ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEKEN Wekelijksch Gveizicht. Es Millioenennota* BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'Zt" BRESKENS p,°78$4ro Aborinements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 22 September 1923 Nummer 2862 Leerlingen wekken, voorbeel den strekken. Deze algemeene regel wordt zeker het veelvul- digst en gemakkelijkst bewaar heid, waar het voorbeelden geldt, wier navolging geheel in den aard der menichelijke natuur en in den geest van den tijd ligt. Het Mussolinische voorbeeld is er zoo een. Men heeft zich vaak afgevraagd wat het fascisme, dat in Italië zoo plotseling de regeermacht wist te bemachtigen, eigenlijk is. De beginselen schenen in velerlei opzicht tegenstrijdig. En men wist niet, of men het de mocratisch of reactionair moest noemen, omdat het van beide levensopvattingen elementen in zich scheen te hebben en zoo de bestaande grenzen bleek uit te wisschen om ei nieuwe voor in de plaats te stellen. Maar in een opzicht behoefde men niet in het onzekere te verkeeren. Want er *was één eigenschap, die het fascisme overduidelijk toonde en waarin het zijn af komst als te kijk droeg. Het fascisme was zuiver oorlogspro duct. En het was dus natuurlijk, dat het geloofde aan de heer schappij van het geweld en deze heerschappij herstellen wilde. Feitelijk was dat zijn groote en waarschijnlijk ook zijn eenige ernstige beginsel. De wereld had zich tot nu toe zoo al niet ge heel laten leiden dan toch op duidelijke wijze laten gelegen liggen aan allerlei overwegingen en redeneeringen van recht en redelijkheid en aan wetten en instellingen, die uit de overwe gingen voortvloeiden. De oorlog had er geen rekening mee ge houden en alleen de macht als beslissende levensfactor erkend. En het fascisme nam deze oor logspraktijk ook als theorie over. Voor wie de feitelijke macht had was het onnoodig zich aan wetten of regelingen en aan de hindernissen van recht en rede lijkheid te storen. Hij deed een- FSTJILLKTÖN. Harten Vrouw. door HELLMUTH MIELKE. uit hst duitsch vertaald. (Nadruk verboden). 22. .Volmacht? Ja, als wat?" .Wel, als algemeen gevolmach tigd inspecteur der .Sijius", zeide Alsen met een lichte bui ging' ,U kiest al dadelijk een buiten gewonen titel. Dat is feitelijk niet in den haak. Uw werkzaam heid bij ons dateert pas van eenige weken, en nu wilt u reeds tot inspecteur benoemd worden! Ik zie dat u werkelijk een ver- standigen kop bent I" .Maar mijnheer de directeur, neemt u mij niet kwalijk, ik moet toch tegenover dezen heer Pichet het gezag van een in specteur en gevolmachtigde van de .Sirius" hebben. Slechts onder het voorwendsel de ver handelingen in het geval Richod geheel af te wikkelen, kan ik daarginds voldoende ingrijpen en de omstandigheden bestudeeren"^ Het voorstel viel in goede aarde. De directeur knikte. voudig en liet de wereld praten. Mussolini dankt aan deze leer de feitelijke alleenheerschappij over Italië. Het Grieksch-Itali- aansche geschil heeft getoond, wat de toepassing van deze leer op het internationale leven be- teekent. Maar de Italiaansche dictator heeft zich toch vergist in de kracht der begrippen en beginselen, die hij meende te kunnen negeeren. De a ctie van .den Volkenbond heeft zelfs in haar mislukking getoond, dat het geweten der wereld weigert zich voetstoots aan het geweld te onderwerpen. Want het is in den drang van dit we reldgeweten, dat de Volkenbond den moed gevonden heeft zich, zij het schuchter, tegen het Ita liaansche geweld te verzetten. Het verzet