Plaat laws. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws van trouw en aanhankelijkheid aan Uwe Majesteit, nu Zij vijf en twintig jaren aaneen het Vaderland leidde langs niet al tijd effen banen, naderen ook de Staten van Zeeland tot den troon van Uwe Majesteit. Zij droegen ons op, Uwe Majesteit eerbiedig dank te zeg gen voor de wijze, waarop Zij in jaren van voorspoed maar ook in donkere tijden ons heeft bestuurd en den wensch uit te spreken, dat het Uwe Majesteit gegeven moge zijn nog lang den troon der Vaderen te bezetten en dat de zegen van den Aller hoogste op Uw Majesteit en Haar Huis moge rusten. Van Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen, GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND. NIEUWE POSTZEGELS. In den loop van het jaar 1924 zullen zooals de Minister in de Eerste Kamer heeft toegezegd, alle bestaande Nederlandsche postzegels worden opgeheven en vervangen door nieuwe. Deze nieuwe zegels zullen, wat be treft de zegels met cijfers, wor den ontworpen door Chris Le- beau, terwijl prof. Jan Veth de zegels met de beeltenis van de Koningin zal teekenen. Vóórdat de ontwerpen der cijferzegels zullen worden aan vaard, zullen zij worden onder worpen aan het oordeel van verschillende vereenigingen, groepen, gezaghebbende per sonen en van de pers. •T INKOMEN DER KROON SPORT. VOETBALLEN. Groede, Kruisdijk. De uitslag van de 1.1. Zondag ge houden voetbalwedstrijd is als volgt Juliana II combinatie S.S.S. II 5—1. H. B. S. Oostburg Kweek school Middelburg 51. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. vm. nam Woensdag 19 Sept 9.33 9.57 Donderdag20 10.36 11. Vrijdag 21 11.48 12.22 Volle Maan Dinsdag 25 September vm. 2.35. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 19 Sept. nm. 7.38 Donderdag 20 7-36 Vrijdag 21 7-34 MARKTBERICHTEN. Rotterdam 17 Sept. 1923. Op de Giaanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe zeer ruim aangeboden. Tarwe f 10.75—f 11.50. Gerst, Winter en Zomer f 8.50- f9.00. Chevalier f 10.75f 11.25 Haver f 9.00—f 10.25. Erwten f20.—f23.20. Alles per 100 K.G. reductie van 25 pCt over 1922 gegeven en een blijvende ver- '■ging der tarieven van 20pCt. ingevoerd). Deze toeneming met f2.258.735 zegt de wiskundige adviseur in zijn toelichting tot de balans, moet om een indruk te geven van de uitkomst der verzekering over het jaar 1921 feitelijk nog met f 1.200.000, zijnde de toe neming der reserve voor verlies op beleggingen, vermeerderd met de thans voor het eerst opgenomen reserve, bedoeld in artikel 40 der wet, worden ver hoogd. Als de voornaamste oor zaken, welk deze vermeerdering van saldo en reserves met rond f 3.459.000 bewerkstelligden, worden dan genoemd overschot op de netto-premiën en op het voor administratiekosten be stemde deel der bruto-premien f 2.077-000; voordeel uit beleg gingen f660.000; gevolgen van onderschatting van het per 31 December 1920 uitstaand pre miebedrag en van de aangifte van vele kleine ondernemingen welker verzekeringsplicht geacht moest worden reeds vóór 1 Ja nuari 1922 te zijn aangevangen f 844.000rente van het op de vorige balans voorkomend over schot f232.000. Tegenover deze winstposten staan verschillende verliesposten, waarvan de voor naamste zijn gevolgen van de verplichtingen om over de door risicodragers als pand gestorte contante waarden de gemid delde elfectenrente te vergoeden f 268.000 en de liquidatie der reserve voor geldelijke uitkee- ringen, welke een nadeelig ver schil van f136.000 opleverde. Ten slotte deelt het verslag mede, dat de administratie kosten ten opzichte van 1920 met ruim pCt. daalden. HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Op Zaterdag 15 September zijn ter gelegenheid van de cour van gelukwensching bij H. M. de Koningin o.m. toegelaten de Commissaris der Koningin in Zeeland, alle leden van Gede puteerde Staten en de giiffier. Door den Commissaris der Koningin werd met enkele woor den overhandigd het volgende