Mei lens. Binnenland. Kechtszakeii. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws Frankrijk toont tevens de be staande moeilijkheden aan. Voor Duitschland is de quaestie der souvereiniteit over het Rijnland en het herstel der vrijheid van het Ruhrgebied van het hoogste belang en het is bereid daarvoor reeele waarborgen te geven. De Fransche minister-president heeft onlangs verklaard, dat hij aan de positieve zekerheid, die Frankrijk in handen had, de voor keur gaf boven theoretisch rech ten, en hij was niet voornemers panden tegen algemeene waar borgen in te ruilen. De waarbor gen, die Duitschland heeft voor gesteld, behooren volgens hem tot de hypotheken, welke het verdrag van Versailles den geal lieerden op het gezamenlijk be zit van het Duitsche Rijk en de landen verleent. Deze opvatting van den Franschen ministerspre sident berust op een abuis. Vol gens het verdrag van Versailles is Duitschland voor het nakomen zijner verplichtingen plleen aan sprakelijk met het vermogen des Rijks en der landen. Wat spr. heeft voorgesteld, betreft echter de onmiddellijke opvordering van het particulier bezit en gaat der halve op dit punt verder dan het verdrag van Versailles. Het is eveneens een realiseer baar pand, de garanties van het verdrag van Versailles voor het oogenblik echter niet. Naast het rijksbezit moet ook het privaat bezit ten behoeve van het Rijk als pand worden gegeven en wel tot een bepaald percentage. Dit bezit zou als reëele waarde in een „Treuhandgesellschaft" kunnen worden ingebracht, in welker directie de schadevergoedings- schuldeischers zitting zouden kunnen nemen. De rente uit de hypotheken zou aan de Treu- handgeaellschalt komen. Deze zou in staat zijn door de uitgifte van obligaties een leening op te nemen. Daardoor zou de moge lijkheid ontstaan ook Frankrijk onmiddellijk in het bezit van een groote som te stellen Evenzoo zou de rente-betaling binnen redelijken tijd vlottend kunnen worden gemaakt. Een dergelijke oplossing zou geen algemeene waarborg en geen theoretisch recht zijn, doch een concreet feit, vrij van elke dubbelzinnigheid. Zij zou Frank rijk in het bezit van betaalmid delen stellen, waardoor aan zijn eischen voor de ontruiming van het Ruhrgebied zou zijn voldaan. Voor de verwezenlijking is ech ter noodig, dat Duitschland weder over het Ruhrgebied beschikt, alsmede het herstel zijner sou vereiniteit in het Rijnland. Zij is in staat de quaestie van het lijdelijk verzet op te lossen. Wanneer men Duitschland de zekerheid geeft, dat op grond zulk een overeenkomst het Ruhr gebied wordt ontruimd en dat in het Rijnland Duitschland in zijn oude rechten wordt hersteld wanneer men Duitschland de zekerheid geeft, de Rijn en Ruhr aan het vaderland worden terug gegeven, dat kan in dit groote economische gebied de arbeid worden hervat. De Rijkskanselier verklaarde verder, dat hij hoopt op de mo gelijkheid eener regeling. Frankrijk heeft herhaaldelijk verklaard, dat geen annexatie in zijn voornemen ligt en dat het niet aan de Ruhr denkt te blijven. Engeland, België en Italië zullen wel met deze opvatting akkoord gaan. Voor Duitschland is het de vraag, of zijn bedrijfsleven de lasten zal kunnen dragen. Spr. zeide er met voldoening op te kunnen wijzen, dat het huidige kabinet door leidende personen uit het bedrijfsleven aanbiedingen waren gedaan, die Duitschland tot de heden voor gestelde betaling in staat zouden stellen. LOUIS BOUWMEESTER. Volgens de uitspraak van den behandeleuden geneesheer is de toestand van den heer Louis Bouwmeester zeer goed er be hoeft, voor zoover thans kan worden beoordeeld, voor den grooten artist geen zorg te wor den gekoesterd. Zijn borst ge neest normaal, de wond in zijn linkerbeen is reeds dicht en het onderzoek met het Röntgentoe stel heelt doen zien, dat de breuk zich heel gunstig zet. De patiënt is opgewekt en spreekt nu reeds over een na zijn herstel te maken groote tournee door ons land. EERSTE KAMER. De Koningin heeft tot voor zitter van de Eerste Kamer voor het zittingsjaar 19231924 we derom