ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het haistel-pmbleem. Land- en Tulon gBgahauBTeat. Harten Vrouw. Minister Colijn en liet onderwijs. BRF.SKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1—5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgt ver E. BOOM—BLIEK BRESKEf S Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 29 Aug .tus 1923 Nummer 2855 Men blijtt te Londen nog steeds zoeken naar een aanwijzing in de Fransche nota van een moge lijke bevredigende oplossing. Evenwel dient men rekening te houden met Duitschland zelf. Want al zouden Frankrijk en Engeland het eens worden, dan nog blijft de groote vraag, of Duitschland in hun voorwaarden kan toestemmen, zoowel om financiëele als politieke redenen. Met voldoening namen we kennis, zeide Stresemann, van de verklaringen in de Fransche nota's, dat Frankrijk geen poli tieke doeleinden nastreeft en geen annexaties beoogt. De voorgestelde oplossingen van Poincaré echter kloppen met deze verklaringen niet, omdat ze tusschen Rijn- en Ruhrland en het overige Duitschland een verschil maken, dat door Duitsch land niet kan worden erkend. Wij zullen betalen, wij zullen veel betalen desnoods, wij willen daarvoor positieve panden ge ven. Maar wij moeten dan eeist een redelijk uitstel krijgen en we moet. n ook in Ruhr- en Rijnland onze volledige vrijheid en souvereiniteit herkrijgen. Zoo is in het kort het program van Stresemann's politiek. De ontvangst van deze rede te Parijs is niet ongunstig. En optimisten zullen hierin alreeds een aanwijzing kunnen zien van het ontwakend besef, dat men met de onverzoenlijke houding van den heer Poincaré niet verder komt. Het is zeker al heel veel gewonnen, dat men een rede van een Duitsch rijks kanselier niet met smaad en hoon overlaadt. En de „Britsche vlucht in de openbaarheid" heeft toch al ietsgoedsteweeggebracht; men begint na te denken. Het Belgische antwoord, dat heden aan den Britschen gezant in België is overhandigd, beslaat 26 bladzijden groot formaat. De twee hoofdpunten ervan be treffen de prioriteit en de tech- DOOR HELLMUTH M1ELK.E. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 15. Deze was intusschen oprecht verheugd, dat hij zoo spoedig een toesttmmend antwoord op zijn uitnoodiging had gekregen. Er werd afgesproken, dat Alsen een der volgende avonden zijn opwachting zou maken. .Schoonpapaatje" woonde na tuurlijk ook in de voorstad, daarbuiten, waar de laatste hooge huurkazernes staan. Vol ver wachting begaf Alsen zich op den vastgestelden avond op weg. Toen hij het hooge huis binnen ging, waarin de talrijke Kieker- iamilie op de hoogste verdieping haar tenten had opgeslagen, klopte hem het hart in de keel. Thans moest het blijken, of hij zijn harten vrouw eindelijk had gevonden. Een vriendelijk meisjesgezicht keek hem aan, toen hem open werd gedaan. Neen, zij was het niet. En o bittere ontgoo cheling het was geen van nische uiteenzetting van een herstel plan. In dat plan worden de voorwerpen aangegeven, die door den staat gemonopoliseert kunnen worden en belangrijke lommtn kunnen opbrengen. Het betreft hier de Duitsche spoor wegen en de steenkool-levering. Verder wordt betoogd, dat een tabaksmonopolie 450 millioen, goudmark per jaar kan op brengen, het bier 200 millioen de niet-mousseerende wijn 50 millioen, de mousseerende wijn, de alcohol 600 millioen, de suiker 130 millioen, het zout 70 millioen, de lucifers en sigaren aanstekers 20 millioen, de ver lichtingsmiddelen 5 millioen, totaal 1530 millioen goud mark. Dit cijfer kan nog zeer ver hoogd, wanneer de rechten op de steenkool behouden worden en een aantal nog niet belaste voorwerpen belast worden. Ver der wordt betoogd, dat Duitsch land gemakkelijk per jaar 20 millioen tot steenkool kan leveren hetgeen naar de prijzen der laatste drie jaar een waarde van 340 millioen goud-mark uit maakt. Dit cijfer wordt een mi nimum genoemd. Van de verpachting der spoor wegen kan 1000 millioen goud mark verwacht worden. Uit de bovenvermelde 1530 millioen der monipolen en de 340 millioen der steenkool, komt men tot een jaarlijksche som van 2870 mil lioen goudmark. Dit cijfer is het resultaat van een zeer gema tigde berekening en het kan eventueel verhoogd worden. De nota herrinert overigens aan de belangrijke diensten, die Engeland aan België bewezen heeft. Zij geeft uitdiukking aan de dankbaarheid van het Bel gische volk en legt nadruk op de beteekenis der offers, die België gebracht heeft, 't onrecht, dat dit land aangedaan is, de Belgische slachtoffers, die niet alleen in den strijd gevallen zijn, maar in kampen van gevangenen en gedeporteerden