adres Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Mevrouw, „Sedeit mijne vroegste jeugd hebt Gij Mij omgeven met Uwe liefde." „Ik gevoel Mij als gedragen door Uw trouw." ,Hetgeen Ik tot dusver mocht ondervinden, liet onuitwischbare indrukken bij Mij na. Het is Mij een waarborg voor de toe komst." Zoo sprak Uwe Majesteit, toen Zij vijf en twintig jaren geleden de Regeering over het Neder landsche Volk aanvaardde. Allerwege heeft dit Koninklijk woord weerklank gevonden. Niet het minst in Zeeland, dat van ouds met Holland aan de spits der Vereenigde Provin ciën stond enmet den roem- ruchten V^der des Vaderlands gestreden en geleden heeft voor de vrijheid. Gedurende al dien tijd, waarin Uwe Majesteit zoo gelukkig het bewind voerde, zijn de Zeeuwen indachtig gebleven aan dat woord en hebben zij getracht daaraan tegemoet te komen door wederkeerig aan Uwe Majesteit trouw en liefde te be- toonen. Inniger werd de toe wijding, toen Uwe Majesteit, alle gevaren trotseerend, kwam toegesneld om hulp en troost te brengen aan hen, die door het verraderlijke water waren over vallen en in nood verkeerden. Hooger vlamde het vuur op, toen daar gevaar scheen te drei gen, dat een deel van Zeeland aan de Kroon van Uwe Majes teit zou kunnen worden ontrukt en Uwe Majesteit Hare Zeeuwen opnieuw de sprekende bewijzen kwam geven, hoe na hun ge west Haar aan het hart ligt. Nimmer zal Zeeland deze uitin gen van Uwer Majesteit's liefde Vergeten. Waar geheel Nederland zich opmaakt voor eene betuiging EN SALARISVERMINDERING. De Koningin heeft een schrij ven doen richten aan den mi nister van Financien, inhoudende de mededeeling, dat, indien tot vermindering van salarissen der Rijksambtenaren voor het jaar 1924 wordt overgegaan, H. M. niet zal doen beschikken over een inet de vermindering naar verhouding overeenkomend ge deelte van hel bij art. 22 der Grondwet vastgestelde bedrag van het jaarlijksch inkomen ten laste van 's Rijks kas. De Koningin-Moeder heeft een schrijven van gelijken inhoud aan den minister van financien do sn richten. Breskens. De Autodienst Zeeuwsch-Vlaanderen, welke van hier naar Knocke loopt, zal, nu het badseizoen ten einde is, hare dienst voorloopig staken en een dienst openen van hier via Maldeghem naar Brugge. Aardenburg. De Aarden- burgsche Korfbalclub A. K. C. heeft evenals vorige jaren weer haar jaarlijkache demonstratie wedstrijd gespeeld te Heyst aan Zee. Groede. Ten overstaan van notaris Beuningh alhier werd j.l. Zaterdag geveild het woonhuis, staande in de Schuitvlotstraat, van wijlen C. Baarendse. Kooper werd C. Mabesoone voor f 800. Aan de Weegbrug voor de combinatie van landbouwers, Voorzitter den heer V. Dusar- duijn, is benoemd tot weger, de heer Anth. du Mez alhier, op een weekloon van f 18. Aan de Weegbrug voor de combinatie van landbouwers, Voorzitter den heer J. H. de Bliek, is benoemd tot weger, de heer C. A. Cijsouw, winkelier alhier, voor de geheele cam pagne voor f140. Biervliet. Zondagmiddag kwamen, onder Driewegen al hier, een tweetal wielrijders met elkaar in botsing. De rijwielen werden deerlijk gehavend, terwijl de berijders belangrijke kwetsu ren bekwamen. Wisselkoersen. Dollars f2.54-f2.56; Ponden f 11.52',-f 11.58, Mark 10.0025- f 0.010, Belg. Francs f 12.10- f 12.40, Fransche Francs f 14.60 f 14.90, Kronen (afgest.)f 0 00.35- f 0,00.45. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Sept. Heden werden de volgende zaken behandeld J. J. d. K., 45 j., visschers- knecht, Breskena, werd beklaagd dat hij op 14 Juli 1923 te Bres kens A. R. met een mes in zijn rug heeft gestoken en over zijn vingers heeft gesneden. Eisch 1 maand gev. straf. Kantongerecht te Oostburg. Uitspraak van 4 Sept. MotorwetP J F B B, Aar- danburg, P J v W Hoofdplaat, H v P Middelburg, ieder f 3 of 3 d. h., J C Waterlandkerkje, J M, J W P en A J v d W, te Breskens, I d G Schoondijke, A d T Eede, PJv OenAPC Bresken, A J F B Sluis en J d R IJzendijke, ieder f5 of 5 d, A N Zuidzande 17-50 of 7 d., J J V Schoondijke, f 15 ofl5d. H d V Rotterdam, f 0.50 of 1 d., W L B Schoondijke, f0.50 of 1 d., J R d S St. Laureijns, f6 of 6 d., S V IJzendijke, f0.50 of 1 d., J C S IJzendijke, f7.50 of 15 d., A v d V Bres kens, 2 x f5 of 2 x 5 d., R P J Breskens, f 2 of 2 d. VisscherijwetJ v M te Bres kens, 2 x f0.50 of 2 x 1 d., J J d V Hoofdplaat, 2 x 13 of 2 x 3 d. IJkwetJ A v H Biervliet, f10 of 10 d. Pol.