ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Hedeiland-Aineiika, Harten Vrouw. Sociale Verzekering. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo,02in BRESKENS p,°7s$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 19 September 1923 Nummer 2861 De Amerikaaneche consul gene raal te Rotterdam schrijft aan de ,N. R. Crt." Voldoende aanvragen voor visa zijn nu door de Amerikaan- sche consulaire bureaux in Neder land in ontvangst genomen van personen, die in Nederland ge boren zijn en naar de Vereenigde Staten van Amerika wenschen te emigreeren, om het totale jaarlijksche quotum voltallig te maken voor Nederlandsche im migranten, die in Amerika kun nen worden toegelaten gedurende het loopende liscale jaar, hetwelk op 30 Juni 1924 eindigt. Zelfs zijn zoovele aanvragen ingeschre ven, dat een belangrijk gedeelte van het Nederlandsche immi gratie quotum voor het fiscale jaar van 1 Juli 1924 tot 30 Juni 1925 gedekt is. In verband met dezen toestand en de mogelijkheid om visa te verstrekken voor de reis naar de Vereenigde Staten vóór Juli van het volgende jaar aan moge lijke immigranten, die in Holland geboren zijn en hun visum nog niet persoonlijk bij een Ameri- kaansch consulair bureau hebben aangevraagd, zullen momenteel geen verdere aanvragen meer in ontvangst genomen worden van in Holland geboren perso nen, ^lie voornemens zijn te emigreeren en zich voorgoed in de Vereenigde Staten te vestigen. Alle in Holland geboren perso nen, die naar de Vereenigde Staten wenschen te emigreeren en tot heden daartoe nog geen officieele aanvraag hebben in gediend, zullen derhalve alle maatregelen voor het verkrijgen van een visum moeten uitstelen tot eenigen tijd na Mei of Juni van het volgende jaar, wanneer het misschien mogelijk zal kun nen zijn, hun aanvragen in ont vangst te nemen, en de Ameri- kaansche consulaire dienst eenig idee zal kunnen vormen betref fende den datum, waarop even tueel visa aan hen zouden kunnen worden verstrekt, teneinde hen DOOR HELLMUTH MI ELKE. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 21. Dit familielid, een voormalige kapitein, deed haar eveneens het genoegen een half jaar na het sluiten der verzekering dit aard- sche tranendal te verlaten en haar daardoor in het bezit te te stellen van een aardig som metje. Wat zegt u thans f Under deze omstandigheden wordt het sterfgeval aan den heer Richod van zeer verdachten aard". „Zeer zeker is zulks verdacht. De Fransche maatschappij heeft toentertijd zonder omwegen uit betaald pas door dit nieuwe doodsgeval is bij haar verden king gerezen en zij heeft het als haar plicht beschouwd ons van dat vroegere geval in kennis te stellen, waarover onze agent, die mijnheer Pichet, oogenschiju- lijk met weloverdachte bedoelin gen, tegenover ons in het geheel niet gesproken heeft". „Hij heeft misschien hierop in staat te stellen naar de Ver eenigde Staten te vertrekken. De bestaande immigratie- beperking8wet van de Vereenigde Staten bepaalt dateen vastgesteld aantal immigi anten, geboren in de verschillende Europeesche landen, in de Vereenigde Staten kunnen worden toegelaten gedu rende het fiscale jaar, en dat, indien dit aantal in de aange geven landen geboren immigran ten in de Vereenigde Staten is toegelaten, verder geen immi granten van dat land in Amerika kunnen binnenkomen. De we, bepaalt verder, dat niet meer dan 20 pCt. van het totale jaar, I lijk8che quotum van eenig land gedurende een maand in Ameri ka kan worden toegelaten^ Het quotum voor immigran ten, toegestaan aan Nederland- bedraagt 3ö07. De tegenwoor dige immigratiewet zal 30 Juni 1924 ten einde loopen en er zijn momenteel geen bijzonderheden bekend omtrent de bepalingen van de wet, welke na dien datum van kracht zal zijn, daar dit een wetgeving zal zijn, welke het Amerikaansche congres in Washington zal moeten vast stellen. Aanvragen voor Amerikaan sche visa worden nu alleen nog in ontvangst genomen van Ne derlandsche onderdanen van de volgende klassen, welke niet on der de immigratie-bepeikingswet vallen personen, die hun woon plaats in de Vereenigde Staten hebben en naar het buitenlaud land gegaan zijn voor een tijde lijk bezoek personen die alleen in doorreis naar een ander land de Vereenigde Staten wenschen door te trekken personen, die als toeristen een bezoek willen brengen aan de Vereenigde Sta ten of voor zaken ol genoegen tijdelijk daarheen wenschen te gaan tooneelspelera van beroep, artiesten, openbare sprekers, zan gers en zangeressen, verpleeg sters, predikanten van onverschil lig