ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Omzicht. Harten Vrouw. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo,020in BRESKENS pI°7s^'4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 25 Augustus 1923 Nummer 2854 „Als ons de vrije en onafhan kelijke beschikking over het Duitsche Roergebied weer ge waarborgd is, als het Rijnland zich weer in den toestand be vind, welk bij internationaal ver- drag gewaarborgd is als aan eiken geknevelden Duitscher van Roer en Rijn de vrijheid en het vaderland hergeven is, zullen wij, nadat men ons zal hebben toegestaan op adem te komen, met inspanning van alle oeconomische krachten des lands ook de middelen kunnen ver- schallen ter regeling van het vergueding8vraag8tuk, voor zoo ver de ons opgelegde lasten ons bij noesten arbeid ons be staan in politiek en oeconomisch opzicht en de verdere ontwik keling van ons volk waarborgen." In deze woorden heeft de nieuwe rijkskanselier, Dr. Streseman, het program der nieuwe Duit sche regeering in zake het bui- tenland8ch beleid geteekend. Wij komen er niet veel verder mee. Het is het program van Dr. Cuno en van elke Duitsche regeering, die van Dr. Streseman zou kunnen opvolgen, zoolang niet Duitschland's ineenstorting alle buitenlandschepolitiek over bodig maakt. Want voor Duitsch- land en de Duitschers is dit de natuurlijkste en vanzelf spre kende politiek. Ze zien in de bezetting van het Roer gebied niet alleen de ongerechtvaar digde inval van den vijand uit den grooten oorlog, maar meer nog de poging van den vijand van eeuwen om Duitschland te vernietigen. En wanneer dan ook tegen de regeering van Cuno een al krachtiger verzet zich deed geiden, dan was het niet, oindat men een andere richting in het buitenlandsch be leid en staking van het leidelijk verzet aan de Roer wenschte, maar beslistere pogingen om met dat lijdelijk verzet resultaten te behalen en vooral ook een fin^n tiëele politiek, die aan de voort- vretende inflatie een einde maakte en zoo ook oeconomisch een iets dragelijker toestand voor Duitschland zou weten te scheppen. Voor dit laatste zal Von Hilferding te zorgen hebben, de nieuwe sociaal-democratische minister van financiën, die Dr. Hermes verving. Zijn program staat al vasten is ongeveer het zelfde, dat indertijd de oeco nomische rijksraad heeft gepu bliceerd. Het hoopt de inflatie te keeren door opheffing van drie van de voornaamste oor zaken, het uitleenen door de rijksbank van beter geld dat zij terugkrijgen, het ontvangen door den staat van de belas tingen in gedepreciëerd geld en het ontvangen door den pro ducent van goudprijzen, terwijl hij de loonen betaalt in papieren marken. Maar het zal nog moeten blijken, of deze hoop te ver wezenlijken is. De middelen zijn ongetwijfeld doeltreffend, maar het is de vraag, of ze ten uit- voer|te leggen zijn. Een minister, ook de energiekste, is ten deele afhankelijk van zijn ambtenaren. Bovendien i9 de medewerking van de rijksbank een noodza kelijk vereischte. En van den directeur dezer bank, Ilavenstein, heeft men in dat opzicht niet te veel verwachtingen. De socia listen doen dan ook hun uiterste best hem er uit te werken en willen trachten een wijziging te krijgen van de wet, die de auto nomie der rijksbank vaststelt. Maar ook wanneer hun dit lukt en de nieuwe ministers zoowel van deze zijde als van de zijde zijner ambtenaren de meest mo gelijke medewerking krijgt, dan is het niettemin lang niet zeker, dat de toestand van Duitschland hem het welslagen zijner plannen waarborgt. Het herstel van Duitschland hangt ten slotte toch maar voor een zeer gering deel van binnenlandsche her vormingen af, maar wordt in de eerste plaats bepaald door een hervorming van het internatio naal Europeesch beleid, die thans van Poincaré afhangt. De verklaring van de nieuwe Duitsche regeeringheeltgetoond, dat het lijdelijk verzet en het tot nu toe gevolgde buitenlandsch beleid geen uitvindsels zijn van Di Cuno en zijn collega's, maar inhaerent van elke Duitsche poli tiek en door het nationale be wustzijn zelf geschapen. Van dien kant is niet het openen van een uitweg te verwachten uit de impasse, waarin men aan de Roer geraakt is. Maar Europa verwacht het ook niet van dien kant. Het woord is thans aan den heer Poincaré en zijn Brus- selsche collega's. En wanneer zij maar iets willen overnemen van de zakelijkheid die de jongste Britsche nota en de staatslieden kenmerkt, dan moet het hun niet moeilijk vallen het juiste woord te vinden. Want het is werkelijk niet enkel Duitschland's, niet enkel ook Europea's belang, dat dit woord eischt. Frankrijk's belang zelf, en dat van België in nog sterkere mate, is er bij betrok ken. Dat de Roerbezetting