ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch OteizichL Harten Vrouw. BRESKENSCHE COURANT jrtl f|'v m K» vKhm H W F r A 4 By VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TSo.'2°" BRESKEjNS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden, aangcome io i uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 15 Septémber 1923 Nummer 2860 De schijn is ook wat waard in het leven. Misschien wel het meeste. Het internationale leven van de laatste 10 jaren heeft het bewezen, is het de schuld van dien boosaaidigen Ameri- kaanschen senator Johnson, die sprak van een verzekeringsover eenkomst ter beveiliging van den buit, die de Entente door den oorlog en het vredesverdrag van Versailles had weten te be machtigen, dat we onmiddellijk aan den Volkenbond denken Het is wel opmerkelijk, dat het ook deze Volkenbond is, die in zijn uitingen en daden de waarde en befceekenis van, maar ook de liefde voor den schijn het dui delijkst heeft gedemonstreerd. Misschien kon het niet anders. Wat idealisten, als president Wilson ongetwijfeld was, wilden verwerkelijken, leefde nog slechts in hun eigen harten en had nog niet de kracht door den drang van het algemeene idealisme naar buiten te treden. Dus moet men zich met den schijn te vreden stellen. De Volkenbond kan niet zijn den bond, waarin de ideale broederschap der menschheid tot uitdrukking kwam kan niet het symbool en het or gaan tevens der internationale gerechtigheid worden, die uit wederzijdsche genegenheid en den trots van wie zich te voor naam voelen om onrecht te doen, onstaat. Dus moet men zich met den schijn tevreden stellen. De vennootschap, die naar Ameri- kaansch zeggen, de belangen der Entente had te verzekeren en te handhaven, moest het lichaam schijnen, waarin alle volken zich vereenigd hadden om de gerechtigheid en den vrede te dienen en dat tegen iedere schennis zoo \an het recht als van den vrede de kracht aller volken had in het geweer te brengen. En het is dezen schijn, dien de bond heeft op te houden te midden van de stormen, die over de wereld varen. DOOR HELLMUTH MIELKE. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 20. Maar, wat ik hier gezegd heb, blijit onder ons, mijnheer Alsen. Directeur Dehnhardt heeft dezen heer Pichet vroeger eens in Brussel bezocht en een zeer gunstigen indruk van hem ge kregen. Hij moet daar in de beste kringen relaties hebben. Maar in den laatsten tijd en de oude heer schudde verbitterd het hoofd. ,De verzekering van dien Richod schijnt hij wel wat licht zinnig op zich te hebben geno men", merkte Alsen op. „Ja, deze verzekering betref fende Richod is het juist, die mij zoo verdacht voorkomt en waar over ik nader met u wilde praten. U kent immers den stand van zaken in het algemeen. Richod was een der meest vooraanstaande zijdehandelaars te Brussel, een firma, die zeer in aanzien stond. Dat deze man bij ons een levens verzekering sloot van 500.000 De Amerikanen hebben onge lijk, wanneer ze, praktische men sehen, als zij zijn, aan deze ver tooning niet mee willen doen. Want in allen ernst en de Amerikanen weten het even goed als wij ook de schijn heeft zijn waarde. Mits men hem als schijnherkent en erkent. Aan de vervulling van die voor waarde ontbreekt nog wel eens iets, ook ten opzichte van den Volkenbond. Willen de Ameri kanen niet mee doen Zoo dit het geval is, kan de oplossing van het Grieksch-Italiaansch ge schil hen aan den Bond nader brengen. Want hier was geen twijfel meer mogelijk. Zoodra Italië zich verzette en met uit treden uit den Bond dreigde, wanneer deze overeenkomstig zijn statuten aan Griekenland's oproep gevolg gaf en Italië, dat het grondgebied en de integri teit van een der leden van den bond geschonden had, desnoods met geweld dwong zich terug te trekken en de tusschenkomst en beslissingen van den bond te aanvaarden, was het duidelijk, dat het er alleen nóg maar om ging den schijn te redden. Nie mand dacht er meer aan, de zoo streng uitziende bepalingen tegen Italië in werking te stellen. Daarmee waren die bepalingen al van haar kracht beroofd en was opnieuw bewezen, dat de bond niet in staat en feitelijk ook niet van plan was de rol te spelen, die hem in het inter nationale leven was toegedacht en dat hij nooit de taak zou volvoeren om den vrede en de zekerheid zijner leden te waar borgen. Maar men was er te ijverig op bedacht, hoe het pres tige van den bond ongedeerd uit deze netelige affaire te red den ep den schijn te bewaren, als wees hij het ernstig in ge breke gebleven Italië terecht. De bedoeling was ongetwijfeld goed en het streven miste niet a'le waarde. Maar men zou mo gen vragen, ol de bond om zijn zelfs wil was opgericht -n dus in zich zelf zijn doel had en of het hij internationale conflicten francs, had op zichzelf niets