benoemdluitenant gene raal J. J. G. baron van Voorat tot Voorst. VALSCHE BANKBILJETTEN Er zijn valsche bankbiljetten van 1 10 in omloop, welke o.a. de volgende kenmerken dragen, die tot onderkenning van deze biljetten van de echte kunnen leiden le. de serieletters C.F. 2. de datum 18 November 1921 3e. de vaalroode ondergrond van de voorzijde 4e. de poovere druk 5e. de figuurtjes aan weers zijden van den slinger, welke door den balk tusschen de woor den „Arbeid" en „Welvaart" loopt, vertoonen een sterke af wijking van die op de echte biljetten 6e. de gelaatsuitdrukking van de mannenfiguur wijkt belang rijk af van die op de echte biljetten. Breskens. Donderdagmorgen kwam een groote Belgische per sonen-auto, beladen met plm.30 personen de kom onzer gemeente inrijden, toen plotseling de stuur inrichting defect werd en de chauffeur geen stuur meer over de wagen had. Door krachtig remmen mocht het hem gelukken de wagen aan den kant van den weg tot stilstand te brengen, zoodat een groot onheil werd voorkomen. De passagiers stap ten uit en gingen te voet naar de boot. Met behulp van een auto werd de wagen naar een herstelplaats gebracht, alwaar het defect hersteld werd. In de Donderdag gehouden Algemeene Vergadering van de Zangvereeniging „Scheldekoor" alhier, werden strengere bepa lingen vastgesteld ten aanzien van het bezoeken der repetities. Een commissie van vijf personen werd benoemd tot het uitoefenen van controle op het bezoek. Als nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heeren W. Carels en C. C. J. de Pree. Door de Wegwijzers-Com- missie van den A. N. W. B. is besloten over te gaan tot plaat sing van een negental weg wijzers in Zeeuwsch-Vlaanderen, waardoor de route Breskens- Philippine nauwkeurig wordt aangegeven. Groede, Door de gladheid der steenen kwam Donderdag j.l. het paard, bespannen voor een kar, geladen met zinken emmers enz., van den koopman Keukelaar te Breskens, in de Molenstraat alhier te vallen, waardoor een triem van de kar brak. Paard of voerman hebben zich niet bezeerd. Aardenburg. Waarschijnlijk door hooibroei is gisterenavond omstreeks tien uur alhier de groote landbouwschuur van den landbouwer de Smet afgebrand. Paarden en vee werden gered alleen vijf varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Retranchement. Woens dag 12 Sept. vierde onze ge meente haar jubileumfeest. Men kan zeggen, de korte tijd die er voor was, dat dit zeer goed geslaagd is. Het programma bestond uit 15 groepen, die allen getoond hadden wat Retranche ment gevoelde, De nieuwsgierigen die op gekomen waren, zijn allen tevreden geweest. Er was één roepzulk een stoet had men niet te Retranchement, maar wel in een stad verwacht. School- en Kerknieuws. Breskens. Woensdag slaagde te Breda voor de hoofdacte de heer C. C. J, de Pree, onderwijzer alhier. Predikbeurten. Nbd. Herv. Kerk. Zondag 16 Sept. 1923. Biervliet 2.30 u ds Meloen. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 51 2 u ds Bremer. Groede v 10 u ds v Griethuijsen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Nieuwvl. n 2.30 ds v Griethuijsen Waterlandk. n 2,30 u ds Scholte IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. vm. nam Zaterdag 15 Sept. 4.55 5.19 Zondag 16 5.45 6 09 Maandag 17 6 35 6,59 Dinsdag 18 7.38 8.02 Eerste Kwartier Maandag 17 September nm. 12.24. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 15 Sept. 7-50 nm. Zondag 16 7-48 Maandag 17 7-46 Dinsdag 18 7-43 Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Sept. Veroordeeld wegens: MishandelingJ. D., 58 j-, arbeider, Retranchement, f 15 of 15 d. hecht. WederspannigheidP. F. d. M., 20 jkoopman te Groede, f25 of 25 d. h. Woensdag j.l. werden ter openbare eventueele terecht zitting van bovengenoemde Rechtbank niet minder dan 241 zaken opgeroepen. Eenige jaren geleden bedroeg het aantal op den eersten rechts dag na de vacautie steeds plm. 30 a 40 zaken. Ingezouden Mijnheer de Redacteur. Het zal mij, even als E. Lemaire Dens wel vergund zijn nog een kort stukje in uw blad te schrij ven. Ik