zij wijst op de vernielde Belgische industrie en op de verwoeste Belgische steden. hen allen, noch Anna noch So phie, de onderwijzeressen, noch Klaartje de typiste, noch Marie de telefoniste evenmin gele ken de bakvisschen Paula en Emile in haar uiterlijk ook maar eenigszins op de schalksche Tine. Maar nog een andere ont goocheling gevoelde Alsen, en hoe teleurstellend de eerste was geweest, deze was van aan genamer aard. Hij had zich voorbereid op een nest vol trouw lustige, cokette dochters haar, die hij niet vond, natuurlijk uit gezonderd, en in plaats daar van zag hij zich in een kring van opgewekte en vroolijke meisjes, die hem vriendelijk en ongekunsteld tegemoettraden. Allemaal flink, geestig en prettig gestemd en allen vol opmerkzaamheid en liefde voor mama en vooral voor papa. De ambtenaren der .Sirius" hadden eens moeten zien, hoe .schoonpapaatje" thuis vei zorgd en verwend werd. De een schoof den grooten leuningstoel met de gemakkelijke kussens bij de tafel, de ander legde servet, bord, més en vork voor hem klaar en bracht hem zijn lieve- lings-kopje, de derde schonk thee voor hem in. .Vadertje" voor en .vadertje" na zoo Nopens de priorite: rekent de nota uit wat Engelai ontvan gen heeft voor kosten van be zettingstroepen en va stortingen in natura en in geld betoogt, dat Engeland op eenj klein ver schil na evenveel ontvangen heeft als België Inzake de wettighe d van de Roer-bezetting wijsti de nota op de communiques tgegeyen na de bijeenkomsten f ier Fran sche en Belgische I nim-ters, waarin ook gezegd v. ;dt, dat, wanneer de Duitsch afzien van het leidelrjk verzj o geal lieerden de Roer zul? n ontrui men al naar mate d< Duitsche regeering aan haar rplichtin- gen voldoet. Tenslotte zegt de nota, dat Engeland door 'n som van 14 mil liard goud-markt te eischen, den geallieerden een element van beoordeeling verschaft voor de komende gedachtenwisselingen. Met de 26 milliard, die Frank rijk eischt, de 5 milliard 200 millioen, die België eischt en de schadevergoeding aan andere landen te betalen komt men thans tot een minimum van 50 milliard eoud mark. Maar er moet toch verstaan worden, dat de prioriteit bij de door Duitsch land op dit bebrag te verrichten stortingen voor de door den oorlog verwoeste streken moet zijn. Het slot van de nota zegt, dat het mogelijk is door be sprekingen tot een practische oplossing van het herstel-pro bleem te koiuen. Er gaan velerlei geruchten omtrent de bezuinigingsplannen van onzen nieuwen Minister van Financiën. Veel meer dan ge ruchten zijn het echter niet. Op één punt echter aldus hqt Handelsbladis met zeker heid bekend netgeen de nieuwe Minister wil, n.l. op het gebied van het Lager Onderwijs. ging het aan tafel toe, terwijl er boterhammen met koud vleesch genuttigd werden, waarbij men thee dronk. Na den maaltijd werden Alsen sigaren aangebo den Paula en Emile echter brachten vadertje zijn lange pijp, Emile hield een lucifer aan den door haar gestopten kop en Paula rookte haar eerst aan, overmoedig als een jongen, al vorens vadertje de pijp in zijn mond mocht nemen. Er werd niet gesproken over toiletjes of over uitgaan, ieder der dochters vertelde echter iets interessants uit haar werkkring; de beide jongsten kraamden daartcsschen haar wijsheid uit over kleine huiselijkebezigheden en geraakten daarbij met de wat stille mama in een vroolijke woordenwisseling. En „schoonpapaatje" zat in het midden, de kale kruin door een kalotje beschermd, verge noegd zijn pijp dampend Toen Alsen met.hartelijken dank van allen aftcheid nam, had hij de overtuiging, dat de kleine dikke ouwe heer werkelijk een der gelukkigste huisvaders was. Waarom zocht hij eigenlijk naai een schoonzoon hij kon immers vroolijk zijn, als al zijn meisjes om hem heen bleven, die zoo Hoofdlijn van Coliin's in zichten inzake bezuiniging op het gebied van L. O. is het beginsel dat de school niet in de eerste plaats staatszaak, doch in de eerste plaats volkszaak moet zijn. Volgens Minister Colijn moet het aldus Stellen wij ons bijv. een dorp voor, waar redelijker wijs 3 scholen kunnen bestaan, een neutrale, een Roomsche en een Christelijke school. Dan dienen er in dat dorp eerst 3 schoolbesturen te zijn, die zich Jpij de overheid hebben te legitimeeren met naar vaste regelen goed te keuren statuten. Nu bouwe de overheid daar niet zelf, maar ze stelle aan het behoorlijk gelegitimeerde gelden, waarborgen, de minimum bouw som ter beschikking, welke de eenvoudig ingerichte 6-klassige volksschool kost. Deze bouwsom kan naar vaste regelen worden bepaald. Wil nu één dezer besturen méér geld dan het wettelijk mi nimum bedrag