M- ei Tuinlui. Rechtszaken. Gemengd Nieuws men ons steeds het antwoord «chuldig. Anderzijds werden we in de hotels wel gewaar, dat men voor de vreemdelingen dubbel rekendedie dubbele prijs is voor de vreemdelingen toch maar een kleinigheid, meenden de Duitschersde hotel houders deden goede zaakjes en menige winkelier ook. Daar ook ontstond nijd en afgunst vooral bij de kleine lieden tegenover ons, die zoo gemakkelijk konden koopen. We gelooven, dat de toestanden hier in meer dan een opzicht overeenstemmen met die, welke een jaar geleden in Duitschland bestonden. Van Nederlanders vernamen we, dat vele hotel houders de vreemdelingen een gepeperde rekening voorleggen wat in vroegere tijden niet ge beurde. Met Duitschland bestaat echter dit verschil, dat de schaarschte der waren hier zoo groot niet is, en we meenen, dat de hoe veelheid levensmiddelen, die de vreemdelingen in België veror beren, gering is in verhouding tot het gezamelijk verbruik der Belgisch bevolking; het vreem- delingenbezoek kan dus slechts in geringe mate de levensduurte doen stijgen door den gunstigen invloed van den toevoer van vreemd geld op onzen wissel koers wordt dit nadeel echter te niet gedaan en worden betere toestanden voorbereid. Of om den toestand samen te vattende vreemdelingen, die hier verblijven, kunnen onzen frank slechts doen stijgenwat onzen frank doet dalen zijn de buitenlandsche verhoudingen en is grootendeels onze eigen schuld daar wij op internationaal ge bied niet zelfstandig genoeg weten op te treden." Reisgelegenheid naar de tentoonstelling van het Nederlandsch Trekpaardstam boek en het Nederlandsch Rund veestamboek, te houden op 5 en 6 September e.k. op het Ma lieveld te 's Gravenhage, en naar de Groote Nationale Demon stratie v. h. Nederlandsch Trek paard samenwerking met de Nat. Ver. t. bev. v. d. P. F. in Nederland op 4 September n.m. 2'/j uur o/h Malieveld. De Nederlandsche Spoorwegen stellen door het afgeven van gezelschapsbiljetten de gelegen heid open om op een goedkooper manier de tentoonstelling te be zoeken. Deze gezelschapsbiljetten wor den afgegeven voor minstens 10 personen voor een enkele reis, afstand minstens 25 K.M. (2e en 3e klasse) terwijl voor gezel schappen van minstens 20 per sonen biljetten worden afgegeven voor heen en terug. Houders van een gezelschap biljet van 10 personen kunnen dezelfde voordeelen voor hunne terugreis genieten, wanneer zij onmiddellijk bij aankomst in den Haag aan den stationchef hun voornemen te kennen geven om gezamelijk terug te gaan. D. ze gezelschapsbiljetten geven eene besparing in de reiskosten van c.a. 25 pCt. Aanvragen voor gezelschaps biljetten moeten op de daarvoor bestemde formulieren, verkrijg baar aan de stations, worden ingezonden, uiterlijk daags te voren aan het station van vertrek. De biljetten moeten genomen worden van af een bepaald sta tion. Bij niet genoegzame deel name kan men zich van uit ver schillende plaatsen combineeren als volgt8 personen uit Goes combineeren zich met 4 uit Arne- muiden, 5 uit Biezelinge en 3 uit 's Heer Arendskerke. Zij nemen gezamelijk een gezel schapsbiljet uit Goes, terwijl de deelnemers uit Arnemuiden, Bie zelinge en 's Heer Arendskerke zich op eigen gelegenheid naar Goes begeven en van daar ge meenschappelijk de reis voort zetten. Hare Majesteit de Koningin zal de demonstratie van 4 Sep tember met Hare tegenwoordig heid verecen. Breskens. Het vreemde lingen-bezoek was Donderdag weer zoo groot, dat tweeextia- trams, 140 auto's en zes extra booten dienst hebben gedaan voor het vervoer. Waterlandkerkje. Woens- dag jl. reed Gustaaf de Muit, komende uit Adegem (België) met paard en kar alhier in den Eilandpolder. Door onbekende oorzaak kreeg hij van het paard een klap tegen zijn hoofd en viel bewusteloos neer. Een gapende wonde vertoonde zich boven zijn linkeroog. DrTalsma uit IJzendijke, die de eerste geneeskundige hulp verleende, adviseerde overbrenging naar 't St. Anthonius-gesticht te Oost burg noodzakelijk. Predikbeurten. Nbd. Hbrv. Kerk.. Zondag 26 Aug. 1923. Biervliet n 2.30 u ds Bremer. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5t/a u ds Bremer. Groede v 10 u ds v Griethuijsen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoond n 2 u ds Nieuwenhuijzen van St. Anna ter Muiden. Nieuwvl. n 2.30 ds v. Griethuijsen Waterlandk. n 2.30 ds Castelein. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Kv. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. Zaterdag 25 Aug. 2.01 2.25 Zondag 26 2.41 3.05 Maandag 27 3.17 3.41 Dinsdag 28 3.54 4.18 Volle Maan Zondag 26 Aug. vm. 10.49 Licht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 25 Aug. 8.36 nm. Zondag 26 8.34 Maandag 27 8.32 Dinsdag 28 8.29 M ARKTBERICHTEN. Rotterdam, 21 Aug. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.75f 8.95 idem (klein) f 0.00f 0.00 extra zw. f 0.00f 0.00 Eendeieren t 6.70f /.50 Aangevoerd 211000 stuks. Oostburg, 22 Aug. Tarwe f 11.00—f 11.50. Gerst f 8.50 Haver f 11.f00.00 Kroonerwten f 18.00-f 18.50. Wisselkoersen. Dollars f2.54-f2.5b; Ponden f 11.56-f 11.59, Mark 10.040- f 0.070, Belg. Francs f 11.20- f 11.70, Fransche Francs f 14.05- f 14.35, Kronen (afgest.)f 0.00.35- f 0.00.45. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 Aug. Heden werden de volgende zaken behandeld J. J. W., 20 j., landbouwers- knecht te Biervliet, werd ten laste gelegd, dat hij op 8 Juli jl. aldaar W. I. N., die op den grond lag, een trap tegen zijn hoofd heeft gegeven, waardoor deze bloedend verwond werd. Eisch f40 of 40 d. hechtenis. P. K. B., 22 j., landbouwers knecht te IJzendijke, werd be klaagd dat hij op 9 Juli jl. al daar J. F. P. een slag met een schroevensleutel op zijn hoofd heeft gegeven, waardoor deze bloedend verwond werd. Eisch f 10 of 10 d. hecht. lujfezouden. ,,Het einde nadert"... Mijn vorig stukje in deze courant onder bovengemelden naam heeft blijkbaar aanleiding gegeven tot misvatting en erger nis. Althans de heer redacteur van dit blad laat mij weten dat de heer burgemeester der ge meente Oostburg hem heeft medegedeeld onaangenaam ge troffen te zijn door die regelen en zelfs dacht te moeten dreigen met een aanklacht wegens laster lijke beschuldiging van Oost- burgsch Gemeentebestuur. Ik moet den heer redacteur daarop antwoorden, dat het mij zou spijten, wanneer hij op eenigerlei wijze onaangenaam heden zou ondervinden van dat ingezonden stuk. Immers de inhoud dier regelen beoogen alleen verbetering in een onhoudbaren toestand te bren gen en hebben noch iets onaan genaams, noch iets lasterlijks willen bevatten, ik vermoed ook niet dat iemand, behalve voor noemden burgervader, iets der gelijks daaruit heelt kunnen putten. De zaak is zóóveel drukte en ergernis niet waard. Wat toch is het geval Eiken dag dreunen en bonken, die ver- wenschte automobielen (die geen stuk aan de wand heel laten) met overmatige snelheid voorbij en nimmer ziet men eenige con trole op het rijden. Dan is het te begrijpen, dat een mensch razend wordt en moet er iets gebeuren. De eene mogelijke weg is dan door een epistel in de courant de aandacht der betrokkenen te vestigen op dit onduldbaar ongerief. Thans wordt mij bericht, dat ook het Gemeentebestuur reeds eenigen tijd de zaak in over- weging had genomen. Dat is een stap in de goede richting. Helaas is het succes dier overwegingen niet bijster groot. De gemeente zou de bestuurders dier automobielen hebben verzocht langzamer te rijden. Om te handelen zou zij machteloos staan 1 En wel omdat de provincie niet ageert en twee- dens omdat het een Rijksweg betreft. Dat laatste argument ontgaat mij. Hebben wij dan niet onlangs, met veel moeite, na een rekest aan de Gemeente raad, een verordening gekregen, die de snelheid beperkt tot 20 K.M. Staat niet aan de uit einden van ons dorp aan den Rijksweg een desbetreffend bord? Waarom dan niet voor automo bielen zonder luchtbanden, de snelheid hoogstens toegelaten tot 10 K.M. of minder Dan zou de dreuning al een heel eind ver minderen 1 Wanneer men die luchtlooze of massieve banden niet kan verbieden, dan kan