is vruchteloos ge bleken en toch niet vruchteloos. De Volkenbond heeft voor den Italiaanschen geweldenaar de vlag moeten strijken. En Musso lini had gelijk, toen hij trots verklaarde, dat de standvastige houding van Italië de actie van den Volkenbond op zij had ge schoven. Maar hij, Mussolini zelf, heeft tegenover het verzet der wereld moeten capituleeren. Want het was ongetwijfeld zijn bedoeling niet Korfoe weer te ontruimen. Het is mogelijk, dat hij het nog niet doet. De nota van den gazantenraad, die de ontruiming op 27 September vraagt en zijn eigen toestemming geven hem nog een kleine ruimte. Immers wanneer op dien datum Griekenland niet aan de ge stelde eischen heeft voldaan of het gerechtelijk onderzoek geen voldoende resultaat heeft gehad, kunnen aan dit land nieuwe straf maatregelen worden opgelegd, waartegen het zich zou kunnen verzetten of die Mussolini niet voldoende acht en die dus de ontruiming beletten. Of dit laatste geval zich zal voordoen, zal wel voor een groot deel afhangen van de ontwikkeling van het Italiaansch Servisch geschil over Fiume. Italië heeft en dit is zeker ook een gevolg van het verzet, dat zich tegen Musso- ,Nu goed tot buitengewoon inspecteur met een bijzondere opdracht kan ik u toch altijd benoemen. U moet weliswaar voor den schijn mijnheer Pichet ook de boeken ter controleering laten overleggen, maar ais u deed of u er meer verstand van had dan werkelijk het geval was, dan ben ik overtuigd, dat hij u toch knollen voor citroenen zou verkoopen. Wij moeten nu helaas dezen Pichet van uw komst in kennis stellen". ,Ik zou u in dit geval willen voorstellen, mijnheerde directeur, om dit bericht pas een dag na mijn vertrek te verzenden. Ik zou namelijk dezen eenen dag in Brussel gaarne beschikbaar willen hebben, om een handigen kerel van de geheime politie op te zoeken". .Goed ook dat is in orde. Vanmiddag zult u uw volmacht gereed vinden. Overigens bent u natuurlijk verplicht, over uw opdracht, ook hier in Berlijn, de strengste geheimhouding in acht te nemen. Ik zou graag wen- schen, ook in uw eigen belang, dat u bij deze moeilijke opdracht succes had. Zij vordert zoowel tact als vastberadenheid". ,Ik dank u, mijnheer de direc teur, voor het welwillend ver- lini's geweldpolitiek overal in de wereld heeft geopenbaard zijn strakke houding ai een beetje laten varen, spreekt niet meer van een uiimatum en laat rustig toe, dat Zuid-Slavie de verdragen van Santé Marguerita en Rappolo bij den Volkenbond laat inschrijven. Maar het zal toch zeker Korfoe wel in handen willen houden, tot het zeker heid heeft dat de Fiume kwestie naar zijn zin geregeld is. Wan neer het dan daarna ontruimt, dan is dat het succes van den Gazantenraad en van het we- reldverzet. Bijster groot is het niet. Mus solini blijft aan de winnende hand, zoo tegenover den Vol kenbond als tegenover den Ge- zantenraad die feitelijk de eischen die hij aan Griekenland stelde, overnam. En het is zeker niet te verwonderen, dat zich onder de kleine mogendheden een ze kere ongerustheid openbaart en de ernstige wil om de bevoegd heid van den Volkenbond tot tusschenbeide komen in geschil len als het Grieksch-ltaliaan8che principieel vast te stellen. Onze afgevaardigden te Genève heeft het duidelijk genoeg gezegd, toen hij sprak van mogendheden, die de heiligheid der gesloten verdragen niet erkennen. Mussolini kan gerust zijn. Hij weet, wat onze raadpensionaris Johan de Witt al wist, dat het papier niet tegen het zwaard be stand is. En deze wetenschap is de kracht van Mussolini