aan de school besteden, wil het mooier dan het strikt eenvoudige bouwen, ruimer bouwen, het sta aan elk bestuur vrij. Maar het zij niet ten laste van de overheidskas. Al wat boven het 6-klassig een- voudsminimum gaat, betalen de besturen zelf. Voor het geval er geen be stuur is, hetgeen bij 't neutraal of openbaar onderwijs zich zou kunnen voordoen, treedt alleen deze wijziging in, dat de Ge meenteraad dan formeel als schoolbestuur kan optreden echter gebonden aan identieke bepalingen als voor de besturen gelden. De gemeenteraad mag dan uit de publieke kas niet méér geld aan de neutrale school besteden dan anders aan een neutraal bestuur in die plaats zou zijn gegeven. En wil de gemeenteraad méér geld dan zulk een minimum aan de school besteden, dan is de gemeente raad wel vrij, maar het geld moet dan daartoe niet uit de publieke kassen worden genomen dapper en opgewekt voor haar dagelijksch brood wisten te zorgen. In langen tijd had Alsen niet zulk een avond meegemaakt, die hem zoo innerlijk voldaan en tevreden had gemaakt. Hij had nu gezien, dat het leven niet slechts strijd was, doch dat er in dien strijd ook vrede lag. Weliswaar was voor hem de dag nog ver, die hem dezen vrede zou brengen. Nog heel ver was hij verwijderd van het oogenblik, dat hij een veiligen bodem onder zijn voeten zou voelen. Nog steeds was het zaak voor hem, alle krachten in te spannen, om een duurzame, aan zijn wenschen beantwoordende levenspositie te veroveren. Dan pas kon hij er aan denken, zich den vrede van eigen huiselijk geluk te verzekeren. Weer dwaalden zijn gedachten naar Tilli af.hoe zonderling was het toch, dat hij haar spoor niet kon ontdekken. En toch was hij er rotsvast van overtuigd, dat er ontegenzeggelijk de een of andere betrekking tusschen haar en de ,Sirius"-maatschappij moest bestaan. Hij legde er zich in den ver volge nog meer op toe nadere inlichtingen bij zijn collega's in doch komen uit den kring van ouders, op welke de betreffende schooi steunt (schoolgelden o.a.) Ook de kosten voor het 7e leerjaar zullen, naar den wensch van den heer Colijn, niet langer op de publieke kassen mogen drukken. Niet dat de heer Colijn tegenstander van het 7e leer jaar is. Absoluut niet. Maar hij wil, dat de betalerij uit de pu blieke kassen zich beperke tot een doorsneeminimum. Evenzoo gaat het met de ou der wij zerstraktamenten. De heer Colijn wil, dat de publieke kas alleen aanspra kelijk zal zijn voor de onder wijzers, die aan de 6-klassige eenvoudige volksschool naar wettelijke regelen minstens noo- digzijn en dat de publieke kassen aan dit minimum getal onder wijzers het traktament doen uit- keeren dat zij minstens behooren te hebben. Men kan nu nieuwsgierig zijn naar de toepassing van het be ginsel op het zoo nijpend euvel der Nederlandsche splitsingsnei gingen. Hoe het moet met al die kleine prutsschooh jes Moet de overheid lijdelijk alle splitserij volgen en al maar betalen, be- betalen zonder meer? De heer Colijn denkt er niet aan Dezelfde principes alsboven voor het gewoon lager onder wijs ontwikkeld, wil de heer Colijn ook toegepast zien op het U.L.O. en ook op het mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Tentoonstelling van Rundvee en Trekpaard. De tentoonstelling op 5 en 6 September te 's Gravenhage op het Malieveld te houden door de vereenigingen „Het Neder- landsch Rundveestamboek" en „het Nederlandsch Stamboek Trekpaard B. T.", beloofd zeer belangrijk te worden. Op het Malieveld zal dan te winnen. Zij bejegenden hem hier niet zoo vriendelijkzijn optreden had een zeker voor oordeel bij hen opgewekt, en zijn vertrouwelijkheid met .schoon papaatje" gaf aanleiding tot kleine, bedekte spotternijen. Daar de andere ambtenaren bijna allen jongelui waren, kon den hun familieverhoudingen ten opzichte van Tilli en Tine slechts die van brner en zuster betreffen. Het werd Alsen zeer moeilijk gemaakt bij zijn onderzoekingen, die hij immers slechts heel voor zichtig mocht instellen om geen onaangename nieuwsgierigheid op te wekken. Maar ook op deze wijze gelukte het hem niet, ook maar het geringste te ont dekken, dat hem op het juiste spoor kon brengen. Intusschen werkte hij zich meer en meer in de zaken de maat schappij betreffende, in; thuis bestudeerde hij ijverig werken over het verzekeringswezen en de daarbij behoorende rechts kundige lectuur, die hem het juiste karakter van talrijke, in zijn beroep voorkomende om standigheden, beter deed be grijpen. Hij had reden om aan te nemen, dat ook directeur Dehnhardt met zijn prestaties tevreden was. (Wordt vervolgd))

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1