Keuringsdienst van Waien. mum iivs. Rechtszaken Gemengd Nieuws Over het vei slag van den keuringsdienst van waren over 1923 ontleenen wij het volgende liet aantal gemeenten van het Keuringsgebieü Goes bedroeg op 31 December 1922 109 met 247.811 inwoners. Pas in de eerste helft van Februari was het laboratorinm zoover gereed, dat met verschil lende onderzoekingen ook van de melk begonnen kon worden. Door de keurmeesters was in middels doorgegaan met het bepalen van het soortelijk ge wicht van de melk met behuip van den lactodensimeter. Daar bij bleek nog steeds, dat melk- vervaUching in de groote meer derheid der gemeenten algemeen gebruikelijk was. De verkoopers van de verdachte melk werden ernstig gewaarschuwd en gewe zen op de zware straffen, waar aan zij zich blootstelden op giond van de Warenwet. In het geheel werden 15 gemeenten bezocht waar o.m. 396 melkpeilingen plaats vonden. De meeste verkoopers namen dezen raad ter harte, maar velen bleken onvei beterlijk, zoodat in den loop van het jaar tot ver balisering moest worden over gegaan om hen tot rede te brengen. Ook het onvoldoende zeven der melk gaf aanleiding tot vele opmerkingen. Soms werd de melk in het geheel niet gezeefd of op zeer primitieve wijze. Vele meLslijters en veehou ders zijn thans overgegaan tot het aanschaffen van goede melk zeven, waardoor een groote ver betering is gekomen. Welke beteekeni8 het geregeld controleeren van de melk heeft, kan wei het beste uit de vol gende cijfers blijken. In een gemeente, waar men van meening was, dat controle door een keuringsdienst over bodig was en waar de mëlk voor het inwerking treden van de Warenwet, van gemeente wege werd onderzocht, werd in December 1921 geconstateerd, dat ongeveer J5 pGt. vau de door de keurmeesters ter plaatse gepeilde melk gemiddeld 10 pCt. water bevatte. In het afgeloopen jaar hadden 4202 winkeiinspecues plaats, waarbij door de keurmeesters 114.79U partijen levensmiddelen werden gekeurd, tevens werden 1342 maal vischventers, visch- handelaren en vischmarkten ge controleerd waarbij 5717 par tijen visch werden gekeurd. In liet geheel hadden er 404 af keuringen plaats. Behalve in de steden zijn de winkels grootendeels over het platte land verspreid, waar inen dikwijls nog zeer onhygiënische toestanden aantreft. Zoolang er nog geen wettelijke regeling is, die het bewonen van of slapen in winkels verbiedt, kan dit euvel niet worden bestreden. In 1922 zijn gekeurd 125941 artikelen, waarvan 5434 artikelen in het labotatorim zijn onder1 zocht. Het aantal winkel-, bakkerij-, en vischinspecties bedroeg 6125 waarbij 120507 artikelen gekeurd werden en 335 partijen ter plaatse moesten worden algekcurd. Breskens. Vrijdagavond werd ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin alhier op het Spuiplein een concert gegeven door de plaat selijke Muziekvereeniging, welke een groote belangstelling had. De jeugd vermaakte zich met klein vuurwerk, terwijl evenals vorige jaren de noodige vreugde vuren werden ontstoken. Er lieerschte een feestelijke stem ming. Naar wij vernemen, bestaan er hier ook plannen om Woens dag verschillende Volksspelen te houden. Het aantal deelnemers moet groot zijn. Een collecte aan de huizen gaf een bevre digend resultaat. Donderdag zullen de schoolkinderen ont haald worden. IJzettdijke. In de heden morgen gehouden Raadsverga dering werden de nieuwe Raads leden beëedigd. Tot Wethouders weiden be noemd de heeren A. Theri en A. Dellaert. De Gemeente-rekening over 1922 werd vastgesteld, zoomede de rekening over dat jaar van het Electrisch bedrijf. Schoondijke. ln de heden gehouden Raadsvergadering, waarin de nieuwe leden werden beëedigd, waaronder het vrou welijke Raadslid M. Bruijnooge- Rofack, werden tot Wethouders herbenoemd de heeren A. Luteijn en J. M. Risseeuw. Schoondijke. De afdeeling van Ooft- en Tuinbouw heeft het gewaagd een floralia in te richten in het afgeloopen voor jaar, nadat de heer Hoolhorst in een lezing alhier, op verzoek van het bestuur het nut en het aangename had uiteengezet van planten