welke goddienstige richting, professoren vooi colleges en se- rninariën, benevens personen, die tot eenigen erkenden geleerden gespeculeerd, dat men een doods geval, dat 10 jaar geleden plaats vond, thans reeds lang vergeten was", merkte Alsen op. „In ieder geval staan de zaken thans zoodanig, dat toch een nader ambtelijk onderzoek noodzakelijk is. Kan men het lijk van Richod niet laten opgraven De directie heeft reeds een eisch dienaangaande bij de Brus- 8elsche overheid ingesteld, om de doodsoorzaak van Richod nauwkeuriger eventueel door een onderzoek van het lijk van over heidswege, vast te stellen. Maar wat antwoordt men ons thans na drie a vier weken op onze zorg vuldig overwogen verklaringen? Hier is dat schrijven, vandaag is het gearriveerd. Het luidt kort en bondig, dat de aangevoerde motieven niet voldoende zijn om een gerechtelijke tusschenkomst toe te staan". De oude heer wierp den be- wusten brief, dien hij ter hand had genomen, weer wrevelig op den lessenaar. „Natuurlijk wij als Duitsche verzekeringsmaatschappij weige ren in de oogen der Belgische overheid, om onze verplichtingen tegenover een Belgischen staats burger na te komen en zoeken nu naar allerlei voorwendsels, stand behooren. In het algemeen zal worden voortgegaan met het aannemen van visumaanvragen van alleÉpersonen,4die tot de niet- immigranten-klasse behooren. De paspoorten van al derge lijke personen zullen, wanneer ze door de houders persoonlijk worden aangeboden bij het aan gewezen consulaire bureau, on middellijk kunnen worden gevi seerd, zoodra de visum formali teiten zijn volbracht en het verschuldigde bedrag voor het visum is betaald, onder voor behoud natuurlijk, dat het pas poort en andere overgelegde documenten van de houders in orde bevonden zijn en er geen reden bestaat een visum te weigeren. Het onlangs uitgekomen .Ver slag omtrent den staat der Rijks verzekeringsbank en hare werk zaamheden in het jaar 1921" bevat weder een overvloed van feitelijke gegevens betreffende de uitvoering der sociale ver zekering, voor zoover deze door de Rijksverzekeringsbank ge schiedt. Van enkele der voornaamstefeiten en gegevens, op Invaliditeitswet en O'.'d-rdomswet betrekking hebbende, volgt hieronder aller eerst een overzicht. INVALIDITEITSWET. Het aantal verplicht-verzeker den op 31 December 1921 be droeg 1.821.332 (n.l. 1.183.320 mannen en 638.012 vrouwen). Het aantal bij de Bank bin nengekomen rentekaarten be droegen in 1921 1,762.065. Omtrent de geneeskundige behandeling en verpleging van verzekerden voor rekening van het Invaliditeitsfonds (art. 99 der wet) vermeldt het verslag o.m.: „in 1921 kwamen 3498 aanvragen ex artikel 99 der In validiteitswet in. Er werd in 2200 gevallen toestemming ge geven voor geneeskundige be handeling; in 904 gevallen, om ons aan de betaling te ont trekken I Dat vooroordeel heeft naar mijn meening dit ambtelijk stuk geheel beïnvloed". ,Als de Brusselsche overheid de aangevoerde redenen niet gewichtig genoeg acht, mijnheer Leitner", zeide Alsen, .dan moeten er nieuwe worden ver zameld. Voor het geval, dat er werkelijk een misdaad schuilt achter den dood van den heer Richod, kan men veilig aanne men, dat er meer sporen zijn te vinden, die daarop wijzen". De directeur knikte. .Thans komen wij tot het kardinale punt, beste mijnheer Alsen, waarom ik u feitelijk hitr heb ontboden. Ik heb u deze geheele aangelegenheid natuur lijk zoo breedvoerig uiteengezet, omdat ik daarmede een bepaalde bedoeling heb. Aangezien de overheid ons haar medewerking weigert, moeten wij zelf met onze eigen middelen, die ons ten dienste staan, de opheldering van dit duistere geval ter hand nemen. Wij hebben daarbij zoo wel een moreel als een finan cieel belang. Het is noodzakelijk, dat wij iemand naar Brussel zenden, die alle bijzonderheden, die met deze zaak in verband staan, tracht uit te vorschen. Ik waarvan 8 op grond van de omstandigheid, dat of in het geheel geen of slechts weinig premie was betaald, de aan vrage om behandeling en ver- pleging voor rekening van het Invaliditeitsfonds afgewezen, ter wijl 257 gevallen buiten be schikking werden gesteld. Van de 301 aanvragen, die op 31 December 1921 nog in behan deling waren, was in 107 gevallen toestemming gegeven tot opne ming in observatie. Er werden 1230 patiënten in ziekenhuizen en 1251 patiënten in sanatoria opgenomen, terwijl 68 patiënten verbleven in lighallen. OUDERDOMSWET. Gedurende hetjaar 1921 kwa men bij de Rijksverzekerings bank 125.195 verzoeken om toe lating tot de vrijwillige