vermoedde wel dat het een vreemdeling was die zoo schreef; geen enkele ingezetene van Schoondijke zou schrijven over zijn dorpje. Als men op het platteland geboren en op gegroeid is dan spreekt men van dorp zonder meer. Nu vindt ik dat Lemaire Dens heel anders schrijft dan L. D., het is of het eerste schrijven van L. D. is, en het tweede zonder D. Verviel de eerste schrijfster in algemeenheden, nu is ze ten minste nogal persoonlijk. Dat mijn schrijven nogal bij haar ingeslagen is, bewijst, daar zij een paar kolommen van uw krant noodig heeft om mij te beantwoorden. Nu wil ik be kennen, ik ben geen letterkun dige, maar ik ga op de feiten af zooals ik ze voor mij zie, en dat geef ik op mijn manier weer. Ik vermoedde ook wel dat de schrijver of schrijfster uit de stad kwam, ten eerste om haar benaming van dorpje (tegen stelling van stad) en ten tweede die menschen zijn aan vele gemakken gewoon en daarom worden ze voor dorpjes wel eens veeleischend. Anders zou ik zeggen dat het vaderland waar Lemaire Dens vandaan komt, nu over het algemeen met de hygiëne het niet zoo nauw neemt. Als men de dorpen van over de grens bij de onze vergelijkt, dan kunnen wij de toets met zuiver en schoon best doorstaan. Toch zouden die menschen niet graag met ons willen ruilen van om standigheden, zij zeggen, ik zou u danken om in Holland te wonen, wij betalen hier maar '/e van de belasting die jullie moe ten betalen. Ik geef dan trou wens de Belgen gelijk, dat ze alles eenvoudiger aanleggen en doen, om niet onder een drukkend belastingstelsel financieel ten onder te gaan. Daar zijn zelfs in België nog groote plaatsen, die geen waterleiding hebben en die met veel minder kosten kunnen klaar komen dan wij hiér. Het zijn dan ook de schrikkelijke groote kosten die mij af doen schrikken en natuurlijk niet het water. Want het is wel ge makkelijk als men als vreemde ling hier eenigen tijd vertoefd om de hoogste eischen te stellen die de comfort hun verschaffen kan, en met de finanicën geen rekening te houden. Maar ik vindt het toch allesbehalve vriendelijk om ons als gemeente naren, die dit wel doen, een stempel van achterlijkheid op te drukken. Dit weet ik althans zeker, dat ze in Schoondijke zeer blij zijn, dat er niet vele Lemai- re(s) Den(sen) lid van den Raad zijn. Ik hoop, Mijnheer de Redac teur, dat dit stukje ook voor Lemaire Dens ontleedbaar zal zijn. Hoogachtend, Uw Dw. Dienaar, J. C. QU1ST. Schoondijke, Sept. 1923. MOEDERSDAG. Het Leger des Heils viert sinds 1916 geregeld jaarlijks „Moedersdag". Dit jaar doet het dit op Zondag 23 Sep tember a.s. In een artikel in „De strijd kreet" gaf Kommandant What- more, die voor Nederland den dag indertijd instelde, als volgt aan, hoe hij zich de viering van Moedersdag voorstelde 1. Iedere volwassene brenge, voor zoover hem of haar zulks mogelijk is, en de omstandig heden er mee in overeenstem ming zijn, zijn of haar moeder een ruiker witte bloemen. Men zegge haar daarbij, waarom men het doet, n.l. uit liefde en uit dankbaarheid, dat God haar nog spaarde. 2. Ieder kind brenge moeder een mooie witte bloem. 3. Alle volwassenen of jonge menschen, wier moeder reeds heenging van de aarde, dragen aan haar een witte bloem, op jas of japon. Wij zouden gaarne zien, dat de viering van Moe dersdag meer algemeen werd. De door het Leger opgeworpen fedachte werd door verschillende ringen overgenomen, terwijl ook van tal van particuliere personen sympathie-betuigingen inkwamen (Jok lazen wij deze in verschil lende bladen, van welke vooral het „Handelsblad" vermeld dient te worden, dat in zijn rubriek „De Vrouw" in Augustus 1916 met groote waardeering van het idee gewaagde. In het Leger wordt op „Moe dersdag" aan de kinderen der Zondagsscholen een witte bloem met een kaartje, waarop een toepasselijk gedichtje, een groet, voor mosder meegegeven. Het doet aardig aan, als de kinderen daarmee thuiskomen. Stellig zou den ook andere Zondagsscholen met goed gevolg op de aange geven wijze kunnen handelen. Enkele deden dit reeds. Wisselkoersen. Dollars f 2.54-f 2.56; Ponden f 11.52s,-f 11.575,Mark 10.003- f0.010, Belg. Francs f12.05- f 12.30, Fransche Francs f 14.55- f 14.75, Kronen (afgest.)f 0.00.35- f 0.00.45. SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 2 Augustus. A. J. de Bliek, 25 j., jm. en T. F, Stolk, 22 j., jd. 16, P. I. Wes- dorp, 24 j., jm. en J. Cransberg, 24 j., jd. Geboorten. Augustus. Wille- mina Adrians, d. van J. C. de Hullu en D. A. van der Slikke. Johannes Jacobus, z. van J. Ph. Merrelaar en M. Pijcke. Overlijden. 