kweeken. En nu is 1, 2 en 3 Septem ber eene tentoonstelling gehou den van de uitgegeven bloemen, benevens planten ter opluistering. Het geheel is een succes ge weest, en wel een zoodanig als de afdeeling niet had kunnen denken. Zaterdag werd de tentoonstelling geopend met een rede door den burgemeester Bleiker, als voor zitter der afdeeling, bij welke opening het hoofdbestuur van Ooft- en Tuinbouw aanwezig was, zijnde daartoeuitgenoodigd. De met applaus begroette rede werd beantwoord door den voorzitter van het hoofdbestuur den heer van Zuijen, die de afdeeling complimenteerde. De jury, bestaande uit de heeren A. Hoolhorst van Water landkerkje en J. Hollebrand uit Aardenburg had geen gemak kelijke taak, want er was heel wat moois ingezonden. In bijzonderheden treden laat dit verslag niet toe, maar het streven der inzenders en inzend sters is klaarblijkelijk geweest zonder uitzondering hunne plan ten uitstekend verzorgd in te leveren. Zondag toen het muziekge zelschap „Oefening kweekt Kunst" van Schoondijke op het terrein welwillend afgestaan door den heer J. Butler, eene uit voering gaf, was het aantal bezoekers beslist nog boven verwachting; ongeveer 1000 kaartjes werden afgegeven dien dag. Maandagavond had de uit- deeling plaats der behaalde prijzen en eervolle vermeldin gen, ter aanhoore van een tal rijk publiek. Dit verslag zou niet volledig zijn als van deze plaats niet een woord van groote erkentelijkheid werd gebracht aan de heeren A. Haartsèn en C. Krocké, die zooveel hebben bijgedragen aan de inrichting der tent en zoo veel werk gepresteerd hebben, maar ook komt hun een woord van lof toe voor den aanleg van het terrein, een weide, die in een kleine plantentuin was herschapen. Groede» Vrijdagavond gaf ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin het Muziekgezelschap E. M. M. al hier een uitvoering op de markt, bestaande uit een 5-tal nummers welke goed van stapel liepen, waarna een muziekale wandeling door het dorp werd gemaakt, waarmede de feestelijkheden voor dien dag waren afgeloopen. De belangstelling was niet groot. Zondag gaf het Muziek gezelschap alhier voor dit seizoen haar laatste zomerconcert op het marktplein. Na een achttal nummers ten gehoore te hebben gebracht werd een muzikale rondwande ling door de gemeente gemaakt. Ook ditmaal was de belangstel ling niet groot. Bij de alhier gehouden aanbesteding voor de combinatie van landbouwers voor het maken van een weeghuisje met Bas cule-put aan den wissel van de Stoomtram nabij van Quekel- berghe was ingeschreven door A. J. Risseeuw voor f 1090 W. de Vlieger n 1005 A. de le Lijs ,1111 P. de Fouw 1120 Jac. van Roo 1168 P. Brugge .1175 Allen wonende te Groede. I In de Dinsdagmorgen al hier gehouden Raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Alvorens tot de agenda over te gaan, wenscht de Voorzitter bij deze eerste Raadszitting dank te betuigen aan het niet meer tegenwoordige lid Iz. Risseeuw, voor de behartiging van de belan gen der gemeente Groede, als lid van den Raad. Het nieuwe lid W. van Hane- ghem heet hij welkom, hij hoopt en verwacht dat hij de belangen van de gemeente Groede met toewijding zal voorstaan. Gedurende zijn 2-jarig Voor zitterschap heeft hij op aangena me wijze met den Raad mogen samenwerken. Hij hoopt dat in den nieuwen Raad dezelfde aan gename toon mag blijven heer- schen en de leden de belangen van de gemeente Groede mogen behartigen. Overgegaan werd tot de be noeming van Wethouders. Benoemd werden de afiredende heeren J. de Vlieger en P. Lombaard, beide met 5 stemmen, 2 blanco. Beide namen hun benoeming weder aan. Ingekomen was een schrijven van den heer J. P. Timmerman te Schoondijke, meldende dat hij een zieken-auto wenscht te exploiteeren en een jaarlijksche gemeente-subsidie verzoekt. Op voorstel van den Voor zitter wordt dit schrijven in handen gesteld van B. en W. om prae-advies om dit verzoek in een volgende vergadering te behandelen. De Raad gaat hiermede accoord. Het raadsbesluit waarbij geld- leening werd aangegaan tegen 5 pCt, wordt