Nieuws. Biimeiilaiid. Gemengd Nieuws De Engelscke Nota. op den Belgischen franc van invloed moet zijn, als gevolg van het ongetwijfeld nauwe comrnercieele contact tusschen biide landen en niet het minst door de aanwezigheid in Frank rijk van Belgisch beleggings materiaal en Fransche credit- saldi in België, welke bij een toeneming van het verschil tus schen Belgische en Fransche francs aanbood van Belgische francs doen ontstaan. Dat men derhalve heil ver wacht van de plaatsing van een Belgische leening in Frankrijk is zeer natuurlijk. Daarmede toch wordt eenvoudig ten deele de ongunstige invloed opgeheven dien de daling der Fransche francs uitoefent op de Belgische valuta. Bij de huidige verhouding tusschen de beide landen is het wellicht een tactiek van den minister van linanciën om niet de voor den bondgenoot onaan gename waarheid te doen hooren maar wordt ten onrechte de beurs als de booze geest voor gesteld. HET PROGRAM VAN MINISTER COLIJN Het spreekt vanzelf, aldus schrijft „de Tel.'', dat de heer Colijn de porteteuile van finan ciën niet kan hebben aanvaard zonder zich van te voren ervan te hebben vergewist, dat hij zal kunnen rekenen op den onvoor- waardelijken steun en mede werking van zijn ambgenooten bij de uitvoering van zijn pro gram, dat, ondanks de eventu- eele uitvoering van de Vloot wet, toch moet gaan in de rich ting van een herstel van het zoozeer geschokte evenwicht in de balans van 's rijks uitgaven en inkomsten. Naar het blad uit betrouw bare bron vernam omvatten de voorwaarden, die de heer Colijn daartoe gesteld heeft, een aan tal tamelijk drastische maatre gelen. Ten einde het aanzienlijk tekort van ca. 140 millioen waarmede op het oogenblik de begrooting niet sluit, met hon derd millioen te kunnen vermin deren, heeft de minister van financiën een serie bezuinigingen op het oog, waaronder voor opstaat een reductie van alle ambtenaarssalarissen met 15 pCl. Ook de salarissen der spoorweg mannen zullen dan met een ge lijk percentage worden vermin derd. Voorts zou op het hoofd sociale verzekering" aanmer kelijk bezuinigd moeten worden en allereerst de werkloosheids verzekering belangrijk worden ingekrompen. Eindelijk zou ook een verlenging van den wette- lijken arbeidsduur op het werk program van den minister staan. Inderdaad zouden hiermede besluiten zijn aangekondigd, die diep ingrijpen in het economische leven van breede lagen van ons volk. sche pap geschiedt door samen voeging van kopervitriool en versch gebluschte kalk, beidein water opgelost, in zoodanige verhouding, dat op 100 Liter vloeistof aanwezig zijn P/2 a 2 K.G. kopervitriool en 1 a P/3 K G. kalk (deze laatste hoeveel heid als ongebluschte kalk be rekend.) Bourgondische pap wordt bereid uit 2 K.G. koper vitriool en 1 K.G. watervrije soda (sodex) op 100 L. water. Voor zoover noodig zij er hier nog de aandacht op gevestigd, dat twee of driemalige besproei ing, met tu8schenruimte van en kele weken, verder de voorkeur verdient boven eenmalige be sproeiing, daar deze meermalige besproeiing eerst voldoer de ze kerheid geeft dat ook de knollen vrij van ziekte zullen zijn. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen, en door de in verschillende plaatsen gevestigde ambtenaren van dien Dienst. Uit voerige brochures en recepten zijn te Wageningen verkrijgbaar. Bespuiting van aardappelen tegen de aardappelziekte. Aangezien in Zeeland de eerste verschijnselen van de aardappel ziekte ^veroorzaakt door de zwam Phytopathora inl'estans! in het blad van eenige, voor die ziekte vatbare soorten, zijn waar genomen verdient het aanbeve ling, zonder verwijl de eerste bespuiting van het aardappelloof met Bordeauxsche of Bourgon dische pap uit te voeren, of althans zoodanige maatregelen te nemen, dat een bespuiting zoo spoedig mogelijk uitgevoerd kan worden. Daar de planten in ontwikke ling ten achter zijn bij andere jaren en dus verwacht kauwor den, dat zij ook lang zullen doorgroeien, zou het sterk op treden van de aaidappelziekle zoowel