-verord.F K H 's Hage, f 3 of 3 d., S P S Breskens, f 5 of 5 d. Prov. regl.: J A D Sluis, f10 of 10 d., S P S Breskens, f 5 of 5 d. Art. 453, wetb. van strafr.: S B L Waterlandkerkje, f 10 of 10 d., R J C v M Sluis, f 15 of 15 d.. Id. 427 T L Waterlandkerkje, f5 of 5 d., P R Eede, f3 of 3 d. Id. 435J C S IJzendijke, f25 of 25 d. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaande nog opgenomen in Uw blad. De heer Quist en ik we blijven aan de slag. Daar wij echter beide overtuigd zijn van ons goed recht hoop ik wel dat gij ons nog even heen en weer zult laten slaan. Alhoewel ik een heel ordelievend mensch ben, zou ik haast willen vragen, liefst tot dat éen van de twee knock-out is. En nu, mijnheer Quist, past er op. Of liever mag ik nog even tot bedaren komen. Zie, het is niet om u te grieven dat ik niet anders kan dan schrijven, dat ik luid aan het lachen ben ge gaan bij het lezen van uw zakenrijk artikel. Onbedaarlijk heb ik gelachen toen ik las dat mijn eerste in gezonden, stuk zoogenaamd om dat het in algemeenheden verviel, van mijn eegade zou zijn en dat het tweede door mij in hoogst eigen persoon zou opgesteld zijn. Neen, mijnheer Quist gij ver gist u, 't doet me spijt dat ik het zeggen moet. Ge kunt al licht een uitstekend, een onover troffen Gemeenteraadslid zijn, maar een profeet, dat zijt gij niet. Voor uw eigen zielerust wil ik deemoedig verklaren dat die L.D. en die E Lemaire Dens uw éen en dezelfde dienstwil lige dienaar zijn. Maar ga nu vooral niet den ken dat mijn vrouw U geen pak van hetzelfde laken zou kunnen ge-en, integendeel zij houdt zich zoo gij dit verlangt ten zeerste aanbevolen. En nu wil ik weer einstig worden en stoot voor stoot neer halen „de feiten waarop gij zijt afgegaan". Zoo het waar is dat gij mis schien op de feiten kunt afge gaan zijn, dan zijt gij er toch in ieder geval niet op ingegaan. Doe mij het genoegen en her lees uw stuk en onvermijdelijk zult ge tot de slotsom komen dat ge nog bittter weinig argu menten tegen het aanleggen van de waterleiding hebt aangehaald. Gij zijt van de feiten afge gaan. Het diepbeklagenswaar- dig woordje, dat uit mijn pen gevloeid is zonder eenige ne venbedoeling, dat rampzalige .dorpje" zit U nog altijd dwars. Mijnheer Quist, mijnheer Quist hoe is 't toch mogelijk I Gij zijt van de feiten afge dwaald. Want dat het in Vlaanderen, helaas met de hygiëne niet zoo nauw genomen wordt (wij zijn het voor eens jammer genoeg roerend eens wat heeft dat nog te maken met het al of niet goed zijn vin het aanleggen van de waterleiding te Schoondijke Niets, heelemaal niets, het zijn woorden die er zoo maar bij gesleurd zijn om toch iets te vertellen. Ik zou herhaaldelijk de Bresken8che Courant moeten vol pennen als ik het over het arm, verschopt Vlaamsch volk zou hebben, over dat volk dat door Belgische machthebbers in een minderwaardige toestand wórdt gehouden. Maar dat houdt geen verband met de kwestie die hier behan deld moet worden, en ik zwijg er wijselijk over. Alleen wil ik dit aanstippen, dat ik niet goed begrijpen kan, dat de heer Quist, die het toch werkelijk goed meent met zijn gemeente, voor de Schoon- dijkenaren een minderwaardige toestand, zooals hij die zelfheeft vastgesteld in de Vlaamsche dorpen, zou wenschen. Ik zei het vroeger reeds, gij hebt al heel wat woorden ver spild, mijnheer Quist, maar gij laat a 1 mijn argumenten voor de waterleiding van kracht zijn. Gij hebt nog niet weerlegd dat wat ik immer moet blijven be weren Wij kunnen amper rondkomen met het drinkwater dat wij uit onze ongezonde regenbakken putten. Wij