zoodanig gewij zigd dat het percentage op 51/2 pCt. wordt gebracht. Den instructie voor den amb tenaar belast met het contro leeren der meterstand en op halen kwitanties ten behoeve van het gemeente Electrisch be drijf, wordt vastgesteld. ln verband met de uitbreiding van het Electrisch bedrijf en een te geven subsidie aan de geitenfokvereeniging en te be- talenpiovinciegeldleening, wordt de begrooting over 1923 ge wijzigd met een meerdere uit gaaf van 1750 gulden welk be drag te vinden is in de ont vangsten. ln verband met het Electrisch bedrijt deelt de voorzitter mede, dat hij juist met den Ingenieur der P. Z. E. M. een onderhoud heeft gehad, en dat met de land bouwers aan den Kruisdijk welke kracht wenschen te betrekken, een overeenkomst kan worden gevonden, zoodat dan alles on der een leiding komt te staan. Zij die kracht wenschen te be trekken moeten zich dan bij de P. Z. E. M. aanmelden. Aan de betrokken onderwij zers die Fransche les buiten de schooluren hebben gegeven zal die uren worden uitbetaald. De Pensioengrondslag voor de Gemeente-ambtenaren zal vol gens de wedde van 1 Juli 1922 geregeld worden. Bij den rondvraag vestigt de heer de Milliano de aandacht op de waterput aan den Kruis dijk, welke vernield is, en vraagt of deze hersteld of gedempt moet worden. Besloten wordt de put te her stellen en de gebruikers te ver zoeken deze schoon te houden. Hierna wordt de vergadering gesloten. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Aug. viel er 80,9 m.M. regen. De grootste hoeveel heid in 24 uur bedroeg 22,6 m.M. Er waren 12 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 8 dagen met 1 m.M. of meer. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 5 September. Breskens v 9.30 u ds Bremer. Herdenking van het 25 jubileum der Koningin. Donderdag 6 Sept. Groede v 10 u ds v. Griethuijsen Herdenking vnn het 25-jarig jubileum der Koningin. Iugezoiiden. Mijnheer de Redacteur Het zou mij aangenaam zijn, zoo U bijgaand artikel in Uw geëerd blad zou willen opnemen. Bij voorbaat mijn dank. De Gemeenteraad van Schoon dijke heeft met zes stemmen tegen éen zich verklaard tegen het aanleggen van de waterlei ding Is het mogelijk Alhoewel het van zelfsprekend is dat al de leden van de ge meenteraad het welvaren van hun dorpje voor oogen hebben, bewezen zij, naar ik meen, nooit een slechtere dienst aan de ge meente, dan thans. Een bevolking van een water voorziening onthouden dat is een zoo betreurenswaardige daad dat ik ze onverantwoordelijk zou willen noemen. Geen waterleiding in een dorpje dat iedere zomer haast, be dreigd kan worden met water- nood Schaarschte aan water of juister nog, voor heel wat men- schei! gebrek aan water met al de onheilvolle gevolgen,* beseft men dan werkelijk niet meer wat dit beteekent. Tegen de waterleiding! Herinnert men zich niet meer de snikheete zomer die nog niet lang tot het verleden behoort, de stikheete zomer die de aarde liet opdrogen zoodat vele ge wassen niet tot volle bloei ko - den komen, zoodat de welputten haast leegliepen, de slooten droog stonden, zoodat degenen die 't geluk hadden 'n regenbak te bezitten, heel, heel voorzichtig een heel klein beetje water mochten gebruiken en dan nog op gevaar af ziek te worden. Herrinnert men zich niet meer de talrijke gevallen van dysen terie met doodelijke alloop Kookt het water, zoo luidde het voor8chiift in die ongeluks dagen, maar hadden de land arbeiders en iandarbeidsters, om slechts die te noemen, altoos de tijd om naar die zoo uitstekende raad te luisteren, zagen zij de gebiedende noodzakelijkheid er wel van in, hadden zij wel al tijd zin om 's avonds na het toe bereiden van het voedsel nog water te gaan kooken en te wachten tot dat het afgekoeld was Ik ben innig overtuigd van het tegendeel. En dan, na de in de dag gebruikte flauwe, lauwe koffie smaakt een teug water, o zoo heerlijk. En Janneke, Saartje en Fransje, als zij hun dorst wilden stillen, dachten ook niet meer aan de gevat en waar over de onder wijzers en soms de ouders ge sproken hadden. Vlug, vlug