in het blad als in de knollen ernstige afmetingen kun nen aannemen. Het voorkomen van een aan tasting door bespuiting met de aangegeven middelen is daarom zeer gewenscht. De bereiding van Bordeaux- Zuidzande. Zondagavond gat het muziekgezelschap alhier een concert, hetwelk gestoord werd door he- luiden der brand klok. Spoedig bleek dat bij den heer L. een hooischelf in brand stond. De brandweer heeft onmiddel lijk het brandje gebluscht zoo dat erger werd voorkomen. IJzendijke. In de heden morgen gehouden Raadsverga dering waren de heeren Bron* en de Bruijckere afwezig. Na voorlezing der notulen werd mededeeling gedaan van procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek dat aanwezig was een bedrag van f5173.90. Een schrijven van Ged. Staten dat de jaarwedde van den Ont vanger blijft bepaald op f1200. Een verzoek van H.deTaeije te Eede en P. de Lobel te Sluis om uit nood geslachte paarden op hunne terreinen te doen keuren, wordt in handen gesteld van het Dag. Bestuur, teneinde hierover te beslissen in overeen stemming met andere gemeenten. Het nog te betalen bedrag van plm. fl3U0 door de Gemeente aan het Distributiebureau kwam weder ter sprake. Hierover is veel geschreven, doch daar bleek, dat de boekhoudingen niet in orde waren, noch bij het Distributiebureau alhier, noch aan het hoofdbureau, zal nog maals hierover worden gecor respondeerd. Óver een te betalen bedrag, zijnde f500 aan de R. H. B. S. te Oostburg, zal door de be tredende gemeenten gezamen lijk worden geprotesteerd. Het in de vorige zitting ge noemd bedrag ad f500 voor de jubileumcommissie wordtgehand- haafd. Tevens zal alsdan door de gemeente op beide avonden de markt worden verlicht. De Gem.-rekening over 1922 sluitende met een goed slot van f 9241.956 en de rekening der Electrische Centrale over dat jaar met een goed slot van 1 5229.72 worden in handen ge steld van de heeren Theri en van der Weijde, ten einde deze na te zien en in een volgende zitting te behandelen. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden worden onderzocht en in orde bevonden. De verordening tot heffing van keurloonen wordt opnieuw vastgesteld. De volgende wijziging wordt aangebracht Voor een rund ot een kalt van 6 maanden en ouder f5. Voor een kalf beneden 6 maan den f2.50. Op een verzoek van M. Quaak en anderen om een jaarlijksche bijdrage in de verplichte garan tie storting ter verkrijging van Electrische kracht wordt beslo ten hierin voor 10 pCt. tegemoet te komen. Dit geldt ook voor latere aansluitingen De meterhuur voor bedrijfs- kracht wordt teruggebracht van f 1.50 tot f 1.— In de begrooting 1923 worden enkele wijzigingen aangebracht. Het Dag. Bestuur wordt door den Raad gemachtigd tot ver koop van de ETctr. Installatie over te gaan. Het dan vrijkomende gebouw aan de Barakkenstraat zal pu bliek verkocht worden voor af* braak met de vej-plichting daar voor in de plaats een woning te bouwen. Hierna gaat de Raad over in zitting met gesloten deuren, ter behandeling herbesteding der muziektempel. Op een verzqek van P. J. Rosseel om een rioleering aan te leggen in aansluiting met de bestaande rioleering nabij de woning van Lecluijze wordt goedgunstig beschikt. School- en Kerknieuws» Zuidzande, .Voor het akte examen Nijverheids-onderwijs (Nh) slaagde te 's'Gravenhage de heer A. de Ilullu alhier. Sluis. T ot kapelaan alhier is benoemd de heer Th. Lievegoed. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. vm. nam Woensdag 15 Aug. 3.54 4.18 Donderdag 16 4.33 5.17 Vrijdag 17 5.19 5.43 Nieuwe Maan Zondag 12 Aug. vm. 12.36. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 15 Aug. om. 8.57 Donderdag 16 t 8:56 Vrijdag 17 8.54 Wisselkoersen» Dollars f2.53— f2.54; Ponden f 11.57-f 1161, Mark 10.011- f 0.0135, Belg. Francs f 11.40- f 11.50, Fransche Francs f 14.20 f 14.35, Kronen (afgest.)f 0 00.375 f 0.00.41. INBREKERS GESNAPT. Vrijdagnacht werden door de politie op de Utrechtschen straat weg te Woerden twee personen aangehouden waarvan één een pak droeg. Ze werden meege nomen naar het politiebureau waar bleek dat in een tafelkleed dat vol zat met kaarsvlekken verschillende antiquiteiten, ko peren en zilveren voorwerpen waren, waarvan de aangehoude nen de herkomst niet konden opgeven. Bij onderzoek bleek, dat ingebroken was, hij den heer H. G. van Kempen, burgemees ter, die met zijn fami'ie uitstedig was, en dat dieven door het in slaan van een bovenruit binnen gekomen waren. Bij het passee- ren van de brug voer het poli tiebureau hoorde een der agen ten, dat iets in het water ge gooid werd. Bij het dreggen werden twee bossen sleutele op gehaald. De jongste van het twee-tal, de 23-jarige Dabioe, heeft reeds gedeeltelijk bekend. De naam van den anderen arres tant is Wuck. Beide personen komen uit Amsterdam, waar zij voor rekening van het burgerlijk armbestuur bij het Leger des Heils waren ondergebracht. EEN LIEFLIJKE RAADS- DISCUSSIE. De N. Z. Crt. geeft het vol gende resumé van de discussies in den Gemeenteraad van Graauw (Z. V!.): 't Ging over de electriciteits- kwe8tie. N. begon zijn eerste couplet te zingen „Ik laat me van jou niet langer meer verd.... jij hebt me al lang genoeg dwars gezeten; nu is 't uit, ver sta je Jij bent een leugenaar, dat heeft je verkiezingspropa ganda ons geleerd". VoorzitterJij bent van de eerste leugen niet gebarsten". N.Jij zeker ook niet, jij bent zot 1 Een gemeene vent ben jij Jij hebt getracht en doet het nog mijn heele leven ongelukkig te maken. Zé moesten je op hangen". De voorzitter die veel kalmer en fatsoenlijker sprak, had dit op zijn tegenstander vóór, dat hij zijn vuisten niet moest ge bruiken om op de tafel te beuken zoobis N. dat deed. RAADSELACHTIG ONGELUK. Zondagmiddag ongeveer half- vijf heeft op den Stammersdijk, aan den linkeroever van de Keulsche Vaart onder de ge meente Diemen een raadselachtig ongeval plaats gehad, waarbij twee dooden te betreuren vallen. Voorbijrijdenden wielrijders zagen eensklaps iemand in de vaart, nabij den wal drijven. In den aanvang lukte het niet den drenkeling op den oever te trekken. Een Amsterdammer, zekere P. van Dijk, die even eens toevallig voorbijkwam, sprong te water en slaagde er in den drenkeling op het droge te brengen. Bij het duiken stiet hij op een tweede lichaam. Ook dit bracht hij boven. Het bleek .dat van een vrouw te zijn. Dr. De Kinderen uit Diemen, die op de melding van een auto ongeluk was uitgerukt en zich in de buurt bevond, constateerde, dat zoowel van den man als van de vrouw de levensgeesten geweken waren. Met een roei boot werden de lijken naar het lijkenhuisje van de begraafplaats te Oud-Diemen vervoerd. Later werden twee rijwielen opge haald. Opmerkelijk en raadselachtig is het, dat niemand op den Stammersdijk, die op dat oogen blik druk bereden en bewandeld werd, iets van het ongeval heeft bespeurd. Het is zeer onwaar schijnlijk, dat het ongeval op een vroeger tijdstip van den dag heeft plaats gehad, daar het horloge dat op den man bevonden werd 4.50 aanwees. ERNSTIG ONGELUK Zaterdagmorgen toen de trein naar Maastricht even voorbii het station Sittard den sneltrein, komende van Maastricht, pas seerde, is de bouwer B. uit Over- hoven en werkzaam bij de sta tionsuitbreiding te Sittard onder den personentrein naar Maas tricht geraakt. Door het krachtdadig optre den van de machinisten en den hoofdconducteur kon de trein spoedig tot stilstand worden ge bracht. Door ijlings toegeschoten ar beiders werd de ongelukkige, wiens rechterbeen even boven den enkel zwaar was gekneusd in een nabij staande keet bin nengedragen. Langs de spoorlijn ligt een groote massa zand. Vermoede lijk is de man door het zand naar beneden gegleden en zoo in aanraking met den trein ge komen. ONVOORZICHTIG. Een 7-jarig knaapje uit Mep- pel, dat te Amsterdam bij fami lie logeerde, stak den rijweg van de Weesperzijde over om een ijswafel te gaan koopen. Midden op den weg werd hij door een automobiel gegrepen. Ofschoon de bestuurder, met alle kracht remde, slaagde hij er niet in het