men toch de snelheid zeer beperken? Zouden Gedeputeerde Staten dat zóó onmogelijk vinden Is dat wel het geval, dan ligt de schuld niet bij de Gemeente, doch bij de Provincie. Ik zal niet te veel van uw plaatsruimte eischen, mijnheer de Redacteur en wil daarom ein digen met deze conclusie. Het ingezonden stuk beoogde alleen verbetering te brengen en had geen andere strekkingalzoo met laster had het niets uit staande. Dat de gemeente het niet moge laten bij een vriendelijk verzoek aan de bestuurders dezer auto's! Zij erkent nu blijkbaar de wan toestand en wij kunnen niet anders verwachten dan een spoedige en afdoende verbetering te zien komen. Dat was het eenige doel van mijn geschrijf. Ondertusschen bonkt en schudt het weer en ontglipt mij de pen. OOSTBURGER. OoBtburg, 23-8-1923. Kunst- en Wetenschappen. Wij ontvingen van firma A. J. Bronswijk te Oostburg het JUBELLIED voor Zeeuwsch-Vlaanderen, woorden van Nelly van Vuuren- Timmerman, muziek van George J. Beyerle. De prijs, 50 cent, zal niemand weerhouden dit jubellied aan te schaffen. HUIS INGESTORT. Aan de achterzijde van het St. Vincentiusgesticht, in het Westeinde te s'Gravenhage, waar men bezig is te bouwen, is Dins dagmiddag een huis ingestort. Dit huis grensde, met een aan leunend pand, aan het slop van Willem Klein in het Slijkeinde en men was juist gereed geko men met het leggen van nieuwe fundamenten De bedoeling was tegen beide huizen, welke van achteren open waren, aan te bouwen. De werklieden met den bouw achter het gesticht belast, hoorden een verdacht gekraak en wisten zich te redden, even als een broeder, die zich in de keuken bevond van het overigens onbewoonde huis. Met donderend geraas stortte het geheele perceel in, de voor gevel kwam in het slop terecht, doch bleef gelukkig gedeeltelijk hangen op naar buiten stekende stutbalken. De bewoners van het nauwe slop, die eerst niet wisten wat er gebeurde, konden aanvanke lijk door de opgestoven kalk niets zien, ze hoorden slechts schreeuwen en gillen. Toen men zich rekenschap kon geven van het gebeurde, bleek het, dat de 26-jarige C. de Wit uit de Westerstraat gedeeltelijk onder het puin lag bedolven. Hij wilde niet worden geholpen en riep „laat me maar liggen". De gewonde kermde aanhoudend en toen men er in geslaagd was, hem onder het puin vandaan te halen, viel er niet aan te twijfe len, of hij was inwendig zéér ernstig gekneusd. Door het puin werden ook nog geraakt de 22-jarige mej. De Ruiter. Deze kreeg ernstige verwondin gen aan rug, arm en borst, ter wijl haar zoontje een kereltje van 14 maanden, zoo ernstig werd getroffen, dat één zijner beentjes er vrijwel bij hing. Dit is 's avonds in het ziekenhuis geamputeerd. Voorts bekwam de 4-jarige DientjeKloosterman niet ernstige verwondingen aan hoofd en schouder. De toestand van De Wit is ernstig, doch er bestaat niet direct gevaar voor zijn leven. De burgemeester en de hoofd commissaris van politie waren spoedig op het terrein van het ongeluk aanwezig. BRUTALE DIEFSTAL. Ten nadeele van den heer C. v. Beek, te Eindhoven, is een brutale diefstal gepleegd. Toen 's avonds de dienstbode zich al leen met de kinderen thuis be vond, hoorde zij plotseling ge stommel aan de keukendeur. Zij bemerkte tot haar grooten schrik in de keuken een persoon met zwarte handschoenen aan en zwarte kousen over ztjn schoenen. Zij herkende in hem iemand, waarmee zij de vorige avond op de kermis had gedanst en die bij die gelegenheid aan haar gevraagd had: „Is er bij jnllie niets te halen waarop zij la chend had geantwoord „Het is op het einde van de maand", doch overigens dit had opgevat als grap. Het meisje dat op het gezicht van dezen man nog meer angst begon te krijgen, zeide„Ge wilt hier toch niets weghalen", waarop hij antwoordde: ,Laat mij maar begaan en houd je mond". Hierop begon hij het heele huis te doorzoeken, eerst bene den en later de bovenvertrekken, tot zelf de slaapkamer van de kinderen. Daar werden door hem 2 geldkistjes gevonden, welke hij meenam. Toen hij bij het dienstmeisje