oeconomisch een mislukking is, zal ook de heer Poincaré moeten toegeven. Tegen de 4.283.000 ton kolen, cokes en briketten, die Duitschland in de eerste helft van 1922 aan Frankrijk leverde, ontving dit in de eerste helft van 1923 maar 1.550.000 ton. Maar bovendien zijn de prijzen van steenkool in Frank rijk grootendeels tengevolge van den invoer uit Engeland van 95 francs per ton in December 1922 tot 178 franc in Maart 1923 gestegen. En deze stijging ging parallel met de stijging van de prijzen van vrijwel alle artikelen, waaruit de daling van de franc op de wisselmarkt te verklaren is. De Roer-bezetting drukt dus in verband met Frankrijk's ge- heelen financiëelen toestand de waarde van het Fransche betaal middel tot belangrijke schade van de geheele bevolking. En die van het Fransche niet alleen. In België zijn de boter-, aard appel-, vleesch- en steenkolen- prijzen tot het viervoudige ge stegen. De Belgische regeering heeft gepoogd naar Duitsch voor- DOOR HELLMUTH MIELKE. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 14. Meer dan ooit voelde hij het verlangen in zich opkomen, Tilli, het grootste, mooiste meisje weer te zien en haar te danken uit de volheid van zijn hart. Doch daarom niet alleen, misschien om haar nog weer eens ten dans te geleiden, zooals voor eenigen tijd, toen zij zoo trotsch en voornaam aan zijn arm door het lage zaaltje zweefde en het hem toegeschenen had, dat hij met een hertogin danste. Zou misschien e»n der ambte naren tot haar familie behooren? Alleen op deze wijze konden zij iets van de vacante betrekking te weten zijn gekomen. Hij nam zich voor, de nieuwe collega's daaromtrent eens te ondervragen. De tweede werkdag verliep als de eerste. Ook thans waren de heeren op het bureau niet veel tegemoetkomender en hij beantwoordde zulks met dezelfde koele beleefdheid, Niets stuitte hem meer tegen de borst dan zich in te dringen. De gelegen heid tot vragen stellen zou toch immers wel komen. Alleen de dikke heer Kieker hield hem bij het koffiedrinken weer gezelschap. Hij had het geweigerde snuifje vergeten en werd zells vertrouwelijk. Hoe of Alsen de beide directeuren be vielen Beiden zeer humane en beschaafde superieuren, zeer humaan, alleen de directeur Dehnhardt was wat eigenaardig en streng. Meer waagde onze dikkerd niet over dit onderwerp te zeggen daarna sprak hij over Berlijn, over de invloed van ontspanning, over het dure leven. bent toch niet getrouwd?" vroeg hij met een schuwen blik, en toen Alsen ontkennend het hoofd schudde, voegde hij er aan toe.Trouw toch, jonge man, trouw toch het huwelijk is het goedkoopste en prettigste leven". De kleine dikzak gaf door zijn eigen figuur het beste bewijs voor zijn bewering, waarover Alsen zich zeer vroolijk maakte. Hij zette echter een zeer ver wonderd gezicht, toen een jon gere collega, die naast zijn lessenaar werkte, hem fluisterend vertelde,Nou, het schoon- papaatje schijnt al vat op u te krijgen. Neem u in acht". „Ik begrijp u niet. Wien be doelt u met hetschoonpapaatje?" .Wel onzen ouden Kieker. Het is hier zijn bijnaam. Hij heeft namelijk niet minder dan zes dochters, allemaal nog thuis, en geschikt voor iederen leeftijd, van 14 tot 30 jaar. U wordt vriendelijk verzocht, er een uit te zoeken. Kieker heeft u al in den kijker". De collega lachte om zijn eigen geestigheid. Alsen echter was plotseling op een gedachte ge komen. .Kent u de dochters van mijnheer Kieker vroeg hij haastig en met een belangstelling, die den ander verbaasd deed staan. .Neen, maar als u er lust in hebt, laat u dan door schoon papa in zijn wigwam inviteeren, Hij noodigt heel graag uit, tot nu toe heeft echter niemand hem met een bezoek vereerd". .Kent u misschien de namen der jonge meisjes vroeg Alsen verder. Hij had thans weer een onverschillige houding aangeno men. ,Ik heb eens een Tilli of Tine Kieker leeren kennen. Is dat soms een dochter van hem?" ,Ik betreur mijn onwetendheid. beeld met een verbod tot handel in buitenlaudsche deviezen an ders dan in noodzakelijke ge vallen, den franc weer wat op de beenen te helpen. Maar het laat zich aanzien, dat na de eerste uitwerking van deze ver ordening, het middel al hoogst ondoeltreffend zal blijven. ,De regeering", zoo schreef een Brus- selsch beursblad reeds, ,wil de buitenlandsche speculatie ont moedigen. Maar men verlieze niet uit het oog, dat zoo de Belgische franc terrein verliest, zulks niet aan speculatie is te wijten; te Londen, New-York, Amsterdam en in België zelf heeft de speculant zich van den franc meester gemaakt, omdat hij reeds gedepreciëerd was. Hetzelfde lot wacht alle geld, dat zijn goudwaarde heeft ver loren." Maar weet feitelijk de Belgische regeering