ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEflJ VSCHVLAANDEREN Harten Vrouw. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'02T BRESKENS p°7s'$'4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 5 September 1923 Nummer 2857 De Ontvangst der Eerste en Tweede Kamer door de Koningin, Bij cl* ontvangst Zaterdag door de Koningin van de leden dei Éérste Kamer, heeft de Voorzitter der Eerste Kamer, Luitenant-Generaal Baron Van Voorst tot Voorst, tegenover Hare Majesteit voorlezing gedaan van het volgende adres Mevrouw! Het is de Eerste Kamer der Staten Generaal een groot voor recht Uwe Majesteit bij de heuglijke herdenking van den dag, waarop Zij vóór vijf en twintig jaren de Regeering aan vaardde, hare eerbiedige hulde en hare hartelijkste wenschen te mogen aanbieden. Terugziende op het afgesloten tijdperk, verblijd zij zich over de vele zegeningen, die daarin aan ons Vaderland en aan de Overzeesche gewesten ten deel vielen: bewaring voor groo'e nationale rampen; behoud van den vrede te midden van een feilen oorlogsbrandbloei van het economisch leven gedurende vele jaren en daardoor grooter weerstand in den huidigen cri sistijd. Dankbaargedenktonze Kamer hoe Uwe Majesteit persoonlijk daartoe heeft medegewekt. Hoe Zij getrouw aan het voornemen bij Haar troonsbestijging geuit, in hooge plichtsopvatting, hand havend de tradities van Haar Stamhuis, in alles het welzijn voor het Vaderland heeft ge zocht Nederlands naam onder de volken heeft hoog gehouden naar vermogen den bloei heeft bevorderd van het Rijk, ook in Oost en West Hoe Zij in blijde en in bange dagen zich één toonde met Haar volk; treurend met hen, die in rouw werden gedompeld allen voorgaand in hulpbetoon, als de nood daartoe riep. Deelend in de vreugde, die op dezen dag ons volk vervult, bidt de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal Uwe Majesteit toe DOOR HELLMUTH MIELKE. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 17. Bij haar oom, mijn vader, behoefde zij met zooiets niet aan te komen; mijn vader is sterk gekant tegen zulke dingen. Tine liet mij niet met rust en wist mij eindelijk te bepraten, dat wij als meisjes uit het volk de „Hasenheide" zouden bezoe ken. Door onze modiste werden in het geheim een paar japonne tjes en hoeden bezorgd, zonder linge hoeden we hebben er nog hartelijk om moeten lachen en op dien bewusten Zondag, toen miju vader en tante b:zoe- ken met ons wilden afleggen, wendden wij hoofdpijn voor en verzochten hen om zonder ons te gaan. Ons verzoek werd toegestaan en wij maakten van de gelegenheid gebruik, ons te tooien met onze nieuwe klee- dingstukken en gingen op avon tuur uit naar de „Hasenheide", welk uitstapje zonder de ridder lijkheid van een zeker iemand een lange en voorspoedige Re geering, waarin de geestelijke volkskracht tot steeds rijper ont plooiing komt; waarin de on gunst dezer tijden overwonnen en het rad aan het economisch leven weder omgezet wordt, waarin bij voortduring wordt gesterkt de ook in dit tijdvak zoo gelukkig bevestigde band, die Oranje en Nederland sinds eeuwen vereenigtwaarin Uwe Majesteit en Haar Huis in rijke mate Gods zegen te beurt valt". Hare Majesteit de Koningin heeft hierop het volgende ant woord gegeven De wenschen welke de Eerste Kamer der Staten-Geoeraal Mij ter gelegenheid van de herden king Mijner regeeringsaanvaar- ding vijf en twintig jaren ge leden aanbiedt stel ik op hoogen prijs en breng ik U daarvoor mijnen dank. Nu ik aan het einde dier pe riode gekomen, het voorrecht heb heden de vertegenwoor digers mijns Volks hier voor mij te zien, denk ik opnieuw met ontroering aan de liefde en steun die het mij steeds zoo overvloedig geschonken heeft. In tijden van vrede en voor spoed mocht ik de regeering aanvaarden, doch sedert dien zijn ook ons beproevingen niet bespaard gebleven en menig maal was de toekomst donker. Innig dankbaar gedenk ik daar bij met U, dat Gods Hand ons voor het ergste heeft behoed, zoodat ors lot tot heden be nijdbaar geweest is boven dat van velen. Ook thans nog zijn de tijden moeilijk en voor velen zwaarte dragen. Maar ook dat zullen wij met Gods hulp en eendrachtig samen arbeidende in het belang van het Vaderland te boven komen. De wil om vrij en zelfstandig te zijn, die mijn Volk in de ure des gevaars staande hield, moge het ook in de toekomst doordringen. De wensch aan het slot van Uw adres vervat, zal dan ongetwijfeld in vervul- ons behalve dat incident met de studenten misschien nog veel onaangenaamheden kon hebben bezorgd, terwijl het nu tot onze meest amusante herinneringen behoort. U zult