en het fascisme. De Spanjaarden hebben haar op hun manier uitgelegd. Wan neer zij het Italiaansche voor beeld willen volgen, dan hebben ze daarvoor geen zwarthemden, en geen fascistische organisatie noodig In hun leger en officie- ren-vereenigingen hebben ze een kleuriger fascistische organisatie bij de hand. En in het klassieke land der militaire pronunciamen- to's bereikt men met een onwil- ligen generaal evenveel als in Italië met duizenden fascisten. De onwillige generaal is dit maal de kapitein-generaal van trouwen, dat u in mij stelt", antwoordde Alsen. ,Ik kan u slechts beloven, dat ik alles in het werk zal stellen, om dit vertrouwen zoo veel mogelijk te rechtvaardigen". Met een handdruk, die bijna vriendschappelijk was, liet de directeur hem gaan. Denzelfden avond vertrok Alsen naar Biusb«1. Hij vergat niet, vóór hij in den trein stapte, bij de Kiekers een kaart te laten bezorgen, waarin hij hartelijk afscheid van hen nam, hoewel hij .schoonpapaatje" van te voren reeds verzocht had zijn beste groeten aan de meisjes over te brengen". VI. In den loop van den middag van den volgenden dag arriveerde Alsen in Brussel, Hij kende deze prachtige stad door zijn vroeger verblijf te dezer stede beter, dan hij het den directeur had laten voorkomen. Het was zijn dolste tijd ge weest in die dagen, toen hij het geld nog met handen vol wegsmeet en aan de speeltafel te Uitende aan koning Pharao offerde. Hij nam zijn intrek in een hotel op de Boulevard. De nacht Barcelona geweest, vroeger minis ter en door de regeering naar Barcelona verbannen wegens zijn onwilligheid. Over deze verban ning heeft hij thans wraak ge nomen door de regeering af te zetten en een militaire dictatuur onder een directorium van gene raals in te stellen. Het begon met een proclamatie te Bercolena die de regeering afzette vooral ook wegens haar politiek en be leid in zake MaroKko. En het is geëindigd met het besluit van den koning om de regeering, die zich verzetten wou, niet te steunen, maar zich naar den eisch der generaals te voegen. Het is een einde, dat een nieuwe overwinning van het ge weld beteekent. En Foincaré kan er moed uit putten. Want deze leer van het geweld is niet bij Italië en Spanje beperkt geble ven en is ook niet door het Italië van Mussolini uitgevonden. De vaders hebben destijds te Versailles vergaderd. En het is van daaruit, dat de leer de we reld van onzen tijd heeft weten te veroveren. Maar geschrokken van de gevolgen hebben de een na den ander van het geestelijk vaderschap hun kind trachten te loochenen. Alleen Poincaré is trouw gebleven en heeft de Roer bezet. En het blijkt op nieuw, dat zij, die aan het ge weld gelooven, het bij het rech te eind hebben. Het lijdelijk verzet in het Roergebied begint ineen te zakken en de Fraoachen houden zich gereed um den buit te bergen van hun terrorisme. De Duitsche regeering probeert nog te onderhandelen, zoolang hij het wapen van het verzet nog in de handen houdt. Maar Poincaré ziet scherp genoeg. Duitschland ineengezakt voor de macht der Franeche wapenen, zal zich te onderwerpen hebben, Het beteekent een nederlaag ook voor Engeland. En het zal de tweede zijn in korten tijd. Te genover Mussolini's geweld heeft het zich gewonnen moeten geven, toen de actie van den Volken bond opzij werd geschoven, als Mussolini het uitdrukte Straks in den slaapwagon en de lange reit in den voormiddag hadden hem wel eenigszine vermoeid, maar des te minder tijd hij zich gunde om uit te rusten, des te grooter was zijn voorsprong op den