Gemengd Nieuws vierden September in den na middag een demonstratie zal houden op het Malieveld in den Haag. Naast de vertooning van de paarden in de ring, waarbij de deelname groot is, zullen pro vinciale attracties plaats hebben. Deze worden uitgevoerd door de drie zuidelijke provincies en het publiek zal kunnen genieten van typische provinciale klee derdrachten en het zal stellig de moeite waard zijn er heen te gaan. H.M. de Koningin heeft be richt voornemens te zijn hieraan een bezoek te brengen. Zooals bekend zal 5 en 6 September de groote gezame- lijke tentoonstelling worden ge houden van het Nederlandsch Rundveestamboek. Het ligt in het voornemen dat de demon stratie van de oogstwagens op 5 en 6 September herhaald zal worden. Het geheel beloott schitterend te worden. Breskens. Onder begunsti ging van schitterend zomerweder had Dinsdag een pleiziervaart plaats met het Chr. Meisjeskoor, het Kinderkoor en de leden van de Cht. Gem. Zangvereeniging onder leiding van den heer I. van Melle alhier. 's Morgens 7 uur was er leven en bedrijvigheid aan de ponton, waar de Gideon II van de N. V. van Melle's Conf. Works gemeerd lag, die daags te voren veranderd was in een pleizier- vaartuig. Om half acht voer de Gideon met ruim 100 personen aan boord onder 't zingen van ver schillende liederen en haod- gewuif naar ouders en vrienden de haven uit. Al dadelijk zat de rechte stemming er in. We kregen onderweg draadloos ver binding met de Prov. boot en zoo voeren we de haven van Vlissingen binnen. Daar ver hinderden de sluisdeuren ons den doortocht, maar onder het zingen van: „In naam van Oranje, doe open de poort", weken ze; eene methode die ook op onze verdere reis de meest gunstige resultaten had. Een kort bezoek werd gebracht aan de Marine haven waar een der leden van 't Gem. Koor als matroos Nèerlands weermacht te water versterkt, aan boord van de Z. 4. De Commandant verscheen aan dek en de „Jantjes" genoten van de welkome afwisseling. Daarop werd koers gezet naar Middelburg, de eerste pleister plaats. Voor 't aan boord gaan werd iets gebruikt, en daarna trok het gezelschap door Mid delburg naar de Markt, waar vele IJsco's werden verslonden. In de Abdij werden eenige liederen ten gehoore gebracht en enkele photo's genomen. Aan belangstelling ontbrak het niet. Nadat in „de Landbouw" de jongelui door den heer S. de Vuijst onthaald waren, keerden allen terug en werd de reis voortgezet. Na een kort bezoek aan Veere, waar in de kerk weer eenige liederen werden gezon gen, voeren we de Oosterschelde op. 't Was heet in de zon, maar op 't water konden we geen beter weer wenschen en niemand scheen bevreesd zijn of haar schoone teint te zullen verliezen. In de verte zagen we Zierikzee en Tholen en voeren om 5 uur de haven van Wemeldinge bin nen. Onderwijl hadden we onze magen weer eens te goed ge daan met broodjes, chocolade, melk en limonade, en zoo voeren we, geëscorteerd door Fransche jachten, het Kanaal door. In Hansweert scheen ons lied op de sluisdeuren niet zoo'n indruk te maken, waarschijnlijk doordat ze daar van een andere con structie zijn. De tijd dien we moesten wachten werd besteed om ijs en vruchten te koopen en 't maken van enkele kieken. Toen kwamen we weer in het ruime sop en kwamen de kelen weer los; de voorraad liederen scheen onuitputtelijk, en de heer van Melle zorgde dat de kelen niet droog werden. Omstreeks acht uur kwam Breskens in 't zicht en ging er ten luid hoerah op, niet omdat de reis begon te vervelen, maar omdat op alles en nog wat een hoerah werd uitgebracht. in de haven van Breskens teruggekeerd, klonken de liede ren nog eens helder op, en onder een hoerah voor den heer van Melle en voot den schipper stapten allen zeer voldaan aan wal. Dit genotvolle zeereisje zal zeker bij allen lang in aange name herinnering voortleven. Oostburg, Men deelt ons mede, dat bij een particulier alhier door het abnormale zomer weder voor de tweede maal de pioenen in bloei staan. Onder leiding der onder wijzers maken de kinderen der R. K. bijz. school alhier een autotocht