Rechtszaken. vergaste Speenhof de vergade ring up een aardig herdeiikings- lied, terwijl het gezelschap san het Kotterdamsch To one ei, ge holpen door jongelui uit de lioilandsche kolonie te Brussel, de Biuilolt van Kloris en Roosje alleraardigst opvoeiden. Spelers en zangers werden uitbundig toegejuicht en rijkelijk met bloe men bedacht. De voorstelling besloot met een allegorische voorstelling met apotheose, voor stellende de Nederlandsche maagd en al de Nederlandsche provincies. Ondertusschen klon ken voorturend Nederlandsche volksliederen, die meestal door de aanwezigen werden meege zongen, wat de prettige stem ming op merkwaardige wijze verhoogde, 's Avonds had in de Magdalenazaal een volksbanket plaats, waar 550 gasten aanzaten. Tijdens dezen teestelijken maal tijd in de Magdalenazaal nam de gezant, jhr. Van Vredenburch het woord en stelde een heil dronk in op Koningin Wilhelmina het Nederlandsche Vorstenhuis en Koning Albert. Aan Koningin Wilhelmina en de Koningin-Moe der werden ver volgens telegram men vangelukwenschen gestuurd. Voorlezing werd voorts gedaan van een telegram van hulde aan Koning Albeit. Vervolgens deelde de gezant mede, dat de heer en mevrouw Hugo Andriesse—Spanjaard ter gelegenheid van en ter herinne ring aan het jubileumfeest der Koningin een Koningin Wilhel- mina-jubileumfonds hebben ge sticht, waarvoor zij een som van tweehonderdduizend francs be schikbaar stellen. De rente daar van zal moeten dienen tot het uitzenden van zwakke of zieke lijke behoeftige Nederlandersin Belgie naar zee, de bosschen, en naar een herstellingsoord. Indien de geldmiddelen het ver der veroorloven, mag de rente ook worden aangewend om ver dienstelijke lieden hun studie te laten voltooien. Deze mede- deeling lokte een drievoudig hoera uit en de geheele zaal bracht staande hulde aan de milde schenkers. Aan alle personen, die hun medewerking hebben verleend aan het leest, werd de dank van de Nederlanders in België ge bracht. Breskent. Zaterdagmid dag is alhier aangespoeld het lijk van een plm. 40-jarig per soon, hetwelk door de zorgen van de Gemeente en de Rijks politie naar de Algeineenc Be- grafplaats is overgebracht, waar na een uitgebreid onderzoek is ingesteld, hetwelk geleid heeft dat de familie werd opgespoord. Het lijk was van de 45-jarige visscher Josephus Franciscus Steen, uit Oatende, welke in den nacht van 24 op 25 Augustus, door een klap van de giek over boord is geslagen. Maandagmorgen is de familie naai hier overgekomen en heeft het lijk als de vermiste herkend. Des middags is het op de R. K. begraalplaats te Groede ter aarde besteld. De ongelukkige was gehuwd en vader van vier kinderen. De droefheid der familie was groot. Maandagmorgen kwam de motorrijder F. v. F. alhier, met als duorijder Fr. M. op den Rijksweg alhier in aanraking met een hond, met het ongeluk kig gevolg dat zij kwamen te vallen. De berijder bekwam nog al enkele kneuzingen en ontvel lingen. De duorijder bekwam een bloedwonde. De motor werd deerlijk ge havend. De berijders konden, hoewel mank loopende, te voet huiswaarts. Als blijk van waardeering heeft onze Muziekvereeniging met het Koninginnefeest een gilt ontvangen van een Muziek liefhebber buiten de gemeente. Biervliet* Het Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin is Donderdag hier gevierd met een tractatie der schoolkinderen en een lampion* optocht. De Muziekvereeniging nam aan den optocht geen deel. Waterlandkerkje. Na een Bestuursvergadering van de Muziekvereeniging ,Nut en Ge noegen" alhier, is de heer A. Hubregtse op zijn besluit terug gekomen en blijlt Directeur der V ereeniging. SohoondijkeVrijdag had F. van Cadzand alhier het onge luk inet het koppelen van een locomobile aan een dorsch- machine daartusschen bekneld te geraken, waardoor hij inwendig zwaar gekneusd werd. Mieuwvlietm in de gehou den Raadsvergadering alhier werden de Wethouders herkozen. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten aan te sluiten bij het Electrisch net. UMendijkOm Zaterdag en Zondag heelt men in onze ge meente de Jubelfeesten gevierd onder begunstiging van schitte rend weer. Zaterdagmorgen werden de feesten geopend met het tradi tioneel kanongebulder. Om twee uur had de optocht plaats van alle schoolkinderen, voorafgegaan door de Muziek vereeniging. Na alioop werdeh" Vaderlandsche liederen gezon gen op het Marktplein. Om half vijf werd een gecostumeerde Voetbalwedstrijd gehouden op het Voetbalveld van R. 1. A. Om 8 uur werd door de Muziek vereeniging .Geduld Overwint" een conceit gegeven op de prachtig Electrisch verlichte markt, terwijl de avond werd gesloten met een Bal-Champêtre. De voornaamste dag van het feest moest evenwel nog komen, de Zondag, waarop men rekende dat velen van elders zouden komen om dezen dag binnen onze veste tot een ware jubel dag te maken. De voornaamste factor van het leest, het weer, heeft schit terend medegewerkt om het feest te doen slagen. Rond de muziek tent waren zitplaatsen in gereed heid gebracht om de liefheb bers van muziek in de gelegen heid te stellen onvermoeid het te geven concert van het Stedelijk Muziekkorps van Middelburg, onder leiding van den bekenden dirigent jan Morks, aan tehooren. Reeds voor den aanvang 's middags 3 uur, waren de stoelen dan ook grootendeels bezet. Van alle plaatsen brachten trams, auto's, motoren en fietsen het volk aan, zoodat bij den aanvang van het concert het marktplein zwart van menschen was. OnnooJig te zeggen, dat het corps haar stukken schitterend ten uitvoer bracht en applaus oogsten van't dankbaar publiek. De roep van dit corps is in ons gewest reeds langdoorgedrongen. Aardig was het van den diri gent na afloop nog een extra nummer te geven. Hierna volgde een pauze van twee en een half uur, wat wel wat lang was, doch velen de gelegenheid gaf den inwendigen mensch te versterken, want niemand dacht er aan om te vertrekken, er stond nog een schitterend nummer aan het einde van het programma. Om acht uur betrad het plaat selijk muziekcorps het podium om een concert te geven, het welk door een groote schare van belangstellenden werd aan gehoord en werkelijk zeer verdienstelijk was. Om tien uur na afloop van dit concert, kwam er beweging in de menschenmassa, en ging het in dichte drommen naar de weide aan Tivoli, om getuigen te zijn van het slotnummer Groot vuurwerk. De vuurwerkmaker Maurice van Cleemput uit Zele, welke het vuurwerk te Breskens en Groede geleverd had, was ook hier de man, en heeft alle eer van zijn werk gehad. Het vuur werk slaagde uitstekend. Frachtig was het borstbeeld van H. M. de Koningin in diamant-* vuur, geflankeerd door de jaar tallen 18981923. Toen het laatste stuk, een kanonnade, was afgeschoten, ging de menschenmassa welke van dit vuurwerk getuigen waren geweest uiteen, om met de extra trams en autobussen huiswaarts te gaan. Het feest heeft een aangenaam verloop gehad en de Commissie mag met voldoening op haar werk terug zien. Hoofdplaat Donderdag morgen te zeven uur werd alhier met kanongebulder het leest ter herdenking van het 25- jarig jubileum van H. M. de ivo.iingin geopend. Des namiddags te twee uur ging de plaatselijke muziekvereeni ging, waarachter geschaard de schoolkinderen, in optocht door de gemeente. Hierna werden diverse volks spelen gehouden, waarvan de prijzen ten deel vielen aan de navolgende personen Stoelenwedstrijd le prijs, L. Martens, 2e Th. Wieieman, 3e Aug. Mollet, allen alhier en 4e C. Rijckaert te Biervliet. Ringrijden le prijs J. F. Rijc kaert, 2e A. Zeegera, 3e E. Tanghe en 4e L. Martens allen alhier. Ringrijden inet rijwiel voor dames: le prijs C. J. Rijckaert, Biervliet, 2c Marie Jacob», 3e A. Martens, 4e E. Lippens, allen alhier. Varkens vangen door mannen, bestaande in prijzen van een varken: le prijs C. Lenze, 2e F. van Vooren, 3e E. Tanghe, allen alhier. Kruiwagenrijden door gehuwde damesle prijs L. Hoogerwerf, 2e M. Schram, 3e M. Bcherbeijn, 4e M. de Vrieze, allen alhier. Mastklimmen door vrijwillige deelnemers: le prijs Th. Rijc kaert, Biervliet, 2c öt. Soule- mans, 3c A. Bondewel, 4e F. Cornells, allen alhier. De belangstelling was zeer groot en er heerschle voort- uurend een feestelijke stemming onder de bevolking, terwijl tel kens blijk werd gegeven van hul ie en verknochtheid aan de Vorstin der Nederlanden. Alsnog een woord van lof aan de feestcommissie die alles ge durende den dag zoo schitterend wist te