toch moeten toegeven, dat wij onze rol als meisjes uit het volk lang niet slecht hebben gespeeld". ,U vleit mij buitengewoon door de.i lof, dien u m'j toe zwaait, ju Trouw bijna had hij „juffrouw Tilli" gezegd, maar hij bedacht zich nog juist bij tijds, „en toch sta ik zoo diep bij u in de schuld, terwijl u met uw lofuitingen slechts mijn dank baarheid tracht af te weren. Overigens weet ik toch niet, of u uw rol als meisje uit het volk werkelijk zoo goed heb gespeeld. Juffrouw Tine heeft zich in ieder geval beter van haar taak gekwe ten dan juffrouw Tilli". Waarom moe-t .hij toch zoo opgeschroefd en gedwongen tot haar spreken Hoeveel eenvou diger en hartelijker hadden zij laatst, toen zij haar rol speelde, zooals zij zei, met elkaar ge keuveld Aan het slot van het kluchtspel komt toch ook altijd weer de critiek", merkte Otillie glim lachend op, „het is niet aardig, dat ook u niet tevreden met ont ling gaan en de betere tijd aan breken waarop wij thans nog slechts durven hopen in ver trouwen op Hem, die ons tot heden heeft gespaard. Gij, mijne heeren, hebt een belangrijk aandeel genomen in hetgeen Regeering en Volks vertegenwoordiging in onder linge samenwerking hebben tot stand gebracht in het tijdperk dat thans achter ons ligt. Met voldoening kunt gij terugzien op veel dat dank zij uw ijve rige en toegewijde medewerking is gewrocht in het belang van het Vaderland en an de ge westen van overzee. Voor den heilwensch tot Mij en Mijn Huis gericht, ben ik U zeer erkentelijk. Van ganscher harte geef ik U de verzekering dat ik, naar beste krachten zal blijven medewerken aan't welzijn en den voorspoed van ons dier baar Vaderland. Bij de hierop volgende ont vangst der leden van de Tweede Kamer heeft de voorzitter dier Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien, voorlezing gedaan van onder staand adres Mevrouw I De Tweede Kamer der Staten- Generaal acht zich gelukkig Uwe Majesteit ter gelegenheid van de herdenking van den dag, waarop zij voor vijf-en-twintig jaren de regeering over het Koninkrijk der Nederlanden aanvaard heeft, hare eerbiedige hulde en gelukwenschen te mo gen aanbieden. Het Nederlandsche Volk ziet met een diep gevoel van erken telijkheid terug op het afgeloo- pen vijf-en twintig jarig tijdperk Uwer Majesteit's regeering en op het vele goede, op schier elk gebied, door een wijs bestuur in dien tijd tot stand gebracht. In de jaren van onverdeelden voorspoed en steeds toenemende welvaart, die het eerste deel van het tijdperk uitmaakten evenzeer ah in die, waarin door ernstige wereldgebeurtenissen zware zorgen werden gebracht bent. Behalve u was vader het ook niet, want het uitstapje lekte later toch uit en dat gaf toen een onprettigen dag in huis", „Destemeer moet ik u danken, dat u mij niet vergeten had". „Oprecht gesproken, geloofde u werkelijk, mijnheer Alsen, Jat ik u zou schrijven?". Hoe trotsch klonk datAlsof zij een beleediging van zich afschudde. Steeds duidelijker zag hij, hoe zich een slagboom tusschen hen oprichtte, die hem, den ondergeschikte van haar vader, van haar scheidde. Hij waagde een aanval. „U had het toch beloofd, mejuffrouw, waarom moest ik dan twijfelen?" „Nu, die belofte was wel wat onvrijwillig en afgedwongen, antwoordde zij met een bestraf- fenden blik in zijn richting. Ik had ze misschien als gevolg van een romantisch avontuur niet zoo ernstig beschouwd, maar toen mijn vader op zekeren dag aan tafel opmerkte, dat er een be trekking als correspondent vacant was bij de „Sirius", herinnerde Tine mij aan u en uw toestand. Wij wisten uit uw verklaringen, dat deze betrekking u misschien van pas kon komen en daarom schreef Tine het briefje en wij zonden 't af aan u in de stille zoowel over het Moederland als over de Overzeesche gedeelten van het Rijk, bleef de band tus schen Nederland en Oranje onverzwakt bestaan. Naast God is het aan Uwe Majesteit, gesteund door Hare raadslieden, te danken, dat het Nederlandsche Volk na tijden van grooten druk weer wordt geleid tot een hoopvoller toe komst en dat Nederland in de rij der Staten eene onafhanke lijke en eervolle plaats heeft behouden. De herinnering aan de toewijding en de zorg van Uwe Majesteit voor de belan gen des volks en aan de gesta dige bevordering door Uwe Majesteit van de werken en instellingen des Vredes omgeeft den dag van heden met bijzon- deren luister. De Tweede Kamer der Staten- Generaal stelt het op den hoog- sten prijs te mogen getuigen hoezeer het volk den zegen waar deert, die in Uwe Majesteit en Haar doorluchtig Huis aan Neder land werd gegeven en hoezeer het zich verheugt