22 Aug. Eduardus Bernardus van Pamelen, 54 j.t echtg. van J. M. F. van Opdorp. WATERLANDKERKJE. Huw.-Voltr. 30 Augustus. J. de Kreijger. 32 j.„ jm. en A. Stolk, 28 j., jd. GROEDE. Huw.-Voltr. 2 Augustus. C. Kraamer, 26 j., jm. en S. P. Haartsen, 24 j., jd. 9, W. H. Hardon, 24 j., jm. en M. P. Haartsen, 23 j., jd. 23, J. J. van Luijk, 26 j., jm. en A. j. van Lare, 24 j., jd Geboorten. 16 Aug. F'rans Pieter, z. van H. I. Klaaijsen en A. J. Quaak. 24, Maria Adrians, d. van B. de Caluwé en L. de Krijger. 27, Janna Martina, d. van J. W. IJzerman en J. A. Verkeij. Overlijden. 22 Aug. S. W. de Smidt, 62 j., ongehuwd. CADZAND. Huw.-Voltr. 20 Juli. J. Sanders, 23 j., jm. en M. A. Moggré, 18 j., jd. 9 Augustus. J. G. Fremouw, 26 j., jm. en E. S. Deunink, 23 j., jd, 15, A. Steenhart, 36 j., weduwn. van W. Schrier en F. M. van Meenen, 37 j., jd. Geboorten. 20 Juli. Huibiegt, z. v. H. Tollenaar enj. Dierkx. 23 Augustus. Johanna Catharina, d. van P. J,. de le Lijs en M. C. Bril. 3 September. Katharina Lena, d. van G. Korteknie en A. de Die. Overlijden. 7 Juli. Adriana van Lare, 86 jwed. v. D. Adriaan- sen. 10, Maria Johanna Brevet, 82 j., echtg. van J. Erasmus. DE WASCH AAN HUIS De wasch is het troetelkindje van de goede huisvrouw. Hoe trotsch is zij, als zij den helder witten inhoud van haar linnen kast gadeslaat en wat zou zij zich schamen over een goor uit ziende wasch I Maar als zij zelf de wasch doet, of ze door het dienstmeisje laat behandelen, en daarbij een goed zelfwerkend waschmiddel gebruikt, zal zij geregeld een helder witte wasch hebben, frisch ruikend alsof die op het gras veld gebleekt ware. Tegenwoordig verhuren de dienstmeisjes zich echter meestal op conditie: de wasch buitenshuis, doch hoe verstandig zou menige huisvrouw handelen door, nu h t 't wasschen zoo vereenvoudigen de zelfwerkende waschmiddel „Persil" wederom overal ver krijgbaar is, haar dienstmeisje te bewegen de wasch wel aan huis te doen, desnoods tegen eenige verhooging van loon. En door haar dan de juiste wasch- methode met Persil" te laten toepassen, zal dan tevens haar grootste bezwaar tegen de wasch aan huisvermoeiend en om slachtig, geheel opgeheven zijn. Het grondbeginsel van het wasschen met .Persil is: Wasch, wasch je zelf! Met „Persil" ge schiedt het wasschen door zijn enorm wasch- en bleekvermogen, dus zonder boenen noch wrijven slechts eenmaal gedureude circa een half uur koken, daarna uit- wasschen en naspoelen en de wasch is schoon en helder wit 1 De voordeelen van de wasch aan huis zijn vele, in de aller eerste plaats groote besparing aan geld en aan slijtagede wasch buitenshuis is duur en iedereen weet wat het goed daarbij te lijden heeft. Daar tegenover zijn ;de kosten van „Persil" met zelfs een eventu eele loonsverhooging voor het dienstmeisje gering, terwijl „Per sil" het vuil spelenderwijze op lost, zonder de draden van het weefsel ook maar in het minste aan te tasten. Met „Persil" bespaart u dus veel tijd, geld en arbeid, u heeft steeds een schoone heldere, frisch ruikende wasch en wat nog van veel belang isuw goed slijt niet I Bovendien werkt „Persil" sterk desinfecteerend en is daarom voor de wasch van kinderen, zieken, enz. zeer aan te beve len. Dus de wasch aan huis 1 WEERWRAAK. Een groep werkloozen, Onder leiding van enkele sociaal demo cratische voormannen heeft deze week te Leiden uit weerwraak voor de molestaties die Zondag de jeugdorganisaties te Katwijk zijn aangedaan een ware terreur uitgeoefend op deze Katwijken

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2