naar Cadzand, alwaar de kinderen bij dit zachte wéér heerlijk zullen genieten. Retranchement. Naar we vernemen is door de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk besloten uit „Noodlijdende kerken en personen" een bedrag van f4200 toe te kennen aan de Ned. Herv. kerk alhier. Sluis» Is het reeds sedert jaren gewoonte, dat door de lotelingen voor de militie uit omliggende gemeenten alhier hun nummer wordt getrokken, thans wordt van die gewoonte af geweken, daar de loting zal plaats hebben te Oostburg. School- en Kerknieuws. Biervliet. Beroepen tot pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier, ds W. Reus te Westkapelle. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk.. Zondag 19 Aug. 1923. Biervliet n 2 u ds Meloen. Breskens v 91/, u Geen dienst. f n 1.30 u Zondagschool. n 5t/2 u ds Bergman, Ev. Luth. pred. te Groede. Groede v 10 u ds v Griethuijsen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoond. n 2 u ds Ruijtenberg. Nieuwvl. n 2.30 ds v. Griethuijsen Waterlandk. n 2.30 ds Castelein. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vrn. 9.30 u ds Bergman. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. vm. nam Zaterdag 18 Aug. 6.03 6.27 Zondag 19 6.57 7-21 Maandag 20 7-57 8.21 Dinsdag 21 9.18 9.42 Eerste Kwartier Zondag 19 Aug. vm. 6.26 Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 18 Aug. 8.53 nm. Zondag 19 8.51 Maandag 20 8.50 Dinsdag 21 8.48 Wisselkoersen. Dollars f 2.53ö f 2.55; Ponden f 11.59-f 11.62, Mark 10.008- f0.012, Belg. Francs f 11.30- f 11.45, Fransche Francs f 13.80- f 14.10, Kronen (afgest.)f 0.00.35- f 0.00.50. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Een kleine ruimte voor onder staand zal me zeer welkom zijn. Bij voorbaat mijn dank voor Uw bereidwilligheid. Bezuiniging is het parool van de tegenw oordige regeering daaraan is inhaerent niet onaan zienlijke verhooging van den fiscus, terwijl als derde schakel van den ketting ongerief en teleurstelling worden teweeg gebracht. —We zien het te Schoondijke. Aldaar dreigt de middagkom- bestelling te worden afgeschaft. Want, zal er worden gerede neerd, dat zal een besparing geven van misschien een luttele honderd gulden op het salaris van den hulpbesteller. Niet ge rekend wordt hierbij op het feit, dat Schoondijke als middelpunt van W. Z. V. met zijn voor een dorp grooten handel (fabriek, bierbottelarijen, agentschappen, grossierderijen) door dien maat- regel gedoemd zal worden, met de meest minderwaardige gehuch ten te worden gelijkgesteld. De ochtendnummers van de dagbladen zullen nu des avonds worden bezorgd, wanneer het avondblad voor den volgenden dag in de centra's dan reeds oud nieuws zal zijn geworden. Hollandsche post, die met de tram van 12 uur aankomt, wordt eerst des avonds half 9 ons eigendom en kan niet eerder dan den volgenden morgen worden beantwoord. Thans ge schiedt die beantwoording met de tram van vijven. Verder ga ik er niet op in. Ik houd me overtuigd van de ontstemming van het publiek, dat niets onbeproefd zal laten, om dien teruggang tot de oer tijden te beletten en eensgezind zal trachten te behouden, wat het eenmaal bezit. Nog een vraag aan den Heer Directeur. Weet ZEd. dat voor enkele jaren te Schoondijke in de kom vier bestellingen werden uitgevoerd Schoondijke, 16 Aug. F. H. ODINK. BEZUINIGING EN AFSLUITBOOM EN. Men meldt uit Obdam aan het Hbl. Kort geleden werd een man op een hooihark gezeten bijna door den sneltrein HoornAlk maar gegrepen. Door krachtig remmen van den machinist bleef hier een menschenleven gespaard. Uit bezuinigingsoverwegingen is voor eenigen tijd de bediening der afsluitboomen in de kom van het dorp overgegaan naar het station. Oogenschijnlijk is alles volkomen in orde, doch men kan het verkeer op den weg uit het station niet gade slaan, terwijl dé boomen meestal veel te snel dalen. Dinsdagavond j.l. had wederom een voorval zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Een goederentrein van de richting Hoorn naderde, toen juist de geheel met pasagiers gevulde autobus AlkmaarOp