dat zelf niet? En is haar vervordering niet uitsluitend een gebaar, ten einde het Belgische pnbliek gerust te stellen met een bedrieglijke waar? .Bogingen om de schommelingen in den wisselkoers te beperken", verklaarde indertijd de te Brus sel gehouden conferentie van fi- nantiëele deskundigen uit de ge heele wereld, waarvan ook de Belgische minister Theunis zelf deelnam, .door een kunstmatige controle in te voeren, zijn vol komen nutteloos en uit den boo ze. Voor zoover zij effect sor- teeren, vervalschen zij enkel de mark." Wanneer dus de Belgische regeering den franc weer in eere herstellen, zal zij tot andere middelen haar toevlucht moeten nemen. En het zijn deze midde len, door Frankrijk zoowel als Beigië aangewend, waarop de wereld wacht. Streseman heeft duidelijk genoeg gesproken, even goed als Baldwin. Wat zal Poin caré dezen beiden antwoorden Van dat antwoord hangt de naaste toekomst van ons wer ;ld- deel af. Als ze op schoonpapa leek zal ze het wel geweest zijn. Bekoor lijk was ze toch in geen geval?" De jonge man ging na dit spottend antwoord weer aan zijn werk. Voor Alsen stond het thans vast, nadere kennismaking met Kieker aan te knoopen. De kleine dikkerd toonde zich zeer verheugd, toen de .Baron" dezen bijnaam hadden zijn collega's Alsen, zonder dat hij het wist, al dadelijk gegeven voortaan een zeer levendige belangstelling voor hem opvatte en tenslotte zelf eens naar zijn familie-omstandigheden infor meerde. ,lk heb onlangs het genoegen gehad, een zekere juffrouw Tilli het kan ook Tine zijn Kieker in een gezelschap te ontmoeten", voegde Alsen er ter verduidelijking aan toe. Een zeer interessante, bekoorlijke, jonge dame. Is zij misschien een familielid van u Maar de kleine Kieker schudde zijn kale hoofd. .Neen, mijn dochters heeten anders. Of vergist u zich mis schien in den voornaam? Was het niet Sophie of Marie? Het kan ook Klaartjs geweest zijn, of Anna, de oudste. Maar mijn Het vreemdelingenbezoek aan België. IIet|Laatste Nieuws wijst op de beteekenis van een druk vreem delingenbezoek voor een land en zegt dan o.a.: .Tegenover de voordeelen van het vreemdelingenbezoek kunnen ook wel nadeelen be staan, wanneer het bezochte land in nood verkeert en niet genoeg waren bezit om de eigen be volking van het noodige te voor zien. Dan kan een prijsstijging er het gevolg van zijn, wat ver bittering bij het volk verwekt Dat is in België echter nog niet het geval. We hebben wel de daling van den franc, maar door het weg blijven der vreemdelingen zou het met den franc niet beter gaan en onnadenkende menschen, die vreemdelingen met letde oogen aanzien, of in hun bijzijn onaangename bedenkingen uit spreken, bewijzen hun land een slechten dienst. Wij hebben reeds gehoord, al kwam het zeldzaam voor, in treinen en trams, waarin vreem delingen zaten, dat oppervlak kig denkende menschen zegden: ,Ze komen ons hier opvreten...." Worden Engelschen bedoeld, dan verstaan dezen er toch niets van maar Nederlanders snappen gewoonlijk alles daarvan en zij doen geen verheugenden indruk op. Zij begrijpen het niet, dat men hen door allerlei propaganda naar België lokt om hen dan te kwetsen. Ja, het steekt sommige lieden de oogen uit, dat de Nederlan ders voor een paar gulden per dag in België leven kunnen en dat sommigen hier eenigen tijd komen vertoeven. om bespa ringen te doen. Om die reden reisden sommige Belgen vroeger naar Duitschland en persoonlijk deden we daar bij onnadenkende menschen dezelfde ervaringen op als de Nederlanders te onzent. Op onze vraag of door het wegblijven van de vreemde lingen de mark stijgen zou, bleef dochters gaan nooit uit. Daar voor hebben ze geen tijd. Nette meisjes zijn het, keurig nette meisjes". En „schoonpapaatjes" gezicht straalde bij de gedachte aan zijn zes dochters. .O, ze maken zich wel nuttig", ging hij voort. „Het zijn geen leegloopsters of modepoppen. Twee zijn er onderwijzeres aan de volksschool, één werkt met de schrijfmachine op een kantoor en de andere ia telefoniste. Paula en Epiile helpen moeder in de huishouding, zij zijn de jongsten. O, u moet ons eens bezoeken, mijnheer Alsen. Wij zijn een heel aardige, gezellige familie". Daarbij wreef schoonpapa glimlachend de handen, alsof hij de gelukkigste van alle vaders was. Hoewel het vooruitzicht, in een huis met zes ongetrouwde dochters te komen, Alsen niet erg aanlokkelijk toescheen, ging hij toch dadelijk met de grootste bereidwilligheid op de uitnoo- diging in. Het was immers mogelijk, dat de namen Tilli en Tine slechts aangenomen waren voor een grap, en dat zijn beide .redsters" werkelijk tot het gezin van den heer Kieker behoorden, (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1