missen ongeveer het water om ons lichaam rein te houden. Ieder jaar kan een regen- looze zomer geven en dan is er nijpende waternood en de ellende die er mee gepaard gaat. Wij moeten ook de verplichte aansluiting gaarne of niet aan vaarden om een min of meer goedkoope uitbaking mogelijk te maken. Wij moeten ons desnoods gel delijke opofferingen getroosten in het belang van de gemeen schap. En nu ben ik er toe gekomen om iets te zeggen over die .schrikkelijk groote kosten". Welke reusachtige uitgaven zijn dat, die U de schrik op het lijf jagen Zijn dat die f140 000 gulden die door de gemeente als borg moeten gesteld worden Neen niet waar, want gij, die onge twijfeld het .Beknopt rapport betreffende de drinkwatervoor ziening" gelezen hebt, weet wel dat slechts na een goeie tiental jaren, die borg zou kunnen aangetast worden. En dit laatste zou slechts mogelijk zijn als de exploitatie van de waterwerken niet genoeg zou opleveren, iets wat om zoo te zeggen volstrek uitgesloten is als men de „ver plichte aansluiting" aanvaardt. Hoe kunt ge nog van groote kosten spreken nadat gij in dit zoo even vernoemd verslag ge lezen hebt: ,De gemeentefinancien worden niet door de deelneming aan de waterleiding b i n v lo e d de belastingdruk wordt er niet door verzwaar d". Ik durf hopen dat nu alle be zwaren tegen het aanleggen van de waterleiding weggenomen zijn dat mijn geachte tegenstander zich ook zal hebben laten over tuigen. Wie weet, veel is mo gelijk. De tijd zal het leeren. E. LEMAERE DENS. M. de Redacteur. Nu de feesten, wat tenminste de Kroningsfeesten betreft, zoo wat voorbij zijn, heb ik en niet alleen ik, maar ook anderen nauwkeurig uw laatste bladen doorgelezen, en wat wij daar in aantroffen was zoowat nagenoeg alle verslagen van de verschil lende festiviteiten in de ver schillende plaatsen van ons dis trict; maar tot onze verbazing en ergernis niet het minste over hetgeen in Oostburg plaats ge had heeft. Is dit van de zijde van uw verslaggever alhier anti pathie- tegenover ons Jubileum feest of zijn er andere beweeg redenen voor? Is het om Oostburg in Uw blad dood te zwijgen om bij zondere redenen, dan is het maar het beste de abonnementen van Uw blad op te zeggen als zijnde niet meer van belang. O. N. Wij ontvingen van onzen Cor respondent geen opgave van ge houden feestelijkheden, wist. <l persoonlijk niet, dat er feestelijk heden gehouden zijn. Wanneer het voor inzender zoon'n erger nis was, waarom dan ons niet even iets laten weten. Hoe komt inzender aan de dwaze meening Oostburg dood te zwijgen in ons blad. Hebben we juist niet kolommen gewijd aan Oostburg's muziekfeest. Bovendien gaat er geen week voorbij of er komen berichten uit Oostburg voor in ons blad. Red. EEN SCHEEPSRAMP. Als vaststaand kan men nu aannemen, dat bij den jongsten storm van vóór enkele weken twee treilloggers uit Katwijk ver ongelukt zijn. De schepen zijn te lang over tijd. Het zijn de loggers Johanna K. W. 142, C. Guyt, van den heer P. de Best, er. Mercurius K. W. 46, schipper J. Haasnoot, van den heer J. Parlevliet Lzn. De schepen waren bemand met resp. 5 en 6 koppen, zoo- - dat bij deze ramp 11 menschen den dood in de golven vonden. Voor Katwijk een bedroevende ramp. (Vad.) DOOR EEN TREIN GEDOOD. Zondagavond omstreeks 9 uur is de 51 jatige A. v. Buijtenen. wonende te Kethel, toen hij met zijn rijwiel den onbewaakten spoorwegovergang bij het blok huis 11 B tusschen Kethel en Schie dam passeerde door een trein, komende uit de richting Vlaar- dingen gegrepen. De ongelukki ge was op slag dood. De trein stopte onmiddellijk. Op circa 15 meter van den overweg werd h.»t vreeselijk verminkte lijk van v. B. gevonden. Voorloopig werd het naar 't wachthuisje gebracht. Bij het inspecteeren van de lijn heeft men nog verschillende lichaamsdeelen van het slacht' offer langs den spoorweg gevon den. Van Buijtenen was gehuwd en laat een vrouw met drie kinderen achter.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2