meer kwam aanrijden. Toen de chauffeur zich tusschen de af- sluitboomen bevond, vielen deze en de bus was ingesloten. De trein naderde met volle vaart en had juist ruimte genoeg om rakelings langs het vehikel te schuiven. EEN SLECHTE ZOON. Te Princenhage ontstond twist tusschen vaderen zoon De Jong. De 19-jarige zoon werd zoo driltig dat hij naar een revolver greep en daarmede zijn vader een schot in de borst en een in de lies toebracht. De dader is gearresteerd en ter beschik king van de justitie gesteld. EEN STRANDDIEF. De Haagsche recherche heeft met de arrestatie van den rei ziger uit Alkmaar, die te Sche- veningen betrapt werd op dief stal van geld uit badkoetsjes, ook waarschijnlijk de diet te pakken, die te Bergen aan Zee zijn slag heeft geslagen. Althans bij een huiszoeking ten zijnent zijn bankbiljetten,te Bergen aan Zee ontvreemd, gevonden. EEN GOEDE BELOONING Een inwoner van Zandvoort, die een portefeuile met een in houd van f 100 aan geldswaarde en nog eenige papieren gevon den had kreeg van den verlie zer als belooning voor zijn eer lijkheid f50. Wel een tegenstel ling met de belooning te Vlis singen van 25 cent voor een bedrag van 350 gulden. ONWEER. Een ongekend langdurig en zwaai onweer heeft Woensdag morgen de Boven-Betuwe geteis terd. Tegen halfelf aangevangen, was het ergste pas tegen half één voorbij, in dien tijd was het hemelvuur om zoo te zeggen niet van de lucht. In verschil lende weiden is vee doodgesla gen, hier en daar zijn boomen getroffen en vernield. Te Eist sloeg de bliksem in een hofstede de bewoner werd tweemaal te gen de grond geslagen toen hij op de deel weer bij kwam, stond de geheele behuizinge in lichte laaie. Niets kon er worden ge red, hooi- en graanoogst gingen mede verloren, evenals een hon derdtal kippen, een hond en vijf zware varkens. Terzelfder tijd ontstond door den bliksem in een andere dorps- wijk aldaar brand. Ook hieruit kon nagenoeg niets worden ge red, doch het mocht de brand weer gelukken belendende per ceelengespaard te houden, waar toe de hevige regenval niet weinig bijdroeg. HONGERTYPHUS. In verscheidene steden van Silezië doen zich gevallen van hongertyphus voor. Te Ostrog zijn acht menschen daaraan overleden en de overheid neemt de noodige maatregelen, om een epidemie te voorkomen. Deskundigen hebben de regee- ring gewaarschuwd, dat deze stad met 14.000 inwoners dreigt uit te sterven, doordat de boe ren in den omtrek weigeren voedsel te verkoopen aan de stad. Zij^verklaren ook, dat het geheele land gevaar loopt voor hongertyphus, wanneer het volk nog langer ondervoed blijft. De regeerirg van Selezië heeft de boeren bevolen voedsel naar de steden te zenden. Te Breslau is de toestand ern stig. Groote menigten belegeren dag en nacht de pakhuizen en de militairen zijn gerequireerd om wanordelijkheden te beletten. Men vreest voor oproer, wan neer er niet spoedig hulp ver leend wordt aan de noodlijdende bevolking. STIERENGEVECHTEN. Bij de stierengevechten welke te Escorial in Spanje werden gehouden, geraakte het publiek zoo misnoegd over de presta ties van de stierenvechtei s, dat deze met duizenden steenen werden bekogeld en de arena moesten ontvluchten. De toe schouwers deden toen de deu ren van de stallen open en lieten drie stieren de arena in, waar van er een door de woedende menigte werd gedood. De gendarmerie joeg daarop op de toeschouwers in, met het gevolg, dat verscheidenen ge wond werden. De matador was door eenige steenen in de maag streek gewond. Tal van per- soonen werden in hechtenis ge nomen. De arena was volslagen ver nield. De politie moest de torea dors tijdens de geheele terugreis naar Madrid begeleiden, daar zij er anders niet levend afge komen zouden zijn. EEN MIJNRAMP. Tengevolge van 'n mijnramp te Kemmerer in Wyoming (N A.), werden 135 arbeiders in een kolenmijn levend begraven. Na de ontpoffing steeg het water snel. Tot dusvers slaagde men er in 29 der omgekomenen bo ven te brengen. Bij bet doorzoeken van de mijngangen telde de reddings brigade 70 lijken. NOODLOTTIGE VLOEDGOLF. Vloedgolven