opvallends. Maar dat hij zoo plotseling na gen half jaar ge storven is, dat is toch een heel merkwaardige geschiedenis". „De weduwe heeft inderdaad de vordering tot uitbetaling der verzekeringssom voor eenige weken reeds ingesteld. Zoo ver ik mij kan herinneren, bevatte de verklaring van overlijden van den dokter niets opvallends; het heette daarin, dat Richod in den laatsten tijd meermalen ziekelijk geweest was". „Hm die verklaring ligt hier voor me. Doodsoorzaak beroerte. Daarop is niets aan te merken. Maar dat de man, wiens krachtig, gezond herstel ons eerst zoo opgehemeld werd, in de laatste maand voor zijn dood eenige hevige ziekte-aanvallen heeft gekregen, is mij toch wel wat zondeiling voorgekomen. Maar ik zal u eerst nog verdere ophelderingen geven. Wij heb ben door onzen agent te Ant werpen eenige vertrouwelijke mededeelingen weten in te win nen en daardoor het volgende vernomen De financiëele zaken van onzen bewusten heer Pichet moeten den laatsten tijd wat in de war zijn geraakt. Dat was trouwens al lang te voorzien. de groote zorg der staatslieden moet wezen den bond en zijn gezag te verdediger, tegen on willige staten. Dank zij de gazantenconfe- rentie is die verdediging thans gelukt. Waar de italiaansche officieren aan de Grieksch-Al- baansche grens vermoord, fei telijk in dienst stonden van den gezantenraad, die de vaststelling der Albaneesche grenzen had bevolen, was er voo. dien raad zeker aanleiding tegen Grieken land op te treden, bn nadat de bond had uitgesproken wat hij zou willen doen, zoo' Italië zich niet verzette, is de gt zantenraad zoo vriendelijk geweest deze eischen over te nemen en aan Griekenland te stellen. De eischen lijken verder merkwaardig veel op de eischen, die Italië formu leerde. Alleen is de eisch, dat de Grieksche vloot aan de Ita liaansche eer moest betoonen in zoover verzacht, dat dit aan de vereenigde Italiaansche, Fransche en Engelsche zal moeten ge schieden en is voor den eisch van deelname aan het onder zoek door Italië dien van deel name eener internationale com missie in de plaats gekomen, terwijl de eisch van de dood straf voor de' schuldigen ver vallen is. Neenjt Griekenland die aan en ontruimt Italië daarna Korfoe, dan is het geschil daarmee opgelost. Maar dit doet niets af aan het feit, dat het beroep van Griekenland op den Bond en de artt. 12 en 15 van het Bondsverdrag vruch teloos is gebleven en de Bond en zijn leden tegenover Italië werkeloos zijn gebleven. Wel is door vaststelling,'dat de Bond ni-ttemin bevoegd was, tusschen- beide te komen, het prestige van den bond zouden we niet liever zeggen, de schijn gered. Maar de vraag is, ofhet Griekenland met zijn beroep daarom wel te doen was, Het moet trouwens nog blij ken, of Italië wanneer Grieken land de eischen aanvaardt, Kor- foe zal ontruimen. Is dat het geval, dan is dat ongetwijfeld Pichet - aldus schrijft men ons leelt hoewel hij jonggezel is, op grooten voet. Hi; ia een sportliefhebber en bij wedrennen schijnt hij groote weddenschap pen aan te gaan, ja, hij speeit zelfs". Alsen voeide een rilling door zijn fljf gaan bij den verachte- lijken toon, waarop de oude heer deze laatste woorden uit sprak. „Zulke edele hartstochten kosten natuurlijk geld", ging deze voort, „en van Pichet wordt reeds verteld, dat hij zijn verplichtingen al niet meer stipt kan nakomen. De deurwaarder moet al meermalen bij hem op bezoek zijn geweest". De directeur hield een oogen- hlik op en streek met zijn magere, slanke hand door zijn goed- verzorgden grijzen baard. „Ik vertel u deze staaltjes van onzen hoofdvertegenwoordiger, zooals ze ons verstrekt zijn. Wat daarvan waar is, kan ik niet beoordeelen, misschien dat er eenige overdrijving in hetspel is, want onzen agent te .Antwerpen, aan wien wij deze mededeelingen danken, ligt al lang met Pichet overhoop. „Van alles wat hij ons mee deelt, is het volgende echter het belangrijkste. Daarna heeft Pichet een succes, dat wel niet recht streeks door den bond, maar toch door de Europeesche actie bereikt is. Want Italië's bedoe ling is het ongetwijfeld niet ge weest. Men behoeft nog niet te denken, wat de voorzitter van het Engelsche congres van vak- vereenigingen onder woorden bracht, dat de dolle begeerte van een Hohenzollern op een Mussolini is overgegaan om over tuigd te zijn, dat de bezetting van Korfoe nog een verder strekkend doel heeft dan het nemen van een pand ter waar- borging van Griekenland's ver vulling der gestelde eischen. En met dit doel zal een ontruiming al heel slecht strooken. De Zuid- Slaven gelooven er dan ook niet veel van en meenen, dat Italië de gelegenheid aangrijpt om straks gereed te zijn, als het ten opzichte van Fiume niet heele- maal zijn zin kan krijgen. Maar de gezantenraad heeft acte ge nomen van het