een kroes of zoo maar met de hand wat gedronken uit een emmer water, die vader of moeder de vorige avond hier of daar had kunnen bekomen. De gevolgen bleven niet uit, in menig huis gezin in Zeeland zijn toen helaas Jannekes, Saartjes en Fransjes gestorven. Men heeft mij ver teld dat er tegen gestemd is omdat het aanleggen van de waterleiding veel te veel zou kosten en dat het verbruik te duur zou wezen. Ik wil nietge- looven dit de heeren van de gemeenteraad er zoo'n drog reden op na houden; degene die mij dat heeft willen wijsmaken is zeker een spotter die niet meer weet welke achting en welke dank men verschuldigd is aan de vertegenwoordigers van de gemeentenaren. Want al was het waar dat het aanleggen de gemeente tot groote uitgaven zou dwingen (iets wat ik ten stelligste be twijfel) dan nog moet men zich geldelijke opoffeiingen kunnen getroosten daar waar er zoo ontzaggelijk veel leed zou kun nen vermeden worden. Geen waterleiding te Schoon dijke De gemeenteraad heeft tegen gestemd, de gemeenteraad draagt een zware verantwoordelijkheid. Moge een regenlooze zomer uit blijven en de ellende die er mee gepaard gaat. N. S. Ik verneem ook dat er te Schoondijke een lijst rond ge geven werd waarop al wie zich tegen het aanleggen van de waterleiding verklaarde kon tee kenen. En zeggen dat zich onder de onderteekenaars ook onderwij zers bevinden L. D. CORRESPONDENTIE. Vli98ingen. Ingezondenstuk ken, waarvan ons den naam der Inzender niet bekend is, worlen niet opgenomen. Red. Arondi8sements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 Sept. Veroordeeld wegens: Mishandeling J. B. H., 23 j., arbeider, St. Kruis, f 20 of 20 d. hechtenis, J. J. v. H., 25 j„ arbeider, St. Kruis, f20 of 20 d. h A. v. H., 24 j., arbeider, St. Marguerite (B.) f 20 of 20 d. h. J.J. W., 20 j. landbouwersknecht, Biervliet, f40 of 40 d. h., P. K. B., 20 j., landbouwersknecht te IJzendijke, f 10 of 10 d hecht. MARKTBERICHTEN. Rotterdam 3 Segt. 1923. Op de Gi aanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe zeer ruim aangeboden. Tarwe i 11.15f 11.70. Gerst, Winter en Zomer f 8.50- f9.00. Chevalier f 10.fll. Haver f10.50fll Erwten f 19.—121.00. Alles per 100 K.G. SPORT. VOETBALLEN. Groede» (Kruisdijk). Uit slag der alhier gehouden voet balwedstrijd op Zondag 1.1. Juliana l IJzendijke Juliana Kruisdijk 3 2. Zee'andia 1 MiddelburgWil- helmina 1 Axel 2 0. Wisselkoersen. D >llars f2.545 f2.57; Ponden f 11.53,-f 11 58, Mark f 0.020- f0.060 Belg. Francs f 11.75- f 12.00, Fransche Francs f 14.30- f 14.60, Kronen (atgest.)f 0 00.3ó- f 0.00.40. EEN AARDBEVING IN JAPAN. Zaterdag heeft in Japan een aardbeving plaats gehad, zoo hevig als nooit te voren. Het aantal dooden bedraagt tU8schen de 80.000 en 100.000. Vele duizenden zijn dakloos en hebben al hun bezittingen ver loren. Voedsel is er niet meer. De ellende is onbeschrijfelijk. Op verschillende plaatsen duren de branden nog voort. Voor Tokio is de staat van beleg afgekondigd. Schepen met levensmiddelen zijn naar Yokohama en Tokio onderweg. In Tokio is de schade onbe schrijfelijk. Er speelden zich daar hartverscheurende tooneelen af. Duizenden kwamen in de vlam men om. Niemand kon worden gewaarschuwd, daar de aardbe ving geheel onverwacht kwam. Volgens latere berichten zou den alleen te Tokio reeds 100.000 personen zijn omgekomen. De lijken liggen bij hoopen op de straten. Ook te Yokohama is de schade enorm. Verschillende andere steden werden in enkele momenten van den aardbodem gevaagd. Hart verscheurend angstgegil werd overal gehoord, zonder dat iets tot tedding kon worden gedaan. Het verleenen van hulp wordt bemoeilijkt doordat de spoorwe gen en bruggen overal zijn vernield. Het stoomschip „Senki MaruM is met levensmiddelen en water naar Tokio vertrokken, teneinde hulp te verleenen en ook met vliegtuigen worden levensmidde len vervoerd. Ook is reeds een Amerikaansch oorlogschip met levensmiddelen onderweg. De schade welke is aangericht; is op geen millioenen na te schat-

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2