hebben aan het Noordelijk deel der Westkust van Korea in Japan, honderden huizen weggespoeld. Er zijn vol gens de berichten meer dan duizend menschenlevens verloren gegaan, RIJK EN TOCH ARM. In zijn huis te Camberwell (een voorstad van Londen), met een kostbare collectie kunstvoor werpen gevuld, is onlangs op 70-jarigen leeftijd overleden, een bekende zonderling Jackson genaamd. Terwijl zijn kunstschatten voor 150.000 gulden verkocht werden had de man bij zijn dood slechts een paar shilling op zak en 5 shilling op de bank. Onder zijn schilderijen-verza meling bevonden zich twee Ru- bensen en zijn boekencollectie bevatte o.a. een zeer oude copie van Homerus, te Venetië ver schenen en voorzien van meer dan 100 houtsneden. De man was eens zeer rijk, maar gaf zijn heele fortuin aan de armen weg. Menigmaal zag men hem in armoedige kleeding op de Embankment, waar hij de dakloozen opzocht en hun voedsel en onderdak verschafte. Toen hij zelf arm geworden was, wilde hij toch geen afstand doen van zijn dierbare kunstschatten. De zonderling had het idee fixe, dat hij bisschop van een Griek- sche kerk in Engeland was. Eens deed hij een zijner kennissen, die hem kwam bezoeken, open, terwijl hij gekleed was in vol bisschoppelijk ornaat. Hij had in zijn kamers ook een prachtig middeleeuwsch altaar staan. Hij had geen bediende en geen enkelen metgezel in zijn een zaamheid. TERDOODVEROORDEE- LING VAN BULGAARSCHE OUD MINISTERS. Uit Belgrado komt be;icht, dat de krijgsraad te Pleuna 4 leden van het vroegere kabinet Stamboeliski ter dood veroor deeld heeft, twee anderen tot levenslange gevangenisstraf en drie anderen tot 5 jaar gevan genisstraf. EEN GROOT AUTO-ONGELUK. Een verschrikkelijk auto-ongeluk heeft Maandag in de Pyreneën plaatsgehad met een gezelschap Nederlanders van de Neder- landsche Reisvereeniging dat op 6 Augustus per trein van Amster dam naar Lourdés was ver trokken. In de nabijheid van Saint- Sauveur (in Zuid-Frankrijk) is een autocar, die 24 dezer reizi gers van Gavarnie naar Lourdes bracht, in een ravijn gestort. In het 100 meter diepe ravijn stroomt de Gave. De auto-be stuurder had plotseling het stuur moeten wenden, om het aanrij den van een vrouw te voorko men. Die vrouw ging dadelijk hulp halen, maar het was helaas nutteloos. Degenen, die het eerste ter hulp snelden, daalden met ont zettende moeite het ravijn af. Zij zagen tot hun schrik dat alle reizigers dood waren. De afgrijselijke verminkte lijken van de 24 reizigers en van den chauffeur lagen onder de auto car. Slechts een van hen leefde nog, maar hij was in zoo'n toe stand, dat hij niet vervoerd kon worden en men moest hem op de plaats des onheils laten, Het ongeluk valt aan niemand te wijten. De chauffeur stond bekend als een zeer consciëntieus man. Hij heeft willen uitwijken, voor een vrouw. Het achterste gedeelte van de auto verbrijzelde den muur, die de afgrond af sloot en alles stortte naar bene den in het 100 M. diepe ravijn. De geheele streek is diep on der den indruk. Een jongeman uit Luz had zich aangeboden hulp aan de ongelukkige slachtoffers te bren gen. Hij nam 'n L. rum mee, in de hoop, de ongelukkigen te kun nen helpen en met behulp van 'n koord, dat 300 meter lang was ondernam hij den gevaarlijken tocht. Vóór hij den afgrond be reikt had, zag hij een meisje van ongeveer 22 jaar, dat luid jammerde, maar hij kon haar niet helpen, daar zij beide bee- nen gebroken had en de borst ingedrukt was. Zoodoende kon hij haar niet aan het koord vast binden. Maandagavond tegen bet val len van den avond had men slechts 6 lijken tot buiten de brug kunnen brengen, gp een afstand van 400 meter, waar zij door den stroom meegesleurd waren. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat een andere autocar, die op 200 meter afstand volgde, voorbij de plaats des onheils is gekomen, zonder iets te bespeu- RAMP TE T^EPOE, Bij een exploise te Tjepoe, op het terrein van de Koloniale Petroleum-Mij. zijn 35 inlanders gewond, van wie 26 zijn over* leden.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2