarige Jan Stevens, terwij in de auto nog viervrien- den gezeten warenLeo van

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2