over 't vooruit zicht, dat ook in de volgende geslachten de band tusschen Nederland en Oranje zal blijven bestaan. Moge het Gode behagen ons Vaderland het voorrecht te schenken, dat Uwe Majesteit nog vele jaren Hare volle krachten kan wijden aan de belangen van ons Volk en aan de bevordering van Vrede en Welvaart!" Hare Majesteit de Koningin beantwoordde dit adres als volgt: Voor de gelukwenschen welke de Tweede Kamer der Staten- Generaal mij aanbiedt ter ge legenheid van de herdenking van den dag waarop ik voor 25 jaar de regeering aanvaardde ben ik zeer gevoelig en ik be tuig Haar daarvoor mijn dank. Wanneer ik op die jaren te rug zie en heden ontvang de vertegenwoordigers van mijn Volk, wenach ik openlijk uit te spreken mijn gioote dankbaar- li id en erkentelijkheid voor den steun van dat Volk immer on hoop, dat u als trouwe ridder ook toen nog den weg naar het hoofdpostkantoor zoudt inslaan. U ziet, u hebt het noodzakelijk aan juffrouw Tine te danken". „En uw vader, mejuffrouw", zei Alsen, als u mij deze vraag tenminste veroorlooft, heeft dus bij mijn sollicitatie niet geweten, dat ik het was, die in uw roman tisch avontuur ook een rol had gespeeld Haar gezichtje vertoonde weder om een vluchtig rood. „Ik wil het u eerlijk bekennen, ik heb het mijn vader vooruit gezegd, antwoordde zij, maar ik geloof nauwelijks dat zulks eenig gewicht in de schaal heeft gelegd. Maar hij heeft mij later verteld, dat n een gunstigen indruk op hem had gemaakt en dat zal wel van beslissenden invloed zijn geweest". „Dat vermindert op geenerlei wijze de dankbaarheid, die ik steeds voor u zal gevoelen. U weet werkelijk niet, uit welken noodlottigen toestand u mij heeft gered. Ik zal u voortaan als de beschermengel van mijn leven vereeren". Zij hief lachend haar hand op. „Alstublieft geen complimen tjes. En u weet niet, hoeveel genoegen ons dat kleine avontuur dei vonden, voor de trouw en aanhankelijkheid waarmede het mij steeds heeft omringd. Wel verre van mij te worden onthouden Is die steun Mij het daadwerkelijk8t betoond toen de vreedzame en voorspoede jaren van het begin Mijner Re geering helaas gevolgd werden door andere, waarin wij door groote gevaren omringd bedacht moesten zijn opeigen veiligheid en behoud. Toen deed Mijn volk Mij ge voelen dat het hier en overzee als één man achter Mij stond doordrongen van een groote ge dachte de handhaving van zijn vrijheid en zelfstandigheid. Toen waren wij één van zin en vast besloten ons erfdeel ongerept te bewaren. Ook thans nog beleven wij donkere tijden. Echter wij zullen als toen ook in de toekomst bezield blijven met den vasten wil om vrij en zelfstandig en van niemand afhankelijk zijn bestemming te volgen Dan twijfel ik niet of het zal o s met Gods hulp en naast Hem op eigen kracht vertrouwend gegeven zijn een betere toekomst tege moet te gaan. Dan zal ons va derland in de rij der staten een eigen en eervolle plaats be houden. Het tijdperk dat thans achter ons ligt heeft uitgemunt door parlementairen arbeid van ver strekkende beteekenis. Een geest van samenwerking heeft onder nagenoeg algemeene instemming veel tot stand gebracht tot heil van Land en Volk zoo hier als in de overzeesche gewesten, dank zij Uwe bijkans onafge broken arbeid en toegewijde medewerking, welke ik steeds hoogelijk heb gewaardeerd. Ik dank U ook voor de woor den aan Mij en Mijn Huis ge wijd. De vijf en twintig jaren die voorbij zijn, het lief en vooral het leed te zamen met Mijn Volk gedeeld hebben ons slechts nader tot elkander gebracht. God behoede en bescherme als in het verleden ook in de toekomst ons dierbaar Vaderland. verschaft heeft, al had het ook eenige onaangenaamheden tot gevolg. Waarvoor hebt u ons eigenlijk aangezien De lichte klank van de elec- trische bel had zachtjes door 't vertrek getrild, zonder dat een van beiden het had gehoord. Een keurig gekleed meisje ver scheen thans in de deur: „Juffrouw, hier is mijnheer ven Flügge". ,Ah, mijnheer von Flügge. Heb je dien heer in de blauwe salon binnengelaten, Ida .Jawel juffrouw". Zij was opgestaan. zult mij goed- of kwaad schiks moeten verontschuldigen", zeide ze met een betooverenden glimlach. Mama is niet thuis en Papa is niet goed in orde, zoo dat ik de plichten als gastvrouw moet vervullen. Ik hoop tochu spoedig weer te zien en steeds veel van u te mogen hooren". Zij reikte hem de hand tot afscheid, die hij opeens weer de oude Alsen, die slechts in salons verkeerde en niet als klerk aan een lessenaar zat eer* biedig aan zijn lippen bracht. (Wordt vtrvolgd)i

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1