brief, die den hoofdver tegenwoordiger Pichet van zijn komst in kennis moest stellen. Onmiddellijk na den inwen- digen menech wat versttrkt te hebben, nam hij daarom een rijtuig om zich naar den politie chef te begeven. Het geluk was met hem, want hij werd na een kort oponthoud binnengelaten. Alsen had zijn plan reeds opgemaakt. Na het weigerend ontwoord der Brusselsche over heid was het niet raadzaam bij de politie met bezwaren te komen aandragen, die in ieder geval toch doelloos waren. Hij verzweeg daarom de bijzonderheden be tredende het geval Richod geheel en al. Hij kwam echter bij het hoofd der openbare veiligheid met de vertrouwelijke mededeeling, dat de maatschappij Sirius" aan leiding had om betreffende de wijze van zaken doen van haar hoofdvertegenwoordiger Pichet wantrouwen te koesteren. Het handelde er alleen maar om, om bepaalde bijzonderheden in het zal het voor Poincaré's geweld moeten capituleeren, wanneer de Roerbezetting haar etl'ect zal hebben bereikt. Het is overal het geweld, dat zegevierd en zijn zware handen op de mensch- heid legt. En toch wanhoopt die menscheid niet. Het geweld op Korfoe laat de ruïne van den Volkenbond en het geweld aan de Roer de ruïne van Duitsch land, wellicht van Europa achter. Maar bij ruïnes kan de menscheid niet leven. Wanneer straks de opbouw moet beginnen, dan zal de wereld te erkennen hebben, dat niet dit geweld maar het recht en de redelijkheid de leid sters en de levenskrachten der menschheid zijn. En het zal ook dan het voorbeeld zijn dat strekt den weg wijst naar een nieuwe wereld. De bij de Tweede Kamer inr gediende Staatsbegrooting ove- 1924 is wederom vergezeld van een millioenennota, waarin een overzicht wordt gegeven van den toestand van 'e lands finan cien. Wat het loopende dienst jaar 1923 betreft, wordt opge merkt dat er een tekort van f 50 millioen kan worden ver wacht op den gewonen dienst. Voor het dienstjaar 1924 worden de uitgaven geraamd in totaal op f 765.264.044, n.l. f 112.634.420 buitengewoon, f i-737 456 crisie- uilgavcn en 1646.892.196 gewoon. De gewone uitgaven worden f31.274.410 hooger geraamd dan voor 1923 is toegestaan. De voor 1924 geraamde ge wone uitgaven bedragen dus 131.274.409.9272 meer dan het voor 1923 toegestane bedrag. Voor f22 millioen is dit het gevolg van het tekort op de Spoorwegen. Voorts wordt er op gewezen, dat tegenover de stijging van de gewo.ie uitgaven der Staatsmijnen met f mil lioen, een hoogere raming van f 7 millioen der gewone ontvang sten dier mijnen staat. Het tekort op den gewonen zakenleven van dezen heer op te helderenof de chel niet de goedheid zou willen hebben hem een zijner geheime agenten aan te bevelen. De man zou na tuurlijk goed beloond worden. ,\lijn hemel", antwoordde de politiechef, dat is immers een zuivere particuliere aangelegen heid, die one als politie niet in het minst aangaat. Maar wacht u een oogenblikje 1" Hij ging naar de telefoon in het aangrenzende vertrek en liet zich klaarblijkelijk in verbinding stellen met een politiepost. Het onderhoud duurde slechts kort. ,Wilt u mij alstublieft uw adrea opgeven. krijgt vanavond antwoord. Ik denk wel, dat de zaak in orde komt". Ten zeerste verheugd betuigde Alsen den chef zijn dank en keerde naar zijn hotel terug, waar hij dadelijk een brief schreef om directeur Leitner van zijn aankomst te Brussel kennis te geven. Ongeveer tegen 7 uur Alsen was juist van tafel opgestaan meldde een kellner hem, dat een hser hem wenschte te spreken. (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1