feit, dat de be zetting van Korfoe en de aan grenzende eilanden geen ander doel heeft dan de verkrijging van voldoening voor de eischen door Italië gesteld, welke door de eischen van den raad gedekt worden. Laten we het ook doen. De wereld heeft behoefte aan rust en kan een nieuw conflict maar moeilijk gebruiken, nu er nog zooveel conflicten op te los sen zijn, waar ze maar niet uit kan komen. Misschien begrijpt Italië er ook iets van. Als dan Poincaré het begrijpt en Streseman en de Amerikanen in Mexico en de Iersche regeering en lersche re publikeinen en de Russen en alle anderen uit alle deelcn der we reld, dan zou het wellicht kun nen gebeuren, dat we niet en kel meer om den schijn der gerechtigheid en van den vrede en om het prestige van den vol kenbond bezorgd hoefden te zijn, maar de werkelijke broe derschap konden vestigen, waar van Wilson droomde. En is dat eenmaal zoo, dan zullen we on getwijfeld met nog bereidwilliger geestdrift mee helpen de ver veel bezoeken gebracht in het huis van den overleden Richod en vertoeft ook thans nog zeer veel te zijnen huize als vereer der en vriend der weduwe, die nu de uitbetaling der verzeke- rings-som eischt. Het is dus geen wonder, als hij zijn berich ten aan ons te haren gunste heeft opgesteld en misschien verdachte omstandigheden voor ons verzwijgt. De weduwe wordt als een zeer bekoorlijke verschijning met een betooverend uiterlijk geschilderd, niettegenstaande zij reeds in de veertig moet zijn. Dat is de gevaarlijkste leeftijd voor vrou wen. Denkt u maar aan Ham- iets moeder: zwakheid, je naam is vrouw 1" Directeur Leitner was een vriend van het tooneel en daarom maakte hij graag toespelingen op bekende gezegden uit de tooneelwereld. „Men beweert nu, dat Pichet de treurende mevrouw Richod zal trouwen. Dat verzekert ons tenminste onze agent te Ant werpen uit goede bron te hebben vernomen. Eerst wil men natuur lijk het rouwjaar en de uit betaling van het half millioen onzerzijds afwachten. Richod heeft zich ten gu.iste van zijn woestingen te herstellen, die de natuur soms onder het werk onzer handen aanricht, als nu de ontzettende aardbeving in Japan, die honderdduizenden het leven kostte en vernietigde wat het Japansche volk voor zich zelf in jaren van arbeid en in spanning had opgebouwd. Het antwoord van Stresemann aan Poincaré. Over een nieuw plan tot op lossing der herstelquaestie, deelt het iibl. het volgende mede in de persafdeeling der rijksre- geering had Woensdagavond op uiïnoodiging van den nieuwen chef van den persdienst Kalle een bijeenkomst plaats, waaraan de rijkskanselier en een groot aantal op den voorgrond tre dende personen deelnamen. Na een korte begroetingstoe spraak door den perschei nam Stresemann het woord. Nadat hij een uiteenzetting had gegeven van den econo- mischen en tinancicelen toe stand en speciaal de maatre gelen had besproken, die ge troffen zijn om de depreciatie der valuta tegen te gaan, ging hij als volgt voort Openbaarheid is beter dan illusie en derhalve zal ik vrijuit spreken. Zoolang het buitenlandsch po litieke conflict niet is opgelost, kan de linaucieele cjuaestie niet in orde worden gebracht, de depreciatie der mark niet wor den tegengegaan, een econo mische sanecring niet worden tot stand gebracht. De legee- ring heefi zich van de eerste dagen harer ambtsaanvaarding de oplossing van het Ruhrcon- liict tot taak gesteld. Deze Kan niet geschieden alleen door de voortzetting van het lijdelijk verzet. Door massa-politiek is deze quaestie niet te regelen. Het doel an het lijdelijk ver zet ka.» slechts zijn het Rijks gebied te bevrijden, maar het tegenwoordige contact met vrouw laten verzekeren en heeft haar toen het genoegen gedaan te sterven, opdat zij het geld zou kunnen innen en met zijn en haar vriend Pichet in het huwelijk zou kunnen treden. Hm, hoe denkt u daarover „Als nog niet andere omstan digheden een woordje mee spreken,sprak Alsen behoedzaam, „dan zal men, hoe zonderling dit gevat ook is, toch nauwelijks een gegronde reden hebben, de uitbetaling der verzekeringssom te weigeren". De directeur keek hem een weinig van terzijde aan. Een rechtskundig advies had hij van Alsen nu juist niet verwacht. „Wij zullen in het geheel niet weigeren de som uit te betalen", merkte hij droogjes op, indien alles in orde is. Maar luister u verder. Gedurende de onder handelingen, die door en met Pichet gevoerd werden, hebben wij een schrijven ontvangen van de Parijsche verzekerings-maat- schappij „lEspérance", waarin deze ons met betrekking op het plotseling overlijden van Richod mededeeliug doet, dat ongeveer 10 jaar geleden een tamiiielid van mevrouw Richod ten haren gunste zich voor lUU.OÜU francs had laten verzekeren. (Wordt vervolgd)*

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1