ouder- dotnsverzekering. Er werden 103.987 personen tot de verze kering toegelaten, namelijk 29.095 krachtens art. 10 der wet (verzekering tegen de normale premie) en 74.892 krachtens art. 24 der wet (verzekeringen tegen gereduceerde premie voor hen die bij het inwerkingtreden der wet ouder dan 35 jaar waren)- In totaal waren op 31 De cember 1921 toegelaten 31.801 personen krachtens art. 10 en 214.699 personen krachtens ait. 24. Aan premie werd in 1921 ontvangen een bedrag van f4.691.070. In totaal waren erop 31 Dec. 1921 347.254 rentetrekkers. ONGEVALLENWET. Het aantal ongevalsaangiften blijkt uit onderstaand overzicht, waarin ook de cijfers voor 1918- 1920 zijn opgenomen. Aantal Gemiddeld, aangiften per werkdag. 1918 80.838 263 1919 91.499 298 1920 104.657 339 1921 100.418 326 Van de genoemde 100.418 aan gegeven ongevallen werden er 95.411 als ongevallen in den zin der wet erkend. De territoriale verdeelingen heb daarbij aan u gedacht, mijnheer Alsen. U schrijft een zoo vlotte Fransche stijl, dat u deze taal ook stellig niet minder vlot spreekt. Bovendien roemt directeur Dehnhardt uw keurig gedrag in gezelschap en uw snelle, verstandige opvattingen. Alsen boog opnieuw dankend. ,Uw loftuitingen, mijnheer Leitner, vervullen wij met vreug de. Wees u intu8schen overtuigd, dat ik mij nog gelukkiger zou gevoelen, indien ik deze lof een maal werkelijk zou kunnen ver dienen, zooals thans misschien het geval is. Ik spreek niet alleen vlot Fransch, ik heb in Brussel eens eenigen tijd door gebracht en 6en daardoor met de plaatselijke toestanden tame lijk op de hoogte". „Des te beter. Ik hoop dat deze opdracht u belang inboe zemt. U moet dus om het zoo eens uit te drukken uw detective-kunst toonen, dat wil zeggen alleen wat den maat- schappelijken kant van het geval betreft, namelijk door de betrek kingen tusschen Fichet en mevr. Richod te onderzoeken. Wat het strafrechterlijke gedeelte betreft, daarvoor had ik gedacht een gewieksten rechercheur van de Berlijnsche crimineele politie I der ongevallen geeft het vol gende beeld 1921 Noordbrabant 7-839 Gelderland 7-545 Zuidholland 30.761 Noordholland 20.524 Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg Buitenland 1.639 5.598 2.080 4.478 3.250 926 10 676 95 1920 8.551 7.719 31.769 20.511 1 717 6.033 2.065 5.113 3.475 1.052 11.232 100 95.411 99.337 Amsterdam 12.641 12.831 Rotterdam 13.062 12.815 's-Gravenhage 3.663 3.411 Blijvende renten werden toe gekend in 1021 gevallen. De verdeeling dezer gevallen over de verschillende letselgroepen vertoont het navolgende beeld, waarvan ter vergelijking de overeenkomstigecijfers voor 1920 zijn toegevoegd 1921 (1920) letsels aan hand of vingers 360 (337) letsels aan arm of vingers 109 (83) letsels aan been of voet 218 (183) letsels aan oog of voet 176 (147) andere letsels 158 (156) 102 F (876) Een onderzoek naar eventu- eele „aanpassing" van rentetrek kers werd in 1921 in 477 ge vallen ingesteld, met het resul taat, dat in 265 gevallen tot herziening (verlaging of beëindi ging) der rente werd overgegaan. Na correctie door rechterlijke beslissingen bleven er 240 ge vallen over, waarin de rente werd herzien. De wiskundige balans van het Ongevallentonds vertoont per 31 December 1921 een overschot over 1903/1921 van f8.050.440. Blijkens de bedrijfsrekening droeg hetjaar 1921 alleen reeds met een bedrag van 1 2.258,735 hierin bij. (Tengevolge van dit groote overschot is een extra te nemen, die u in een of andere vermomming, mijnentwegen als Duitsch pleizierreiziger vergezelt. Alsen dacht een oogenbtik na. „Als ik mij een voorstel mag veroorloven, mijnheer de direc teur, dan zou ik van dit reis gezelschap afzien. De Brussel- selsche en de Berlijnsche geheime politie staan toch stellig met elkaar in verbinding en buiten dien geloof ik echter ook, dat het raadzamer zou zijn, als ik trachtte in Brussel mij van de hulp van een geheimen recher cheur te verzekeren, wat overi gens tegen flinke betaling niet moeilijk zal vallen". ,Hm u hebt gelijk, mijnheer Alsen. De Brusselaar is ten slotte ook veel beter dan de Berlijner. Hij kent de plaatse lijke omstandigheden beter en vindt meer ondersteuning bij de Brusselsche politie zelf. Zoo zij het dus. En wanneer kunt u vertrekken Des te eerder, des te beter 1" „Ik kan vanavond nog gebruik maken van den nachttrein, die naar Keulen of Aken gaat", antwoordde Alsen. „Als mijn heer de directeur de goedheid zou willen hebben mij voordien tijd mijne volmacht te ver* strekken (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1