terugkeerde, zeide hij Je zegt, dat je om 10 uur naar bed gegaan bent en dat je ge slapen hebt, zoodat je van niets weet. Dan kraait er geen haan naar. Hij verwijderde zich met den buit, welke aan geldswaardige papieren en contacten in de duizenden loopt. De dienstbode, die niet wist wat te beginnen uit vrees voor den man, durfde bij de thuis komst der bewoners niets te zeggen. Na langen tijd ernstig te zijn ondervraagd door de recherche, bekende zij eindelijk de feiten, zooals hierboven naar voren gebracht. Onmiddellijk is toen de verdachte A. R. van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij ontkent tot heden alle schuld. Van het gestolene is nog niets teruggevonden. De beklaagde woont te Tongelre en is slager van beroep. Het gestolene ver tegenwoordigd een waarde van circa f6 a f 7000. R. Nbld. GEEN OPENBAARHEID. De Hanze in het Bossche diocees hield gisteren haar jaar vergadering. Volgens de ,'s-Hert Crt." werd aan den directeur van het Centraal Bureau ver zocht een communiqué aan de pers te verstrekken. Den verslag gevers werd verzocht de ver gadering te verlaten. REVOLUTIONAIRE ACT1F. BIJ DE JUBILEUMFEESTEN. De centrale 1 echerche te Amster dam is sedert eenige weken een georganiseerde actie van de sociaal-anarchistische groepen op het spoor, welke beoogde, bij de aanstaande jubileumfeesten een tegenbeweging in het leven te roepen, waarvoor vooral Am sterdam als werkterrein gekozen was. Inbeslagnemingen van ver schillende pamfletten met voor de Koningin beleedigenden in houd waren daarvan reeds het resultaat. Het door de centrale recherche, onder leiding van den inspecteur den heer J. van Slobbe, voort gezette onderzoek leidde ook op het spoor van een communistische actie in gelijken zin en van een zelfde strekking. Ten slotte be schikte men over voldoende aan- weizingen om over te gaan tot huiszoekingen, welke gisteren in den loop van den dag hebben plaats gevonden. In den voor middag reeds werden drie punten in de stad met een groot aantal rechercheurs afgezet. In de eerste plaats het gebouw van het Plaatselijk Arbeidssecreta riaat, aan de Plantageparklaan 9vervolgens de drukkerij en de bijkantoren van de Tribune, aan den Amstel 85, en ten Blotte het perceel Prins Hendrikkade 140, op de bovenverdiepingen waarvan het secretariaat van de communistische partij in Neder land is gevestigd, en een amb tenaar van die partij, de heer Brommert. zijn woning heeft. Voorts bevinden zich hier de kantoren van de eerste Nederl. centrale voor den handel met Sowjet-Rusland, agentschap van de Industrie en Handelsaktien Ges. te Berlijn en van het alge meen comité voor den wederop bouw van Rusland. Omtreeks 12 uur reed voor het plaatselijk arbeidessecreta- riaat een particuliere auto voor, waarin gezeten waren de sub stituut-officier van justitie mr. Massink, de rechter-commissaris mr. H. Briel, en de inspecteur der centrale recherche de heer J. van Slobbe. Een politie-auto volgde op eenigen afstand met nog verschillende rechercheurs. Het geheele gebouw werd van onder tot boven doorzocht, en 12,000 exemplaren werden gevonden van een krant van 4 pagina's, genaamd De Spelbre ker, met als ondertitelUitgave van het comité van actie tegen de Oranje-lol en de Vlootwet te Amsterdam. Deze exemplaren werden in beslag genomen en met de politie-auto weggevoerd. De volgende huizoeking ge schiedde bij de Tribune, waar geheele stapels van de Spel breker werden gevonden. Groote pakken met exsmplaren van deze krant droegen de rechercheurs in de politie-auto, welke nage- noeg geheel gevuld raakte. De langdurige huiszoeking hier ingesteld, veroorzaakte ge leidelijk een grooten oploop van nieuwsgierigen voor het perceel. Behalve de exemplaren van de Spelbreker werd nog druk kersmateriaal voor deze krant gevonden, dat mede in beslag genomen is. Bij het bezoek aan het per ceel Prins Hendrikkade 140 werd niets in beslag genomen. Daar werd een vluchtig onder zoek van de aanwezige boeken ingesteld. N.R.Cr».

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2