leven van den knaap te redden. Den chauffeur treft geen schuld. ONGEVAL. Een 18-jarig meisje, logée bij een ingezetene te Leiden, is in den nacht, van Vrijdag op Za terdag slapende uit het raam gesprongen, Zij werd ernstig ge wond, bewusteloos opgenomen. NACHTVORSTEN. In Twente heeft het de laat ste twee nachten gevroren. OOK EEN RECORD. De oplaag van „De Kampioen", het orgaan ran den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, overschreed deze week de 60.000 exemplaren. GROOTE BRAND TE DWINGELOO. Een groote uitslaande brand is Maandagavond te Dwingeloo uitgebroken. Het materiaal uit Meppel verleent hulp. Tal van huizen en de toren zijn aange tast. Bijzonderheden ontbreken nog. De oorzaak moet vermoe delijk in hooibioei worden ge- zopht. OM DE EERLIJKHEID AAN TE KWEEKEN. Een leurder uit Middelburg, die te Vlissingen een dames- taschje met f350 had gevonden kreeg van de eigenares 25 cent. OOSTENRIJK'S HERSTEL. Het zesde rapport van inr. Zimmerman omvattende het tijd perk van 15 Mei tot 15 Juni is thans verschenen. De commissaris generaal van den Volkenbond maakt met voldoening melding van de aanmerkelijke vermeer dering van den voorraad buiten- landsche betaalmiddelen der Na tionale Bank, welker goudvoor raad 146 millioen goudkronen bedraagt en daarmede de schul den met 35,9 (tegen 31 in het laatste rapport) dekt. Voorts wordt gewezen op de stabilliteit van de Oostenrijksch e krocn en op algemeene verbe tering van den economischen toestand, welke in een vermin dering van het aantal ondersteun- werkloozen van 170.000 in Fe bruari lot op 109.000 einde Mei tot uiting komt. De bankbiljetten- omloop is sedert het begin van het jaar wel met 19 pCt. toege nomen, doch daartegenover is de goud- en deviezenvoorraad met 47 pCt. gestegen. Minder te spreken is de com missaris-generaal over het ont slaan van het overtollige staats- personeel, dat hem in een veel te langzaam tempo gaat. Hij zal in het vervolg geen gelden toestaan om de daaruit voort vloeiende tekorten te dekken. Deze laatste uiting van ongeduld wordt in de Weensche bladen druk besproken. Sommige spre ken van een ernstige censuur terwijl de Volkzeitung van oor deel is, dat een groot deel van inr. Zimmerman's critiek reeds door de feiten is achterhaald. De Britsche adviseur inzake de Oostenrijksche spoorwegen, sir William Akvvorth, heeft zi; rapport bij den commissaris- generaal van den, Volkenbo: d ingediend. De inhoud is og niet bekend, maar naar verluidt, zou 'hij niet tegen het behoud der staatsexploitatie zijn, doch wel een aantal ingrijpende hervor mingen, waaronder de afschaffing van den achturendag, voorstellen. GROOTE BRAND. Te Lyon heeft een ontzaglijke brand gewoed tengevolge van een ontploffing in een opslag plaats van benzine. Een tiental groote behuizingen werd in asch gelegd. Daaronder bevond zich ook de opslagplaats, waarin de voorwer pen geborgen waren van de Duitsche en Oostenrijk-Hongaar- sche inzendingen voor de we reldtentoonstelling van 1924. De kisten, waarin de goederen, die nog onder sequester waren, ge borgen zijn geweest, zijn geheel door het vuur verteerd. De scha de wordt op 4 millioen geschat. De brandweer, bijgestaan door het garnizoen, had 14 uren noo dig om den brand meester te worden. Ook uit andere deelen van Frankrijkworden branden gemeld Te Bauvais brak brand uit bij een kruidenier. Het vuur greep zoo snel en hevig om zich heen dat weldra een geheele wijk van de stad in de asch werd gelegd. Een groot aantal gezinnen is dakloos. Ook bij Grenoble is een dorp St. Christoche en Orsaic' waar van de meeste huizen nog met stroo bedekt zijn geheel in de asch gelegd. De oorzaak is het spelen met lucifers door kinde ren. Een 40-tal gezinnen is dak loos. De Fransche bladen achten de Engelsche nota volkomen ontdaan van logica en rechtvaar digheid. Zij is allerminst in staat om de herstelquaestie een schrede nader tot de oplossing te brengen. Er heerscht telleurstelling over

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2