regelen, Oostburgm Met ingang van 1 October a.s. worden de Rijks- Normaallessen alhier omgezet in een Dagnormaalschool. AardonburgIn onze ge meente is op een schitterende manier het jubileumfeest gevierd. Reeds Woensdag is het feest ingezet, nadat reeds weken te voren vele rappe handen onder een zeer goede leiding bezig waren versieringen te maken en aan te brengen en werkelijk op een kwistige manier was er ver sierd. Geen hoekje van Aarden- burg of van eenige straat was onversierd gebleven met mooie eerebogen. In bijzonder noemen wij daarvan de oude Kaaipoort en van het mooie Marktplein, dat herschapen was in een tuin van groen en bloemenen wat zat in die versiering een sym bolische beteekenis. Nog mooier was het elfect des avonds met de verlichting van honderden lampions en vetpotjes. Alweer de Kaaipoort was schitterend verlicht, evenals het Marktplein. Het heele dorp door van Oost naar West en van Zuid naar Noord hingen de lampions. Wat het feest zelf betreft werd Woensdag begonnen met een volkszang, waarbij alle schoolkinderen onder leiding van den Heer Dobbelaere, begeleid door de Muziek vanaf de Mu ziektent hunne volksliederen lieten hooren met die frissche kinderstemmetjes. Verder was het de dag van etalagewedstrijd en keuring der versieringen. Alle prijswinners opnoemen zou ons te ver voerentoch dienen en kele der mooiste straten met de daarbij behoorende bogen ge noemd te worden en wel Oude Kerkstraat met zijn fraaie ele gante poort en kantversiering, Tuimelsteenstraat met het schip van Staat, Brouwerijstraat met Kaaipoort. Van de etalages noe men we enkele der mooiste als die van I. A. de Brauwer, G. A. Vorsterman van Oyen, Mej. S. Aalbregtse, A. J. Kloote en buiten mededingen die van H. Kouwe. Des avonds gaf de Ko ninklijke Muzieksocieteit een schillet enu concert onder lei ding van dhr. Dobbelaere, het welk werd afgewisseld door de zeer goed uitgevoerde zang nummers van het Meisjeskoor onder leiding van Mevrouw de Man. De stemming zat er dien dag reeds in en de eigenlijke dag moest nog komen Donder dag. Nadat, smorgens het feest was ingezet met klokgelui en godsdienstoefeningen werd des middags door den voorzitter van het feestcomité dhr. 1. A. de Brauwer, vanaf de muziektent de feestrede uitgesproken als vertolking, van wat in de Aar- denburgsche harten voor Oranje wordt gevoeld. Daarna ging van de Markt een optocht als één Oranjegloed. Elke Aardenburg- sche vereeniging was met de banier vertegenwoordigd. Iets bijzonders in dezen stoet waren de mooie kindergroepen, waar van we noemen, die van Mej. Aalbregtse, voorstellende de ge hechtheid van Zeeuwsch-Vlaan deren aan Nederland door Oranje en die van Mej. Busscher van de verschillende provinciën met de middelen van bestaan. Van de praalwagens noemen we die van de duivenvereeniging. Na ontbinden van den optocht wer den de duiven op de Markt los gelaten, en begonnen op de gewone wijze de volksspelen. Het feest werd besloten met een concert van de muziek en een zeer goed geslaagde lichtstoet, die op ei.kele plaatsen stilhield tot het branden van teertonnen en liet houden van een bal champêtre. We willen niet eindigen dan een bijzonder woord van hulde te brengen tot het hoofdbestuur en de subcommissie en tot de Muziekvereeniging. De eigenlijke feestdag zijn de muzikanten in touw geweest van des middags twee uur tot 'savonds elf én hebben bewijs geleverd van hun kracht om een feest op te luisteren, wat zij hebben ge daan met een bewonderenswaar dig geduld en leidzaamheid aan hun bestuur. Hun moeite zal wel niet onbeloond blijven. Jammer dat de optocht voor de talrijke kinders veel te vermoeiend was. Op ondubbelzinnige wijze heb ben de Aardenburgers bewijs geleverd van hun gehechtheid aan het Oranjehuis en aan Ne derland. Regeling omtrent de loting voor den dienstplicht voor de lichting 1V24 in West. Zeeuwsch Vlaanderen te OOSTBURG op 21 September 11,uur voorm. Oostburg 11,45 Zuidzande 12,middag Cadzand 2,g nam. Sluis 2,30 s f Aardenburg 3,- - Retranchement 3,15 3,30 Eede Sint Kruis te GROEDE op 28 September 11,uur voorm. Groede 11,30 Nieuwvliet 12,g middag Breskens te IJZENDIJKE 28 September 2,uur nam. IJzendijke 2,45 t Hoofdplaat 3,15 t Biervliet 3,45 f Schoondijke 4,15 g Waterlandkerkje. School- en Kerknieuwe* Groede. De heer E. C. Schulz, hoofd der Bijz. school alhier, is met ingang van 1 j Januari benoemd tot hoofd der school voor Chr. Volksonderwijs te Terneuzen. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 Sept. Heden werden de volgende zaken behandeld J. D., 58 j., arbeider, Retran chement, werd beklaagd dat hij op 6 Juli 1923 te Zuidzande een kat met een ijzeren hamer op zijn kop heeft gealagen en hem daarna in een sloot heeft ge schopt. Eisch 115 of 15 d. h. P. Fr. d. M 20 j., koopman te Groede, werd ten laste gelegd dat hij toen hij op 28 Juli 1923 te Groede een hoop met meat, toebehoorer.de aan C. de C in brand had gestoken en de Rijks veldwachter M. G. Dc urloohem beetpakte, zich tegen dien ambtenaar heeft verzet. Eisch 1 25 of 25 d. Ingfeseoiitieii. Geachte Heer Redacteur. Het zou mij heel veel ge. noegen doen zoo U nogmaals mijn artikel in Uw blad zou willen opnemen. Laat godswater maar over godsakker loopen is een spreek woord dat in Zeeland wei eens meer tot waarheid woidt ge maakt. Ik was dan ook wel een beetje benieuwd te weten of mijn ingezonden stuk riet op de algeheele onverschilligheid zou stuiten. Dit mocht niet, want ik ben van oordeel dat dat andere spreekwoord „uit de botsing van de gedachten straalt het licht" altijd waar blijft. De Heerèn Quist en Odink hebben op mijn schrijven gereageerd en stellen mij tevens in de gelegenheid dat gene wat ik in mijn vorig stukje neergeschreven heb nog maals te verdedigen. Laat|mij eerst den Heer Quiet te woord staan. Vooraleer ik dan op de eigenlijke zaak inga moet ik enkele gezegden weer leggen. lo. „Ik veronderstel natuurlijk dat L. D. een Schoondijkenaar is anders zou ik zeggen heelt hij er niets mede te maken". Hier vergist de Heer Quist zich, want al was het waar dat die L. D. geen inwoner van Schoondijke was, dan nog zou hij het recht hebben om een oordeel uit te brengen al was het slechts krachtens het beginsel van vrijheid dat mijn tegenstan der huldigt. 2o. De Heer Quist spreekt van mijn hoogdravende stijl en haalt als voorbeeld aan dat ik „van een dorpje spreek als van iets nietigs" In alle oprechtheid, dat gaat boven mijn petje. Ik meen dat de heer Quist hier veel te kwistig zijn woor den verkwist. Hoogdravend beteekent toc'.i, zoo ik mij niet vergis, gezwollen, opgesmukt, overdreven. En nu blijkt het juist dat ik in de aan- gehaalde zin haast heelemaal het tegenovergestelde doe, maar kom, het is dwaas van in een artikel dat een heel ander doel heeft over stijlkwaliteiten te spre ken. Ik zou er mij ook eens aan kunnen bezondigen en b.v. het ingezonden stuk van den heer Quist ontledenwel, wel laat mij de gevolgtrekking maar niet maken En nu ter zake. Ik heb gezegd dat er in Zee land menschen ziek geworden zijn door het drinken, van on- zuiver water en dat er ook ge vallen met doodelijken afloop geweest zijn Ik heb toch zeker niet geschreven te Schoondijke? Zoo nu het toeval gewild heeft dat in ons dorp gelukkig minder sterfgevallen geweest zijn dan in de oorlogsjaren, dan bewijst dit niet dat in onze streek geen Zeeuwen gestorven zijn door het drinken van ongefiltreerd of ongekookt water. Zoo Schoondijke zoogezegd gespaard bleef van dysenterie weet iedereen nochthans dat in andere dorpjes zich wel gevallen voorgedaan hebben. En ieder weldenkend mensch, en de heer Quist in de eerste plaats, zal toch wel inzien dat wat in een andere gemeente ge beuren kan ook in zijn dorpje zou kunnen voorvallen. Ei 1 daar gebruik ik weer dat vervelend verkleinwoord 1 Het mag inderdaad niet dorpje zijn maar dorp of misschien, zoo ik iemand daarmee genoegen kan doen, het stadje of de stad Schoondijke, maar thans ben ik zeker een beetje aan het hoog- draven, pardon aan het door draven 1 De heer Quist zegt ook dat in ons dorp heel wat huizen bijgebouwd zijn en dat deze voorzien zijn van regenbakken en van welputten. Alhoewel de watervoorziening er dus wel een weinig op voor uitgegaan kan zijn, neemt dit niet weg dat er nog heel wal woningen zijn waar men dit primitief konfort niet aantreft. In een jaar van droogte helpen

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2